Eenige scholen zijn vrij! Het oordeel der soldaten De ontknooping van het drama Over schuilkelders en gasmaskers De koningin verjaarde Muziek in het Julianapark Dank van het 21ste! Vrijdag 1 September 1939 Tweede Blad Burgerlijke Stand van Den Helder Het Leger des Heils en de militairen De smokkelende winkelier Postbestellingen in onze stad ^-iadinieuuj-i Middelbare en TJ.L.O.school zoo spoedig mogelijk aan den slag. Eenige scholen zjjn vrij gekomen, dat was het verheugende bericht, dat men ons gisteren van het Raadhuis kon mededeelen. De R.H.B.S. was ont ruimd, de Zeevaartschool was vrjj ge maakt en enkele openbare scholen stonden op de nominatie om ook „sol daat-vrij" te worden. Het is niet onmogelijk, zoo deelde men ons mede, dat de Middelbare scholen op tijd hun lessen kunnen be ginnen. Vandaag of morgen zal men daarover een positiever bericht kun nen geven. Het is echter buitengeslo ten, dat de TJ.L.O. en Lagere scholen op den vastgestelden tijd geopend kun nen worden. Gelukt het niet de Middelbare scho len 81» tijd te laten beginnen, dan zal getracht worden, zoo spoedig mogelijk desnoods gedeeltelijk de lessen aan te vangen, in andere lokaliteiten. Voor de lagere scholen wordt even eens een oplossing gezocht en zoodra die gevonden is, zal daaraan alge- meene bekendheid worden gegeven. Dit geldt ook voor de jongelui, die nog toelatings- of herexamens moeten af leggen voor de Middelbare scholen. Men hoopt, dat het onderwijs, door de militaire maatregelen, geen al te groote stagnatie zal ondergaan. GETROUWD: J. H. Beckschebe en G. J. van der Neut. BEVALLEN: P. J. ClemenkowffSchef- fel, z. OVERLEDEN: K. LigthartW'fcïing, 55 jaar; A. A. Overtoom, (m.), 90 jaar. SCHOUW VLIEGER'» Onderwijs-Instituut Leerlingen van alle scholen 25 ct. per week Onze lessen beginnen evengoed van daag. Elke dag worden leerlingen aange geven. Ook Uw kind helpen wij gaarne. HOOFDGRACHT SI Het gemeentebestuur stelt werkloozen beschikbaar Twee groote schuilkelders gereed. Plaats voor duizend menschen. Eenige „bezorgde abonné's" stelden ons enkele vragen over het bouwen van openbare schuilplaatsen door de gemeente en over de verstrekking van gasmaskers voor de bevol king. Als de nood aan den man komt, zal het gemeentebestuur er zeker toe overgaan openbare schuilplaatsen in te richten in die wyken waar men niet tot het maken van een schuilplaats in eigen tuin of erf kan overgaan. Het ligt in de bedoeling zooveel mogelijk z.g. gezinsschuilloopgra- ven te maken, d.w.z. dat men in eigen tuin een loopgraaf maakt, waar men in geval van nood met zijn gezin een schuilplaats vindt. Het gemeentebestuur zal daarvoor straks een groot aantal werkloozen be schikbaar stellen, die daarbij hulp kunnen verleenen. Op het oogenblik zijn de werkloozen voor ander werk aan den arbeid, doch zoodra ze daarvan vrij komen, zal men zich aan het Raadhuis met een verzoek kunnen vervoegen om een schuilloopgraaf in zijn tuin te doen bouwen. Overigens heeft het gemeentebestuur op het oogenblik de beschikking over een tweetal bomvrije schuilplaatsen, n.1. onder het gebouw van den Geneeskundigen Dienst zij den Water toren en onder het nieuwe gebouw van de Arbeidsbeurs aan den Kanaalweg. In deze beide plaatsen is ruimte voor pl.m. 1000 men schen. Een vraag betreffende het eventueel be schikbaar stellen van gasmaskers door het gemeentebestuur moeten we ontkennend be antwoorden. Voor het personeel van den lucht beschermingsdienst zijn een paar honderd maskers voorradig, maar dat is ook alles. Ieder heeft gelegenheid gehad een masker aan te schaffen. Momenteel is dat niet gemakke lijk, daar er practisch geen gasmaskers in ons land meer te krijgen zijn. Overigens make men zich niet al te ongerust over mogelijke gas aanvallen boven onze stad. Afgezien nog van het feit, dat onze stad practisch slechts een veertigtal dagen van het jaar met eenig succes aan een gasaanval bloot zou kunnen staan, is het gevaar voor onze stad vrij gering, omdat zij uitstekend beschermd is. Bovendien, men make zich niet ongerust. Ook al zouden Duitschland en Engeland in een conflict geraken, dan is het nog zeer onwaarschijnlijk, dat ons land daarin betrokken zou worden. Laat men vooral rustig blijven. Aan over spannen