Hedenochtend vergadert het Britsche Kabinet „De Miranda is geen gangster" IVOREN SCHAT De wrijving bij Dantzig Polen protesteert Het geheim van de 's Rijks Muntzaal voldoet niet meer Het erfpachtsrapport in den Amsterdamschen Raad Verkeersvoorschriften voor militaire bestuurders Wat dc wereld aan bewapening uitgeeft door: A.PANDOR Buitengewone ministerraad Dc K.N.S.M. vaart door Hitier heeft de zenuwen-oorlog verloren KX M. handhaaft buitcnlandschc verbindingen OP VERZOEK VAN MINISTER PRESIDENT TISO. DUIT- SCHERS ALS SLOWAKEN VER KLEED! De Slowaaksche minister-president Tiso heeft medegedeeld, dat de Dwitsche troepen binnenkort op verzoek van de Slovaaksche regeering geheel Slovakije zullen binnen trekken. „De Duitsche troepen", zoo zeide hij, „zul len ter bescherming van de onafhankelijk heid en de integriteit van onzen jongen Slo- vaakschcn staat tegen de Pooische bedrei gingen, het Slovaaksche grondgebied bezet ten, ten einde op het geschikte oogenblik schouder aan schouder met het dappere Slo vaaksche leger, den vijand buiten de gren zen te houden en wel in overeenstemming met de tractaten, die tusschen Berlijn en Bratislava gesloten zijn. Wij doen een beroep op het Slovaaksche volk, de Duitschers als zijn vrienden te be groeten en hun zooveel mogelijk behulp zaam te zijn. De Duitsche troepen zullen zich in denzelfden geest ten opzichte van Slovakije gedragen." De correspondent van de Times te Bra tislava bericht dat de Duitsche troepen, welke aan de grens van Slovakije en Polen geconcentreerd zijn, in drie groepen zijn verdeeld. Eén afdeeling zal oprukken door de vallei van de Vah, een tweede over den weg van Zvelon en de derde over den weg van Presov. De rol van het Slovaaksche le ger schijnt te moeten zijn de achterhoede van het Duitsche leger te dekken en de wacht te betrekken bij de Hongaarsche grens. De anti-Poolsche propaganda in Slowa- •kije neemt steeds heftiger vormen aan en neemt gelijke vormen aan als de Duitsche. Betoogingen worden georganiseerd om den terugkeer van de door Polen bezette deelen van Slowakije te eischen. Ministerpresident Tiso heeft verklaard, dat het leger van Slowakije schouder aan schouder met het Duitsche zal marchee- i'on. Ecnige groepen Pooische soldaten, die bij Cadca, waar de grens slecht is aange duid, deze bij vergissing waren gepas seerd, zijn gevangen genomen. Van Pooische zijde wordt gemeld, dat de commandant \an de Polen is gedood. In het betrokken geibied liggen Duitsche soldaten. Polen protesteert. Polen heeft bij Slowakije een protest ingediend tegen den oproep, welke tot de Slowaken is gericht om mede te werken met de Duitsche troepen, die hun land zijn binnengerukt in hun strijd legen „den gemeenschappelijken vijand". Als Slowaken. verkleed. De Pooische woordvoerder heeft verklaard dat Duitsche soldaten, gekleed in Slowaak sche uniform of in burger, van Slowakije uit op Poolsch gebied zijn doorgedrongen. Een bericht volgens hetwelk Duitschland thans zijn mobilisatie en troepenconcentra tie \oltooid heeft, wordt in Pooische krin gen van ernstigen aard geacht. Men acht het niet uitgesloten, dat, nu de dreiging bij Dantzig wéinig succes oogst, Berlijn de Slowaken, gesteund door Duit schers, het spit zal laten afbijten... Polen, zegt men, is echter op alles voorbe reid en zal geen „vrij wil ligerssysteem" als in Span je werd ten tooneele gevoerd dulden. Het zal zijn werkelijke vijand en dat is niet Slowakije! weten te onderkennen en daarnaar zonder vrees en vastberaden han delen. Slowaaksche regeering volkomen onder den invloed van buiten- landsche regeering. Het Pooische telegraafagentschap publi ceert een officieel communiqué over den oproep, welke gisteren door de Slowaaksche radio is uitgezonden. Er wordt op gewezen, dat deze oproep de Slowaaksche bevolking uitnoodigde samen te werken met de Duit sche troepen „in den strijd tegen