Nieuwe belastingen een lapmiddel? Critiek op Britten hielden inspectie op de „Nieuw Amsterdam" HET LOT van POLEN goeddeels beslist regeeringspersdienst Duitschers in forten-zone van Brest-Litowsk Vee/ bezwaren tegen loon- en huurbelasting Aantal duikbooten vernietigd Moedig Warschau omsingeld Tweede Kamer over de belasting-plannen. Duifschers van boord gehaald De toestand der kerk in Duitschland Gooische bus in de Muidervaart NIET MOGELIJK REEDS THANS EEN GEFUNDEERDE MEENING TE GEVEN. ALLES WAT NIET NOODZAKELIJK IS VERMIJDEN! In het algemeen, aldus het voorloo- pig verslag van de Tweede Kamer over de voorgenomen heffing van een nationale inkomsten- en winst belasting, heeft het verwondering ge wekt, dat de regeering heeft nagela ten die gegevens te verstrekken, welke een duidelijk inzicht zouden kunnen bieden met betrekking tot de onvermijdelijkheid en de beteeke- nis van de voorgestelde aanzienlijke belastingverzwaring. Naar het oordeel van verscheidene leden wijst het aftreden van den minister van fi nanciën betrekkelijk kort na de inzending van het wetsontwerp op grond van mee- ningsverschillen omtrent het te volgen fi- nancicele beleid er op. dat het ontwerp werd ingediend zonder dat op dit allergewichtig ste onderdeel van het regeeringsbeleid ho mogeniteit in het kabinet bestond. Men acht het, zoolang de memorie van antwoord niet is verschenen, niet mogelijk een gefundeerde meening te geven, maar toch achtte men het gewenscht reeds thans in ruime mate van zijn zij het dan voor- loopig oordeel te doen blijken, opdat de regeering in de gelegenheid zij, of met dat oordeel rekening te houden, of het te ont zenuwen. Uit het verslag blijkt verder, dat de meeningen uiteenloopen over de oorzaken van den zorgelijken toe stand der finantiën, sommige leden laken de gevoerde werkloosheids- politiek, anderen meenen dat te veel gesaneerd is in het budget en te veel naar den gewonen dienst is overge bracht. Vele leden meenen, dat be- lastingverhooging tijdelijk kan hel pen, omdat slechts 48,64 millioen gul den meer zal binnenkomen. Het oogenblikkelijke tekort is wel ge dekt, maar nieuwe tekorten zullen weer nieuwe voorzieningen vragen. Do vermindering van het consumptief ver mogen, welke in verband daarmede van de nieuwe heffingen 't onmiddellijk gevolg zal zijn, zal een ongunstigen weerslag hebben op het bedrijfsleven. Daarvan zal èn nieuwe werkloosheid èn een vermindering van inkomsten van rijk en gemeenten uit de bestaande bronnen het ge volg zijn. In het verlagen van sommige be lastingen zien enkele leden wel het volgen van de aangekondigde welvaartspolitiek. ste tiental jaren ten ongunste van de min der draagkrachtigen hebben voltrokken. De aandacht werd voorts gevraagd voor het feit, dat bij de inning van de nieuwe be lasting er in ruime mate gebruik zal wor den gemaakt van de hulp van derden. De last., dien burgerij en administratie van de ontworpen regelingen zullen ondervinden, zal zeker niet gering zijn. De huurbelasting. Vele leden meenen dat ondanks het ver bod van afwenteling in werkelijkheid de huurbelasting toch voor rekening van den huurder zal worden gebracht. In het alge meen zal dit weder een verschuiving van den belastingdruk naar de minder draag krachtige groepen beteekenen. Voorts werd tegen de hierbedoelde belas ting aangevoerd, dat zij in haar uitwerking een zakelijke belasting op het onroerend goed zal zijn en dientengevolge tot daling van de waarde van dat goed zal leiden. Het woningbouwbedrijf zal daarvan de slechte gevolgen ondervinden. Sommige leden vroegen in het bijzonder de aandacht voor de woningen, ingevolge de woningwet tot stand gekomen en in exploi tatie bij gemeenten en woningbouwvereni gingen. De netto-opbrengst der hierbedoelde wo ningen is'nihil of zelfs negatief. Het heffen van huurbelasting voor deze categorie kan dus moeilijk in overeenstemming worden ge bracht met de bedoeling van het wetsont werp: het belasten van de netto-opbrengst van alle bronnen van inkomst. Rentebelasting Sommige leden waren van oordeel, dat het aanbeveling verdient, de inkomsten uit beleggingen van spaar- en pensioenfondsen in het algemeen niet in de twee-percentshef fingen te betrekken. Eenige leden verklaarden het onredelijk te achten, dat de inkomsten uit effecten be halve door de couponbelasting ook nog door de rentebelasting zullen worden getroffen. Loonbelasting De loonbelasting zal, naar verscheidene le den opmerkten, zeer zwaar drukken op de loonarbeiders, die reeds gebukt gaan onder de gevolgen van de langdurige depressie: aanzienlijke loonsverlagingen en werkloos heid. Zij zal ook ernstig gevoeld worden door breede groepen van het overheidsper soneel, welk personeel zijn inkomsten meer dere malen zag verminderd. Winst- en vennootschapsbelasting. Het