VERLOFREGELING Waarde der Maginot-linie bewezen Engeland kleine Staten Slowaaksöh regiment weigert te vechten voor gemobiliseerden 25000 Japanneezen gesneuveld Grossiers protesteeren en de Zaken normaal afwikkelen! Auto van wegberm gestort Dood in hun kooien Paardenfokkerij Opzegging van Brifsch- Russisch handelsverdrag? Tusschen giertonnen bekneld Gooische tram dwars over de rails Kerksluiting in Duifschland VOOR DE LANDMACHT: tweemaal twee dagen per maand VOOR DE ZEEMACHT: drie dagen per drie weken of vier dagen per vier weken. De ï-egeeringspersdienst meldt, dat een re geling is getroffen voor de periodieke verlo ven. VOOR DE LANDMACHT. Voor het personeel behoorende tot de Ko ninklijke Landmacht geldt de volgende re geling: Punt 1. Indien en zoo lang de omstandigheden zulks gedoogen, kan, ingaande 17 Septem ber 1939, aan het militair personeel behou dens dat bedoeld in punt 2, naar onder staande regeling periodiek verlof worden verleend. Punt 2. Deze regeling geldt niet voor personeel, dat voor het volbrengen van de eerste oefe ning korter dan 6 maanden in werkelijkcn dienst is. Punt 3. De regeling van het verleenen van de verloven wordt opgedragen aan de comman danten van compagnieën, eskadrons, batte rijen en overeenkomstige oorlogsonderdee- len. Punt 4. In elke kalendermaand kan aan ieder der betrokkenen tweemaal twee dagen verlof worden verleend, met dien verstande, dat nimmer meer dan 1/7 deel van het betrok ken oorlogsonderdeel met periodiek verlof afwezig mag zijn, slechts in de avonduren zal het percentage af wezigen als gevolg van het gestelde in punt 6, gedurende enkele uren grooter mogen zijn. Voor wat betreft de officieren en dienstdoende officieren, behoorende tot de luchtverdedigingsorganen geldt deze regeling slechts voor zoo ver de dienst zulks toelaat. Indien de betrokkene op groote af stand van zijn garnizoen woont, kan in stede van tweemaal twee dagen per kalendermaand eenmaal vier dagen per kalendermaand periodiek verlof worden verleend. Punt 5. Bij het vaststellen van een regeling voor het toekennen van periodiek verlof moet er rekening me worden gehouden, dat zoowel werkdagen als Zon- en Feestdagen aan el kaar gelijk zijn. Indien derhalve de laatste verlofdag, bijv. op Zaterdag valt, mag aan den betrokkene den daaraan volgenden Zon dag geen verlof worden verleend. Punt 6. Degenen, aan wie verlof wordt verleend, mogen in den avond vóór den eersten ver lofdag vertrekken op zoodanig tijdstip, dat zij hun woonplaats, nog kunnen bereiken; zij moeten zich in den avond van den laat- sten verlofdag weder bij hun oorlogsonder deel melden. Het verleenen van z.g. eerste reisgelegenheid is niet toegestaan. Punt 8. Bij het vaststellen van de volgorde waarin het personeel periodiek ver lof moet worden verleend, moeten de betrokken commandanten er re kening mede houden, dat moet worden begonnen met het verlee nen van dat verlof aan het oudste personeel en daarvan in de eerste plaats de gehuwden met de zwaar ste gezinsomstandigheden. Punt 9. Indien de omstandigheden zulks noodig maken, zulien allen aan wie periodiek ver lof is verleend door middel van de radio worden teruggeroepen. Heeft zoodanige op roeping plaats, dan zijn allen die zich op dat tijdstip met periodiek verlof bevinden, verplicht onverwijld naar hun stand plaats terug te keeren. Bovendien zal hieraan door het aan plakken van kennisgevingen in de gemeen ten bekendheid worden gegeven. Punt 10. Voor elk periodiek verlof wordt zoowel voor de heen- als voor de terugreis vervoer voor rijksrekening verleend. De commandan ten zullen hiertoe, tot het tijdstip waarop vanwege het departement van Defensie de Gottfr. H. Crone over