den ge meenschappelijken vijand." Het Pooische communiqué verklaart, dat dit het bewijs vormt, dat de Slowaaksche regeering volkomen onder den invloed staat van een buitenlandschen staat. „Polen, al dus het communiqué, koestert geen enkele kwaadaardige bedoeling jegens het Slowaak sche volk en den Slowaakschen staat, waar voor de Pooische natie haar vriendschap bewaart. Daarom moet het Slowaaksche volk er voor worden gewaarschuwd, dat men het willens en wetens op een dwaal spoor brengt. Hier en daar incidenten. Uit Kaczwin aan de grens van Polen en Slowakije wordt gemeld, dat een Duitsch vliegtuig boven Poolsch gebied heeft gevlo gen. Grenswachten losten een aantal mi- irailleurschoten, waarna het vliegtuig terug keerde. Duitsche soldaten drongen door op Poolsch gebied te Szcyglowice in Rybnik. Zij wierpen een twaalftal handgranaten naar de huizen. Een Pooische patrouille dreef de aanvallers terug. Reauisitie van Pooische goede- derentreinen? De autoriteiten te Dantzig hebben alle Pooische goederentreinen, die zich naar Dantzig begeven of door het gebied van Dantzig rijden, gerequireerd en op deze wijze een nieujve klap toegebracht aan dc status quo. Welingelichte kringen zijn van meening dat de beknibbeling der Pooische rechten stelselmatig voortgaat. Geen algemeene mobilisatie in Polen. Officieel Wordt medegedeeld: „Gister middag deed te Warschau het gerucht de ronde, dat Polen tot algemeene mobilisatie zou hebben besloten. In bevoegde Pooische kringen wordt dit met stelligheid tegen gesproken". Wel vinden regelmatig oproepingen van dienstplichtigen van speciale wapens plaats. De bomontploffing te Tarnos. Volgens een bericht van het Pooische telegraafagentschap werd de ontploffing op het station te Tarnos veroorzaakt door een tijdbom, welke in een koffer in de bagage ruimte was achtergelaten. Ongeveer een derde gedeelte van het station werd be schadigd. Arrestaties te Dantzig. Gisteren was voor het eerst in de haven van Dantzig geen enkel scheepvaartverkeer Waar te neinen Te Gdynia komen steeds meer Duitsche vluchtelingen uit de Vrije Stad aan. De politie te Dantzig heeft een der grootste reeders, Boselmann, op liet oogenblik. dat hij aan boord van een Deenscli schip wilde vertrekken, gearres teerd. De reden van deze arrestatie is onbe kend. Bespreking van het antwoord van Hitier. Gemeld wordt, dat het Britsche Kabinet hedenochtend zal bijeenkomen. Halifax heeft niet Chamberlain gedurende één uur en veer tig minuten het antwoord van Hitier bestu deerd. Hij vertrok te kwart voor een in den nacht van Downingstreet 10 naar het 1 o- reign office, waar hij met Cadogan en sir n°race Wilson lot half drie bleef, FELLE AANVAL VAN DEN SOC.-DEMOCRAAT MA.TTHIJ- SEN OP DEN DIRECTEUR VAN PUBLIEKE WERKEN. De laatste zitting van den ouden Amster damschen gemeenteraad was gisteren ge wijd aan een zaak. die door den gespannen toestand als gevolg van de internationale gebeurtenissen op het oogenblik op den ach tergrond is geraakt, maar die eenige maan den geleden de gemoederen heftig in bewe ging heeft gebracht. In behandeling kwam nl. het eerste deel van het rapport der Am- stcrdamsche raadscommissie, die een onder zoek heeft ingesteld naar de uitgifte van erf- pachtsgronden. De bespreking van het erfpachtrapport werd geopend door den sociaal-democrati- schen fractievoorzitter, den heer J. W. Mat- thijsen, die scherpe critiek uitoefende op de wijze, waarop dc door den gemeenteraad in gestelde commissie van onderzoek haar taak had verricht. Onder den schijn van rechtvaar digheid en van een onbevooroor deeld onderzoek heeft men In Ne derland zelden een grootere schennis van rechtsgang gezien dar in dit geval, zegt spr. Geen politieke chantage. De commissie concludeert, dat er van eenige corruptieve handeling geen sprake was. Deze vrijspraak heef» een bedenkelijk luchtje, omdat men de verdenking, welke