WEK UW LEVER-GAL OP Soldaten-jool Padvinders verspreiden lectuur Vacantie - rhapsodie KeA& en Ztndinq Visscherij te IJmuiden Nog twee weerspannige paarden Wat het comité Emmastraat deed met het geld voor de feestviering De uitzending van kinderen Ingekomen personen ligt stil Vertrokken personen Reeds Maandag was Den Helder door de padvinders (groep 1, Dt Jutter) in verschil lende wijken verdeeld en aan elke deur, aan iedere woning werd het verzoek gedaan, of bewoners nog eenige boeken, tijdschriften en kranten hadden om het leven van onze mi litairen te veraangenamen. Om hun te hel pen de verveling te verdreven. In het eerst kwamen de giften langzaam maar toen er eenmaal een aanbeveling in de courant had gestaan, groeide de voorraad met den dag. In het gebouw der padvinders, op het ter rein aan de Janzenstraat, was een geweldige stapel van alle mogelijke tijdschriften te zien en het was verwonderlijk, wat daar alle maal was. Men kon zich er uren vermaken om eens te kijken wat er zoo al gegeven was. Het Panorama spande de kroon, een formidabele voorraad van dit tijd schrift lag gereed om verspreid te wor den over de verschillende kwartieren van leger en vloot. Voor de huiselijk aangelegden, voor hen die behoefte ge voelen om in vrijen tijd een handwerkje op te zetten was er een heele voorraad Libellen en „Het F.ijk der Vrouwen daar lagen boven en door elkaar, broe derlijk bijeen Zoeklicht en Katholieke missiebladen, reclame blaadjes, Oké; zelf ontdekten we voor de meer intellec- tueelen jaargangen van de Gids, het Zon- neboek enz. Ook buitenlandsche bladen waren er „Die Woche" lag er bovenop „De Lach Onder de boeken waren enkele goede, maar voor het overgroote deel zagen we stui verromans en dergelijke lichte en goedkoope lectuur. „Voor elk wat wils" zou men van deze tijdschriften en boekenreunie kunnen zeggen. Daarna werden zij door ijverige handen op handwagens geladen. Wij zeggen ijverige handen, want dit moet tot eer der padvinders gezegd worden, zij doen hun werk met ijver en toewijding, den geheelen dag zijn zij in de weer om alle kwar tieren van boeken te voorzien. Zelf maakten wij zoo'n tocht naar een der legerplaatsen, in dit geval de Atjehloods, mee. Een gramophoon hield er onderweg de stemming in. Bij de loods aangekomen stond in minder dan geen tijd een heele schare van matrozen om beide wagens. „Zie je, dat is nou nog es werk" werd er geroepen. Boeken werden uit de kar gehaald, en er werd snel uitgeladen om elders weer de opgeroepenen met een vracht boeken en tijd schriften een pleizier te doen. Alvorens de boeken onder de manschap pen mochten worden verdeeld, moesten zij eerst in de wacht worden afgegeven, waar voor een eerlijke verdeeling zou worden be zorgd. Zoo werden in alle deelen van de stad de militairen van lectuur voorzien en wij twij felen niet of wij kunnen van deze plaats de Heldersche burgerij den dank der militairen overbrengen. Zoo gezellig als de soldaten het in onze stad vinden, zoo onwennig is Nieuwediep voor de viervoeters. Gisterenmorgen om kwart voor tien liepen er een tweetal gespannen voor een kanon, op den Singel. Zij sloegen met hun pooten een feilen roffel op den straatweg en zwaaiden nerveus hun koppen, terwijl het schuim op hun bek stond. Op een onverwacht oogenblik namen ze de beenen, de kanonnier vond het raadzaam zijn bespanning op eigen gelegenheid een dollen rit te laten maken en sprong van den wagen. In razende vaart holden de overspannen dieren langs den Singel, den Huisduinerweg op. Daar was, bij de „rooie brug" de prikkeldraad versperring en gelukkig had de wacht de tegenwoordigheid van geest om die bijtijds op zij te trekken, anders hadden de dieren zich naar alle waarschijnlijkheid daarop doodge- loopen. Zij holden nu den Huisduinerweg ver der op en werden daar gegrepen door een boer. Na de dieren tot rust te hebben gebracht, kon de tocht stapvoets verder worden gemaakt. 