H. Gemeenteraad Koninklijke onderscheidingen RIJWIEL Ms. „O 13" uit West-Indië teruggekeerd De gemobiliseerde artsen Geen Oranjefeesten Julianadorp Practische wenken voor luchtbescherming Ook Texel levert zijn contingent paarden De eerste raadsvergadering in nieuwe samenstelling Stapelloop van tweeden flottielje-leider Brand in een keukenwagen Schaakclub „M0RPHY" De Oranjefeesten van AS. DONDERDAG gaan NIET door. verzekering Zeemilitie 1924~'25 naar huis gezonden! JwceJUch nieuioó Een rumoerige dag De Fokveedag gaat door ÏUeuup.J uit Ua& V isscherij Moeilijkheden ontstaan door Internationale toestand Burgerlijke Stand van Den Helder Inschrijving Handelsregister Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin zyn een aantal onder scheidingen toegekend. Wij laten de namen van bekende per soonlijkheden en stadgenooten, die ge decoreerd werden, hieronder volgen. Bij Koninklijk besluit zijn benoemd: tot groot-officier in de Orde van Oranje- Nassau: mr. J. A. N. Patijn, oud-Minister van Buiten- landsche Zaken; dr. J. J. C. van Dijk, oud-Minister van De fensie; mr. J. A. de Wilde, oud-Minister van Binnen- landsche Zaken en van Financiën; prof. dr. J. R. Slotemaker de Bruine, oud- Minister van Sociale Zaken en van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen; tot commandeur in de Orde van Oranje- Nassau: mr. dr. ir. J. A. M. van Buuren, oud-Minister van Waterstaat; is bevorderd: tot ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: mr. C. M. J. F. Goseling, oud-Minister van Justitie; prof. mr. C. P. M. Romme, oud-Minister van Sociale Zaken; prof. mr. R. Kranenburg, lid van de Eerste Kamer der Saten-Generaal; F. L. D. Nivard, lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal; is bevorderd: tot commandeur in de Orde van den Neder landschen Leeuw: jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, Minister van Staat, vice-president van den Raad van State; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: J. C. Grimijser, luitenant-kolonel van het Leger des Heils, wanende te Nieuwer-Amstel; zijn benoemd: tot ridder in de Orde van den Nederland schen Leeuw: L. j. Lijklema, inspecteur der posterijen, telegrafie en telefonie in algemeenen dienst, te Haarlem; tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: G. Ritmeester, burgemeester der gemeente Den Helder; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: A. Kuiler, referendaris der posterijen, tele grafie en telefonie, aangewezen als directeur van het post-, telegraaf- en telefoonkantoor, te Den Helder; tot officier in de Orde van Oranje-Nassau: dr. R. Mulder, oud-rector van het Gerefor meerd gymnasium te Leeuwarden, wonende te Aerdenhout; tot ridder in de Orde van den Nederland schen Leeuw: de schout-bij-nacht H. Jolles; de schout-bij-nacht C. E. L. Helfrich; zijn bevorderd: tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden: de kapitein-luitenant ter zee R. van Tyen; de kapitein-luitenant ter zee A. S. Pinke; de hoofdofficier van den marinestoomvaart dienst der eerste klasse C. B. Eenhoorn; de hoofdofficier van den marinestoomvaart dienst der tweede klasse K. Bolk; zyn benoemd: tot officier in de Orde van Oranje-Nassau, met de zwaarden: de kapitein-luitenant ter zee P. J. M. Cikot; de gepensionneerde kapitein-luitenant ter zee-titulair A. R. Meijer; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau met de zwaarden: de luitenant ter zee der eerste klasse J. A. de Gelder; de luitenant ter zee der eerste klasse J. E. A. Post Ulterweer; de luitenant ter zee