men legen spr. koesterde, tn die op losse geruchten berustte, toch niet geheel los laat. Als de justitie een los gerucht onder zoekt. maar geen enkele aanwijzing voor de juistheid er van heeft, volgt geen vrijspraak, maar is er zelfs geen sprake van een ver volging. Uitvoerig weerlegt spr. de beschul diging van politieke chantage. Commissie beïnvloed? Spreker is er zeker van. dat de oor zaak van de ellende, welke gekomen is over menschen, die slachtoffer werden van corruptiebeschuldi gingen, ligt bij den directeur voor Publieke Werken, die in zijn verhan delingen uiting heeft gegeven aan de wildste fantasieën. Deze directeur ontziet zich nioé den wethouder voor le stellen als het hoofd van twee gangsterbenden, dc cene onder lei ding van den heer Gulden, dc an dere onder leiding van den zoon van den wethouder. Als diens belangen met elkaar botsen, doet dc wethou der een keus en kiest zijn zoon. Spr. vindt het een schande, dat de com missie deze voorstelling heeft aan vaard uit een zoo onbetrouwbare bron. Zoozeer is de commissie ge komen in de sfeer van den directeur, dat ze het terrein van de feiten heeft verlaten. Op grond van de feiten hoopt spr., dat de raad de conclusies der commissie zal verwerpen. Een motie. Na den lieer Matthijsen sprak diens fractiegenoot, Mr. A an der Velde, die de vol gende motie indiende: De Raad, kennis genomen hebbende van het eerste en tweede gedeelte van deel 1 van het rapport der raadscommissie van onder zoek inzake erfpacht, gehoord de daarover gevoerde beraadslagingen, spreekt als zijn oordeel uit, dat voor eenige beschuldiging van corruptie in verband met de erfpachts uitgifte en den verkoop van gemeentelijke terreinen ten aanzien van personen, tot het gemeentebestuur of tot de ambtenaren van den dienst der Publieke Werken behoorende, geen grond aanwezig is bevonden. Dat in een aantal der in het rapport ge noemde gevallen beleidsfouten zijn gemaakt. Dat echter de afkeuring, in het verschenen deel van voormeld rapport uitgesproken over de wijze, waarop het college van B. en W. zijn taak heeft verricht en de wethou der voor de Publieke Werken, alsmede de overige in het rapport genoemde raadsle den hun functie hebben uitgeoefend, door de ter kennis van den raad gebrachte fei ten niet voldoende wordt gerechtvaardigd Besluit het verschenen deel van het rap port voor kennisgeving aan te nemen. Deze motie was mede-onderteekend door vier sociaal democratische raadsleden. Het sociaal-democratische lid van de com missie van onderzoek, de heer C. Wouden berg, legde een korte verklaring af, waarin hij zeide. als lid der commissie uit volle overtuiging het rapport te hebben ondertee kend. Hij aanvaardde de conclusies er van en deelde derhalve niet het standpunt van zijn fractiegenooten. Te elf uur des avonds werd de vergade ring verdaagd tot hedenmiddag. Zij behoeven geen, voorrang ie verleenen aan ander verkeer. De chef van den generalen staf heeft be paald: le. Dat de militaire bestuurders de ver keersvoorschriften, met uitzondering van die voorschriften, welke aan ander verkeer te hunnen opzichte voorrang geven, moeten blijven opvolgen, voorzoover zulks met de belangen van hun dienst strookt. Zoo zullen zij rechts moeten houden, niet rechts mogen inhalen, maximumsnelheden moeten inachtnemen en verkeersteekenen moeten opvolgen. 2e. Dat de militaire bestuurders geen voorrang behoeven te verleenen aan an dier verkeer, doch ten opzichte van dat andere verkeer niet zullen mogen doorrij den, dan met inachtneming vna een groote mate van zorgvuldigheid in het bijzonder t.o.v. verkeer dat ingevolge de normale, verkeersvoorschriften voorrang zoude heb ben, opdat de kans op aanrijdingen zooveel doenlijk worde beperkt. Het vorenstaande geldt niet ten opzichte van het verkeer op vóórrangs w e g e n aan welk verkeer onder alle omstandighe den den vorrang moet worden gelaten. 