De Brabantsche Brief van Dré Radioprogramma Napels eindpunt Indië route Zal Mussolini zich tot Roosevelt wenden? Het Meisje uit den exprestrein voelde 'r niks veur om zoo zoetjesaan uit za ken te gaan?" „Och, - och, waasaksegge, meneer notaris? Hebt ge 'n... 'n goei bod?" „Jjja!" „Lot na hooren". „Tien mille". „Oem. Mooi geld". „Prachtbod". „Maar 't is 'n goei-beklante zaak, meneer 'notaris". „Oemjawell..., jawell..., maar de huizen hebben gin wéérde. Drie is goed betaald van daag veur deus. Dus...? Zeuven goodwill...! Ge krijgt zoo'n bod nooit meer, Keeke!" „Wie is ue liefhebber?" „Da's geheim". „Oem". „Ge hebt toch ginnen zeun of dochter, die in de zaak wil komen, is nie?" „Neeë. De kinders zijn gebrooid". ,,'k Zou 't loen, K"e!" ,,'k Voel er wel iets veur, meneer notaris". „Nou mot ik oe één klein bezwaar meedee- len, Kee. Ge mot dalij'<p besluiten en... eh... en as ge besloten zijt, dan wil den nuuwen eigenèèr t mergen in!" „Meneer notaris, de complimenten aan oewen klant en zeg 'm dat er altij 'nen em mer water onder den toog staat". „Van zo'n antwoord begrijp ik niks!" „Da kan! Maar Nolleke Gommers snapt 't zooveel te beter", lachte Kee. Zij naar bin nen. Liet den notaris alleen bij z'n bierke, veur 't huis. Zooals ik zee: Nolleke Annaconda krijgt Amerik" nsche allures! Maar 'k zou heelegaar vergeten te vertellen, waarom ie tóch spreekt van „dieën vrekten oorlog". Hij vindt, dat ie altij nog 'n beslist „recht" bezit, op 't geven van 'n bruiloft! Ge wit..., dat van den Anvers, waar ie trouwplannen kreeg mee Angeliek, die... den anderen dag passeerde mee 'nen anderen „bruigom". Toch zou Nolleke ons 'n bruiloft geven. Een En nou hebben de „bruiloftsgasten", den zonder bruid wel, maar op zijnen vrijdom! Fielp, den Blaauwe, den Jaan, ik en nog wat gezonde jongens hun gezeed, dat de tijen er nie naar zijn, om 't op 'n fuiven te zetten! Nolleke staat op 't standpunt, da Alle brui- lofen doorgaan, want dat wij hier er niks aan kunnen doen, dat de weareld bakkeleien wil. En dat 't 'n vervloekte onbillijkheid zou zijn, om zijn bruiloft uit te stellen. „En hals we nou 'nen bom op honze test krijgen?" zee den Fielp. „Dan hebben we 't feest tenminste g'ad", antwoordde Nolleke onvervéérd! „Da's eigenlijk óók waar", vond den Blaau we! Zoodat, amico, de „bruiloft van Nolleke meer en meer nadert...! Mocht ze, teugen al les in, doorgaan, dan hoorde 'r nog wel van! We zullen eerst 'n bietje aan die ellendige oorlogsgedachte zien te... wennen, 't Sterke leven wint 't toch altij. Ook van bommen en granaten! En vooral mee al die kleine, ego- istische, winstmakende Nollekes, die er zoo- veul zijn...! Maar nou schei 'k er af. Veul grc -ten van Trui, Dré III, den Eeker en als altij gin horke minder van oewen t.é.v. DRé. MAANDAG 18 SEPTEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Berichten ANP. Hierna: Orgelspel. 8.17 Gramofoonmuziek. 9.00 AVRO-Musette-wnsemble en soliste. 9.3") Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gewijde muziek (gr.pl.). 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Ensemble Rentmeester. 11.00 Declamatie (gr.pl.). 11.10 Ensemble Rentmeester. 12.00 AVRO-Vaudeville-orkest (opn.). 12.30 Gramofoonmuziek. (Ca. 12.45 Berich ten ANP) 1.15 Viool en orgel. I.45 Het Lyra-trio. 2.30 Omroeporkest en solist. Als intermezzo: Decamatie. 