besluiten heeft men niets. Onderwijzers die hun „mobilisatietaak" vroolijk opvatten. (foto „Modern"). Groote drukte, veel vlaggen, maar geen feeststemming. Ondanks de gedrukte stemming waaronder Koninginnefeest is gevierd, ondanks het feit, dat deze dag bijna verstreken is als elke andere dag in rumoerige weken, was het toch aan de haven merkbaar, dat Hare Ma jesteit de Koningin vandaag haar verjaardag vierde. Alle schepen waren versierd met bonte vlaggen, die vroolijk wapperden in den lichten bries, die over de haven woei, en het ge zicht van de rijkgepavoiseerde vloot zou ook den voorbijganger bijna in een stemming van vreugde brengen, was het niet, dat de ge dachte aan de droeve omstandigheden waar in we heden verkeeren, zich niet liet verdrij ven voor het prachtige zomerweer en den bonten vlaggentooi. Want alles aan de haven herinnerde aan deze omstandigheden en heel het zenuw achtig beweeg, het gejaagde vervoer van materieel, het groote aantal matrozen... Dat alles heeft dezen dag allesbehalve tot een feestdag gemaakt. Desondanks en misschien wel juist daar om des te meer zullen velen gedacht heb ben aan Haar, die in dezen moeilijken tijd ons land heeft te regeeren. Telegram van Gelukwensch. Door het bestuur van de Chr. Oranjever. is gisteren aan H. M. de Koningin te Soestdijk, het volgende telegram gestuurd: Het bestuur der Chr. Oranjevereeniging te Den Helder, uiting gevende aan haar gevoe lens van onwankelbare trouw aan het Oranje huis, moge Uwe Majesteit eerbiedig geluk wenschen op Uwen verjaardag onder toebid ding van kracht en wijsheid van God in deze spannende tijden. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 762.1 Temperatuur lucht: 18.1 Maximum tmp. lucht: 22.1 Wind: Yichting: Z.W., kracht 1 Temperatuur zeewater 20.1 Licht op: 8.21 Het Leger des Heils, instelling van geeste- ijk en maatschappelijk nut, heeft het initiatief I genomen, den soldaten niet alleen van koffie en thee te voorzien, maar de geheele zaal aan f de Spoorgracht ter beschikking te stellen van de jongens. Er zijn sjoelbakken geplaatst, er zijn gezelschapsspelen, er is lectuur en gelegen heid voor de jongens hun correspondentie af te doen. Er werd van een ander een dankbaar ge bruik gemaakt en wij brengen graag hulde aan de leiding van de plaatselijke afdeeling voor dit gebaar. ZONDAGSSCHOOL X. H. KERK. Doordat alle scholen bezet zijn vanwege de mobilisatie, kunnen voorloopig de gewone Zon dagsschoollessen niet gegeven worden tot na der order. Ter vervanging zal op Zondag 10 September en Zondag 17 September Kinder- kerk gehouden worden in de Westerkerk op het gewone Zondagschooluur (half één 's mid dags) BARRICADE: Het kan toor van het hoofd van den luchtbeschermings dienst wordt beschermd (foto „Modern"). Gisteravond heeft de Stafmuziek der Koninklijke Marine een concert gegeven in het Julianapark in verband met den ver jaardag van Koningin Wilhelmina. Dat was een sympathiek besluit, aangezien dit con cert, afgezien van de vele vlaggen die de gevels in onze stad sierden, vrijwel het eenige blijk was van den feestdag aan het Hof. Reeds te half acht nam het concert een aan vang en dat was wellicht de oorzaak, dat er niet nóg meer publiek aanwezig was. Toch schaarden zich eenige honderden burgers en militairen in en rond het plantsoen en genoten van de bekende marschen en pittig gespeelde Vaderlandsche liederen. Op de omrastering leunden en zaten de sol daten, matrozen en burgers. Met name beide eerstgenoemde categorieën hadden zich veelal voorzien van een zak sausjes, van appels of broodjes, die ze, al luisterende naar het con cert, frisch maakten. Glimlachend zag de trou we garde van de oudjes dit aan. Het was een uitgezochte avond. Niet te warm en toch bladstil. Geen twijg in het dichte loover van het vriendelijke park bewoog en waar de politie voor een uitstekende orde zorg de, konden velen inderdaad van dit concert ge nieten. Het program was uitnemend geselecteerd. Men kreeg een compleet Oranje-programma. Zoowel Valerius als Viotta en de directeur, de heer L. H. F. Leistikow, waren vertegenwoor digd en waar de leden der kapel blijkbaar zelf plezier in dit musiceeren voor een zoo bont ge schakeerd auditorium hadden, mag gesproken worden van een uiterst prettig uurtje onder het geboomte van het park. En wat wellicht nog belangrijker is: men werd ook door dit concert in de goede oranje stemming gebracht. 