zoo weinig mogelijk Veertienhonderd dokters gemobiliseerd Zes dooden bij vliegongeluk Metalen spoorbrug „Weg met Tsjang KaiSjek! DE WERELD in de Maas gestort Reis vandaag Het aanbod van „goede diensten'' woorden Inkwartiering Help Tante Pos! Wij weten hoeveel er is*.. Tien dooden, 46 gewonden Deskundig brand gesticht Nederlandsche diplomatic in actie Clandestiene zender én en in ons lant De Europeesche spanning houdt ook de Nederlandsche diplomaten dagelijks bezig. Wel is er in Den Haag geen komen en gaan van buitenlandsche gezanten, doch de hoog ste regeeringspersonen zijn voortdurend met elkaar in contact Hedenochtend kwam de Ministerraad we derom in buitengewone zitting bijeen. Wat het groote publiek niet weet. Iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen, maar er zijn heel wat menschen, wier kennis van de wetgeving te wenschen overlaat. Ook in dezen tijd van mobilisatie is dat weer eens gebleken en daarom hebben wij ons gewend met eenige vragen over in kwartiering en vordering tot een deskundi ge. Zoo vernamen wij van deskundige zijde, dat alle maatregelen van inkwartiering en vordering, die nu genomen worden, steunen op de inkwartieringswet 1866 en op het in- kwartieringsbesluit. Inkwartiering in vredestijd berust bij den burgemeester, die aan de hand van lijsten, waarop de namen van de daarvoor in aan merking komende inwoners van zijn ge meente geplaatst zijn, bij militaire oefenin gen of manoeuvres inkwartiering gelast. In mobilisatietijd wordt rechtstreeks bij de inwoners ingekwartierd krachtens een daartoe verleende Koninklijke machtiging. Deze machtiging is in het begin van de mobilisatie verleend. De vordering van gebouwen. De vordering van gebouwen (hotels, scho len enz.) geschiedt tegen afgifte van een bon, die wordt uitgereikt door den comman- dant, die vordert. Alle van rijkswege gehuisveste militairen krijgen alleen logies in het gevorderde bu reau. Voor hun maaitijden moeten zij zelf zorgen. Zooals bekend, worden gebouwen niet alleen gevorderd voor huisvesting van militairen, maar ook voor onderbrengen van bureau. UIT. EN INVOER VAN ZUIVEL PRODUCTEN. Naar aanleiding van hetgeen omtrent de regeling betreffende den in- en uitvoer van zuivel- en melkproducten en caseine is be kend gemaakt, wordt van bevoegde zijde aan exporteurs en importeurs van deze pro ducten. die niet de Nederlandsche Zuivel centrale, Laan van Meerdervoort 84, 's-Gra- venliage, niet in regelmatig contact staan, in overweging gegeven, zich schriftelijk tot deze centrale te wenden, met het verzoek de over deze regeling uit te zenden mede deelingen te mogen ontvangen en bij dit verzoek op te geven de producten en voor wat betreft den uitvoer de landen, die voor hen van belang zijn. En ook morgen. Ofschoon de directie van de Ne derlandsche Spoorwegen haar uiter ste best zal doen om op Vrijdag en Zaterdag het personenverkeer door middel van autobussen zoo goed mo gelijk gaande te houden, doet de di rectie een dringend beroep op het publiek om het reizen op die dagen zooveel mogelijk te beperken. Dringend verzoek niet strikt noo diqe postzendingen, zooals druk werken en pakketten, even ach terwege te laten. In verband met de omstandigheid, dat op 1 en 2 September de spoorwegen in het al gemeen niet voor postvervoer beschikbaar zijn zal noodzakelijk vertraging in het post verkeer plaats vinden. P.T.T. zal het mogelijke doen het post verkeer op die dagen met autodiensten gaan de te houden. Medewerking van de zijde van het pu bliek is daarvoor onontbeerlijk. Deze kan worden verleend door: a. De correspondentie tot het uiterste te beperken, d.w.z. tot hetgeen werkelijk nood zakelijk is; b. verzending van reclame- en andere druk werken even aan te houden totdat weer ver- voergelegenheid beschikbaar is; c. vooral ook zoo min mogelijk postpak ketten te verzenden, omdat