SALON De „Van Ewyck'-slachtoffers geëerd Belangrijke voorschriften Scheepvaart en Visscherij Onvergetelijke oogenblikken op het Havenplein Wat de visschers wel en niet mogen doen Hulp-actie Ramp „Willem v* Ewyck" Maandag 11 September 1939 Tweede Blad Krans van de Koningin op ft monument gelegd De boodschap van Schout bij Nacht Jolles Voor de «Van Ewyck slachtoffers Donderdag Liefdadigheids voorstelling in Rialto-theater Steunt 't „Marine Rampen Fonds" Teraardebestelling van 2 officieren der „Willem van Ewyck" Om 1 uur vanuit het Marine Hospitaal Het „Marine Rampen Fonds'op den bres Direct geven is thans dubbel geven voor Publicatiebord aan de haven aangebracht Denk aan de afgeschermde lichten en de bepalingen van het onderzoek ingsvaartuig De wil tot vrede is in het Duitsche volk groot MANSHANDEN Burgerlijke Stand van Den Helder Rouwbeklag van de Koningin en den Minister van Defensie Lichamelijke opvoeding en sport bij het Leger Een treffende plechtigheid heeft Zater dagmiddag plaats gevonden op het Havenplein; alwaar om drie uur door den adjudant in buitengewonen dienst van Hare Majesteit de Koningin, den gepen- sionneerd schout bij nacht C. Baron de Vos van Steenwijk, een krans gelegd is aan den voet van het Monument „Voor hen die vielen". Reeds geruimen tijd voordat de plech tigheid een aanvang nam waren velen naar het plein getogen om getuige te zyn van dit ceremonieel, dat wel zeer in het bijzonder spreekt tot het hart van de Heldersche bevolking. Van de bevolking, die zoo intens meeleeft met het reilen en zeilen der Nederlandsche Marine. Het was uitgezocht zomerweer. Een pra lende zon goot haar stralen over de haven en over de nog bloeiende geraniums in het kleine parkje, dat het monument omzoomt. Overal stond het publiek opgesteld buiten het plein. Om het Monument geschaard stonden de Volledige bemanningen van de mijnenvegers. Officieren, onderofficieren, adelborsten, en het overige personeel. Enkele daarvan nog met verbanden om hoofd of armen. Eveneens was aanwezig de stafmuziek der Koninklijke Ma rine onder leiding van kapelmeester Leisti- kow, benevens tamboers en pijpers. Ook een groepje opvarenden van de „Willem van Ewijck" was present. Tenslotte een aantal familieleden van de te betreuren slachoffers Onder het publiek zagen wij nog den ge- pensionneerden vice-admiraal L. J. Quant, wiens warm kloppend marinehart hem blijk baar uit Amsterdam getrokken had. Even voor 3 uur arriveerde burgemeester G. Ritmeester, met den gemeente-secretaris, Mr. van Bolhuys. Voorts gaf een deputatie van de Koninklijke Landmacht acte de pré- sence, waaronder wij zagen majoor van der Blom en kapitein Uyterschout, Chef Staf der Landmacht. De leiding der politie, die voor de afzetting zorgdroeg berustte bij den com missaris van politie, den heer van der Hoe- Ven en hoofdinspecteur Helder. Plechtig moment. Even over 3 uur arriveerde de vertegen woordiger van de Koningin, in gezelschap Met ontzetting heeft de Nederlandsche bevolking kennis genomen van den ramp, overkomen aan H. Ms. mijnen veger „Willem van Ewijck", en wel zeer in het bijzonder de bevolking van Den Helder, wier belangen en sympathie zoo zeer verbonden zijn aan de Koninklijke Nederlandsche Marine. Van verscheidene kanten gingen reeds stemmen op ter leniging van den nood der slachtoffers en hun nabestaanden en het is het bekende „Marine Ram pen Fonds 19141939", gevestigd te Den Helder, dat zich thans voorstelt deze hulp-actie, die ongetwijfeld de sympathie der geheele natie zal heb ben, te organiseeren. Te dien 'einde vindt