der eerste klasse A. J. Bussemaker; de officier-vlieger der eerste klasse bij de Koninklijke Marine H. L. A. van der Kroef; de officier van den marinestoomvaartdienst der eerste klasse D. J. Monté; de officier van gezondheid der eerste klasse bij de Koninklijke Marine P. H. M. de Roo; de officier van administratie der eerste klasse mr. D. B. A. Franken; tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau: J. Stocker, hoofdcommies bij de Rijkswerf; tot ridder in de Orde van den Nederland schen Leeuw: W. Ruys Bzn., directeur der N.V. „Rotter- damsche Lloyd" te Rotterdam; W. Labohm, directeur van de N.V. Koloniale Bank, te Bloemendaal; H. F. Tillema, particulier, te Bloemendaal; is toegekend de eeremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in zilver, met de zwaarden, aan: de opperschippers bij de Koninklijke marine J. H. A. Goedknegt en H. J. Steijn; den adjudant-onderofficier der mariniers S. Faber; den oppertorpedomaker bij de Koninklijke marine W. N. Bouwman; den oppervliegtuigmaker-metaalbewerker bij de Koninklijke marine J. M. A. Both; den majoor-monteur bij de Koninklijke ma rine S. G. Kuster; in zilver, aan: den adjunct-commies bij de Rijkswerf te Willemsoord I. Vermaas; den baas der ernstvuurwerkers bij de Rijks werf te Willemsoord H. W. Dilg; den commandeur eerste klasse der werfsjou- wers bij de Rijkswerf te Willemsoord A. Bot ter; in brons, met de zwaarden, aan: den korporaal-stoker bij de Koninklijke ma rine J. Labeur; den matroos der eerste klasse J. A. Leen- houts den kleermaker bij de Koninklijke marine J. Broere; in brons, aan: den hulpbeheerder bij de magazijnen van kleeding en levensmiddelen der marine te Am sterdam H. W. B. Lewis; den machinebankwerker bij de Rijkswerf te Willemsoord A. A. Gerritsen; i in goud, aan: J. H. Pasman, plaatselijk directeur bij de N.V. Expeditieonderneming Van Gend Loos, te Den Helder; is verleend: de titulaire rang van kapitein-luitenant ter zee, aan den gepensionneerden luitenant ter zee der eerste klasse P. van Waasdijk; de titulaire rang van officier van den marine stoomvaartdienst der eerste klasse van de Ko ninklijke marine-reserve, aan den officier van den marine-stoomvaartdienst der tweede klasse van de Koninklijke marine-reserve W. D. van Os. Gisteren in den vroegen avond, te onge veer zes uur, werd H. Ms. O 13 uit West- Indië in onze haven verwacht. Een groote menigte had zich aan den Buitenkant ver zameld om van deze aankomst getuige te zjjn. Aan het havenhoofd had zich de Staf- muziek opgesteld en alles was voor ont vangst gereed. Vol ongeduld wachtte men tot het slanke silhouet van de boot om de bocht van het havenhoofd zou verschijnen, want in verband met den mobilisatietoestand was het verboden zich naby het havenhoofd en op den dijk te be vinden, zoodat de nieuwsgierigen gedwongen waren het schouwspel van eenigen afstand te zien. Het werd zes uur, helder scheen nog de zon over het blauwe water van het Marsdiep, maar wat er kwam, geen O 13. Aan de haven zelf heerschte groote drukte in verband met het transport van paarden, die gerequireerd waren, en van Texel naar Den Helder werden vervoerd, zoodat de velen, die zich allengs hier hadden verzameld, zich niet behoefden te vervelen. Maar het werd zeven uur, en de belangstel ling begon te verflauwen. Schepen gingen en kwamen. Langzaam viel de schemer in, lichten werden ontstoken, contouren vervaagden en nog steeds liet de O 13 zich maar niet zien. Eerst te kwart voor negen, toen de belang stelling sterk was getaand, en de drukte aan da