DE MEENING VAN MüSSOLINI Duitsche Persstemmen De politiek van Zwitserland Verdedigings voorbereiding kracfitig voortgezet Alle burgers in touw Postvlttchfen op Indië Geen tarwe als veevoer Radio-vragen over de mobilisatie De wenschelijkheid van een Duitsch Engelsche overeenkomst De dalende werkloosheid Eerbied voor Littauens neutraliteit Vergoeding voor paarden en motorrijtuigen Schuilloopgraven nieuw werkobject Militairen gaan vóór in 't verkeer Dagorder van den commandant van het veldleger Onze ministers weer bijeen Crisis als ernstig beschouwd Spoorwegtentoonstelling gaat door In veilige haven Hoe Nederland mobiliseer Geen beroep mogelijk. In verband met door onjuiste berichtge ving ontstaan misverstand aangaande de procedure, welke gevolgd zou moeten wor den wanneer eigenaars van opgevorderde paarden en éigenaars oi beheerders van mi torrijtuigen opgevorderd bij de algemeene motorverordening het niet eens zijn met de hun toegeschatte vergoeding voor die paar den oi motorrijtuigen, wordt ons van ofii- cieele zijde medegedeeld, dat in dergelijke gevallen geenerlei beroep openstaat, dit in tegenstelling met de onjuiste berichten, wel ke spraken van de mogelijkheid van beroep op een gemengde commissie van militairen en burgers. Geen terugbetaling motorrijtui genbelasting. Naar wij vernemen, bestaat er weinig kans op terugbetaling van een gedeelte dér voor uitbetaalde motorrijtuigen-belasting, welke door de talrijke automobilisten en motorrij ders, die tengevolge van de buitengewone omstandigheden niet in de gelegenheid zijn van hun auto of motor gebruik te maken, gestort is. De Kon. Ned. toeristenbond A.N.W.B. en de Kon. Ned. Automobiel Club hebben zich nu in een gemeenschappelijk schrijven tot den minister van Financiën gewend met verzoek ten deze ten spoedigste een beslis sing te willen nemen. Er is alle aanleiding om aan te nemen, dat men ten Departe- mente de billijkheid van het gedane verzoek inziet en dat in den loop van de volgende Steek een'regeling vóór'e'ert 'óf nVcéV'der ge noemde gévallen" zal worden bekend ge maakt. Voedselnormen in oorlogstijd. Het Veevoederbureau van het Rijksbureau Voorbereiding Voedselvoorziening in oor logstijd maakt bekend, dat met ingang van 29 Augustus het vervoederen van andere dan gedenatureerde tarwe verboden is. De nonnen voor toewijzing van kracht voeder zijn voorloopig ais volgt vastgesteld: Rundvee: nihil. Werkpaarden: in het weidebedrijf nihil; in het bedrenijf met minder dan 75 grasland. 1 kg. per dier uer dag. Dekhengsten: 1 kg per dier per dag. Drachtige zeugen en zeugen bij de biggen: 1 kg. per dier per dag. Dekbeeren: 1 kg. per dier per dag. Varkens van 2090 kg.: 1.75 kg. per dier per dag. Varkens boven 90 kg.: 3 kg. per dier p. dag. Hoenders en eenden: 100 gr. per dier p. dag. Veehouders worden er op gewezen, dat zij bij voedering uit eigen voorraad, boven staande normen in acht moeten nemen. Aan hen zal geen nieuwe toewijzing voor veevoeder verstrekt worden, voor den da tum, waarop zij. naar berekening volgens bovenstaand" normen, het veevoeder ge bruikt kunnen hebben. GEEN GEHOOR. Telefoon- en telegraafverkeer met het' buitenland gedeeltelijk stop gezet. Het telefoonverkeer met Slowakije, bene vens het geheele telefoon- en radiotelefoon- verkeor van Frankrijk uit met het buiten land, is in verband met de omstandigheden voor het oogenblik stopgezet. Voor telegram men naar Frankrijk, Algiers, Tunis en Polen mag geen overeengekmen taal (code) meer worden gebezigd. Inschakeling van werkloozenzorg bij den bouw. In overleg niet zijn ambtgenoot van bin- nenlandsche zaken, heeft de minister van Sociale Zaken aan de gemeentebesturen schriftelijk medegedeeld, in