Sovjet-Rusland roept reservisten op Na een week zee-oorlog De oorlog in de lucht Ondergrondsche actie tegen Hitier? Noodcompetitie K.N.V.B. Wettelijke maximum snelheid voor auto's? Dc minister van defensie te Bergen Goed geslaagde zwemmiddag in het Gemeente Zwembad Een aanrijding Beëediging van drie officieren bij het korps mariniers Dinsdag weer rondvisch aan den Vischafslag Maatregelen in Suriname Uit het politie-rapport Laatste telexbericht Onze Oost Duitsche klacht over schending van onze neutraliteit Er is gezwommen, Zaterdagmiddag, ge zwommen bij het leven af. En alleen maar om die keurige diploma's in de wacht te sleepen, die den prijs waren voor een voldoende presta tie in het zilte nat. Onder het waakzame oog van badmeester Bandt waagden liefst 66 dames en 24 heeren zich aan de vrij zware eischen voor dit diploma. En de leeftijden, we willen het eigenlijk niet verraden, maar ze varieerden van 6 jaar tot diep in de veertig. Zonder onderscheid is er echter gevochten om 'toch maar geen „figuur" te slaan tegen over de toeschouwers, die in zeer talrijke ge tale opgekomen waren om hun pupillen, broers, zusters enmoeders aan te moe digen. En ze deden dit in allerlei toonaarden, er werd geschreeuwd, geroepen en gegild, er werden zelfs foto's genomen van deze Rie Mastenbroek's in den dop. Vooral de „dames- groep", die na afloop een aardige pantomine opvoerde, roerde zich geducht. De dames waren natuurlijk het eerst aan bod. Als eerste oefening moesten ze een rondje gekleed zwem men. Dit geschiedde onder algemeene hilari teit, want de manier, waarop sommigen, voor al de ouderen, gekleed of liever verkleed, waren, wekte hevig de lachlust op. Ook bij de jongens waren sommigen aller- koddigst opgedirkt en één was er, die zoo'n last van de kleeding had, dat het net leek of „ie" achterwaartsch in plaats van vooruit ging. De zwemproef. Bij de zwemproef, waarbij tweemaal het bad moest worden rondgezwommen op eigen manier en daarna nog eenmaal met rugslag, kwamen de goede zwemmers en zwemsters naar voren. En daarbij bleek, dat de jeugd het glansrijk vari de „oudheid" won. Bad meester Bandt moest verscheidene malen zijn waarschuwenden stem laten hooren om de kleintjes, die zoo maar de ouderen voorbij- tuften, een klein beetje in te toornen. Zoo verstreek uur na uur en het was ruim half vijf, dat de laatste zijn proef had afge legd. Over het algemeen bleken allen de zwem kunst volkomen meester, slechts een tweetal candidaten moesten worden afgewezen. Maar die doen het natuurlijk de volgende maal beter; dat is afgesproken Hier volgen de namen van de geslaagden: Dames: A. v. Ekris, A. Renkens, Mevr. BoerdijkSok, Mevr. de MaagdMolenaar, Mevr. GrootRiesling, Mevr. HablousNiest- hoven, Mevr. LamRauchbaur, Mevr. Gorter Meijer. Meisjes: Petronella Kok, Elizabeth Plooy, Annie Jansen, Trijntje v. d. Werff, Jaenette Hoogerwerf, Gijsberta Maria Veth, Joh. Gomes, Neeltje Labrujere, Neeltje Rats, Annie Tol, Margaretha Krigeé, Maartje Maste, Johanna de Loos, Louise A. L. v. Booven, Catharina H. v. Amersfoort, Mary de Stigter, Ali Hildering, Martje J. Kuust, Gezina H. Oortgijsen, Paula A. Louwerse, Maria C. Groot, Johanna C. E. Vermeulen, Petronella Boerdijk, Elizabeth Boerdijk, Jacoba D. Ab- bing, Alida E. de Rek, Gijsbrechts T. J. Jobse, Cornelia Smit, Huiberta A. Schaap, Tini Buur man, Hendr. J. Leeflang, Johanna G. Vlas veld, Annie v. Eijsden, Antje