De Gemeenteraad voteert f 40*000 voor de luchtbescherming Het rijk geeft 22.000 voor het aanleggen van loopgraven. Vandaag gaan alle werkloozen aan den slag. Den Helder binnen afzienbaren tijd beter beschermd dan de groote steden Wat doet de Gemeente voor de luchtbescherming Oorlog der Leuzen Woensdag 6 September 1939 Tweede Blad De nieuwe raad voor het eerst bijeen Twee auto's rammen elkaar Openbare leeszaal en bibliotheek „Oranje Nassau" weder vertrokken Heldersche middenstanders ontvangen Duitsche correspondentie „Morphy" schaakt weer Dank van de Tivoli- compagnie de ideale verkooper! Gisterenavond is de gemeenteraad in nieuwe samenstelling voor het eerst bijeen geweest. Aanvankelijk waren de heeren Hoornsman (v. d.) Van Buuren (s.d.a.p.) en Van de Veer (a. r.) niet aanwezig, doch tijdens de vergade ring kwamen deze heeren en zoo konden alle leden gisterenavond, in handen van den burge meester, den eed of belofte afleggen, dat zij trouw aan de grondwet en de wetten des rijks zouden zijn en de belangen van de gemeente Den Helder zouden voorstaan en bevorderen. Na de eedsaflegging sprak de voorzitter de raadsleden, oud of nieuw, ongeveer als volgt toe: Mijne Heeren, gij hebt thans voor het eerst of bij vernieuwing den eed of belofte afgelegd om te handelen als een goed raadslid en de be langen van de gemeente te dienen. In dezen tijd moeten we meer dan ooit voelen, dat we bij elkaar behooren en gij hebt als vertrouwens mannen van de gemeentenaren het daarheen te leiden, dat het de gemeente niet slecht gaat. Onze Vorstin en onze Regeering geven hun beste krachten om er in onzen tijd van te maken wat er van te maken is. Dit zij u ten voorbeeld. Laat ons hopen en bidder, dat de tijd niet slechter wordt. Maar toon u, onder alle omstandigheden ten eerste een goed vaderlander en vervol gens een goed burger van Den Helder. Gij hebt een voorbeeld te geven en te zorgen, dat ieder burger krijgt wat hij moet hebben. Dikwijls zal een beroep op u worden gedaan, waaraan gij noode gevolg geeft, doch voor alles hebt gij het belang van de geheele ge meenschap te zien en dat te dienen. Want al zijt gij de vertrouwensmannen van de ge meente, gij moet u toch beschouwen als de eerste dienaren. Ik hoop, dat u de kracht gegeven wordt om uw eed of belofte gestand te doen. De wetlioudersverkiezingen. De voorzitter deelt voor de verkiezing mede, dat de heer Schoeffelenberger, in verband met de tijdsomstandigheden er van heeft afgezien over deze verkiezing het woord te voeren, als mede zijn geschilpunt met wethouder Van de Vaart, te behandelen. Dr. Feenstra Kuiper (Gem. en Nat. Belang) zegt, dat hem ter oore gekomen is, dat de tegenwoordige wethouder van onderwijs, de heer Van Loo, ontstemd is over zijn persoon naar aanleiding van een uitlating, die hij ge daan heeft buiten de raadszaal. Spr. heeft n.1. in een verkiezingsvergadering gezegd, dat de heer Van Loo nog nooit één verstandig woord over onderwijs gesproken heeft. Spr. wil hier in het openbaar verkla ren, dat bij dit niet bedoeld heeft, doch dat hij zich in het vuur van zijn rede had laten meesleepen. Hij had bedoeld te zeg gen, dat hij den heer v. Loo niet de meest geschikte figuur vond voor de portefeuille van onderwijs. De heer Van Loo neemt deze verklaring aan en wil zooveel mogelijk gevolg geven aan de woorden van den voorzitter, om de gemeen schap te dienen. Hij verheugt zich over de ver klaring van den heer Feenstra Kuiper, doch wil hier nog erkennen, dat deze onbezonnen woor den hem veel leed hebben bezorgd. Men moet er voor zorgen, aldus de heer Van Loo, ook in verkiezingsredevoeringen met eerlijke middelen te strijden. Het gezag moet hoog gehouden worden. Dit zegt spr. ook aan het adres van den heer Uithol, een man, die zeker het gezag hoog moet houden en geen gelegenheid laat voorbijgaan, om het in gesprekken naar be neden te halen. Namens zijn fractie legt de heer Van Loo de verklaring af, dat getracht is een college samen te stellen, dat in den geest zal werken, als sinds 1919 in de gemeente is gebeurd. De