het algemeen be reid te zijn goed te keuren, dat de werkloo zenzorg wordt ingeschakeld hij het maken van schuilloopgraven voor de burgerbevol king. In het daarbij vertoonde bedrag kan, in dien een bepaalde gemeente daarvoor inge volge de desbetreffende bepalingen in aan merking komt, subsidie uit hel Werklons- heidssubsidiefonds worden verkregen. Het aanleggen der loopgraven kan dus, hij wij ze van werkverschaffing, geschieden tegen het voor de gemeente vastgestelde basisuur loon, waarhij zooveel mogelijk „in accoord" gewerkt dient te worden. In verband met het spoedeischende ka rakter dezer voorzieningen noodigt de mi nister in zijn schrijven de gemeentebesturen uit hun plannen, welke in het algemeen zoo eenvoudig mogelijk gehouden dienen te wor den, rechtstreeks te zenden aan of te doen bezorgen bij den rijksdienst voor de Werk verruiming te 's-Gravenhage. Let op het rood-wit-blauwe schild. Welken invloed ondergaan de in gewone omstandigheden geldende verkeersregels ten gevolge van het militaire vervoer langs den weg? Op deze voor iederen weggebruiker belang rijke vraag antwoordt de A.N.W.B. het vol gende, in aansluiting aan de reeds eerder gepubliceerde order van den chef van den generalen staf. Militaire colonnes hebben altijd en overal voorrang, zooals trouwens ook in normale omstandigheden het geval is. Militaire-bestuurders van niet in colonne-verband rijdende motorrijtui gen hebben thans voorrang, zoowel bij smalle doorgangen als bij krui sing van wegen, behalve bij krui sing met een voorrangsweg. Daar blijft het voorrangsrecht ongewijzigd. Overigens moeten de militaire bestuur ders zich houden aan de gewone regels van recht houden, links inhalen, enz. Militaire bestuurders in bovenbedoelden zin zijn te herkennen aan een rood-wit-blau- wen band om den linkerarm, voor zoover het motorrijders betreft. Militaire auto's, moeten als herkenningstee- ken een rood-wit-blauw schild vertoonen. PLATTELANDSDOKTOREN, „OPKOMEN!" Medische hulp aan de burgers in mobilisatietijd. Aangezien in de vervanging van vele ge mobiliseerde artsen niet kan worden voor zien, wordt nogmaals een beroep gedaan op alle artsen, die in de gelegenheid zijn om als vervanger vooral ten plattelande op te treden. Ook hun, die in vacantie-waar- nemingen zijn, wordt verzocht* zich aan te melden. Aanmeldingen worden ingewacht bij het Bureau van den Geneeskundig Hoofdinspec teur van de Volksgezondheid te 's-Graven hage, Mauritskade 55. Uitsluitend via Omroep-Contro- le-Commissie. Van de Radio-omroep-controle-commissie wordt het bericht ontvangen, dat, ter waar borging van een juiste beantwoording van de door de bevolking gestelde vragen aan gaande de maatregelen, welke in dezen tijd in verband mc-t de bijzondere omstandighe den van regeeringswege in den breedsten zin genomen worden, het vanaf heden aan de omroepvereenigingen niet langer toege staan is zelfstandig hunnerzijds een ant woord op deze vragen te geven. Te dezen aanzien is in overleg met de be trokken autoriteiten de regeling getroffen, dat ieder, die terzake van de door de regee ring genomen maatregelen, b.v. over op komst voor den militairen dienst, opvorde ring van paarden en motorrijtuigen, tele graaf en telefoon, spoorwegen, luchtbescher ming, voedselvoorziening enz. vragen heeft te stellen, deze schriftelijk kan indienen bij het secretariaat van de Radio-Omroep-Con- trole-Commissie, Mauritskade 17 te Den Haag, dat zich terzake met de bevoegde autoriteiten in verbinding zal stellen en voor doorgifte van de officieele beantwoor ding aan de omroepvereenigingen zorg zal dragen. Aangaande het tijdstip van uitzending van deze officieele antwoorden zal heden door de betrokken