4.30 Disco-causerie. 5.30 AVRO-Amusementsorkest. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 De Romanciers en soliste. 7.15 Causerie „Bloedtransfusie". 7.25 Gramofoonmuziek. _7.40 Causerie: „Nederlandsch Fabrikaat". "8.00 Berichten ANP. Eventueel: Vraag en antwoord. 8.25 Het Concertgebouw-orkest. 9.25 Radiotooneel. 9.50 De Twilight Serenaders. 10.35 Gramofoonmuziek met toelichting. II.00 Berichten ANP. Hierna: Het ensemble Iliescu. 11.3012.00 AVRO-Dansorkest. Hierdoor weer luchtpost moge lijk. Zoolang het niet mogelijk is de thuiskee- rende Indië-vliegtuigen te laten doorvlie gen tot Nederland, zal Napels als voorloo- pig eindpunt der Indië-route dienst doen. Zoowel in Napels als iin Batavia zijn op het oogenblik drie Indië-vliegtuigen gestation- neerd. Vandaag vertrekt „De Gier" uit Na pels en de „Torenvalk" uit Batavia. Maan dag vertrekt de „Buizerd" uit Napels, waar na de „Wielewaal" Dinsdagmorgen uit Ba tavia vertrekt. Het besluit de Indië-vliegtuigen uit Na pels weer naar Ned. Indië te laten ver trekken, maakt weer een snelle luchtpost verbinding tusschen Nederland en onze Oost mogelijk. „De Gier" welke vandaag uit Na pels vertrekt, zal in lexandrië, post be stemd voor Nederl. Indië, aan boord nemen. Dit Is de post, welke op 2 September j.1. den dag vóór het uitbreken van den oorlog, niet per vliegtuig werd verzonden, maar per s.s. „Poelau Roebia" uit Nederland, werd medegenomen. Het spreekt vanzelf, dat de KLM haar pogingen voortzet oen vergunning te krijgen de Indië-lijn weer tot Nederland door te trekken. Het is echter wei aannemelijk dat zoolang deze vergunning niet is verleend', de dienist tweemaal per week tusschen Na pels en Batavia' zal worden waargenomen^ Geruchten over een vredescon ferentie. De diplomatieke redacteur van de „News Cronicle" maakt melding van geruchten, volgens welke Mussolini te gelegener tijd president Roosevelt zou vragen een vredes conferentie bijeen te roepen. Ten aanzien hiervan schrijft de di plomatieke redacteur, dat indien Hitier in de nabije .toekomst onderhandelingen wil aanbieden, het geenszins zeker is, dat de door Goering gedane voorstellen herhaald zullen worden. Er bestaat aanleiding om te veronderstel len, dat Mussolini aan president Roosevelt een vraag zal voorleggen, welke zooge naamd afkomstig is van de neutrale staten, om onmiddellijk een vredesconferentie te beleggen. Zonder twijfel moet deze mogelijk heid met de grootste reserve worden be schouwd, doch er wordt in invloedrijke Brit sohe kringen over gesproken. Een dergelijke manoeuvre zou den president, die omringd is door isolationisten en wiens land, evenals alle neutralen, hard door den oorlog zal worden getroffen, in moeilijkheden kunnen brengen. Indien hij zou weigeren, dan zou zijn po sitie in de Vereenigde Staten, als ook die de mocratische denkbeelden, welke hij verte genwoordigt, verzwakt kunnen worden. In de huidige omstandigheden zou een derge lijk voorstel door Frankrijk en Engeland verworpen worden, zelfs wanneer de Sov jet Russen zich bij Duitschland zouden voegen om opnieuw Polen te ontleden. De redacteur verklaart verder, dat de rei zen, welke de ambassadeurs van Italië te Berlijn en van Duitschland