1400 passagiers aan boord Vreemde vliegtuigen boven ons land De Polen trekken uit Silezië terug DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER Waarschuwing aan Nederland's bevolking vJJeerbericht Duitsche aanvallen op open steden? Egypte breekt met Duitschland KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) 4 SEPTEMBER 1939 Dit nummer bevat 8 pagina's Het Britsche ministerie van Voorlichting deelt mede, dat het stoomschip „Athenia", van de Donaldson Line uit Glasgow, metende ruim 13000 ton, met 1400 passagiers aan boord, in den Atlantischen Oceaan, twee honderd mijl ten westen der Hebriden-eilanden aan de Schotsche kust, is getorpedeerd. Volgens de laatste door de admiraliteit ontvangen berich ten, is het getorpedeerde stoomschip „Athenia" snel zin kende. VREEMDE VLIEGTUIGEN GESIGNALEERD. De Regeeringspersdienst meldt: Hedenochtend zijn vreemde vliegtuigen boven ons land ge signaleerd. De nationaliteit dier vliegtuigen kon niet wor den vastgesteld. Aangezien meestentijds boven de wolken werd gevlogen, was het niet mogelijk de vliegtuigen on der vuur te nemen. De Nederlandsche regeering zal heden elk van heide par tijen, onder verwijzing naar den ernst van deze schending onzer door heider beloften uitdrukkelijk erkende onzijdig heid, uitnoodigen onverwijld een onderzoek in te stellen naar de vraag, of hare strijdkrachten deze inbreuk heb ben veroorzaakt en hij bevestigende beantwoording, alle maatregelen te nemen om herhaling te voorkomen. DE BILT SEINT Reeds 1500 Poolsche burgers door lucht aanvallen en gas bommen gedood HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder MAANDAG 67e JAARG.No. 8712 Britsch schip getorpedeerd Europa opnieuw in vlammen Ruim vijf en twintig jaren na het uitbreken van den grooten wereldoorlog staat Europa en daardoor de wereld voor een nieuwe catastrophe, zóó groot en zóó ernstig, det het mensche- lijk voorstellingsvermogen niet in staat is zich de gruwelen, vernietigingen en onmenschelijkheden voor te stellen welke in ons arm, toch reeds door economische crisissen en nationalis ten-dwaasheden zoo geschokt werelddeel, staan te gebeuren. Zwaar boet de menschheid haar fouten en tekortkomingen en slechts één lichtpunt schijnt door de duisternis van deze tij den: steeds duidelijker blükt, dat terwijl de ooriogsmachinerie de wereld staat te verwoesten, en onze in éeuwen opgebouwde beschaving te vernietigen, in de harten der menschheid een sterke weerzin opbloeit tegen deze gruwelijke massaslachting en de vredesgedachte. trots alle hyper-nationalistische waan denkbeelden, aan kracht wini. Gisteren is dan de slag getallen. Engeland en Frankrijk blijkbaar het wachten moede op een antwoord naar aanleiding van hun vraag aan Hitier tot terugtrekken zijnr-r troepen uit Polen, stelden gisteren een ultimatum, waarbij F.ngeland tot 11 uur 's morgens en Frankrijk tot 5 uur 's middags den Ftibrer nog gelegenheid gaven van hun aanbod tot vreedzame onder handelingen gebruik te maken. Toen bleek, dat Duitschland niet bereid was zijn aanval op Polen te staken, hebben zoowel Engeland als Frankrijk te Ber lijn doen weten, dat zij hun verplichtingen jegens Polen zouden nakomen en zich in staat van oorlog met Duitschland achtten te zijn. Groote cultuurvolkeren boNon en terwijl de rose vlammen der vernietiging lekken aan alles wat ons dierbaar is, dienen wij, Nederlanders, de gelederea te sluiten om te trachten van onze vrijheden nog zooveel als mogelijk is, uit deze wereldbrand te redden. In verband met de beperking van het luchtverkeer. In verband met de door de Regeering bevolen beperking van het lucht verkeer, bestaat de mogelijkheid dat de luchtdoelartillerie, de luchtmitrail- leurs en de militaire vliegtuigen op de in overtreding zijnde luchtvaartui gen het vuur openen. Teneinde te voorkomen, dat alsdan letsel wordt veroorzaakt door neer vallende scherven of kogels, wordt de bevolking aangeraden om, wanneer een dergelijke beschieting plaats vindt hetgeen onder meer -merkbaar kan zijn door het springen van projectielen in de lucht dekking te zoe ken en daarbij binnenshuis van de ramen verwijderd te blijven. Verwachting: Zwakke tot ma tige wind