Frankrijk strijdt op drie fronten Achterstand Veldpost Engeland rekent op 3 jaren oorlog Auto door tram ingedrukt Het Duitsche leger van 1914 was heter in den Eerst thans ingehaald Naar een Centraleo Bloedtransfusiedienst Eén doode, drie gewonden „Op alle drie is de overwinning zeker" V er voer verbod voor hooi Rijden en varen op commando I Werkloosheid en mobilisatie Afgewezen minnaar wreekt zich LLOYD GEORGE zegt* EEN MILITAIR FRONT. EEN FRONT VAN HET GELD VERKEER. EEN ECONOMISCH FRONT. OORLOGSKABINET INGESTELD. REYNAUD. weet, dat de bank van Framkrijik thans twee maal meer goud bezit dan in Augustus 1914 Met deze tonnen goudis zullen wij in het buitenland de grondstoffen koopen, die voor den oorlog noodig zijn, wij zullen wapens en vliegtuigen koopen. Hoe korter de oor log duurt, des te meer Fransche levens worden gered. De loketten van banken en spaarkassen zijn opengebleven voor betalingen, terwijl in 1914 de spaarkassen slechts 50 fres. per veertien dagen uitbetaalden. Aan den an deren kant hebben wij reusachtige uitgaven gedaan. Ken wet heeft ons het recht gege ven 25 miiMiard van de bank van Frankrijk te leenen. Deze voorschot te nmia rge is nog intact en de oorzaak daarvan is. dat de Franschen den toestand begrepen hebben. ln.plaa.ts van improductieve bankbiljetten bij zich te houden, hebl>en zij op de wa.pe- ningsbons ingeschreven. In deze eerste oor- logsweek zijn de opvragi.n.gen niet alleen gestaakt, doch het overschot der inschrijvin gen op de bons bedroeg 1.000.000.000 francs. liet laatste kwartier zal toebehooren aan het volk, dat zooveel mogelijk produceert en zoo min mogelijk verbruikt. Zoowel ten aanzien van stijging van de deviezen als van verhooging der prijzen, zul Ion wij een toestand hebben geschapen, waarin het particuliere belang zal samen vallen met het algemeene belang. De spaar penningen zullen spontaan belegd worden in schatkistbiljetten en schatkist leeningen, waardoor de oorlgg gefinancierd zal kunnen worden. Dat is de weg, dien wij gaan vol gen. Dat is de veldslag, dien wij zullen leve ren. Nadat Reynaud er op had gewezen dat voor alles de productie zoo hoog mogelijk moet zijn en liet verbruik zoo laag moge lijk en verspilling misdaad is, kondigde hij een reeks verdere maatregelen aan. Deze, aldus Reynaud, hebben betrek king op de wisselconirole. die wij hebben ingesteld, zooals Engeland eenige dagen ge leden heeft gedaan. Frankrijk heeft sedert tien maanden vrijheid op de wisselmarkt gekend. Maar deze vrijheid, die in tijd van vrede goede diensten heeft bewezen en nog zal bewijzen, zou in oorlogstijd een zwak heid zijn geworden. Do maatregelen, die ge nomen zijn, waren reeds lang voorzien en de reglementatie.welke vanmorgen in liet staatsblad is verschenen, is reeds eenigen tijd geleden verzegeld naar alle deelen van het, Fransche rijk gezonden. Men had beschikt, dat het nieuwe regime van kracht zou worden op den Zondag, die zou volgen op de oorlogsverklaring. De maatregelen behelzen een verbod voor het koopen van buitenlandsch geld, door particulieren, en verschaffen de bank van Frankrijk het monopolie voor den handel in dit gold. De wisselcontrole verhindert hanssopc- culatie in buitenlandsche deviezen. Zoo zal de prijscontrole haussepeculatie in goede ren onmogelijk maken. Deze controle zal doeltreffend zijn, omdat zij tegelijkertijd wordt uitgeoefend op de koopkracht en dc verschillende elementen van den prijs, aldus eindigde Reynaud zijn belangrijke uiteen zetting. HET BEWEGELIJKE LEGER BIEDT DE POST VELE MOEI LIJKHEDEN! De directeur van den étappen- en ver