te Rome hebben gemaakt, een soort authenticiteit geven aan deze geruchten over een vredes-offensief. Ulvenhout, 14 Sept. 1939. Amico, Nolleke Gommers, 't kleine-manneke mee-de-groote- woor den, is in zijnen wiek geschoten door „dieën vrekten oorlog", lijk ie dat zegt. Ge wit: Nolleke is 'n eigengereid tiepeke en nie heelegaar zon der egoïme. In dit op zicht is deus kleine krieleke dus 'nen vol wassen Negentienne- genendertiger en... hjj heeft den wind 'n bietje mee! Want sjuust omdat ie zoo'n klein opdonderke is, wordt 'm veul vergeven! En dus wordt ie mee de jaren, hij is nou zestig, steeds eigengereider, koppiger, egoïstischer 'n Vrouw heeft ie nie, dus hij wordt nooit gecommandeerd, hoeft nooit iets te eten wat ie nie geren lust, hoeft gin smoesje te ver zinnen om 'ns van huis te gaan, kortom: Nolleke is baas over zijn eigen. Centen bezit ie genogt, dus klanten, noch bazen hebben aan hum 'n kans om huilie gemoed op te luchten. Zijnen eenigen strop in z'n leven is, dat ie omtrent vijfenzeuventig duim te kort is en teugen dat tekort vecht ie al 'n halve eeuw mee „groote woerden", mee grandioze gebaren, mee veul brutaliteit. Kee uit „de Gouwen" mept 'm nou en dan om z'n ooren, of er 'n zweep knalt, dreigt 'm te verzuipen In den spoelbak onder den toog, maar niks helpt er aan. Onze schuld! Wij hebben te veul leut mee 'm, zien Jles door de vingers, laten 'm begaan. Hij smijt mee rondjes en goeie sigaren (onder de maat zijn is duur!), nou en dan doet ie z'n schoenen uit en geeft op d'n biljert 'n voordracht dat ge scheuren zou van 't lachen, ge wit wel: „de Bedro gen Prinses of 't Kindje onder de Bedstee" en zoo kan Nolleke gin kwaad doen, al doet ie 't soms gèèf over 't potje. Moderne zielkundigen, die in 'n los vest- knoopke of in 'n kromme haarschei al 'n „minderwaardigheidscomplex" ontdekken, zu'ke „geleerdhedens", wier heele geleerdheid vastzit aan 't zijen dradeke van één begrip, ze zouwen heel dieën houvast verspeulen, als ze Nolleke Gommers onder 't zielkundige mes namen! Want als Kee 'm op 'n oplababber trak teert, die g'aan den overkant kunt hooren, dan veert Nolleke op, in 'n edele verontwèèr- diging, of ie alle wijven getemd heeft. En nou kunde ge wel zeggen, dat Nolleke z'n meerweerdigheidscomplexen vortkomen uit z'n minderheidscomplex, maar dan lust ik er nog wel eentje. Zoo geredeneerd is 'n kat 'nen kater op 'n kleinigheidje na. Neeë, og eens: Nolleke Gommers is 'nen wasch-echten Negentiennegendertiger en heeft dus niks geen last van minderwèèr- digheidsgevoelens! Integendeel! Hij over schat z'n eigen zonder moeite en als ge hum over dieën „vrekten oorlog" hoort praten, dan wordt heel den wereldramp 'nen lastigen muggenzwerm, dien Nolleke dalijk wel 'ns mee z'n pet uit malkaar zal slaan, als 't hum verveelt! Op den oogenblik is ie aan 't gok ken. En als ge'm nou bezig hoort over „zij nen bankier", die er de ballen van wit, over z'n „zeef", die vol „staal en olie" ligt, over de beurs, die de zenuwen hèèft, en over den Moes, die de zenuwen kan krijgen, want als die meevocht zag ie kans om veul meer te verdienen, als ie dan weer 'n rondje betaalt, omdat ie aan 't koper verdiende, dan zoude zeggen, dat Nolleke Anaconda, zooals wij 'm nou noemen, de weareld in z'n vest zakje heeft