drie grootste groepen zijn geraadpleegd en met elkaar heeft men de zaken besproken en tot overeenstemming gekomen om dezelfde gedragslijn te volgen als sinds jarep gevolgd is. Er zullen geen debatten gevoerd worden over strikte be ginselkwesties, om daardoor het werk van het college niet te vertragen. De heer Van de Vaart (s.d.a.p.) zegt, dat de verkeerde meening is gevestigd, dat zijn fractje geweigerd zou hebben aan een samenstelling mee te werken als de v. d. wilde, en dat men geweigerd zou hebben samen te werken met de chr. prot. fractie. Hiervan is geen sprake, zoo Zegt spr. Wij hebben een basis willen vastleg gen voor een algemeen bestuursbeleid. Als de prot. chr. groep daaraan wilde meewerken, dan was er geen enkel bezwaar tegen samenwer king. Wij stellen prijs op een samenstelling van het college, die een afspiegeling is van de raafls- samenstelling. De heer Van Zwijndrecht (prot. chr. groep) refereert zich aan hetgeen de heer Van Loo en Van de Vaart hebben gezegd. Spr. wil echter vastleggen, dat de prot. chr. groep geen principes heeft prijs behoe ven te geven. De heer Terra (r.k.) deelt mee, dat zijn fractie zich met de candidaatstelling van v. d. kan vereenigen. De heer Schoeffelenberger spijt het. dat bij niet heeft geweten, dat ook anderen het woord zouden voeren Op voorstel van den burge meester heeft hij zijn bezwaren achterwege ge laten, maar hij brengt toch naar voren, dat de economische groep en gemeente en nationaal belang, die samen 2800 stemmen behaalden, onrecht gedaan wordt, door ze niet te kennen bij de verkiezingen voor de wethouders. Waar is de democratie in dit college? Spr. acht het den tijd niet om hier scherp over te spreken, doch hij hoopt bij de behandeling van de ge- meentebegrooting hierop nog terug te komen. Vervolgens wordt overgegaan tot de stemming. Leden van het stembureau zijn de heeren Kan en Terra. De heer van Loo wordt met Mgemeene stemmen (19) gekozen, 3 stemmen waren blanco. De heer v. d. Vaart verkrijgt 18 stemmen, 1 wordt er uitgebracht on den heer Meijer, 3 stemmen waren blanco. Mr. Mulder behaalt van de 31 stemmen er 30, één stem blanco. Benoeming leden Raadscommissies. Water- en lichtbedrijven: R. Boogaard, C. Ran, P. J. Trap, J. v. Zwijndrecht. Gemeentewerken en Plantsoenen: W. Kraak, J. B. F. Meijer, J. J. Schoeffelenberger, C. Ran Uithol, J. Kreuger. Gemeente reiniging: C. Bot, Th. A. A. Terra, S. Makelaar, K. van Buuren. Onderwijs: P. Feenstra Kuiper, P. v. Twisk, H. J. Bulten, J. van Zwijndrecht. Grondbedrijf: W. Kraak, Th. A. A. Terra, P. v. d. Veer, K. Hoornsman. Financiën: R. Boogaard, J. B. F. Meijer, A. J. Kreuger. Lid commissie georganiseerd overleg. Met 18 stemmen wordt tot lid van de com missie van georganiseerd overleg, in de vacature L. F. van Loo, benoemd de heer P. J. Trap (v.-d.). Op den heer Uithol werd 1 stem uitgebracht, twee stemmen waren blanco. De vergoeding voor de Comenius- school. In de vorige raadsvergadering was een ge deelte van bijlage 59 aangehouden, betreffende een te late indiening van een aanvrage voor vergoeding, door de Comeniusschool. De heer Feenstra Kuiper bepleitte alsnog toekenning van deze vergoeding, daar de wet in bizondere omstandigheden afwijking van den termijn toestaat. De burgemeester handhaaft het voorstel van het College, omdat het schoolbestuur uit eindelijk geen verzoek om vergoeding heeft ingediend en dat schrijft de wet duidelijk en klaar voor. Spr. adviseert afwijzend op het verzoek van het schoolbestuur te beschikken en raadt, het schoolbestuur aan daartegen in beroep te gaan, opdat in deze kwestie in hoog ste instantie een uitspraak volgt. Na nog eenige discussie wordt het voorstel van het College in stemming gebracht- en met 3 stemmen tegen. Terra (r.