voor zekerheid van vervoer hiervan niet kan worden in gestaan. Alleen indien men zich bepaalt tot het zéér noodzakelijke kan de postdienst deze dagen nog een beperkt vervoer gaande hou den. Juist adresseeren aan soldalen. Tenslotte wordt nog eens een beroep op het publiek gedaan om vooral te zorgen voor juiste adresseering van corresponden tie voor militairen, t.w. naam, Voorletters en rang van geadresseerde, het onderdeel waar hij behoort of waarbij hij is gedeta cheerd en vooral: geen plaatsnamen. De veldpostdienst zorgt voor de rest. Op de postkantoren zijn of worden voorbeelden van goede adressen voor militairen voor gehangen. De inventarisatie van voorraden voltooid. Be- en verwerkings- gebod van producten ingetrok ken. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat, nu dooi- middel van een algeheele in ventarisatie de voorraden zijn vastgelegd, 't op 28 Augustus j.1. voor de geinventariscer- ue voedingsproducten afgekondigde be- en verwerkingsgebod voor al deze producten per 1 Sept. is ingetrokken voor zoover het betreft het be- of verwerken van eigen voor raden, Waarvan overeenkomstig de voor schriften opgave is gedaan of waarvan kan worden aangetoond, dat het vervoer naar het bedrijf op geoorloofde wijze is ge schied, en waarvan voorraadstaten zijn bij gehouden. Deze ontheffing geldt niet voor alle be- of verwerking tot veevoeder. Deze blijft dus afhankelijk van toestemming van den provincialen voedselcommissnris. Mocht blijken, dat ten nadeelc van de algemeene voedselvoorziening in abnormale verhoudin gen wordt be- of verwerkt, dan zullen op nieuw beperkende maatregelen worden ge troffen. VERVANGING WETTELIJK VERPLICHT. Teneinde de geneeskundige hulp onder de burgerbevolking in oorlogstijd te verze keren, is een wetsontwerp ingediend, waar bij de vervanging van doktoren, die onder de wapenen zijn, geregeld wordt. Wij hebben in ons land ongeveer 5000 praktizeerende artsen, waar van thans ongeveer 1100 gemobili seerd zijn. Bovendien zullen bij een oorlogstoestand het Roode Kruis en de Luchtbescherming talrijke geneeskundigen opeischen. Hierdoor zal vooral op het platteland een nijpend tekort aan medici ont staan. Het is de regeering gebleken, dat voorziening hierin niet zonder wettelijken dwang kan geschieden. Daarom wil zij het vervangen van de onder de wapenen geroepen doktoren verplichtend stellen. Hiertoe zal de geneeskundige hoofdin specteur van de Volksgezondheid hande lend optreden, voor zoover de betreffende arts niet reeds voor een plaatsvervanger heeft gezorgd. Als vervangers zullen door den hoofdin specteur kunnen worden aangewezen zij, die de bevoegdheid tot het uitoefenen van de geneeskunst hier te lande hebben ver kregen in de laatste (zegge drie a vijf een naar gelang van de behoefte bij Kon. Be sluit te bepalen aantal) jaren. Bovendien zullen als vervangers kunnen worden aan gewezen de geneeskundigen, die zich vrij willig als zoodanig hebben aangemeld. De hoofdinspecteur zal een register hou den 'van de geneeskundigen, die als ver vangers door hem kunnen worden aange wezen; de ingeschrevenen zijn verplicht aan een aanwijzing door den hoofdinspec teur gevolg te geven. Als de vervanger zich inburgert... Ter voorkoming van mogelijke schadelijke gevolgen van de vervanging voor den ge neeskundige, wanneer hij zijn praktijk we der kan uitoefenen., doordat de vervanger of waarnemer zich in zijn plaats heeft „in geburgerd", is het wenschelijk, dat de ves tiging van een arts wordt gebonden aan de toestemming van den hoofdinspecteur. Beroep op vervanging en vestiging is mo gelijk. De wet treedt thans onmiddellijk in wer king. Posttoestel bij Hannover neerge stort. Het nachtpostvliegtuig D-AFOP „Karl Hochmuth" van den dienst Berlijn—Hannover— Keulen— Lon den ts gisternacht bij het vertrek te Hannover neergestort. Daarbij is