't Is geen wonder, dat de militairen van het 21e vannacht met weemoed uit onze stad ver trokken zij.n De burgerij heeft het den jongens naar den zin gemaakt. Zoo kwam het comité Emmastraat gisteren op het idéé, om het geld, dat anders besteed zou worden aan versiering en verlichting van de straat, ter beschikking te stellen aan de militairen, voor het verstrek ken van thee, koffie, koek en sigaren. Een sympathiek besluit, dat bij de betrok kenen natuurlijk in den smaak viel. Zeker wel duizend soldaten profiteerden er gisteren avond van. VOOR DE CENTRALE WERKPLAATS VOOR JEUGDIGE WERKLOOZEX. Krachtens raadsbesluit van 10 November 1936 heeft de gemeente, ten behoeve van de centrale werkplaats voor jeugdige werk- loozen, tot en met 31 December 1939 van den Staat der Nederlanden in gebruik een gedeelte van den binnenberm der Heldersche zee wering. Het gebruik is zoowel in een vergun ning als in een huurovereenkomst geregeld. De huurprijs bedraagt 30.per jaar. Aangezien het gewenscht is, dat de ge meente ook na 31 December 1939 de beschik king over bedoeld terrein blijft behouden, hebben B. en W. aan den hoofdingenieur directeur van den rijkswaterstaat in Noord holland het verzoek gericht, te willen be vorderen, dat met ingang van 1 Januari 1940 opnieuw vergunning voor het gebruik wordt verleend. Op dit verzoek is gunstig beschikt. Bij beschikking van den hoofdingenieur- directeur voornoemd, is de geldende vergun ning wederom met vijf jaren verlengd. Blijkens de ontwerp-overeenkomst kan ook de huur tegen den geldenden huurprijs en en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag: moet uw lever een liter lever-ga! in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet. het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. overigens onder dt gebruikelijke voorwaarden voor dien tijd worden voortgezet. B. en W. verzoeken den Raad machtiging te willen verleenen tot het aanvaarden van de voorwaarden, verbonden aan de verlengde publiekrechtelijke vergunning, alsmede tot net aangaan van de bedoelde huurovereenkomst. Jan Mens XVI. Op een middag, toen 't zonnetje me in de steek had gelaten, en maar niet achter de paarlmoeren wolkbanken vandaan wou ko men, ben ik aan 't slenteren geraakt door Oud-Huisduinen. Ik zag vacantiegangers met sjaggerijnige gezichten, met alpino's en regen jassen gewapend staren naar de wolken, alsof dkè.r 't heil vandaan moest komen. Maar die wolken vertikten 't nou eenmaal, om de zon door te laten, daar hadden ze nou hun lol aan! En daar een mens zich nooit moet laten beïnvloeden door het weer, zo trok ik m'n loopschoenen aan, stak een verse pijp tabak op en daar ging ik. Oud-Huisduinen is een verzameling stenen huisjes, her- en derwaarts gesmeten tegen de voet van het duin. Uitbreidingsplannen en schoonheidscommissies bestonden in de oude tijd vermoedelijk nog niet, zodat alles nog zo'n gezellige, rommelige indruk maakt. Ieder bouwde maar zoals 'm dat goeddunkte, en zover de beurs reikte en dat was hier blijkbaar niet ver. Ik doorstapte kleine bin nenplaatsjes, gluurde door pietepeuterige venstertjes en stond toen plotseling voor