Wij lazen voor U Geen Duitsche aanvallen De distributie in Duitschland op het Westfront Duitschers hoopten nog op vrede Het bombardement van Esjberg De schending van onze neutraliteit Bouwen op eigen kracht Ghaodi schreef aan Hitier Mnssolini blijft vredesengel Dc Japansche scheepvaart op Europa Laatste telexbericht Weer een aanval op Warschau Sponfaoe achtervolgingen door Poolsche boeren Engeland koopt alle Australische wol Italië koopt Russische petroleum Bescherming van historische gebouwen Vreemd vliegtuig boven Brabantsch stadje ANNA PAULOWNA. WIERINGEN. Alleen maar alweren? De Berlijnsche cor. van het Hsbl. zegt. idat men in Duitsche regeeringskringen vol hardt. in de houding, dat Duitschland slechts tegen Polen actief ten strijde trekt tegen Engeland en Frankrijk vooralsnog echter niet. Eerst heeft Berlijn afgewacht of zijn westelijke tegenstanders tot vijande lijkheden zouden overgaan. Men heeft er een oogcnblik aan getwijfeld of dit zou gebeuren, de eerste berichten'daarover, die van de an dere zijde kwamen, niet geloofd. Maar zelfs nu er niet meer aan te twijfelen, valt dat Britsche militaire machines bommen op Duitsch gebied hebben geworpen, blijft men in Bellijn merkwaardig nuchter. Op de vraag of na rleze oorlogshandeling Duitschland nu offensief zal gaan worden, bijv. door het bombardeeren van Engelsche militaire doelen of straks door een raid naar Parijs-, kregen we, aldus de corr., heden ten antwoord: „Ons standpunt is bekend.' Wij verdedigen ons, als we door Franschen of Engelschen worden aangevallen. In Wil- helmshaven is geen schade aangericht. Het is ons meer dari voldoende, dat we bijna alle Engelsche machines hebben vernietigd. Een offensieve handeling onzerzijds is ver der overbodig". Dit antwoord is teekenend voor de houding der Duitschers. Men krijgt bijna den indruk, dat Duitschland Engeland en vooral Frank rijk zoo weinig mogelijk schade wil berok kenen, zolang dit althans mogelijk is, ter vermijding van scherpe tegenstellingen voor het geval het toch nog tot een onverwachte bemiddeling mocht komen. De laatste twijfel weggevaagd. Het volk gaat zware tijden tege moet. Het moge verbijsterend klinken, men twijfelde er in Berlijn Maandagmid dag om 6 uur, nog aan, of de Engel schen en de Franschen inderdaad tot oorlogshandelingen zouden over gaan, ondanks de 6.000.000 strooibil jetten der Engelsche machines boven West-Duitschland uitgeworpen, on danks de perscampagne rondom de „Athenia". Op datzelfde uur bombardeerden Engelsche toestellen Wilhelmshaven en Cuxhaven. Nu twijfelt men in Duitschland niet meer Het Duitsche volk gaat uiterst zware tij den tegemoet. De mogelijkheid daarover nog juiste mededeelingen aan het buitenland te doen, zonder de Duitsche positie nadeel te berokkenen, of van het standpunt der stren ge neutraliteit af te wijken, zal, aldus de Berlijnsche correspondent van het Hdbld, ■wel zeer spoedig tot een minimum ineen krimpen. De Duitsche regeering heeft den wensch, zoo lang mogelijk de buitenlandsche bericht gevers in Berlijn in staat te stellen hun in drukken en waarnemingen zonder censuur of druk van boven naar hun landen door te geven, wel inziende, dat de waarde van gecensureerde berichten uiterst gering is. Echter kan wel aangenomen worden, dat het niet lang meer kan duren of de nog ver leende vrijheid van berichtgeving zal met de belangen der weermacht in botsing ko men. De stemming. Onder de gegeven omstandigheden is het beter, niet verder in te gaan op de stemming onder het Duitsche volk. Aangenomen kan wel worden, dat ook in Engeland en Frankrijk en zelfs in neutrale landen even weinig van een „frisch-fröhlicher Krieg" zal worden gesproken als in Duitschland en dat de zorg voor de naaste toe komst overal even groot en even drukkend zal zijn. Hitier bevindt zich aan het front in Po len; de oorlogscorrespondent van het D.N.B. die hem vergezelt, geeft geestdriftige be schrijvingen