C. Cornelissen, Ans Heyligenberg, Catharina M. Krigee, Cor nelia C. v. Koningsbruggen, Margaretha J. v. d. Booren, Theodora Jacobs, Paulina Prins, Jacoba Schendelaar, Jacoba Luyckx, Martini J. Ros, Wilhelmina Kerkhoven, Annie C. Veld man, Theodora Noordermeer, Jacoba Preijers, Annie Hoogenbosch, Joh. C. M. Jansen, Anto- netta C. de Ruyter, Johanna C. de Koster, Trijntje Bakker, Annie L v. Boven, Cornelia v. Twisk, Charlotte E. Koppen, Louise C. Janssen, Catharina M. v. Koningsbruggen, Johanna Jobse. Heeren: Hendrik J. v. d. Meulen, Hendrik Doeleman, Ernst T. Kuhuwael, Johannis H. H. Goes, Hendrik A. Prosper, Theodorus R. Luyckx, Dirk J. Jacobs, Abraham Muste, Marten Stevenson, Martinus G. Stevenson, Cornelis Seegers, Gelke Sijpling, Gerrit v. d. Burg, Henk v. d. Blom, Johannes H. J. v. Eldijk, Arie v. d. Burg, Gerard Franke, Wer- ner Spruit. Jan Siegenthaler, Marinus J. P. Zoons en Hendrik Kramer. Te ongeveer tien voor zes had hedenochtend een aanrijding plaats op den hoek Nieuw- straatJan in 't Veltstraat tusschen een wiel rijder en een auto. Een wielrijder wilde linksaf de Nieuwstraat inrijden, terwijl gelijktijdig een auto linksaf de Jan in 't Veltstraat in wilde draaien. Hoewel de auto langzaam reed, was een botsing niet meer te vermijden. Rijwiel en berijder werden tegen den grond geworpen, het rijwiel was beschadigd, terwijl de berijder klaagde over pijn in het rechterbeen. Onderling werd de vergoeding der schade geregeld. Zaterdagmorgen zijn op het exercitieterrein Crooswijk de drie nieuw benoemde officieren van het Korps Mariniers, de heeren S. Schar- roo, P. Nanninga en C. Lems, beëedigd. In verband met de omstandigheden is het cere monieel tot een eenvoudige plechtigheid be perkt gebleven. Aanwezig waren o.a. de ouders van de drie jonge officieren; tot hen behoorde ook kolonel Scharroo. De troep, bestaande uit een compagnie Mariniers en twee compagnieën matrozen van de Zeemilitie werd met het vaandel in het midden in carrée opgesteld, onder commando van den kapitein der mariniers P. van Gyn. De commandant van het korps, kolonel H. F. J. M. A. von Frytag Drabbe, vergezeld van den commandant van de afdeeling Rotterdam van dat korps, overste F. Lugt en kapitein Michaëlse, de troep geïnspecteerd. Daarna sprak hij de volgende woorden: Officieren, onderofficieren en manschap pen! U allen zal het verlies bekend zijn, dat de Koninklijke Marine heeft getroffen in het vergaan van H. Ms. „Willem van Ewijck". Ik verzoek u allen het hoofd te ontblooten en de gevallen kameraden te herdenken. Met ontbloot hoofd werden toen, die bjj de ramp van den mijnenveger om het leven zijn gekomen, herdacht. Daarna heeft kolonel Von Frijtag Drabbe de ministerieele beschikking voorgelezen, waarbij hem opdracht werd gegeven den nieuw benoemde officieren den eed af te nemen. De omstandigheden zijn, zoo vervolg de hij, de oorzaak, dat dit niet kan geschieden met de praal en het uiterlijk vertoon, dat daaraan anders is verbonden, maar die zelfde omstandigheden zijn het, die den ernst van dezen eed in een wel heel duidelijk licht stellen. U zult trouw zweren aan H.M. de Koningin, die gedurende een lange reeks van jaren ons land heeft bestuurd, op een wijze, welke boven alle lof is verheven en die onze diepe erkentelijkheid afdwingt. Gij zult trouw zweren aan Haar en aan ons volk, met op offering van uw persoonlijke belangen, ja, zelfs van uw leven. Het