Abonneert U op dit blad CONTROLEUSE J y TT IE TTJ Ons Indisch hoekje Bij de Heldersche Radio Centrale Kalf op hol! Vandaag flinke, nette Loopjongen Betrekkingen Te huur Te koop Te koop Diversen XtoceJUch nieuuM Opening Militair Tehuis te Den Burg In tropisch Nederland Oost Indië voor 50 jaar Uandden uil hel Vliedend. Blaadje. Talenkennis vereischt. fyu-tteUi&i100 fiQi. v-eA&cwJiUu-aaAde! Dansinstituut Polak In het nummer van onze krant van van daag vindt men een brochure van het Dans instituut Polak, Koningstraat, waarin men tal van bijzonderheden vindt betreffende de inschrijving, die thans weder geopend is. Op dit instituut worden zoowel privélessen als clublessen gegeven, terwijl men, zooals vanouds ook zelf clubjes kan organiseeren. Overigens lijkt ons een aanbeveling voor dit te goeder naam en faam bekend staand insti tuut overbodig. Zwemmen in het Gemeente- Zwembad Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer, zij er de aandacht op gevestigd, dat in verband met het diploma-zwemmen, het bad Zaterdag a.s. van des voormiddags 11 uur af voor het publiek gesloten zal zijn. Voor verdere bijzonderheden zie men de aankondi ging- De koopvaardersschutsluis beschermd Gisterenmorgen zijn proeven genoemen bij de koopvaardersschutsluis met een scherm- zeil, dat dienst zou moeten doen bij een even- tueelen bomaanval op deze sluis. Een groot zeil, dat aan den bovenkant bevestigd was en met gewichten verzwaard, hield het water uitstekend tegen, zoodat, ook wanneer er een gat in de sluis geslagen mocht worden, het gevaar van overstrooming nog te keeren is. Eerst als een van de deuren geheel weg zou slaan, zou dit gevaar accuut worden. Het comité, dat zich in onze gemeente heeft gevormd, ter verzorging van de hier tijdelijk verblijf houdende militairen, heeft het klaar gespeeld, gisterenavond een alge meen militair tehuis te openen. De officieele opening had gisteravond plaats. Het gebouw „Eben-Haëzer" in de Julianastraat te Den Burg, is tot dit doel ingericht. Er is blijkbaar had gewerkt in de laatste dagen want het be kende zaaltje zag er zeer gezellig uit. Nabij den ingang is een cantine geplaatst, die gis terenavond beheerd werd door een der Texel- sche gemobiliseerden, korporaal Witvliet. Het gebouw liep tegen het bepaalde openingsuur geheel vol met militairen. Ook de Leger aalmoezenier, burgemeester Kamp en ver schillende comité-leden woonden de opening bij. Eerst werd het woord gevoerd door Ds. Visser, die een woord van welkom richtte tot de militairen, in het bijzonder tc^comm. deed spr. genoegen, dat vrijwel alle stoelen bezet Varen. We hebben hierin alles geplaatst wat o.i. noodig was om hier voor U een prettig tehuis te vormen. U vindt er een leestafel, met veel lectuur, een schrijftafel, verder een tafel met allerlei spelen: dam, schaak, etc., ook zijn er enkele sjoelbakken geplaatst. Verder is er een piano en naar ik verneem zijn er onder U pianisten van naam, die zich misschien wel verdienstelijk willen maken om u 't leven wat te veraangenamen. We hopen, dat ge u hier thuis zult gevoelen, daarvoor is dit tehuis gesticht, 't Was niet ons doel er een soort van café bij te openen in deze gemeente, die zijn er genoeg doch, dit moet een huis zijn waar ge kunt ver blijven, zonder, dat ge U daarvoor uitgaven j behoeft te getroosten. Er is een cantine in gericht, waarin de prijzen zoo laag zijn bere kent, dat niemand hieraan verdient. Ge hebt deze inrichting dan ook te beschouwen als een geschenk van de burgerij. Ieder heeft daartoe iets bijgedragen. Even wil ik mededeelen, dat de