omroepvereenigingen voor de microfoon mededecling worden gedaan. HAMSTERVERBOD VOOR PETROLEUM. Ook voor petroleum is het liamsterverhdiT van toepassing verklaard. ALLEMAAL EEN HANDJE HELPEN! In een bespreking met den secretaris van de Rijkscommissie voor de monumenten zorg hebben vertegenwoordigers van een aantal jeugdinstanties zich in beginsel be reid verklaard tot medewerking om in een aantal plaatsen een organisatie tot stand te brengen, waardoor jongens en meisjes van 15 jaar en ouder hulp kunnen vcrleencn bij het in veiligheid brengen en bewaken van onze roerende en onroerende kunstschat ten. VERTRAGING BIJ SUIKERVERKOOP. Binnen enkele dagen alles weer vlot. verloopt Hier en daar is de opmerking vernomen, dat de detailverkoop van enkele levensmid delen, o.a. suiker een enkele maal heeft ge stagneerd. Uiteraard kan zulks voorkomen, wanneer plotseling het geheele apparaat van de voedselvoorziening in werking wordt ge steld. Gemeld kan evenwel worden, dat de slag natie binnen enkele dagen geheel zal zijn opgeheven Zij werd veroorzaakt door de omstandigheid, dat de inventarisatie, noo- dig om de hinnenlnndsehc voorraden te lee- ren kennen, waarvoor duizenden inventari satieformulieren moesten worden verzon den. ingevuld en teruggezonden, enkele da gen in beslag neemt. Verwacht mag worden, dat legen het einde van de week hiervan geen hinder meer zal worden ondervonden. De commandant van het Veldleger, luite nant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, heeft een dagorder uitgevaar digd aan al de onderdeelen van het Veld leger, van den volgenden inhoud: „Officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten, „Ten volle vertrouw ik dat Leger en Vloot onder alle omstandigheden hun plicht zullen doen". Uit deze woorden, gesproken door Hare Majesteit de Koningin in de radiorede op den dag, dat de algemeene mobilisatie werd bevolen, blijkt dat de Koningin reeds bij voorbaat haar volle vertrouwen in u allen heeft gesteld. Dit Koninklijk vertrouwen zult gij niet beschamen. Huis en hof hebt gij verlaten om uw plicht te vervullen nu het vader land u noodig heeft. Evenals uw voorgan gers tijdens den grooten oorlog staat gij thans met het geweer bij den voet op wacht, ons grondgebied beschermend en beveiligend tegen aanranding door wien ook en van welke zijde ook komende. En zoo waakt gij voor onze hoogste goe deren, onze vrijheid en onafhankelijkheid nabij de plek waar gij zijt geboren en op gegroeid, en velen uwer een gezin vorm den. Maar gij zult alleen dan wat u dierbaar is kunnen „handhaven", volgens de fiere spreuk van ons Vorstenhuis, indien gij u volkomen bekwaamt in het gebruik der wapenen, die u zijn toevertrouwd en in een goede tucht en met een opgewekte geest u die samenwerking in al uwe rangen ei gen maakt, die het wezen en de kracht van een goede weermacht uitmaken. Gemobiliseerde officieren, onderofficieren, korporaals en soldaten van het Veldleger, ik reken er op, dat gij allen en ten volle zult voldoen aan het vertrouwen dat de Koningin in u stelt. Geeft daarom op den geboortedag van inv Koningin uiting aan uw vasten wil daartoe, door u allen te vereenigen in den uitroep „Lang leve Hare Majesteit onze Geëerbiedigde Koningin!" Naar wij vernemen, is lieden we derom een buitengewone minister raad gehouden. EEN EENVOUDIGE REGELING VAN HET PROBLEEM-DANT- ZIG ZAL GEEN PACIFICATIE IN EUROPA BRENGEN. Uit Rome: Naar men gelooft richt de duce zijn voornaamste krachtsinspanningen er op, een oplossing te helpen vinden van het probleem Dantzig. Het ver luidt echter, dat Mussolini van mee ning is, dat een eenvoudige regeling van dit probleem geen pacificatie in Europa zal brengen. Naar