bedrijfsle ven en oorlogstoestand. „Het feit. dat het bedrijfsleven de gevol gen van den oorlogfstoestand met zijn bin nen- en buitenlandsche verstorende maat regelen aanvaardt dat er geen paniek, geen run op de banken is ontstaan, dat onze beurs haar deuren heeft geopend gehou den. geeft alle hoop. dat ook de verdere ont wikkeling rustig onder het oog zal worden gezien". Aldus sprak de heer Gotlfr. H. Crone. voorzitter van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam gistermiddag tijdens de eerste vergadering der Kamer na het zomerreces. Wij beboeren, zoo vervolgde spr., zoo min mogelijk in te grijpen als dit vermeden kan worden. Spr. deed tenslotte een dringend beroep op een ieder, reeds gegeven opdrach ten voor werkzaamheden niet met een be roep op de omstandigheden ongedaan te maken, maar zooveel mogelijk op normale wijze af le wikkelen. vereischte bewijzen zullen worden toege zonden, aan betrokkenen een eenvoudige ver lofpas, waarop de rois kan worden gedaan, verat rekken. De verlofpas moet zijn voor zien van de handteekening van den betrok ken comp. batterij, eskadron, detachements of overeenkomstige commandant. Tot zoover de regeling, die uitsluitend voor de landmacht geldt. VOOR DE ZEEMACHT. Voor het marinepersoneel zal naar gelang van de omstandigheden drie dagen por drie weken of vier dagen per vier weken verlof worden ver leend. Mochten de omstandigheden een, andere regeling noodzakelijk maken, dan zijn de betrokken marineautoriteiten gemachtigd om eene andere regeling naar denzelfden maatstaf vast te stellen. Overigerus gelden voor het marineperso neel dezelfde bepalingen als voor het per soneel van' de landmacht zijn vastgesteld. Voor het vervoer naar hun woonplaatsen van de militairen, die met periodiek verlof vertrekken, zullen met ingang van 16 Sep tember vanaf des namiddags 16.00 uur voor zooveel noodig extra-treinen worden inge legd. Ingaande Maandag 18 September zul len bovendien in de avonturen extra-trei nen worden ingelegd voor het vervoer van de verlofgangers naar hun corpsen. Te ver uitgeweken Eén doode drie licht gewonden Gisteravond om zes uur is op den Amster- damscheweg te Arnhem een ernstig auto ongeluk gebeurd, waarbij een bejaarde heer om het leven kwam en drie dames lichte verwondingen opliepen. Een auto, bestuurd door een dame uit Driebergen, wilde een vrachtauto voorbijrij den, juist op het moment, dat een tegen ligger naderde. Zij week naar rechts uit, doch hierbij sloeg de wagen van den berm van den weg en kwam terecht tegen de gaasafzet'ting van het pompstation van de Arnhemsche Waterleiding Maatschappij. De auto ging door het gaas heen en de vier inzittenden vielen er uit. Een van hen, de bejaarde heer Homoet uit Driebergen, kwam tegen een boom terecht en was op slag dood. De overige drie inzittenden, allen dames, liepen slechts lichte kwetsuren op. Schooljongen op slag dood. In de buurtschap Pandelaar onder Gemert waren gistermiddag vier schooljongens ach ter op een sleeperswagen geklommen, waar op twee giertonnen, elk met een inhoud van 500 liter, stonden. In een bocht kwamen de beide tonnen in beweging. De elfjarige J. Sterken uit Gemert geraakte ertusschen bekneld en werd op slag gedood. De overige drie jongens bleven on gedeerd. De ramp aan boord van de Hun- ze IIL - Patrijspoorten hadden open moeten staan. Verschenen is het verslag van de commis sie, bedoeld in artikel 2 van de binnenvaart- rampenwet, omtrent de ramp, aan de opva renden van de Hunze 111 op 2 Mei jl. over komen in de Wijnhaven te Rotterdam. In den na -ht van 1 op 2 Mei zijn twee opvarenden van de Hunze III, een stoom- vaartuig, dat in den geregelden dienst Rot- terdam-Groningen van