militairen, die te De Koog al eenigen tijd vertoeven er 50 aan hebben bijgedragen (applaus) en de Gemeente Texel 25. De heer v. Swinderen beheerder van de radio-distributie, heeft hier dezen middag nog een aansluiting gereed gemaakt, zoodat U ook naar radio-uitzendingen zult kunnen luisteren. Dan werd het radio-toestel aan gezet en vernam men de stem van den heer v. Swinderen, die aan de burgerij mededeelde, dat op dit moment het Militair Tehuis werd geopend. Daarna klonk het Wilhelmus. Vervolgens voerde burgemeester Kamp het woord, die mededeelde, dat feitelijk het eenige comitélid, dat aan de opening van dit tehuis bijzonder hard heeft gewerkt, Ds. Vis ser is geweest, die hiervoor dan ook allen dank toekomt. Verder wees de burgemeester op de correcte houding, die de militairen zon der uitzondering tot heden in onze gemeente aannemen. Waaruit dan ook ongetwijfeld de welwillende houding van de burgerij voor komt. De Texelsche bevolking staat als gast vrij bekend en is gewend jaarlijks pl.m. 20.000 niet-ingezetenen te huisvesten, die hier vrij willig komen en ook deze gastvrijheid weten te waardeeren. Uw komst is niet vrijwillig maar, maar het heeft mij genoegen gedaan dat men u met dezelfde gastvrijheid heeft ontvangen. Spr. wees er verder nog op, dat de politie hem had gerapporteerd, dat de houding der militairen zoo voorbeeldig was, dat men niet bespeurde dat hier soldaten zijn aangekomen. Vervolgens sprak Kapt. Schol (comm. v. d. troepen op Texel), die vooral zijn voldoening uitsprak over 't compliment, dat de Burge meester den militairen had gebracht. Ik ken mijn mannen, zei spr. en had niet anders van U verwacht ook. De houding van de burgerij is, zoo vervolgde Kapt. Schol, bij onze plotse- lingen aankomst zeer correct geweest. Spr. hoopte ook, dat de militairen zich in dit ge bouw thuis zouden gevoelen. Ten slotte voerde Pastoor Brinkman nog even 't woord. Spr. sprak ook den wensch uit, dat het in dit gebouw zoo gezellig zal zijn, dat er veel bezoek komt, zelfs zooveel, dat het comité genoodzaakt zal zijn een tweede Tehuis te openen. Verder besprak Pastoor Brinkman de goede samenwerking in het comité, waarbij werd gewezen op het feit, dat de geestelijke verzorging van de militairen hem en in 't bijzonder ook Ds. Visser zeer ter harte gaat. Omdat alleen wanneer het moreel van de soldaten goed is een leger kan bestaan. Verder deelde Ds. Visser nog mede, dat het gebouw voorloopig geopend zal zijn alle dagen 's middags van 46 en 's avonds van 710 uur. Kerknieuws Ds. Gorter, benoemd predikant bij de Doops gezinde Gemeente Burg-Waal-Oosterend, zal in de Doopsgezinde kerk te Den Burg zijn intrede houden op Zondag 1 October a.s. Bij het aanleggen van spoorwegen in China kwamen de ingenieurs voor eigenaardige, niet voorziene moeilijkheden te staan. Een gelijksoortig geval deed zich te Semarang (Java) voor, toen het gemeentebestuur dier stad besloot om het idee van dr. De Vogel tot uitvoering te brengen om de bewoners der zeer ongezonde benedenstad zoo veel mo gelijk naar de vlak bij gelegen heuvels te verplaatsen. Daartoe moest er een weg naar en door de heuvels worden aangelegd. In beide gevallen stiet men op bezwaren van godsdienstigen aard. Ze hielden verband met de „hong soei", de werking van natuur krachten. Bij het bouwen van een graf wordt hierop in ernstige mate gelet. Hierbij wordt o.m. rekening gehouden met de windrichting en met stroomend water. Zoo het eenigszins mogelijk is, moet er in de nabijheid stroo mend water zijn. De voorzijde van het graf wordt er naar toe geplaatst. Achter het