het raam van een laag, met gemetselde pannen gedekt honkje. En ja ik herinnerde me wat Klaas Oortgijsen me verteld had: dit was 't walvishuisje! Een paar honderd jaar ge leden was Huisduinen immers de woon plaats geweest van een groot aantal walvisvaarders! En meteen begroop me de lust, hier es binnen te kijken Ik keek door het venster. En staarde in het gelaat van een stokoud moedertje. Ze wenkte me vriendelijk binnen en een te: later zat ik tegenover haar op een rieten kraak stoel. Of ik niet wist w i e ze was Ze hielp me uit de droom. Daar was ik teland gekomen bij Ootje Boekei! Ootje Boekei. Tachtig jaar. En zo de Heer wil, spoedig een-en-tachtig! Weduwe Boekei, die haar hele lange leven daar woont, in dat kleine huisje, waarover „het nachtlicht van de zee", Lange Jaap, zijn lichtbundels slin gert... Of ik niet wist, dat zij een dochter was van Klaas Duit, dien bekenden redder? En of ik niet wist, dat er in 't Nieuwediep een straat bestond, de Klaas Duitstraat? En had ik niet in de Helderse Courant gelezen, dat gelijk met prinses Irene, er een kindje was ter wereld gekomen in de Klaas Duitstraat...? Ik knik en Ootje Boekei heeft 't woord. En vertelt van haar dochter in Indië, en dat ze daarnet een brief van d'r heeft gekregen. En dan vertelt ze van vroeger... Over de tijd, dat in Huisduinen vól lag met kolonialen, zö vol, dat ze er een rijmpje op gemaakt hebben: Huisduinen is met recht gezegd, De duinen hoog, de huizen slecht, Daar mag 't dorp op pralen. Een kerk van hout inplaats van steen Vol met kolonialen! Ootje kijkt me olijk door haar brilleglazen aan, als ik haar vraag, of ze wel es buiten komt. „Ik kan zo moeilijk lopen", zegt ze, met een blik op haar houten kruk, die bij de tafel staat. „En als ze' me buiten brengen, kon 't wel es gebeuren, dat men mij vergat binnen te halen!" Ik krijg toestemming om in de mooie ka mer te kijken, de kamer met de antieke tegeltjes rond de schoorsteen, met de houten balkenzolder, met de glimmende meubeltjes oud, zoals Ootje oud is. Ach, wat heeft ze daar in die tachtig jaar niet meegemaakt. Zes kinderen werden ge boren onder dat lage dak en daar komt wat bij kijken! Als de Noordwester langs de Er wordt wel eens op den soldaat afge geven en menig net burger zal niet doen wat een soldaat in een dwaze stemming uithaalt, maar ieder die in dienst geweest is zal het weten, en ieder die niet in dienst is geweest, maar wel eens in een jeugdherberg heeft ge slapen zal het begrijpen, dat een stel soldaten bij elkaar weer net zoo'n lol kunnen hebben als een groote groep schooljongens. De dienst schakelt alle burgerlijk standsver schil uit, daar komen allerlei jongens uit de geheele burgermaatschappij bijeen, daar zijn ze weer jong onder en met elkaar. En dan zijn er ook de grappen, die door de jongens die den geheelen dag moeten wach ten, tot het eten is, en daarna tot het weer eten is en daarna tot het slapen is worden uitge haald. Zoo liep er gisterenmiddag een vroolijke boer door de Koningstraat, die aan een dik touw een koe achter zich aan trok. Het beest keek naar al dat groen daar langs de straat en kreeg waarschijnlijk vage herinneringen aan gras in zijn doffe koeienhersens. Een soldaat plaatste een opmerking over het dier, waarna de boer zoo voor de lol vroeg of zij geen trek in melk hadden. Nou, daar moet je net voor bjj een soldaat zijn! De koe werd aan den kant ramen gierde, als 't volk tehoop liep op de Kluft, en de mare: „Een schip in nood!" weerklonk in 't angstige duister van de stormnacht. Als