keersdienst van het algemeen hoofdkwartier kolonel van den gcncralen staf H. H. Tho- den van Velzon. legde er in een onderhoud dat wij met hem mochten hebben, den na druk op. dat bij den Vcldpostdienst onder geheel andere omstandigheden gewerkt moet worden dan bij de normale postvoor- ziening. Inderdaad, de veldpostdienst heeft tot nu toe stroef gefunctionneerd en ook al is momenteel de gcheele achterstand van de eerste dagen der mobilisatie weggewerkt, men mag niet en nooit venvachten, dat de veldpost-met even groote snelheid het doel bereikt als de post in het burgerleven. Daarvoor zijn de moeilijkheden te groot, o.a. doordat de adresseering niet normaal is. Dc ambtenaren moeten wennen aan de mili taire afkortingen, welke in het leger plegen gebruikt te worden. Bij den burgerpostdienst letten de ambte naren uitsluitend op de plaatsnamen, hij den militairen postdienst moeten zij 't ge- heele adres onder de loupe nemen. Deze oefening heeft tijd noodig. Nog steeds verkeerd adresseeren. De moeilijkheden komen van twee kanten: eenerzijds worden in de adressen maar al te vaak raadsels opgegeven, anderzijds schopt het be wegelijke leger groote bezwaren voor een snelle distributie van de toestroo- monde poststukken. Inderdaad stroomen de brieven, ansicht kaarten en kranten binnen. Het is alsof plot seling iedereen aan het schrijven is gesla gen en tienduizenden poststukken dienen met den meestcn spoed verwerkt te worden, omdat iedere zending nieuwe stukken aan brengt. In het begin van de mobilisatie is het dan ook gebeurd, dat de cumulatie bijna beang stigende vormen aannam. Men schreef aan vankelijk naar de plaatsen, waar de dienst plichtigen mobiliseerden: na twee dagen wa ren deze alweer naar een andere plaats ver dwenen. Eerst thans achterstand ingehaald Het gevolg is, dat eigenlijk eerst in den loop van deze week de achter stand kon worden ingehaald, omdat de verschillende lcgerondcrdeelen al thans voor eenigen tijd op een vaste plaats ie bereiken waren. De ambtenaren van den Veldpostdienst, met overste van Houwëlingen aan liet hoofd, heb ben dag en nacht gewerkt om schoon schip te maken. Zaterdag was men zoover, dat de enorme massa van stukken was weggewerkt, zoodat men met een gerust hart de nieuwe zendingen mocht afwachten. Op het oogenblik zijn er 1 hoofdexpeditie- kantoor, 2 expeditiekantoren en 10 veldpost kantoren in werking met een gezamenlijke sterkte van 400 man personeel. De Minister van Economische Za ken heeft bekend gemaakt, dat met ingang van heden 1939 het vervoe ren of doen vervoeren van alle soor ten hooi, in grootere hoeveelheden dan 100 kg. verboden is. In uitzonderingsgevallen kan de provinciale voedselcommissaris in het gebied, waar degene, die dat product wenscht te vervoeren, ge vestigd is, voor dat verbod dispen satie verleenen. In Frankrijk worden verscheidene maatregelen genomen, welke er op wijzen, dat men zich voorbereidt op een langdurigen en hardnekkigen oorlog. Een daarvan is het instellen van een oorlogskabinet. Het schijnt, dat Daladier het meerendeel zijner medewerkers zal handhaven en aan hen eenige persoonlijkheden van be proefde bevoegdheden en beproefd karakter zal toevoegen. Een geheel nieuwe regeering wordt dus niet gevormd. De minister van finantiën Paul Reynaud heeft gisteravond in een uit voerige radiorede verschillende mededeelin gen over de te volgen gedragslijn gedaan. De rede van Reynaud. In zijn rede trachtte de minister aan te toonen, dat achter het militaire front een economisch en een monetair front ligt. Duitschland verloor in 191S den oorlog niet