Duitsch- Russisch verdrag Allen moeten dienen Derde faze der mobilisatie België Maandag a.s. een uurdienst bij de Spoorwegen Poging van den hertog van Windsor Postvlucbten op Indië De ratificatie thans een feit Een nieuwe vredesstap van den Paus Hoe Engeland de crisis opvat Italië en de Zwitsersche neutraliteit MOLOTOF RUSLAND Mobilisatie en wethoudersverkiezingen Evacuatie Engelsche schooljeugd Jaarbeurs een week uitgesteld Op alle geëlectrificeerde baanvakken De stuurstang brak Scheepvaart door Balgzandkanaal en van Ewijcksvaart gestremd MOLOTOF GEEFT EEN UITEENZETTING OVER DE ONDERHANDELINGEN, DIE RUSLAND MET ENGELAND EN FRANK RIJK HEEFT GEVOERD. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Moskou: De Opperste Raad van de Sovjet Unie heeft gisteravond, na een rede van den volkscommissaris voor buitenlandsche za ken, Molotof, welke ongeveer een uur duur de, eenstemmig het volgende besluit geno men: Ten eerste: de buitenlandsche po litiek van de regeering wordt goed gekeurd. Ten tweede: het op 23 Aug. te Mos kou onderteekende verdrag van non agressie tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie wordt geratificeerd. DE RATIFICATIE EEN FEIT. De Duitsche regeering heeft gister avond op hetzelfde oogenblik, dat de opperste raad van de Sovjet Unie 't niet aanvalsverdrag tusschen beide landen ratificeerde, dit verdrag even eens geratificeerd. Molotof over het niet-aanvalspact. In de bijeenkomst van den hoogsten Sovjet der Unie, heeft de volkscommissaris van bui tenlandsche zaken, Molotof, een rede gehou den naar aanleiding van het voorstel tot ra tificatie van het niet-aan vals verdrag met Duitschland. Hij zeide o.m.: „Sinds de derde zitting van den Sovjet is de internationale toestand niet verbeterd. Hij is zelfs meer gespannen gewor den. De stappen, door verschillende regeerin gen gedaan om een einde te maken aan de ze spanning, zijn onvoldoende gebleken. Zij hebben geen succes gehad. Dit geldt voor Europa, maar ook in het Verre Oosten is de toestand niet verbeterd. Met het oog op de zen stand vanzaken is het niet-aanvalsver- drag tusschen Duitschland en Rusland van onschatbare positieve waarde, daar het ge vaar van oorlog tusschen beide landen uit den weg ruimt. Om de beteekenis van het pact vollediger uiteen te zetten, moet ik al lereerst stilhouden bij de onderhandelingen, die in de afgeloopen maanden met Fransche en Engelsche vertegenwoordigers gevoerd zijn. Het is u bekend, dat reeds in April de onderhandelingen over een pact van we- derzijdschen bijstand tegen agressie in Eu ropa begonnen. De eerste Britsche voorstel len waren, zooals ge weet volkomen onaan vaardbaar. Zij schoten tekort in de eerste vereischten voor dergelijke onderhandelin gen: zij negeerden het beginsel van wcder- keerigheid en gelijkheid der verplichtingen. Niettemin weigerde de Sovjet-regeering geen onderhandelingen en deed zij op haar beurt eigen voorstellen. daan heeft. Want door zijn uiteenzetting heeft de volkscommissaris zijn land niet al leen gedistanceerd van de Westelijke mo gendheden en haar satellieten, doch hij heeft ze zoo onverbloemd gekenmerkt als „oor logsstichters onder het mom van vrienden van den vrede", dat men van een in al haar gevolgen weloverlegde opzegging kan spreken. Het feit, van de Duitsch-Russische pacificatie en de consultatie, zooals die thans door Molotof duidelijk uiteengezet zijn, behoorde voor de verantwoordelijke politici in West-Europa aanleiding te zijn tot grondige herziening van de eigen po sitie". Geen onderscheid meer tusschen de jongelieden der verschillen de sociale klassen. In zijn rede in den oppersten Sov jet over het ontwerp van wet der dienstplicht heeft maarschalk Wo- rosjilof gezegd, dat in het vervolg geen onderscheid meer zal worden gemaakt tusschen de jongelieden der verschillende sociale klassen bij hun inlijving in het leger. Sedert het begin van dit jaar zijn de onderdanen van de Sovjet Unie, die om politieke redenen van hun burgerrechten vervallen waren ver klaard, toch onder dienst