Förster bewonderaar van de Wieringermeer TARZAN EU DRIE MANNEN en de - Olifantsmannen Nog een koffer-drama Kinderwagen in gracht gestort Radioprogramma Werktijden voor chauffeurs Morgan S, Roscuc Tijdens zwemwedstrijd verdronken De Jumbo passeert een brug*.,. Vierduizend gulden ontvreemd Brandweer naar de kerk Dantzig's staatshoofd zou het den Führer vertellen. Gouwleider Förster, het nieuwe staatshoofd van Dantzig, heeft in 1938 tijdens een bezoek aan Neder land, veel belangstelling aan den tlag gelegd voor de Wieringermeer De Zuiderzeewerken trokken zoo zeer de bewondering van den heer I öister, dat hij spontaan mededeelde den 1'ührer rapport te zullen uit brengen over dit grootsche water bouwkundige werk, opdat Duitsche ingenieurs naar Nederland zouden worden gezonden ter bestudeering van wat hier gewrocht is! Kapitein mr. H. Me 11 erna, die den Duit schen gast toen tot gids gediend heeft, leg de den heer Förster uit, hoe de Zuiderzee ontzilt wordt. De tocht werd, aldus het Hsb., voortge zet in zuidelijke richting onder langs den voormaligen Zuiderzeedijk bij Modem blik Op een bepaalde plaate stopte de heer Mei lema den wagen, zeggende: Nu zal ik u de Zuiderzee laten zien. Men klom op den dijk en boven bleef men staan. De gasten stonden sprakeloos. Daar zagen zij den wij den Wieringermeerpolder, de gol vende graanakkers, de kaarsrechte kanalen en de prachtige boerderijen. Het was een tafereel, dat diepen indruk op de bezoekers maakte. De heer Förster gaf te keninen, dat hij het nieuwe polderland gaarne van nabij wilde bekijken. Even later reed de heer Me II erna den polder in Hij vertelde terloops, dat die kaars rechte kanalen gebaggerd waren nog voor het water was weggepompt. Men bekeek een paar wrakken van gezonken schepen, die bij de droogmaking aan het licht waren ge komen. En men bezichtigde ook een der modi P-boerderijen. De heer Förster gaf openlijk zijn bewondering te kennen voor de voortreffelijke wijze, waarop dit land in cultuur was gebracht, en voor de prach tige gewassen, die er luttele jaren nadat de polder was leeggemalen, reeds welig tier den. Ontheffing van sommige lingen Rijtijdenbesluit. bepa De minister van Sociale Zaken heeft goed gevonden, zulks voor alle bestuurders van vrachtauto's in alle gemeenten des Rijks, dat tot en met 2 September a.s. ontheffing wordt verleend van het bepaalde bij de ar tikelen 25, 26, 29, 30 en 32 van het Rijtij denbesluit, zoodat 1. een werktijd niet meer dan 14 uren, 2. de gezamenlijke duur van de in een week vallende werktijden en gedeelten van werktijden niet meer dan 72 uren. 3. een diensttijd niet meer dan 16 uren mag bedragen, en 4. dat een tusschen twee opeenvolgende diensttijden gelegen rusttijd ten minste 10 uren moet bedragen. FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van 44. Eerst wilde ik er niets mee te maken heb ben. Maar hij hield bij hoog en laag vol dat Ward niets geen nadeel maar hij groot voor deel er van zou hebben. En hij bood mij een flink bedrag aan als ik hem persoonlijk of telefonisch op de hoogte hield van Wards doen en laten. Ik was volkomen platzak mr. O'MalIey. Ik had dringend geld noodig. En ik wist dat er volstrekt niets, zelfs geen liefdes geschiedenis in Wards leven was, dat het daglicht niet verdragen kon. Dus ik geloofde wat Mr. Girk gezegd had. De schooier! Ik ging vanmorgen naar hem toe en