Duitschland wil nog steeds den vrede** De Vesting Holland „Voor hen, die vielen' Eerst Polen verlaten, zegt Engeland Familiebezoek aan de troepen Nog steeds: de overvolle klassen Belgische neutraliteit opnieuw geschonden „Opschepperij", „Ontactisch' oordeelt Amerika Treinenloop bijna normaal *t DOCH NIET MET HITLER ALS INZET, VERKLAART GOERING volgens de Britsche meening In een zeer uitvoerige rede heeft veldmaarschalk Goerinq voor de ra dio uitinq qeqeven aan den Duit- schen vredeswil, en zich ieitelijk be reid verklaard tot het aisluiten van een eervollen vrede, mits de Führer daarbij niet als inzet wordt gebruikt. Wij willen den oorloq niet, wij heb ben hem nimmer gewild, verklaarde Göring, om dan als steeds Enge land verantwoordelijk te stellen voor de ontwikkeling van den toe stand. Duidelijk bleek uit de rede van Göring, dat Berlijn blijft hopen op localisatie. Reeds is Engeland het antwoord niet schuldig geble ven. Volledige terugtrekking der Duitschers uit Polen is de minimum voorwaarde voor de beëindiging van de vijandelijkheden, wordt gezegd. Göring behandelde eerst de bekende kwestie van het afwijzen der voorstellen van Hitier aan Polen, om dan verder bijna steeds het woord te voeren over de rol van Engeland, de schaduw van Polen, die steeds en overal Duitschland tegemoet is getreden, waar dit land zijn gerechtvaardigde belan gen heeft opgeëischt, zooals de veldmaar schalk zich uitdrukte. Scherp geeselde Gö ring de Britsche houding. Duitschland staat er echter anders voor dan in 1914. de Oost zee is voor Duitschland open. de Duitschc marine verspert den Engelschman den weg. In Polen is volgens Göring den strijd ge wonnen. en als Engeland den Westwal wil bestormen, zal het nutteloos stroomen bloed vergieten. Economisch is Duitschland de best ge outilleerde staat ter wereld; het heeft kort om alle middelen die noodig zijn om den te genstander te ovenvinnen. Aan de Britsche blokkade verklaarde Göring niet zwaar te tillen, ook hier is de toestand heel andei's dan in 1914. nu Rusland grondstoffen levert en Japan geen vijand is, terwijl Italië neu traal blijft. Op het gebied van de binnenland- sche politiek, aldus de veldmaar schalk sprekend over Rusland, mag iedereen zijn eigen zaken maken. Wij maken ons nationaal-socialisme, zij hun bolsjewisme, daar willen wij ons niet mee* bemoeien. Voor het overige zijn wij twee vol ken, die vrede met elkaar willen hebben, die den vrede thans hebben vastgelegd,, den vrede zullen houden. En vooral zijn de beide volkeren niet meer zoo dom, elkander de kop pen in te slaan voor Engelsche reke ning. De voedingssituatie. Eigenlijk zijn broodkaarten en distributie bons overbodig, vervolgde spreker, twee dik ke oogsten hebben wij in voorraad, echter ik verstrek ze als zorgzame huisvader. Ik voer de broodkaart in. zoolang er nog is. Belangrijk was voorts een beroep op Chamberlain de gruwelpropaganda te sta ken. Hierbij stelde Göring in het licht, dat juist de Polen gruwelen bedrijven en wees daarbij op wat hij de Bartholomeusnacht te Bromberg noemde, waar de Polen duizen den Duitsche burgers op gemeene wijze ter dood zouden hebben gebracht. Wie heeft den oorlog- verklaard, vroeg Goering. De Fuehrer of u? Heb ben wij het Engelsche volk den oor log verklaard? U zegt dat wij de Po len hebben aangevallen. Hebben wij niet het recht, wanneer de buurman naast ons het huis aansteekt, onze familieleden vermoordt, er heen te gaan en het vuur te blusschen en den moordenaar beet te pakken? Dat heeft niets met oorlog te maken mijn heer Chamberlain. Maar wat u ge daan hebt, dat was den oorlog ver klaren. U hebt den vrede verbroken. Wanneer u den oorlog wilt hebben, dan kunt u hem krijgen. U kunt hem zelfs hebben in eiken vorm, dien li wilt. DE BRITSCHE MEENING „Opschepperij" In welingelichte kringen verneemt de di plomatieke correspondent van Reuter, dat de rede van Goering wordt beschouwd als een vreemd mengsel van opschepperij en rede loosheid, met hier en daar humoristische op merkingen. Verder merkt men op, dat Goe ring onderscheid maakt tusschen Engeland en Frankrijk, hetgeen den laatsten tijd her haaldelijk