geroepen. NUMERIEKE STERKTE VAN HET ROODE LEGER EN DE ROODE VLOOT. MEER DAN 3'A MAAL GROOTER GEWORDEN. Wij hielden rekening met het feit, dat 't voor Frankrijk en Engeland moeilijk was hun politiek van een onvriendelijke houding jegens de Sovjet-regeering ineens te verande ren en over te gaan tot ernstige on derhandelingen op de basis van ge lijkheid der verplichtingen. De daar op volgende onderhandelingen wer den echter niet door de resultaten gerechtvaardigd. Zij duurden vier maanden en helderden een aantal vraagstukken op. Zij maakten het den vertegenwoordigers van Frank rijk en Engeland bovendien duidelijk dat bij de internationale aangelegen heden met de Sovjet-Unie ernstig re kening moet worden gehouden. De onderhandelingen stuitten echter op onoverkomenlijke hindernissen. De moeilijkheid lag natuurlijk niet in de individueele (formuleeringen) of in speciale clausules van het ont- werp-verdrag. Neen, de moeilijkheid was van ernstiger aard. ,Is een pact van wederzijdschen bijstand mogelijk, indien wij van te voren de mede- deeling ontvangen, dat hulp van de Sovj'et- Unie niet noodig is? Molotof verklaarde, dat het Fransch—Britsche voorstel voor de de finitie van directe agressie Engeland en Frankrijk middelen tot terugkrabbelen zou hebben gegeven. De Engelschen waren te langzaam en wij hebben een verdrag met Duitschland geteekend, toen het duidelijk was, dat uit de BritschRussische onderhan delingen niets zou voortkomen." Een Duitsche persstem over de ratificatie. De Duitsche pers schenkt veel aandacht aan de ratificatie van het niet-aanvalspact te Moskou en aan de rede van Molotof. De. „Berliner Boersenzeitung" schrijft: „De il lusies. die men zich in het kamp der oor logophitsers gemaakt had. konden niet gron diger verstoord worden dan Molotof het ge- Verder heeft maarschalk Worosjilof, de volkscommissaris voor defensie, o.m. nog verklaard dat de numerieke sterkte van het roode leger en de roode vloot in de af geloopen negen jaren meer dan 3'A maal grooter zijn geworden en thans volledig op gewassen is tegen de eischen van den inter nationalen toestand. Voorts gaf Worosjilof cijfers over de tech nische uitrusting van het roode leger en de vloot, verklarende, dat de toeneming der technische uitrusting van de gewapende krachtd er USSR thans vergeleken met 1930 als volgt is: Het aantal tanks is 43 X zoo groot, het aantal vliegtuigen is toege nomen met 556 zwaar, middel en licht geschut is toegenomen met 592 klein ka liber anti-tank- en tankgeschut is 70 maal zoo groot. Lichte en zware machinegeweren zijn in aantal gestegen met 439 procent. Terwijl er in 1930 een gemiddelde was van 3.07 P.K. mechanische kracht per man, is de numerieke sterkte van het roode le ger t.hans drie en een half maal zoo groot met een gemiddelde van 13 p.k. per man. De tonnage van de vloot is toegenomen met 130 procent vergeleken met 1930. Het karakter van de organisatie der Russische defensie is geheel gewijzigd. Nieuwe mili taire organismen en specialiteiten zijn ver schenen. De politieke en commandeerende staf is aanzienlijk uitgebreid. Leger en vloot zijn hoogelijk gemechaniseerd. In het vervolg van zijn rede zette Wo rosjilof nog uiteen, dat de nieuwe wet voorstelt den diensittijd voor de gewone soldaten van het landleger te stellen op twee jaar. Voor de jongere bevelvoerders van het landleger, voor de gewone man schappen en jongere bevelhebbers van het luchtleger en de vloot en voor het land leger der grensverdediging op drie jaar. Voor de gewone manschappen en jongere bevelhebbers der kustverdediging en der schepen van de kustverdediging op vier jaar en voor de gewone manschappen en jongere bevelhebbers van schepen en an dere enheden der vloot op vijf jaar. Het wetsontwerp stelt den leeftijd van indienst treding op 19 jaar en in geval van man schappen met een volledige middelbare op leiding op 18 jaar. Telegram aan den koning van Italië. De Hertog van Windsor heeft medege deeld, dat hij een persoonlijk telegram heeft gericht tot den Koning van