hij smeet me er haast uit. Hij zei, dat als Barrett ver dwenen was ik wel kon ophoepelen. Maar ik had er geen flauw vermoeden van dat hij Wards vijand was. Julians air van man-van-de-wereld' was van hem afgevallen en hij zag er nu heel jongensachtig, maar heel ernstig en deemoe dig uit. O'MalIey knikte begrijpend. Dat is dus in orde. Maar ik vind dat je het Barrett vertellen moet dat vind je toch ook nietwaar? Dat zal ik zeker doen als hij tenminste ooit weer thuis komt. Hij zal helsch zijn! Een ondeugend lachje plooide even O Mal- ley's lippen. Nu, ik moet weg. Wil je zuster voor me goeden nacht zeggen? Wacht even, dan zal ik haar waarschu wen. En zeg, welbedankt dat ik de kans ge kregen heb het zelf aan Ward te vertellen voor u het gedaan hebt, besloot Julian on handig. In orde hoor! verklaarde O'MalIey jolig. In zijn opluchting hief Julian een soort In- dlanengehuil aan om Claudia te roepen. Ze kwam binnen en O'MalIey stond op om af- Maar met een happy-end. Weer is een vrouw het slachtoffer geworden van een koffer-drama. Echter is deze geschiedenis niet zoo luguber als zeker koffer-drama in Amsterdam, hoewel ook hier sprake is van het vermissen van twee kof fers met belangrijke inhoud Het w»s| de bekende kunstenares en schrijfster Erika Mann, dochter van den eveneens bekenden auteur Thomas Mann, cue, naar wij vernemen, Zaterdagavond met den Pullmantrcin uit Parijs in Amsterdam is aangekomen, waar zij haar intrek heeft genomen in het Amstelhotel. Bij haar aan komst in de Nederlandscne hoofdstad deed zij de minder prettige ontdekking, dat haar bagage, welke bestond, uit twee groote gele handkoffers spoorloos was verdwenen. Onmiddellijk na de ontdekking van deze vermissing heeft Erika Mann de hoofdste delijke politie van het verlies in kennis ge steld. Zij deelde daarbij mede, dat zij een groote belooning voor het terugbrengen van haar bagage beschikbaar stelde, omdat zich in een der koffers een belangrijk manuscript bevond, van een boekwerk, voor de samen- stelling waarvan zij maandenlang door Europa heeft gereisd. In den anderen koffer bevonden zich haar juweelen en verschillen de kleedingstukken. Zondagochtend kon Erika Mann de Amsterdamsche recherche de blij de tijding doen, dat zij haar koffers terug heeft ontvangen. Vermoedelijk is deze bagage te Parijs of te Brussel achtergebleven en pas later doorge zonden. Uit de koffers werd niets vermist. Zooals te begrijpen valt is mevrouw Mann zeer verheugd haar bezit terug gekregen te heb ben. Droevig ongeluk in Beilen. Tijdens de zwemdeinonstraties en -wed strijden is Zaterdagmiddag in het zwembad te Beilen verdronken de 16-jarige J. Ko ning, wonende aldaar. Het ongeluk gebeurde aan het einde van den middag tijdens het nummer „afstands duiken"'. Door een ballonnetje aan een lijn was het publiek in staat de verrichtingen van de zwemmers onder water te volgen. Koning, die als een uitstekend duiker be kend staat, zwom onder water over een lengte van 25 meter, toen het ballon netje bij het keerpunt, gevormd door de af scheiding van het diepe en ondiepe bad, plotseling afknapte. Aanvankelijk dacht men, dat de jongeman onder het keerpunt door zwom, doch toen hij na eenigen tijd nog niet aan de oppervlakte van het water verscheen, werd het duidelijk, dat er een on geluk was gebeurd. Langs den kant zittende zwemmers en an dere belangstellenden, enkelen