3e. Dat als militaire bestuurders in den zin van deze order slechts worden aange merkt de bestuurders van vierwielige motor rijtuigen, voorzien van het rood-wit-blauw- kcniteekcn, alsmede de bestuurders van tweewielige motorrijtuigen, voorzoover deze laatste bestuurdersdoor de terzake bevoeg de militaire bevelhebbers voorzien worden van een breede rood-wit-tolauwe band om de linker arm. Milliarden De Amerikaansche vereeniging voor bui- tenlandsche politiek heeft een staatje ge maakt van de uitgaven voor bewapening der zeven grootste landen in het jaar 1930. Op grond van hetgeen daarvoor in 1938 werd uitgegeven, berekent zij het geheele bedrag voor het loo- pende jaar op 20 milliard (38 mil- liard gulden) tegen 2.4 milliard dol lars in het jaar vóór den wereldoor log. In 1938 hebben deze landen, aldus de N'.R. Crt., ruim 18 milliard dollars (34.2 milliard gulden) aan bewapening besteed. Ofschoon blijkbaar de dollar tegen den tegenwoordi- gen koers moet worden genomen, is dit be drag van 20 milliard nog aanzienlijk hooger dan dat, waartoe de Volkenbond is gekomen in zijn militair jaarboekje voor 1938, dat voor de zeven groote mogendheden 7.4 mil liard gouddollars (18H millard gulden) aan gaf, togen 2.8 milliard in 1929. De uitgaven der zeven grootste mogend heden in 1939 (tot dusver) worden door dc Amerikaansche vereeniging voor buitenland- sche politiek als volgt opgesomd: 1939. Gr. Brittannië 3,500,000,000 Frankrijk 1,800,000,000 Duitschland 4,500,000,000 Italië 550,000,000 Japan 1,800,000,000 Sowjet-Rusland 5,400,000,000 Ver. Staten 1,065,700,000 De pas er in! In liet Amerikaansche Congres deelde de staatssecretaris Morgenthau onlangs mede dat, blijkens gegevens, door hem ontvangen, Groot-Britlannië bijna de helt zijner hegroo ling voor bewapening uitgeeft, Duitschland waarschijnlijk 60 pet., Japan ruim 70 pet. Deze gegevens liepen echter slechts tot 30 Juni; na dien tijd is de pas nog aanmerke lijk versneld. Een avontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste le vensdagen slijten. 5. René stapte het eerst uit en zag een reus- achtigen kaffer aan het einde van den aan legsteiger staan. Meneer Hendriks, be roemd ontdekkingsreiziger, kwam nu ook aan land, gevolgd door Bep, zijn dochter. Koen, zijn zoon en den kaffervriend der familie, Kazimoto. Mevrouw Hendriks was reeds jaren geleden gestorven. „Zeg René," zei mijnheer Hendriks, „als jjj en Kazimoto hier blijven en op het vliegtuig passen, dan zullen wij vlug voortmaken en zien of iemand hier in Matodi ons inlichtingen kan geven over den „Olifantsman", zoals de kaf fers den man noemen, dien wf zoeken." „In orde, vader", antwoordde René. Op ver zoek van Bep en Koen noemde Marcelles mijn heer Hendriks ook vader, en dit kon temeer, omdat René van zeer goeden huize was en zich in dezelfde kringen bewoog als de familie Hendriks. „Vader," zoals mijnheer Hendriks verder in dit verhaal genoemd wordt zag de blik van René afdwalen naar de reusachtige bronzen gestalte aan het einde van de pier. Hij glim lachte even toen hij besloot René zijn spel te laten spelen tegenover de mensen, die hij niet zo gemakkelijk nog verstond, omdat hij pas sinds kort de taal der kaffers had geleerd, en wandelde met Bep en Koen naar de kust. 7. Matodi, een klein dorp, lag op korte afstand van de Congorivier. René riep Kazimoto zacht bij zich, „Ja, Bwana," bromde de aanhanke lijke wilde, terwijl hij zijn mooi gekapt hoofd achterover gooide en zijn jongen meester aan keek met een breden glimlach. „Kijk, Kazi moto", fluisterde René. „Zie je daar dien reus aan het einde van de pier die een rood ka toenen lendendoek draagt en een ketting van leeuwenklauwen om zijn hals?" „Ja Bwana", fluisterde Kazimoto. 