Vader Duit wegtrok in de boot, waarover de golven kookten en brulden, en vrouwen en kinderen zich biddend afvroe gen, of ze óóit dat geliefde gelaat terug zou den zien... Tachtig jaar is Ootje Boekei, maar er ont gaat haar weinig. Ze leest kranterj, ze leest boeken, ze weet wat er in de wereld te koop is, al komt ze nooit op straat. En daardoor heeft Ootje Boekei een levenswijsheid, die ik haar benijd... Als ik uit de mooie kamer in de huiskamer terug kom, blijf ik aarzelend staan. „Ga toch zitten kind", zegt Ootje vriendelijk. „In de kemedie moet je er voor betalen, maar hier kost t' niks, hoor!" Ik beloofde terug te komen. Ootje Boekei vergeef me, dat ik 't niet gedaan heb, ik heb met geen mogelijkheid nog een uurtje vrij kunnen maken. Mag ik- 't een jaar uitstellen Want mijn eerste gang in Huisduinen zal zijn naar dat gezellige, pittige wijfje in dat stok oude walvischhuisje, Ootje Boekei, die 't tach tig jaar heeft volgehouden en waar geen reden is om te twijfelen, dat ze 't niet tot volgend jaar zomer zal volhouden... door het Centr. Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantie- kolonies. Het Hoofdbestuur deelt ons mede: De verpleging van kinderen in de Kolonie huizen van het Genootschap gaat ondanks de mobilisatie gewoon door. Behalve het Zeehuis te Bergen is geen der huizen opgeëischt. Alle afdeelingen zetten rustig hun voorbereidende werkzaamheden, voor de uitzending van de Sepetmbergroepen, voort. Misschien zal de treinenloop eenige moeilijkheden geven, doch wij vertrouwen, dat dit wel weer beter zal worden. Er bestaat absoluut geen reden voor eventueele ongeruste ouders om hun kinderen terug te halen. Zoodra de nieuwe omstandigheden wijzigin gen noodig maken zullen wij het onmiddellijk ter kennis van de afdeelingen brengen. De Afd. Den Helder teekent hierbij aan: Wij zijn het volkomen eens met de zienswijze van het Hoofdbestuur. De uitgezonden kinderen blijven nog, indien de kolonie-arts het noodig oordeelt, en zelfs hopen wij binnenkort nog meer kinderen uit te zenden. J. Weers-Sluiters, fort Erfprins. H. J. A. Bieckmann, Oostslootstr. 8. W. Boenderma ker, Spoorstraat 69. A. Boersma, dienstb., H. Treubstraat 35. G. M. J. Bosman, Mar. Kazerne. H. Bossers en echtg., maj. macht., Ruyghweg 36. Wed. A. v. den Bout-de Smits en gezin, Nieuwstraat 14. Burger-Blaau- boer, Prof. Zeemanstr. 17. A. Copier, arbeider, Smiddwarsstr. 7é. E. Danes, db, Spoorstr. 109. J. R. Dijkstra, ass. direct. Heino, Landbouw- straat 15. T. A. Dijt, db., Singel 107. H. En- gels-Plaggenborg, Anemonenstraat 16. F. Fortgens, bouwk. teèk., Dijkstraat 64. M. de Groot, matroos, Kaz. Onderzeedienst. S. W. Groot, matr., Wachtschip. C. C. J. Hoeffna- gel, stoker olieman, Van Kinsbergen. E. N. Lastdrager-de Boer, Ceramstraat 13. R. P. de Leeuw, Mar. Kazerne. H. de Man, 1.1. vlieg- tuikmaker, De Kooij. W. C. Meertens-van de Putte, Jouberstraat 16. M. H. Mens, postbode, Wachtstraat 4. P. de Moer-Minderhoud, Stern straat 27. J. W. Munier, sergt. vliegtmr. Em mastraat 44. J. J. M. Weghuis, 1.1. o.off. vlie ger, de Kooij. P. M. Pieters, kantbed., Singel 71. E. M. W. O. van Pohlreich, luit. d. mars., Mar. Kazerne. G. Regelink-Postma, Herzog- straat 11. J. P. Risseuw, Spuistraat 22. A. P. J. van Rooii, Fazantenstraat 6. H. Slabbe- koorn, Mar. Kazerne. W. J. M. Soonius-Kooij- mans, Havikstraat 28. L. N. Stoope, Begonia straat 2. S. M. IJpma, apoth. ass. Hoofdgr. 73. J. D. van der Blom, Balistraat 8. W. H. Franse en gezin, maj. konst., Ooievaarstr. 