zelfs ge kleed, sprongen onmiddellijk in het water, doch hoe men ook zijn best deed. de jonge man bleef onvindbaar. Eenige uren later was men er in geslaagd het levenlooze lichaam uit het bassin te ha len. In draaikolk geraakt. Bij het zwemmen in de rivier de Waal zijn Zaterdagmiddag omstreeks drie uur een twaalfjarig meisje en een vijftienjarige jon gen verdronken. Hoogstwaarschijnlijk zijn de kinderen in een der vele draaikolken ge raakt, welke zich tusschen de kribben vor men. Al het rollend materieel op de tentoonstelling „De Trein 1839 1939" aanwezig. Ind en nacht van Zaterdag op Zondag is het laatste stuk rollend materieel van de Nederlandsche spoorwegen, dat te bezichti gen zal zijn op de tentoonstelling „De Trein 18391939", een 90 ton zware locomotief van het type 3900 de zwaarste momenteel bij de spoorwegen in gebruik zijnde locomotie ven van het Haarlemmermeerstation naar het Frederiksplein overgebracht. Het transport is evenals de vorige, met uit zondering van het eerste, bijzonder vlot ver- loopen. Om één uur werd bij het station ver trokken en om ruim vijf uur stond de zware Jumbo op zijn plaats. Wel waren er enkele spannende momenten, met name hoe of de brug in het Westeinde zich onder de zware last zou houden. Ondanks de zorgvuldige drukverdeeling, ondervond de brug per vier kante meter nog een druk van vier ton. De brug, welke extra versterkt was, hield zich echter volgens de verwachtingen schitterend. Het transport, dat een feestelijk tintje had de Jumbo was met spandoeken versierd trok groote belangstelling, zoodat een flinke politiemacht op de been was om te zorgen, dat het publiek op een veiligen afstand bleef. De groote locomotief, hoog op de mosterd potten, getrokken door twee stoomwalsen, terwijl een derde wals er achter reed om eventueel te kunnen afremmen, was dan ook op het nachtelijk uur een fantastisch ge zicht Diefstal uit directiewagen. Zaterdagmorgen is uit een directiewagen der Noord-Nederlandsche Wegensbouwmaat schappij, gevestigd te Harlingen, staande aan den Rijksweg te Rijsoord, gemeente Ridderkerk een bedrag van ongeveer vier duizend gulden ontvreemd. Het geld lag gereed voor uitbetaling van loon aan de werklieden, die bij den aanleg van de Rijkswegen nr. 15 en 16 werkzaam zijn. De politie, die nog in het duister tast om trent dezen diefstal stelt een onderzoek in. Militairen trachten blusschen. brand te Gistermorgen om tien uur is brand uitge broken in een bijgebouwtje van de boerderij van den landbouwer A. de Nooy aan den Korten Muiderweg te Muiden. Het duurde eenigen tijd alvorens de leden der Vrij willige Brandweer bijeen waren. Zij bevon den zich n.1. in de kerk of waren op weg daarheen. Militairen verleenden daarom tot de komst der brandweer hun medewerking bij het blusschen. Men kon evenwel niet verhinderen, dat het vuur oversloeg op de boerderij, welke evenals het bijgebouwtje geheel uitbrandde. Bovendien werd een hooi berg door het vuur verteerd. Het vee be vond zich in de weide. De schade wordt door verzekering gedekt. 