8. „Wie is dat?" vroeg René. Terwijl hij een paar passen voorwaarts deed naar de stille figuur, beschermde Kazimoto zijn ogen tegen het felle zonlicht om beter te kunnen zien. Toen, opeens scheen hij den groten kaffer te herkennen, want zijn glimlach verdween en er kwam een trek van grote angst voor in de plaats. „Wat is er, Kazimoto?" riep René uit. „Ug ug", zei Kazimoto stokkend, achter in zijn keel. „Ug, ug". Het wit van de ogen van den zwarten man werd zichtbaar, terwijl hij met zijn pupillen rolde van angst. f 10.000 voor verbetering noodig. Ingediend is een wetsontwerp tot wijzi ging en verhooging van de begrooting van het staatsmuntbedrijf voor het dienstjaar 1939. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: De voorgestelde verhooging van artikel i met f 20.700 vindt o.m. haar oorzaak in de omstandigheden, dat de muntzaal van 's Rijks Munt reeds lang niet meer beant woordt aan de eischen, die redelijkerwijze moeten worden gesteld met het oog op het uitoefenen van toezicht en controle. Het ligt nu in de bedoeling een verdieping te houwen op de weegzaal. Voor een en an der is bcnoodigd een bedrag van f 10.000. In de tweede plaats vereischt het har dingslokaal, dat het vorige jaar is geplaatst, nog eenige bijzondere voorzieningen in ver band met de gewijzigde hardingsmethode, die binnenkort wordt ingevoerd. De kosten van deze voorzieningen zijn geraamd op f 3200. Ten slotte behooren aan enkele muren noodzakelijk gebleken reparaties te worden uitgevoerd. De kosten bedragen naar schat ting f 7500. 's Gravenhage. Naar wij vernemen, is hedenmorgen wederom een buitengewone ministerraad gehouden. De directie van de Kon N'ed. Stoomboot Maatschappij deelt ons mede. dat het be richt als zoude de maatschappij haar dien sten hebben gestaakt, onjuist is. Integen deel stelt de K.N.S M. alle pogingen in het werk haar diensten, zoolang de gelegenheid daartoe mogelijk is. te handhaven. M.s. Dempo vroeger thuis. Het M.S. Dempo van de Rotterdamsche Lloyd. dat oorspronkelijk Donderdagmor gen om zeven uur uit Indië te Rotterdam zou aankomen, wordt hedenmiddag, om vier uur te Rotterdam verwacht. ZEGGEN DE AMERIKAANSCHE BLADE* De New York Herald Tribune zegt in een hoofdartikel: „Hitler's optreden toont geen vertrouwen in de overwinning. Het is niet Hitier, die de zenuwenoorlog won, doch de verachte, ontaarde aftandsche democratie, welke thans, onder de moeilijkst denkbare om standigheden haar kracht toont. Het Britsche en Fransche volk, zoo ver volgt het Amerikaansche blad, is gewapend onder volkomen kennis van alle omstan digheden en geheel vrijwillig. De Duitschers zijn dappere menschen, evenals hun tegenstanders, maar er kan niet aan worden getwijfeld welke partij psy chologisch beter is voorbereid. De volken van Frankrijk en Engeland ge ven een schitterend voorbeeld van de ware eenheid, moed en klaar inzicht waartoe slechts de democratie in staat is. Ook de luchtlijn Amsterdam— Milaan hersteld. De K.L.M. deelt mede: De afkondiging van de mobilisatie blijkt op de regelmatige uitvoering der diensten geen invloed te hebben. Gistermorgen ver trok het Indiëvliegtuig precies op tijd van Schiphol via Leipzig naar Batavia. Evenals Maandag zullen de aangekondigde diensten op Londen, Parijs en Berlijn normaal voort gang vinden. Naar Scandinavië vertrekken drie vliegtuigen per dag, terwijl voorts over wogen wordt de dienst Amsterdam-Oslo, wel ke de vorige week werd gestaakt, weer uit te voeren. In Midden-Europa wordt het zeer op prijs gesteld, dat de K.L.M. haar dienst op Praag, Weenen en Boedapest regelmatig heeft kunnen waarnemen. Ook de nachtpostdienst op Keulen werd tot nu toe normaal en vol gens dienstregeling gevlogen. De luchtverbinding tusschen Nederland en Italië via Duitschland is gisteren hervat. Gisteren, in de richting naar Nederland, he den van Nederland naar Keulen, Frankfort en Mlilaan, zoodat om den anderen dag van Nederland naar Italië per vliegtuig gereisd kan worden.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3