de uit zes koppen bestaande beman ning om het leven gekomen. Een ge deelte van de postiading werd door den ontstanen brand vernietigd. Italië en Engeland antwoorden. Thans ré ook het antwoord van En geland en Italië op het aanbod van „goede diensten" door de Souverei- nen van Nederland en België ontvan gen. Engeland heeft verklaard, met waar deering van het aanbod kennis te hebben genomen en zich er over te zullen verheugen indien er iets goeds uit voortkomt, terwijl Italië voor het aanbod dank heeft betuigd en verklaard heeft er akte van te heb ben genomen. Ook Brussel heeft een dergelijk ant woord van Italië en Groot-Brittannië ontvangen. RIJTOER VAN HET PRINSELIJK PAAR DOOR DEN HAAG. H.K.H, Prinses Juliana en Z.K.H. Prins Bernhard zijn voornemens zich heden naar het Paleis Noordeinde te Den Haag te be geven voor het maken van een rijtoer. Rotterdammers hoorden een dof fe explosie. Gisteravond omstreeks half twaalf is op de tweede étage van perceel Statenweg 140 te Rotterdam brand uitgebroken. Even voor de ontdek king van den brand hoorde men een doffe explosie en korten tijd later stond de geheele étage in lichter laaie. Toevallig was brandweer hoofdman Bak ker in de buurt en stelde een onderzoek in, waarbij hij aanwijzingen vond, die op brand stichting duidden. Hij waarschuwde de poli tie, die kort daarop een man aanhield, ver dacht van deze brandstichting. De étage brandde geheel uit, hoewel de brandweer direct het vuur met vier stralen aantastte. De in de woning aanwezige meu belen gingen verloren. Het bleek, dat de woning waarin de brand woedde juist aan een nieuwen huurder was verhuurd, die er gisteren zijn meubelen in had gebracht. Bovendien vond men alle deuren en ramen open, waardoor het vuur zich spoedig over de vier kamers kon ver spreiden en de buitengewone felheid opval lend was. De gearresteerde is de 35-jarige schilder P. B., die evenwel niet de huurder was. Deze, die ook eigenaar van de meubelen is, werd eveneens aan een verhoor onder worpen, doch tot nu toe heeft men diens medeplichtigheid niet kunnen vaststellen. Etage uitgebrand. In een half uur had men het vuur onder de knie. Zoowel de vier kamers als de gang en de trap naar de derde étage brandde uit. Bliksemslag in een ladinq spring stof, die voor militaire doelein den was aangebracht. Uit Luik woixlt gemeld: De nieuwe metalen spoorbrug over den Val Benoit, die stroomopwaarts van de stad ligt op eenige honderden me ters van de brug van Fragnee, is gisteravond in de Maas gestort om even voor zevenen tengevolge van een hevig onweer. Men veronder stelt, dat de brug door den bliksem is getroffen'. In grooten omtrek zijn talrijke ruiten vernield, brokstuk ken van muren zijn ingestort. Wa terleidingen sprongen en het water stroomde in dikke stralen over de straten. Voorts doet het gerucht de ronde, dat een fabriek in lichter laaie zou staan. Men weet nog niet of er slachtoffers zijn gevallen.. Na der wordt nog gemeld, dat het ge rucht de ronde doet, dat een trein op de metalen brug reed toen deze instortte. Omtrent het instorten van de metalen spoor brug over de Maas wordt nader gemeld, dat tengevolge van blikseminslag de springla ding, welke in verband met de militaire maatregelen was aangebracht, ontplofte, zoo dat de brug werd vernield. Op het oogenblik van het ongeluk reed van de eene zijde een trein uit Gouvy de brug op en van de andere zijde een losse locomotief. Gelukkigerwijze is de trein niet in de rivier gereden, doch verscheidene rei zigers werden gewond. Zeven personen werden gedood, n.1. twee machinisten, een stoker en vier geniesolda ten, die de brug bewaakten. De materieele schade is zeer groot. De Justitie stelt een onderzoek in... TIEN DOODEN en 46 GEWONDEN. Uit de laatste berichten blijkt, dat ten gevolge van den ramp bij Luik tien perso- nen om het leven zijn gekomen en 46 ge wond. Ook de oude brug van Ougree, naast de groote brug gelegen, is vernield. Daarbij zijn twee personen gedood. Een soldaat, die op de oude brug op wacht stond, is in het water terecht gekomen en niet terugge- vonden. 