Italië, dat als volgt luidde: „Ik acht U zeer hoog en Ik heb gestreden aan de zijde van Uwe soldaten. Mag Ik U uit dien hoofde smeeken al Uw invloed aan te wernden om een catastrophe te voorko men, welke dreigt? Het spijt Mij U in deze moeilijke tijden te moeten lastig vallen, doch als gewoon wereldburger, kan Ik niet nalaten, deze persoonlijke boodschap tot U te richten." Zooals we reeds in een kort bericht in ons nummer van gister meedeel den, heeft de Paus een nieuwen stap ondernomen ten gunste van den vrede bij de voornaamste betrokken mogendheden. Gistermorgen heeft de kardinaal staatssecretaris, mgr. Maglione, een langdurig onderhoud met den H. Vader gehad. Terstond nadat hij in het Vaticaan was teruggekeerd, liet de kardinaal de bij den H. Stoel geaccrediteerde ambassadeurs ontbieden van Frank rijk, Italië, Duitschland en Polen, alsmede den gezant van Groot-Brit- tannië, die hij na elkander ontving en wien hij een geschreven nota overhandigde. Volgens zekere inlichtingen in religieuze kringen van het Vaticaan behelst het bo vengenoemde document een nieuwe dringen de oproep van Paus Pius XII om een vreed zame oplossing te zoeken voor het conflict dat dreigt Europa in een oorlog te storten. De Paus heeft zich met nadruk gewend tot de verantwoordelijke leiders van de re geeringen om, nu het nog tijd is, voorkomen zal worden, dat men algemeen naar de wa penen grijpt, hetgeen alleen zou kunnen lei den tot een onmetelijke ramp. Dezelfde religieuze kringen verklaren, dat de Heilige Stoel nog goede hoop bewaart en dat de hooge kerkelijke autoriteiten alge meen van oordeel zijn, dat een conflict, hoe wel dreigend, op het laatste oogenblik zal worden voorkomen. Naar verder vernomen wordt heeft de kardinaal staatssecretaris Maglione, onmid dellijk na het overhandigen van bovenge noemd document een langdurig onderhoud gehad met den nuntius bij het quirinaal, mgr Borgongini Duca. „Wat zullen wij vrede blijft?" doen als het Een toezegging van den aanschen gezant. Itali- Naar uit de Zwitsersche hoofdstad wordt gemeld, heeft de Italiaansche gezant Tamo- ro, gistermiddag tegenover bondsraad Motta de verklaring afgelegd, dat Italië in geval van een oorlog de neutraliteit en integriteit van de Zwitsers zal eerbiedigen. Zwitserland gaat door met het nemen van militaire maatrege len. De verordening over de organisatie van het legerbevel in Zwitserland is in werking getreden. Hiermede is het grootste deel van het Departement voor militaire zaken onder den generalen staf geplaatst. De bondsraad heeft besloten het besluit inzake de maat regelen tot bescherming van het land en de handhaving van de neutraliteit ter ken nis te brengen van de buurstaten en de an dere betrokken mogendheden. Zwitserland bevestigt hiermede zijn vasten wil onder al le omstandigheden en tegenover iedere mo gendheid zijn neutraliteit te bewaren. Groot Brittanje is tot rust gekomen, na zich verdiept te hebben over de mogelijk heid van een oorlog in een geest, welke de Britsche geschiedenis nog nimmer heeft aanschouwd. Een blik in de straten der Londensche City, in de woningen, de fabrieken en de dagbladen onthult, dat de geheele geest van het land verschilt van dien van 1914, omdat er geen spoor van geestdrift is, en dat de geest vitaal verschilt van dien in September 1938, omdat er geen spoor is van zenuwachtige gejaagdheid. Zooals een blad het uitdrukt: „Het Brit sche volk gevoelt thans, dat al het noodige is gedaan om op alle mogelijkheden te zijn voorbereid en zegt niet langer: „Wat zullen wij doen als er oorlog komt?", maar, „wat zullen wij doen als het ondanks alles vrede blij't?" Een naar buiten tredend teeken van de eenheid en vastberadenheid des lands is de gisteren bereikte overeenstemming tusschen de vakbonden der machinebedrijven en de werkgevers over de indienstneming van halfgeschoolde krachten, waardoor de pro ductie van wapenen, vliegtuigen, enz. enorm wordt verhoogd. Het land is sterk gemaakt. Londen zelf vertoont een treffend twee voudig beeld v. oorlog en