is niet denkbeeldig, dat inderdaad dit offer van u zal worden ge vraagd. Van u, als officier wordt verlangd, dat gij steeds het voorbeeld zult geven en dat gij u zult onderwerpen aan de krijgstucht, de ziel van de militaire maatschappij. De tucht hebt ge te handhaven, zoowel tegenover uw ondergeschikten, als tegenover uw meerderen. Gij zult u van dien eed nimmer meer kunnen ontslaan. Bij het afleggen van den eed hebt gij het doek van ons vaandel in handen; be denkt, wat onze voorgangers hebben gedaan en tracht steeds hun voorbeeld te volgen. Vervolgens werd de ban geopend en heeft de kolonel het Koninklijk besluit van de be noeming voorgelezen. Het vaandel werd naar voren gebracht en één voor één hebben de nieuwe officieren daarna den eed afgelegd, waarop de ban werd gesloten. Met een défilé van het korps is de plechtig heid beëindigd. Naar wij vernemen zal Dinsdagochtend a.s. aan den afslag te IJmuiden wederom rond visch te verkrijgen zijn, ondanks het feit, dat de Nederlandsche treilers en loggers niet meer uitvaren. Toch zal Maandag a.s. voor rekening van een aantal groothandelaren aldaar een Deensch schip te Rotterdam een hoeveelheid versche Noordzeevisch binnen brengen, die door Deensche motorbotters gevangen is. Van daar wordt de visch per as naar IJmuiden vervoerd om daar Dinsdag in veiling te wor den gebracht. Getracht zal worden op deze wijze de aan voer van versche rondvisch naar Nederland gaande te houden. Platvisch wordt, naar men weet, nog steeds aangevoerd te IJmuiden, daar de Nederlandsche kustvisschers door blij ven visschen binnen de driemijlszone. In verband met toestand. Naar uit Paramaribo wordt geseind is al daar op 7 dezer de neutraliteitsproclamatie afgekondigd. Uitvoerverboden zijn ingesteld voor voedingsmiddelen, steenkolen en aard olie. Teneinde prijsopdrijving te voorkomen wer den maximumprijzen vastgesteld voor boter, gezouten visch, petroleum, spijsolie, tarwe meel en uien. Een Duitsche koopvaarder is de havenbinnengeloopen, vermoedelijk om schuil plaats te vinden. CAFE GEDEELTELIJK ONTRUIMD. Zaterdagavond werd door de politie in sa menwerking met een patrouille van den plaatselijken dienst een café ontdaan van een groot aantal militairen, die zich daar niet als „gentlemen" gedragen. Een soortgelijk geval had Zondagavond plaats, waarbij de politie op aanvraag van een tapper, een lastige klant uit zijn zaak verwijderde. KLEINE AANRIJDING OP HET KONINGSPLEIN. Vannacht' zijn een tweetal personenauto's door het niet verleenen van voorrang op elkaar getufd. Beide werden beschadigd, per soonlijke ongelukken kwamen niet voor. OPENBARE DRONKENSCHAP. Een tweetal personen hebben zich Zaterdag nacht aan bovenvermeld feit schuldig ge maakt, waardoor ze vanzelfsprekend op het Hoofdbureau terecht kwamen. MESSENWERPSTER IN ACTIE. Zaterdag was Tuindorp in oproer. Een vrouw, die zenuwpatiënt was, kwam met een mes de straat ophollen met de kennelijke be doeling haar kind, dat wegliep, daarmede te raken. Gelukkig was men dadelijk bij de hand om erger te voorkomen, waarna de vrouw op medisch advies naar het Hospitaal werd ver voerd. WANORDELIJK GEDRAG. Een drietal militairen werd Zaterdag op het bureau gebracht om over hun zonden, c.q. wanordelijk gedrag, na te denken. RECTIFICATIE. In de advertentie van de stoffeerderij Zuid- weg, in ons no. van Zaterdag, staat abusie velijk als adres vermeldt: Zuidstraat 48, men weet, dat dit moet zijn: Sluisdijkstraat 48. KON. NED. STOOMB. MAATSCHAPPIJ. Breda, 9 Sept. van Amsterdam. Fauna, 9 Sept. van Amsterdam. Stella, 9 Sept. te Rotterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Indrapoera (th.), 8 Sept. te Suez. Soekaboemi, pass. 9 Sept. Vlissingen. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MiJ. (HollandOost-Azië Lijn), Gaasterkerk (th.), 7 Sept. te Shanghai. KON. HOLL. LLOYD. Amstelland, 9 Sept. van Amsterdam. HOLLANDAMERIKA LIJN. Binnendijk, 8 Sept. te New York. Burgerijk. 6 Sept. van Havanna. Delftdijk, 8 Sept. te Liverpool. Spaarndam, 8 Sept. te Tampico. HOLLAND— WEST-AFRIKA LIJN. Reggestroom (th.), 8 Sept. te Lissabon. ONVRIENDELIJKE DADEN" VAN ENGELAND OP HANDELSGEBIED GECONSTATEERD. Voedseltekort in Moskou? In verband met den oorlog tusschen Duitschland en Polen, welke volgens Tass, een grooter en dreigender karakter gaat aannemen, heeft de regeering van de Sov jet Unie besloten, ter versterking van de landsverdediging nog een aantal lichtingen gedeeltelijk onder de wapenen te roepen. In een aantal militaire districten is dit thans geschied. De mobilisatiemaatregelen worden met opmerkelijke snelheid, orde en rust afgewik keld. In Moskou is op dit oogenblik reeds het grootste deel van alle auto's door de militaire overheid gevorderd. Koopvaardijschepen zullen duidelijke tee- kenen moeten dragen om ze te beschermen tegen eventueele aanvallen. „Onvriendelijke daden van En geland." Het Russische telegraafagcntschap Tass publiceert onder het opschrift „onvriendelijke daden van Engeland tegen de Sovjet Unie" een communi qué, waarin geprotesteerd wordt te gen de moeilijkheden en chicanes, die op het oogenblik door Engeland aan den Russischen buitenlandschen handel in den weg worden gelegd. Verscheidene Engelsche firma's zoujjen oa. kortelings geweigerd hebben de in opdracht van Russische import-organisaties vervaar digde, voor het grootste deel zelfs betaalde opdrachten, op regelmatige wijze af te le veren. Andere Engelsche firma's zouden zich schuldig hebben gemaakt aan grove overtredingen van gesloten -leverantiecon tracten. Het communiqué besluit met er op te wijzen, dat een dergelijk optreden van Engelsche firma's en Engelsche regeerings- organen op de gevoeligste wijze afbreuk doet aan de handelsbetrekkingen tusschen de Sovjet-Unie en Engeland. Levensmiddelentekort? Volgens het Russische Persbureau wordt een zeker aantal levensmiddelen aanzienlijk schaarscher. Te Moskou is bijna geen suiker meer te krijgen. Zij was trouwens ook vroe ger reeds zeldzaam. Voor de winkels wach ten lange rijen menschen, die zout, meel, griesmeel en boekweit, welke voor het na tionale Russische voedsel worden gebruikt te koopen. De aanvoer van melk is normaal. Tafelwijn is er sedert lang niet meer, zelfs niet in de hotels, waar vreemdelingen ver blijven. In politieke kringen te Berlijn ziet men in deze Russische maatregelen en in de persberichten omtrent voedselschaarschte, een besliste wending in de Russische poli tiek ten gunste van Duitschland. Men is van meening, dat men in Moskou de steeds meer nijpende voedselschaarschte begint te wijten aan de Engelsche handels- en blokkadepolitiek, waardoor een massaal verzet van 't 'Russiche millioenenvolk niet uitgesloten wordt geacht. Stalin schijnt zéér gebeten op de Britsche imperialistische politiek, die hij de misluk king van de communistische infiltratie