Roosevelt teekent de neutraliteits- veiklarino als Engeland neutraliteits- schender De gezanten wisseling Heropening K.L.M. lijnen Gevorderde auto's blijven Rijkseigendom Generaal Reynders Postvlucbten op Indic Duifschers trekken over den Weicbsel Diplomaten-manieren Wegenbelasting terug betaald aan gemobiliseerden N. S*B* raadsleden stemden niet mee Oogst van 32 H.A. tarwe door het vuur vernield dankt de Spoorwegen Het Poolsche Corridor- leger ingesloten? Wegentroepen ALLES WAT EEN BEHOORLIJKE VERDE DIGING IN DEN WEG STAAT, MOET OPGERUIMD! Ingevolge een Koninklijk Besluit \an 5 September zijn thans de bui tengewone dienstplichtigen bestemd voor de wegentroepen, bij openbare kennisgeving (kleur groen) opgeroe pen om op 7 September in werkelij- ken dienst te treden. Naar wij vernemen behooren hier toe uitsluitend degenen, die enkele dagen tevoren van den burgemeester hunner gemeente een persoonlijke lastgeving hebben ontvangen. Op deze lastgeving staat vermeld, waar zij zich op den datum in de groene kennisgeving genoemd, moeten aan melden. Deze oproeping omvat alleen de wegentroepen, te weten slechts enke le honderden buitengewóón-dienst plichtigen. De Opperbevelhebber brengt in een bui tengewone Staatscourant nog ter kennis, dat door hem in het belang van de luchtverde diging en van de oefening der onder de luchtverdediging ressorteerende troepenon- derdeelen voor het geheele gezagsgebied is besloten tot de wegruimingen en ingebruik nemingen, als bedoeld onderscheidenlijk in de art. 15 en 10 van de „oorlogswet" van 1S99 en dat den commandant der luchtver dediging de uitvoering in het geheele ge zagsgebied van deze wegruimingen en in gebruiknemingen is opgedragen. Eveneens heeft hij den commandant van het eerste legercorps opdracht gegeven tot de wegruimingen en ingebruiknemingen, welke noodzakelijk zijn ten behoeve van de taak, welke bij de verdediging van het grondgebied des Rijks aan dien comman dant is opgedragen, en tot die welke nood- zakel'k zijn voor de oefening van de tot dat legercorps behoorende troependeelen. Schadevergoeding. Volgens de artikelen 15 en 16 der Oor logswet van 1899 is het militair gezaq in den staat van oorlog bevoegd alles te doen wegruimen wat aan de behoorlijke verde diging in den weg staat. Daarvoor wordt schadevergoeding verleend, tenzij bij de wet anders is bepaald of het tegendeel overeen gekomen is. Ook kan het militair gezag wegen, wate ren, terreinen en gebouwen, zoo noodig met de daarin aanwezige werktuigen, aan pro vinciën, gemeenten, waterschappen of aan particulieren toebchoorende, in gebruik ne men, wanneer dit voor de uitoefening van den militairen dienst noodzakelijk is. Zoo dra het gebruik niet meer noodig is, zoo bepaalt de wet, wordt het gebruikte weder ter beschikking van de rechthebbenden ge steld. Voor het gebruik wordt schadeloos stelling verleend, tenzij het tegendeel over eengekomen is. Luchtverbinding Nederland Noorwegen weer normaal. De K.L.M. heeft gisteren haar diensten op Londen met groote regelmaat uitgevoerd. Van Amsterdam vertrokken vier vliegtuigen naar Londen, terwijl ook in omgekeerde richting vier diensten werden onderhouden. Het ligt in de bedoeling in de volgende dagen de verbindingen tusschen Nederland en Engeland op denzelfden voet voort te zet ten. Dit geldt eveneens voor Kopenhagen. Tusschen Denemarken en Nederland wer den in beide richtingen twee diensten on derhouden. Op den ochtend-dienst bestaat doorverbinding