Nog geen distributie in ons land De wereld moet thaos kiezen DE WERELD Wèl voorbereidende maatregelen woorden Voorraden opgeven Wee hen, die prijsopdrijven*** In- cn uitvoer van crisisproducten Nederlandsche records verbeterd Ontvangbewijs Rijksdistributiekaarten Hef aanhouden van de „Bremen" Orde of anarchie Gisteravond werd de beschikking van den minister van Economi sche Zaken afgekondigd waarbij verschillende artikelen worden aan gewezen als distributiegoederen. Dit beteekent geenszins, dat deze goederen ook zullen worden gedis tribueerd. Deze beschikking heeft alleen de bedoeling de mogelijkheid te scheppen een enquête in te stel len naar de aanwezige voorraden en omzetten bij de detaillisten. De beslising, of \oor de thans aan- gewelzen goederen een volledige distributieregeling zal worden af gekondigd, volgt pas later. De voorschriften gelden voor alle met name genoemde artikelen; bij overtreding zijn leverancier en kooper strafbaar. Enquête-formulieren. Aan de gemeentebesturen zijn toegestuurd enquêteformulieren voor het bepalen van de voorraden en omzetten van de detail listen. Deze enquêteformulieren zullen de zer dagen op een door iedere gemeente te bepalen plaats worden uitgereikt en moe ten vóór 5 September a.s. op een nader door de gemeente te bepalen plaats wor den ingeleverd. Degene, die voor genoemden datum zijn enquêteformulier niet heeft ingeleverd, komt niet in aanmerking om t.z.t. bij een distributieregeling te worden insegchakeld Het verdient aanbeveling de formulieren met de grootste nauwkeurigheidin te vul len, daar op onjuiste opgave een strenge straf siaat. en men zich bovendien bloot stelt aan inbeslagname van de betrok ken goederen. Bijzondere regeling. Het ligt in de bedoeling bij een eventu ele distributieregeling ten aanzien van de volgende bedrijven een bijzondere regeling toe te passen: Hotels, restaurants, ook op stations, in treinen, enz. café's, koffiehuizen, cantines bij groote instellingen en sociëteiten. Rijksbureaux ingesteld. Voor genees- en verbandsniiddelen, papier, katoen en jutè. wol, smeeroliën en vetten zijn rijksbureaux ingesteld, waar de be trokkenen (artsen, ziekenhuizen, fabrikan ten) hun voorraad moeten opgeven, voorloo- pig wordt er voor een termijn van 14 da gen dispensatie verleend ten aanzien van diverse verbodsbepalingen, hetgeen het be drijfsleven de gelegenheid zal geven zich aan de bijzondere omstandigheden aan te passen Distributieheffingsbesluit 1939. Bij K.B. van 29 Augustus is de minister van Economische Zaken bevoegd verklaard te bepalen, dat door hem aangewezen distributiegoederen door een ieder, dan wel door nader door hem aan te wijzen perso nen, groepen van personen of lichamen slechts dan overeenkomstig de bepalingen, krachtens de Distributie-wet 1939 gesteld, zullen worden gekocht, verkocht, afgeleverd voorhanden of in voorraad gehouden, ge bruikt, bewerkt verwerkt, of vervoerd, na dat een nader doo rof namens hem vast te stellen bedrag zal zijn betaald of de ver plichting daartoe zal zijn aangegaan. Het K. B. kan worden aangehaald onder den naam „distributieheffingsbesluit 1939", en treedt met ingang van 31 Augustus in werking.' Uitbreiding van uitvoerverbod. De regeering heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uit voer voor bepaalde goederen aan le vullen met een groot aantal uitvoerverboden, o.a. voor benzine, en oliën, wol, lucifers, klee ding. garens, manufacturen, hout, gist, zeep. Ook ten aanzien van deze goederen zul len, indien de hier te lande aanwezige voor raden zulks toelaten, dispensaties kunnen worden verleend. SCHADELOOSSTELLING INGEVOLGE VORDERINGSWET. Eenige oninklijke Besluiten zijn versche