hoofdzakelijk door ineenstorting van het mi litaire front, doch door ineenzinking op de heide andere. Ook thans zal dat het geval zijn, aldus Reynaud. Duitschland is reeds in groote mate uit geput door de gigantische inspanning, die het zich heeft getroost voor de voorberei ding van den oorlog. Economisch en finan cieel is het Duitsche organisme reeds zeer kwetsbaar. Wat nu Frankrijk betreft: het is een feit, dat het don oorlog begint in veel betere eco nomische en financieele omstandigheden dan de vijand. Sedert een jaar is het productie-rytlvme der wapenfabrieken aanzienlijk gestegen terwijl de algemeene productie van rijkdom men toenam. En wat den goudvoorraad !>e- treft: het zal voldoende zijn, indien ik me dedeel, dat deze oor'ogsscihat in enkele maanden met bijna 30 procent is gestegen. Het is niet slecht, dat men hier en elders STRIJD OM HET INTER NATIONALE RECHT. Lloyd Gcorge heeft in de „Sundav Ex press" de indrukken weergegeven, welke na de eerste week van dofc oorlog bij hem zijn opgekomen. Wederom, zoo schrijft hij wordt gestreden om het internationale recht. De ze strijd duurt van het begin der geschie denis en zal niet eindigen, wanneer men niet gelijk recht erkent voor sterke en zwakke mogendheden. De strijd zal slechts eindigen, wanneer de aanvaller merkt dat de weg te kostbaar wordt. De Westelijke LLOYD GEORGE. mogendheden moeten den aanvaller van 1914 weer dezelfde les geven en zij moeten dit zoodanig doen, dat het de laatste keer is. Lloyd George merkt verder op, dat een deel van het oude OostenrijkHongarije neutraal is, evenals Bulgarije en dat Tur kije aan de zijde der Westelijke mogendhe den staat, terwijl het Poolsche leger nog in tact is. Drie punten zijn van belang nl. de kwali teit van liet commando der Poolsche troe pen, de vraag of zij een stelling voorberei den, welke houdbaar is en heit moreel van de troepen. Waartoe de Polen in staat zijn, blijkt uit het garnizoen van de Westerplattc. Verder merkt Lloyd George op. dat een onbetwistbaar gunstige factor is, dat het Fransche leger superieur is aan ieder ander leger, terwijl over een groote menschenre serve wordt beschikt. Tenslotte verklaart Lloyd George, dat het Duitsche leger van thans niet vergeleken kan worden met dat van 1914. De Duitsche officieren staan niet op het peil van de Fransche. Engeland mag evenwel niet het zwaartepunt van den stvijd op het Fransche leger laten vallen, Het moet zonder tijdver lies maatregelen nemen om een leger te zenden, teneinde het Fransche te heli>en in den aanval op het nationaal socialisme, Alleen vrede met een „fatsoen lijke Duitsche regeering". EEN DUITSCH VREDESAAN BOD VIA MUSSOLINI VER WACHT. BIJ VOORBAAT AF GESLAGEN. Er is een belangrijke Britsche verklaring gepubliceerd, waarin wordt gezegd, dat in de bijeenkomst van het oorlogs-ministerie is besloten, de politiek te baseeren op de veronderstelling, dat de oorlog drie of meer jaren zal duren. Alle departementen hebben opdracht ontvangen hun plannen hierop te grondvesten. In officieeele kringen acht men deze ver klaring een onmiskenbaar antwoord op de aanbevelingen, welke Göring in zijn rede heeft gedaan, dat Engeland de zaak van oorlog en vrede nogmaals in overweging zou nemen Het zwaartepunt wordt niet ge legd op het feit, dat de regeering haar poli tiek baseert op een oorlog van drie jaar of langer, doch dal Engeland vast besloten is. deze zaak tot einde toe uit te vechten. In dit verband is zeker interessant wat de News Chronicle over de vredesvoorwaar den schrijft, die het blad als volgt ziet: 1.) Instelling van een fatsoenlijke