is opgemerkt in de Duitsche pro paganda. Het belangrijkste deel van de rede van Goering acht men zijn beroep op Chamber lain. De diplomatieke correspondent van Reu ter voegt hieraan toe, dat de Duitschers blijk baar nog steeds tegen beter weten in hopen, dat de Britsch-Fransche beslissing het na tionaal socialisme tot het bittere einde te bevechten niet onherroepelijk is. Zij zullen evenwel spoedig tot eigen schade deze fout inzien Dr. Göring. „Engeland gunt Hitier de over winning van den vrede niet." aldus is de kern der Italiaansche commenta ren. Het blad „De Resto del Garlim-o" valt in het bijzonder de Britsche blokkadeplannen aan en verklaart dat het slechts natuurlijk rs, dat Duitschland reageert tegen dit af schuwelijkste van alle oorlogsmiddelen en dat zijn duikbooten niet alleen dc Engelsche kruisers in den grond boren, maar ook de vijandelijke vrachtschepen, die zij op zee aantreffen. Dit is een hard, maar gepast ant woord op de economische blokkade van Engeland. Een stem uit Amerika. In Amerika legt men vooral den nadruk op het duidelijk feit, dat Duitschland nog steeds den strijd wil localiseeren, maar ook dat Frankrijk en Engeland vastbesloten zijn de wereld te bevrijden van een regime, dal Europa tracht te overhecrschen door geweld en intimidatie. Men wijst er op dat in Duitschland de mentaliteit der democratiün van thans niet toont te begrijpen en dat daarom Görings re de een tactische fout is. Zij onthult vqprbarig wat de volgende Duitsche manoeuvre zal kunnen zijn, als Hitier het oogenblik acht gekomen. Indien een vredesaanbod na Po- len's onderwerping werkelijk de bedoeling der Duitsche leiders is, gelooft men te New York vrijwel algemeen, dat de geallieerden zullen weigeren, omdat aanvaarding van hun kant gelijk zou staan met een defini tief zwichten voor de Hitleriaansche opper macht, die zij willen vernietigen. Er is niets, dat erop wijst, dat de openbare meening in de Vereenigde Staten door deze manoeuvre kan worden bcinvloed, aldus Havas verder. Duizenden reizigers, hoofdzakelijk vrou wen, bevolkten Zondagmorgen gedurende eenige uren de verschillende perrons van het Centraal Station in de hoofdstad. Zij ar riveerden voornamelijk met extra- gerequi- reerde autobussen uit de omliggende pro vincieplaatsen. De spoorwegen hadden handen te kort om den grooten toevloed van passagiers zoo snel mogelijk te verwerken, temeer daar de treinen, die uit de verschillende plaatsen in Utrecht arriveerden, reeds zeer zwaar bezet waren. Extra treinen werden ingelegd en speci ale maatregelen weiden getroffen om den groolen stroom van reizigers, hoofdzakelijk bestaande uit familieleden van de onder de wapenen geroepenen, met het minste opont houd naar hun plaats van bestemming te vervoeren. Ook met het oog op den terugkeer gister avond hebben de spoorwegen uitgebreide maatregelen getroffen teneinde oponthoud zoo veel mogelijk te voorkomen. Commandant vaardiyt verboden uit. De commandant der Vesting Holland heeft een verordening vastgesteld, waarbij liet verboden is binnen een afstand van 1000 hl van eenig verdedigingswerk; a. Eenig bouwwerk of getimmerte, van welken aard ook, te bouwen of af te breken; i). Eenigerlei ophooging op te werpen of weg te nemen, voorts eenig graaf- of an der grondwerk te verrichten of eenige be staande ingraving te dichten of te wijzigen; c. geboomte of houtgewas te planten, te snoeien of te kappen; d. Eenige handeling te verrichten, welke van invloed zou kunnen zijn op het lieloop of op den waterstand van rivieren, beken, kanalen of van eenig ander loo|>end of stil staand water. Het verbod geldt o.a. niet voor: b. De normale land- en tu in bouwwerk zaamheden, noodig voor de bewerking van den thans in cultuur gebraohten of van den met toestemming van den groepscomman dant, in wiens gezagsgebied het onderhavi ge terrein is gelegen en voor zoover zulks niet het geval is met de toestemming van den commandant der Vesting Holland, als nog in cultuur te brengen grond. Zoolang en voor zooverre door den com mandant der Vesting Holland bij algemee- ne bekendmaking niet anders zal zijn be paald, is deze verordening