vrede, eenerzij ds de militaire voorzorgsmaatregelen, ander zijds de gebruikelijke dagelijksche gebeurte nissen. De geest der natie in het geheel wordt het best gekenmerkt in het hoofdar tikel van de „Times", van gister: „De lang uitgestelde Britsche voorbereidingen hebben het land in de lucht, op zee, te land sterk gemaakt. Zij zijn voldoende om den eersten schok van een aanval, „hoe hevig ook, te weerstaan en solide genoeg om het uit te houden tegen eiken aanvaller. De geest van het volk is opgevoerd tot een graad van be reidheid. Indien er oorlog komt, zal het Britsche volk niet door overmatige inspan ning versuft zijn en evenmin door discipline en routine afgestompt, doch frisch voor den strijd, welke het niet gewild heeft, doch welke het wegens zijn eer niet kan ontwij ken." Vertrek van Aankomst U Nandoe (heenreis) Pelikaan (terugreis) Gier (heenreis) Oehoe (terugreis) Buizerd (heenreis) Valk (terugreis) |Medan 31 AugBand- 31 AuR- Athene 31 Au> j A'dam 31 Aug Basra 31 Aug' lodhp. 31 Aug Utang. 31 Aug. 'jodhp. 31 Aug A'dam 31 Aug^Athene 31 Au> Band. 31 Aug. Medan 31 Aug Gisteravond heeft de Belgische ministei van defensie in den kabinetsraad uiteen gezet, dat het noodzakelijk was, over t« gaan tot faze c der mobilisatie. De daar toe strekkende bevelen zijn onmiddellijk gegeven. De Op Een voorzorgsmaatregel, Het Engelsche ministerie van volksgezond heid verklaart, dat de evacuatie van school kinderen en andere in aanmerking komende bevolkingsgroepen vandaag zal beginnen. Verklaard wordt, dat de evacuatie zuiver een voorzorgsmaatregel is en dat dit besluit niet beteekent, dat de oorlog als onafwendbaar wordt beschouwd. De evacuatie zal verschei dene dagen duren. Het besluit heeft betrek king op 400.000 kinderen van ongeveer 2000 scholen uit het gebied van het graafschap Londen. De Parijsche schooljeugd. De evacuatie der schoolkinderen uit Parijs, waar Woensdag een aanvang mede werd ge maakt, is gistermiddag voltooid. Raadsleden, die onder de wape nen zijn, mogen de a.s. raadsver. gadering bijwonen. Regeeringspersdienst meldt: Dinsdag 5 September a.s. zullen in de verschiliende gemeenten des lands voor de eerste maal de nieuw gekozen gemeente raden bijeenkomen. In deze vergadering zullen o.a. de nieuwe raadsleden worden beëedigd en zullen de wethouders voor de komende zittingsperiode worden gekozen. Aangezien het van groot belang is, dat die vergadering zoo veel mogelijk door alle raadsleden wordt bijgewoond, zullen maat- regelen getroffen worden om raadsleden, die dien dag onder de wapenen vertoeven, indien eenigszins mogelijk, in de gelegen heid te stellen de vergadering bij te wo nen. In verband met de beperkte ver voersmogelijkheden. De raad van beheer der Koninklijke Ne- derlandsche' Jaarbeurs heeft naar aanlei ding van het feit, dat de vervoersmogelijk heden, speciaal per spoor, in de eerstvol gende dagen niet verbeterd worden, zoodat het aanvoeren van de goederen ernstige vertraging ondervindt, besloten de ope ningsdatum van de Jaarbeurs één week uit te stellen. De Jaarbeurs zal derhalve thans ge houden worden van Dinsdag 12 September tot en met Donderdag 21 September a.s. TWEE-UURSDIENST OP DE OVERIGE BELANGRIJKE TRAJECTEN. HERVATTING GOEDERENVERVOER. De directie der Nederlandsche Spoor wegen maakt op hoog bevel bekend, dat, in verband met troepenver plaatsingen, met ingang van heden alle particulier vervoer op de Spoorwegen wordt stopgezet. In een groot gedeelte van onzen oplaag van gisteren konden wij dit nog ver melden. Vermoedelijk zal a.s. Zondag 3 September de beperkte dienstrege ling op enkele uitzonderingen na weer in werking treden. In verband met het bovenstaande zullen de autobusdiensten, welke de Spoorwe gen onderhouden, worden uitgebreid. Nader vernemen wij, dat het in het voornemen ligt met ingang van Maandag 4 Sept a.s., op alle ge- electrificeerde baanvakken een uur- dienst onderhouden. Dat is dus AmsterdamDordrecht; Amsterdam—Alkmaar; Haarlem IJmuiden; Velsen/IJmuiden Oost Uitgeest; HaarlemZandvoort; Rot terdamHoek