de Groninger-Rotter dammer Stoombootmaatschappij N.V. vaart, om bet leven gekomen liet waren de stuur man en een matroos, die de kapitein in den ochtend van 2 Mei dood in hun kooien vond. Blijkens dit verslag is de oorzaak van de ramp gelegen in kolendamp, welke zich in bet vooronder beeft verspreid. De kolendamp is, naar mag worden aangenomen, ontstaan na bet vullen van de kachel bij het naar kooi gaan. Doordat de afvoer ernstig belem merd en de kachelplaat gescheurd was. is de zeer beperkte kajuitsruimte, bijkans her metisch gesloten, zoodanig met kolen damp gevuld, dat, hoewel de lamp is blij ven branden, de bemanning er de noodlot tige gevolgen van heeft ondervonden: allo patrijspoorten waren ten onrechte gesloten. Tegen een der maatregelen inza ke prijsopdrijving. De Nederlandsche Grossierband schrijft: Zooals bekend is neemt de minister van Economische Zaken aan, dat in verband met de maatregelen tegen prijsopdrijving voor de bepaling van den prijs van nog aanwezige oude voorraden de oude prijs als richtlijn genomen moet worden, ook al liep van het betreffende artikel de prijs in de algcmcenc marktverhouding inmiddels op. Het is duide lijk, dat deze opvatting voor den handel ern stige bezwaren met zich brengt. Een koop man zal immers bij de bepaling v. d. prijzen voor zijn artikelen rekening moeten houden met do kosten, die hij moet maken om zijn voorraad weer aan te vullen. De Nederland sche Grossiers bond beeft er zeker dagen in een request aan (Jen minister van Economi sebe Zaken dan ook op aangedrongen, dat in de toekomst in dit verband de vervangings waarde als basis zal mogen aangenomen worden voor de prijsbepaling. Russen zouden aan de Mongoolsch Mandsjoerijsche grens groot suc ces hebben geboekt. Een Amerikaansch dagbladcorres pondent, die zoojuist uit de gevechts zone in Peiping is aangekomen, meldt, dat de Japanneezen een be langrijke nederlaag hebben geleden in een veldslag tegen de Sovjettroe pen aan de Mongoolsch-Mandsjoerij- sche grens. Deze correspondent ver klaart, dat vijfentwintigduizend Ja panneezen gedood of gewond zijn in den slag en dat hun linie aan den oostelijken oever van de rivier Khal- ka volledig ineengestort is. Nieuwe typen tanks in den strijd. De Sovjettroepen, zoo voegt de verslagge ver hieraan toe, heben niet alleen de verlo ren stellingen heroverd, maar tevens een aanzienlijke streek van Mandsjoerijsch ge bied bezet. De opmarsch der Sovjets volgde op een verschrikkelijken aanval, welke ge steund werd door nieuwe typen artillerie en tanks. Berichten uit andere buitenlandsche bron nen in Noord—China maken melding van groote Japansche troepenbewegingen naar Mandsjoekwo. Voorbehoud. Reuter voegt hieraan een noot toe, zeggen de, dat dit bericht onder alle voorbehoud wordt doorgegeven, aangezien voor 't oogen- blik geen bevcsting uit een andere bron is verkregen. Op dubbelspoor geraakt. Boom en lantaarnpaal „ontworteld". - Geen persoonlijke ongelukken. Gisteravond tegen tien uur is een motor wagen van de Gooische tram, die om 20.47 uur uit Laren was vertrokken, in de hoofd stad ontspoord op do wisselplaats aan den Middenweg tei hogte van de Kruislaan. De motorwagen liep uit de rails, reed een lan taarnpaal omver en botste met 'n hevigen slag tegen een aan den kant van den weg staanden boom. liet voertuig kwam vrijwel dwars over de trambaan te staan. De boom knapte af en kwam gedeeltelijk op den tramwagen te recht, die aan ue voorzijde zeet ernstig werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. Ue ongeveer' 25 passagiers kwamen met den schrik vrij en de bestuur der liep slechts een schram aan een der handen op. Het verkeer voor dc Gooische tram was versperd. De passagiers werden met een motorwagen van het station W.P. afge- heeld. Hoewel met vertraging kon de dienst verder worden uitgeoefend, daar men de passagiers voor de volgende ritten op de plaats van liet ongeluk liet overstappen op een gereed staande tram, die vandaar Gooi- waarts reed. Op dubbelspoor. Nader vernemen wij: De tram reed op het moment dat dc wis sel moest worden gepasseerd. 