Onze nieuwe Oppsrbevslhsbbcr EEN MAN UIT ÉÉN STUK Polen was wel tot onderhandelen bereid Gebed om wijsheid en licht wÊÊÊÊÊÊÊÊÊm Zijne Excellentie Generaal L H. Reynders MMBglIp Correspondentie voor militairen het duitsche verslag der onderhandelingen misleidend. Vrouw door gasverstikking gedood ROUWLIJST PROGRAMMA OPPERBEVELHEBBER VAN HET DOOR HEM ZELF OPGEBOUWDE LEGER. De man, op wien in deze dagen een ontzaglijke verantwoordelijkheid drukt, die in laatste instantie over alle zaken, de defensie betreffende heeft te beslissen, is de onlangs be noemde Opperbevelhebber van Land en Zeemacht, Zijne Excellentie Gene raal I. H. Reynders. Het is van het grootste belang, dat ons gemobiliseer de leger, en ook ons volk weet, aan wien zijn hoogste belangen in deze moeilijke dagen naast de regeering zijn toevertrouwd. Wij waren zoo ge lukkig, een zijner persoonlijke vrien den sinds generaal Reynders in 1896 als cadet aan de K.M.A. kwam, be reid te vinden, ons iets over de per soon van den generaal te vertellen. Aan dit gesprek ontleenen wij de volgen de gegevens: Generaal Reynders, die de functie bekleedt, welke alleen in Nederland bestaat, wanneer het leger op voet van oorlog staat, en die tijdens den wereldoorlog van 1914 tot 1918 door Generaal Snijders werd bekleed, heeft een enorme verdienste ten op zichte van onze verdediging. Vooral toen hij in 1934 optrad als Chef van den Generalen Staf, begon voor hem een tijdperk van groote activiteit. Dr. Colijn was toen Minister van Defensie ad interim. De Chef van den Generalen Staf is niet iemand, die voor het voetlicht treedt, al komen bij hem alle draden samen in vredestijd. De tunnel in Rotterdam kon niet gebouwd wor den zonder zijn goedkeuring van de plannen, geen jongen wordt toegelaten tot het reserve kader zonder zijn toestemming. Aanpakken! Toen Generaal Reynders tot deze hooge Junctie werd geroepen, is hij onmiddellijk be gonnen met het organiseeren van een per manente grensbewaking. Op dat moment hadden wij in September practisch geen man onder de wapenen. In October kwam de nieuwe lichting op, die pas tegen Januari geoefend kon worden genoemd. Generaal Reynders, die ook vroeger nimmer een blad voor den mond had genomen, en tegenover iedereen, ook bijvoorbeeld tegen de militaire at.ttaché's van vreemde mogendheden voor zijn meening uitkwam en die ongezouten wist te zoggen, zag in, dat deze toestand op zeker moment rampzalige gevolgen voor onze onafhankelijkheid zou kunnen hebben, en, gesteund door Minister Colijn en even eens door Minister van Dijk, kreeg hij zijn zin. Iemand, die bang Is voor niemand. Zoo'n man hadden wij toen noodig, toen de internationale toestand veroorzaakte, dat overal om ons heen de bewapening werd opgevoerd; zoo'n man hebben wij gelukkig nu op de hoogste plaats van de legerleiding, Nederlandsche reqeerinq roept op tot het houden van een bidstond. De kerkgenootschappen hier te lande hebben in den loop van deze week de volgende missieve van de regeering ontvangen: „In de bange tegenwoordige om standigheden, onder welker druk niet alleen ons land en volk, doch ook een groot deel van de wereld verkeert, zult u ongetwijfeld met de regeering van oordeel zijn, dat boven alles behoefte is aan veroot moediging en een biddend opzien tot den Almachtige, in wiens hand het lot der volken rust Het zou der regeering aange naam zijn, indien in de eerstvol gende wekelijksche godsdienstoefe ning van alle kerkgenootschappen aan die behoefte voldaan werd door het gemeenschappelijk op zenden van een innig gebed om uitredding en bewaring, om wijs heid en licht voor allen die voor het welzijn der volken verantwoor delijkheid dragen, om het ontvan gen van een zegen ook uit de be proevingen, welke nog over ons mochten komen. Ik moge u op wekken tot bevordering van dit doel uwe medewerking te verleenen en hiermede de taak der Regeering te verlichten en ons volk te dienen. De minister van Algemeene Za ken, a.i„ voorzitter van den Raad van Ministers, (w.g.) DE GEER." ■Sfi;. ÉXl/X j :fe;, lang de verhoudingen goed zijn, en hier aan