De Amsterdammer bewaart zijn kalmte Brieven aan soldaten Zilverbons reeds gedrukt Ook Zwitserland mobiliseert Dag van gespannen verwachting in Rome België's neutraliteit verzekerd Poolsch protest te Berlijn Op vier jongens ingereden Een stroopers-avontuur Japanners trekken zich bij Hongkong terug Bom-ontploffing op Poolsch station Ook ons Indië neemt voorzorgsmaatregelen Wielrijder door de lucht geslingerd Regeling Hitier moet ,t\vaterdicht" zijn Brandweer zonder bluschwater Waarom niet voor Nederland Door Engeland en Frankrijk. Koning Leopold van België heeft gister audiëntie verleend aan den Britschen en aan den Franschen ambassadeur, die tegen over den koning de houding van Engeland en Frankrijk tegenover België hebben uit eengezet ingeval een conflict in Europa niet vermeden zou kunnen worden. De ambassadeurs hebben plechtig verklaard, dat indien België in het veronderstelde geval zijn neutraliteit handhaaft, de Britsche en de Fran- sche regeering vastbesloten zijn, overeenkomstig hun traditioneele po litiek. deze te eerbiedigen. Deze verklaring veronderstelt dat de neutraliteit van België geëerbie digd zal worden door alle andere mogendheden. Frankrijk en Enge land zullen natuurlijk trouw blijven aan de door hen aangegane garan tieverplichtingen. Engeland en onze neutraliteit. Het heeft hier en daar verwondering ge wekt, dat Engeland en Frankrijk gisteren aan België hebben verklaard de neutraliteit van dit land te zullen respecteeren, terwijl een dergelijke mededeeling niet aan Neder land werd gedaan. Ter verklaring hiervan zij er op gewezen, dat de positie van Bel gië in dezen ietwat anders is dan de onze. Voor België namelijk bestond reeds een dergelijke garantie, welke thans, al dan niet gevraagd, is vernieuwd. Voor ons land echter, dat steeds een zclf- standigheidspolitiek heeft gevoerd, bestond vroeger geen aanleiding een dergelijke ga rantie te verstrekken en waarschijnlijk zal deze ook nu niet worden gegeven. We hebben overigens reden om aan te nemen, dat-België er thans om heeft ge vraagd aan de regeeringen van Engeland en Frankrijk. Zekerheid hieromtrent konden Wij vooralsnog niet verkrijgen. GEEN NAMEN VAN PLAATSEN VERMELDEN, DAAR DE POST STUKKEN DAN ABSOLUUT NIET BEZORGD WORDEN. De inspecteur van de veldpost maakt be kend, dat ten behoeve van de gemobiliseer de troepen de veldpostdienst verdere uit breiding heeft ondergaan. Voor het verlaten der garnizoenen wordt aan ieder militair bekend gemaakt hoe zijn adres te velde moet zijn ingericht. Zij moe ten zelf zorgdragen dat dit adres wordt me degedeeld aan allen van wie zij poststuk ken (brieven enz., telegrammen, postpakket ten) kunnen verwachten. In deze adressen moet, behalve de naam, de voorletters en den rang van den geadres seerde, tevens worden vermeld het onder deel waartoe hij behoort of waarbij hij is gedetacheerd, alsmede een nadere aandui ding, b.v. veldleger, vesting Holland, stel ling Den Helder enz. Het is verboden een plaatsnaam in het adres te vermelden. Geschiedt dit toch, dan worden de stukken aan de afzenders teruggezonden. Meer nog dan in normale omstandigheden verdient het aanbeveling het adres van den afzender steeds op de achterzijde der stuk ken te vermelden. Teneinde zekerheid te verkrijgen, dat de poststukken hun bestem ming naar behooren zullen bereiken, ver dient het aanbeveling de adressen naar de volgende voorbeelden in te richten: Aan den korporaal P. Pietersen, stafkwartier Oostfront, vesting Holland X) Aan den dienstplichtige J. Jansen, le batt. 2e afdeeling 8e reg. art. veldleger X) Aan Sergeant F. Koops, verbindingsafd. van de 4e divisiegr. veldleger X) Aan den korporaal J. M. Treurniet, 