Duit sche regeering; 2.) Herstel der onafhankelijkheid van Tsje- go Slowakije; 3.) Het afzien door Duitschland van alle agressieve bedoelingen; 4). Ontwappning. De Parijsrhe correspondent van liet blad schrijft, dat er niet de minste kans is, dat dc kinderlijke vredesvoorspiegeling door de nat ionaal-socialisten hier eenig effect sor teert Frankrijk gaat niet voor niets een oorlog in. Wanneer eenmaal het besluit ge nomen is de strijdkrachten naar het front te zenden, zal Frankrijk marcheeren tot de verplettering van het regiem van Hitier en de wegneming van de Duitsche bedreiging tegen Europa." De Engelsche ochtendbladen scharen zich eensgezind achter de aangekondigde regee- ringspolitiek. Het kan wel zijn, zegt men, dat de raming van drie jaren een raming waarop alle oorlogsvoorbereidingen thans worden gebaseerd al te pessimistisch is. Er zijn lessen geleerd uit den vorigen oor log. Een dier lessen was dat wanneer men zich op een langen termijn van den aanvang af had ingesteld voor de vijandelijkheden dc oorlog met achttien maanden had kunnen worden verminderd. Duidelijk treedt aan den dag, dat een vredesvoorstel binnenkort zal worden gedaan, waarschijnlijk door tusschenkomst van Mussolini. Frankrijk en Engeland verwachten het, beide zullen hetzelfde antwoord geven: geen enkele vrede is mogelijk zonder vernietiging van het Hitleris- me en de heerschappij van het bru te geweld." De Sunday Times schrijft in een hoofd artikel: „Een dergelijke vrede, op welke wij ze ook gecamoufleerd, zou wanneer hij door ons werd geratificeerd de beslissende triumf zijn voor Hitler en zou van hem den defini tieven meester maken niet alleen van Duitschland, maar van Europa. Zijn wensch om ons te zien toestemmen, heeft het mo tief kunnen vormen waarom hij zich tot dusverre onthouden heeft van luchtbom bardementen op Groot Rrittanniö. Wanneer het zoo is, is zijn berekening foutief. Noch de eer, noch de voorzichtigheid zouden Groot Brittannië veroorloven een einde tc maken aan den oorlog op dergelijke voorwaarden." Gistel-morgen is te Hillegersberg een ernstig auto-ongeluk gebeurd, waar hij vier personen ernstig werden ge wond. Omstreeks half elf reed op den straatweg komende uit de richting Rotterdam een per sonenauto bestuurd door den 4G-jarigen lieer A. van Veen. wonende in de Rodenrijsche- laan te Rotterdam, achter een motorwagen van lijn 14 der R. E. T. Ter hoogte van de Adriaansingel wilde de bestuurder van de auto de tram passeeren en week hiertoe naar links uit. Hij heeft zich er echter niet voldoende van vergewist of de linkerzijde van den weg vrij was, waardoor de auto in hotsing kwam met een uit de te genovergestelde richting komende motorwa gen van lijn 10 der R. E. T., bestuurd door S., wonende te Rotterdam. Ontzettende gevolgen. Uitbreiding van voorraden bloed noodzakelijk De auto werd aan de voorzijde ge grepen en geheel ingedrukt, daarbij een heelen slag omdraaiende. De ge volgen waren ontzettend. De bestuurder van de auto werd uit! den wagen geslingerd en liep een schedelbasisiractuur op. De naast hem zittende 50-jarige heer G. A. van Munnink, wonende te Hilligersberg, die eveneens uit de auto werd ge slingerd, kreeg een schedelbasisirac tuur, terwijl de knieschijf van het linkerbeen en zijn beide polsen wer den gebroken. Achter in den wagen zaten de beide echt- genooten van genoemde heeren met het 15- jarig dochtertje van den heer van Munnink De 48-jarige mevrouw W. L. van Munnink- Lucking liep een ernsfige hoofdwonde op, terwijl zij klaagde over pijn in de linker heup. Haar dochtertje bekwam een hersen