behoeven wij ook na het optreden van den nieuwen Minister van Defensie, Zijne Excellentie Dijxhoorn, geen moment te twij felen. De taak van den Opperbevelheb ber van Land- en Zeemacht, hem door de regeering op de schouders gelegd, is te waken tegen schen ding van onze onzijdigheid. Mocht op een bepaalde plaats aan onze grenzen een dergelijke schending plaats hebben of te vreezen zijn, dah zal. indien de Opperbevelhebber het noodzakelijk acht. aan die grens het geheele Veldleger samen trekken, ken. nu onze onafhankelijkheid met alle macht moet worden verdedigd. Zijne Excellentie Reynders heeft een zeer helderen blik op ingewikkelde kwesties, hij houdt er niet van, lang over een oplossing te doen, hij hakt de knoopen door, en naderhand blijkt dan altijd, dat zijn beslissing de juiste was. Hij heeft nimmer naar de gunst van wie ook gestreefd. Er is een zekere overeenkomst in dit opzicht met wijlen Generaal Snijders, maar toch is er ook een groot onderscheid tusschen deze twee mannen van karakter; Generaal Snijders was stroef, bij het stugge af, een man van staal en ijzer. Bekijk zijn portretten, ze zijn vrijwel alle precies een der, op zijn gelaatstrekken leest ge nim mer zijn gemoedstoestand. Generaal Reyn ders is daarentegen in de eerste plaats de vlotte militair, wiens stemming gemakkelij ker te peilen is, hij is bewegelijker, minder gesloten, maar niettemin als Snijders een man van een sterk karakter en een onbuig zame wilskracht. Colijn eb Reynders. Zooals gezegd, vond hij een krachtigen steun in Dr. Colijn bij de uitvoering van zijn plannen. Want ten slotte hebben de Mi nisters van Defensie ook nog al een cn an der in de melk te brokkelen bij belangrijke beslissingen. Zij kunnen buitengewoon goed met elkaar overweg, deze twee. Al heeft dan de huidige Opperbevelhebber meer malen moeten bedanken voor de zware si garen van Dr. Colijn, want in het rooken is hij zeer matig. Gedachten óver onze de fensie zijn er tusschen beiden meer uitge wisseld clan sigaren. Waar hij wel van houdt, dat is een partijtje bridge. Terwijl hij met zijn vriend, den gepensioneerden kolonel Arriëns, den tegenwoordigen direc teur van het Krijgsgeschiedkundig Archief, zat te bridgen, kwam in April van dit jaar het telegram, dat den Chef van den Gene ralen Staf tot groote activiteit riep: Albanië was door Italië bezet. Gelijk bekend, was destijds ook von Moltke een enthousiast whist-speler. Sinds dien tijd, of eigenlijk al sinds September 1938 werkt de Generale Staf onder hoogspanning. Van vacantie is geen sprake geweest voor den Chef. Een hooge taaie. Niet velen zullen hebben opgemerkt, dat er een verschil is geweest in de benoeming van den Opperbevelhebber nu en in 1914. Werd generaal Snijders benoemd op voor dracht van de Ministers van Oorlog en Ma rine. thans werd de Opperbevelhebber voor gedragen door den Raad van Ministers, het geen ongetwijfeld aan zijn gezag ten goede komt, nu de geheele regeering achter deze benoeming staat. Zoo'n benoeming is trou wens een zaak van groot vertrouwen. Het is nog altijd een vraag, in hoeverre de Opper bevelhebber ondergeschikt is aan de bevelen van de regeering. en meer in het bijzonder van den Minister van Defensie. Prof. Eige- man heeft over deze kwestie eenige publi caties in het licht gegeven, lntusschen is zij gelukkig van weinig practisch belang, zoo- De Minister zal daarin wel geraadpleegd worden, maar het is ondenkbaar, dat deze zich tegen een dergelijken maatregel zou verzetten, en dus zou ingrijpen in de ver antwoordelijkheid van den man, die deze dragen ineot. Ons vaderland kan gerust zijn. Zoo staat het dan wel vast, dat het Opper bevel is toevertrouwd aan den beste onzer officieren, die het volle vertrouwen heeft van het leger en van de regeering, en die dat bij nadere kennismaking ongetwijfeld ook in breede lagen van ons volk zal win nen. Iemand met een schitterenden staat van dienst, die op 55-jarigen leeftijd reeds den hoogsten militairen post bekleedde, die in vredestijd te bereiken is. die van Chef van den Generalen Staf, thans Opperbevel hebber