graf dienen zich heuvels te bevinden. Is dit niet of niet in voldoende mate het geval, dan on dervinden de overledene en diens familie tot in het verre nageslacht er onaangename gevol gen van. De geesten van de aarde en die van de lucht worden door het graven en bouwen in hun rust gestoord. Ze worden met offers tevreden gesteld. Het voldoen aan de eerstge noemde eisch baart heel veel zorg, want hier helpen geen offerandes. Er gaan soms maandén en maanden mee heen eer de ge schikte plaats is gevonden. Is de begrafenis naar den eisch geschiedt, dan hebben allen rust: overledenen en familie. Verstoring der rust bij een graf leidt tot heftigen tegenstand bij de familie. In China was deze bij het aanleg gen der spoorwegen zóó groot, dat de ingel nieurs vaak genoodzaakt waren om in het tracé der spoorwegen groote en kostbare wij- zigingen aan te brengen. Te Semarang bleek het bij het bepalen van het tracé van den bochtigen weg in het heu velterrein, dat het hier en daar vlak langs een Chinesch graf liep. De Chineesche bevol king (in die stad in grooten getalen aanwe zig), kwam in verzet. De heer Henri Borel, Cliineesch tolk (tevens bekend schrijver) was hun woordvoerder en raadsman. Als deskun dige kende hij de ernstige bezwaren. Nu ging het niet aan om de belangen van een volkrijke stad (meer dan 100.000 inwoners) op te offe ren aan die der dooden en hun familie. Beide partijen begrepen langzamerhand de weder- zijdsche moeilijkheden. En ze zagen ook in. dat er een oplossing moest worden gevonden. Waar het tracé om technische redenen niet gewijzigd kon worden, werd de oplossing ge vonden, dat een graf met plechtig ceremonieel werd geopend, het gebeente naar een nieuw graf overgebracht, het oude verwijderd. En zoo is er bij de havenstad Semarang een nieu we heuvelstad verrezen, zóó schoon, zóó goed om er te wonen, dat elke kuststad ze mijn oude woonplaats benijdt! Een Chineesch graf van een rijke familie vormt een kostelijk monument. Het ligt steeds op een plek, die uitmunt door rust en natuur schoon. De nauurminnende bezoekt ze op z(jn Zondagochtendwandelingen. Ik herinner me, dat er wel pic-nics naar werden onderno men. Hiertegen kwam van Chineesche zijde verzet: de vroolijke bezoekers en bezoeeksters stoorden de rust der overledenen. In de krant kwam dit tot uiting. Onbekend met de Chinee sche gewoonten, had men dit niet bedacht. Natuurlijk zocht men toen andere schoone plekjes, in het heuvelterrein wel te vinden! Ik beeld hierbij een Chineesch graf te Ke- diri (Java) af. Met zijn beeldhouwwerk is het zeker een fraai monument, maar er zijn op Java en vooral in West-Borneo met zijn tal rijke Chineesche bevolking, vele, die een rij ker en grootscher indruk maken. H. F. TILLEMA. Ondervolgende schepelingen zijn den 15den Augustus 1939 per rn.s. „Slamat" van de „Rotterdamsche Lloyd" uit Oost-Indië in Ne derland terugkeerd. Stoker-olieman J. de Jong, J. de Man, A. A. Nierop, H. J. Oosterveld, J. Bogaart, J. L. J. Berg, J. C. Hofmeijer, J. Hospes, F. Augus tijn, J. van Velzen. Stoker le kl. J. H. Dittmer. Oppervlgtmaker (M) F. C. C. Everaert. Maj.-vliegtmkr. (M) J. C. L. Broekhuizen. Sergt.-vliegtmkr. (M) J. W. L. Munier. Matr. le kl. C. L. van Gend, P. v. d. Horst, G. P. de Leeuw, R. A. J. v. Dun, K. H. Kroon, L. C. v. d. Blink, H. Duvaloois, J. Eindhoven, P. H. Dreessen, J. van Loo, G. Schol, A. C. van Vegten, J. v. d. Meulen. Sergt.-torpmkr. J. G. C. Rappoldt. Stoker-olieman P. Brinkman. Ondervolgende schepelingen zijn den 23sten Augustus 1939 per m.s. „Joh. van Oldenbar- nevelt" uit Oost-Indië in Nederland terug gekeerd Kwartiermeester N. Holthuijzen. Matr. le kl. F. C. A. van Luyk, L. van Delft. Matr. 2e kl. Z. Brekveld. Korpl.