Wie het breed heeft, laat het breed hangen! Waar is Moeder-de-vrouw? Nieuwe tinten Ruiten- Vrouw f Zwart speelt weer den hoofdrol V.J Mode door den tijd beïnvloed In de keuken? In de huiskamer? Op straat „Ik heb niets om aan te trekken" Schotel voor een drukken dag smalle beurs Voor de Visite- tasch Kunst- nagels Geen smet is er op Uw blinkende pannetjes...» I Gletscher-wit Arena-rood Winter-blauw Blauwbaard Zoeloe-bruin Lamsvleesch met rijst en tomaten (4 pers.) 500 G. (1 pond) in stukjes verdeeld lamsvleesch (z.g.lamsragoüt)1 ui, 500 G. (1 pond) tomaten, 50 G. ons boter of vet, 400 G. (4 ons) rijst, 1 L. kokend water met 4 Maggi's Bouillonblokjes, wat peper. Laat op een niet te hard vuur de gesnip perde ui en de stukjes vleesch in de boter lichtbruin worden (in een braadpan b.v.) Voeg er dan de stukgesneden tomaten bik strooi er' de gewasschen rijst in en bedek alles met den bouillop, Sluit de pan cn laat op een zeer zacht vuur alles met eik kaar gaar worden, tot het vleesch volkomen malsch is en de rijstkorrels goed zijn uit gedijd (ongeveer 1 uur). Maak het gerecht op smaak af met wat peper. Een gemakkelijke hoofdschotel voor een drukken dag! Zwart schijnt dezen winter een groote rol te zulilen spelen. De Pa- risienne, die op zwart zoo verzot is, kan haar hart ophalen. Maar daarnaast vertoonen stoffen ver rukkelijke grijze nuances en ver der is er in de lichtere kleuren een merkwaardig groenig wit, dat „gletsoherwit" gedoopt is. In het roode gamma schijnen ahorn-rood en „stierenbloediood" een voorna me rol te zullen spelen. De laat ste kleur word't, een beetje poëti scher, „arena-rood" genoemd, maar ieder weet waardoor het zand van een arena rood gekleurd wordt. Van de blauwe tinten behooren pe- troleum-blauw en email-blauw tot de uitverkoren nuances en verder is er een kleur, die „winter-blauw" genoemd wordt en dlie tusschen blauw en donkergroen het midden houdt. Ten slotte is er een tint, die zich als ,jbanbeJbleu", blauw baard, aandient. Het is een grijs blauw, zeker heel geschikt voor zonnige herfstdagen. Van de brui ne tinten noem ik er twee, in de eerste plaats bever-bruin en in de tweede een nieuwe nuance, die „Zoeloe-bruin" genoemd wordt, een zwart-bruin van de kleur van de huid van sommige negerrassen. GERTRUDE. N De beide hier afgebeelde toiletjes vormen in menig opzicht een groot contrast! De gestreepte jurk vergt een minimum aan materiaal, de gepiisseerde robe een maximumen daarom is eerstgenoemd toilet voor de smalle beurs en laatstgenoemd voor de breedeWant zie, al schrijft de mode de geestige swing-rokjes voor, al drapeert zij nog steeds gaarne meters stof tot plissée's, tot platte- of rhnpelplooien, wie van den rechten strakken rok houden, mogen dezen gerust dragen! Zooals de vorige week onzen lezeressen reeds verteld, hebben we dezen herfst voorloopig! een groote mate van vrijheid gekregen en mogen we eens prettig doen wat we willen! Dat komt ons vooral in dezen tijd erg goed te pas! Stel u voor, dat Mode ons uitbundige en kostbare toiletten voorschreef, velen onzer zouden er in den tijd van ernstige zorg, niets voor voelen om zich op te schikken. Maar zij, die den toon aangeven, hebben rekening gehouden met de stemming ook van ons, vrouwen en om aan deze tegemoet te komen, wordt ons veel gepresenteerd, wat eenvoudig, bijna sober is en tóch den glans van het nieuwe, het. modieuze draagt. Want het ge wone leven gaat toch door, wij kunnen en willen ons niet onttrekken aan de eisehen, welke het dagelijksch leven ons stelt. De vrouw, die een open oog heeft voor de gebeurtenissen in de wereld, zal zich ook steeds op passende wijze weten te kleeden. Evenmin als zij op een begrafenis een lichten hoed met kleurige bloemen draagt, evenmin zal zij zich, waar ook zij mobiel moet zijn, te buiten gaan aan mode-dwaasheden Vóór alles inspecteert ze den inhoud van haar beurs Wat kan zij koopen van haar kleedgeld? Dat is vraag één. Wat heeft ze noodig, dat is vraag twéé! En dan besluit ze: de vrouw, voor wie zuinigheid geboden is, kiest den sim- pelen blauw met wit gestreepte wollen jurk, welke zónder „swing", tóch elegant kleedt. De streep werkt het bovenste deel van de jurk tevens alleraardigst af. Wie wat royaler kan zijn, wil zeker een zwart crêpe georgette kleedje in haar garderobe niet missen. Dit ge- kleede namiddagtoilet is geheel geplisseérd, tot aan de mouwen toe, terwij] het schouderstuk, evenals bij liet streepmodel links, nader is aangeduid, hier echter met een „entredeux", een reepje kant, dat wij ook voor de man chetten gebruikt zien. Wit-zwarte fantasie knoopjes ver luchten den voorkant en het halsboordje eindigt in een