en ze verkoopt tegen eiken prijs, dien 'm goeddunkt. Hij krijgt zelfs Amerikaansche allures. Zondagmiddag, als ie op zat te scheppen over z'n huizen, op deuze manier: „de luizebossen betalen gin huur meer", en „ben ik 'nen man om m'n eigen dik te maken op verstopte FEUILLETON. V Naar het Engelsch bewerkt dooi J, van der Sluys 8. IX. Ontdekkingen. Natuurlijk was Freddy met opzet den ver keerden kant opgegaan. Hij wilde nog eens een kijkje nemen bij den man in het donker bruine pak, alvorens zijn plaats in het restau ratierijtuig in te nemen en was volmaakt be reid daarvoor de kans te loopen voor hoogst onintelligent, althans voor iemand zonder oriëntatievermogen te worden gehouden. Het compartiment, waarin hij den man in het bruin gezien had, bevond zich een paar wagons naar voren in den trein. Toen hij de tweede der smalle, schokkende landengten, die de wagons onderling verbinden, passeerde, bonsde een gestalte tegen hem op. „Ken je niet uitkijken, waar je je voeten neerzet?" informeerde de gestalte. „Goeie genade," riep Freddy uit, den ras- Londenaar herkennend. „Ik geloof, dat het ditmaal uw beurt is om verontschuldigingen aan te bieden." „Loop naar degrauwde de Londenaar en drong door. „Schijnt een specialiteit in botsingen te zijn," filosofeerde Freddy. Hij zette zijn korten tocht voort. Aha! Hier was de bewuste coupé. Hij keek naar binnen. Het compartiment was leeg. Hij is weg!" constateerde Freddy lichtelijk verbaasd, hoewel hij niet wist waarom hij eigenlijk verbaasd was. De man kon immers in Ipswich uitgestapt zijn. „Ja, maar ik kan me niet herinneren, dat ik hem in Ipswich heb zien uitstappen," flitste Freddy door het hoofd. „Ik weet, dat ik naar zijn wagon heb gekeken, toen de trein stopte. De deur is niet opengegaan. Niemand stapte uit." Neen, hg wés niet uitgestapt. Daar was zgn gootsteenen en dito k-khuizen", dan riep Kee, van achter den toog: „zeg, Kleinduimke, ik zit m'n eigen al 'n uur aan jou te verergeren. Nou is 't genogt, ee?!" dan stond Nol op, „schreed" op z'n korte beentjes, de handen in de zakken, 'n groote Anaconda-sigaar in den kop. naar een toog. En onder spannende stilte sprak Nolleke: „wat let me, akelig stekelsverkske, om bier deuzen heelen snoep winkel van oe te koopen en jou dan de straat op te gooien, serpent?" Wijd stond ie mee z'n beentjes uit malkaar, den bolhoed achterover, halvelings z'nen rug, de vuistekes gebald in de zakken, den kop in den nek, op te kijken naar Kee achter den toog, die efkes sprakeloos naar benejen stond te zien, naar dat gebolhoeid doodzondeke-op- twee-voeten. Kt ge kost 't zien, vrat alle drift op. Ze nam 'nen inwendigen aanloop om Nol te ver pletteren onder 'nen berekenden sprong. Kalm van woede zee ze: „daar hedde gij gin centen genogt veur, Alikriek, om mijn affaire te koopen!" 't Wierd hoe langer hoe stiller in „de Gou wen". Zouwen we 'nen anderen baas krijgen achter 't buffet? En in die gespannen stilte, die Nolleke zoo 'nen deugd dee! sprak ie één, één in drukwekkend woord: „prijs!" 't Woord wier de gelagkamer ingstóómd! 