25 tot 30 km. Deze wissel is een z.g. klap- of veerende wissel, d.w.z. dat de eene wisseltong automa tisch naar links of rechts geduwd wordt, al naar gelang de tram van de eene of de andere zijde kond. In dit geval bleek de reclitertong in den goeden stand te staan, doch de linker tong stond gespreid, waar door de motoiwagen op een z.g. dubbelspoor is geloopen. De trambestuurder verklaarde, dat liij vlak voor de ontsporing een stuk je ijzer meent te hebben gezien, dat in een der rails lag. Dit stukje ijzer is echter door de politic die een onderzoek instelde, niet gevonden, zoodat meii \ermoedt, dat de wissel defect was. JONGSTE VAN DE HENGELOSCHE VIERLING OVERLEDEN. Harmke, de laatstgeborcne van de vierling, die de vorige maand te Hengelo is geboren, is gisterochtend overleden. Subsidie aan de stamboekver- eenigingen voor 1939. Verschenen is de Paardenbeschikking 1939, waarin o.m. wordt bepaald, dat het bedrag, uitgetrokken \oor de paardenfok kerij op de Rijksbegrooling, als volgt wordt verdeeld: Voor iedere provincie wordt een gelijk basisbedrag vastgesteld. Het restant van het beschikbaar bedrag wordt verdeeld over alle provincies, in evenredigheid van het aantal in liet afgc- loopen jaar in die provincies gedane dek kingen, die in aanmerking zijn gekomen voor afgifte van een dekbewijs. Dc aldus per provincie beschikbare som wordt verdeeld over dc in die provincie werkzame stambockvercenigingen en wel: 50 ten honderd er van in verhouding van het aantal dekkingen door hengsten, vvgüe voor dekking zijn goedgekeurd, voor zoover deze dekkingen merriën betreffen, waarvan de houders binnen die provincie zijn geves- tigd; 50 ten honderd er van in verhouding van het aantal veulens, door die stamboekver eenigingen in een stamboek ingeschreven, waarvan liet werkgebied geheel of gedeel telijk binnen die provincie is gelegen. Franschen in betere positie dan in 1914. Nu de Franschen verzameld zijn voorbij Saarbrücken, over de Mandel tot de Blies langs de Duitsche hoofdverbindingen, wel ke naar de forten der Siegfriedlinie loopen, leggen de Fransche militaire experts er den nadruk op. dat de tijd nabij is, waarop de Duitschers verplicht zullen zijn terug te trekken uit dezen sector op een nieuwe li nie. welke is gelegen tusschen de versterkte posities der Siegfriedlinie. Al deze krijgsverrichtingen ge schieden op Duitsch gebied en zij om vatten stroken bosch, heuvels, rivier dalen en bijna vijftig dorpen, waar uit de Duitsche bevolking is geëva- cueeerd. Het opperbevel heeft ver boden de namen te noemen van de vermeesterde dorpen, doch het is be kend. dat de operaties methodisch worden uitgevoerd en een onafschei- denlijk deel vormen van het reus achtige plan, dat lang van te voren was opgesteld voor de bezetting van het terrein tusschen de grens en de Duitsche versterkingen. Het taktische voordeel der Fransche win sten blijkt bij het bestudeeren der kaarten Door gebruik te maken van het gunstige terrein, dat de vorige week werd vermees tert!, zijn de Franschen thans in staat de intensiviteit van hun geschutvuur op de versterkingen der Siegfriedlinie te verdub belen. De kanonnen der Maginotlinie zullen worden verdubbeld door de veldbatterijen, die zijn geplaatst op de heuvels en in de bosschen, welke in de huidige