men elders in dit blad een op roep voor het inzenden van gelden. Wat de actie in onze eigen stad be treft, het is de bedoeling deze een flinken stoot te geven door middel van liefdadigheidsvoorstelling in het Rialto- theater op Donderdagavond aanstaande. Dit plan, dat ongetwijfeld groote sym pathie zal ondervinden van de geheele Heldersche bevolking, kon verwezenlijkt worden door de bereidwilligheid van den heer P. van Twisk, die oogenblikkelijk bereid gevonden werd zijn theater af te staan en voor een toepasselijke film zal zorgen. Hoewel in volgende nummers van onze krant nadere bijzonderheden zul len volgen, verzoeken wjj reeds thans met nadruk den Donderdagavond vrij te houden voor dit prachtige doel. Reeds hedenavond kan men de kaarten voor deze voorstelling verkrijgen en wel van half 9 tot half 10 aan de kassa van het Rialto-theater. De prijzen bedragen: loge 60 cent, balcon 50 cent, zaal 40 cent. De bevolking der Marinestad kan be wijzen dat het zich een klein offer wil getroosten voor een zaak, die ons allen zoozeer ter harte gaat. t van den commandant der marine te Wil lemsoord, schout bij nacht H. Jolles, en diens adjudant, den luitenant ter zee le kl. B. J. Velderman, voorts de chef marine staf, kolonel G. J. v. d. Berg en een twee tal andere officieren. Deze aankomst ge schiedt tijdens een roffel op de trommen, waarbij allen stram in de houding opge steld staan. Daarna speelt de kapel het „Wien Neerlands Bloed". De adjudant van Hare Majesteit en schout bij nacht Jolles treden naar voren, terwijl de muziek het bekende koraal „Wilt heden nu treden" speelt. Doodstil is het onder de me nigte, die de plechtigheid gadeslaat. Doodstil staan de militairen rondom het monument dat dezen Zaterdag wel in het bijzonder aan een droeve werkelijkheid herinnert Een krans van de Koningin wordt aan den voet van het monument gelegd. Een eenvoudige hulde van onze Landsvorstin, bestaande uit groene laurierbladen, waar in de zon haar flonkeringen werpt. Om de groote krans bevindt zich een breed wit lint: met er op aangebracht een gouden „W" en gouden kroon. Zoo ligt daar deze krans. Een sprekende hulde van Koningin Wilhelmina, die in deze dagen zoo zeer met het lot der gevallenen begaan is. Met slechts enkele woorden doet de adjudant de gave gepaard gaan: „In op dracht van Hare Majesteit de Koningin, voor hen die vielen". Allen brengen het saluut en 1 minuut stilte wordt in acht genomen. Momenten die niet spoedig vergeten zullen worden door hen, die dit aanschouwden. Het was een zeer ontroe rend oogenblik en aller gedachten waren bij hen die bij het uitoefenen van hun plicht hun leven verloren. Een boodschap van Schout bij Nacht Jolles. Het is dan schout bij nacht Jolles, die naar voren treedt, teneinde een korte rede uit te spreken. Het is een zeer moeilijk oogenblik, aldus de Marine-Commandant, om hier het woord te voeren in tegenwoordigheid van den geheelen mijnendienst. Het is naar aanleiding van den zwarten dag, die gistfferen over Den Helder gekomen is. Ge kunt U niet voorstel len met hoeveel schrik en wanhoop de droeve tijding tot ons kwam. De tijding die berichtte van het verongelukken van een van Hare Ma- jesteits oorlogsschepen, dat 30 brave kerels met zich meenam en die den dood vonden. Gedurende», de jaren dat ik het commando voer, heb ik herhaalde malen de gelegenheid gehad de voor de boeg verzamelde bemannin gen toe te spreken en hen er op te wijzen hoezeer de Koningin met hen meeleefde. De Koningin, die deelde in hun vreugden, maar ook in hun verdriet. Dat verdriet is thans