-k.), Feenstra Kui per (gem. en nat. belang) en Uithol (idem) aangenomen- I Onze luchtbescherming. Aan de orde komt hierna het voorstel tot het v«rleenen van een crediet van 10.000 gulden voor den luchtbeschermings dienst. Staande de vergadering doet de Voorzitt'er het voorstel om dit be drag te verhoogen tot 40.000 en dus den begroot ingspost van 1000 gulden op 40.000 gulden te brengen. Elders op deze pagina geven we een op somming' vaua de plannen, die er bestaan voor onze luchtbescherming. De heer Uithol meende critiek op het gemeentebestuur te hebben, orr. lat er sinds vorig jaar September „een loopgraven of schuilkelders waren aan- ®eie<>ci. Hij vraagt waar de menschen heen moeten bri luchtalarm en verzoekt dringend maatregelen te nemen. De heer Kreuger (v.d.) spreekt zijn waardeering uit over het voorstel van het College. De heer Meijsr (v.-d.) vraagt ook wat er met het geld zal worden gedaan. Voor het antwoord van den burgemeester verwiizen we naar hetgeen we opnemen onder: Wat doet de gemeente voor de luchtbescher- "b! de behandeling van dit vraagstuk uitte de heer Boogaard (s.-d.) nog zijn vrees, Hat Hc werk 'oozen. die bij het maken van de loomrraven tewerk gesteld zullen worden, minder zouben verdienen dan in de Wieringer- m De voorzitter ontkende dit. Hierna werd de vergadering gesloten. rwfemoorgen, te ongeveer kwart voor 12, noogte van het Rusthuis Parkzicht, aan den H sduinerweg een botsing tusschen twee auto a plaats, die nogal wat materieele Sfhfldp j» clG. De oorZA»'-- was a,s vol"t: beide auto's, flonr mil" en bestuurd' kwamen respectie- veliik van Huisduinerweg en Koningsweg. Fr zou volgens een ooggetuige, door geen „Q„ voertuigen een signaal gegeven - Daar men met vrijwel volle vaart elkan- zijn. ua w.as je materieele schade nogal der ram Y ^gen kant Een der auto's kreeg aan de 'spatbord benevens kapotte lam- GGn venV' 1 vc. de andere eveneens op diverse Pfn. te' A i-.-avend werd. De politie maakte plaatsen -- inder proces-verbaal op. van een f *1 Loopgraven worden aangelegd. Gasmaskers worden aangeschaft. Garages worden tot scherfvrije, openbare schuilplaatsen ingericht 63000 gulden beschikbaar. In antwoord op daartoe gedane vragen in de raadsvergadering van gisteren avond heeft de burgemeester o.m. mee gedeeld, dat gisteren van de regeering de mededeeling was gekomen, dat 23000 gulden beschikbaar was gesteld voor het aanleggen van loopgraven voor de bevol- zal begonnen worden met het aanleggen king. Het is de bedoeling, dat vandaag van 15000 meter loopgraaf. Alle werk loozen zullen daarbij tewerk worden ge steld. Ook die in den Wieringermeer- polder werkzaam zijn. De loopgraven zullen open worden, daar het èn om de kosten èn practisch niet mogelijk is, overdekte schuilplaatsen aan te leggen. Deze loopgraven zullen moeten wor den opgeworpen, graven is niet mogelijk in verband met den waterstand. Zij zul len 1.40 m hoog worden en 40 cm breed. De geheele bevolking zal een schuil plaats vinden. Voorts ligt het in de bedoeling nog 50.000 zakken zand aan te schaffen cn daarmee o.m. alle garages scherfvrij te maken en deze tot openbare schuilplaat sen in te richten. Getracht is in eerste instantie 5000 gasmaskers voor de bevolking aan te schaffen, waarvan een gedeelte beschik baar zal worden gesteld tegen betaling en aan hen, die niet kunnen betalen gratis. Het is nog niet zeker, dat men dit aan tal inderdaad zal krijgen, omdat de re geering practisch alle maskers heeft op gekocht. Voor een hospitaal zal moeten worden gezorgd, omdat in geval van oorlog geen burgers in het hospitaal worden opge nomen. Met dit alles is veel geld ge moeid. Het is noodig en zeer verstandig, dat zoowel de burger- als militaire autori teiten het hoofd koel houden. Ik ben er van overtuigd, zoo zei de burgemeester, dat wanneer straks de loopgraven zijn aangelegd, de bevolking van Den Helder beter beveiligd zal zijn, dan die van de groote steden. De burgemeester wees nog op de schuilplaatsen, die er zijn onder de nieu we gebouwen van den geneeskundigen dienst en van de arbeidsbeurs, terwijl hij aan het slot van de vergadering mee deelde, dat de gemeente het laatste half jaar, met medewerking van het rijk, 30.000 gulden voor de luchtbescherming had uitgegeven. Gisterenavond werd door den Raad 40.000 gulden gevoteerd. De brandweer is uitstekend georgani seerd, de