operaties zijn vermeesterd. Aldus verkrijgen de Franschen een geintensifeerd vuur dat, naar wordt verwacht, in hun voordeel zal werken, wan neer het offensief begint, hetwelk ten doel heeft door de Siegfriedlinie te breken na de Duitsche machinegeweernesten en blokhui zen in stukken te hebben geschoten. Betere positie dan in 1914. Dit alles staat, aldus U.. P. aan het Hsbl. in scherp contrast tot de positie der Fran sche legers in de eerste fase van clcn we reldoorlog. Tot aan den eersten slag aan de Marne hadden de Franschen meer dan een maand gebruikt voor een langzamen terug tocht. Thans bezitten zij het tactische voordeel de leiding dier operaties zelf in handen te hebben. Zij hebben de offensieve leiding be houden ondanks den Duilsehen tegenaanval in het Moezgklal. Hierbij wierp de Duitsche generale staf de beste van zijn geregelde legerdivisies in den strijd, doch deze wer den vernietigd door het kruisvuur van de forten der Maginotlinie; de Fransche infan terie voltooide achter het Soherm der tanks de mislukking der Duitsche manoeuvre. Sinds dat oogenblik hebben de Duitschers niet getracht het offensief te nemen en zich er mede tevreden gesteld een langzamen terugtocht te bevechten uit den sector, waarin de Franschen opdringen. Deze negen dagen van strijd hebben de waarde van de Maginotlinie reeds aange toond. Gebouwen liggen te ver schuilplaatsen af van liet Duitsche Nieuwsbureau deelt mede: Ten aanzien van de in het buitenland de ronde doende geruchten over scherpe maat regelen tegen de katholieke kerk in Duitsch- land wordt van welingelichte zijde ver klaard, dat in de afgeloopen dagen verse hei dene kerken zijn gesloten. Hierbij is spra ke van gebouwen, die te ver liggen van schuilplaatsen, zoodat bij luchtalarm die be zoekers niet spoedig genoeg dc schuilkel ders kunnen bereiken. Wat dc katholieke peis betreft, zijn ter besparing van papier de talrijke katholieke tijdschriften beperkt tot vijf. Gelijke maatregelen zijn genomen voor de Evangelische Kerk. DE „GROENLO" MOET IN ENGELAND LOSSEN. Het Nederlandsche stoomschip „Groenlo" moet op last van de Engelsche regeering zijn lading te Middlesborough lossen. Het schip was, met erts uit Bilbao, op weg naar Rotterdam. Ito-ei&al HONGARIJE DUITSCHLAND GAAT DOOR! Ondanks het feit, dat liet land in oorlog is, schijnt men in Duitschland toch nog tijd voor de sportzaken te hebben. De voetbal wed strijd HongarijeDuitschland gaat tenminste gewoon door en zal op 24 September a.s. te Boedapest gespeeld worden! Op verzoek van den voetbalbond van Let land, is de wedstrijd DuitschlandLetland, die voor Zondag a.s. op het programma stond, uitgesteld. Ï3&kien BEP VAN KLAVEREN NAAR AMERIKA. De Nederlandsche bokser Bep van Klave ren zal met de „Nieuw Amsterdam" naar Amerika vertrekken. Door de politieke toe standen ligt de bokssport in Europa Vrijwel geheel stil en Bep van Klaveren hoopt thans in Amerika gelegenheid te krijgen om ver schillende gevechten te leveren. Nu Engeland Rusland geen oor. logsmateriaal meer levert. Volgens een bericht van de „Nya daglicht allemanda" uit Moskou is de Sovjet Unie voornemens het handelsverdrag met Enge land binnenkort op te zeggen. Als motief wordt aangevoerd, dat de Britsche regeering de levering van Engelsch oorlogsmateriaal aan Rusland, die bij contract was overeen gekomen, gestaakt heeft. Onder meer de le vering van zestig taqks. De regeering te Moskou betoogt, volgens dit bericht, dat de goederen voor het grootste deel reeds betaald zijn, en is van meening, dat de handelsover eenkomsten haar practische beteekenis heb ben verloren. r -• „BRITSCHE CYNISME ONDER MASKER VAN BEZORGDHEID." Als stoottroepen tegen Duitsch land, zegt