-konstabel F. Homborg, A. J. Parrin, J. Peeters, A. v. den Brand. Maj.-telegrafist L. C. Weeda. Korpl.-telegrafist F. A. F. F. Lokven. Seinersmaat P. Louwerse. Korpl.-torpedamekr J. Borking. Torpedomakersmaat J. Ket. Korpl.-macht. T. P. C. van Eekelen, J. Bakker. Korpl.-vliegtmkr. C. W. J. Olierook. Opperschrijver J. C. Verboom. Korpl. d. marns. K. H. Moraal. Marn. le kl. M. v. d. Haak, P. Koppert en A. Amens. Uit het politie-rapport AANRIJDING IN DE HERZOGSTRAAT. Gisterenmiddag is een tweejarig jongetje, een zekere K. v. G. uit de Cronjéstraat, al spelende onder een vóorbijrijdenden auto terechtgekomen. Hoewel de bestuurder krach tig remde, kon hij toch niet voorkomen, dat door de bumpers het kind opzij werd gegooid, waardoor het eenige ontvellingen bekwam. Nadat het in de*,,St. Lidwina" was verbonden, kon het jongetje weer naar huis terugkeeren. AANRIJDING BIJ DE KOOY. Door het plotseling oversteken van een dame, die op de hoogte van De Kooy met 'naar fiets reed, heeft er gistermiddag aldaar een aanrijding plaats gehad, waarbij de dame een lichte hersenschudding opliep. Want door dat plotselinge oversteken kon een auto, die met een 70 km vaart langs het N.H. Kanaal reed, ondanks krachtig remmen niet voorkomen, dat de dame, geheel door eigen schuld, onder den auto terecht kwam, met bovenvermeld gevolg. Dr. Swaters uit Julianadorp verleende de eerste hulp, waarna de dame met den ziekenauto van De Kooy naar haar woning werd vervoerd. JIARINE-FILM TE BATAVIA Op 22 dezer BATAVIA, 6 Sept. Aneta verneemt, dat, wijziging door bijzondere omstandigheden voorbehouden, op 22 September a.s. in het Decapark te Batavia de première zal zijn van de marine-film ,,'t Sal waerachtig wel gaen". Hoogstwaarschijnlijk zal bij deze eerste ver tooning ook de Gouverneur-Generaal aanwe zig zijn. Toen Den Helder zich te goed deed aan het middagmaal en de straten onzer gemeente in volkomen rust verkeerden, overgoten door een mild Septemberzonnetje, stond in een steeg, in het stadsgedeelte tusschen Spoorstraat en Loodsgracht, achter een slagerij, een kalf, ver laten Dienzelfden morgen was het gescheiden van zijn moeder. De emoties van dezen dag hadden grooten indruk op het dier gemaakt en de blik, waar van velen meenden, dat hij stompzinnigheid en domheid uitdrukte, was eerder het bewijs van zware overpeinzingen. Wij kennen onder de menschen ook van die in zich zelf gekeerde individuen, wier glazige blikken een intens zieleleven doen vermoeden. Het kalf gedacht aldus zijn moeder en had een vage voorstelling van weilanden, uitge strekte groene grasvlakten, glanzende slooten, waarin het zijn evenbeeld zag weerspiegelen, en overvloedige maaltijden. In deze dorre, kale steeg, waar langs de schutting slechts een armzalige, smalle rand groen viel te onder scheiden, droomde het kalf zich een Nirwana, waar alle heerlijkheden, die in het leven van een kalf konden voorkomen, ook werkelijk voorkwamen. Onder de dieren als onder de menschen Het wilde erheen, maarer was een touw, dat het dier noodzaakte te blijven waar het was in de dorre steeg. Het kalf rukte en trok. Toen schoot het touw los. Het dier schoof behoedzaam naar het eind van de steeg. De straat lag verlaten. De weilanden uit den dagdroom lokten, lokten steeds meer. Het kalf begon te loopen, eerst op een drafje, maar steeds harder, holde door de straten, schoot langs de ramen. Verder! Maar daar was de straat al niet meer ver laten: Een