'Nen kolossalen rookkolom pafte toen boven Nollekes' bolhoed uit, lijk ge dat wel zien kunt, uit die koperen „bolhoeien" boven 'n locomotief. Kee drukte 'r knuisten nog iets steuviger op de heupen en sprak toen twéé woorden: vijfentwintigduuzend, Rockefeller Weinig gezeed, amico, was dat zoowat vijftienduuzend overvraagd. „Daar koop ik 't heele gemeentehuis veur, mee alles wat er los en vast aan is, van den burgemeester tot de ratten toe", zee Nolleke: „en dan koop ik nóg 'nen strop." De stilte wierd minder gespannen, 't Wierd leutiger. Hij gong deur, terwijl Kee 'm stond dood te kijken: „tienduuzend". Puff! weer zo'nen smoorwolk. „Ginnen centime meer, veur die snorrepijperij!" Puff! „En dalijk beslissen!" Puff! „En dan vanavond, veur twaalven, de deur uit, gij!" „Dan slaap ik hier!" Puff. Nol leke stond te stoomen als 'n heele machine- loods, kwalsterde teugen den vloer, begost te titsen van z'n hakken op z'n teenen. Kreeg ie dan nooit in de smiezen, wat 'n gevaar of ie liep Kee, ge okst 't zóó van d'r gezicht schep pen, Kee had moordplannen. Iedereen zag dat, behalve 't aanstaande slachtoffer. Dat was zoo in de wolken, figuur lijk en letterlijk, dat ie 't Aaardsche kwaad niemeer bespeurde. Haren éénen arm liet Kee langzaam zak ken...! Dan zaagt ge heuren schouwer naar benejen gaan. 't Wierd moord mee voorbe dachten rade! Dan, - rap als 'n kat, bukte ze dieper, nam „iets" van onder den toog en toen pas kreeg Nolleke argwaan. Maar den kleinen gladjanus, in den loop der jaren 'nen snellen duiker geworden, liep nou op z'n teenen, maar rap, naar den toog, dook ineen teugen de toonbank en als Kee voor den dag kwam mee 'nen vollen emmer water, dan keek ze met vragende oogen door de gelagkamer. Want Nolleke op centimeters vlak bij haar, daar vóór den toog, zag ze nie! Nolleke zat gespannen omhoog te kijken. Toen gebeurde er iets...! Den Blaauwe wees Kee mee 'nen gebaar van zijnen omlaagge- richten wijsvinger, waar zij zijn moest. Even kléérde Kee op; hield heel sjecuur en geluidloos den emmer boven den toog en toen... de volle puts over 't „stilleven" van Nolleke, bolhoed en sigaar! Als ik nou zeg: „Nolleke dreef", dan zeg ik nog niks, Neeë, Nolleke verzoop tennosten- bije. Hij hapte naar asem. Ge mot nie vragen, wat wij uitstonden! 't Was genogt om te blijven in 'n rolberoerte. En toen, Heeren minderweerdigheids-com- plicators j-Oen stond Nolleke op en in vollen ernst en wéérdig sprak ie: „mot ik ditte zooveul as beschouwen, dat den verkoop van oew snoep- kraam nie deurgaat, pissebed?" Zelfs Kee lachte! Onderwijl droop 't water uit Nollekes' mou wen, aan den rand van z'n jaske peerlde 'nen franje van druppels, over zijnen kop siepelde 't water, van onder z'nen bolhoed uit, in zij nen veul te wijen boord. „Neeë, Rock .feller", antwoordde Kee, ter wijl ze den emmer op z'n plaats schupte: „ik zal m'n snoeptent nog nie overdoen". Twee dagen later kwam den Notaris bij Kee. „Bierke, Kee, asteblief?" „Asteblief, meneer notaris". „Zeg-eh-Kee, ge bent nie zoo jonk meer..., bruine handtasch. Dat was voldoende bewijs, dat de man nog in den trein moest zijn. ,,E^1, die ik ben!" mompelde Freddy het volgend oogenblik. „Als iemand nu langs onze coupé kwam om mij te zoeken, zou hij me ook niet vinden! Waarom niet? Omdat ik naar den restauratiewagen ben gegaan om te dineeren! Daar is die knaap ook. In den res tauratiewagon Evenwel, de man in het bruine pak maakte niet den indruk van iemand, die vier shilling sixpence