geneeskundige dienst vr(j goed georganiseerd, de alarmsignaalinrichting in orde, aan andere dingen wordt ge werkt. De Openbart Leeszaal werd gedurende de maand Augustus bezocht door 1237 mannen en 60 vrouwen, totaal: 1297 bezoekers. Uitgeleend werden: 1713 romans, 946 stu diewerken en 1232 kinderboeken, totaal: 3891 boeken. Ljjst van nieuwe aanwinsten September 1939. Romans: Bokhorst, G. van: Menschen ontmoeten elkander. Brehm, B.: Voor het vaderland. Brusse-van Huizen, Jos.: Het steenen ventje. Fallanda, H.: Boeren in nood. Farnol, J.: De amateur-gentleman. Grey, Z„ Onder de woudloopers. Ivans: De meisjes Ondry. Schendel, A. van: De grauwe vogels. Stien- stra, P. J.: Tien jaren. Zernike, Elisabeth: Vriendschappen. Het bezoek van de Oranje Nassau" van de Stoomvaartmaatschappij .Zeeland", welk schip zooals men weet, vorige week in onze haven is aangekomen, ten gebruike als loge- menschip voor militairen is van slechts kor ten duur geweest. Heden vertrekt namelijk het vaartuig we der uit onze haven, met bestemming Vlis- singen. Bekende kost Wie schetst de verbazing van eenige Heldersche kappers, toen zij gisteren met de post een brief uit Duitschland ontvin gen, voorzien van een drietal gedrukte stukken. Een ervan bevatte de verklaring van Molotow inzake het pact Berlijn- Moskou, een ander de complete rede van Adolf Hitier, uitgesproken in den laat- sten Rijksdag en het derde het „vredes aanbod" van Duitschland aan Polen, de bekende 16 punten. Wij kregen een dergelijke enveloppe met inhoud in handen, maar kunnen geen verkla ring vinden voor het zenden van dit druk werk. Het is volkomen „oud nieuws", dat door de kleinste krant in Nederland reeds .in extenso gepubliceerd is. Er wordt geen spe ciaal commentaar bij gegeven. De enveloppe vermeldt het volledig adres. Dat men de adressen uit een oud adresboek haalde, lijkt niet waarschijnlijk, gezien het feit, dat een der adressanten ongeveer 3 jaar geleden van woning verwisselde en deze ver andering niet in het laatste adresboek op genomen werd. Toch was het laatste adres vermeld. Men moet dus de namen op andere wijze verkregen hebben. Overigens is het grootste raadsel wat het Duitsche Propagandaministerie met deze actie beoogt. Zooals gezegd bevat de cor respondentie in geenerlei opzicht eenig nieuws, zoodat de propaganda als nihil be schouwd mag worden. Tenslotte zij vermeldt, dat diegene die ons den brief toonde, daarbij opmerkte geen enkele relatie in Duitschland te hebben. Het was hem volmaakt duister op welke wijze men zijn adres had verkre gen. Indien meerdere plaatselijke middenstan ders of particulieren dergelijke corresponden tie hebben ontvangen zullen wij dat gaarne vernemen. Wellicht dat dit eenig licht op deze merkwaardige „propaganda" laat vallen. Men verzoekt ons te willen mededeelen, on der verwijzing naar de desbetreffende adver tentie in dit nummer, dat schaakclub ..Mor phy" hedenavond de clubavonden weder her vat in het Kegelhuis. „Wij zijn geholpen, verzorgd en... verwend Het mag wel als algemeen bekend veronder steld worden, dat ten tijde van de invasie van het legioen van het „21ste", Den Helder zich van z'n beste zijde heeft leeren kennen. Wel speciaal is dat van toepassing op de huismoe ders (en vaders...) wier woning zich in de directe omgeving van de Tivoli-bioscoop be vindt. Hier zijn treffende staaltjes van mede leven en gemeenschapszin gedemonstreerd, die men beloond mag achten met den grooten dank van de militairen. Ook de heer Van Twisk heeft zich niet onbe tuigd gelaten. Door hem en zijn personeel is zooveel mogelijk gedaan om het den jongens in hun tijdelijk bivak zoo aangenaam mogelijk te maken. Het is in dit verband aardig een schrijven te publiceeren, dat onze plaatselijke bioscoop-directeur ontving van den reserve kapitein R. R. de Vries. Hier volgt de inhoud: Den Helder, 31 Augustus 1939. Hooggeachte Heer Van Twisk, Het is mij een genoegen U namens de ge heele Compagnie, en mijzelf in het bijzonder, dank te zeggen voor de prettige en vriende lijke wijze, waarop U en Uw