nen tot. uitvoering van de Algemeene Yorde- ringswet (uitbetaling schadeloosstellingen) en van de Zeescliepenvorderingswet. Wat er met de betreffende goe deren gebeurt. De aandacht wordt gevestigd op het feit, dat artikel 5 van de Prijs- opdrijvings- en Hamsterwet 1939 op dit oogenblik voor alle soorten goe deren van kracht is. Dit houdt dus in, dat elke prijsopdrijving, van welke goederen dan ook verboden is. Bij overtreding hiervan zal krach tig worden opgetreden. De burgemeester is bevoegd in dat geval de goederen, ten aanzien waar van de overtreding is begaan, of wordt vermoed, zonder eenige forma liteit in bezit te doen nemen. Ontheffingsbepaling Crisis Land- bouwmonopoliebesluiten. Bij K. Besluit van 29 Augustus is aan im porteurs en exporteurs van crisisproducten ontheffing verleend van het bepaalde in ar tikel 2 van het Crisis-Landbouw-invoermo- nopoliebesluit 1939, resp. liet bepaalde in ar tikel 2 van het Crisis-Landbouwuitvoermono- poliebesluit 1939, voor zoover betreft invoer dan wel uitvoer van crisisproducten, ten aan zien waarvan krachtens voornoemde beslui ten door den minister van Economische Za ken niet een crisis-organisatie als monopo liehoudster is aangewezen. Dit besluit is met ingang van 29 Augustus in werking getreden. Op het schip werd gezocht naar „wapens en spionnen." In verband met het aanhouden van het groote Duitsche passagiersschip de „Bre men" in de haven van New York (Zie ook het bericht elders in dit nummer) heeft een ambtenaar der douane verklaard, dat de Bremen werd doorzocht om na te gaan of zich „wapens en spionnen" en andere con trabande aan boord bevonden. l)e ambtenaar verklaarde dat ook het Fransche schip „Normandië" en de Engel- sche schepen „Aquitania" en „Transylvania" aan een gelijk onderzoek werden onderwor pen, Duitsch protest tegen het vast houden van de „Bremen." Het kantoor van de Nord Deutsche Lloyd te New York heeft medegedeeld, dat de Duitsche ambassade bij het departement ^w-emmen Rie van Veen brengt de Neder landsche records over 800 m. en 1000 m. borslcrawl op haar naam In de gemeentelijke zweminrich ting te Schiedam heeft Rie van Veen een poging gedaan de Neder landsche records op de 800 en 1000 meter borstcrawl op haar naam te brengen. Hierin is de R.D.Z.-zwemster prach tig geslaagd. Het record op de 800 nieter verbeterde zij met ruim 22 sec. door dezen afstand in 12 min. 7 sec. af te leggen. Het oude record stond op naani van Teuna Burggraaf (Inter Nos), die met 12 min. 29.2 sec. op 19 Aug. 1939 te Westzaan vestig de. Rie van Veen verbeterde het re cord op de 1000 nieter met bijna 25 sec. Op dezen afstand maakte zij een tijd van 15 min. 2.2 sec. Het oude record was met 15 min. 27 sec. in bezit van Tini Wagner (het Y), gevestigd op 18 September 1936 te Haarlem. Rie van Veen heeft tijdens haar record poging buitengewoon rustig en regelmatig gezwommen. Zij legde de eerste 100 meter af in den tijd van 1 min. 15 sec. Vervolgens maakte de R.D.Z.-zwemster op elke volgen de 100 meter vrij constante tijden van onge veer 1 min. 33 sec. Tegen het einde versnel- Rie van Veen. de zij het tempo, zoodat voor de laatste 100 nieter een tijd van 1 min. 27.2 sec. werd ge noteerd. Rie van Veen maakte de volgende offici euze tusschentijden: op de 100 meter 1 min. 15 sec., 200 m. 2 min. 44 sec.; 300 m. 4 min. 15 sec.; 400 m. 5 min. 19 sec.; 500 m. 7 min. 22 sec.; 600 m. 8 min. 57 sec.; 700 ni. 10 min. 32 sec.; 800 m. 12 min. 7 sec.; 900 meter 13 min. 35 sec.; 1000 m. 13 min. 2.2 sec. Ondergetekende verklaart, na zich te hebben overtuigdere hebben ontvangen Rijksdistributie- kaart^t»' voor zich en zijn hufsgenooten, allen opge ien In het bevolkingsregister dezer gemeente aan ómmestaand adres. AMSTERDAM. 