125. J. Gispen en gezin, leeraar klass. talen Lyceum, Javastraat 127. W. van der Ham van der Vaart, Vlamingstraat 20. W. J. Jan sen, v, Galenstraat 111. W. J. Koenes, marn. Ie kl., Mar. Kazerne. Wed. M. Krijnen-Sauer- born en gezin, 2e Vroonstraat 38. J. A. Kuit, korpl.-schr., Bloemstr. 39. W. T. Melchers, sergt.-vl.mr., en gezin, J. in 't Veltstr. 30. K. Moonen, korpl.-macht., en gezin, O. Kerkstr. 23. M. van RavesteijnVerburg en gezin, Javastr. 90. F. Schuijt, opperman, Molen gracht 32. H. L. Schuijtvan Dijk, Molen gracht 32. M. G. Smalt, luit. ter zee, en gezin, Middenweg 147. E. Smit, korp.-schrijver, Ruyghweg 147. A. W. Tresling, le luit., Ka- naalweg 3. S. J. de Vriesvan Rosevelt, en kind, Sperwerstraat 13. A. M. Wassink, be- dr.leider „Casino", en gezin, Kanaalweg 40. M. A. C. Weber, keukenmeisje, Spoorstr. 1. HAVEN VAN NIEUWEDIEP. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Ned. motorschip „Noma disch. Aangekomen van Gooll en vertrokken naar Harlingen Ned. motorschip „Haskerland". gehaald, kroesen werden onder het dier ge houden en daar begon tot groote hilariteit van de soldaten en de omstanders het melken van het koebeest. De melk schuimde in de kroesen en warm nog werd het kostelijke vocht naar de magen van diverse soldaten getransporteerd. Een eindje verderop zat er een zich te ver lustigen aan ?en groote flesch gort. Dat is wat anders dan snert zal hij gedacht hebben. Daar ging de flesch open en de soldaat maakte aanstalten om den inhoud naar lagere regionen te laten verdwijnen. Maarje bent in dienst of je bent het niet, en als je in dienst bent sta je bloot aan opmerkingen van allerlei soort. Dus natuurlijk kreeg onze soldaat het noodige aan schampere gezegden betreffende zijn gort met karnemelk te hooren. Toen er een van de andere knapen zich te dicht in zijn na bijheid waagde schoot plotseling de hand uit en een witte veeg sierde het gezicht van den waaghals. Je zou een suffer zijn, als je je der gelijke dingen aan liet smeren en de besmeerde liet zich dat dan ook niet doen, maar vloog op nummer één af en voor dat deze er erg in had, stroomde de heele fleschinhoud over zijn ge zicht en soldatenpak. Inderdaad gedoopt met gort. Oogen, ooren, mond, kraag en kepie, alles was gort, kleverige stijve, vette gort Een daverend gelach steeg op uit de tiental len soldaten en burgers, die van dit „vette tooneel" getuige waren. Belemmering treinenloop funest voor den handeL De vordering van de Nederlandsche spoor wegen door Defensie heeft met één klap vi ij- wel het geheele IJmuidensche visscherij be drijf stil gelegd. Aanvoer van visch is' zinloos, wanneer het distributieapparaat ontbreekt en dit wordt nog altijd in hoofdzaak gevormd door den trein. Voor zoover de vischauto's niet opgeëischt zijn vervoeren zij nog wel het een en ander, maar veel beteekent dit niet. Het gevolg is eenerzijds geweest, dat Dinsdag en Woensdag geen treilers vertrokken zijn en an derzijds, dat de prijzen voor de reeds voor radige visch volkomen kelderden. Alleen tong was eenigszins prijshoudend, doordat hiernaar nog eenige vraag bestond in verband met het opslaan in koelhuizen. Daar er in geen geval op gerekend kan worden dat de eerste dagen in den vervoerstoestand verandering komt, blijft distributie van visch zoo goed als ach terwege. Wat er echter per auto gedistribu eerd wordt kan zeer goedkoop zijn, daar de handelaars te IJmuiden kunnen profiteeren van de gekelderde prijzen. W. Vreeswijk, sergt.-telegr., naar Soera- baja. J. W. van der Waaij, maj.