haven aanmerkelijk verminderd, klonk in eens het sein. dat het schip in aantocht was. De Staf muziek stelde zich op om zoodia het schip de haven invoer het met muziek te ver welkomen. Aller aandacht was gespannen, ieders blik richtte zich op den havendam, die dezen onder zeeër nog verborgen hield voor het oog. Plotseling dook uit het schemerdonker een slank gevaarte op, een witte streep schuim teekende zich af en de O 13 schoof geruischloos de haven binnen, tusschen het roode en groene havenlicht door. Van alle kanten kwamen de menschen aan- loopen, want nu eindelijk was het schip er dan toch. Statig klonken de tonen van het Volks lied over het water, officieren salueerden, terwijl de Staf het Wilhelmus speelde; aan boord van de onderzeeboot stond de ge- heele bemanning stram salueerend aan dek. Zoo voer het schip verder de haven in. Een driewerf hoezee voor Hare Majes teit de Koningin werd aangeheven en door velen spontaan overgenomen. Een groote stoet van voetgangers en wielrijders spoedde zich dan langs de ha ven naar de plaats waar de O 13 aan zou leggen. Tegenover de Atjeh-loods, langs H. Ms. O 15 werd de onderzeeër gemeerd. Vele familie leden en bekenden stonden aan den wal om vaders, verloofden of zoons van boord te halen. Onder de aanwezigen merkten we ook op de ouders van den commandant, gepensionneerd Vice-admiraal M. H. van Duim en mevrouw Van Duim, en verder enkele hoogere officieren. Door den commandant van den Onderzee dienst, luitenant ter zee der le klasse J. Cal- lenfels, werd een kort welkomstwoord tot den commandant en de opvarenden gesproken. SCHOUW VLIEGER'» Onder wijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct. per week Onze lessen beginnen evengoed 1 September. Dit blijkt thans een uitkomst voor vele ouders. HOOFDGRACHT SI Praktyk door de andere doktoren waargenomen. De afdeeling „Den Helder van de Ne- derlandsche Maatschappij tot Bevorde ring van Geneeskunst" maakt het vol gende bekend. Voor zoover de gemobiliseerde huis artsen niet in de gelegenheid zijn hun praktyk uit te oefenen zal deze door de andere huisartsen worden waargenomen. Dit betreft thans alleen den heer G. v. d. Most, arts, alhier. De artsen Loesberg en Rensing kun nen hun eigen patiënten biyven behan delen, doch zullen niet kunnen waar nemen. Van de niet gemobiliseerde artsen neemt ieder in een bepaald stadsgedeel te de praktyk van den afwezigen collega waar. De patiënten wier huisarts gemobili seerd is kunnen zich dus wenden tot de artsen Bakker, Van den Nieuwenhuizen, Proost, Thorbecke en Vroom. Programma's blijven geldig. In verband met den internationalen toestand is besloten de feestviering, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin, tot naderen datum uit te stellen. Ook de militaire parade zal geen doorgang vinden. Zoodra de toestand zich echter ten gunste wijzigt, hoopt het Oranjebestuur een groot ge deelte van het programma nog te kunnen uit voeren, zoodat men zijn reeds gekochte pro gramma's kan bewaren. Het Jongensfeestcomité „Tuindorp", dat een grootsch programma had opgesteld, verzoekt ons eveneens te willen vermelden, dat alle feestelijkheden tot een lateren datum zijn uit gesteld. En het bouwen van een schuilloop- gra'af. Vandaag ontvangt iedere stadgenoot, gelijk met het advertentieblad, namens het ge meentebestuur een kartonnen kaart, waarop een aantal practische wenken voor de lucht bescherming en aan den achterkant waarvan een duidelijke teekening is, voor het eventueel bouwen van een schuilloopgraaf in zijn tuin. Men hange