Be ondergang van de „ATHENIA IVOREN SCHAT DRIE MANNEN Verhalen van ooggetuigen Lof voor ons leger Radioprogramma Het geheim van de Een misdaad tegen de zeewetten en ftun noodlot Morgan S. Roscue Militair doodt zijn kind Nederlandsche koopvaardij vaart nog Moordaans'aq bij de Scheveningsche Boschjes door: A. PANDOR J? Elf uur in reddingbooten. I>e eerste groep overlevenden van den ondergang van de „Athenia" is te Greenock, een voorhaven van Glasgow aangekomen. Zij boden een pathetischen aanblik. Tal van vrouwen hadden de armen in een doek en zij waren blootshoofds. De meeste overlevenden waren van slechts weinig kleedingstukken voorzien. VERHALEN VAN GEN. OOGGETUI- Een levendig verhaal over de torpedee- ring van het schip, gaf een zeeman, die zei- de. dat de duikboot geen waarschuwing had gegeven en dat het eerste wat men be merkt had. de ontploffing was. Na de eerste ontploffing verscheen de duikboot aan het oppervlak op minder dan honderd meter afstand. Toevallig was een Noorsch schip in de buurt, dat te hulp kwam, doch de sloep van dit schip heeft mijn reddingboot geraakt, waarin zich 52 vrouwen bevonden. De bodem van mijn boot werd eruit geslagen, Van deze boot zijn slechts zeven of acht opvarenden over gebleven De zeeman voegde hieraan toe, dat hij drie uur lang in een zwemgordel had rond gedobberd, aleer hij door het Zweedsche jacht Southern Cross werd opgepikt. Een andere zeeman vertelde: Ik zag de duikboot op ongeveer een kwart mijl afstand, nadat zij de torpedo had af gevuurd. De „Athenia" maakte slagzij en ging tenslotte aan de achtersteven onder. Eenige overlevenden waren elf uur in de reddingboot aleer zij werden opgepikt. Een derde ooggetuige, een ste ward van de derde klas. die het diner serveerde in den salon, toen de „Athenia" werd getorpedeerd, zeide: I.k heb tien personen van mijn ta fel meegenomen naar de redding booten. Ik slaagde er in hen al len in de reddingboot te brengen, maar één boot met zeventig passa giers viel van de davit ongeveer 10 meter omlaag in het water. De mees te inzittenden waren vrouwen en kinderen, die voor het meerendeel gewond werden. DE „TIMES" ZEGT, DAT HIT- LER HEEFT BEWEZEN, NIET VOOR ONDERHANDELINGEN TE DEUGEN. Het is kenmerkend, zoo schrijven Engel- sche bladen, dat de nazi regeering den oor log tegen Engeland heeft ingezet met een slag, welke zoowel elk menschelijk gevoel kwetst als het gegeven woord der Duitsche leiders breekt. De torpedeering van de „Athenia" zoo vervolgt het blad, is een mis daad tegen de zeewetten, waaraan Duitschlaml zijn woord gegeven heeft in 1935, doch nog stelliger is het een van die onherstelbare blun ders, welke de harten der volkeren in oogenblikkcn van crisis treffen. Zulk een incident was niet noodig om de wereld, waarin een vrije mec- ning zich nog kan uiten, ervan te FEUILLETON. Naar het Amerikaansch van 52. Er was meer, dat in jc nadeel pleitte. Je hield de onderteekening van de groene inkt vlek achter, toen je den brief liet ontcijferen. En vergeet niet, dat ik je in den tuin gezien heb, den nacht van den diefstal bij Chester en je met Louise zag praten. Ik dacht, dat je daar in opdracht van .schenk was. Maar hoe ben je dien nacht uit het huis van Bindles weggekomen? Op dezelfde manier als jij! Ik was in de voorkamer, toen Bleekneus den ouden man doodstak. Hij liet geen vingerafdrukken achter, want hij was voorzichtig genoeg om het hand vat van den papiersnijder af te vegen. De eenige