behoudens het in dit artikel bepaalde niet van toepas sing op de terreinen en of de opstallen, gele gen binnen de bebouwde kommen der ge meenten, alwaar deze verordening overi gens van kracht is. Van het bepaalde in deze verordening kan geheele of gedeeltelijke onthefffing worden verleend na schriftelijke aanvrage van den belanghebbende. Aan de ontheffing kun nen voorwaarden worden verbonden. Van de verbodsbepaling kan voorts, indien daar toe termen aanwezig zijn, een tot weder opzegging toe, doorloopende ontheffing wor den verleend voor een geheele gemeente of voor eenig aangesloten onderdeel daarvan. Inundatie te Utrecht. De Regeeriiiigspersdienst meldt: Teneinde de inundatie-mogelijkheden waar over ons land beschikt te allen tijde en met name met 't oog op don huldigen water stand te verzekeren, worden maatregelen genomen om, met den geringst mogeiijken overlast voor de betrokken burgerbevolking een kom van geringen omvang in de pro vincie Utrecht met water te vullen. Laat de voorgestelde wijziging der Lager Onderwijswet 1920 ruimte voor herziening leerlin- genschaal? De Tweede Kamer heeft verslag uitgebracht over het wetsontwerp Lager Onderwijswet 1920 en van artikel IL-der wet van 22 Mei 1937. Verscheidene leden geven als hun oordeel te kennen, dat. zoo er iets is in de Lager- Onderwijswet 1920, dat dringend wijziging en verbetering behoeft, het zijn de leerlin- gonschalen voor het lager en uitgebreid la ger onderwijs en de mogelijkheid, dat door zoogenaamde kweekelingen met akte tegen geen of een veel te geringe vergoeding een volledige onderwijzerstaak wordt vervuld. Zij dringen er krachtig opaan dat van deze herziening van de Lager Onderwijswet 1920 gebruik zal worden gemaakt, otn de hierbe- doelde verbeteringen aan te brengen. Dat er voor deze verbeteringen geen geld zou zijn. kon men niet aanvaarden, aangezien de regeering blijkbaar geen bezwaar had tegen voorstellen tot het doen van uitga ven, waarvoor tot voor kort even min geld beschikbaar scheen te zijn, hijvoorbeeld de f5 millioen voor de bestrijding der jeugdwerkloosheid. BRITSCH VLIEGTUIG SCHIET OP BELGISCHE MACHINE. Belgisch toestel in brand gescho ten Piloten redden zich met hun valscherm. ENGELAND BIEDT ZIJN VERONTSCHUL DIGINGEN AAN EN ZAL ALLE SCHADE VERGOEDEN. Engeland heeft niet anders kunnen doen dan erkennen, dat na een verkenningsvlucht boven Duitschland hun bombardements vliegtuigen in contact zijn gekomen met Bel gische gevechtsmachines, waarbij het tot een treffen is gekomen. Een Britsche bom menwerper werd tot dalen gedwongen, maar een Belgisch vliegtuig werd door een ander Britsch vliegtuig in brand geschoten en de Belgische piloten zicli met het valscherm ternauwernood konden redden. Krachtig heeft de Belgische regecring bij de Britsche geprotesteerd en reeds heeft En geland zijn gezant te Brussel opdracht gegeven het diepe leedwezen der Britsche regeering uit te spreken en verontschuldi gingen aan te bieden. De machines moeten verdwaald zijn geweest, aldus betoogt Lon den en alles zal worden gedaan om herha ling te voorkomen. Alle. aangerichte schade zal worden vergoed. Hoe het gebeurde Volgens nadere berichten, aldus de N. R. Crt had het incident plaats Zaterdagavond ca. kwart over zes. het. weer was vrij mistig Drie Belgische-jachtvliegtuigen door de luchtmacht gewaarschuwd, stegen op van t' vliegveld te Nijvel in het zuiden van de pro vincie Brabant, en ontwaarden drie Engel sche bombardementsvliegtuigen, die zich op groote hoogte bevonden. De ontmoeting had plaats boven het dorpje Nouvelles, iets be zuiden Bergen, zes kilometer van de Fran- sclie grens, vijftien kilometer van de Fran- sche vesting Maubeuge. De BelgiscOie jachtviieger kapitein Boussa schoot eenige lichtkogels af in de richting van de Engelsche vliegtuigen. Een dezer laatste begon langzaam te dalen, en land de dan ook eenigen tijd later op het mili taire vliegveld Nijvel. De vijf inzittenden, twee o'fficieren en drie onderofficieren, wer den onmiddellijk gevangen genomen en naar den generalen staf gebracht. Het En gelsche vliegtuig was onbeschadigd. Aan boord bevonden zich