aan zijn middagmaal spendeert. Een pakje boterhammen in een krant lag meer in zijn lijn. Wel allemenschen! Daar lag een krant, die er uitzag, alsof zij als emballage voor boterhammen had dienst gedaan Freddy deed een stap naar voren. Ja, de kruimels zaten er nog op. Maar die kruimels waren niet hetgeen Freddy Reeve's aandacht thans geboeid hield. Die krant be- \atte iets veel aantrekkelijkereeen portret van Miss Lydia Leveridgo, de meest gezegen de onder alle meisjes, met wie hij over enkele minuten zou dineeren! Het portret lachte hem toe uit de kriebelig- gedrukte kolommen der society-rubriek. Hij kwam naderbij en las het onderschrift: „Mis Lydia Leveridge, een van de jonge- meisjes, die dit jaar voor 't eerst aap het gezelschapsleven deelnemen, de dochter van Sir Henry Leveridge," de naam kwam hem min of meer bekend voor „reist vandaag naar Sheringham, Norfolk." She- ringham! Verdorie! Freddy's reisbiljet was naar Cromer! Ofschoon, de beide plaatsen lagen niet zoover van elkaarwaar zij de weekend gaat doorbrengen met Lord en Lady Treadmouth, met wier zoon zij zich onlangs verloofd heeft." Een moment had Freddy het gevoel, als- ZONDAG 17 SEPTEMBER 1939. Hilversum I. 1875 en 414,4 m. 12.00 AVRO. 5.00 VARA. 6.30 VPRO. 8.00 —12.00 AVRO. 8.55 Gramofoonmuziek. 9.00 Beri-hten. 9.05 ""uinbouwhalfuur. 9.35 Gramofoonmuziek. 9.45 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 9.59 Berichten. 10.00 Bach-cantate. 10.40 Declamatie en gramofoonmuziek. 11.00 VARA-orkest. 11.30 Arbeiders-Zangvereeniging „Kunst en Propaganda". 12.00 AVRO-Amusementsorkest en soliste. 12.45 Berichten ANP, eventueel gramofoon muziek. 1.00 .Schilderijbespreking. 1.15 Orgelconcert en zang. I.30 Causerie: „Wat er in Indië gebeurt". 2.00 Boekbespreking. 2.30 Omroeporkest en solist. 3.35 De Vagebonden en soliste. 4.155.00 Gramofoonmuziek en eventueel sportnieuws ANP. 5.05 Orgelspel. 5.30 Kinderhalfuur. 6.00 Sportpraajte. 6.15 Sportnieuws ANP. 6.20 „De collecte op 20 September a.s. ter gelegenheid, van het 100-jarig bestaan der Nederlandsche Spoorwegen", toespraak. 6.30 Causerie over het eeuwfeest van de Ca mera Obscura. 7.00 Nederlandsch Hervormde Kerkdienst. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen, even tueel Vraag en antwoord. 8 25 Omroeporkest en solisten. 9.15 Radiotooneel. 9.50 Gramofoonmuziek met toelichting. 10.30 AVRO-Dansorkest en soliste. II.00 Berichten ANP. Hierna tot 12.00 Het Renova-septet (opn.). Hilversui n. 301,5 m. 8.30 NCRV. 9.30 KRO. 5.00 NCRV. 7.45— 11.15 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gramofoonmuziek. 10.30 Hoogmis. 11.45 Gramofoonmuziek. 12.00 Causerie. „Het 's te gek." 12.20 KRO-orkest. I.00 Boekbespreking. 120 KRO-orkest. 2.00 Vragenbeantwoording, 3.00 Plechtig lof. 4.305.00 Helder's R.K. Knapenkoor „De zingende Jantjes", met pianobegeleiding. 5.05 Gereformeerde Kerkdienst. Hierna: Ge- w' de muziek (gr.pl.). 7.45 Berichten. 7.50 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.^5 Vrolijk programma. 9.15 Radiotooneel. 9.55 KRO-orkest. 