ge komen. Het feit echter, dat het Hare Majes teit onmiddellijk behaagde U af te vaardigen De teraardebestelling van liet stoffe lijk overschot van den luitenant ter zee le klasse J. E. ten Klooster en van den luitenant ter zee 3e klasse der K.M.K. G. Anema zal morgenmiddag 1 uur met militaire eer vanuit het Marine-Hospi taal plaats vinden. Commandanten en officieren zullen aanwezig zijn, evenals een vuurpeleton, tamboers en pijpers en een detachement schepelingen. Een deputatie zal aanwe zig zijn van de Koninklijke Landmacht. 6 Officieren van den mijnendienst zul len bij de baar van den luitenant ter zee Ten Klooster als slippendrager fungee- ren en 4 officieren bij dien van den lui tenant ter zee Anema. 24 Onderofficie ren is opgedragen de lijkbaren te dra gen. De lijkkist wordt gedekt met de Nederlandsche vlag. De stoet zal zich opstellen op de haven voor het Marine-Hospitaal. Zoo wel de Stafmuziek der Koninklijke Ma rine als alle beschikbare tamboers en pijpers zullen bij den Stoet worden in gedeeld. Van alle schepen en maritieme ge bouwen zal met de vlag, c.q. de geus, van parade tot zonsondergang halfstok worden gevlagd. Eveneens zal morgen teraardebesteld worden het stoffelijk overschot van ad judant-onderofficier-machinist B. C. de Bruyn te Rotterdam en dat van den be diende z.m. J. Bosch te Apeldoorn. en deze krans hier te leggen is wel een tref fende uiting van Haar medeleven bij de ramp, die Haar Marine overkwam. Wij ver zoeken U aan Hare Majesteit onzen diep- gevoelden dank over te brengen voor deze geste. Er is echter meer: bij terugkeer in Den Haag verzoeken wij U Hare Majesteit de ver zekering te geven dat jong noch oud bij de Marine versaagt. Voorwaarts gaat het! Om nieuwe daden uit te voeren in dienst van Haar Marine. Wij voelen ons steunpilaren van Haar troon, waarop Zij tot in lengte van jaren kan vertrouwen. Het is deze boodschap die ik U wilde me degeven. Het Wilhelmus klinkt op, en weer staan allen met de hand aan de pet. Na de ge voelvolle woorden van den Marine-Com mandant staart men naar het Monument midden op het plein: waar e'en vrouwe haar handen zegenend en behoedend uit strekt. Het is het einde van deze treffende plechtigheid. Als de adjudant van de Ko ningin de familieleden van de omgekome nen gecondoleerd heeft vertrekken de autoriteiten, en daarna marcheert ook de troep af. Diep in gedachten gaat dan ook het pu bliek huiswaarts. In hun hart gedenkende hen, die deze week vielen voor hun vader land. En waarvan de krans van onze Landsvrouwe aan den voet van het Monu ment getuigt. Enkele dagen geleden is, ter hoogte van Ter schelling, H. Ms. Mijnyveger „Willen van Ewijck" door een ramp getroffen, een ramp die het leven kostte aan niet minder dan 30 opvarenden van dit schip. Een golf van ontroering ging door Neder land, bij het vernemen van de mare, dat 30 ferme kerels, tijdens de uitoefening van hun werk ten dienste der geheele Nederlandsche ge meenschap, omkwamen. Dubbel spreekt de tra giek dezer catastrophe, nu zij geschiedde in een tijd, dat de Marine haar prachtig werk verricht inzake waarborging der Nederlandsche neutra liteit. Reeds vernamen wij, dat in den lande stem men opgingen om de nabestaanden van de slachtoffers op eenigerlei wijze te steunen, en dat bewijst, dat men bereid is spontaan iets van den nood te lenigen, die een deel der nabe staanden te dragen krijgt. Welnu, Nederland bezit een instelling, ten doel hebbende het verleenen van steun aan het militaire Marinepersoneel en hun nagelaten betrekkingen bij rampen, het bekende „Marine Rampen Fonds 19141919", het Fonds, dat ook het initiatief genomen heeft voor de oprichting van het monument „Voor hen, die vielen", op den voet waarvan j.1. Zaterdagmiddag namens Koningin Wilhelmina een krans gelegd werd. Dit Fonds, waarvan in het bestuur zitting hebben vertegenwoordigers van officieren en onderofficieren der Koninklijke Marine, stelt zich ook thans weder ten doel het in ontvangst nemen van gelden ten bate dei' slachtoffers en hun nabestaanden. Het hoopt en verwacht, dat de giften rijkelijk zullen vloeien. Zoo ooit, dan is hier hulp geboden. Maar evenzeer geldt: verstrek deze hulp spoedig, zoo mogelijk nog vandaag. De naam van het Fonds waarborgt een zoo efficiënt mogelijke uitkeering der gel den. Het is aan te bevelen, dat reeds gestorte gel den bij andere instellingen en comité's ook aan het Fonds worden overgemaakt, teneinde ver snippering te voorkomen. Steunt het Marine Rampen Fonds. Steunt, en verricht daarmede de eereplicht van den Nederlander, die thans stoffelijk bewijzen kan dat hij iets over heeft voor het werk dezer wak kere mannen van de Nederlandsche Marine. Men storte zijn gift op girorekening no. 113397 in Den Helder ten name van het Marine Rampenfonds of bij de Rotterdam- sche Bankvereeniging aldaar. Penningmeester van het fonds is de heer S. Koning, Directeur N.V. Drukkerij en Uit-' geverij v.h. C. de Boer Jr., Den Helder. Indien er in ons land één categorie 'personen getroffen wordt door de tallooze maatregelen, die uit voorzorg door de militaire autoriteiten genomen worden, dan is het wel de scheep vaart, meer inzonderheid de visscherij. Zij toch mogen thans niet meer vrij varen en dienen zich te houden aan een groot aantal verboden en voorschriften. In verband hiermede hadden wij een onder houd met den Commissaris van het Loodswezen te Den Helder, die ons diverse mededeelingen deed van direct belang voor de scheepvaart in het algemeen en de visscherij in het bij zonder. Wij adviseeren belanghebbenden deze mede deelingen uit te knippen en te bewaren. Waar schijnlijk kan men er te zijner tijd profijt van trekken. Publicatiebord. In de eerste plaats zij er de aandacht op gevestigd, dat thans aan den buitenmuur van het betonningsgebouw aan de haven recht legenove; het Loodskantoor dus, een publica tiebord opgehangen werd, waarvan de bedoe ling is, dat hierop alle mededeelingen zullen verschijnen, die de scheepvaart en visscherij behoeven. Er kan niet genoeg den nadruk op gelegd worden, dat men goede nota van deze mede deelingen neemt, daar overtreding of negee- ren van de voorschriften zeer onaangename gevolgen met zich kan brengen. Land in districten verdeeld. Ten dienste van de scheepvaart en visscherij is ons land in een aantal districten verdeeld, aan het hoofd waarvan districtshoofden en onderdistrictshoofden staan. Aan' het adres van deze instanties kan ieder belanghebben de zich wenden voor informaties. Ook de loodscommissaris van Den Helder werd be noemd tot districtshoofd en ook bij hem kan men dus inlichtigen verkrijgen voor de snel ste en veiligste wijze van varen. Hieronder laten wij thans de districten vol gen, met vermelding van de districtshoofden. District A. Zeeuwsche stroomen: Direct, van het Loodswezen te Vlissingen. District B. Zuidhollandsche stroomen: idem te Rqtterdam. District C. Rotterdamsche wateren: Rijks havenmeester Rotterdam. District D. Zuidhollandsche wateren benoor den Nieuwe Waterweg en Hollandsche IJsel' Hoofdir. v. Provinc. Waterstaat. District E. Noordhollandsche wateren be zuiden Noordzeekanaal, met