1939. 91 Op van 10 tot 22 uur, zal in de Vzleriusschooi, Des Presstraat 3 zitting worden gehouden voor de uit reiking van Rijksdistributiekaarten. Tegen overlegging van deze kaart en op vertoon van legitimatiebewijzen (pas. trouwboekje, enz.) kunt U of uw gemachtigde de (cn eventueel Uw gezin) toekomende kaart(en) in ontvangst nemen. Ter be spoediging van dc afgifte gelieve U deze kaart reeds tevoren van Uwe hand- teekening. als bewijs van ontvangst, te voorzien. Hij die dit ontvangbewijs valschelijk onderteekent. fs wegens valschheid in i geschrifte strafbaar met een gevangenis straf vait ten hoogste vijf jaren. DIENST Departement van Sinneniandsche Zaken DENBEER MW. AMSTERDAM No. 1161 Van tien Burgemeester van Amsterdam De voor- en achterzijde van het ontvangbewijs der Rijksdistributie-kaarten welke thans bij duizenden gesorteerd worden. van Buitenlandsche Zaken heeft geprotes teerd tegen het vasthouden van de „Bre men." De gezagvoerder heeft de vereis oh te papieren nog steeds niet gekregen. In haar protest verklaart de Duitsche am bassade, dat het vasthouden van de „Bre inen" gedurende reeds twaalf uur een on vriendelijke daad van de Amerikaansche re geering beteekent. Een verklaring van Roosevclt. President Roosevelt heeft verklaard, dat de aanhouding van het Duitsche mailschip „Breinen" en van andere schepen in Ameri kaansche havens voor een onderzoek door de federale autoriteiten ten doel had na te gaan of deze schepen voor offensieve doel einden konden worden bewapend. Een der gelijk onderzoek wordt ingesteld bij schepen van alle naties. Het is niet ongebruikelijk en zal van toepassing zijn op schepen van alle potentieel belligerentie naties. De be doeling er van is te waken tegen een poten- tieele verantwoordelijkheid van de Veree- nigde Staten in geval schepen zouden wor den bewapend. Sprekende over den recenten aanval van den assistent minister van oorlog, Louis Johnson, op de handhaving van het wapen embargo als aanmoediging tot oorlog, zeide Roosevelt, dat er velen zijn, die ook van gevoelen zijn, dat het in gebreke blijven van het congres in de herziening van de neu- traliteitswetgeving een factor was, waarvan zonder twijfel in alle hoofdsteden ter we reld kennis is genomen. EDEN HOUDT EEN RADIOREDE VOOR AMERIKA. Eden heeft gisteravond een radio-rede uit gesproken, bestemd voor de Vereenigde Sta ten. Daarin verklaarde hij, dat geen oplos sing van den tegenwoordigen toestand kan worden aanvaard, waardoor het vredesfront niet wordt versterkt en waaruit niet duide lijk blijkt, dat. pogingen om door geweld concessies af le dwingen mislukt zijn. Wij bidden, aldus Eden verder, dat de overwin ning langs vreedzamen weg kan verkregen worden, doch vreedzaam of niet, de uitda ging zal worden aanvaard. Ten aanzien van het DuitschRussi sche niet-aanvalsverdrag zeide Eden, dat Duitschland een buitengewoon psychologische fout had gemaakt door te veronderstellen, dat deze overeenkomst verslagenheid onder de volken van het vredesfront zou ver oorzaken, Niet de monendheden van het vredesfront doch de vrienden en de politieke bondgenooten der natio- naal-socialistische regeering, wier po litieke philosophie daardoor in de war werd gebracht, waren er door als door den bliksem getroffen. Vervolgens wees Eden op de kahule en het normale verloop van het nationale leven in Engeland er was geen opwinding of hyste rie, doch slechts uiterste vastberadenheid. Welke ook de verschillen van meening ten aanzien van de leiding onzer buitenland sche politiek in het verleden mogen zijn ge weest, zoo zeide Eden, de minister-president en den minister van buitenlandsche zaken