de opvat ting van den duce is een algeheele regeling noodig met een wegneming van alle bestaande grieven. Stefani over den toestand in Italië. De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „Politieke kringen te Rome. die de drama tische ontwikkeling van de Europeesche cri sis van uur tot uur volgen, hadden gisteren een gunstig element waargenomen, vooral bestaaiïSe in het feit dat de onderhandelin gen niet waren afgebroken. Het scheen, dat de mogelijkheid van een eerste positief re sultaat dezer onderhandelingen niet mocht worden uitgesloten. Doch reeds gisteravond werd in berichten uit velschillende bronnen de toestand als verergerd voorgesteld. Deze algemeene indrukken bleven vandaag bestaan. Het schijnt dus, dat de crisis als uiterst ernstig be schouwd moet worden en dat men, indien zich heden geen nieuwe ele menten en onvoorziene feiten voor doen, tot de slotsom zou moeten ko men, dat er geen enkele mogelijk heid meer bestaat tot vermijding van een conflict. Men wacht af, welk antwoord Londen geeft op de voorstellen van Hitier, die naar de Italiaanschc openbare meening wettig steunen op het nationaliteitsbeginsel. Te Rome zijn gister uitspraken \an Engelsche persoonlijkheden over Dantzig en den Cor ridor gepubliceerd, die door deze personen na den vrede van Versailles geformuleerd waren. Men was in Engeland toen van mee ning, dat er ernstige onrechtvaardigheden gepleegd waren en dat het in het algemeen belang van Europa was, dat Duitschland zijn gebied door een radicale herziening terug zou krijgen. Zoo zal de vrede van Versailles een tweeden oorlog uitgelokt hebben bij ge brek aan herziening." DE GROND, DIE DE PARTIJEN VAN ELKAAR SCHEIDT, IS DE DUITSCH—POOLSCHE SPANNING. De Duitsche bladen noemen het feit, dat de D-trein MariënburgStettinBerlijn gis teren niet is overgenomen door de Poolsche spoorwegen, kenmerkend is voor den tegen woordigen toestand in den Corridor en een schending van het DuitschPoolsche ver drag van 1921 betreffende het doorgangsver- keer door den Corridor. De Lokal-Anzeiger schrijft, dat daarbij nog het optreden komt van de Polen tegenover de Dantzigsche spoor wegverbindingen, welke maatregel bewijst, dat de toestand in Dantzig even onhoudbaar is als de Corridor voor groot-Duitschland. Het Hamburger Fremdenblatt schrijft, dat Polen met zijn recenten maatregel een nieuw moment van hoogspanning in de heerschen- de crisis heeft gebracht. Overigens gaan de Duitsche bladen voort met nadruk er op te wijzen, dat een werke lijke pacificatie der Europeesche totaal-toe standen niet kan worden tot stand gebracht, zoolang de „Macedonische toestanden" aan de Duitsche Oostelijke grens voortduren. Dit wordt vooral in het licht gesteld bij de com mentaren op de diplomatieke gedachtenwis- seling tusschen Berlijn en Londen. De Berlijnsche correspondent van het Ham burger Fremdenblatt geeft uitdrukking aan de opvatting, dat ér tusschen Duitschland en Engeland na deze gedachtenwisseling een harmonie van laatste doelstelling der bei de mogendheden bestaat. Beide regeeringen legden den nadruk op .de wenschelijkheid van een DuitschEngelsche overeenstem ming van duurzamen aard. De correspondent legt er echter den na druk op, dat alle tot dusverre in het werk gestelde streven naar dit wereldpolitieke doel steeds weer gestrand is op 'tfeit dat de oorzaak der wederzijdsche machtspositie, Engelands overzeesche en Duitschlands con tinentale positie, de behandeling der proble men niet voldoende gewaardeerd is. Het verloop der DuitschEngelsche gedachten- wisseling laat er nauwelijks twijfel aan be staan dat Hitier het kernprobleem van de geheele crisis heeft aangeduid. Het is het probleem van de