Op alles voorbereid Nederlandsche Bank verhoogt het disconto Hamsterverbod Spoorwegen door Defensie gevorderd Regeering roept burgers op tot vrijwillige dienstverleening Zij, die nog niet zijn ingelijfd - Wat iedereen bij luchtgevaar weten moet Hoe staat het met onze kolen en benzine Deoaturatie van tarwe opgeschort Opperbevelhebber van Land- en Zeemacht benoemd Vandaag tot 3 uur geen vervoer van burgers Kostwinnersvergoeding Nederland MOBILISEERT Leger en Vloot Ten einde ten volle voorbereid te zijn op den plicht, welke op Neder land zou rusten om, in geval dat, te gen alle nog bestaande hoop in, een gewapend conflict in het buitenland mocht uitbreken, onze onzijdigheid naar alle zijden met alle ter beschik king staande middelen te handha ven, heeft de Regeering gemeend niet langer te mogen wachten met het nemen van den uitersten voorzorgs maatregel en is daarom thans het be vel gegeven tot mobilisatie van Le ger en Vloot. De regeering heeft zich reken schap gegeven van de groote moei lijkheden voor het Nederlandsche volk, welke van dezen maatregel het onvermijdelijk gevolg zijn. Zij doet een beroep op de mede werking van alle ingezetenen om gemeenschappelijk die moeilijkheden zoo goed mogelijk te overwinnen. DATUM VAN OPKOMST. Als eerste opkomstdag voor hen, die witte oproepingen in hun zak boekjes hebben, is bepaald de dag van heden 29 Augustus. De mobilisatie geldt voor de niet in werkelijken dienst zijnde gewone dienstplichtigen bij de land- en bij de zeemacht, die behooren tot een der lichtingen 1924 tot en met 1939, en voorts al 't niet in werkelijken dienst zijnde reserve-personeel van land en zeemacht, alle niet in werkelijken dienst zijnde vrijwilligers (voor wat betreft den vrijwilligen landstorm alleen de vrijwilligers van 18 jaar en ouder) en het voor de gemobiliseerde weermacht bestemde burgerperso neel. De oproep betreft dus 15 lichtin gen. VRIJWILLIGE BURGERLIJKE DIENSTVERLEENING. De regeeringspersdienst meldt: De regeeringscommissaris voor de vrijwillige burgerlijke dienstverlee ning verzoekt alle landelijke of ge westelijke georganiseerde vereenigin- gen, die bereid zijn zich vrijwillig beschikbaar te stellen voor het ver richten van diensten in buitengewo- Ons Staatecrediet niet geschokt. De Nederlandsche Bank heeft haar rentetarieven over de geheele linie met een vol procent verhoogd. De tarieven zijn dus thans als volgt: Wisseldisconto 3 procent, promesse disconto 31/2 procent, beleening op effecten 3Va procent, beleening op goederen 3Vfc procent, voorschotten in rekening courant 3V2 procent. De door onze circulatiebank genomen maatregel komt niet als een verras sing. Zij is een uitvloeisel van de door de kritieke politieke situatie ge wijzigde verhoudingen op de geld markt. De discontoverhooging is op liet. oogenblik geen stap die speciaal moet worden beschouwd als een be schermingsmiddel voor den Nedcr- landschen gulden, de innerlijke po sitie van ons nationale ruilmiddel is nog steeeds sterk en bovendien is het vertrouwen in het Nederlandsche Staatscredict niet geschokt. De genomen maatregel moet dan ook niet worden uitgelegd als een aanwijzing dat de geldruimte hier te lande plotseling sterk is verminderd of dat de Nederlandsche gulden extra moet worden beveiligd, de potentieele geldruimte in Nederland is nog groot en on ze munteenheid kan nog altijd tot de sterkste der valuta's worden gerekend. De maatregel van de Nederlandsche Bank past echter ge heel in het kader van de tijdsomstandighe den. ne omstandigheden, ten spoedigste daarvan aan hem mededeeling te doen. Het regeeringscommissariaat is tijdelijk gevestigd in het gebouw van het Departement van Binnen- landsche Zaken, Binnenhof 19, te 's-Gravehange. Plaatselijke organisaties gelieven zich met een gelijke mededeeling te wenden tot de door de burgemeesters van hare gemeenten bij openbare bekendmaking aangewezen in stanties. Voorloopig dienen uit practische overwegingen deze opgaven beperkt te blij ven tot de provinciale hoofdsteden en