van Holland; Amster damUtrechtEindhoven en Rot terdam Den HaagUtrechtArn hem- Op de lijn Rotterdam HofpleinDen Haag II.S.Scheveningen Kurhaus, zal met in gang van Maandag a.s. de dienstregeling van 15 Mei 1939 worden hervat, Twee-uursdicnst op de baanvakken. overige In aansluiting aan de dienstregeling van de geëlectrificeerde baanvakken, zal op alle overige belangrijke baanvakken een twee- uursdienst met stoom- en dieseltreinen wor den gereden, eventueel versterkt op het fo rensentraject AmsterdamAmersfoort. Dit betreft dus in de eerste plaats de verbindin gen van Amsterdam, Den Haag en Rotter dam met Groningen, Leeuwarden, Twenthe en Maastricht, alsmede de verbinding LeeuwardenArnhemDen Bosch, Roosen daalVlissingen. Op alle bovengenoemde trajecten wordt weer met de groote snelheid van de normale dienstregeling van 15 Mei van dit jaar gereden. Op de grensbaanvakken OldenzaalBent- heim, ZevenaarEmmerik; Nijmegen Kleef; MaastrichtVise en RoosendaalEs- schen zal waarschijnlijk een pendeldienst worden gereden. De internationale D-treinen D 78 en D 77 tusschen Vlissingen en Keulen vice versa blijven loopen. Beperkt goederenvervoer. Ook wat het goederenvervoer betreft kon den belangrijke maatregelen genomen wor den. Het. goederenverkeer zal in den nacht van Maandag op Dinsdag namelijk in be perkte mate worden hervat. Stukgoederen worden Maandag weer ter verzending aan genomen. Het vervoer van wagenladingen zal van dien dag af op beperkte wijze plaats hebben. Aanvragen tot het beschikbaar stellen van wagens kunnen thans weer worden ingediend. Wat de bestelling betreft kun nen wij mededeelen, dat deze in den regel op normale wijze zal plaats hebben. Waar zulks nog niet mogelijk zou zijn, zullen de geadresseerden per kennisgeving van aan komst. mededeeling van de aankomst dei- goederen ontvangen. Militaire belangen voor alles! Het bovenstaande geldt: zoowel wat het personen- als het goederenvervoer aangaat, onder de volgende twee beperkende voor waarden: In de eerste plaats hebben militairen en goederen voor militaire doeleinden onder alle omstandigheden den voorrang. In de tweede plaats kan deze dienstregeling zon der voorafgaande kennisgeving te allen tij de geheel of gedeeltelijk worden opgeheven, indien militaire belangen zulks noodzake lijk maken. Jongeman op wegberm overreden. Gistermorgen reed een personenauto, be stuurd door den heer B. uit Apeldoorn op den Spaarndamimerdijk te Amsterdam, toen plotseling de stuurstang brak. De auto vloog naar links over den weg en over reed een zeventienjarigen jongeman, die langs den berm van den weg lag uit rus ten. De jongen werd zeer ernstig gewond opgenomen en door den G.G. en G.D. naar het Wilhelmina Gasthuis vervoerd, waar een schedelbreuk werd geconstateerd. De auto was nog niet tot staan geko men, doch slingerde over den weg, welke naar den Houthaven leidt, nam een hek en ramde de muur van een houten kantoor gebouwtje. Gelukkig was niemand in het kantoor, zoodat hier alleen schade aan den inventaris werd toegebracht, Het meuibilair werd gedeeltelijk vernield. Behalve dat de stuurstang was gebro ken de oorzaak van dit ernstige ongeluk werd de auto slechts licht beschadigd. De heer B. kwam er met den schrik af. Hoe de Wieringermeer bereiken is. nu te De hoofdingenieur-directeur van den Rijks waterstaat in de directie algemeene dienst deelt mede, dat de volgende wijzigingen te zijner kennis zijn gebracht. Balgzandkanaal en van Ewijcksvaart. De scheepvaart door de Kooisluis in het Balgzandkanaal en door de van Ewijcksluis in de van Ewijcksvaart is tot nader bericht gestremd. Scheepvaartverbinding met de Wieringer meer is thans mogelijk: 1. door de Stontelersluis bij Den Oever; 2. door de Overlekerskiis en de Medem- blikkersluis te Medemiblik; 3. van uit het Noordhollandsch Kanaal via het kanaal StolpenSchagen en het ka* naai Schagen—Kolhorn. De capaciteit wordt bepaald door de schutsluis van den pol der Waard en Groet beoosten Kolhorn.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3