naar Stockholm, op den middagdienst naar Malmoe. Er zijn nu voorbereidingen getroffen om den dienst AmsterdamKristiansandOslo v.v. te heropenen. Vandaag vertrekt het eer ste vliegtuig van Amsterdam naar Noorwe gen. Voorloopig wordt de dienst in de rich ting Noorwegen driemaal per week gevlogen en wel op Maandag, Woensdag en Vrijdag, terwijl op Dinsdag, Donderdag en Zaterdag uit Noorwegen een vliegtuig naar Nederland komt. De luchtverbinding met Parijs kon nog niet worden hersteld. Besprekingen vinden echter plaats en men hoopt dezen dienst binnen afzienbaren tijd te kunnen herope nen. DE NACHTPOSTTREINEN GAAN WEER RIJDEN. Binncnlandsch postvervoer dan weer vrij normaal. Te beginnen met den nacht van 6 op 7 September zullen de nachtposttreinen weer gaan rijden. De autodienst van P.T.T. zal in den nacht van 5 op 6 September nog voor het postvervoer zorgen. Het binncnlandsch postverkeer kan dan weer vrij normaal worden geacht. Vrijstelling van vordering kan niet meer worden verleend. Nog dagelijks ontvangen de Kon. Ned. Toeristenbond A.NAV.B. en de Kon. Ned. Automobiel Club vragen omtrent de vorde ring van motorrijtuigen, de mogelijkheid tot vrijstelling daarvan en tot terugkoop van gevorderde motorrijtuigen. De verkeersbonden brengen daarom onder de aandacht van het publiek, dat vrijstel ling van vordering thans niet meer kan worden verleend. Vrijstelling had aange vraagd moeten worden op het oogenblik van die registratie der motorrijtuigen. Toen immers kon men reeds weten, wat in geval van mobilisatie te wachten stond. Voor zoo ver thans nog registratie van motorrijtuigen geschiedt, kan bij die gelegenheid vrijstel ling worden gevraagd, die echter slechts in zeer bijzondere gevallen zal worden ver leend. Op de vraag, of men een gevorderd motor rijtuig kan terugkoopen, moet eveneens ontkennend worden geantwoord. De motor rijtuigen zijn door de vordering rijkseigen dom geworden. Wel heeft de oorspronkelij ke eigenaar het recht van voorkeur op het oogenblik, dat de gevorderde motorrijtuigen niet langer voor 's rijks dienst noodig zul len zijn en dus weer van de hand zullen worden gedaan. „Voorbeeldige medewerking." Van den Opperbevelhebber van Land cn Zeemacht mocht de directie der Nederland- sche Spoorwegen het volgende telegram ont vangen: Van den Opperbevelhebber van Land- en Zeomiaeht generaal I. H. Keijnders. Het is mij een behoefte, bij het einde van de mobilisatie- en concentraticvervoeren ten behoeve van de Nederlandsche Weermacht, uwe directie mijn bijzondere waardeering en dank te betuigen voor de wijze, waarop deze werden uitgevoerd. De voorbeeldige wijze, waarop uw per soneel heeft medegewerkt om deze vervoeren te doen slagen, heeft mij zeer getroffen. Ik verzoek u het vorenstaande wel ter kennis te brengen aan uw personeel." Aan bovenstaande verzoek geven wij, al dus vervolgt de directie der N.S. in een dienstorder aan het personeel, bij dezen miet groot genoegen gevolg Tevens voelen wij ons gedrongen ook onzerzijds aan het geheele personeel onzen grooten dank te betuigen voor al hetgeen gedurende de af- geloopen dagen door hen met inspanning van al zijn krachten is verricht. Dank zij de samenwerking met de militaire autoriteiten en uw onbeperkte toewijding is het ons gelukt, het spoorwegbedrijf in korten tijd weder op zijn tegenwoordigen voet te doen functionneeren." De correspondent van de Toronto Globe and Mail te Ottawa schrijft: Windels, de consul-generaal van Duitschland, heeft