114. Dank zij de door Tarzan aangevoerde ver sterking, gelukte het Thudos na een verbit terde strijd den vijand te verslaan waarna hij de stad binnen trok. Phoros en Menofra waren gevlucht en Zygo werd weer op de troon ge zet. De vrede tussen de Gouden Stad en de Ivoren Stad werd getekend, maar Tarzan wist, dat deze vrede niet van lange duur zou zijn, als er niet »iet strenge hand geregeerd werd, want beide volkeren waren erg oorlogs zuchtig. De volgende dag begeleidde Tarzan Gonfala en Wood een eindsweegs door zijn eigen land. Spike en Troll waren ook in het gezelschap. De koning van de jungle had de twee struikrovers toegestaan mee naar de kust te gaan, om er zeker van te zijn, dat zij hun belofte, weg te zeilen en nooit meer een voet in Afrika te zetten, zouden houden. Op die voorwaarde had hij er in toegestemd, dat zij met de stoet meegingen. „Wij zouden graag ons deel van de waarde van de diamant wil len hebben", zei Spike, „wij hebben toch al lerlei gevaren getrotseerd om hem te bemach tigen". „Je mag hem hebben", verklaarde de aapman, terwijl hij Spike de grote steen over handigde. Nadat zij met de boot vertrokken waren, verklaarde Tarzan aan de verbaasde Wood, dat de steen, die hij hen gegeven had, een imitatie was van de echte diamant, die hij van Mafka had meegenomen. „Ik heb de echte", zei hij, „en de emerald ook, Gonfala en jij krijgen ze van me, zodat jullie als rijke mensen in de beschaafde wereld zult terug keren". En met een vage glimlach op zijn lippen voegde hij er aan toe: „In ieder geval hebben jullie nu geld genoeg om veel zorgen te krijgen". EINDE Baby jammerlijk verdronken. Gistermiddag is een kinderwagen, waarin zich een jongetje van zeven maanden be vond, door onvoorzichtigheid van het zeven jarig zusje, dat den wagen voortduwde, van den hoogen wal in't water van de Kerkgracht te Sneek gevallen. Het meisje, een dochter tje van de familie L. O. te Sneek, gaf den wagen een duwtje, om hem dan even later weer vast te pakken. Toen het meisje dit gevaarlijke spelletje op de Kerkgracht her haalde, sloeg de wagen over den kop te water. De baby verdween onder den wagen in de diepte en verdronk. Later op den mid dag is het lijkje opgehaald, waarna men ook den wagen op het droge bracht. V.I07-03M4 DINSDAG 39 AUGUSTUS 1939. Hilversum I. 1875 en 414.4 m. AVRO-uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.),. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Declamatie. 11.00 Causerie: „De vrouw en het wereld beeld". 11.10 Huishoudelijke wenken. 11.35 Sylvestre-Trio. 12.10 Orgelspel (Om 12.15 Berichten). 12.30 Hans Lennartz' ensemble. (Om 1.00 In terview) 1.20 Gramofoonmuziek. I.45 Hans Lennartz' ensemble. 2.15 Omroeporkest. 3.00 Declamatie. 3.25 AVRO-Amusementsorkest (opn.). 4.30 Kinderkoor. 5.00 Kinderhalfuur. 5.30 Omroeporkest. 6.15 Gramofoonmuziek (ca. 6.25 Berichten). 6.356.57 Filmuitzending. 7.00 Zang en piano. 7.30 Gramofoonmuziek. 7.45 Inlichtingen voor a.s. studenten. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mededee- lingen. 8.20 Causerie „De bewegelijke wereld". 8.35 De Twilight Serenaders. 9.15 Interview. 9.30 Ray Ventura et ses Collégiens. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Omroeporkest en solist. II.00 Berichten ANP. Hierna uit Milaan: Reportage. 11.3012.00 Fresco's Swing Aristocrats en soliste en Jack Louis' Tangoband. Hilversum II. 301.5 m. KRO-uitzending. 8.009.15 Gramofonmuziek (Om 8.15 Ber.). 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 Peregrinos-orkest (1.001.20 Gramo foonmuziek). 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Gramofoonmuziek. 5.CO KRO-Melodisten en solist. 5.45 Felicitaties. 6.05 Gramofoonmuziek. 