3e comp. 2e batt. 27 r. i. stelling van den Helder X) Het door ons vet gedrukte deel van het adres moet door den afzender duidelijk wor den onderstreept. Motorrijder gedood, twee jon gens gewond. Op tot nu toe onopgehelderde wijze is de uim twintigjarige motorrijder de Groot uit Utrecht gisteravond om negen uur op den Kanaaldijk onder de gemeente Jutphaas op een viertal jongens ingereden. De motorrijder sloeg over den kop en werd op slag gedood. Twee van de aangereden jongelieden werden met een hersenschud ding overgebracht naar het Stads- en Aca demisch Ziekenhuis te Utrecht. EEN RUSTIGE STEMMING. NAAR HET UITERLIJK GAAT HET LEVEN ZIJN GEWONEN GANG. AMSTERDAM. Toen gistermid dag te kwart over een het besluit der regeering om leger en vloot te mobiliseeren per radio werd bekend gemaakt, ontlastte zich voor het eerst sedert verscheidene dagen een hevig onweer boven de hoofdstad, dat gepaard ging met een wolkbreukachtigen regen, waar door de menschen in snel tempo van de straat werden gedreven. Toen het weer ruim een half uur latei- begon op te klaren, stonden al spoedig op hoeken van straten en voor winkels, die het bericht gebullitineerd hadden, groepen menschen bijeen, terwijl anderen, die van het mobilisatiebevel kennis namen, zich onmiddellijk naar huis spoedden. Ge durende eenigen tijd was nauwelijks eenig vervoermiddel te krijgen en taxi's snelden door de straten, die vooral in sommige buitenwijken blank stonden, omdat de go ten het overvloedige regenwater niet had den kunnen verwerken. In de binnenstad was het vooral voor de krantenbureaux, dat de men schen samengroepten, zooals de laatste da gen voortdurend het geval is. Men discus sieerde er over den internationalen toe stand en over het besluit der regeering, dat algemeen vanzelfsprekend werd ge acht en dat de meesten eigenlijk al Zater dag j.1. verwacht hadden. Men hoorde menschen zeggen: „Nou, dan zit ik er aan", enz onder veel commentaar begaven zij zich naar huis of naar hun werkgever, om mee te deeien dat zij zich op hun mobilisatiebestemming moesten melden. In bijna alle groote bedrijven moet men arbeidskrachten missen. Sommigen hebben reeds in de middaguren verlof gekregen, an deren werkten 's middags nog rustig door, omdat zij meenden gisteravond tijd genoeg te hebben, zich gereed te maken voor hun vertrek, dat gesteld was op hedenochtend. Slechts enkele militairen begaven zich ter stond op reis, de meesten moesten pas he denochtend per eerste gelegenheid naar hun bestemmine vertrekken. Aan de stations was dan ook /gistermiddag nog weinig bijzondere drukte te bespeuren. Reizigers van buiten de hoofdstad, bega ven zich naar huis en voor de stations ston den vele belangstellenden, die in de veron derstelling verkeerden, dat de stroom van gemobiliseerden nu wei zou komen. Weldra zagen zij hun vergissing in en verspreidde de menigte zich. Naar het uiterlijk gaat het leven in de hoofdstad zijn gewonen gang en heerscht in de bin nenstad het levendige vertier van eiken Maandagmiddag. En wat het innerlijk be treft, behoudt de Amsterdammer zijn kalm te en onder do ernstige omstandigheden ver liest liij zijn gewone gevoel voor humor zelfs niet. Men aanvaardt den toestand voor zoo ver die onvermijdelijk is en hoopt het beste voor de naaste toekomst. Het tapverbod in de hoofdstad afgekondigd. De burgermeester van Amsterdam heeft den verkoop, de aflevering, het ver strekken of het gebruiken van alcohol houdenden drank in de voor het publiek toegankelijke localiteiten verboden op de dagen, waarop dienstplichtigen in verband met de mobilisatie buitengewoon in werke- lijken dienst moeten komen. Werd de veldwachter met opzet