mij gezegd, dat de Canadeesche schepen, die in Groot Brittannië zijn geregistreerd, kunnen verwachten, wanneer zij 't mochten wagen in volle zee te ko men, te worden getorpedeerd en aangevallen door do Duitsche mari ne. Even later vertelde hij mij in koele bloede, dat wanneer ik eeni- ge verklaring zou publiceercn, lii.j mijn verhaal als een onbeschaam de leugen en een daad van propa ganda zou brandmerken. De schrijver voegt hieraan toe, dat het interview in het bureau van Windels werd verleend. VERKEERSBONDEN HEBBEN SUCCES. De verkeersbonden hebben van den minister gedaan gekregen, dat ook de gemobiliseerden, teruggave van de wegenbelasting kunnen krij gen, indien tenminste vaststaat, dat het betreffende motorrijtuig sinds de oproeping van den houder in mi litairen dienst, niet meer op den openbaren weg is gebruikt De terug betaling geldt natuurlijk voor de maanden na het tijdstip van oproe ping. AMSTERDAM. Incident bij de Amsterdamsche wethoudersverkiezing. Voordat gisteren de wethoudersverkie zing in de Amsterdamsche raadszaal plaats had, legde het nieuwe nat. socialistische, raadslid, ds. L. C. W. Ekering, een verkla ring af. Spr. zeide vernomen te hebben, dat de po litieke partijen onderling beraadslaagd heb ben over de bezetting der wethouderszetels. De nat. soc. raadsfractie is erkentelijk voor bet feit, dat zij tot het bijwonen dezer be raadslagingen geen uitnoodiging heeft ont vangen. Bedoelde beraadslagingen zoo zeide spr. en liet daarbij eventueel tot stand geko men compromis en accoord hebben aan de wethoudersverkiezingen liet karakter van vrije verkiezingen doen ontvallen. Het ka rakter van een politieke verloving is weer eens opgedoken. Onze fractie zoo be sloot spr. kan daarom tot haar leedwezen aan deze verkiezingen niet alleen haar me dewerking niet verleenen, maar wenscht, uit piëteit tegen den gewraakten gang van za ken, daarbij ook niet aanwezig te zijn. De twee N.S.B. raadsleden verlieten vervol gens de zaal, waarna tot de benoeming der zes wethouders werd overgegaan. Gekozen werden de heeren mr. G. C. .T. D. Kropman (R.K.), dr. E. Boekman (s.d.), Jac.. Rustige (c.h.), F. van Meurs (s.d.), Wal- rave Boissevain (lih.), en B J. Franke (s.d.), In het vorige college hadden als wethou ders zitting. S. Rodriguez de Miranda (s.d.), mr. G. C. J Kropman (r.k.), dr. E. Boek man (s.d.), Jac. Rustige (c.h.), G. Baas Kzn. (a.r.) en F. van Mëürs (s.d.) Bii een boerderijbrand in de Haarlemmermeer. Omstreeks twee uur is gistermiddag door kortsluiting brand ontstaan in een boerderij, gelegen aan den Slotervveg en bewoond door het landbouwersgezin Biesheuvel. Het vuur verspreidde zich snel, zoo dat de brandweer van Hoofddorp, de boerderij niet meer kon behouden. Deze brandde geheel uit, evenals een aangrenzende schuur, waarin 32 H.A. tarwe was opgeslagen. Een groot aantal gereedschappen ging verloren. Een hond. die zich in de boerderij bevond, kwam in de vlam men om. De brandweer beperkte zich tot het nat honden van een tegenover het brandende pand gelegen boerderij, welke dan ook voor het vuur gespaard bleef. Gisteravond om half acht smeulde het vuur nog in de hoeveelheid tarwe. De brand weer laat deze partij evenwel uitbranden, aangezien het nasmeulen nog enkele dagen kan duren en de hoeveelheid tarwe toch reeds als verloren werd beschouwd. De scha de wordt door verzekering gedekt. VIER KEER IN 24 UUR, ZEGT DE DUIT SCHE PERS; NEDERLAND DE NORMALE NADERINGSBASIS. „Britsche