schudding. De echtgenoote van den heer van Veen, die niet werd gewond, doch begrijpelij ker wijze zeer overstuur was, werd bij om wonenden binnengebracht. De vier gewonden zijn per ziekenauto van de G. G. D. naar het ziekenhuis Bergweg te Rotterdam overgebracht. De heer van Veen is in den loop van den dag overle den. De toestand van den heer Munnink is zorgwekkend. Direct na het ongeluk was de politie van Hillegersberg ter plaatse aanwezig, alwaar even later de burgemeester van Hillegers berg, de heer F. H. van Kempen, alsmede de officier van Justitie arriveerde. De totaal vernielde auto is door de politie in beslag genomen. De motorwagen van lijn 10 werd ernstig beschadigd. NOODZAKELIJK IN DEZEN OORLOGSTIJD Uit een regeeringsnota over 't wets ontwerp tot regeling van het ge bruik van vervoermiddelen in oor logstijd blijkt, dat de overheid ten dezen zeer uitgebreide bevoegdheden zijn toegekend. liet zal o.a. op grond van de in dit ont werp opgenomen bepalingen mogelijk zijn aan bepaalde personen de verplichting tot rijden of varen op tc leggen. Indien men bedenkt, dat de noodzakelijke voorziening van levensmiddelen of grondstoffen op het spel kan staan, schijnt het vorderen van dc medewerking van bepaalde personen een cisch, die in liet belang der volkshuishou ding mag en zelfs moet worden gesteld. Het is niet noodig luchtvaartuigen in de wet te noemen. In het binnenlandsche vrachtvervoer spelen zij geen rol. Auto's en paarden. Dc personenauto's hebben die aandacht in liet verhand van deze wet. Immers, zij kun nen desnoods dienen voor vrachtvervoer. In den aanvang zullen zij zeker ongemoeid worden gelaten. Eerst indien het goederen vervoer zich naar de personenauto's zou gaan verplaatsen, of indien zij voor bepaal de vervoeren noodig mochten zijn (men den ke zich het geval, dat snelle distributie van niet te groote hoeveelheden levensmiddelen aan detaillisten noodig blijkt) zou aanwij zing ook van personenauto's noodig kunnen worden. Zoo is het ook gesteld met de paarden- tractie. Functioneert het overige vervoerap- paraat onvoldoende, dan kan het gewenscht zijn ook van de paardentractie gebruik te maken voor vervoer op korten afstand. Geen addertjes onder het gras! Voor die veronderstelling, dat de regeering onder den dekmantel van dit wetsontwerp de z.g. verkeerscoördinatie zou willen tot stnnd brengen, bestaat geen grond. Dat verder het streven zou bestaan, het vervoer over den weg schade toe te bren gen ten bate van de spoorwegen, moet, ad- dus de nota, met klem worden ontkend. Al leen reeds het feit, dat voorzien moet kun nen worden in nationale nooden, staat in den weg aan het opkomen van gedachten van dien aard. Beroep op de gemeentebesturen. De Minister van sociale zaken heeft een beroep gedaan op de gemeentebesturen, om hij de hernieuwde werkloosheid van werk lieden. die elders werk hadden gevonden en deswege verhuisd waren, geen rekening te houden met gemeentelijke vestigingsbepnlin- gen. Een en ander, tcr.einde in dezen mobi lisatietijd vraag en aanbod op de arbeids markt zoo dicht mogelijk tot elkaar te bren gen, Dezer dagen werd naar wi' vernemen in het gebouw van don gemeentelij kon ge-> neeskundigen en gezondheidsdienst, Nieuwe Achtergracht 100 te Amsterdam, een uitvoe-i rige informatieve bespreking gehouden met vertegenwoordigers der organisatie bloed" transfusiedienst van het Nederlandsche Roo- de Kruis, ten einde tot een vruchtbare sa" menwerking te. komen met betrekking tot een centralen bloedtransfusiedienst voor het gehecle land. Een bloedtransfusiedienst voor burgers zoowel