300 kg thee en koffie clandestien vervoerd. Op heeterdaad betrapt. Een winkelier ter plaatse is gisteren leelijk tegen de lamp geloopen. Hij had bepaald ge dacht een extraatje te kunnen verdienen, als straks de prijzen eens op mochten loopen of er aan bepaalde goederen gebrek zou komen. Niet minder dan 300 kg koffie en thee ver voerde hij in een bestelwagentje, toen hij door de politie werd aangehouden en de inhoud van de wagen werd onderzocht. Deze werd in be slag genomen en voorloopig op het Raadhuis gedeponeerd, terwijl tegen den overtreder proces-verbaal werd opgemaakt. Dat kon nog wel eens een zware pijp worden voor onzen middenstander. (foto „Modern"). „Opoe" trekt een bedenkelijk gezicht bij de ontvangst van de distributiekaarten. Wij ontvingen van den Sergeant-menage meester van het 2121 R.I., het verzoek de volgende dankbetuiging te plaatsen. Wij vol doen daaraan natuurlijk gaarne: Aan de Heldersche Burgerij. Nu bekend geworden is, dat wij de 9tad gaan verlaten, willen wij, soldaten van het 21ste, deze gelegenheid aan- I grijpen om onze dankbaarheid te betui- 11 gen voor al hetgeen wij gedurende deze 11 dagen mochten ontvangen van de bur- J II gerij. Wij hebben het hier niet slecht 11 [•gehad; weggehaald uit gezinnen, be- trekkingen kwijtgeraakt, niets van deze dingen kan ook maar in de geringste mate afbreuk doen aan ons gevoel van dankbaarheid. I! Burgers van Den Helder, wjj gaan na weg, mochten er na ons anderen komen, 11 weest ook goed voor hen. De kleinste 11 attentie verandert een kankerende sol- daat weer in een normaal mensch. K B Voor alle thee, koffie, sigaren, prui- men, koekjes, cigaretten, briefpapier on- i i K 4 BB zen hartelijken dank. Wij vergeten Den Helder nooit meer! Si Het 21ste. ii Den Helder een goede, gastvrjje stad. De ergste drukte is al weer achter den rug. Een groot gedeelte van de troepen, die Woensdagavond werden geïnspecteerd zijn reeds in den laten avond van denzelfden dag uit Den Helder vertrokken. Ook 's nachts ging het transport geregeld door en in den morgen van den eenendertig sten kon men zien, hoe bij de verschillende kwartieren de bundels dekens op vrachtwa gens werden geladen. Hoogopgestapeld lagen daar de grijsgroene pakken, andere wagens lagen vol met pa- troontasschen, gereedschappen, schoppen enz. Bij de menagewagens werd voor de laatste keer een maaltje gekookt, dat in Den Helder zou worden verorberd, roode kooien werden in recordtijd verwerkt, voo de laatste maal wer den in Den Helder de aardappels door solda ten en korporaals geschild. In den middag stonden ze bepakt en bezakt, klaar om te worden vervoerd, ketels glinster den in de zon, pannen hingen schoongepoetst aan de wagens, met touwen was de heele boel vastgesjord. Bij alle kwartieren heerschte een groote drukte, vaandrigs liepen af en aan, kapiteins deelden orders uit, soldaten sjouwden, maar... ook zaten en lagen er soldaten van de zon te genieten. En als men ze zoo aanziet, dan zijn zij in de enkele dagen, dat zij hier in Den Helder zijn, al heel wat van hun stadskleur kwijt- ge t. Overal „iet men bruine koppen on der de groene kwartiermutsen. Op onze vraag of het met het eten niet erg behelpen was geweest kregen wij ten ant woord dat de menage-ketel aldoor uitstekend was en dat de koks hiervoor ook zeker een pluim toekwam. De koks hebben, niettegen staande de weinige middelen, waarover zij be schikten, toch steeds kans gezien om een goe den maaltijd klaar te maken. En nu zijn zij weer voor het grootste deel vertrokken, de jongens van het een en twin tigste, de ergste drukte is voorbij. En het is opmerkelijk welk een goeden in druk Den Rolder op hen heeft gemaakt. Een echte gezellige drukke plaats hoor den we verscheide-soldaten beweren en uit de gesprekken, die we met meer dan een groenrok maakten bleek telkens weer, dat de Heldersche burgerjj hun meer dan meegevallen is. De berichten van gisterenavond over den algemeenen toestand waren onrust barend, die van hedenmorgen fataal. En geland houdt voet bij stuk en Duitsch land stapt niet