uitzondering van Keulsche Vaart en Vecht: Direct. Prov. Wa terstaat te Haarlem. District F. Noordzeekanaal: Rijkshaven meester IJmuiden. District G. Noordhollandsche wateren be noorden NoordzeekanaalHavenmeester Noordholl. Kanaal te Alkmaar. District H. Den Helder: Loodscommissaris P. C. van Diest. District I. Harlingen: Directeur Loods wezen Harlingen. District J. Delfzijl: Commiss. Loodswezen Delfzijl. District K. Friesche wateren: Hoofd Ir. Prov. Waterstaat te Leeuwarden. District L. Groningsche wateren en Noord- Willemskanaal (van Assen af): Hoofd Ir. Prov. Waterstaat te Groningen. District M. Drentsche wateren met uitzon dering van Noord-Willemsvaart en Overijsel- sche wateren met uitzond, van de Twente kanalen en IJsel, met Keteldiep: Hoofd Ir. Rijkswaterstaat te Zwolle. District N. Twente Kanalen en Apeldoorn- sche kanaal: Direc. Rijkswaterstaat te Arn- hem. District O. Bovenrivierem Hoofd" Ir. van den Rijkswaterstaat in Arnhem. District P. Utrechtsche wateren: Hoofd Ir. Riikswaterstaart te Utrecht. District Q. Limburg, met inbegrip van de Maas tot St. Andries: Hoofd Ir. Rijkswater staat te Maastricht. District R. Brabant: Hoofd Ir. Rijkswater staat te Den Bosch. District S. IJsselmeer: Directeur van het Loodswezen te Amsterdam. Wat het District Den Helder omvat: Het District Den Helder omvat: Be noorden den Afsluitdijk Eierlandsche Gat, Texel, langs de Noordzeekust zuidwaarts de zeegaten van Texel tot aan de grens van de provincies Zuid-Holland en Noord- Holland. Verder langs de Noord-Holland- sche kust tot den Afsluitdijk. Langs dien Dijk tot aan de bocht bewesten Korn- werderzand. Langs de Zuid-Westzijde van Inschot en Zuid Oost Rak tot de Noord zijde der bebakende geulen, die van het Eierlandsche Gat naar het Inschot leiden. Eenige belangrijke bepalingen: Afgeschermde lichten. Voor de geheele scheepvaart en visscherij geldt het varen met afgeschermde lichten. Hierop bestaan geen uitzonderingen. Voor visschersvaartuigen geldt het navol gende: De visschers, die hun schip bestemmen ter visscherij buiten de gronden kunnen toestem ming verkrijgen voor deze visscherij zoowel overdag als des nachts en tevens om over dag en 's nachts uit en in de haven te varen. De schippers die buiten wenschen te vis- schen geven zulks minstens 4 uur voor het tijdstip van vertrek op aan het kantoor van den Loodscommissaris. Gelijktijdig dient opgegeven te worden wie wenschen uit te varen. Men lette er wel op, dat zoo veel mogelijk gezamenlijk uit en in gevaren dient te worden. Dus niet ieder oogenblik een ander schip. Voorts zij er nog de aandacht op gevestigd, dat de uitgaande schepen langs het onderzoe kingsvaartuig moeten varen, daar hun num mer toonen of praaien. Zij volgen de te geven orders (o.a. betreffende wachten of de route van dit vaartuig) onvoorwaardelijk op. Indien hieraan geen gevolg gegeven wordt, kan zoowel schip als schipper in den vervolge verboden worden zich buitengaats te begeven. Aldus sprakGoering. Het Duitsche volk wil geen oorlog, zoo hebben we meermalen beweerd in onze over zichten, voordat de oorlog een afschuwelijke werkelijkheid geworden was. Nog gélooven we het, dat het Duitsche volk, uitzonderingen daargelaten, een afkeer van den oorlog heeft. Dat blijkt uit verschillende omstandigheden. De vreugde van de Duitschers, dat Engeland zich tot op dit oogenblik in hoofdzaak be paald heeft tot een papieren oorlog, is waar achtig gemeend en het volk hoopt van harte, dat de strijd geëindigd zal zijn, als Duitsch- land Polen in bezit heeft. En niet alleen het volk doch