vingerafdrukken, die de politie vond, waren de jouwe op het keukenraamBleekneus vloog naar boven en ik wilde juist weggaan, toen jij kwam opdagen. Je ging de kamer bin nen, waar de doode Bindles was en ik sloop vanuit de voorkamer de gang in. Ik liep naar het sous-terrain en de achterkamer uit. Daar dook ik weg en zag de politie, toen jij uit het keukenraam kroop. De twee agenten zagen je over jouw muur na en ik klom over den muur aan den anderen kant van den tuin en kon wegkomen zonder dat ze ook maar een glimp van me te zien kregen. Hoe kwam je op het idee waar die groene stempel te vinden was? zette O'Mal- ley zijn stortvloed van vragen voort. Uit het feit, dat jij dien tweeden brief, die aan Mc Girk, gelezen had, die a.lcen maar van Schenk afkomstig kon zijn. ornaat Bindles dood was. leidde ik af, dat Schenk den stempel moest hebben. Dus gisteravond, overtuigen, dat de Oorlog, welken wij thans voeren, een strijd is tegen een gangsterdom op internationaal terrein. De „Times" zegt: De snelheid waarmede Hitier zijgi woord gebro ken heeft, heeft zijn eigen vorige record overtroffen. Ilij heeft bewe zen niet voor fatsoenlijke onderhan delingen te deugen, er. zendt zijn troepen en vliegers af op een land dat hem geen kwaad had gedaan en hem zelfs niet had geprovoceerd, hetgeen hein maakt tot een onver zoenlijk vijand van het vreedzame Europa. Het Britsehe volk hoopt, dat een gevolg van den oorlog zal zijn de bevrijding van het Duitsche volk van een der laagste ty- ranieën welke het moderne Europa hebben onteerd. Stellig hoopt liet als tweede ge volg, dat het vertrouwen hersteld wordt onder heide volkeren, hetgeen alleen do trouweloosheid van Hitler onmogelijk maakte. De „Daily Herald" zegt. dat de torpedee ring van de „Athenia" de wereld met af grijzen vervult, doch in Engeland geen ver bazing verwekt. Wij weten, aldus het blad, wat het nationaal socialisme is, wij weten, dat wij strijden, juist omdat het een mee- doogenloos gewetenloos en onzuiver stel sel is. Dar/order van den opperbevel hebber van land- en zeemacht. Gistermorgen is voor den troep de volgen de dagorder van 5 September van den op perbevelhebber van land- en zeemacht voor gelezen: „Het is mij een behoefte mijn groote waar deering uit te spreken voor hetgeen door de onder mijne bevelen staande, tot land en zee-macht behoorende officieren, onder officieren, korporaals en manschappen en liet bij de onderdeeien van land- en zee macht dienstdoende burgerpersoneel in de achter ons liggende dagen is verricht. Zoowel uit eigen aanschouwing als uit rapporten van uwe commandanten is mij gebleken, dat groote inspanning van u is gevorderd en dat gij met opgewektheid en kalme vastberadenheid aan de gestelde eischen hebt voldaan. In het bijzonder wil ik mijn erkentelijk heid uitspreken jegens het personeel van de grens- en kustbeveiliging en van de luchtverdediging, welk 'personeel sedert ge- ruimen tijd onder veelal moeilijke omstan digheden zijn taak op uitnemende wijze heeft vervuld. Ik ben door dit alles gesterkt in mijn Overtuiging, dat ons volk wat betreft uwe energie en toewijding met liet volste ver trouwen de toekomst kan tegemoet zien, wetende dat, mochten onverhoopt de groot ste offers van u worden gevraagd, gij be reid zult zijn deze te brengen uit liefde voor uw land en in trouwe aanhankelijkheid aan onze geëerbiedigde vorstin. Leve de Koningin." Tot zes jaar gevangenisstraf veroordeeld. De krijgsraad tp 