schelle kreet gilde door de buurt, drong door in de kamers, waar het maal nog werd gebruikt en waar reeds een uiltje werd ge knapt. Achter het kalf rende een jongen, zoo hard zijn beenen hem dragen konden. De gil van den jongen bracht andere jongens op de straat. Ook zij gilden, de een schel en hoog, de ander laag. Het kalf schrok, vergat alle droomen, dacht alleen aan het gevaar achter hem en rende sneller. Het gehuil achter het dier verdubbelde, de horde der achtervolgers groeide. Aan de deuren verschenen nieuwsgierige gezichten, maar er was als niet veel meer te zien. Het achtervolgde en de achtervolgens waren reeds uit het gezicht verdwenen. Maar een had het gezien en in minder dan geen tijd wisten allen het, er was een kalf op hol. Waar het vandaan kwam. „Gut, dat weet ik niet." „Dat ziet je anders ook niet veel, zoo'n rennend kalf in de straten, zeker ergens los gebroken" En terwijl de meer bezadigden uit de buurt het geval bepraatten, trok de horde van de eene straat de andere in, daarbij geleid door het wanhopige kalf. Het dikke touw sleepte het achter zich aan. In de Tweede Vroonstraat wandelde een heer. Hij genoot van de stralende zon. Dan bereikten plotseling vreemde geluiden zijn oor en hij stond luisterend stil. Een gehuil van menschelrjke stemmen klonk steeds dichter bij. Dat het jeugdige stemmen waren was ook nog t§ hooren, maar wat precies werd ge roepen, daar kon de heer met geen mogelijk heid achter komen. Het rumoer naderde snel, er scheen iemand of iets achtervolgd te worden. Het was den heer een raadsel in dit rustige middaguur De troep moest zich in de zijstraat bevinden', te oordeelen naar het aanzwellend geluid. De oplossing van het raadsel was nabij Plotseling schoot een zwart-wit geval om den hoek, een werveling van pooten, een snelle beweging, niet nauwkeurig te onder scheiden, door de groote snelheid. Het vloo» recht op den heer af. Probeerde te ontwijkem En nu ineens hoorde de heer wat er werd geroepen: „kalf op hol, houdt hem, houdt hem!" Er kwam nog meer om dienzelfden hoek: een werveling vari armen en beenen, een plotselinge golf geluid uit een twintigtal jongenskeelen. De heer stond een oogenblik perplex. Het kalf schoot hem rakelings voorbij. Dat bracht den heef tot de werkelijkheid terug. Hij draaide zich bruusk om en begon even eens de achtervolging. En dit gezien zijn onderdanen van aanzien lijk meer lengte waren dan die der knapen, tevens gezien het feit, dat deze heer nog niet den leeftijd der stijven had bereikt, met succes! Want spoedig had hij het dier te pakken, of beter gezegd het touw. Het kalf stond stil, buiten adem, zijn flanken bewogen snel op en neer. Ook de heer stond stil, eveneens buiten adem, en toen de jeugdige achtervolgers het tweetal hadden bereikt, stonden zij daar stil zwijgend bij, niet in staat om nog iets te zeggen. Aan de deuren stonden de nieuwsgierige huismoeders, stomverbaasd. De rust was plotseling teruggekeerd. Het kalf werd weggeleid, de jongens ver spreidden zich in groepjes en zetten hun spel voort, de heer vervolgde zijn wandeling en de deuren sloten zich VUIGE LASTER. 