als voor militairen in steden en dorpen en aan het front in oorlogstijd. Reeds sedert een tiental jaren heeft hef Nederlandsche Roode Kruis in ongeveer vijf" tig plaatsen in ons land de beschikking over bloedtransfusiediensten, welke zoo voorbeel" dig werken, dat men van het buitenland uit menigmaal zich hier heeft laten voor" lichten voor oprichting van dergelijke dien' sten in eigen land. Te Amsterdam staan reeds veertienhon" derd donors (bloedgevers) ingeschreven, dia bereid zijn pro deo hun bloed maximaal een halve liter per keer, in ieder geval zoo weinig als door den gever zonder eenig be' zwaar kan worden afgestaan voor een pa" tient te geven en wier bloed in een viertal groepen is ingedeeld. Bloed noodig. De directeur van den Gemeentelijken Gezondheids- en den Geneeskundigen dienst in de hoofdstad, dr. J. H. Tuntler, deelde ons mede, dat de Centrale den voorraad bloed aanzien lijk moet uitbreiden en als het ware voor tijd van nood, in casu voor tijd van oorlog, bloed moet inslaan voor transport naar elders, wanneer de donor niet bij den patiënt kan wor den gebracht. Bijvoorbeeld naar ge- isoleerde plaatsen, dorpen en naar het front. Voor de voorraadvorming dient het bloect natuurlijk te worden geconserveerd. Het op steriele wijze aftappen is een zaak, waarbif men reeds langen tijd niet meer voor moei lijkheden staat en welke tot een dagelijks gewende bezigheid behoort, waarvan de bloedgever niet het minste ongemak onder vindt. Want de bloedgevers immers zijn uitsluitend gezonde menschen, voor wie de afgifte van maximaal een halve liter geen, gevolgen kan hebben. Het conserveeren, Het conscrvcercn echter is een zeer moei lijke opdracht, welke technisch op moeilijk heden stuit bij het steriel bewaren van het bloed, dat later over soms groote afstanden zal moeten worden getransporteerd. Het bloed van iedere bloedgroep wordt bewaard in flesschen in ijskasten, met een tempera tuur van eenige graden boven nul, en niet alleen dat hiér technische meilijkheden te overwinnen zijn, doch het bewaren van dui zenden flesschen bestemd voor het front, de ze breekbare en zeer kostbare apparatuur! verslindt sommen gelds. Men is er thans op uit, aldus Dr. Tuntler, een even goede en minder kostbare appara tuur voor het bewaren op langen duur te' verkrijgen. Een aangelegenheid, waarmede men zich ook in het buitenland intensief bezig houdt. Een avontuur met bloedige ge volgen. Zaterdagochtend tc ongeveer elf uur is het op den Buiksloterdijk te Amsterdam tot een vechtpartij gekomen tusschen twee mannen, welke was uitgelokt door een veertigjarigen man, die zich daar ter stede op het oogenblik in een logement ophoudt. Deze man heeft eenigen tijd omgang ge had met een gehuwde vrouw, de echtge noote van den aangevallene. Zij had eeni gen tijd elders in den lande met hem samen gewoond, doch was weer naar haar echtge noot teruggekeerd. Met deze houding nam do verlaten minnaar geen genoegen en Zater dagochtend wachtte hij het echtpaar, dat weer in volkomen harmonie bijeen is en de zen ochtend een fietstochtje wilde maken, op don Buiksloterdijk op. Poogde men eerst de zaak op de vuist uit te vechten, al spoedig kwam het mes er aan te pas. De afgewezen minnaar brachtd en echtgenoot met zijn zakmes een steek toe in don nek. De verwonding was niet ernstig en hel slachtoffer kon tor plaatse door den geneesheer worden verbonden. De dader werd door een agent naar het politiebureau overgebracht en daar ingeslo ten om dezer dagen voor den officier vani Justitie te worden geleid.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2