leugencampagne nog gewetenloozer dan in den we reldoorlog". De Duitsche pers bespreekt, naast het afslaan van de aanvalen der Britsche vliegtuigen op de Duitsche Noordzeekust, de Britsche oorlogsmethode. Kenteekenend noemt men de Britsche propaganda met valsche berichten en het schenden van neutraliteit door Engeland. Het Hamburger Fremdcnblatt schrijft, dat Engeland weer die wapenen heeft gebruikt, welke het steeds tegen zijn vijanden heeft gebruikt, n.1. de leugenpropaganda. Verder schrijft het blad, dat het doel van de neu- traliteitssrhendingen is, Duitschland tot het uiterste te drijven, opdat liet van zijn zijde ook de neutraliteit gaat schenden, waarna liet Britsche ministerie van inlichtingen de ze misdaad tegen de beschaving rond den aardbol kan seinen. De „Berliner Lokalanzeiger" verklaart, dat de Engelschen zich totaal niet storen aan de neutraliteit van Nederland. Het blad schrijft verder, dat de Engelschen Ne derland beschouwen als hun normale nade ringsbasis voor de aanvallen op Duitsch land en als schuilplaats, wanneer zij terug moeten vliegen, zooals Maandag is gebeurd na den aanval op Wilhelmshafen. In 24 uur is vier keer de neutraliteit geschonden, drie maal de Nederlandsche en eenmaal de Deensche. Vervolgens schrijft het blad, dat de Engel sche oorlog is begonnen, zooals men kon verwachten en kenteekenend voor de Brit sche propaganda noemt het blad het bericht over het torpedeeren van de „Athenia" door een Duitschen onderzeeër. De Berlijnsche correspondent van het „Hamburger Fremdenblatt" schrijft in ver band hiermede, dat Engeland thans alleen met Polen en Frankrijk staat tegenover het verjongde Duitschland. Vier groote mogend heden, De Vereenigdc Staten, Japan, Italië en de Sovjet Unie houden zich voorloopig afzijdig. Twee van dezen, Italië cn de Sovjet Unie, zijn door vergaande verdragen met Duitschland verbonden en derhalve moet de Britsche leugencampagne, aldus de Berlijnsche correspondent van hei „Ham burger Fremdenblatt" nog gewetenloozer worden gevoerd dan in den wereldoorlog. Engeland heeft evenals in 1914 zijn blik ge richt op Amerika, waar zicli het waarde volle arsenaal van grondstoffen van de Britsclie regcering bevindt, doch waar een sterke macht aandringt op isoleering. GEEN LEVERING VAN OORLOGSMATE RIAAL AAN DE OORLOGVOERENDE MO GENDHEDEN. Strenge bepalingen voor buiten- landsche schepen in de Ameri- kaansche wateren. De tekst van de Amerikaansche neutraliteitsproclamatie door Roose velt geteekend, verbiedt onderdanen van de Vereenigde Staten deel te ne men aan het uitrusten en bewapenen van schepen, welke in dienst zouden kunnen staan van de oorlogvoerende mogendheden. Geen belligerent oor logsschip mag reparaties verrich ten, brandstof innemen, water ot an dere voorraden aan boord nemen binnen de jurisdictie der Vereenigde Staten, zonder een schriftelijke machtiging der Vereenigde Staten. Wanneer reparaties gewenscht wor den, moet een verklaring afgelegd worden over de oorzaak van de scha de. Geen agentschap der Vereenig de Staten mag voorraden afleveren of herstellingen verrichten aan een belligerent schip. Scherpe verboden. Dc proclamatie verbiedt levering van oor logsschepen of schepen, waarvan oorlogs- f schepen gemaakt kunnen worden, te leve ren aan een oorlogvoerende Zij verbiedt ver der liet uitzenden uit de Vereenigde Staten van eenigerlei schip, dat aan een oorlogvoe rende eenigerlei brandstof, wapens, munitie, manschappen, oorlogsleveringen of inlich tingen zou brengen, of het uitzenden van eenig schip, dat duidelijk gebouwd is voor Vertrek van Oehoe (terugreis) Nandoe (terugreis) Torenvalk (heenreis) Buizerd (heenreis) Uil (terugreis) Emoe (terugreis) Alex. 5 Sept. Band. 5 Sept. A'dam 5 Sept. Singap. 