over de verrassing der soldaten. Hitier in de eerste linies te vinden en over de ontroering der bevrijde Duitsch-Poolsche bevolking. De Duitsche boeren achter de eerste linies schijnen al weer met hun land arbeid te zijn begonnen. Of Hitier nu reeds naar Dantzig zal gaan, is nog geheel onbe kend. Luister naar den roep der den kende tnenschheid.! Na zijn onderhoud met den onderkoning heeft Gandhi onthuld, dat hij op 23 Juli een brief aan Hitlcr heeft geschreven, waarin hij heeft gezegd: Het is zeer duidelijk, dat gij op het oogen blik de eenige zijt, die een oorlog kan ver hinderen, welke de menschhcid tot den staat van verwildering kan terugbrengen. Is het noodig. dat gij dezen prijs betaalt voor uw doel, hoe kostbaar u dat ook schijnt? Wilt gij gehoor geven aan den op roep van iemand, die, niet zonder aanzien lijk succes, welbewust heeft afgezien van de methode van oorlog?" Gandhi zeide verder: „Hoe zeer wensch ik ook nu nog, dat hij zou luisteren naar rede en naar den roep van vrijwel de gehee- le denkende menschheid, het Duitsche volk niet uitgesloten." Hij zal den vrede bespoedigen. trachten te Het katholieke dagblad „Italia" doet uit komen, dat Mussolini, als tolk der oprechte gevoelens van het Italiaansche volk, niets heeft nagelaten om een catastrophe te ver mijden, en dat hij ter verdediging der rechten en belangen van Italië, het aan breken van een vrede met gerechtigheid zal weten te bespoedigen, waarnaar alle be schaafde Christelijke volkeren vurig ver langen. Men wil het gebruik van voe- dings- en genotmiddelen met 40 pet. verminderen. De nieuwe belastingen en de 'verschillen de maatregelen op het gebied van de distri butie hebben de strekking om zoowel het gebruik van de voedingsmiddelen als de consumptiegoederen aanzienlijk te verminde ren. Ten opzichte van de voedingsmiddelen en ook van de genotmiddelen is blijkbaar het streven het gebruik met ongeveer 40 pet. te verminderen. Ten opzichte van de ge bruiksgoederen gaat men nu nog veel ver der. Schoenwaren, textielwaren en al der gelijke goederen worden gecontroleerd door iets. wat ongeveer te vergelijken is met de uit den oorlog bekende „Kriegsgesellschaf- ten". Men noemt deze thans Reichsstellen, b.v. Reichsstelle für Spinnstoff. waaronder te verstaan zrn katoen, celwol. wol en der gelijke dingen meer. De productie van der gelijke stoffen zal, aldus de N.R.Crt., wor den verminderd tot ongeveer één derde. Minder loon. Daarbij hebben de commisarissen van den arbeid opdracht om de loonen geringer te maken, in het bijzonder de zoogenaamde „überhöhte" of loploonen. Dit zal zich in de praktijk daardoor toonen. dat er geen loon wordt uitbetaald voor werken op Zon dagen, voor nachtwerk en voor overwerk, hetgeen toch in den tegenwoordigen tijd juist dikwijls vrijwel onvermijdelijk zal wezen. Londen thans als eindhaven. De Japansche stoomvaartdienst op Europa neemt thans Londen als eindhaven in plaats van Hamburg. Tien Japansche stoomsche pen in de Europeesche wateren hebben be vel gekregen van 't min. voor verbindings wezen om via het Panamakanaal naar Ja pan terug te keeren in plaats van door het Suezkanaal. In geval de vijandelijkheden zich uitbreiden tot de Middellandsche zee zullen de Japansche schepen zoowel op de uit- als op de thuisreis door het Panama kanaal varen. Denemarken neemt maatregelen. voorzorgs- Naar aanleiding van de bombardeering van Esjberg door een onbekend vliegtuig, heeft men de daken van vele opslagplaatsen en tanks in de haven met uit groote hoogte zichtbare danebrogs, in de rood-witte kleuren der Deensche vlag, beschilderd. Men overweegt een uitbreiding van deze neutra- liteitsaanduiding tot andere Deensche ste den. De materieele schade, die door het bom bardement aan twee gebouwen is aangericht wordt op ongeveer 100.000 kronen geschat, waarbij nog komt de waarde van de inven taris in negen geheel vernielde woningen. In de gisteren gehouden