deze kaart in zijn huiskamer, zoodat ze bij de hand is, als ze eventueel noodig mocht zijn. Het was een wel heel zonderling vervoer, dat de Texelsche boot gisteren eenige malen had. Het was ditmaal geen gezelschap vroolijke trekkers en kampeerders, die hun vacantie zoo juist beëindigd hadden en vol frisschen moed weer het leven van werken op kantoor en be drijf tegemoet gingen, ook geen benauwde Am sterdammers of Utrechtenaren, die hun ver blijf op het schoone eiland overhaast hadden beëindigd uit vrees geen verbinding meer te kunnen krijgen met hun stad van inwoning, in verband met de algemeene mobilisatie. Neen, slechts enkele personen maakten den overtocht. Voor het overgroote deel was voor een bevreesd en zenuwachtig soort wezens plaats besproken. Rij aan rij stonden deze, vier rijen achter elkaar. Dat waren de paarden die de Texelaars moes ten inleveren om hun deel bij te dragen in de lasten die de regeering in verband met den zorgelijken toestand het Nederlandsche volk had opgelegd. Een tachtigtal schoone welgevormde dieren, die hoewel niet allen als rijpaarden dan toch zeker als trekpaarden voor het militaire ver voer van belang zijn. Zenuwachtig van den overtocht stonden de dieren op het schip, het wit van de angstoogen was zichtbaar, onop houdelijk schokten de koppen omhoog, som mige hinnikten Dan werd een deel der railing weggeschoven een loopplank uitgelegd en kon het aan wal brengen der dieren beginnen. Voor de meeste paarden bleek de loopplank een geval, wat in het geheel niet te vertrouwen was. Schichtig probeerden zij het gevreesde voorwerp te ontwijken, sommigen stijgerden wild en gaven den bewakers handen vol werk. Andere, goede makke sullen lieten zich dood kalm van de loopplank afglijden, als ware het een glijbaan. Op het open terrein nabij het havenhoofd werden de paarden in een lange rij naast elkaar neergezet. Daar ook werd over hun toekomst beschikt: aristocraat of gewoon soort, rij- of trekpaard. Van boerenpaard bevorderd tot legerpaard. Zooals men ziet zelfs voor paarden bestaat een algemeene dienstplicht, waarbij men afge keurd kan worden, wegens te smalle borst of te weinig gewicht, en verder voor die diensten kan worden benoemd, die het meeste met de capaciteiten van den betrokkene in overeen stemming zijn. In zooverre is deze dienstplicht voor paarden modern, dat zij zoowel voor mannelijke als vrouwelijke individuen geldt. Zooals we in het begin dus opmerkten, Texel heeft zyn aandeel geleverd. Het zal stil zijn in de stallen en op de weilanden van het eiland. Gelukkig voor de badgasten, dat zij nu vertrok ken zijn, want wat zouden zij anders aanschou wen: oude aftandsche paarden, magere schar- minkeltjes, die waarschijnlijk over enkele jaren hun bestaan van vroeger eindigen bij den slach ter Texel is ontvolkt, de exodus der paarden heeft gisteren plaats gehad. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Den Helder op Dinsdag 5 ep- tember 1939, des namiddags 8 uur, ten Raad- huize, bevat de volgende punten ter behande ling: Installatie Raadsleden. Installatie van de leden van den Raad. Benoeming wethouders. Benoeming van Wethouders. Raadscommissiën. Benoeming van leden van de commissie van bijstand: a. voor de water- en lichtbedrijven (thans zijn leden de heeren C. Ran, R. Boogaard, J. van Zwijndregt en L. F. van Loo); b. voor de gemeentewerken en plantsoenen (thans zijn leden de heeren J. B. F. Meijer, W. Kraak, J. van Zwijndrecht en J. J. Schoeffe- lenberger) c. voor de gemeente-reiniging (thans zijn leden de heeren C. Bot, K. Hoornsman, G. Dol en Th. A. A. Terra); d. voor het onderwijs (thans zijn leden de heeren Dr. P. Feenstra Kuiper, J. H. Smith, Mr. J. Mulder en een vacature); e. voor het grondbedrijf (thans zijn leden de heeren E. Loesberg, Th. A. A. Terra, P. van der Veer en W. Kraak); f. voor de financiën (thans zijn leden de heeren J. B. F. Meijer, Mr. J. Mulder, E. Loes berg en R. Boogaard). Benoeming. Voorstel tot het benoemen van een lid van de commissie van georganiseerd overleg (vaca ture L. F. van Loo). Onderwijs. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding ingevolge artikel 101 der lager onderwijswet 1920 over 1937 en afrekening dier vergoeding over 1934 t/m 1937. (De behandeling van dit voorstel is, voor wat de Comeniusschool betreft, in de vergadering van 22 Augustus jl. aangehouden). Luchtbescherming. Voorstel tot het verleenen van een crediet van 10.000.voor den luchtbeschermings dienst. Centrale werkplaats. Voorstel betreffende het gebruik van een ge deelte binnenberm der Heldersche Zeewering, ten behoeve van de centrale werkplaats voor jeugdige werkloozen. Begrooting. Voorstel tot het trekken der afdeelingen voor het onderzoek der begrooting voor 1940. Ter inzage. Ter inzage is gelegd: een overzicht van de betalingen, welke zijn gedaan uit het crediet van 10.000.voor dén luchtbeschermingsdienst, verleend by raadsbe sluit van 28 September 1938. Mededeeling. In antwoord op de desbetreffende vraag van den heer Th. A. A. Terra in de raadsvergade ring van 22 Augustus jl. wordt medegedeeld, dat de afrekening van de bijdrage in de loonen voor de uitvoering van werkverschaffingsob jecten door particulieren bereids had plaats ge vonden. Op 16 September a.s. Naar de Telegr. verneemt zal de tweede flottieljeleider van het type „Tromp", welke vermoedelijk den naam zal dragen van H. Ms. „Heemskerck", op Zaterdag 16 Septem ber van een der hellingen van de „Nederland sche Scheepsbouwmaatschappij" van stapel loopen. In Juni 1940 zal dit oorlogsschip zijn proef tocht maken. Toen het personeel van de keukenwagen, die opgesteld stond in de Koningdwarsstraat zich even had verwijderd, sloeg, waarschijnlijk door overkoken de vlam in een groote pan met vet, dat op dezen wagen werd gekookt. Een groote heete vlam sloeg uit den ketel omhoog en pogingen die gedaan werden om te blusschen hadden geen resultaat. Onmid dellijk werden alle gereedschappen wegge haald, en de politie gewaarschuwd. Deze was dan ook spoedig ter plaatse met den brandwagen en enkele schuimblusschers. Ondertusschen was die wagen al danig zwart geblakerd. Toen de politie met de schuimblusschers be gon te spuiten ontstond er een groote rook ontwikkeling. maar binnen enkele minuten was de brand bedwongen. Van het grootere materiaal behoefde geen gebruik te worden gemaakt. Aanwezig waren de heer Dokter en de hoofdinspecteur, de heer Helder. Als gevolg van dezen brand bekwam een soldaat, behoorende by een andere veldkeu ken, die toegesneld was om te pogen het vuur te blusschen, enkele flinke brandwonden aan hand en arm. Wegens bezetting der zaal za[ voorloopig geen clubavond gehouden worden. Het Bestuur. HET BESTUUR. vanaf f 2.