-moteur, naar Soerabaja. G. Wezelman, zeevisscher, en ge zin, naar Velsen, Visseringstr. 141. A. C. T. van Hoek, bootsman, naar Soerabaja. J. Koole, matoros K.M., naar Soerabaja. A. Riet, korpl. mars., naar Soerabaja. H. D. Roos, bankwerker, en echtgen., naar Haar'liede (N.-H.), Vijfhuiserdijk 178. K. Smink, burger- torpmr., en gezin, naar Leeuwarderadeel, G. Terborgstraat 26. J. G. Charmes, Off. M.S.D., naar Batavia. J. H. Hoogakker, groentenhan- delaar, naar Alkmaar, Dijkgraafstr. 56. G. J. L. de Hij, maj.-telegr., naar Soerabaja. W. E. Kleijwegvan Gelder en kind, ..aar R'dam, Libanonweg 68 b. G. Boot, sergt.-kok, naar Soerabaja. D. van den Burg, serg.-timm. en gezin, naar Soerabaja. J. Buijs naar Naarden, Huizerstraat 1. C. J. Eenennaam naar Bus- sum, Waltherlaan 30. P. J. Mahieu naar Alk maar, Nassauplein 11. J. Mulhuijsen, Stoker 3e kl., naar Vlissingen, Wachtschip. D. v. Oor schot, matroos, naar Vlissingen, Wachtschip. H. Roubos, matroos, naar Wachtsch. Vlissin gen. C. S. Vermeulen, matroos, naar Am sterdam, van Baerlestr. 116. W. J. Klapmeijer en gezin, Sergt. monteur, naar Amsterdam, Nassaukadé 57-, C. J. Kranendonk, verpleeg ster, naar R'dam, Tidemanstr. 72. G. D. Kuil, steker, naar Wachtsch. Vlissingen. F. J. C. Lalleman, matr. schoenm. naar Wachtsch. Vlissingen. A. v. Zoest en gezin, maj. macht, naar Rotterdam, Nobelotraat 93b. A. Boer, matr., naar Wachtschip Vlissingen. J. A. van den Bos en echtg., korpl. telegr. naar Soera baja. P. van den Broeke en gezin, naar Haar lem, v. Kinsbergenstr. 52. A. C. Bronkhorst, kleermaker, naar Wachtsch. Vlissingen. A. C. van Eenennaam, marinier, naar Wachtsch. Vlissingen. H. Haak, bankwerker naar Am sterdam, Nieuwe Heerengracht 145. D. A. Haring-van Hees naar A'dam, Nassaukadé 57. N. Klercq-Mooij naar Hilversum, Hindel. 60. J. Noordveld naar Hilversum, F. Halslaan 52. D. M. W. Versteeg naar Gorinchem, Arkel- straat 8. J. Bungener, stoker, naar Soerabaja. W. Zonneveld, matroos, naar Wachtsch. Vlis singen. M. C. P. Essers naar Schiedam, Tuin- laan 82. S. Harschei en gezin, koopman, naar De Bilt (U.), Blauwkapelscheweg 33. P. H. de Groot, ingenieur, naar 's Gravenhage, Be noordenhout 247. G. de Jager, dienstbode naar Breezand, Zwarteweg. J. F. Koch naar Nieu- wer-Amstel, Amsterdamscheweg 285. J. C. de Ligt en gezin, maj. macht., naar Amster dam, Joost Bankertweg 3. J. Ree en echtg. leeraar Abs., naar Steenw'jk, Kallencooteral- lee 19. F. G. Renssen naar Hengelo, Adastr. 14. H. Bakker-van de Blaak, Rotterdam, Oost zeedijk 206. D. A. van Luijn en echtg., sergt. macht., naar Soerabaja. B. W. van der Ent, sergt. konst. naar Soerabaja. L. M. Horne- man, koopman, naar Haarlem, Witstraat 37. K. Pelgrim, kwartiermeester, naar Batavia. H. Wanisch-Sinke naar Soerabaja. M. Noorda- Tap en gezin naar A'dam G. Flinckstr 171®. M. C. M. Valk, religieuse naar Sambeek, St. Catharinaklooster. A. Freen, korpl. mont., naar Soerabaja. C. H. Freen-Louis en gezin naar Hilversum, K. Onnesweg491. J. G. de Langen, hiush. naar Harmeien, Laan 263. P. Mars-van Kuijk en gez. naar Curaqao. W. v. de Worp, marn., J. Wijngaarden en T. Zui- dema naar Rotterdam, Oostplein 14. J. T. de Vries en echtgen., sergt. mont. naar Soera baja. J. A. Benders, stoker, naar A'dam Mar. Kazerne. M. H. de Bont en gezin, maj. macht, naar Schiedam, Mesdaglaan 24a. D. E. Bun- gener-Rami en kind naar Oftersheim (Dl.), H. Wesselstraat. 15. A. Claudius en echtgen., maj. konst. naar Soerabaja. A. van der Geest, los werkman, naar Harlingen, Leerlooierst. 