zitting van het Folketing, het Deensche parlement, heeft de president, Rasmussen, verklaard, dat het bombardement van Esjberg de overtuiging heeft bevestigd, dat het van wezenlijk be lang voor Denemarken is om buiten het huidige conflict te blijven. „Wij zullen zoo lang als het mogelijk is, blijven gelooven dat het bombardement te wijten is aan een misverstand." Er wordt een onderzoek in gesteld en wanneer de schuldige gevonden wordt, zal een protest worden ingediend en schadevergoeding worden gevraagd. Zooals reeds gemeld werd, zoeken dui kers naar de onontplofte bommen om vast te stellen waar deze gemaakt zijn. Om zes uur vanochtend hebben Duitsche vliegtuigen een aanval op Warschau on dernomen, De ontploffing van eenige bom men werd gehoord. Het alarm was slechts van korten duur. De Poolsche bladen melden, dat de bevol king van het platteland verontwaardigd over de barbaarsche aanvallen der Duitschers op steden en dorpen, spontaan achtervolgin gen organiseert van ilc Duitsche vliegers, die zich met behulp van hun valschermen hebben moeten redden. In een geval heblien boeren vier Duitsche vliegerofficieren meegenomen en aan de politie uitgeleverd. Dc bevolking veroorlooft zich evenwel niet over te gaan tot willekeurige strafmaat regelen tegenover de Duitschers van wie zij, aldus het bericht, een moorddadig optreden ziet tegenover mannen, vrouwen en kinde ren. DE SCHIPBREUKELINGEN VAN DE „ATHENIA". Het Amerikaansche departement van bui tenlandsche zaken maakt bekend, dat het Amerikaansche stoomschip „City of Flint", meer dan tweehonderd schipbreukelingen van de „Athenia" aan boord heeft genomen. Er wordt op gewezen, dat het aantal ver miste Amerikanen thans zestig bedraagt. MUITERIJ AAN BOORD VAN DUITSCH STOOMSCHIP. Uit Rosario wordt gemeld, dat de beman ning van het Duitsche stoomschip „Anatolia" geweigerd heeft te vertrekken en is gedeser teerd. Vier deserteurs konden worden gepakt. Aangezien aan boord van de „Anatolia" slechts acht officieren waren overgebleven, moest het vertrek van het schip worden uitgesteld. Minister-president Menzies heeft medege deeld, dat de gehocle wolopbrengst van Australië gedurende den huidigen oorlog door Engeland zal worden gekocht. VERKLARING VAN DEN DUITSCHEN STAATSSECRETARIS. Het Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: De staatssecretaris van het departement van Buitenlandsche Zaken heeft gistermid dag den Nederlandschen gezant in Berlijn, jhr. mr. H. M. van Haersma de With, ont vangen. In aansluiting op de démarche van de Nederlandsche regeering ter opheldering van de nationaliteit der vliegtuigen, die in den nacht op Maandag boven Nederlandsch gebied hebben gevlogen, overhandigde de staatssecretaris den Nederlandschen gezant een Britsch vlugschrift, zooals dat door Britsche vliegtuigen volgens een officieele mededeeling van het Britsche ministerie van voorlichting in den nacht op Maandag boven West-Duitschland is uitgeworpen. Aangezien deze vlugschriften op Duitsch gebied aan de Nederlandsche grens gevon den zijn, kan de nationaliteit van de vlieg tuigen die boven Nederlandsch souverei* gebied hebben gevlogen, niet twijfelachtig zijn. De door de Nederlandsche regeering ge constateerde schending van haar souverei- niteit over het luchtruim door vreemde vliegtuigen is, aldus de Duitsche staatsse cretaris, gepleegd door Britsche luchtstrijd krachten. Italiaansche machines in ruil. De Italiaansche regeering heeft aanzien lijke hoeveelheden petroleum in de Sovjet unie gekocht. Yoorloopig is er sprake van 67.000 ton. De Russische leveringen zullen worden gecompenseerd door levering van Italiaansche machines. Architecten helpen mede. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen maakt bekend, dat bij de regeering in overweging is een honderdtal van onze allerbelangrijkste oude gebouwen door bijzondere maatregelen zooveel moge lijk te beschermen tegen oorlogsgevaren Tot dit doel wordt het land verdeeld in een dertigtal districten en voor ieder van deze districten hebben architecten zich welwil lend beschikbaar gesteld om de noodigc maatregelen te ontwerpen en eventueel de uitvoering daarvan te leiden. De minister richt tot gemeente- en kerkbc sturen en tot allen, die hierbij mede van dienst kunnen' zijn, het dringend verzoek aan deze architecten alle medewerking te verleenen. Gistermiddag opende de mitrailleur- afdeeling te Ravenstein (N.-B.) het vuur op een militair vliegtuig van vreemde nationaliteit, dat op zeer geringe hoogte boven de plaats vloog. De projectielen hadden tot resultaat, dat het vreemde toestel grootere hoogte koos, waarna het spoedig uit het gezicht verdween. Dc raad vergaderde gistermiddag onder leiding van burgemeester Mijnlieff; secre taris de heer C. Keijzer. Als de voorzitter de vergadering open zijn allen aanwezig; spr. wijst op de ernst dezer tijden en spreekt de hoop uit, dat de samenwerking in den nieuwen Raad gelijk zal zijn aan die in den ouden. De Raadsleden worden vervolgens beëedigd en geïnstalleerd. Benoeming wethouders. Nadat de notulen zijn goedgekeurd volgt de verkiezing der wethouders. De heer Kloosterman bepleit het goede recht van de R.K., dat zij heeft op één der zetels; spr. dringt aan op handhaving van den heer Op 't Veld. De heer Hooimeijer bestrijdt den heer Kloosterman, waarbij hij opmerkt, dat he« niet gaat om den persoon van den heer Op 't Veld, maar om diens positie. Spr. acht den heer Lubbert geschikter door de positie welke deze laatste in den Polder inneemt. Bij de eerste stemming behaalt de heer Keuris 7 stemmen, de heer Op 't Veld 3 stemmen, terwijl 1 stem blanco is uitgebracht Dc uitslag der tweede stemming luidt: Lubbert 6 stemmen, Op 't Veld 5 stemmen Tot wethouder is dus herbenoemd de heer Keuris en benoemd de heer Lubbert, in de plaats van den heer Op 't Veld. Rondvraag De Voorzitter deelt mede, dat hij een lijst zal laten aanleggen van werkgevers, die in verband met de tijdsomstandigheden hun werknemers ontslaan. Nagegaan zal worden, of deze ontslagen al dan niet gemotiveerd zijn. Dc heer Dekker dringf er op aan de werk verschaffing weer opengesteld zien te krijgen en bepleit voorts een soepele toepassing van het bepaalde inzake de wachtwekcn. De Voorzitter deelt verder mede, dat er geen bezwaren zullen bestaan om bollen te planten, daar de schade eventueel veroor zaakt door inundaties, door den staat zal worden vergoed. Spr. ziet de toekomst, wat betreft de werkloosheid, derhalve'niet zoo somber in ais de heer Dekker. Verschillende raadsleden bedanken den voorzitter voor diens mededeeling. Men zal te dezen aanzien diligent zijn. De Raad machtigt hierna den voorzitter eenige maatregelen te treffen in verband met de komende distributie. De heer Kloosterman komt terug op de wethoudersverkiezing. Vier jaar geleden be schuldigde men ons van „diefstal". Wat de meerderheid van den Raad ons nu aandoet, aldus spr., daar kan ik geen naam voor vin den. Een en ander is een les voor onze partij om in de toekomst schouder aan schouder „Dispereert niet!" Uit de N. Rotterd. Crt.: Zoowel Duitschland als En geland hebben verzekeringen gegeven, dat zij onze neutra liteit zullen eerbiedigen. We kunnen daarom de ontwikke ling van zaken met eenige ge rustheid afwachten. Maar nimmer mogen we vergeten, dat, beter dan te vertrouwen op andere verzekeringen, is te bouwen op eigen kracht. Ons volk heeft door dc eeuwen heen getoond, dat het, met al zijn fouten en tekortkomin gen, groot kon zijn onder moeilijke onstandigheden. Thans, nu het noodlotsuur van Europa geslagen heeft, zullen we opnieuw moeten toonen, wat wij als natie ver mogen. Moge de toets gunstig uitvallen, zoodat wij in staat zullen blijken de materieele en geestelijke beproevingen, die, als we buiten den krijg blijven, toch reeds zwaar ge noeg zullen zijn, eensgezind te dragen. Met moed zullen we