's-Hertogenbosch heeft vonnis gewezen in de zaak tegen den in het Huis van Bewaring te 's Hertogenbosch ge detineerden 21-jarigen soldaat, J. G. \V„ ge boren te Amsterdam en dienstplichtig, die op 29 Mei j.1. te Amsterdam, toen hij met een dag verlof thuis kwam, zijn zoontje Jo- liannes, dat vijftien maanden oud was, en in een bedje lag te huilen, teneinde hem dat huilen te beletten, met mond en aange zicht zoolang tegen liet kussen en bedde- goed heeft gehouden, dat liet kindje, tenge volge van verstikking, om het leven is geko men. Conform den eisch van den auditeur-mili tair, mr. van der Kun, heeft de krijgsraad den soldaat wegens doodslag veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf, met terbe- scliikking stelling van de regeering en met onlsiag uit den dienst. VERGADERING VAN DEN ALG. NED. ZUIVELBOND UITGESTELD. De algemecne vergadering van de Alg. Ned. Zuivelbond, die op 12 September a.s. te Maastricht zou worden gehouden, zal in verband met den internationalen toestand worden uitgesteld lot een nader vast te stellen datum. HET VLAGGESCHIP „ORANJE" ZIJN EERSTE REIS NAAR NEDERLANDSCH INDIë BEGONNEN. Het vlaggeschip van de Anisterdamsche koopvaardijvloot, liet nieuwe m.s. „Oranje" van de stoomvaartmaatschappij „Neder land" is zijn eerste reis naar Nederlandsch Indië begonnen. Nadat het trotsche schip Maandagavond laat van Amsterdam was vertrokken en gedurende den verderen nacht in IJmuiden was blijven liggen, is het gisterochtend kwart voor zes de Noordzee op gevaren, waarbij aan den gezagvoerder, kapitein B. A. Potjer, is overgelaten, welke route het schip zal volgen, of de „Oranje" den koristen weg door het Engelsche Kanaal zal volgen dan wel in verband met mijnengevaar of andere fe verwachten moeilijkheden rond Schotland zal varen, was bij het vertrek uit IJmuiden nog niet bekend. Wanneer liet schip zich op den Atlantischen Oceaan ter hoogte van Gi braltar zal bevinden, wordt definitief be slist over de vraag, of de verdere route zal gaan door de Middellandsche Zee dan wel via Kaap de Goede Hoop. De „Statendam" vertrokken. Het s.s. „Statendam" van de Holland Amerika Lijn, dat gisternacht naar New York £ou vertrekken, heeft gistermorgen in de Rotterdamsche haven gewacht op een trein uit Parijs, waarmede nog 178 passa giers zouden aankomen. Die trein is gister morgen om 8 uur te Rotterdam gearriveerd. De Statendam is daarop om tien uur van Rotterdam vertrokken. Tegen kwart voor één was het schip in zee. GEVOLGD DOOR POGING TOT ZELF MOORD. BEIDE SLACHTOFFERS IN ERNSTIGEN TOESTAND NAAR HET ZIEKENHUIS GEBRACHT. Gisterochtend omstreeks half twaalf heeft zich op de Kerkhoflaan bij de Schevening sche Boschjes te Den Haag een drama af gespeeld, dat twee slachtoffers heeft ge- eischt. Om nog onbekende redenen loste de 30- jarige inwoner van Loosduincn S. T. de .1°. uit een revolver drie schoten op het 27- jarige meisje F. M. uit de Celebes,straat. Twee kogels troffen het slachtoffer in het hoofd. De dader richtte vervolgens liet wa pen op zich zelf en werd eveneens door een kogel in het hoofd getroffen. Beiden zijn in ernstigen toestand naar het Diaconessenliuis Bronovo vervoerd. DONDERDAG 7 SEPTEMBER 1939 Hilversum I. 1875 en 414,4 m. AVRO-Uitzending. 8.00 Gramofoonmuziek (ca. 8.15 Berichten). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Hans Lennartz' ensemble (11.0011.25 Declamatie). 12.15 Berichten. 12.17 AVRO-Amusementsorkest. 12.45 Gramofoonmuziek. 