hebben den steun van elk onzer en van het geheele land bij hun besluit onze verplich tingen na te konten en bij hun wensch epn constructievcn vrede op te bouwen, zoodra de methode van dreiging met geweld zal hebben opgehouden. Het Britsche volk kan geen compromis aanvaarden waardoor een wereldcrisis, van denzelfden aard als thans, slechts verschoven wordt naar een tijdstip dat zes maanden verder ligt. Onze verplich tingen tegenover Polen zullen natuurlijk worden nagekomen, niet slechts omdat wij ons woord daartoe hebben gegeven, doch om dat titans algemeen wordt ingezien, dat er iets op het spel staat van meer beteekenis dan de afbakening van een grens of zelfs de vrijheid van een volk, hoe dapper ook. De wereld moet kiezen tusschen orde en anar chie. De liefde van het Britsche volk door den vrede is even ™root als steeds, doch het is even vastbesloten dat ditmaal de vrede gebaseerd zal zijn op het afstand doen van geweld en eerbied voor het gegeven woord. in weinig Roemeensche grensversterkingen. Roeme- nië legt versterkingen aan in het dal van de Dnjestr, dat de grens met Rusland vormt. Stad door aardbeving verwoest. De stag Pomacachi (Brazilië) is door nieuwe ern stige bevingen geheel verwoest. Italiaansche kranten bezuinigen. Met ia. gang van morgen zullen de Italiaansche bladen met slechts zes bladzijden ver schijnen. Duitschland garandeert Deensche neutraii- teit. l)e Duitsche regeering heeft tegen over de Deensche regeering, zooals zij dat hij de regeeringen van Nederland, Belgjp) Luxemburg en Zwitserland gedaan heeft, uiting gegeven aan haar besluit hij ootiogs- verwikkelingen de neutraliteit van Den9. marken ten volle te eerbiedigen en de vriendschappelijke betrekkingen met De nemarken, dat herhaaldelijk verklaard heeft strikt neutraal te willen zijn, te handhaven. Geen motorraces meer. Alle motor- «n autoraces in Duitschland zijn tot nader or der afgezegd, omdat men wil bezuinigen op het benzineverbruik en omdat vele wedstrijdrijders in militairen dienst zijn. Geen bijzondere maatregelen in Spanje. In alle kringen krijgt men den indruk, dat de onschendbaarheid en de eer van Spanje op het oogenblik op geen enkele wijze bedreigd worden en dat het volk, hoewel de gevoelens jegens de Europee- sche stalengroepen verdeeld zijn, eendrach" (ig den vrede wcnscht. Er is trouwens tot dusverre geen enkele militaire, econo mische of politieke maatregel genomen. Maatregelen in Zwitserland. De meeste openbare diensten in Zwitserland, in het bijzonder de spoorwegen, posterijen en te- tegrafie en hospitalen, zijn onder militair beheer geplaatst. Rusland verraadde de arbeidersklasse. -* De Zwitsersche socialistische partij heeft een oproep gericht tot de arbeiders van de geheeie wereld, waarin wordt geconsta teerd, dat Rusland de arbeidersklasse van West-Europa heeft verraden en iede re toenadering, tusschen soocialisten en communisten onmogelijk heeft gemaakt. Ten slotte wordt verklaard, dat hij, die nog deze toenadering voorstaat, ophoudt lid te zijn van dc Zwitsersche socialisti sche partij. Frankrijk zal Luxemburg eerbiedigen. De Minister van Buitenlandsche Zaken van Luxemburg, Bech, heeft gistermiddag den Franschen gezant, Gambon, ontvan gen. Deze gaf den minister opnieuw de krachtige verzekering, dat de Fransche regeering de onschendbaarheid van Luxem burg zou eerbiedigen. Ook het Vaticaan... In Vaticaanstad zijn voorzorgsmaatregelen genomen, de gewo ne lampen zijn vervangen door blauwe. het' Centraal ^Statten' t ^(t9®leide gedaan door vrouw en kind op weg naar het Centraal Stat.on te Amsterdam, om gevolg te geven aan den oproep tot mobilisatie

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8