de ove rige gemeenten met meer dan 20.000 inwo ners. Zeer binnenkort zal door de burgemeesters, voor hen, die buiten organisatorisch ver band zich wenschen aan te melden voor in beginsel belanglooze vrijwillige dienst- en hulpverleening. de gelegenheid daartoe wor den opengesteld. Geen aanmeldingen wor den ingewacht van hen, die militaire ver plichtingen hebben of die een functie ver vullen bij: luchtbeschermingsdiensten, vrij willige burgerwachten of andere daarmede gelijk te stellen organisaties. Het ligt in de bedoeling binnenkort een soortgelijke oproep te doen uitgaan in de ge meenten met minder dan 20.000 zielen. OOK VAN ROGGE, ERWTEN EN VELDBOONEN. Van bevoegde zijde deelt men me de, dat het in de huidige omstandig heden noodig wordt geoordeeld, dat niet ingang van heden geen steun meer zal worden verleend op rogge, erwten en veldboonen. Mitsdien zal met ingang van genoemden datum geen gelegenheid meer worden ge geven tot denaturatie van die pro ducten. Ook de denaturatie van tar we is stopgezet. Nederland heeft dit jaar een rog- geoogst van meer dan 750.000 ton, terwijl er 100.000 ton buitenlandsche tarwe in voorraad zijn. Bovendien liggen te Rotterdam nog 40.000 ton tarwe in transito. Ieder zij qewaarschuwd! Winke lier moet afleveringsbewijzen aan den klant verstrekken. Nor maal verbruik niet aan banden gelegd. Gisteren heeft de minister van Economi sche Zaken een beschikking genomen krach tens de wet van 24 Juni 1939, waarbij maat regelen worden genomen om het hamsteren van levensmiddelen en enkele andere artike len tegen 1e gaan. Deze maatregelen heb ben betrekking op: rijst (rijstebloem, rijste- meel en gemalen rijst), tarwebloem en tar we meel, roggebloem en roggemeel, haver mout, gort, vermicelli, macaroni en spag hetti, maizena, groene erwten en spliterw- ten, bruine boonen, witte boonen, capucij- ners en rozijnerwten, andere soorten ge droogde peulvruchten, witte suiker, basterd suiker, slaolie, raapolie, boterolie en ande re spijsoliën, bak- en braadvet, margarine, koffie, koffie-surrogaten, thee, caoao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, vlokken, schilfers, waschpoeder, alle soor ten kaarsen. Op grond van deze beschikking is het voor loopig aan ieder verboden van de genoemde artikelen in één week zich meer te verschaf fen dan hij gewoon is in een week te ver bruiken. Indien hij echter als regel voor een bepaalde groep personen, zooals b.v. een gezin, zich die artikelen pleegt aan te schaffen, dan zal het hem toegestaan zijn in een week zooveel te betrekken als die groep personen in een week pleegt te verbruiken. Het normale verbruik wordt door deze regeling niet aan banden gelegd Ten einde de zekerheid te verkrijgen, dat het aldus in werking gestelde hamster verbod ook zal worden nageleefd, is aan alle leveranciers van de genoemde artike len de verplichting opgelegd bij iedere af levering een afleveringsbewijs in tweevoud uit te schrijven, waarvan één exemplaar tegelijk met de goederen aan den klant wordt afgeleverd. Deze afleveringsbewijzcn zullen door den afnemer in verband met de in te stellen controle, gedurende een termijn van min stens 3 maanden zorgvuldig bewaard die nen te worden. De aandacht wordt er op gevestigd, dat overtreding van het hamsterverbod gestraft kan worden met een gevangenisstraf van vier jaren, of een geldboete van f 10.000. terwijl bovendien de gehamsterde artikelen in beslag genomen zullen worden. Ten slotte wordt nog opgemerkt, dat handelaren in de genoemde artikelen var, de gegeven voorschriften vrijgesteld zijn. Een ieder is dus thans gewaarschuwd. Staatsblad no. 1S5 bevat een Ko ninklijk Besluit van 28 Augustus, waarbij uit overweging, dat het oogenblik gekomen is om de alqc- meene voorbereiding en leiding der landsverdediging in handen te leg gen van den opperbevelhebber van Land- en Zeemacht, benoemd is tot opperbevelhebber van Land- en Zeemacht de luitenant-generaal I. II. Reijnders, chef van den genera- len staf. Inlichtingen over de opkomst. De