van China verwijt en zou. althans volgens Ber- lijnsche berichten, besloten zijn thans Duitschland economisch en desnoods mili tair te steunen. VERKLARINGEN EN TEGENVERKLARINGEN Het Britsche ministerie van informatie heeft een officieel communiqué verspreid, waarin Duitschland er van beschuldigd wordt den onbeperkten duikbootoorlog tegen koopvaardijschepen bevolen te hebben. Het Duitsche marinecommaudo spreekt dit nadrukkelijk tegen. De Britsche admiraliteit heeft verder een uiteenzetting gegeven over liet werk der torpedojagers en lichtere oor logsvaartuigen. Gedurende de eerste week van dezen oor log waren er geen belangrijke vlootoperaties op te teekenen. Daarentegen was er een groo- te activiteit van de zijde van de oorlogssche pen van kleine tonnage, vooral van onze tor pedojagers en patrouillevaartuigen. Duikbootoogst van één week. De volgende schepen zijn volgens de te Londen ontvangen berichten door duikboo ten tot zinken gebracht: Kennbec, metende 5548 ton, welks bemanmig is opgepikt, en de Winkleigh, metende 5055 ton, welks be manning gered is door het Nederlandsche schip de Statendam. De Union Castle mail boot Warwick Castle en de Moss Hutchin- son mailboot Chloris zijn er in geslaagd de duikbooten d'ie gisteren jacht op hen maak ten te ontsnappen. Het in Londen thuiishoorende stoomschip „Goodwood" is op de Noordzee aangevallen De uit ai koppen bestaande bemanning is door een visschersboot aan boord genomen. Talrijke opvarenden werden licht gewond. De „Manaar" vuurde eerst, zeg gen de Duitschers. De Engelsche raido heeft gemeld flat tiet Engelsche vrachtschip „Ma.naar op dien At- lantischen oceaan op 7 September door Duitsche duikbooten tot zinken is gebracht, en wel zou op het schip zonder waarschu wing een torpedo zijn afgevuurd. Naar in middels leden van de bemanning van dit schip na hun ontscheping in Lissabon, vol gens het D.NB., hebben verklaard, was het schip bewapend met tien c.m. geschut en waren artilleristen aan boord. Nadat het schip door een Duitsche duikboot was aan gehouden heeft het zelf als eerste het vuur op de Duitsche duikboot geopend. Dit feit wordt ook nog door een United Press-be- richt van 8 September uit Lissabon beves- tigd. De eigenaars van de „Manaar" hebben be richt ontvangen dat twee Britsche officieren en tien Inlandsch'e opvarenden zich aan boord van het Italiaansche s.s. „Le Travia- ta' bevinden. Vier Europeanen en negen tien inlanders zijn door een ander schip te Gibraltar aan land, gebracht. Ward Price schrijft in de „Daily Mail" van vanochtend, dat de redevoering van Goering kenmerkend is voor den tegenwoordigen toe stand in Duitschland. Deze redevoering zou naar zijn meening er op wijzen, dat men er in zekere hooge kringen, evenals in het Duit sche volk, voor vreest, zich zonder hoop te storten in een oorlog tegen de gezamenlijke strijdkrachten der democratie. Het feit, dat Goering en niet Hitier de eerste belangrijke redevoering in oorlogstijd heeft gehoudefi, geeft Prire aanleiding tot verscheidene ver onderstellingen: zou in het karakter der rijks- regeering reeds een geheime wijziging zijn ingetreden ten koste van het opperste gezag van Hitier? Zouden lieden, gelijk Goering, die minder neurastenisch en practischer zijn, probee- ren Duitschland uit de gevaarlijke situatie te trekken, waarin de onverdraagzaamheid en het ongeduld van Hitier het hebben ga- stort? Voorts schrijft