5 Sept Jodhp. 5 Sept. j Rang. 5 Sept. Aankomst te Napels 5 Sept. Medan 5 Sept. Napels 5 Sept. Band. 5 Sept. Basra 5 Sept. Jodhp. 5 Sept. oorlogsdoeleinden. Zij verbiedt het bezoeken of gebruik maken van de territoriale wate ren der Vereenigde Staten door belligerente schepen ter voorbereiding van vijandelijke operaties of liet waarnemen der beweging van schepen der tegenpartij. Geen bellige rent schiii zal machtiging krijgen om wate ren der Vereenigde Staten te verlaten, waar uit tevoren een oorlogsschip of koopvaardij schip van de tegenpartij is vertrokken, ten zij minstens 24 uur verstreken zijn, sedert het vertrek van laatstgenoemd schip uit de jurisdictie der Vereenigde Staten. Wanneer oorlogsschepen der tegenover elkander staande oorlogvoerenden tegelij kertijd in dezelfde haven zijn, moet B het schip, dat het eerst is binnengevaren het eerst vertrekken, tenzij het in zoodanigen staat verkeert, dat daardoor een langer verblijf wordt gewaarborgd. n i Geen radio. Verder bepaalt de proclamatie, dat belli gerente schepen geen gebruik mogen maken van de radiotoestellen, zoolang zij in terri toriale wateren verlceeren, behalve voor S.O.S.-seinen of voor verbindingen, welke verband houden met een veilige navigatie. Geen oorlogsschip van een oorlogvoerende zal gemachtigd zijn eenigerlei voorraden in Ie nemen, behalve voorraden, die noodig zijn voor het onderhoud der bemanning en met uitzondering van zooveel brandstof en smeerolie, voedsel en water als voldoende kan zijn met de reeds aan boord zijnde hoe veelheden om 't schip- naar de naastbijzijnde thuishaven te brengen. In geen geval zal schade, aangebracht door vijandelijk vuur, hersteld worden. De chef van den dienst, Green, verklaarde tegenover den Havascorrespondent, dat hij slechts even behoefde te telefoneeren om de levering van oorlogstuig aan de oorlogvoe rende naties stop te zetten. WEBERZIJDSCHE VERHALEN. GRUWEL- Het eerste gevolg van de Duitsche opmarsch naar Polen is de hervat ting van het goederenverkeer met Oost-Pruisen, zij het in beperkten omvang. Van beide zijden zijn er be richten over succesvolle luchtaan vallen. Naar aanleiding van het overtrekken van den Weichsel door Duitsche troepen in de richting van Deutsch Eylau, hetgeen eergis teren geschiedde, verneemt men: Nadat de Polen op den rechteroever door machinegeweervuur verspreid en op de vlucht gedreven waren, werden de Duitsche troepen en materiaal door middel van pon tons en vlotten over de rivier gebracht over een breedte van verscheidene kilometers te gelijk. Van Poolschen tegenstand was niets meer te bespeuren. Het Poolsche oorlogsbericht. Het vijfde communiqué van den generalen staf van den opperbevelhebber, gedateerd op 5 September, luidt als volgt: Luchtoperaties: de vijandelijke luchtmacht heeft de operaties voortgezet sedert den och tend over liet geheele gebied van den staat, waarbij zij zich richtte op steden, spoorweg stations en colonnes vluchtelingen op de wegen. Onze luchtmacht zette het doeltreffend luchtbombardement voort oppantsercolonnes van den vijand in de streek van Ciechanow en in de richting van Radomek. Vijandelijke verliezen van gisteren veer tien neergehaalde vliegtuigen. Onze verlie