37 gewonden zijn in een ziekenhuis opge nomen. Het zijn inwoners van Luik, Ang- leur en Renory of reizigers van den veron gelukten trein. De meeste verwondingen zijn niet van ernstigen aard. 9 gewonde soldaten zijn naar het militaire hospitaal te Luik gebracht. De verongelukte trein was op weg van Luik naar Luxemburg. De locomotief en de tender stortten in de rivier, terwijl de wagons boven den afgrond bleven hangen. Inbeslagname te Beverwijk. Door den radiocontroledienst der P.T.T. is in samenwerking met de marechaussee te Beverwijk ten huize van P. v. d. B., Alk- maarscheweg 102 aldaar een clandestine zender in beslag genomen, welke in de 5 m. band werkte. Tegen verdachte, die niet heeft bekend, is proces verbaal opgemaakt. MEDISCHE HULP IN VOLLE ZEE. De tweede reis in dit seizoen van het hos pitaal kerkschip „De Hoop" duurde van 31 Juli tot 29 Augustus. Aan het verslag kan het volgende worden ontleend: Gedurende dit tijdvak werd 177 maal ge neeskundige hulp verleend, terwijl in de haven van Scarborough 13 en in Shields 3 personen werden behandeld. Met betrekking tot de nationaliteit wer den gedurende deze reis 157 Nederlanders en 20 Polen behandeld. De behandeling aan boord betrof 61 sche pen uit Scheveningen, 18 uit Katwijk, 15 uit Vlaardingen, 11 uit Gdynia, 1 uit IJmuiden en een uit Maassluis. In het hospitaal werden opgenomen 5 pa tiënten met in totaal 30 verpleegdagen. Radioadvies werd tweemaal gevraagd, bei de patiënten werden later aan boord be handeld. Het was een groote voldoening voor dokter en predikant, dat door de groo- tt MANIFEST VAN HET KWO MIN TANG CONGRES VOOR EEN EERVOLLEN VREDE. Het zesde nationale congres van de Kwo min Tang heeft een mani fest goedgekeurd, waarin Tsjang Kai Sjek en de communistische partij worden gelaakt, en aangedrongen wordt op vrede met Japan, op grond slag der drie beginselen van Prins Konoye, n.1. goede nabuurschap, ge meenschappelijk optreden tegen de Komintern en economische samen werking. Het manifest zegt voorts, dat het doel blijft de vrede, gebaseerd op gerechtigheid, omdat China alleen op die wijze inwendig zijn nationale onafhankelijkheid kan waar borgen en uitwendig zijn vreedzame sa menwerking met andere landen. Daartoe moet Japan inzien, dat China niet door geweld van wapenen veroverd kan wor den, moet het zijn aanvallende politiek laten varen en met China samenwerken tot herstel van een eervollen vrede. China onder den indruk. In dezen betreurenswaardigen oor log is China onder den indruk gekomen van de Japansc'he natio nale kracht, terwijl Japan inziet dat het nationale zelfbewustzijn van het Chineesche volk onover winnelijk is en het vertrouwen in het herstel der Chineesche natie niet kan worden weggenomen. Ondanks het verlies aan grondgebied en manschappen, dat het land op den rand van uitputting brengt, stijgt China's vast beradenheid zich op te offeren voor het gestelde doel. Burgers en soldaten zijn het hierin eens, en zoo een eervolle vrede niet TSJANG KAI SJEK. tot stand komt, zal China den tegenstand nooit opgeven. Volmacht aan Wang Tsjing Wei. Het manifest bespreekt verder de hou ding van Tsjang Kai Sjek en van de communistische partij en zegt: dat het altijd de bedoeling van de communistische partij is geweest het land te verraden, zal niemand verwonderen, doch dat Tsjang Kai Sjek haar diensten aanvaardt, is on begrijpelijk. Daarom heeft het zesde nationale congres besloten Tsjang Kai Sjek af te zetten als „tsungtsai" (alge meen bestuurder) en het „Tsung- tsai"-stelsel geheel af te schaffen. Het congres heeft Wang Tsjing Wei volmacht gegeven als partijleider