volgende inlichtingen zijn uit sluitend bestemd voor dienstplichti gen, die de le oefening nog niet hebben volbracht en zich ook niet onder de wapenen bevinden. Zij, die nog niet zijn ingelijfd, en voor wie het tijdstip van inlijving ook nog niet is aangebroken, moeten voorloopig niet opko men. Zij, die oorspronkelijk in een vorig jaar hadden moeten opkomen of op een reeds verstreken tijdstip in het loopende jaar ter inlijving hadden moeten opkomen, doch die de le oefening, tengevolge van verkregen uitstel nog niet hebben aangevangen of al thans nog niet hebben volbracht, moeten wel opkomen. De plaats, waar zij zich moe ten melden, staat in hun zakboekje ver meld. Hebben zij het zakboekje niet in hun bezit, dan moeten zij zich tot den burge meester wenden en kunnen zij van dezen vernemen waar zij zich moeten aanmelden. Zij, die van den dienstplicht zijn vrijge steld wegens broederdienst, wegens kost winnerschap of om een andere reden en die voorgoed vrijstelling hebben gekregen, of voor wie de duur van de vrijstelling nog niet is verstreken, moeten voorloopig niet opkomen. Zij kunnen wel worden opgeroepen, nu er buitengewone omstandigheden bestaan, doch het is nog geheel onzeker, of van deze bevoegdheid zal worden gebruik gemaakt. In elk geval moeten zij niet opkomen, zoo lang hieromtrent niets naders wordt be paald. Lijstje van materialen, welke in elk gezin noodig zijn voor de zelfbescherming De Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming deelt mede dat men de volgende voorwerpen ingeval van luchtge vaar voor de zelfbescherming noodig heeft: le. Voor eerste-hulp-verleening bij ver wonding: Een doos, waarin zich bevinden moet: 2 snelverbanden; een pakje von Brunsche watten van 25 gram 2 hydrophylc-zwacli- tels (8 en 6 c.M. breed), 4 hydrophyle-gaas- jes (13 bij 16 c.M.). Lenige veiligheidsspel den, een meter pleister van 1 c.M. breed. Een jampotje gevuld met 75 gram anti- mosterdgaspoeder. en als men dit niet heeft, gevuld met bleekpoeder (goed dichtsluiten), een doospe hansaplast (25 X 6 c.M.), een fleschje Hofinannsdruppcls. een buisje jo- diumtinctuur (er om denken, dat men dit van tijd tot tijd moet ververschen). 2e. Voor brandblusschen- Per verdieping twee emmers water. Op zolder een teil met droog zand (om brandbom in te leggen). Op zolder een schop met langen steel (om brandbom op te scheppen). Op zolder een hark (om het opscheppen gemakkelijker te maken). Op zolder een bak, waarin men drie em mers droog zand uitgestort heeft (als voor raad). Een emmerspuit, of indien men deze niet heeft, een rubberslang op de waterleiding met z.g.n. „diefje" voor aankoppcling op de kraan. 3e. Voor dengccn, die een begin van brand moeten blussclien: een overall (geen wapperende kleeren); een paar handschoe nen (geen vonken op bloote handen); een DE P.T.T. EN DE MOBILISATIE. Door de afkondiging van de al- gemeene mobilisatie zijn de spoor wegen gevorderd volgens artikel 50 van de Spoorwegwet van 1875 en komt het geheele bedrijf ten dien ste van Defensie, interessant is het te vernemen op welke wijze dit in zijn werk gaat. De vordering der spoorwegen houdt in, dat de 1 e i d i ng van het gebruik der spoorwegen van Dinsdag af berust bij den directeur van den étappe- en verkeers dienst bij den generalen staf, kolonel H. J. Thodcn van Velzcn. De uitvoering van het bedrijf blijft dus in handen van dg directie en het personeel der spoorwegen. Gisteravond hebben wij een kort onder houd gehad met de verschillende hoofden van dienst, die in koortsachtig temipo de verschillende ingrijpende veranderingen uitvoerden, welke reeds lang te voren in samenwerking met den generalen staf wa ren uitgewerkt. Vol vertrouwen ziet dan ook de generale staf en de verschillende hoofden van dienst bij de Nederlandsche Spoorwegen het verloop van het massale vervoer der militaire troepen in deze dagen tegemoet. Gisteravond nog gewoon trein verkeer. Ingrijpend zijn vooral de veranderingen ten opzichte van het reizigersvervoer. Nog kon