reorganisatie van den Europeeschen vrede, die zoo lang ijdele toe komstmuziek moet blijven als aan de oost grenzen van het Groot Duitsche Rijk de tegenwoordige toestanden voortduren. De afgrond, die de partijen van elkander scheidt, is de DuitschPoolsche spanning. De fcórrespondent gelooft ook nog een over eenstemming tusschen de uiteenzettingen van Chamberlain van gisteren en de poli tiek van Duitschland te kunnen constatee- ren in het feit, dat aan beide kanten de overtuiging heerscht, dat de uiteindelijke doelstellingen van een nieuwen Europee schen opbouw zonder de oplossing van de huidige crisis niet mogelijk zijn. In dit ver band wijst hij op de mede verantwoordelijk heid der Westelijke mogendheden voor de Poolsche ontoegeeflijkheid en dien overeen komstig ook voor de spanning van het oogenblik. Het Duitsche standpunt, zoo verklaart hij nogmaals, blijft onwrikbaar. Het is een standpunt van het recht. Iederen dag, dat de Poolsche aanvalslust stijgt, treedt dit recht lichtender aan den dag. Daartegenover is Duitschland voor iedere gebeurlijkheid ge wapend. Militair, politiek en economisch is iedere maatregel genomen voor iederen vorm van verrassing. De Frankfurter Zeitung schrijft o.m., dat van Duitschland uit gezien nog steeds de mogelijkheid aanwezig is om de Duitsch Engelsche betrekkingen terug te brengen op die basis, van waar uit een construc tieve reorganisatie kan worden begonnen. Anders echter staat het met de kwesties, die voortvloeien uit de onhoudbare grens- toestanden in de zone van den Beneden- Weichsel en niet in de laatste plaats door de schuld der Engelschen uit de op den spits gedreven spanningen tusschen Duitschland en Engeland. Hier kan na al les wat in de laatste weken is opgestuwd een oplossing van Duitschland uit niet meer besproken, maar alleen voltrokken worden. Om redenen van internationale rechtvaardigheid, om redenen van natio naal zelfrespect en niet het minst ook daar om, omdat de vrede ueberhaupt nog slechts dan op het laatste oogenblik kan worden gered, wanneer deze brandhaard zoo snel mogelijk wordt gabluscht. Cijfers, die iets te zeggen hebben In de week van 7 tot en met 12 Augus tus was liet werkloosheidspercentage in de laatste jaren, volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek als volgl (in het tijdvak Mei tot en met November worden bij de berekening van de percen tages de landarbeiders buiten beschouwing gelaten): 1932 20.2; 1933 23.7; 1934 2G.3; 1935 <>9 6- 1930 21.0; 1937 23.6; 1938 22.3; 1939 177 B. en W. van Amsterdam hebben beslo- Üoé spoorwegtentoonstelling,,de trein 1839—1939 tenzij een verscherping in tien internationalen toestand zal komen, nor maal doorgang zal vinden. De tentoonstelling zal, zooals reeds is gemeld, Vrijdagmiddag 8 September om drie uur door den burgemeester, dr. W. de lugt, worden geopend. Vertrek van Aankomat te Nandoe |Ca]c 30 Aug. [Medan 30 Aug. (heenreis) I Pelikaan Basra 30 Aug. Athene 30 Auo (terugreis) I 1 Gier Uthene 30 Aug Basra 30 Aug (heenreis) I Oehoe Kfedan 30 Aug.'Rang. 30 Aug (terugreis) I Deze is trouw blijven aan de neutraliteit van het land en een strikte onzijdigheid in acht te nemen. Federale Raad vraagt volmachten. De Zwitsersche Federale Raad heeft een boodschap gericht tot de Federale vergade ring, welke bijeen moet komen, waarin bet verzoek om volmachten wordt ondersteund. In de boodschap wordt gezegd, dat de poli tieke spanning in Europa en de geheele wereld groot is en de hoop op een vreedza me regeling schijnt klein. Men moet reke ning houden met het gevaar van oorlog. De politiek van Zwitsreland toont duidelijk den weg: deze is trouw blijven aan de neutrali teit van Zwitserland, welke bovendien