geraakt? In den slormachtigen nacht van 4 op 5 October 1938 waren twee stroopers te Wad- dinxveen er op uitgegaan om te trachten 'n jachtbuit te maken. Zij werden in de duister nis omstreeks 2 uur verrast door den rijks veldwachter C. v. d. Hoef, die hen tot op anderhalvcn meter kon naderen en toen een luid: „Halt politie," deed hooren. De stroo pers kozen toen zelf het hazenpad, nadat in middels het dubbelloops-geweer van een hunner was afgegaan. De veldwachter bleek een schot hagel in den arm te hebben gekre gen en op zijn hulpgeroep geen gehoor van de vluchtende stroopers te hebben ontvan gen. De stroopcr, uit wiens geweer het schot was gelost, de 35-jarige landarbeider II. II., werd door de Roterdamsche rechtbank bij vonnis van 20 Februari j.1. wegens poging tot doodslag veroordeeld tot acht jaar gevan genisstraf. De veroordeelde, die zich er op had beroe pen, dat het schot bij ongeluk was afgegaan en dat hij wegens het stormachtige weer niet had gehoord, dat de veldwachter dien hij niet getroffen waande hulpkreten had ge slaakt, ging in hoogcr beroep bij het Ilaag- sche gerechtshof, dat hem bij arrest van 11 Juni j.1. tien jaren gevangenisstraf oplegde. Hierna werd van de zijde van den veroor deelde cassatieberoep ingesteld bij den Hoo- gen Raad. De Hooge Raad heeft gisteren overeenkom stig de conclusie van den procureur-generaal 'shofs arrest vernietigd en de zaak ter nieu we berechting naar het Amsterdamsche ge rechtshof verwezen. D.N.B. meldt verschillende in cidenten. Van gezaghebbende zijde te War schau wordt vernomen, dat de Poolsche regeering gisteren een officieel protest heeft overhandigd aan de Duitsche regeering inzake de Duitsche berichten over mishan deling van de Duitsche minderhe den in Polen. Inmiddels blijft het Duitsche Nieuws Bureau doorgaan met het melden van ter- reurberichten, welke soms door de Poolsche pers worden tegengesproken. De Polen blij ven inmiddels onverstoorbaar in de crisis en zijn vastbesloten niet te discuteeren over afstand van bun vitale rechten. Beek ontvangt bijna dagelijks de am bassadeurs van Frankrijk en Groot Brit tannië en soms verscheidene malen per dag. Grensincident. Havas meldt uit Corzele, dat van Duitsche zijde het vuur werd ge opend op een patrouille Poolsche grensbewakers, die het vuur be antwoorden. Aan Duitsche zijde is een gewon de, daar men zag dat de soldaten één hunner meevoerden. Dantziger Vorposten meldt uit betrouw bare bron te hebben vernomen, dat verdere Poolsche troepenmassa's in het gebied van den „Seekreis" zijn aangekomen. Zij werden ingekwartierd op de boerde rijen in de buurt van Neustad en Gdingen. Tegenover de Duitsche grondbezitters verklaarden de slodaten dat zij binnen twee uren het gebied van de „Seekreis" moesten verlaten, waardoor thans ook de buurt van Neustadt, Putzig en Gdingen door de daar wonende Duitschers vrijwel ontruimd is. Op deze wijze namen de nieuw binnen rukkende soldaten, die den indruk maakten van volkomen zonder vastomlijnd plan rondtrekkende troependeelen, van den Duit- schen bodem en grond bezit, richtten zich direct in de gebouwen in en plunderden keukens en kelders, daar zij, aldus D.N.B. naar het schijnt sinds lang niets te eten hadden gehad. Andere binnentrekkende troepen staken hij Neustadt in vele gevallen diroct na hun aankomst, de schuren in brand en vernietig den daarbij groote voorraden brood- en voe- dergraan. Zondagavond begonnen de Japansche troepen zich van de grens van het Britsche gebied op het vasteland te genover Hongkong, dat zij een paar dagen geleden met een blokkade be dreigden, terug te trekken. De Japanneezen zijn op de reede van Nantau ingescheept aan boord