— per jaar Assurantiekantoor Koningstraat 90 Een deel der lichtingen 1924 en 1925 der zeemilitie, dat zich gisteren hier aanmeldde, is weer naar huis gezonden. Enkele dagen voor de mobilisatie was be sloten, dat deze dienstplichtigen bij een eventueele algemeene mobilisatie niet onder de wapenen hoefden te komen. vf>6r echter al de betreffende dienstplichtigen hiervan in kennis gesteld waren, werd de mobilisatie reeds afgekondigd. Een honderdvijftigtal van de manschappen kreeg de kennisgeving niet meer op tijd en zij kregen bij aankomst het voor hen pret tige nieuws te hooren, dat zij naar huis terug konden keeren. In den loop van den dag zijn zij per trein naar hun diverse woonsteden terug gekeerd. Gistermorgen, reeds met de eerste boot verliet een flink deel der gemobiliseerden ons eiland, ook de tweede boot vervoerde vele opgeroepenen. Hoewel de stemming onder de wegtrekkenden nu juist niet slechts genoemd kon worden, bleek wel, dat velen thuis een moeilijk afscheid hadden genomen. Het opvorderen van paarden bracht voor den boerenstand op Texel zeer veel moeilijk heden, vele landbouwers hadden des avonds te voren zeer laat gewerkt om zooveel van de oogst binnen te halen als mogelijk was, en al vroeg, even na 6 uur in den morgen, kwa men de eerste dieren aan op een weiland even voorbij „Sonnevanck". Omstreeks 1 uur was reeds een groot aantal gearriveerd. Nog nimmer zijn op Texel zooveel paarden bijeen gewqest, omstreeks 12 uur waren pl.m. 800 aangevoerd. Het uitzoeken en keuren, dat vrij laat een aanvang nam, duurde geruimen tijd, zoodat voor de aanvoerders vrijwel den ge- heelen dag met de opvordering gemoeid was. Er werden tal van paarden voor den dienst bestemd. Het vervoer met de Texelsche boot was den geheelen dag zeer druk, want niet alleen gemobiliseerden soldaten moesten naar Den Helder worden gebracht, doch ook paarden en een flink aantal auto's. Voornamelijk vrachtauto's werden in den loop van den dag over het Marsdiep vervoerd. Naar wij vernemen hebben de verschillende Landbouw-organisatie's ondanks de moei lijke omstandigheden, besloten den Fokveedag te doen doorgaan op Maandag 4 Sept. a.s. URK, 28 Augustus. Door 6 vaartuigen werd heden aan den ge meentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 51 pond kuilpaling, van 10—18 pond per vaartuig, prijs 11U ct.; 80 pond lijn- of beug aal, 1620 ct.; 2Ó0 pond schol, 68 ct.; 80 pond schar, 4 ct. per pond. 3 kg tong, 60 ct.; 5 kg tarbot, 50 ct.; 6 kg grut, 50 ct. per kg. De moeilijkheden, ontstaan door het in wer king treden der mobilisatie, zijn voor Urk ook zeer groot. Onze groote Noordzeevloot komt de haven binnen, waarvan vele vaartuigen niet meer uit kunhen varen, aangezien het geheele personeel of een gedeelte in militairen dienst moet. Vervangend personeel is er niet te ver krijgen. Zoo is het ook gesteld met de Zuider zeewerken. De meesten worden opgeroepen in s lands dienst, zoodat de mogelijkheid bestaat, clat deze werken binnenkort stil gezet zullen worden. Tot heden wordt er zeer gedeeltelijk gewerkt. van 29 Augustus 1939. BEVALLEN: E. M. van den Hoek—Klein z.; T. Smit—Oudyk, d.; G. Maas—de Jone z °HleMB!kker' Z': J- J- van der Neut— Breedveld, d. P.T.T.-DIENST OP 31 AUGUSTUS. Met afwijking van de terzake bestaande voorschriften wordt op 31 Autist.a j J d,™. „p de PTT-k.'.t.iX p £*w„J' werkdagen uitgevoerd. 006 van 16 tot 23 Augustus 1939. Nieuwe zaken: Den Helder: Bouw- en aannemesbedrijf P. C. Tuin, Bui tenhaven 32, bouwen van huizen, enz. Lunchroom „Formosa", Spoorstraat 3®i lunchroom, enz. Bestuurswijzigingen Den Helder: Coöp. Dorschvereeniging „Samenwerking'' W.A., Julianadorp, van Foreestweg 2. Opgenomen om 8 uur he.denmorgen Barometerstand Den Helder: 760.3 Temperatuur lucht: 17.7 Maximum temp. lucht: 22.7 Wind: richting: N.N.O.; kracht: 2 Temperatuur zeewater: 19.8 Licht op: 8 u 2ö min.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6