1.15 Orgelspel. I.30 Omroeporkest. 2.00 Declamatie. 2.25 Omroeporkest. 3.15 AVRO-Vaupdeville-orkest en soIiElen (opn.). 4.00 Voor zieken en thuiszittenden. 4.30 Francis Keth's ensemble. 5.00 Jeugdh '.lfuur. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 De Twilight Serenader? 6.28 Berichten. 6.30 Sportpraajte. 7.00 Viool en piano. 7.35 Reportage. 8.00 Berichten ANP, radiojournaal, mededee- lingen. 8,20 AVRO-Amusementsorkest en solisten. 9.00 Liedjes. 9.20 Gramofoonmuziek. 9.30 Omroeporkest en solisten. II.00 Berichten ANP, hierna: Gramo.oonmuz. met toelichting. 11.5012.00 Gramofoonmuziek. Een avontuurlijke reis naar de ontoegan kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste le vensdagen slijten. HOOFDSTUK 3. De junglestad. 29. Kogels floten door de lucht, toen enkele der aanstormende mannen hun geweer over de hoofden der menschen afschoten, die in een groep op de pier stonden. „Ha! Ik win weer, René Marcelles", zei Lopez sarcastisch, terwijl hij opstond en het stof van zijn witte pak afsloeg. „Blijf allen staan waar je staat, of ik geef mijn mannen bevel om te schieten!" De volgelingen van Lopez, een bende smerige, havelooze kerels, kwam dichterbij. „We moeten iets doen", fluisterde Koen tegen René. „Lopez zal na tuurlijk de machine vernielen en de olifants mannen van ons wegvoeren." René stond slechts enkele passen van de geopende cabinedeur af. Op het ogenblik, dat Lopez opzij liep om met zijn bende te beraad slagen, nam René zijn kans waar. In een flits sprong' hij m de machine en smeet de deur achter zich dicht. Een half dozijn kogels, h„-stig afgevuurd, ketsten tegen de metalen romp, toen René uit het gezicht verdween. 30. De loop van een machinegeweer kwam nu uit een van de pacrijspoorten van de Zilveren Albatros te voorschijn en werd op de bende van Lopez gericht. Iedereen begreep, dat René zijn vinger aan de trekker had. „Gooi je wapens in de rivier," schreeuwde René. Gedurende een ogenblik van aarzeling staar den de mannen naar het machinegeweer. Toen vloog er een geweer in het water en weer een en een derde. „Vooruit! Jullie allemaal!" herhaalde René op een toon, die geen tegenspraak duldde. ,,Ik maai jullie van de aardbodem weg als jullie niet binnen drie seconden je geweren weggegooid hebt." 31. Lopez sprong plotseling als een slang naar voren, greep Bep vast en hield het meisje als een schild voor zich. „Hij bluft!" riep Lopez tegen zgn mannen. „Houd je geweren bij je!" „Een!" De stem van René klonk hard bo ven het rumoer uit, terwijl hij telde. „Twee!" op „drie!" schiet ik!" Nog drie gewe ren vijf gingen de rivier in. 32. Het geratel van het machinegeweer klonk over de hoofden van Lopez' volgelingen, om hun rchrik aan te jagen. Onmiddellijk waren er mannen bij, die het vertrouwen in hun lei der verloren en nu gooiden allen hun geweren weg". „Handen omhoog!" brulde René en hoewel aarzelend, gehoorzaamden de mannen. „Vooruit, loop naar de kust," commandeerde René. „Handen omhoog en niet omkijken". De heele groep liep zo vlug mogelijk naar het land toe, bang voor de kogels uit het dood- zaaiende machinegeweer. Hilversum II. 301.5 m. 8.00—9.15 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 2.00—12.00 NCRV. 8.009.15 Gramofoonmuziek (Om 8.15 Ber.) 10.00 Gramofoonmuziek. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuui 12.00 Berichten. 12.15 Gramofoonmuziek. 12.30 KRO-orkest. 1.00 Gramofoonmuziek. 1.20 KRO-oikest. 2.00 Handwerkuurtje. 