af van zijn eischen. De dagorder, die hedenmorgen door Hitier is uitgegeven, beteekent practisch een oorlogsverklaring aan Polen. Op dit oogenblik hebben we nog geen verzoek van Polen aan Engeland om het land bij te staan, maar waarschijnlijk is dat ver zoek reeds gedaan, als dit nummer van de krant verschijnt. Evenzoo is het mo gelijk, dat de Engelsche strijdkrachten in beweging zijn gezet en de oorlog dus in vollen gang is. De toestand kan zich nu riskant snel ontwikkelen. De hoop, dat de verschillen, die voor Europa een blijvende bron van onrust waren, vreedzaam geregeld zouden kunnen worden, is dus ijdel gebleken. De halsstarigheid van den leider van het Duitsche Rijk, de onver zettelijkheid van Engeland, om opnieuw toe te geven aan de Duitsche eischen, zal zijn ontknooping vinden in den oorlog. Wij kunnen er van verzekerd zijn, dat wan neer Engeland besloten heeft tegen deze nieuwe Duitsche agressie gewapenderwijze op te treden, dat de strijd, die voor de deur staat, hevig zal zijn en, naar we hopen, kort. Het feit, dat Duitschland een oorlog niet lang vol zal kunnen houden, zal alle strijdmach ten wel sterk in beweging zetten; maar naar we vertrouwen, zal dit alles niet van langen duur kunnen zijn. Hitier heeft het dus toch aangedurfd om Engeland en Frankrijk uit te dagen door zijn besluit om Danzig in te lijven bij het Gr. Duitsche rijk. Een groote vraag blijft nog, hoe zal Duitschland zelf reageeren? Er is dezer dagen toch wel overduidelijk gebleken, dat het Duitsche volk geen oorlog wil. Vooral de ouderen, die de ellende van den strijd aan den lijve hebben ondervonden, waren afkeerig van dit nieuwe avontuur van den leider. De mogelijkheid bestaat dus, dat het Duit sche volk toch niet zoo als één man ach ter Hitier staat als deze zelf wel hoopt. Dan is een binnenlandsche revolutie in Duitschland niet uitgesloten. Er leven in het rjjk, vooral in het geannexeerde ge deelte, duizenden, wellicht millioenen on tevredenen. Zullen zij hun leven geven voor Danzig en den Corridor? Het blijft een open vraag. Wat zal Italië doen en wat Rusland? We zullen den dag vandaag af moeten wachten om wat positiever beschouwingen te kunnen houden. Intussclien mogen we verwachten, dat ons land, ook al zal de strijd in de landen rondom ontbranden, buiten den oorlog zal bljjven. En Duitschland èn Engeland hebben er geen belang bjj ons land in den oorlog te betrekken. Integendeel voor beide is de neutraliteit van ons land gewenscht. Klaar om te vertrekken stonden deze soldaten en nu voelden z(j dubbel wat Den Helder beteekend had. Nu sputter den zij, dat het toch zoo zonde was, dat ze weer zoo gauw uit Nieuwediep weg moesten. ,,De mense sijn hier bar skappeljjk", vertelde een Langedijker, „Daar mot je in A. maar es om kom- me", wist een ander. „Het is in andere plaatsen vaak zoo heel anders," beweerden zjj dan, „daar is een soldaat gewoon niet in tel, daar kun nen ze je wel doodkijken". Des te meer verbaasd hebben zjj daarom gestaan van het gastvrij en gulle onthaal, dat hun in onze stad is te beurt gevallen. Gisterenmiddag en gisterenavond vertrok ken' geregeld gedeelten, troepen, wagens, paarden. Laat in den avond gingen de laat- sten Hier en daar werd een poging gedaan om een vroolijk liedje te zingen. Maar het was niet de ware vroolijkheid. Wel hoorden we het naïef refrein, wanneer ze elkaar moed toe zongen: „Houdt sr de moed maar in". Een druilerige regen begon te vallen. Langzamerhand verdwenen de verschillende compagniën in het station, om in den gereed- staanden trein te stappen, totdat tenslotte de laatste compagnie verdwenen was. Leeg, ver laten lag het plein in de regen. Er gingen sol daten weg, en er zullen weer andere voor te rug komen. Het doet goed te weten dat alle vertrekkenden van Den Helder een goede in druk hebben meegenomen. Laten we zorgen dat het zoo blijft. Nu zijn zjj vertrokken, met onbekende bestemming In verband met den gewijzigder treinen loop zullen de postbestellingen voorloopig on geveer op de volgende tijdstippen uitgaan: lste bestelling 7.30. 2e bestelling 15.00. De derde bestelling is tijdelijk opgeheven. De pakketpostbestellingen gaan uit te 9.30 en 18.00,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5