op te treden en verklaart den strijd tegen het communisme tot het eerste punt van het landsherstel. De buitenlandsche politiek zal op twee beginselen gebaseerd zijn: de naleving der verdragen welke China onderteekend heeft en die gesloten zijn in het belang van den internationalen vrede en voorts de. hand having en verbetering der toeslaande be trekkingen met andere mogendheden. tere snelheid van het schip vlug en naar vele zijden hulp kon worden verleend in volle zee. Het contact met de tegenwoordig snel va rende loggers is nu gemakkelijker te hand haven, zeer ten gerieve van de bemanning der visschersvloot, voor wie de Hoop een niet te missen steun is in de uitoefening van het inspannend bedrijf. m_ weinig Militaire benoemingen in Spanje. Gene raal Franco heeft generaal Moscardo tot chef van zijn militair kabinet benoemd, Generaal Saenz de Burguaga tot militair gouverneur van Madrid, generaal Esca- mez tot militair gouverneur van Barce- lona. generaal Perales tot militair gou verneur van Cartagena, generaal Jeve- nois tot militair gouverneur van Cadiz, generaal de la Fuente tot militair gou verneur van Ferrol en generaal Recas tot militair gouverneur van Minorca. De positie van Turkije. Het semi-offi- cieele, te Ankara verschijnende dagblad Ulus geeft een samenvatting van de posi tie van Turkije. Het blad schrijft, dat het in geval van een agressie in Oost-Europa of in de Middellandsche Zee onmogelijk is. dat de vitale belangen van Turkije rechtstreeks onberoerd zouden blijven. Turkije heeft wederkeerige verbintenis- scen met Engeland en Frankrijk en heeft ook zekere verantwoordelijkheden en plichten volgens het Balkanpact. De Tur ken, zoo voegt het dagblad hieraan toe, staan aan de zijde der volkeren, die wer ken voor de zaak des vredes. Alleen een consolidatie van het vredesfront kan den vrede verzekeren op den grondslag van hechte garanties. i Vele dooden bij bruginstorting. Een in aan bouw zijnde brug over de Aangermaelven bij Hernoesund, is ingestort. Veertig ar beiders kwamen in het water terecht. Tot dusverre konden zeven hunner gered wor den. Het nauwkeurig aantal slachtoffei's is niet bekend. Zweedsche beurs blijft open. De direc teur van de Zweedsche effectenbeurs, Bel- frage, heeft medegedeeld, dat de beurs, ook in geval van oorlog, zooveel mogelijk geopend zal blijven. De overstrooming in Tientsin. De over strooming in Tientsin neemt geleidelijk af, doch de stad moet thans het hoofd bieden aan ernstige gevaren, met name moet worden gezorgd voor het voorkomen van epidemieën en gezorgd moet worden voor de vluchtelingen. Men verwacht dat het drie of vier maanden zal duren eer het water geheel zal zijn teruggeweken. Nieuwe Oceaanreus te water. Te New- port in Virginia (V.S.) is de mailstoomer „America" te,water gelaten. Het schip meet 31.000 ton en heeft een lengte van 220 meter bij een breedte van 30 meter. Het kan een snelheid van 22 knoopen bereiken. Mevrouw Roosevelt hoeft het schip gedoopt en zij heeft een boodschap van den pre sident voorgelezen, waarin deze zeide, dat de huidige internationale spanning het vooral noodig maakt te beschikken over een vloot, welke het in geval van nood mo gelijk maakt voor de ravitailleering te zor gen. Gelukwensch voor onze Koningin. Presi dent Roosevelt heeft H. M. Koningin Wil- helmina ter gelegenheid van haar 59sten verjaardag een telegram van gelukwensch gezonden. Duitschers en Polen uit Bulgarije. Alle Duitsche en Poolsche onderdanen zijn gis teren uit Bulgarije teruggeroepen. Een rede van Worosjilof. Maarschalk \Vo- rosjilof die de wet op den weerplicht heeft ingediend, heeft daarbij een rede uitgespro ken, waarin hij o.m. zeide: „Nu de gehee le wereld zich op een oorlog voorbereidt, zullen wij niet bij verrassing worden over vallen",

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2