2. J. A. Hellema en gezin naar Noordwijk, de Ruyterstr. 100. G. W. van Kuppevelt en echtg. handelaar, naar Delft, Ternatestr. 64. J. Ruighaver en echtg., motordrijver, naar Vlaardingen, Sweelinckstr. 72. G. Baken, boe renknecht, naar Zijpe I 19. W. van der Wal, maj. macht., naar Soerabaja. L. T. van Ser- mondt, korpl. vliegtmr., naar Soerabaja. M. G. van Sermondt-Brands en kind naar Game ren, Nieuwstr. A 19. W. O. Simis, kleermaker, naar Soerabaja. F. A. de Boer naar A'dam, Singel 83. J. M. P. van Rooijen naar Utrecht, Nieuwlichtstr. 27bis. J. van den Oosten, koop man, naar Centr. Bev. Reg. C. Prins en gezin, korpl. schrijver, naar Soerabaja. M. W. Riet van der Blom en gezin naar Apeldoorn, Beek- lustweg 1. W. Veelders, ass. dir. zuivelf. naar A'dam, Leidschekade 62. J. L. Verhoek en gezin, maj. torpedomr. naar A'dam, Andro- medastr. 25hs. G. J. Versluis, marinier, naar Rotterdam, Oostplein 14. H. de Wit, schoen maker, naar Soerabaja. T. Rozema en gezin, conciërge, naar 's Gravenhage, Lange Voor hout 15. S. Staal, kwartiermr. naar Soerabaja, H. J. Steijn, schipper, naar Soerabaja. C. Spoel-Riekwel naar Vlissingen, K. Buskenstr. 47. H. D. Lindner en gezin, luit. ter zee, naar Heiloo A 504. Wed. J. Luths-Olivier naar Amsterdam, Kanaalstr. 66hs. A. M. Marees, dienstb., naar Schoorl, Heerenweg C 57. P. Nouwen. stoker, naar Wachtsch. Vlissingen! G. H. Heijne. stoker, naar Wachtsch. Vlissin gen. J. Knoop, matroos,, naar Wachtsch. Vlis singen. A. Koning, chauffeur, naar Koedijk, Zeswielen. J. de Ligt naar Wachtsch. Vlis singen. A. van Seijderveld en gezin naar Soe rabaja. C. D. van der Slikke, dienstbode, naar Texel. Den Burg, Weverstr. 82. T. Koole- Schrier en gezin naar Middelburg, Pijpstr. 3. H. Bakker, dienstb. naar A'dam Andromeda- straat 25 hs. N. Krijnen naar Texel, de Cocks- dorp, Bernscheweg C 13. J. L. Liebert, schei- PREDIKANTENGEBREK. In Frankrijk dreigt in de Protestantschs kerken predikantenyebrek. Men had de ver. wachting, dat de kerkvereeniging, die dit jaar tot stand kwam, er toe in staat zou stellen, een groot aantal kleine gemeenten bijeen te roe pen, waardoor dan predikanten voor andere plaatsen beschikbaar zouden komen. Thans, nu men den toestand overzien kan, blijkt, dat in totaal door samenvoeging ZO predikanten vrij komen, doch dat 30 nieuwe prcdikantsplaatsen op dezelfde wijze ontstonden. Reeds is er een vrij groot gebrek. Bovendien is het aantal stu denten reeds jaren lang zoo gering, dat men denkt als hierin geen verandering komt, in 1950 meer dan 100 predikanten te kort te zul len komen. Gevraagd wordt, of men in landen waar can- didaten te veel zijn,, mogelijk niet deze velden, die „wit zijn om te oogsten" onder de aandacht zou kunnen nemen. WAS DE JORDAAN ZOO'N VUILE RIVIER» ,fZijn niet Abana en Farpar, de rivieren van Damascus, beter dan alle wateren van Israël Zoo moppert-antwoordt Naaman, de Syrische krijgsman, aan Elisa, Gods profeet. Wanneer men het oppervlakkig leest, dan moet men bijna denken, dat Naaman toch wel een vreemd mensch moet zijn geweest. Men moet evenwel de Jordaan gezien hebben, om Naaman te begrijpen. Moeilijk kan een rivier vuiler en onsmakelijker er uitzien, dan de stroom, die het meer van Genesareth met de Doode Zee verbindt; en daarbij een uiterst sterk verval heeft. De stroom is dan ook zeer snel, alle modder, steenen en takken, die in de rivier zijn, vlieten mee. En waar de rivier haar bed ding ietwat verwijdt, dus wat langzamer stroomt, daar zijn haar oevers zoo klidderig en stinkend, dat men werkelijk