talrijke pakken met pamfletten, bestemd om hoven Duitschland te worden uitgestrooid. Na dit eerste succes zetten de Bel gische vliegers de twee andere En gelsche bombardementsvliegtuigen weer na. De Belgen voerden ver schillende manoeuvres uit, teneinde zoo veel mogelijk hun kleuren te la ten zien. Een der Belgen zocht een der Britten den pas af te snijden, toen plots door de bemanning van liet Engelsche toestel op korten af stand met een machinegeweer en een klein kanon werd gevuurd. Het Belgische jachttoestel vloog in brand. De inzittenden, een adjudant en een ser geant, maakten gebruik van hun valscherm en wisten zoodoende den beganen grond te bereiken. De adjudant werd opgenomen met een ontwrichten schouder en of arm, de sergeant was door een machinegeweerkogel licht aan het gelaat gekwetst. Het Engel sche bombardementsvliegtuig zette den tocht voort, en verdween in de richting var Mau beuge, Verscheidene leden zijn van oordeel, dat de financieele toestand niet toelaat, voor de door bovenbedoelde leden bepleite doelein den thans gelden beschikbaar te stellen. Maatregelen voorgesteld. Sommige leden zouden niet willen aan dringen op verlaging van de leerlingen- schaal bij liet uitgebreid lager onderwijs, welke zij voldoende achten, doch wel op die bij het gewone lager onderwijs. Indien fi nancieele bezwaren zich hiertegen zouden verzetten, ware compensatie te vinden in de volgende maatregelen: 1. Verlaging van enkele marges en toe lagen. althans bevriezing van de reeds toe gekende salarissen plus marges en toela gen, zoodat geen salarisverhoogingen zouden plaats vinden, vóórdat de verlaagde marges en toelagen waren ingehaald. 2. Verlaging van de salarissen. 3. Afschaffing van de bij amendement ingevoerde 30-schaaI voor op 1 December 1935 bestaande centrale scholen voor het ze vende en de hoogere leerjaren. Verscheidene leden, die zich niet uitspre ken over de urgentie van de bepleite wijzi gingen, zijn van meening, dat deze wijzigin gen niet passen in het kader van het onder havige zuiver technische ontwerp. Aan den anderen kant wordt betoogd, dat het ontwerp wel degelijk voorstellen van materieele be- teekenis inhoudt, zoodat het hierboven weer gegeven formeele argument hier geen op geld doet. Ook de considerans laat volle ruimte voor andere herzieningen dan de nu voorgestelde. OEFENGELEGENHEID VOOR TROEPENONDERDEELEN. De opperbevelhebber van Land- en Zee macht, heeft ter algemeene kennis gebracht dat door hem, te rverkrijging van voldoen de goede oefengelegenheid voor de troepen- onderdeelen onder de bevelen der hieronder genoemde militaire autoriteiten, voor het ge heele gezagsgebied is besloten tot het doen uitvoeren van de tot dat doel noodzakelijke ingebruiknemingen, als bedoeld in art. 16 der oorlogswet en dat door hem aan de vol gende militaire autoriteiten, onderscheiden lijk ieder voor wat betreft die verkrijging van voldoende oefengelegenheid voor de troepen- onderdeelen onder haar bevel, te weten: den inspecteur der infanterie, den waarnemend inspecteur der cavalerie en der wielrijders, den waarnemend inspecteur der artillerie, de uitvoering is opgedragen van deze inge bruiknemingen. Vandaag de frequentie opgevoerd. Naar wij van de zij die dier Nedierlandsche Spoorwegen vernemen zal de reeds aange kondigde opvoering der frequentie op ver schillende lijnen miet ingang vain vandaag worden ingevoerd en zal van dat tijdstip af op verschillende baanvakken 'n vrij frequen te, aan 't normale grenzende dienstregeling worden gereden. Qp het traject Alkmaar Den Helder blijft de regeling voorloopig zooals deze de vorige week is vastgesteld. DRIE OPNAMEN VAN DE PLECHTIGHEID BIJ HET MONUMENT „VOOR HEN DIE VIELEN" TE DEN HELDER, WELKE ZATERDAG PLAATS VOND IN VERBAND MET DE RAMP VAN DE „WILLEM VAN EWIJCK." De kranslegging door Schout-bij-naci»!, Baron de Vos van Steenwijk namens H.M. de Konin gin. Een overzicht tijdens de plechtigheid. Een der overlevenden. 1ste luitenant ter zee J. J. van Strale, commandant der mijnen- leg gqrs-di visie. Links zijn echtgenoote, rechts ziin vader.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 8