gisteravond het reizend publiek on gestoord gebruik maken van de spoorwe gen om zich van de eene plaats naar de andere te begeven. Nog reden de electri- sche treinen bij den regelmaat van de klok over het grootste gedeelte van ons spoorwegnet, doch over enkele uren zou deze toestand totaal zijn gewijzigd. Dan moet alles wijken voor het vervoer van mi litairen. Tijdens de voormobilisatie werden eenige tienduizenden miltairen door de spoorwe gen naar de plaats van hun bestemmng gebracht. Nu zal dit aantal vier maal zoo groot zijn. In verband hiermede zijn tachtig extra militaire treinen in de dienstregelng opgenomen, w.o. ook tal van treinen voor het vervoer van duizenden paarden, die voor den militairen dienst zijn opgevorderd Op den eersten mobilisatiedag, dat is vandaag, worden tot naar schatting des middags 15 uur alleen militairen en reizi gers met bestemming voor het buitenland op de perrons, in de wachtkamers en tot de treinen toegelaten. Maatregelen zijn genomen om het reizi gersverkeer met het buitenland zoo veel mogelijk te doen uitvoeren, volgens de voor 28 Augustus bestaande regeling. Op de per rons zullen alleen reizigers worden toegela ten met bestemming naar of van het buiten land. Morgen beperkte dienstregeling. Na 15 uur zal de gelegenheid ook weder worden opengesteld voor de andere reizi gers. Militairen blijven evenwel de voorrang behouden. Woensdag 30 Aug., wordt de nor male dienstregeling stopgezet en komt daar voor in de plaats de beperkte dienstregeling, welke op de stations wordt aangekondigd en tegen betaling verkrijgbaar wordt ge steld. In hoofdzaak komt deze beperkte dienst regeling hierop neer, dat op de verschillen de baanvakken een viertal treinen in beide richtingen zal loopen. De electrische tractie zal dan volledig worden stilgelegd. De tractie zal uitsluitend geschieden door middel van stoomtreinen. Zal dus het rei zigersvervoer in de komende dagen in be perkte mate voortgang kunnen vinden, voor wat betreft het goederenvervoer staat mo menteel nog niets vast. Nadere mededee- lingen hieromtrent zullen later volgen. Postverkeer met buitenland onzeker. In verband met den huidigen internationa len toestand wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de postverzending naar het buitenland zoowel met trein als met lucht- dienst of schip met groote onzekerheid plaats vindt door de opheffing van verschil lende verbindingen. Door het P.T.T.-bedrijf wordt alles in het werk gesteld om de tijdige overkomst van de correspondentie zooveel mogelijk te be vorderen. Beperking telefoonverkeer. In het belang van de militaire maatrege len wordt er nogmaals met klein op aange drongen, het voeren van locale zoowel als interlocale telefoongesprekken zooveel moge lijk te beperken Van onvermijdelijke telefoon gesprekken moet de duur zooveel mogelijk worden bekort. Wanneer de militaire maat regelen belemmering zouden ondervinden van het particuliere telefoonverkeer, zou van militaire zijde tot uitsluiting van een groot aantal telefoon-abonne's moeten wor den overgegaan. donkere bril (brandbom geeft helder wit licht); een metalen hoofddeksel (helm, pan vergiet) ter voorkoming van haarschroeien en hoofdkwetsuren; een schop; een bijl, ho- weel of koevoet; 'n ladder; een stevig touw van ten minste 6 meter lengte; een bel of ander geluidgevend voorwerp om de aan dacht van reddingsploegen (buiten) te trek ken. Wie meer materiaal aanschaffen wil om daardoor een betere uitrusting te verkrii gen voor de zelfbescherming, kan bijv de doos met verbandmateriaal aanvullen, enz K.L.M.