Price, dat het vertrek van Hitier naar het front uit andere fundamen- teele redenen zou kunnen worden ver klaard. Hitier zou zich in geval van troebelen in Duitschland temidden van het leger veiliger voelen. Zoo lang bij bij zijn generaals zou zijn, zou er minder waarschijnlijkheid be staan dat. een militaire staatsgreep zou uit barsten om een einde te tinaken aan dm oorlog, welke tot mislukking zou zijn ge doemd, zooals tal van generaals tegenover Hitier hebben verklaart. „Goering heeft meer gezond ver stand". Tenslotte zou Hitier zijn generaals niet de vreugde willen geven, alleen Polen te „veroveren". Indien zekere dezer veronder stellingen juist zouden zijn, zou men er volgens Price uit kunnen concludeere dat Goering ertoe geroepen is een meer beslis sende rol te spelen in de aangelegenheden van het rijk. Price noemt Hitier een „soort roekeloos automobilist, die heftig allerlei kansen trot seert, .doch wanpeer de zaken een kwade wending beginnen te nemen, zichzelf niet meer in bedwang heeft." Goering zou meer koelbloedigheid en gezond verstand hebben. Hij zou er, ondanks zijn pocherijen, van overtuigd zijn, dat Duitschland niet kan overwinnen. Nieftwe verkenningsvluchten ho ven Duitschland. Gevecht bij de Nederlandsche grenzen. De luchtmacht der strijdende partijen is in het afgeloopen weekeinde zeer actief ge weest. Van alle zijden komen berichten over verkenningsvluchten en kleine gevechten. Britsche vliegtuigen strooiden weer pamflet ten boven Duitschland. Volgens Duitsche berichten werden nabij de Nederlandsche grenzen ter afwering van de vijandelijke vliegtuigen Duitsche jachtvliegtuigen in strijd gebracht. F.en Engelsch gevechtsvlieg tuig is omlaag gestort. De uit vijf koppen bestaande bemanning redde zich met val schermen en werd door de Duitschers ge vangen genomen. Boven de Deensch-Diptsche grens zou een luchtgevecht hebben plaats gevonden, waaromtrent bijzonderheden nog ontbreken. In ieder geval is een Duitsch' vliegtuig waargenomen hoven de Zweedsrbc territori ate wateren ten zuiden van het eiland Koster aan de westkunst van Zweden. Het toestel verdween even later zeewaarts. Zaterdagnacht was er luchtalarm te Berlijn. De waarschuwing was volgens den correspondent gegeven, nadiat boven Kassei vliegtuigen waren gehoord, die in de richting van eBrlijn vlo gen. Het oppercommando van de Duitsche weermacht deelt mede, dat Fransche verkenraingstoeste 1 len gepoogd hebben ver kenningsvluchten boven Duitsch gebied uit te voeren. Zij werden evenwel door de Duitsche jachtvliegtuigen en luchtdoelartil lerie neergeschoten. Drie Fransche toestel len werden neergeschoten, een vierde land de op een Duitsch vliegveld. Drie officieren werden gevangen genomen. DE INDEELING DER EERSTE KLASSERS. In de Zaterdagavond j.1. gehouden be stuursvergadering heeft men de richtlijnen vastgesteld, volgens welke de nood compe titie als gevolg van de tijdsomstandigheden zal worden gespeeld. De indeeling van de eerste klas-elftallen had naar de Tel. meldt, het volgende resul taat: Afd. I: D.W.S., Blauw-Wit, Ajaix, Storm vogels, K.F.C., Haarlem, V.S.V., 't Gooi, D. O.S., Eén Haagsche eerste klasser. Afd. II. Sparta, C.V.V., Hermes D.V.S., Xerxes, Feyenoord, D.H.C., R.F.C, D.F.C., Twee Haagsche eerste klassers. Afd. III. N.E.C., A.G.O.V.V., Heracles, En schede, Go Ahead, Tubantia, Wageningcn, Quick, Hengelo. Ensch. Bovs. Afd. IV: Eindhoven, M.V.V., N.A.C., P.S. V., Willem II, Juliana, Longa, B.V.V., Roer mond, N.O.A.D., Limburgia, Helmond. Afd. V. Achilles, G. V. A. V, Heerenveen, Sneek. H. S. C., Leeuwarden, Be Quick, Velo- citas, Veendam, W. V. V, Teneinde benzinegebruik te be perken. Of er distributie van benzine komt, dan wel of nog ingrijpender rij restrictie onver mijdelijk zou zijn, hangt voor een groot bdeel van de weggebruikers zelf af. Naar de Tel. verneemt, wordt momenteel van over heidswege de vraag ernstig overwogen, in hoeverre voorloopig met het voorschrijven van een algemeene maximum-snelheid zou kunnen worden volstaan. Zooals bekend, stijgt het benzineverbruik naarmate men sneller rijdt. Een snelheidsbeperking zou dus automatisch tot zuinigheid met benzine leiden en bet groote voordeel hebben, dat het verkeer betrekkelijk weinig wordt be lemmerd. Bezoek aan het militaire vliegveld. De minister van Defensie, luit.-kolo- nel A. G. H. Dijxhoorn, heeft giste ren bij het aanbreken van den dag, vergezeld door zijn adjudant, kapitein mr. H. J. Kruis, een onverwacht be zoek gebracht aan 't militaire vlieg veld Bergen, teneinde zich te ver gewissen van de paraatheid van de aldaar aanwezige onderdeelen der militaire luchtvaart. Luit.-kol. A. G. H. DIJXHOORN. Vervolgens begaf de minister zich naar het luchtvaartterrein Schiphol. Op beide terreinen heeft de minister de officieren der Militaire Luchtvaart toege sproken en daarbij gewezen op het groote belang van een krachtige handhaving der neutraliteit in de lucht. De minister uitte daarbij den wensch, dat in overeenstem ming met de reeds gegeven orders elk militair vliegtuig van een der belligeren- ten, dat onze neutraliteit schendt, tot dalen zal worden gedwongen dan wel zal worden afgeschoten. Incident in de territoriale wateren. Het Duitsche Nieuwsbureau bericht uit Soerabaja, dat op 6 September te 8.30 u. bil Emmahaven aan de Westkust van Sumatra de Nederlandsche neutraliteit is geschon den door een Britsch oorlogsschip en een vliegtuig, welke het Duitsche schip Fran ken" poogden aan te houden, terwijl het zich in de territoriale wateren bevond. Toen het Duitsche schip geen gevolg gaf aan het bevel te stoppen, wierp het Britsche vlieg tuig twee rookmijnen en vier drijvende mij nen. Het voorval speelde zich af op 800 m. van de kust. Naar aanleiding van een van Duitsche zijde hieromtrent binnengekomen klacht, wordt, naar wij vernemen, door den gou verneur-generaal een onderzoek Ingesteld. ALKMAAR. 9 Sept.. 1939. Aanvoer 240.000 Idpeieren 350475; kleine eieren 230—330. ALKMAAR, 11 SEPTEMBER. 114 vette koeien f140—315, 37 graskalve ren f 3565: 62 nuchtere kalveren f 6—14, 72 vette schapen f 1524. 319 vette varkens 5660 ct. Handel goed. BROEK OP LANGENDIJK. 11 Sept. 22000 kg. eigenheimers 1702; bl. dito 190210; bevelanders 160—180; uien 360 390; drelingen 180210* grove 310—340; gele nep 260270; 600 kg. spercieboonen 690 12.60; 1000 kg. kroten 80—350; 15000 kg. roode kool 1180; 50000 kg. vroege witte kool 80-60; 1900 kg. gele kool 150—190. Veiling duurt voort. NOOBDSCHARWOUDE, 11 Sept. 9900 kg. aarttappolen, Bevelanders 150; grooten 140—150; eigenheimers 2; bl. dito 210220; drielingen 130150; 10300 kg. uien 3S0390; drielingen 180190; grove 330 350; gele nep 270—280; 600 kg. peen 220—260 3000 kg. spercieboonen 63018.80 350 kg. kroten 160; 31400 kg. witte kool 80.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6