18 Augustus. De ondergeteekenden, contractanten tot ber ging van schip en lading van de „Scottish Fai- ry". verklaren mede namens hunne makkers, die den tocht ter redding van schipbreukelin gen gelukkig volbrachten, dat het vuige laster is hen, hunne makkers, en andere Heldersche en Nieuwedieper vletterlui alleen te verdenken de hand te hebben gehad of geleend aan den roof en beschadiging die daar aan boord heeft plaats gehad; dat zij gedurende dien tijd dat het moet geschied zijn, niet aan boord geweest zijn. Als ieder weldenkende hopen ook wij, dat de waarheid aan het licht komt. Wij geven dan in overweging ook aan die anderen te denken, die gene zijde van het Marsdiep bewonen. Laster tegen ons zullen wij ter plaatse waar zulks behoort doen vervolgen. Dorus Rijkers, Schipper Reddingboot. Jan Bijl, Contractanten. Onderneming Fa. E. N. HEIJLIGENBERG, kan geplaatst worden een Schriftelijke sollicitaties te richten aan de Directie GRAVENSTRAAT 24. GEVRAAGD Leeftijd plm. 18 jaar Aanmelden hedenavond half acht, bij Drukkerij DE BOER, Koningstraat aangeboden LOOPJONGEN gevraagd. Slagerjj SCHRIEKEN, Langestraat 54. Gevraagd net DAGMEISJE, niet ouder dan 15 18 jaar. Brieven onder No. 339, aan het Bureau van dit blad. Gevraagd EEN NLTTE WERKSTER. Adres: Weststraat 100. FLINK MEISJE gevraagd. Adres: v. OS, Spoorgracht 5. Gevraagd voor direct een NETTE JONGEN INGELSE, Slagerij, Krugerstraat Gevraagd WINKELMEISJE plm. 15 jaar. A. J. DE VRIES, Spoorstr. 72-74. Gevraagd in „Huize Parkzicht" een net KAMERMEISJE, v. g. g- v. Aanmelden 's avonds na 7 uur. Gevraagd: EEN FLINKE LOOPJONGEN. Adres: KONING. Piet Heinstraat 38. Flink MEISJE gevraagd. Loon 4 gulden. Stoomwasscherij H. Roovers, Am bonstraat 90. Voor direct een bekwaam BAKKERSKNECHT - gevraagd, zelfstandig kunnende werken, bij G. GORTZAK, Loop- uijtpark 23, Julianadorp. Gevraagd: EEN NETTE JONGEN, voor bakkerij en loopwerk. Adres: VIS, Kanaalweg. Voor direct gevraagd: MEISJE, boven de 16 jaar. Adres: Kanaalweg 56. Gevraagd een NET MEISJE voor winkel en huishouding, bo ven de 18 jaar. Briev. onder no. 341, bur. van dit blad. aangeboden Gepens. heer of dame of echt paar Zit- en Slaapkamer aangeb. met voll, pension Brieven onder No. 340, Bureau van dit blad. aangeboden Te koop W. L. kippen br. '38, Slachtkippen en t. vracht auto. Rijksweg 7a. Te koop het Huis JAN VERFAILLEWEG 2. Koopsom 3800.-. Te bevragen aldaar. Te koop: Nieuw Baadje (voor korpl), nieuw laken Pantalon en een nieuw laken Vest. Tegen verminderden prijs. Adres: Sluisdijkstraat No. 111. Pracht Wieg, 1 2-pers. Spiraal. 2 Fauteuils en 4 Stoelen, 4 Clubs, 1 Handnaaimachine, 1 Kamer- spiegel, 1 Theemeubel. Adres: A. POL, 2e Emma- dwarsstraat No. 2. CHEVROLET 1930, de Luxe, met koffer. Beslist zonder ge brek. Best op de banden, van Partic. Prijs 160.—, Adres: Kanaalweg 97. Te koop een goed onderhouden BURGERWOONHUIS, van alle gemakken voorzien. Te bevragen: Goversstraat 45. PENSION aangeboden, ook voor 2 vrienden. Telefoon en bad aanwezig. Adres: Bureau van dit blad. Te koop: PRIMA EETAARDAPPELEN 1.30 per zak, franco thuis. Adres: C. VERBRUGGE, Schorweg 38 B, Breezand. H.H. VEEHOUDERS Spoeling te koop bjj D. ZAAL, Langestraat 68. Te koop 4 gewapend betonnen platen, zeer geschikt voor schuil kelder. Adres: Wachtstraat 35, na 7 uur 's avonds. TE KOOP Goed kamerorgel 25.Eiken waschtafel met spiegel en nacht kastje 8.Damesfiets 7.50. 12-els kleed 8.Beste kinder wagen 7.50. Houten kassa met rollen 6.Luidspreker 4. Groot keukenbuffet 10. Adres: Emmastraat 53. i—- gevraagd Te koop gevra-.gd een in goe den staat zijnde y4 tons Vrachtouto. Adres: Faber, Hartestraat 16, Den Helder. Boeken le kl. Lyceum te koop gevraagd. Adres: Strandboulevard 4, Huis duinen, ingang Badhotel. NAAISTER, L. v. Berkstraat 7 bij Jan in 't Veltstraat. Nieuw, verstellen, keeren, knippen. Ook pasklaar. Een betere Vrede. Een Vereenigd Europa. Wie werkt er voor mee? Schrijf H. BRAAM, Eierland, Texel. 100% verkoopswaardel

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6