-diensten functionneeren normaal De K.L.M. verzoekt ons rniede te deelen dat haar luchtdiensten, behoudens de beper! kingen welke vorige week werden ingevoerd normaal functionneeren. Dienst Harwich—Hoek van Hol. land. Naar wij vernemen, zijn de diensten van de Hoek van Holland—Harwichlijn. welke, zooals wij elders in dit biad meldden, aan.' v anke lijk werden stopgezet, hervat. De „Johan van Oldenbarnevelt naar New York. Naar wij vernemen, aal de „Johan va® Oldenbarnevelt" morgen van Amsterdam naar New York vertrekken, teneinde vele Amerikaansche toeristen, die in Europa thans geen reisgelegenheid konden vinden, naar hun vaderland terug te brengen. Hoe de aanvraag verricht moet worden. Indien tengevolge van het verplicht ver blijf in werkelijken dienst van een diensb plichtige voldoende middelen tot levenson derhoud ontbreken, of zouden komen te ont breken aan: a. zijn echtgenoote; b. zijn bloed- en aanverwanten in de rechte linie; c. zijn an dere bloed- en aanverwanten in den 2den graad; d. zijn pleegouders; e. degenen, in wier onderhoud hij ingevolge rechterlijk vonnis moet voorzien, wordt aan bedoelde personen, op hun verzoek, een vergoeding uit 's rijks kas toegekend. De aanvraag om vergoeding geschiedt mondeling of schriftelijk bij den burge meester der gemeente, waar verzoeker woon plaats heeft. Is de woonplaats buitenslands gelegen, dan wordt de aanvraag gedaan bij den bur gemeester der gemeente, voor welke de inge schrevene voor den dienstplicht is ingeschre ven. De aanvraag geschiedt door of namens den persoon, te wiens aanzien de ingeschrevene als kostwinner wordt beschouwd. Het verdient aanbeveling de aanvraag zoo mogelijk mondeling te doen, onder overleg ging van de noodige bewijsstukken, zooals trouwboekje, belastingbiljet, liuurkwitantk, loonbriefje, etc. Zoo noodig beschikking over hier liggende olie-voorraden van het buitenland. De voorraden benzine en minerale olie in ons land zijn op het oogenblik vrij belang rijk, mede doordat er tamelijk groote hoeveel heden toebehooren, die, hoewel zij daarheen nog niet zijn verkocht, bestemd zijn voor de distributie naar de Scandinavische en Balti- sche landen. Het behoeft, aldus het Hdbld., niet uitgesloten te worden geacht, dat deze voorraden in ons land kunnen blijven indien de omstandigheden daartoe aanleiding ge ven. De vestigingen van de Shell hier te lande ontvangen grondstoffen, waarvan een deel na bewerking of opslag weder wordt uitge voerd naar het buitenland. Onder omstandigheden, die als thans drei gen, kan zulks aan de binnenlandsche niarkt ten goede komen, die nu over meer voor raad beschikt dan zij zou hebben als er a'" leen voor eigen behoefte werd ingevoerd Kolenvervoer uit buitenland gestaakt. De kolenaanvoer uit het buitenland naaf Nederland ligt thans geheel stil, zoowel voor in- als doorvoer. Daarentegen de Nederlandsche Staatsmijnen nog a"1- kolen uit naar Duitschland, hoewel de om vang van het vervoer sterk is afgcnomei door gebrek aan scheepsruimte. Engelan zoowel als Duitschland, België en P°le., hebben het vervoer gestaakt Engeland hce eenige schepen teruggeroepen die reeds een lading kolen hier waren aangekomen. De handelaren in huisbrand klagen nog' over gebrek aan voorraad. Den Iltee.?L. voorraad hielden nog zij, die in het buite land kolen hadden gekocht. De staatsmijn leveren mondjesmaat aan hun afnemers H is echter zeer wel mogelijk de levering® voor het binnenland op te voeren, VOOI'-é,1i straks sommige leveringen aan' het bui land zullen komen te vervallen. De via naar kolen is Maandag plotseling i.oe^enU men. Wie zulks nog moet doen vvril wimeropsiag opdoen. -n. I11 het Ruhrgebied waar de kolenlevei gen naar het buitenland zijn stopf?©2® j. ook het verveor naar den Boven Ri.in s e. beperkt. Het is merkwaardig h°ev Ane- schepen met kolen onderweg "ma. „ui- schade" hebben opgcloopcn, een vo<?nVinon sel om als bijlegger een haven te ku11 aanloopcn, waar zij niets te maken ben, doch waar zij' nu de ontwikken van den politieleen toestand afwachten- Onze kolenvoorraad is tijdelijk vellïl m derd met ettelijke tienduizenden tonnci stemd voor de spoorwegen en andere stemming in Italië, die nu in schepen )e Botterdam of in den Waterweg 3g-2R® ,-t- wachten op een mogelijkheid tot v 1 zetting van de reis. Mocht die /.ciung van ue reis. Mocni mu alt. voordoen dan wordt er misschien wC1 ders beschikt over de ladingen

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2