6.15 KRO-Melodisten en solisten (ca. 6.30 Berichten). 7.00 Berichten. 7.15 Causerie „Katholieke slechthorenden geeft acht". 7.35 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 KRO-Kamerorkest (.009.20 Gramo foonmuziek). 10.00 Gramofoonmuziek. IC 30 Berichten ANP. 10.40 KRO-Boys en solist ((1.0011.10 Gra mofoonmuziek). deur. Julian bleef een beetje verlegen rond hangen. Op echt jongensachtige manier had hij direct groote sympathie voor O'MalIey opgevat. Opeens ving hij O'Malley's blik op zei goedennacht en verdween haastig. Nu, zei O'MalIey luid: Goedennacht... en terwijl zijn stem daalde tot gefluister, lieveling... Claudia schudde verwijtend het hoofd. Waar hebben jij en Julian over gepraat, wilde ze weten. Over jou, loog O'MalIey opgewekt. Dat is onzin. Maar ik zal hem wel uit- hooren. Ik wist niet eens dat jij hem kende. - Dat deed ik ook niet tot vanavond; goe dennacht Claudia! Lachend keek ze naar hem op. Goedennacht, mijn redder in den nood! O'MalIey opende de deur en keerde zich om. Claudia was dichterbij gekomen. Hij nam haar hand en trok haar met een plotselinge, verlangende beweging naar zich toe. Toen kuste hij haar heel zacht. Ik ben je redder niet, ik ben je aan staande man, Claudia! fluisterde hij. Ik houd van je, liefste! Mr. O'MalIey! hijgde ze een beetje ver wezen. Je zou immers Terry zeggen, berispte hij haar vriendelijk. Claudia ging achteruit. Ze greep den knop en duwde de deur dicht. Haar mooie oogen met een verlegen glans erin, waren nog even zichtbaar door een kier, dien ze opengelaten had. Goedennacht fluisterde ze. En Terry ik ben erg bljj De deur ging zacht tusschen hen beiden Uiuiicil Cll v_/ 1VAO.HVJ -I- - /UnVif" scheid te nemen. Ze liepen samen naar de aicnt, HOOFDSTUK XXII. O'MalIey wordt gewapend. Toen O'MalIey dien avond na van Claudia afscheid te hebben genomen, thuiskwam, zou hij uitgeput hebben moeten zijn van ver moeidheid en bloedverlies. Hij had den nacht tevoren weinig geslapen, had een dag achter zich van geweldige inspanning en de vecht partij had ook niet weinig van zijn krachten gevergd. Maar ondanks dit alles voelde hij zich uitzonderlijk frisch. Hij was nog wel wat licht in zijn hoofd, wat mogelijk toe te schrijven was aan zijn verwonding, maar waarschijnlijker was het, dat dit veroorzaakt werd door het bruisende geluk in zijn aderen. En inplaats van moei zaam de trap op te klimmen, zooals gisteren avond, liep hij nu met kordaten stap en vol levenslust naar boven. Zoo vervuld waren zijn gedachten van Claudia, dat hij, toen hij op zijn eigen verdie ping kwam en het licht zag branden, niet eens verbaasd was. Pas toen hij in zijn deur opening stond en Barrett doodbedaard in zijn lievelingsstoel zag zitten, werd hij zich ten volle bewust van zijn omgeving. Hij staarde grinnikend voor zich uit en sloot daarop de deur achter zich. Middernachtelijke bezoekers schenen zich het binnendringen in zijn ka mers als een onbetwistbaar recht aangema tigd te hebben. Verdraaid, lachte hij hoe ben je hier weer binnengekomen? Dat lijkt wel een ge woonte van je te worden. In ieder geval ben ik blij je te zien. Dank je, antwoordde Barrett. En op drogen toon voegde hij er aan toe: Ik ben komen loopen. O'MalIey barstte in een lachbui uit en liet zich op den divan vallen. Vreugde klonk in zijn lach en Barrett keek hem scherp en nieuwsgierig aan. Waar is je hoed? informeerde