de nieuwe omstandigheden dienen te aanvaarden, ge trouw aan Cocn's devies: „Dispereert niet!" En Frankrijk? Het Nationale Dagblad (N.S.B.) schrijft: De formcele verklaring, die de Duitsche regeering tijdens het bezoek van den Duitschen gezant bij II. M. de Koningin, heeft afgelegd, betreffende de volstrekte eerbiediging onzer onzijdigheid, is gevolgd door een Engelsche verklaring in een anderen vorm. Welke dc vorm is, die voor de Britsche verklaring gekozen werd, we len wij niet. Het communiqué van het regeeringspersbureau geeft hierover geen uitsluitsel. Behalve het Handelsblad vindt ieder het niet meer dan natuurlijk, dat de Britsche re- gepring ons deze verklaring gaf. Verklaringen van het Handelsblad over de Britsche bedoelingen zijn van nul en geene waarde, zoo schrijft het Nat. Dagblad. Tevens heeft België uit drukkelijk verklaard zijn on zijdigheid te willen handha ven. Staatkundig is dus naar dc zijde onzer drie buurstaten onze onzijdigheid erkend. Het Nat. Dagblad had gaarne nog een verklaring van de zijde der Fransche regeering ont vangen. Afstomping In het Volk lezen wij, naar aanleiding van de gruwelbe- richten uit den huidigen oor log: Wij moeten ons er op voor bereid houden, dat ons talloo- ze berichten van dezen aard zullen geworden. Wellicht zal zich een proces van gedeelte lijke afstomping voltrekken; het gevaar bestaat, dat velen er aan zullen wennen, omdat de mensch nu eenmaal, zooals het in den volksmond heet, „aan alles went". Maar neen wij mogen het zuiver pro test van geest en geweten niet laten verstikken! Niet als een vage herinnering aan be ter dagen, maar als een leven de eisch zullen wij de begin selen van menschelijkheid en recht levend houden. De erva ring bewijst nu wat velen hebben voorspeld, dat het losbreken van de krachten van menschen-verachting en onderdrukking van de geest tot dit resultaat moesten lei den. Deze les mag nimmer worden vergeten. Als Nederland alle krachten inspant om de handhaving van zijn onafhankelijkheid te verzekeren, dan heeft dit me de déze bctcckenis, dat wij op dit stuk grond de beste grondslagen van een vrije, democratische samenleving ongeschonden moeten bewa ren. De weerzin, die bij het vernemen van feiten als de torpedeering van de „Athe nia" in ieder mensch op komt, moet worden omgezet in den actieven wil om de be ginselen van een betere inter nationale samenleving te die nen. te staan, om hier nog meer versterkt te ko men. De heer Op 't Veld ziet in de wijziging in het college niet anders dan een revan che van vier jaar geleden. De heer Dekker kan zich niet herinneren, dat vier jaar geleden het woord „diefstal is gebruikt. Volgens spr. maakt de heer Kloosterman er een katholieke zaak van. De heer Hooimeijer betreurt het, dat de heer Op 't Veld heeft gesproken over een „revanche"; dit zou de samenwerking niet ten goede kunnen komen. Een woord als „revanche" kan beter achterwege blij ven. De heer Kloosterman zegt, dat het woord „diefstal" tweemaal is gebruikt, éénmaal bij de voorbespreking, éénmaal bij de verkie zing. Spr. merkt op, dat de R.K. de goede samenwerking niet hebben verbroken. De Voorzitter constateert, dat het woord „diefstal" niet is genotuleerd, terwijl de no tulen toch onveranderd zijn goedgekeurd. De heer Kloosterman weet in ieder geval zeker dat het woord bij de vóórbespreking is gebezigd. Nadat nog eenigen tijd over de wethou derskwestie is gediscussieerd, volgt sluiting. VAN EWIJCKSLUIS. TREILER GEKANTELD. Maandagmiddag omstreeks zes uur kwam een groote treiler van Gebr. Visser te Drachten, welke geladen was met 76 scha pen en een stier, vermoedelijk afkomstig van Texel, waar dien dag een grooten Fokveedag was gehouden, langs den Rijks weg naast het Balgzandkanaal. Of het nu was te wijten aan te snelle vaart, óf dat de chauffeur van den trekker de bocht bij de Balgzandbrus iets te krap heeft willen nemen, valt moeilijk uit te maken, feit is