een sterken wil moet hebben om zichzelf te overwinnen en af te dalen in den Jordaan. Welke rivieren thans de Abana en Farpar zijn, heb ik niet kunnen gewaar worden. De inboorlingen kennen in elk geval geen stroomen van deze namen. Doch leuke, vlotte riviertjes zijn er genoeg. En in elk geval blijkt een bad in deze stroompjes ze zijn alle klein heel wat aanlokkelijker dan dat in de rivier van Israël". Aldus dr. Joh. Hartog, die te Haiffa in Palestina vertoeft en brieven schrijft over „Het Heilige Land" in „De Standaard". ZENDING. Aan de officieele publicaties van de Congre- gatio de propaganda fidei te Rome ontleenen we, dat de Roomsch-Katholieke missie op haar terreinen in Azië 7.911.370 zielen, in Oceanië 2.557.803 zielen en in Afrika (i.791,.951 zielen won. Over dezelfde gebieden zijn de Protestant- sche cijfers aldus: Azië 3.905.100, Oceanië 2.374.100 en Afrika 4.918.000 zielen. STOOMV. MAATSCH. NEDERLAND. Moena, u., pass. 30 Aug. Gibraltar. Johan de Witt, t., 30 Aug. v. Djibouti. Java, t., 29 Aug. v. Singapore. en Joh. v. Oldenbarnevelt (charterreis), 31 Aug. v. Amsterdam. Sembilan, u., 31 Aug. v. Suez. Soemba, 31 Aug. te Amsterdam. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Baarn, t., 29 Aug. v. Valparaiso. Breda, 31 Aug. v. A'dam. Telamon, 29 Aug. v. New York. Achilles, 30 Aug. te Lissabon. Aurora, 29 Aug. v. Marsala. Barneveld, 39 Aug. te Rotterdam. Berenice, 30 Aug. v. Lissabon. Boskoop, t., 30 Aug. te Liverpool. Costa Rica, 30 Aug. te Barbados. Cottica, t., 1 Sept. te Plymouth verw Fauna, 30 Aug. v. Aarhus. Oberon, 30 Aug. te Verakini. Perseus, 30 Aug. v. Odense. Pluto, 30 Aug. v. Pasajes. Rhea, 30 Aug. te Genua. Tiberius, 30 Aug. v. Tunis. Ulysses, 30 Aug. te Izmir. Vulcanus, 29 Aug. v. Les Falaises. KON. HOLL. LLOYD. Eemland, 30 Aug. v. Amsterdam. Montferland, u., 31 Aug. v. Las Palmas. Waterland, 1 Sept. te IJmuiden verw. Zaanland, t., 30 Aug. v. Bahia. HOLLAND— WEST-AFRIKA LIJN. Nigerstroom, u., 30 Aug. v. Vlissingen. JAVA—NEW-YORK LIJN. Salabangka, 30 Aug. te Penang. Tawali, 30 Aug. te Philadelphia. Siantar, 28 Aug. v. Philadelphia. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Japara, t., 31 Aug. te Londen. Baloeran, u., 31 Aug. te Batavia. Buitenzorg, t., 31 Aug. Dover gepass. Garoet, u., 31 Aug. te Singapore. Indrapoera, t., 30 Aug. v. Colombo. Kota Baroe, t., 30 Aug. te Suez. ROTTERDAM—ZUID-AMERIKA LIJN. Alcyone, 31 Aug. v. B. Aires. Alcyone, 31 Aug. te Rotterdam verw. Althena, 30 Aug. te Buenos Aires. EMZETCO LIJN. Jonge Willem, 31 Aug. Vlissingen gepass. KON. PAKETVAART MAATSCHAPPIJ. Boissevain, 28 Aug. v. Tamatave. Ombilin, 30 Aug. v. Batavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Boschdijk, 30 Aug. Land's End gepass. Burgerdijk, 28 Aug. v. Galveston. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Bengkalis, 30 Aug. v. Sabang. Djambi, 28 Aug. v. Vancouver. JAVA—CHINA—JAPAN LIJN. Tjibadak, 29 Aug. v. Shanghai. Tjinegara, 30 Aug. v. Batavia. Tjisadane, 29 Aug. v. Soerabaja. Tjitjalengka, 29 Aug. v. Hongkong. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. HollandAfrika Lijn. Bloemfontein, u., 30 Aug. v. Durban. (HollandAustralië Lijn). Almkerk, u., pass. 30 Aug. Gibraltar. (HollandOost-Azië Lijn). Gaasterkerk, t., 28 Aug. te Osaka. kundig ir„ naar Delft, Voorstr. 95. T. M. J- H. van de Putte en echtg. naar Apeldoorn, Beekbergen, Dorpstraat 89 J. J. H. Pijpers, ziekenverpl., naar Batavia. T. P. Salm naar Nijmegen, Westkanaaldijk 301.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6