uit Zuidelijke, later wellicht uit Westelij ke richtingen, gedeeltelijk >ewolkt, tijdelijk betrokken, vaarschijniijk regen of on weersbuien, in den morgen ilaatselijk mist, aanvanke- ijk nog warm, later waar schijnlijk koeler. De minister-president van Egypte, Maher Pacha, heeit medegedeeld, dat overeenkom stig het Engelsch-Egyptische verdrag Egyp te de diplomatieke betrekkingen met Duitschland verbreekt. HET POOLSCHE LOURDES STAAT IN BRAND. Volgens de Poolsche legerberichten hebben de Duitscbers zich in strijd met hun belofte niet bepaald tot den aanval op militaire doelen, doch hebben ook open steden gebombar deerd. In Warschau wordt gezegd, dat tengevolge van deze Duitsche bombardementen gedurende Vrijdag en Zaterdag vijftienhonderd men- schen zijn gedood of gewond en dat een aanzienlijk deel der slachtoffers vrouwen en kinderen zijn. Het belangrijkste nieuws van het front is dat de Polen volgens hun eigen legerbe- richt uit Opper-Silezië terugtrekken. In het kort luidt het laatste communi qué van gisteravond: Luchtactie: De Duitsche luchtaanvallen op Poolsch gebied duren voort en maken talrijke slachtoffers onder de burgerbevol king. Vandaag zijn Warschau, Deblin, Ra- domsko, Torun, Posnan, Krakau, Plock en een aantal andere steden gebombardeerd. Verliezen van de vijandelijke luchtmacht; Zaterdag hebben onze jagers in een gevecht bij Torun negen vijandelijke vliegtuigen neergehaald. In totaal zijn gisteren 27 en gedurende de beide eerste dagen 64 Duit sche vliegtuigen neergeschoten. Wij hebben elf toestellen verloren. De actie op den beganen grond: Het zeer krachtige offensief van den vijand in Sile zie en de Westelijke Subkarpaten duurt voort. Een sterke gepantserde afdeeling slaagde erin door te dringen in de richting van Czestotsjowa, waardoor wij gedwongen werden, deze stad te verlaten. Met het oog op de groote overmacht van den vijand, die wordt gesteund door talrijke gepantserde afdeelin- gen, door zware artillerie en geschut, zijn onze troepen gedwongen uit Si lezië terug te trekken. Langs de rivier de Osa ten noordoosten van Groedziadz valt de vijandelijke infan terie, gesteund door vechtwagens, heftig aan. In ^en sector Oost-Pruisen duren de gevechten in dc grensstreek voort. In de streek van Gdynia en Dantzig, hebben wij na tegenaanvallen Orlowo en Kack her overd. Het garnizoen op de Westcrplatte biedt nog steeds tegenstand. GASBOMMEN! Volgens een Poolsch legerbericht hebben de Duitschers in de streek van Groedoesk gebruik gemaakt van gasbommen. Boven Warschau zijn luchtgevechten ge voerd. Omtrent de verliezen zijn de Poolsche en Duitsche berichten volkomen met elkaar in strijd De bevolking vond een en ander zoo interessant, dat het alle gevaar vergat en bleef kijken. De Duitsche berichten zijn zeer schaarsch. Zij bepalen zich er toe te vermelden dat alles bereikt is, wat men wilde bereiken, en alles geheel volgens programma verloopt. Het Poolsche „Lourdes" staat in brand. De Poolsche ambassade meldt: De Pool sche radio deelt mede, dat de stad Czestocho- wa, het Poolsche „Lourdes", in brand staat. Het beroemde klooster uit de zestiende eeuw, waarin zich het miraculeuze beeld van „de zwarte madonna" bevindt, een pel grimsoord voor geheel Polen en voor vele katholieken uit midden-Europa is op 1 en 2 September verscheidene malen door de Duitsche luchtmacht gebombardeerd. Czes- tochowa bevat geen enkel militair object. Diplomaten vertrokken. De Poolsche ambassadeur te Berlijn, Lips- ki, is gisterochtend uit Berlijn vertrokken. De hooge functionarissen van de Poolsche ambassade bevinden zich evenwel nog te Berlijn. Men is thans bezig de Duitsche am bassade te Warschau te ontruimen. Trein met vrouwen en kinderen gebombardeerd. Een trein, waarmede vrouwen en kinde ren werden weggevoerd, is door Duitsche militaire vliegtuigen gebombardeerd nabij Kutno, honderd kilometer ten westen van Warschau. Talrijke vrouwen en kinderen werden gedood en vele anderen gewond. Ook zijn talrijke slachtoffers gevallen onder vrouwen en kinderen ingevolge het bombar deeren van steden, waarvan de meeste geen militaire beteekenis hebben.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1