hij eens klaps. Ergens in Brooklyn. Hoe ben je hier bin nengekomen Doodeenvoudig. De lieftallige vrouw des huizes liet mij binnen. Ze hoorde ons gisteravond samen weggaan. Maar ze is doodongerust over je. Ze zei, dat je daarna niet thuis bent gekomen en je ook vandaag niet hebt laten zien. Ik vertelde haar, dat ik in de hoop, dat je zou komen opdagen, boven op je zou wachten en ze vond zeker, nog afgezien van ons gezamenlijk weg gaan gisteravond, dat ik een eerlijk gezicht had. Maar wat veel belangrijker is wat is er voor nieuws? Claudia is veilig en wel thuis, deelde O'MalIey mee. Barrett sprong veerkrachtig overeind en drukte O'MalIey ernstig de hand. Mooi werk! prees hij kort. De jongeman lachte. Jij wist het immers al drommels goed! Ja, knikte Barrett. Daarom ben ik hier gekomen. Ik hoorde het een half uur ge leden. Mijn dank. Ik heb steeds het idee ge had, dat het je zou lukken. O'MalIey verkneukelde zich zichtbaar. Het is heel vriendelijk van je, ver klaarde hij. Maar bedank me alsjeblieft niet. Ik heb het evengoed voor mezelf als voor jou gedaan. Barrett keek hem vragend aan. De kwestie is, legde O'MalIey uit dat ze met me gaat trouwen. Barrett bewoog zich niet. Evenmin veran derde zijn gelaatsuitdrukking. Maar er voer iets kils door O'MalIey. Geen van beiden spraken. Heeft mijn zuster daarin toegestemd? verbrak Barrett met effen stem de stilte. Wel... dat eigenlijk nog niet, bekende O'MalIey zoo rustig als hij kon. Toen, handig den strijd op het vijandelijk gebied overbren gend: Ze wil er zelfs niet over hooren tot die raadselachtige zaak opgelost is. Als Barrett een lichten schok kreeg, liet hij er in ieder geval niets van blijken. Je weet zeker, dat mijn half-zuster geen cent bezit, merkte hij langzaam op. O'MalIey verstrakte. Zijn oogen zochten die van Barrett en de onderdrukte woede in de zijne ontmoette de kille flikkering in Barretts blik. Zoo bleven ze elkaar enkele seconden aanstaren. Een gewaarwording van verras sing en voldoening kwam in Barrett op, hoe wel hij het niet bepaald toonde. Hij had wei nig mannen ontmoet, jonge mannen, die hun oogen niet neersloegen als hij dat verlangde. Heb ik je eenige reden gegeven om te veronderstellen, dat ik een fortuinjager ben? vroeg O'MalIey ten laatste koel. Barrett gaf niet direct antwoord. Toen het kwam was het karakteristiek voor hem. Als je me eens vertelde waar je haar hebt gevonden, stelde hij voor. O'MalIey schudde het hoofd. Ik wil dat andere eerst uitpraten als je er niets tegen hebt. Uitstekend, was het rustige antwoord. Ik wil inderdaad wel zeggen, dat je mij gee nerlei aanleiding tot een dergelijk vermoeden hebt gegeven. Waarom dan... begon O'MalIey stijfjes en zweeg toen. Achter Barretts bedaardheid was een dui delijk waarneembare twinkeling van pleizier. Kijk eens, ging O'MalIey eenigszins ver legen, voort, ik heb nog nooit om een meisje gegeven en ik houd ontzettend veel van je zuster. Heb je bezwaren tegen mij? Kun je haar onderhouden? Ja, mijn inkomen is voldoende. Maar ik ga een baan zoeken en dan zullen we ruim schoots genoeg hebben. Dan is het goed, antwoordde Barrett kalm, vecht het dan maar verder onder elkaar uit. Jullie kent elkaar nog maar een week. Maar, als zij tevreden is, is het mij best. Claudia is een nuchter, verstandig jong meisje. Veel geluk. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5