10 30 Berichten ANP. 10.40 Epiloog. II.0011.15 Esperantonieuws. of de aarde ophield te draaien. Ze was ver- lpofd! Inderdaad had hij dén verlovingsring gezien, twee verlovingsringen zelfs, maar hij had haar ook gezien zonder verlovingsring! En dat was allemaal zoo zonderling en ge compliceerd geweest, dat hij in zijn onder bewustzijn was blijven hopen. Meisjes, die niet afkeerig zijn van wat flirtation, verdonker- manen hun verlovingsring onder bepaalde om standigheden; meisjes, die principieel niets van een flirt moeten hebben, schuiven er soms een aan den vinger, zonder tot het dra gen gerechtigd te zijn. Een verlovingring heeft zonder meer geen bewijskracht. Maar hier had hij het bewijs zwart op wit, in ter gende kleine drukletters, die evenzoovele ge- meene knipoogjes van den duivel leken. Acht dood-simpele, maar noodlotzware woorden, versperden hem den weg naar het paradijs. „Natuurlijk ben je een idioot, Freddy," ont snapte hem halfluid. „Hoe kon je in vredes naam denken Freddy had een gevoel of iemand hem plot seling het hart uit haat uit het lichaam had gerukt, en, om de maat zijner spotzieke wreedheid vol te maken, een steen in de plaats had gedeponeerd. Maar hij was niet van plan kinderachtig en sentimenteel te doen en zich zelf te gaan beklagen. Als hij niet langer het recht had haar lief te hebben, niemand kon hem het recht ontzeggen haar toegewijde die naar te zijn! „Nu eens rustig nadenken," dwong Freddy Reeve zijn in verwarring geraakten geest tot zakelijkheid. „Een man een man in een bruin pak. Daarvoor ben ik hier. Een man in een bruin pak." Op deze gedachte borduurde hij door. Zij bracht hem terug in de wereld der ac tiviteit en actief-zijn was een levensbehoefte Hilversum n. 301,5 m. NCRV-Uitzending, 8.00 Schriftlezing, meditatie. 8.15 Gramofoonmuziek (9.309.45 Gelukwen- schen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Chris? tectuur. 11,30 Fidel-octet (12.00—12.15 Berichten). 10.05 Gramofoonmuziek. I.15 Pianovoordracht en gramofoonmuziek. 2.00 Schooluitzending. 2.3" Maran .tha-uitzending. 3.45 Bijbellezing. 4.45 Gramofoonmuziek. 5.156.15 Voor de kinderen. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.30 Vragenuurtje. (7.007.15 Berichten). 7.45 Gramofoonmuziek. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-berichten. 8.15 Het NCRV-Harmonie-orkest". 9.00 Gr ofoonmuziek. 9.40 Vervolg concert. 10.00 Berichten ANP, actueel halfuur. 10.30 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. II.05 Gramofoonmuziek. Ca. 11.5012.00 Schriftlezing. voor hem in deze omstandigheden. Dus: de man in het bruine pak was niet hier en was ook niet in Ipswich uitgestaptIpswich een plaats, die Freddy millioenen jaren gele den gepasseerd was, toen zijn hart nog niet door steen was vervangen. En ofschoon de man in het bruin hier niet was,- zijn koffer was wèl hier. En dus lag het voor de hand, dat hij naar het resauratierijtuig gegaan was. Ja, Freddy herinnerde zich nu weer alles. Dat was de slotsom waartoe hij was gekomen, op het oogenblik, dat hij het portretneen, nu niet meer over dat portrethet restau ratierijtuig was nu aan de orde. Mooi! Prach tig! Hij zou naar het restauratierijtuig gaan, zich vergewissen dat de man rustig an sma kelijk zat te eten en vervolgens z'n eigen plaats innemen. Dat was het goede, oude plan. Haastig verliet hij het leege compartiment op den terugweg bij het naderen van zijn eigen compartiment, toomde hij zijn spoed even in om een excuus te stamelen van „ezel die ik ben, nou ben ik warempel weer den ver keerden kant uitgegaan," en van de gelegen heid gebruik te maken even een blik op zijn medereizigers te werpen. Wat zijn oogen zagen, strekte niet tot vermeerdering van zijn innerlijke rust. Hij arriveerde namelijk juist op het gedenkwaardige moment, dat de dikke mijnheer zijn sigarettenkoker aanbood... aan •het meisje! „Allemachtig!" kwam het over Freddy's lippen. Hij liep door, in versnelden pas en bereikte den restauratiewagen. Een glimlachende en buigende oberkellner ontving hem. „Dit is uw tafeltje, mijnheer," wees hij ge dienstig aan. S.O.S. NAAR CHURCHILL. De kapitein van het Britsche schip „Fir- by", dat door een Duitschen duikboot tot zinken is gebracht, heeft medegedeeld, dat de commandant van den onderzeeër, nadat het schip tot zinken wasg ebraeht, een s.o'.s. heeft uitgezonden, gericht tot Winston Churchill op het ministerie van marine, waarin de positie van het schip werd aan gegeven. De kapitein voegde hieraan toe, dat de bemanning van de „Fiinby" dertien uur in een reddingboot heeft vertoefd, alvorens ge red te worden. „Dank je," betuigde Freddy. Hij ging met het gezicht in de richting van de locomotief zitten. Freddy worstelde tegen een onplezierige be zorgdheid, die zich van hem meester begon te maken. Hij haalde zich het derde klas com partiment voor den geest, waar hij het por tret van Miss Leveridge gevonden had, en vroeg zich af of die coupé nog leeg zou zijn. En verder: lag op dit oogenblik de krant nog op de plaats, waar hij haar had aangetroffen en bevond de bruine handtasch zich nog in het bagagenet? Maar met méér beklemming nog stelde hij zich de vraag wat er in zijn eigen compartiment gaande was. Miss Leveridge had hem beloofd met hem te dineeren als het met haar bedoelingen strookte. Wat waren die bedoelingen? En welk incident voorzag zij, dat haar zou kunnen weerhouden zich bij hem te voegen? Was de groote, indrukwek kende mijnheer in dit incident betrokken? „Aha! Een leege plaats!" Freddy keek snel op, toen een hongerige passagier een aanslag pleegde op den nog on bezetten stoel. „Pardon, die is gereserveerd," verklaarde Freddy snel. „Ja, dat weet ik," was het koele bescheid. De passagier ging blijkbaar van het principe uit dat brutale menschen, zooal niet de halve wereld, dan toch in elk geval een leegen stoel in een dichtbezetten restaurantiewagen heb ben. „Ik heb hem nu voor mij gereserveerd." Freddy was op het punt den indringer duch tig van repliek te dienen, maar hield zich in en requireerde officieele hulp. Het was altijd verkeerd een scène te maken. „Ober," riep hg, „wilt U zoo goed zijn mijn heer hier te zeggen, dat deze plaats bespro ken is?" De oberkellner schoot toe. „Die plaats is.gereserveerd, mijnheer!" „En hoe lang blijft die gereserveerd?" kïonk het sarcastisch. „Een week?" „Neen nog maar enkele seconden, als U er niets tegen hebt.' De woorden kwamen van een kalme stem achter hem. De onbeleefde mijnheer draaide het hoofd om, kreeg 'n kleur als een pioen en veerde overeind. Hij ging door het leven zonder iemand of- iets te ontzien. Maar er zijn nu eenmaal van die uitverkorenen, die men een voudig ontzien moet. Lydia Leveridge was een van hen. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 10