echter, dat de schapen in deze bocht allen naar één zijde schoven en de treiler om sloeg, waarbij het vee gedeeltelijk bekneld raakte, gedeeltelijk op en over elkaar te recht kwam. Ofschoon aanvankelijk ver wacht werd, dat een groot aantal dieren hierbij het leven zouden hebben ingescho ten, kwam dit nog betrekkelijk goed af. Slechts een drietal schapen waren in zoo- danigen staat, dat zij later moesten w.or- den afgemaakt. Gistermiddag kwam onze nieuwe raad voor het eerst bijeen, voor het vervullen van de wettelijke verplichtingen. De voor zitter. burgemeester Kol ff installeerde de nieuwe Raad. waarna hij hartelijke woor den van welkom sprak. De spanning maakt elke voorspelling voor de toekomst onmoge lijk zei spr. Het feit, dat in de laatsfe dagen ook vreemde vliegtuigen boven Wieringen vlogen, bewijst dat elk uur, een verandering kan komen. Naar aanleiding van de wefhoudersverkie- zing verklaart de heer Bontkes. dat geen overeenstemming is verkregen met de frac tie der V.D., waardoor de S.D.A.P. opnieuw uit het dagelijksch lestuur der gemeente wordt geweerd. Dit acht spreker fout. De heer O. J. Bosker, antwoordende, zegt dat niet het politiek, maar het economisch belang den doorslag moet geven en daar om zijn de V.D.-ers van mecning, dat de afgevaardigde der visschers in het dage lijksch bestuur zitting moet blijven nemen, omdat de visscherij hoofdbron van inkom sten der gemeente, sterk noodlijdend is. Na re- en dupliek wordt overgegaan tot de wethoudersverkiezing, welke tot resultaat beeft, dat worden gekozen de hoeren J. Tijs- sen en O. J. Bosker, resp. met 7 en 10 van de 11 stemmen. De S.D.A.P. had tevoren verklaard, bij de stemming in de vacature Tijssen haar stem blanco te zullen uitbrengen. Hierna sluiting. .TULJAN ADOUP MUZIEKUITVOERING „KUNSTZIN." De harmonie „Kunstzin" onder directie van haar directeur den heer J. van Glab- beek concerteerde gsteravond op de muziek tent staande in het Loopuytpark alhier. Er was flinke belangstelling, ook van de zijde der militairen. Naar wij vernemen zal bij een volgende gelegenheid ook de muziek van het 21ste grensbataljon medewerking verleenen. VAN HET GOEDE PAD AF. Gisteravond zou een luxe auto. bestuurd door militairen in de Dirk van Foreestweg keeren, maar door een zepr onhandige ma noeuvre van den bestuurder, kwam het ve hikel in het riet van de vaart terecht. Met de hulp van omwonenden en militairen werd de bcnzineknol weer op den weg ge bracht en kon toen zijns weegs gaan. BROEK OP LANGENDIJK, 6 Sept. Voorl. bericht. Groote muizen 1.70, ei genheimers 2.20—2.40, bi. dito 1.802.S0, grove 1.601.90, drielingen 1.Bevelanders 1.40, uien 3.503.80. Spercieboonen 11.3013.20; snijboonen 9.10 kroten 2.10—2.80; roode 11.70; gele kool 1.50-1.80. NOORDSCFIARWOUDE, 6 Sept. Groote muizen 1.602, eigenheimers 2.30 2.50, hl. dito 2.503, drielingen 1.501.80 uien 3.20—3.70, drielingen 1.40—1.70, grove 3.60—4.10, gele nep 2.102.40. Peen 22.50; sporciehoonen 8.2014.10; roode kool 11.70; wite kool 8090; gele kool 1.50—2.30 PURMEREND. 5 Sept. Gem. Kaasbeurs. Verhandeld 21 partijen, wegende 73.000 Kg. Handel goed. Hoogste prijs 19. Kleine boeren- 719; 1788 Kg. boter 1.251.34. 797 stuks Runderen. 350 vette koeien 64 —70: 221 gelde koeien 1201S0; 95 melk koeien 180260; 110 stieren 4760. matig; graskalveren en vette kalveren 136; vette kalveren 6080; graskalveren 2452 per stuk, stug; 407 nuchtere kalveren voor de slacht 811; idem voor de fok 1419, matig; 220 vette varkens 51—60. stug; 22 magere varkens 20—35, matig; 115 biggen 16—22; 181 schapen 15—20.50, 28 bokken 310; 419 lammeren 49. Kipeieren 3.25—3.75, eendeieren 2; 3800 piepkuikens 40—45; wit en rood 25— 32.50; uitzonderingsprijs 35; blauwe 30—35; 1700 jonge hanen 4015; konijnen 0.20 1.30: 1800 eenden 10—10: duiven 10. 80.000 eendeieren 2.25—2.75; kleine idem 1.30—2; 70.000 kipeieren 2.50—3.S0.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3