de Duitsche pers. „Deutsche diplomatisch-politische Korres- pondenz" besprak gisteren de „bescherming der kleine naties door Engeland." Ook Polen, aldus de „Korrespondenz", dat vroeger graag voor groote mogendheid speel de, was op het oogenblik,-dat dat Engeland doelmatig voorkwam, een „kleine bescher ming behoevende natie". De volgende ver zochte en niet-verzochte garanties ten gun ste van eenige staten in het Zuidoosten la gen in eenzelfde lijn. Achter het „bezorgde" masker van Engeland verbergt zich de cy nische bedoeling zoo veel mogelijk kleine staten als trawanten te hebben in zijn politie ke spel en ze dan als voor en stoottroep op te hitsen tegen het land, waarvan men zich als rivaal wil ontdoen. Als neutrale landen niet doen wat Enge land wil, berooft Engeland ze van hun po litieke en oeconomische onafhankelijkheid, door hen ais wilvaardig object in zijn blok kadestelsel te betrekken. Vrijheid ter zee nog slechts een illusie. De vrijheid ter zee, welke in Engelsche oogen blijkbaar nog oen heilig iets is uit den tijd, dat Engeland door een goedgaan- dc zeerooverij in den strijd tegen Spanje zijn wereldrijk opbouwde, „meestal in den diepsten vrede" heeft thans voor Engeland weer zijn oude beteekenis gekre gen. Gelijk 17e eeuwsche vrijbuiters preten deert Engelapd thans met fijne, nauwkeurig opgestelde zwarte lijsten van voorwaarde lijke, 'zoowel als onvoorwaardelijke contra bande de wereldzeeën onveilig te maken voor degenen, die een wettigen handel wil len drijven, die geheel in overeenstemming is met de bepalingen van het oorlogsrecht. In wezen is de aanmatiging en heerschzucht eindelijk eens onverbloemd te voorschijn gekomen voor een wereld, die van tijd tot tijd maar al te zeer de ervaring uit den we reldoorlog heeft vergeten. Thans vormen de neutralen een factor, welke geenszins meer een zwakke uitzondering vormt, die veeleer den wil heeft zich in zijn onafhankelijkheid staande te houden en daartoe bereid is ge meenschappelijke inspanningen te onderne men. VERSCHILLENDE INCIDENTEN. Sedert de afkondiging van den staat van oorlog neemt de spanning toe in de betrekkingen tusschen Duit schers en Slowaken Een Slowaaksch regiment, dat naar het front in Po len zou worden gezonden, heelt op 4 September geweigerd in den trein te stappen. De officieren en soldaten verklaarden niet tegen de Polen te zullen gaan vechten. Het regiment werd door Duitsche soldaten ontwa pend en in de kazerne van Bratis- lawa geïnterneerd. Zondag j.1. heeft zich een incident voor gedaan te Radisdorf, een voorstad van Bratislawa, tusschen Slowaken en Duit schers. Er werd geroepen: „Wij moeten vechten voor u en uw leider, doch er is geen enkele reden dat te doen". De bevol king trok langs het gebouw van het Duit sche bestuur. Er volgde een algemieene klop partij. Een Duitsche troepenafdeeling trad op en verrichtte tal van arrestaties. Geen vluchten meer van Slowaak- sche militaire vliegers. Ook hebben de Duitsche autoriteiten vluchten van Slowaaksche militaire vlie gers afgeschaft. Zij hebben te kennen gege ven, dat de reden voor dezen maatregel is gelegen in dc omstandigheid, dat die „Duit sche artilleristen de Slowaaksche vliegtui gen niet kennen en dat hun vluchten daar om aanleiding zouden kunnen geven tot betreurenswaardige vergissingen." In werkelijkheid aldus Ilavas werd dit besluit genomen als gevolg van verschei den deserties van Slowaaksche vliegers en hun overgang naar het Poolsche kamp. De chef der Slowaaksche luchtmacht, kolonel Ainbrus, die verscheiden wereldrecords op zijn naam heeft slaan, is afgetreden en is clandestien uit Slowakije vertrokken.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2