vlotten strik. Er is hier zeer royaal met de stof omgespron gen; wie het breed heeft, laat het breed hangen En toch zijn er nog talloozen, die de kunst schooner vinden dan de natuurZij vergeten, dat schoon heidsmiddelen eigenlijk dienen om de natuur te hel pen, niet om haar te verminken Het is de kunst, de „kunst" te camoufleercn! Wie dit geheim verstaat, wandelt niet rond met blauwe haren, knalroode nagels, met terra-lippen en wimpers als dikke zwarte rafels Het is een diep geheim LEONTINE. hun pleziertjes en verdrietjes, hun spelle- plooien, van achteren gladvallend, geen en kele garneering dan een smalle ceintuur, van dezelfde stof, in een klein strikje van voren eindigend. De mouw driekwart, met een klein kopje. Zorg dat de ruit een der kleuren van Uw wintermantel bevat, dan kunt U met* één hoejl, ter completeering van mantel en japon, volstaan. De handschoe nen, die U toch van dit najaar noodig heeft, kunnen ook voor beide costumes die nen. En 't zou toch wel héél vreemd zijn, indien U niet over een paar zijden kousen en aardige schoentjes beschikte...... De zaak is voel eenvoudiger dan U denkt... Probeer het eens en wanhoop niet! En gij, ijdeltuit, bedenk dat de natuur nog steeds de moeder der kunst is! Dat er niets gaat boven den rosen glans van Uw eigen nagels en liet bezit van Uw eigen wimpers. Het is al erg genoeg, dat sommige men- schen liet met kunstledematen moeten stellen, waarom de natuur geweld aan te doen? schort eens een paar keertjes in de week af en kleed U eens als een da me aan! Vergeet de rompslomp en trek de huisdeur achter U toe! Het zal Uw geest verfrisschen en met nieuwen moed zult U aan de dage- lijksche beslommeringen gaan. Echt vriend en kroost zullen een andere moeder terugvinden; heusch, ze heb ben er niet 't minste belang bij of Uw keukengordijntje niet zoo onberispe lijk neerhangt als anders, of er eens een paar vuile kopjes op de aanrecht staanZij vinden 't veel prettiger, als U behalve voor hun kapotte kou sen en sokken, ook eens tijd hebt voor 't Is maar een vraag... Vindt men U, lezeres-huisvrouw, het grootste gedeelte van den dag in de keuken? Als dat zoo is, behoort U stellig tot de categorie huismoeders, die daar over gedurig klaagt„Wat heb ik aan mijn huiskamer? ik moet den heelen dag in de keuken staan ontbijt, afwasöh, de bel gaat, bood schappen naar de keuken brengen, twaalfuurtje, in de keuken eieren bakken, afwasch nr. 2, 's middags koken, middageten, afwasch nr. 3..." „Moeder waar zit U toch?" roepen zoon of «dochter ongeduldig en vader is er al aan gewend, dat zijn vrouw eerst 's avonds on geveer half negen dood-af en rood van 't [verkeer in kook- en waschwalmen, achter bet theeblad schuiftHij zegt, er maar niets meer van! Dat gedurig zijn in de keu ken, typeert U, lezeres! U bent de al te hui selijke vrouw met de ruwe werkhanden, met het gebrek aan rust, meer het sloofje .dan de „spil" van Uw gezin De kinderen wéten al, dat moeder geen jtijd heeft voor hen, de man berust Toch bent U een voorbeeldige huisvrouw, er is geen smet op Uw blinkende pannetjes, geen kreukje in de fraai gestreken wascli! tjes en hun klachten Het zou me niet verhazen als de eerste Héél wat nuttiger is Uw leven dan dat van Uw frivole zuster, die niet 't grootste deel van haar leven achter de gootsteen, maar voor den spiegel doorbrengt. Haar siert niet het huishoudschort, maar het ochtendkleed, de peignor, wanneer ze haar nageltjes ver zorgt, haar gezichtje opmaakt. Het interes seert haar niet of de soep aanbrandt, de aardappelen tot moes koken, ze heeft slechts hevige belangstelling voor het laat ste snufje op het gebied der manicure: de kunstnagels, die je zóó maar kunt „op zetten" en in alle vormen en kleuren! verkrijgbaar zijn. De na gels-passende vrouw-in-peignoir vormt wel een hemelsbreed verschil met zorgen- inoedertje in de keu ken. De kunst is, lezeres, om ook hier den gul den middenweg te bewandelen. Huismoeder, U moet niet denken, dat de keuken Uw bestemming, Uw noodlot is! Durf er wat tijd af te nomen voor U zelf, doe dat tegenwerping, welke U nu maakt tegen het moedige plan, met den sleur te breken, was: „Ik kan er toch zóó niet uitloopen, dit is geen japon om mee op straat te gaan Met andere woorden: Zet U dan allereerst eens de gedachte uit Uw hoofd, dat er zoo héél veel noodig is voor een wandel-toilet, Begint U eens bij de herfstaankoopen, één japonnetje aan te schaffen, dat zoowel des avonds in huis als op straat dienst kan doen. Hiernaast een voorbeeld: een pret tige warme wollen ruit, zeer eenvoudig gemaakt. Glad hoven- stuk, rok met even ingeslikte

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11