zen: zes toestellen keerden niet naar hun bases terug. Operatics te land: aan het zuidwestelijk front houden onze troepen den druk tegen van de overwegende vijandelijke strijd krachten. Op dc lijn Warta-SzczcrcowKamicnsk duurt de verheten strijd voort togen krachti ge vijandelijke detachementen. Aan het front van Posen heerscht rust. Aan het noordelijke front hebben gemoto riseerde Duitsche detachementen dc streek van Cischanow en Plonsk bereikt. Aan het front van Oost Pruisen is de toestand on gewijzigd. Duitsch nieuws over de krijgsver richtingen. Overhaast ontruimt de vijand het indu striegebied van Oost-Opper-Silezio. Bij Sie- radz werd de overgang over de Warthe na strijd genomen. In het noorden probeert het Poolsche corridor-leger, dat ingesloten is, in wanhopige afzonderlijke acties den ijzeren ring te doorbreken. Sinds gisteren nemen de aanwijzingen toe, dat men het hopelooze van den toe stand begint te erkennen. De vijand wijkt verder naar het Zui den. Het luchtwapen beheerscht het luchtruim. Veertig Poolsche vliegtuigen werden om laag geschoten, waarbij 15 tijdens luchtge vechten. Gruwelverhalen. Weer komen van beide zijden de dage- lijksche gruwelverhalen. Omtrent de lucht aanval op Warschau zegt een officieel Poolsch communiqué: De aanval trof in het bijzonder de bui tenwijken van Warschau, die bewoond wor den door de armste bevolking. Circa 50 per sonen werden gedood en talrijken gewond. Een projectiel viel in een groep kinderen. Het luchtafweergeschut haalde zeven Duit sche vliegtuigen neer. Een achtste Duitsch toestel viel op eenigen afstand neer en werd later gevonden. De Duifschers ontkennen dat zij Roode Kruistreinen of kerken hebben vernield, juist Hitier heeft sedert jaren de wereld voorstellen tot humaniseering van de oor logsvoering gedaan, die in het jongste bevel aan de Duitsche weermacht nieuwe bevesti ging hebben gevonden. Gevangen genomen Poolsche officieren verklaarden order te hebben ontvangen om alle Duitsche gevangenen te dooden, behal ve degenen, die noodig waren voor verhoo- ren. Bij de gevangenen bevond zich verder een franc-tireur uit Ponitz, die gearresteerd werd, nadat hij een gewond Duitsch officier de oogen had uitgestoken en tong en vingers had afgesneden. Deze misdadiger heeft nog meer misdrijven gepleegd. Henderson's trein arriveert te Rotterdam, dr. Kordt's schip meert terzelfdertijd. Gistermiddag zijn do Engelsche en Duit sche legaties,- resp. uit Berlijn en uit Londen, op het terrein van de firma W. H. Muller aan de Parkhaven te Botterdam aangeko men, de Engelsche delegatie per extra trein, de Duitsche per Batavier 4. Om twintig minuten over vieren kwam de uit negen rijtuigen bestaande extra trein, waarin de Engelsche gezant te Berlijn, Sir Neville Henderson, met het legatiepersoneel de Duitsche hoofdstad had verlaten op het spoorwegemplacement van het station rech ter Maasoever aan den Westzeedijk aan. Te zelfdertijd werden de trossen van de Bata vier 4, die gedurende enkele uren aan een boei op dc rivier gemeerd geweest was, los gegooid en voer het schip langzaam de Parkhaven binnen. Aan boord bevonden zich de Duitsche zaakgelastigde te Londen, dr. Kordt, het personeel van de legatie en leden van de Duitsche kolonie. Om half zeven begaf Henderson zich per auto naar de Engelsche legatie in Den Haag- Om kwart voor aclit vertrok de trein, waar in zich de Duitsche legatie bevond, naar Berlijn.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2