3.00 Vrouwenhalfuur. 3.45 Bijbeilezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.00 Handenarbeid voor de jeugd. 5.505.oó Gramofoonmuziek. 6.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek (ca. 6.30 Berichten). 7.00 Berichten. 7.15 Journalistiek weekoverzicht. terwijl jij Claudia bevrijdde en ik hem had zien uitgaan, nam ik de kans waar zijn huis binnen te komen; de details bespaar ik je, maar ik heb de laatste dagen zeer positieve inbrekerstalenten bij mezelf ontdekt! Ik vond den stempel inderdaad. Het was in den voet van 'n kandelaar gesneden, zooals je gehooiu hebt. Ik bespeurde een kleine groene inktvlek op den schoorsteenmantel; daardoor kwam ik er toe den kandelaar op te beuren en te be kijken. Het inktkussen zat in een la van zijn schrijftafel. En daarmee heb je ze vannacht daar ginds gekregen? Gedeeltelijk. - an Mc Girk schreef ik een brief in Bindles' code met dc groene inkt vlek onderteekend en gaf hem order om elf uur in A.S.C.H.-huis te zijn en Bleekneus mee te brengen. Ik had uitgeknobbeld dat Mc Girk gewoon was om met Schenk contact te hou den door een bediende, die in het vertrouwen was, op te oellen. Dus ik waagde de kans, verdraaide mijn stem, telefoneerde den mar. en vertelde hem dat hij aan den baast moest zeggen, dat wij W.B. te pakken hadden. Ik zei hem da* de baas na elven in A S.C H-huis moest komen en dat zijn komst van het grootste gewicht was. Zooals je gezien hebt, is de list gelukt. Maar ik ben er nog niet heelemaal, drong O'Malley. Hoe zit het met Brady? Hoe kwam die daar zoo op het critieke moment uit de lucht vallen? Barret lachte met 'n tikje spot in zijn stem. Mjjn beste O'Malley, je dacht toch niet dat Schmidt den Inhoud van dien brief een minuut voor zich gehouden heeft? Hij behoort zelf tot de politie, zooals hij je 'erteld heeft, al is het in los verband. Geen twee uur nadat je bij hem was geweest, had hij het epistel ontcijferd en was zijn dochtertje met een briefje aan Brady, die jou immers gestuurd had, waarin hij hem het resultaat meedeelde, op weg. Wel verdraaid! kreunde O'Malley. Brady is toevallig ook een oude kennis van mij. ging Barrett voort. Hij belde me di rect op met 't verzoek om bij hem te komen en een verklaring te geven, daar Schenk had rondgest ooid dat ik een vijand van Chester was en het leek hem dientengevolge niet uit gesloten dat ik in den diefstal betrokken was, hoewel mijn naam niet in jouw afschrift van den brief noch in de door Schmidt ontcijferde mededeeling in een code voorkwam. Brady zei me dat Schmidt je beloofd had de eerste tien dagen den inhoud van den brief voor zich te houden. Nu, ik vertelde hem de heele geschie denis. Als ik de hulp van de politie niet had gehad, zou ik een heeleboel dingen niet te weten zijn gekomen en een paar stoute stuk jes niet hebben kunnen uithalen zonder kans te loopen opgepakt te worden. En wat Brady betreft die vertelde jou gemakshalve dat hij ambtelijk met het heele geval niets te maken had. Dat is alles O, is dat alles! herhaalde O'Malley, met een mengeling van ongeloof en respect in zijn toon. Nu, hoe je dat allemaal klaargespeeld hebt gaat boven mgn pet! Het was inderdaad een poos op zgn kantje, bekende Barrett peinzend. Schenk had een heeleboel vriendjes bij de politie. Dat heb ben een heele oocl kopstukken uit het zaken leven, dat weet jc. En Schenk had, zooals ik al zei, hier en daar losgelaten, dat ik Chester vijandig gezind was en Bindles eveneens en mijn