van acht transportschepen en slechts on- beteekenend» strijdkrachten zijn in de grensdorpen achtergelaten. De mobilisatie heeft dit keer niet, zooals in 1914, geleid tot het opvra gen op groote schaal van zilvergeld Mocht dit alsnog geschieden, dan is de regeering gereed, hieraan een einde te maken. Het noodgeld, de zilverbons, zijn nl. reeds gedrukt. DUITSCHERS WAARSCHIJNLIJK DE DADERS. Gisteravond om kwart voor twaalf is in het goederendepóot van het station Tarnos op de lijn Krakau—Lemberg een bom ontploft. Er zijn zeven dooden en verschei dene gewonden. Als verdacht bij deze zaak betrokken te zijn, zijn twee Duitschers Duitsche Staats burgers, en een lid der Duitsche minder heid gearresteerd. Aneta ontving de volgende mededeeling: De regeering heeft het in verband met de ontwikkeling van den buitenIandschen toestand noodig geoordeeld eenige voor zorgsmaatregelen te treffen, welke in >et bijzonder er op zijn gericht om tijdig te kunnen beschikken over personeel en ma terieel, benoodigd voor de bewaking der neutraliteit voor het geval een gewapend conflict mocht uitbreken. Deze maatregelen beperken zich voorloo- pig tot de volgende: Voor de vloot: Van de bij de zeemacht in oefening ge weest zijnde reserve- en dienstplichtigen wortd een zoodanig deel buitengewoon in werkeiijken dienst opgeroepen als zal zijn vereischt voor de in dienststeling van het noodige materieel der zeemacht, behoo- rend tot den marineluchtvaartdienst, mij- nenleggers, mijnveegdienst, onderzoekings en bewakingsdienst en kustwacht, alsmede voor aanvulling van het telegrafisten- en monteurspersoneel. Voor het leger: Eenige categoriën militieplichtigen en re serve-officieren, bestemd voor den dienst in enkele belangrijke havengebieden, wor den buitengewoon onder de wapenen geroe pen. Secretaris van het „Nationaal Centrum" bij verkeersongeluk gewond. Gisteravond omstreeks acht uur is op den Utrechtschenweg bij de Sanatorium laan te Zeist, een wielrijder, de 65-jarige heer Heitmeyer uit Zeist, door een auto aangereden en vrijwel op slag gedood. De heer H. kwam uit genoemde laan en bleef eerst even op de rechterzijde van den weg rijden om vervolgens zonder uit te kijken over te steken met de bedoeling het ïan de overzijde gelegen rijwielpad te be reiken. Op dat moment kwam een auto uit de richting van het dorp Zeist met een taart van ongeveer 70 K.M., aanrijden. De bestuurder, de heer Raam®, secretaris van Nationaal Centrum kon een botsing niet meer vermijden, de wielrijder werd met een boog door de lucht geslingerd om vervolgens op de straat neer te smakken, waarbij de dood vrijwel op slag moet zijn ingetreden. Een offer De heer Raams, die sterk remde en nog trachtte uit te halen, wilde niet tusschen de boomen door op het rijwielpad terecht komen, waar zich wielrijders bevonden en reed daarom tegen een boom. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de heer Raams een hoofdwonde en een lichte hersenschud ding opliep. De nieuwe onderzeeër O. 20 is Maandag te Schiedam aan de Nederlandsche Marine overgedragen. Deze overdracht geschiedde met de gebruikelijke ceremoniën. VANAF HEDENMORGEN HEBBEN DE GRENSTROEPEN HUN STEL LING BETROKKEN. Vanaf hedenmorgen zijn alle mili- tairen in Zwitserland onder de wapenen geroepen ter bescherming van de grenzen. Vanaf hedenmorgen vijf uur hebben de Zwitsersche grenstroepen hun stelling be trokken. Er zijn 80.000 tot 100.000 man ga. mobiliseerd. Gemeld wordt, dat deze gedeeltelijke mo bilisatie in geheel Zwitserland grooten indruk heeft gemaakt. Overal heerscht echter rust en orde, terwijl men toch den ernst van den toestand beseft. Radiorede van den Zwitserschen bondspresident. De