personeel de moeilijke omstandigheden voor ons verlicht hebben. Ik zal er steeds een prettige herinnering aan bewaren. Ook aan de buurtbewoners der Tivoli- bioscoop ben ik zeer erkentelijk voor de wijze, waarop zij de Compagnie hebben ge holpen, verzorgd en verwend. Teder persoon lijk bedanken is mij niet mogelijk, maar mis schien kunt U zorgdragen, dat mijn dankbe tuiging algemeen bekend wordt. Hoogachtend, De Commandant der Tivoli-Compagnie, Reserve-kapitein R. R. de Vries. Een drietal wereldmachten hebben de gren zen voor elkander gesloten, hun diplomaten naar huis geroepen en zijn thans bezig op de verderfelijkste aller verderfelijke methoden, door middel van een oorlog, te trachten elkaar hun wil op te leggen. Het behoeft hier waarlijk niet extra beklemtoond te worden, dat de ontketening van de hartstochten tusschen Frankrijk en Engeland eenerzijds en Duitsch land anderzijds, alle kiemen bij zich draagt van een totalen wereldbrand, zooals 1914 die te aanschouwen heeft gegeven. En middelerwijl de volken elkander bestoken met het gruwzamen wapen van den modernen krijg, woedt daarnaast een andere oorlog: nog steeds de z.g. „papieren oorlog", een krijg die men zeker niet mag verwaarloozen en die er op gericht is moreele stellingen in het geweer te roepen. Het is de oorlog der schoone leuzen, de oorlog waarin getracht wordt het geweten dér volkeren een actieve rol te laten spelen. Dat is de taak van de propagandaministeries. En zoo leest men de leuzen, waarmede men elkaar bestrijdt. Chamberlain houdt niet op te wijzen op de verwerpelijke systemen van de dictatuur die den volken hun wil opleggen en pleit voor algemeen overleg, waarbij oorlog ver meden kan worden. Daarnaast wees hij er op, dat trouw aan een gegeven belofte iets speci fieks Engelsch en Fransch is. Bij Hitier zoekt men dit volgens den eersten minister vergeefs. Bij hem slechts woordbreuk, verraad, oorlogs- hitsing ten bate van eigen eer en eigen „blinde machtswellust". Herriot en Daladier lieten niet op zich wach ten. Zij predikten de leuze van broederlijke so lidariteit met de martelaren in Oost-Europa, deden een rechtstreeks beroep op het zuivere ge weten der menschheid, wezen op de heiligheid van verdragen en deden den volke kond, dat het oude vaderland zijn zonen noodig had voor de zaak van Frankrijk. Heeft de Führer in het westen tot op dit oogenblik nog geen offensief ontketend, in den leuzen-oorlog deed hij dat wel. En zelfs met grof geschut. Het „perfide Albion" had zijn actie gericht op de levensbe langen van het Derde Rijk, dat slechts in vrede wenschte te leven. Duitschland wil de wereld niet overheerschenmaar het wil evenmin den slaaf zijn der westersche democratiën. En voorts: het Engelsche volk wordt geregeerd door een aantal plutocratisch „Joodsche" oor logsophitsers die met het wezen van het Brit- sche volk niets gemeen hebben. Zoo ziet men het: leuzen in overvloed. Ieder land dekt zich „moreel" voor het bloed van zijn beste zonen dat vloeit en nog zal vloeien. De verantwoor delijkheid van dezen ingezetten krijg berust noch bij Duitschland, noch bij Polen, noch bij Engeland en Frankrijk. Geen enkele natie wenscht die verantwoordelijkheid te dragen om dat men huivert voor de niet te overziene ge volgen. Voor de thans dreigende slachtpartij die in raffinement en wreedheid die van 1914 dreigt te overtreffen. En daarom wascht men zijn geweten reeds thans schoon. Wijst men er op, dat men g e- dwongen werd ten strijde te trekken en dat men het betreurt g>.rn gehoor te hebben ge vonden voor de beden om door onderling over leg tot een oplossing te komen. Leuzen leuzen Maar inmiddels vallen de eerste slachtoffers van het beestachtig bedrijf dat „oorlog" heet. En die met de leuzen van hun land zich gaven voor een zaak waarvan zij de voleinding niet zagen. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 767.3 Temperatuur lucht: 13.3 Maximum temp. lucht: 21.5 Wind: richting: N„ kracht: i Temperatuur zewater 20.5 Licht op: g09

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5