gelijkenis met den man, dien hg' dien nacht Bindles' huis had zien binnengaan. Brady vertelde het mg. En daarop verdween ik met bekv.amen <poed. Het was voor mij gemakkelijker oir in h-1 verborgene te wer ken. En je hebt ons allemaal in 't ootje ge nomen, mijzelf incluis! riep O'Malley. Ik hield mgzelf nog wel \oor zoo geslepen. Dat 'vas je ook voor een man, die op eigen gelegenheid en alleen met veronder stellingen werkte. En ik ben je zeker heel dankbaar voor je poging om den brief achter te houden, toen al de sporen van den moord in mijn richting wezen. Het zal me benieuw, n wat ze krijgen, opperde O'Malley eensklaps. Ze behooren op den elcctrischen stoel te komen alle drie, tenzij Schenks geld hen helpt den dans te ontspringen. Maar dat betwijfel ik. Het bewijsmateriaal is zoo overstelpend, dat er geen speld tusschen kan. Brady krijgt nu de rest van de bende ook wel gauw te pakken: er zijn er nog twee, die chauffeur, je weet wel, en nog een ander, om niet te spre ken van Bates, die eigenlijk niet tot dien troep behoorde. O'Malley had zitten nadenken. 7.45 Voor de postzegelverzamelaars. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 Arnhemsche orkestvereeniging. 9.00 Causerie „Geneeskunde in den Bijbel". 9.30 Orgelconcert (opn.). 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Arnhemsche orkestvereeniging. 11.15 Gramofoonmuziek. 11.5012.0( Schriftlezing. Hoe kwam je eigenlijk dien nacht in Chesters bibliotheek? vroeg hij plotseling. Dat begrijp ik nog niet. Barrett lachte, hoewel er ook iets van ver driet in dien lach doorklonk. Je bent nu zelf in het schuitje, jonge man, dus kan het mij niet schelen het je te vertellen, antwoordde hij. Ik had miss Chester in geen vijftien jaar gesproken. Wij waren eens verloofd, en soms ga ik daar wel eens heen om een glimp van haar op te vangen zonder zelf gezien te worden. Er zijn nu een maal van die sentimentaliteiten, die zelfs een sterk man niet kan kwijtraken, voegde hij er aan toe, met een poging tot bruuskheid. En fin ,om op dien avond terug te komen, ik was in den tuin toen jij met haar praatte, hoewel ik niet kon hooren wat je zei. En zoo als ik je al verteld heb, ik dacht dat je mis schien een opdracht van Schenk had, die al tijd met haar heeft willen trouwen. Ik ver moedde namelijk dat Chester Schenk had laten komen om zijn hulp te vragen en dat Louise er de prijs voor zou zijn. Vandaar dat ik juist dien avond was gegaan en om te voorkomen, dat Louise het slachtoffer werd, had ik Chester zelf willen helpen ondanks wat er gebeurd is. Barrett lachte weer. Ik hing daar in dien tuin rond, tot het licht uitging. Ik wilde juist weggaan toen ik een man naar het huis zag sluipen. Ik zag hem een van de ramen van de bibliotheek openen en naar binnen klim men. Toen zag ik het schijnsel van zijn lan taarn op de brandkast. Hij kreeg het ding open, nam de aandeelen en het geld eruit en sloot de kast weer. Ik kroop door het ven ster, juist toen Schenk binnenkwam en tegen hem fluisterde: De rest weet je. Maar hoe wist Schenk, dat jg' daar bent geweest? Hij moet Bindles verteld hebben, dat jij het was, anders zou Bindles jou dien brief met de groene inktvlek niet gestuurd hebben. Hoe herkende Schenk je? Mc Girk richtte een oogenblik de lan taarn op mijn gezicht eer hij sloeg. Toen moet Schenk me gezien hebben. Nu. dat verklaart alles. Wat een idioot ben ik geweest! riep O'Malley. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7