Zwitsersche bondspresident heeft gis. teravond een radiorede gericht tot het Zwitsersche volk, waarin hij de hoop uit sprak, dat het streven naar behoud van den vrede door succes bekroond mose worden. In ieder geval bestaat er nog steeds geen rechtstreeksche bedreiging van Zwit serland. Voortgaande verklaarde Etter: De bonds raad is vastbesloten de uit de neutraliteit van het land voortvloeiende plichten in iedere situatie en met alle middelen na te komen. Wij hebben alle voorbereidingen ge troffen om de veiligheid des lands in ieder opzicht te vestigen. Morgen zal het parlement bijeenikomen. Beveiliging van levensmiddelen- voorraad. Een gister uitgevaardigd decreet, dat ter stond van kracht werd en dat afgekondigd is voor een tijdvak, dat zal dienen voor liet voorbereiden van 't van kracht worden der definitieve rantsoeneering, verbiedt het koo pen van zekere levensmiddelen zooals sui ker en peulvruchten. EEN VOLLEDIGE AFWEZIGHEID VAN IEDEREN STRIJDLUSTIGEN OF OORLOGSZUCHTIGEN GEEST. De dag van gister is te Rome voorbijge gaan in een atmosfeer van gespannen ver wachting ten opzichte van het besluit der Britsche regeering. De koning van Italië is uit zijn vacantieverblijf nabij de Fransche grens vertrokken met onbekende bestem ming. Gistermorgen is Mussolini op het balcon verschenen van het Palazzo Venezia voor een groote menigte geestdriftige betoo- gers. Alle voorbereidingen voor de verduis tering van Rome zijn gereed. Terwijl het vliegen van alle civiele vlieg tuigen over Italië en zijn bezittingen thans verboden is, met uitzondering van de gere gelde luchtlijnen, zijn de Italiaansche lucht vaartdiensten naar Frankrijk en Polen ge schorst, hoewel de lijnen naar andere lan den nog gehandhaafd zijn. Men constateert te Rome een volledige af wezigheid van iederen strijdlustigen of oor- logszuchtigen geest en de wensch naar vrede wordt van alle zijden uitgesproken. Zeer algemeene kwesties voorge steld. De gewoonlijk zeer goed ingelichte cor respondent van Daily Express, Guy Eden, zegt, dat Hitier, naast zijn eisch tot terugkeer van Dantzig en den Corridor, de wensch heeft geuit te komen tot een conferentie, wel ke alle Duitsche grieven, als wereldhandel, ontwapening en verdeeling koloniën zal be handelen. Hoewel ten aanzien der verlangens jegens Polen het Britsche standpunt strikt afwij zend blijft, heeft'de meer algemeene uitstip- peling van Hitler's wenschen, de langdurige discussies van het Kabinet noodzakelijk ge maakt en de terugreis van Henderson een dag vertraagd. Eden legt er in zijn beschouwing echter den nadruk op, dat den Duitschen rijkskan selier in het Britsche antwoord duidelijk is te kennen gegeven, dat een eventucele rege ling definitief en „waterdicht" (water-tight) zal moeten zijn en dus aan alle zijden gega randeerd. Drie woningen te Overdinkel in de asch gelegd. In den afgeloopen nacht te omstreeks half vier is tijdens een kort, doch lievig onweer de bliksem ingeslagen in een blok van drie woningen, staande achter de Zoekerschool te Overdinkel. In een oogwenk sloegen de vlammen hoog uit het dak en stond bet hcelc blok in lichter laaie. De bewoners wisten, allen nog in nachtgewaad, de hui zen te verlaten. Van de inboedels viel niets te redden. De brand trok groote belangstel ling, daar hij tot ver in den omtrek te zien was. Toen de Lossersche brandweer arri veerde, bleek er geen bluschwater te zijn» zoodat de mannen zich er toe beperkten het publiek op een afstand te houden, teneinde le verhoeden, dat ongelukkon zouden gebeu ren tengevolge van instorting. Om hal zes was vrijwel alles door bet vuur verteerd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8