ook de Duitsche leiders zullen den oorlog willen liquideeren, als ze hun wenschen ten opzichte van Polen in vervulling hebben doen gaan. Dit laatste blijkt uit de rede van Goering, die hij Zaterdag gehouden heeft en waarin hij den vredeswil van het Duitsche volk bezongen heeft, en dit eveneens uit het feit, dat Duitschland nog zoo goed als geen uitvallen naar het Westen gedaan heeft en tenslotte blijkt het uit de omstandigheid, dat Rusland op het oogenblik een grootere activi teit gaat ontplooien. Men zal dit laatste wel moeten zien als een intimidatie voor Engeland en Frankrijk. Duitschiand wil den vrede, zoo heeft Goring gezegd en hij verschuilt zich erach ter dat niet Duitschland, maar Engeland en Frankrijk den oorlog hebben verklaaid. Niet Duitschland is in Polen den strijd begonnen, maar Polen heeft Duitschland uitgedaagd. Enfin, het is de bekende politiek van de beleedigde onschuld. \foj gelooven, dat de hoop ijdel is, dat Engeland en Frankrijk den strijd zullen staken, als Duitschland het belieft, omdat het zijn wenschen vervuld ziet. Engeland en Frankrijk zullen het zwaard oogenblikkelijk neerleggen als Duitschland den ouden toestand hersteld, als het gedaan onrecht recht maakt. Maar eerder zullen Engeland en Frankrijk niet rusten. Vooral in Engeland is men verbitterd en vastbesloten aan dit systeem van wereld- onrust een einde te maken. De illusies, die men in Duitschland koestert, dat deze strijd over enkele weken geëindigd zou zijn, kan men dan ook wel tot de vrome wenschen rekenen. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 GEMEENTELIJ KE HANDELSAVONDSCHOOL. Onder verwijzing naar de desbetreffende ad vertentie in dit nummer vestigen wij er de aan dacht op, dat aangifte van nieuwe leerlingen heden en morgen, des avonds van 78.30 uur plaats vindt in de school voor B.L.O., Lorentsz- straat. Tevens geschiedt hier de aanmelding voor de opleiding Middenstandsdiploma. Voor bijzonderheden leze men deze adver tentie. BEVALLEN: G. NiggendijkerJasper, z.; M. van SteinLeering, d.; C. J. M. Ritsema van EekJongkindt Coninck.z.; J. Schenk de Wit., z. De Minister van Defensie heeft namens Hare Majesteit de Koningin hare lioogst- dcrzelfder rouwbeklag aangeboden aan de nagelaten betrekkingen van de bij de ramp der „Willem van Ewijek" omgeko men opvarenden. Bovendien heeft de Mi nister persoonlek brieven van deelne ming aan de nagelaten betrekkingen verzonden. De heer K. J. J. Lotsy aangezocht als leider op te treden. Naar wij vernemen, zal binenkort de heer K. J. J. Lotsy, te Dordrecht, bestuurslid van het Nederlandsch Olympisch Comité, zich, op op verzoek van de militaire autoriteiten, be schikbaar stellen om als leider op te treden van de organisatie van de lichamelijke opvoe ding en de sport bij het gemobiliseerde leger. De heer Lotsy zal deze functie con amore ver richten. Het ligt in de bedoeling, dat er in Den Haag een bureau gevestigd wordt, waar de heer Lotsy, gesteund door een staf van des kundige helpers, deze zeer nuttige maar moeilijke taak zal kunnen verrichten. HAVEN VAN N1EUWEDIEF. Aangekomen van Leith en vertrokken naar Harlingen het Ned. m.s. „Haskerland". Aangekomen van Montrose en vertrokken naar Harlingen het Ned. m.s. „Florisz". Aangekomen van Hamburg en vertrokken naar Amsterdam de Engelsche zeetjalk „Engelina". Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 754.3 Temperatuur lucht: 17.1 Maximum temp. lucht: 20.7 Wind: richting: W.N.W., kracht: 5 Temperatuur zeewater 20.1 Licht op: 7.58 u.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5