van het door hemzelf opgebouwde leger. Niet alleen Zijne Excellentie zelf, ook ons volk kan gelukgewenscht worden met deze benoeming. Wij herinneren er nogmaals aan, dat adresseering van correspondentie aan mi litairen als volgt moet geschieden: naam en voorletters van geadresseerde, militaire rang, onderdeel, waartoe de militair be hoort of waarbij hij is gedetacheerd, alsme de een nadere aanduiding, als veldleger, vesting Holland, stelling van den Helder, enz. Voorbeelden van goede adresseering zijn op de postkantoren voorgehangen. In twij felgevallen vrage men daar inlichtingen. In geen geval mag een plaats- naam worden vermeld. Indien het publiek blijft doorgaan met onvolledige of onjuiste adresseering van correspondentie aan militairen kan de veld- postdienst niet behoorlijk functioneeren. Er ontstaat reeds thans groote vertraging, ter wijl de bezorging van tal van brieven door onvolledige adresseering misloopt. VIER HAMSTERAARS GESNAPT. De politie te Groningen heeft in samen werking met de ambtenaren van den con troledienst proces-verbaal opgemaakt tegen vier leveranciers te Groningen, wegens het afleveren van grootere hoeveelheden le vensmiddelen dan geoorloofd is, o.a. 20 kg. vet, 60 liter petroleum en eenige bussen zeep. De partijen zijn in beslag genomen. Het Duitsche verslag van den loop der om derhandelingen wordt te Londen volkomen misleidend genoemd. Op 29 Augustus heeft Hitier den Britschen ambassadeur in Ber lijn meegedeeld, dat hij den volgenden dag een Poolschen gevolmaclitige in Berlijn ver wachtte met volledige bevoegdheid om over een regeling te onderhandelen. Hij voegde hieraan toe, dat hij inmiddels hoopte voor stellen uit te werken. Met andere woorden, men ver wachtte, dat de Poolsche regeering zich zou onderwerpen aan een pro cedure zooals die was opgelegd aan den president van Tsjecho Slowa kije en een afgezant naar Berlijn zou zenden die de voorwaarden zou moeten aanvaarden, welker karak ter aan de Poolsche regeering vol komen onbekend waren. De Poolsche regeering was, naar de mee ning der Britsche regeering, volkomen ge rechtigd de behandeling van de hand te wijzen, welke de Duitsche regeering haar trachtte op te leggen. Wat de thans gepu bliceerde voorwaarden betreft, welke tot dusver nooit aan de Poolsche regeering zijn overgebracht, kan de Britsche regeering slechts zeggen, dat deze voorwaarden had den dienen te worden voorgelegd aan de Poolsche regeering, met voldoende gele genheid om te overwegen of zij al dan niet de vitale belangen van Polen raakten. Meter lekte, Donderdagavond laat werd uit een huis aan de Kerkstraat te Hees bij Nijmegen, een sterke gaslucht waargenomen. Men drong de woning binnen en vond de daar alleen wonende 78-jarige vrouw E. dood op een stoel. De gemeente-geneesheer dr. van Ewijk constateerde- den dood door gasverstikking. Uit een ingesteld onderzoek bleek, dat in den gasmeter een lek was. CONTROLE OP VETGEHALTE EN GEWICHT VAN MELK. Van bevoegde zijde wordt ons het volgende medegedeeld: In aansluiting op hetgeen in vorige pers berichten omtrent de in het begin van Sep tember 1939 in te voeren controle op de be paling van het vetgehalte en gewicht van melk reeds werd bekend gemaakt, wordt er nog eens de aandacht op gevestigd, dat alle bedrijven, welke van 3 September (morgen) af onder deze controle vallen, van alle melk, afkomstig van iederen veehouder afzonder lijk, het gewicht en het vetgehalte, overeen- komstig de door de betreffende controle-in stanties te geven voorschriften, dienen te be palen. „De vergeten les" schrijft het Volk bo ven een stukje, waarin het de offers van de Wereldoorlog opsomt: Dooden: Duitschland 2.036.897; Oostenrijk- Hongarije 1.000.000; Bulgarije 70.000; Turkije 325.000; Frankrijk en koloniën 1.400.000; En geland en de dominions 900.000; Rusland 2.500.000; Italië 600.000; België 44.000; Roe menië 159.000; Servië 690.000 en de Vereenig- de Staten 58.000. Gewonden: Duitschland 4.184.557; Oosten rijkHongarije 2.500.000; Bulgarije onbe kend; Turkije onbekend; Frankrijk en kolo niën 2.700.000; Engeland en de dominions 2.112.000; Rusland 3.750.000; Italië 949.576; België, Roemenië en Servië onbekend; Ver- eenigde Staten 58.000. RADIO ZONT AG S SEPTEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 12.00 AVRO, 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 —12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Berichten. 