door talrijke staten is erkend en door internati onale verdragen gegarandeerd. De Federale Raad vraagt de ver gadering toestemming, den staten - mede te deelen, dat het eedgenoot schap besloten heeft de meest strik- .e neutraliteit in acht te nemen in geval van een conflict. Een dergelijke verklaring moet ivenwel vergezeld gaan van daden. Alle Zwitsers moeten vast besloten rijn deze neutraliteit en de onafhan kelijkheid te verdedigen togen iede ren aanval, van welke zijde deze ook komt. De gespannen toestand heeft de regeering genoodzaakt de grenstroepen te mobilisee- ren, de mobilisatie van de rest van het le ger zal volgen, wanneer de omstandigheden dit vorderen. De federale vergadering wordt gevraagd deze maatregel goed te keuren. Deze maatregelen eischen evenwel ook economische maatregelen. De bevoegdheden van den Federalen Raad stellen hem niet in staat de noodige wettelijke maatregelen op het juiste moment te nemen en derhal ve vraagt de Federale Raad, evenals in 1914, de noodige buitengewone volmachten om in tijds de maatregelen te nemen, welke noo dig zijn. Hieraan behoeft niet te worden toe gevoegd, dat de raad zich hierbij zooveel mogelijk aan de grondwet zal houden, doch het doel van de maatregelen is juist verder te gaan, dan de voorschriften van de grond wet toelaten. Het verleenen van de vol machten sluit noodzakelijkeriVijzè in 'n cre- diet te openen, waarvan de omvang niet te voren kan worden vastgesteld. Ook moet de raad toestemming vragen leeningen te slui ten welke noodig zouden kunnen blijken. De Federale vergadering zal moeten be slissen of de genomen maatregelen van kracht zullen blijven. Op deze wijze zullen de kamers het recht hebben controle uit te oefenen over het gebruik van de volmach ten, welke den raad zijn verleend. De desbetreffende commissies van den nationalen raad en den Raad van Staten hebben gisterochtend besloten aan het ont werp van wet, dat door de regeering is in gediend, een artikel toe te voegen, waarbij een parlementaire consultatieve commissie wordt samengesteld uit de beide kamers. De Federale Raad moet deze commissie hoo- ren, alvorens maatregelen van groot belang te nemen. EEN DUITSCHE VERKLARING. Het agentschap Elta te Kaunas deelt mede: De gezant van Duitschland te Kau nas heeft aan den minister van Buiten- landsche Zaken van Littauen namens de Duitsche regeering verklaard, dat Duitsch land de neutraliteit van Littauen zou eer biedigen. Poolsche haringschepen keereri terug. De Poolsche haringschepen van de vis- scherij maatschappijen Mewa en Delphin te Schc vingen zijn in verband met den inter nationalen toestand nagenoeg allen 1® Scheveningen binnengekomen. Zoo ook de DZG 15, bohoorende tot een Dantzigsche vis scherij maatschappij, is Dinsdagmiddag bin nengekomen. Slechts twee Poolsche haring schepen bevinden zich nog op zee en de ze worden eveneens terugverwacht. De log gers zijn voor het mecrcmleel bemand met Scheveningsche visschers. De schepen ligg011 in afwachting in de tweede Schevening* schc binnenhaven. EEN ZELDZAAMHEID. De Raad van State, afd. geschillen van bestuur, zou gisterochtend zijn wekelijk- sche openbare vergadering houden. Hoewel een tiental meest kleine 7-a* ken op de agenda stonden, bleek hiervoor geen enkele belanghebbende, laat staan belangstellende, aanwezig te zijn, zooda onmiddellijk na opening de vergadering weder in een beslotene werd omgezet. D' is in de laatste 25 jaren slechts éénniaa eerder voorgekomen. t De totale afwezigheid van publiek moe naast onbelangrijkheid van het meeren- deel der zaken op do rol. ditmaal worde toegeschreven aan de beperking van m' treinenloop.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2