9.05 Tuinbouwhalfuur. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie: „Van SVat en Maatschappij", 9.59 Berichten. 10,00 Viool en piano. 10.40 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 VARA-orkest en dubbelmannenkwartet „Smetana". 12.00 Omroeporkest (ca. 12.15 Berichten). 12.45 Gramofoonmuziek. 1.30 Omroeporkest. 1.30 Causerie: „Wat er in Indië gebeurt". 1.50 Gramofoonmuziek. 2.00 Boekbespreking. 2.30 Gramofoonmuziek. 4.305.00 Reportage. 5.05 Meisjeskoor „Jong Leven" en soliste, met pianobegeleiding. 5.30 VARA-orkest. 6.00 Gramofoonmuziek, 6.15 Sportnieuws ANP. Hierna: Gramofoon muziek. 6.30 Causerie: „Religieuze kunst in het Prado te Genève". 7.00 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mede- deelingen. 8.20 Residentie-orkest en solisten. 9.15 Declamatie. 9.25 AVRO-Amusementsorkest en solist. 9.55 Declamatie. 10.05 AVRO-Amusementsorkest en de Melody Sisters. 10.30 Gramofoonmuziek met toelichting. 11.00 Berichten ANP, hierna tot J2.00 Gramo foonmuziek. Hilversum n. 301.5 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.15 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.00 Plechtige Hoogmis en Te Deum. 12.00 Causerie „Christus tegemoet in de lucht". 12.20 Koninklijke Harmonie „Sophia's Ver- eeniging". 1.00 Boekbespreking 1.20 KRO-orkest. 2.00 Vragenbeantwoording. 2.45 Gramofoonmuziek. 3.00 KRO-Melodisten en soilst. 3.45 Gramofoonmuziek. 4.00 Ziekenlof. 4.55 -5.00 Gramofoonmuziek. 5.05 Gewjjde muziek (gr.pl.). 5.50 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. Hierna: Gewijde muziek (gr.pl.), 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mede deelingen. 8.15 Koninklijke Militaire Kapel. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.05 Vervolg concert. 9.30 KRO-Melodisten en solist. 10.00 KRO-orkest. 10.30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. 11.0011.15 Esperanto-nieuws. MAANDAG 4 SEPTEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. Algemeer programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Orgelspel. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.), 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Het Lyratrio. 11.20 Declamatie. 11.45 Ensemble Jetty Cantor (ca. 12.15 Ber. en 12.301.00 Gramofoonmuziek). 1.30„The Kilauea's, AVRO-gils en Orgel spel (opn.). 2.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 3.00 Omroeporkest. In de pauze: Gramofoon muziek. 4.30 Disco-sauserie. 5.30 AVRO-Amusementsorkest en solist. 6.15 Gramofoonmuziek (ca. 6.25 Ber.). 7.00 Pianovoordracht. 7.30 Declamatie. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonmuziek, 9.00 Radiotooneel. 10.05 Omroeporkest en solist. 11.00 Berichten ANP, hierna tot 12.00 En semble Majo Marco. Hilversum II. 301.5 m. NCRV-uitzending, 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Berichten, gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwenschen) 10.30 Morgendienst. 11.00 Christelijke lectuur. 11.30 Altviool-voordracht met pianobegelei ding. 12.00 Berichten. 12.15 Vervolg van 11.30. 12.35 Gramofoonmuziek. I.00 Orgelconcert. 2.00 Voor de scholen. 2.35 Gramofoonmuziek. 3.00 Causerie: „Wat de pot schaft". 3.30 Gramofoonmuziek. 3.45 Bijbellezing, 4.45 Gramofoonmuziek. 5.15- -6.15 Voor de kinderen. 6.20 Gramofoonmuziek. Ber. 6.30 Vragenuur (7.007.15 Ber.). 7.45 Causerie: „Drie maanden onder de Ar- meensche vluchtelingen in Syrië." 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-ber. 8.15 Nederlandsch strijkkwintet. 8.50 Causerie „Scool en huis". 9.20 Gemengd koor „Toenadering" en gr.niuz. 10.00 Berichten ANP., actueel halfuur. 10.30 Nederlandsch kwintet. II.00 Gramofoonmuziek. 11.5012.00 Schriftlezing,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6