voornaamste bezwaar tegèn deze be lasting is volgens vele leden het feit, dat de bedrijfsleiding niet langer vrij zal zijn in het bepalen van de sommen, welke zul len worden gereserveerd, doch daarbij in den vervolge rekening zal moeten houden met het oordeel van den fiscus, die zal uit maken, welke reserveeringen wèl en welke niet kunnen geschieden zonder dat over het te reserveeren deel van de winst belas ting behoeft te worden betaald. Ten slote werd die aandacht gevestigd op het feit, dat onder de maatschappijen, van welke de vennootschapsbelasting zal worden geheven, zich ook die bevinden, welke zich bezighouden met de exploitatie van vaste goederen. Van de huuropbrengst dier goe deren wordt echter ook reeds huurbelasting geheven. Hier achtte men een ongewenschte cumulatie van belastingen aanwezig. De belastingverlagingen. Sommige leden achten belastingverlaging in het kader van de plannen onjuist en slechts een verschuiving geven, anderen daarentegen gaven te kennen, dat zij zich zeer wel konden vereenigen met het voor stel, de invoering van een aantal nieuwe belastingen gepaard te doen gaan met de afschaffing of verlichting van een aantal bestaande heffingen, welke op het bedrijfs leven in 't algemeen, op bepaalde bedrijfs takken, of op benaalde groepen der bevol king een onredelijkcn of onevenredig zwa- ren druk oefenen. Over het algemeen wordit er tegen gewaar schuwd van de verlagingen een al te groote verwachting te hebben. Sommige leden bepleitten afschaffing van de grondbelasting. Een der leden bepleitte afschaffing van de rijwielbelasting als draagkrachtcorrectief ten bate van die min der gesitueerden. Verscheidene leden vroegen zich af, waar om bij de keuze van die belastingen, welke voor verlaging of afschaffing in aanmer king zijn genomen, niet de suikeraccijns is aangepakt. Tenslotte worden verschillende opmerkin gen gemaakt ten aanzien van de compen satie voor gemeenten en provincie, de voor ziening van gioote gezinnen en de wer kingsduur der wet. De meeningen blijken zeer uiteen te loopen, verscheidene loden achten de regeling voor groote gezinnen ge heel onvoldoende. Ernstig bezwaar bestond bij sommige le den tegen de omstandigheid, dat de kosten, verbonden aan de in artikel 114 vervatte regeling ten behoeve van de groote gezin nen, voor het grootste- deel ten laste van het landbouwcrisisfonds zullen worden ge bracht. Aangedrongen werd op het zoo spoedig mogelijk aan de kamer over leggen van een algemeen overzicht van de resultaten van den arbied der comimissie-Fleskens. Zeer verklaarde men het voorts te zullen waardeeren, indien de regeering de 'kamer reeds thans met de hoofdzaken der reorga nisatieplannen in kennis zou willen stellen. Berichtgeving omtrent het vlieg tuig-incident benoorden de Wad den-eilanden was aanleiding voor het ontstaan van allerhan de geruchten. Het Eerste Kamerlid, Wiardi Beekman, heeft den minister van Staat, minister van Algemeene Zaken a.i., en aan de ministers van Buitenlandsche Zaken en van Defensie de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat in den ochtend van li September reeds een uitvoe rige Duitsche lezing over het vliegtuig-inci dent benoorden de Wadden-eiland bekend was, die o.a. in een enkel Nederlandsch och tendblad en in de ochtenduitzending van nieuwsberichten over een Belgischen en over een Engelschen zender werd gepubliceerd? Zijn de ministers voorts op de hoogte van de omstandigheid, dat deze publicatie van Duitsche zijde aanmerkelijk uitvoeriger dan de sobere mededeeling van den Neder- landschen regeeringspersdienst en wat be treft de feiten afwijkende van de berichten van den regeeringspersdionst aanleiding heeft gegeven tot het ontstaan van aller hande geruchten, die bij een tijdiger en vol lediger voorlichting hadden kunnen zijn voorkomen? Zijn de ministers bereid te bevorderen, dat in gevallen van dezen aard en ter zake van gebeurtenissen of maatregelen, die op an dere wijze met de mobilisatie of met de in ternationale positie van ons land verband houden voor zoover althans de publicatie er van aanbeveling verdient en niet ïhet 's lands belang strijdig moet worden geacht zoo volledig en bovenal zoo spoedig mo gelijk opening van zaken wordt gedaan, op dat het Nederlandsche publick en het bui tonland intijds worden ingelicht en de ver breiding van onjuiste en somtijds niet onbe denkelijke geruchten kan worden tegenge gaan? Op den Atlantisclicn Oceaan was van den oorlogstoestand weinig te merken. Onder groote belangstelling is gis teravond het vlaggeschip der Ne derlandsche koopvaardijvloot de „Nieuw Amsterdam" te Rotterdam aangekomen. Aan boord bevond zich o.a. een Amerikaansche mili taire attaché, dTe werd ontvangen door den chef yan den marinestaf, vice-adiniraal J. F. Füerstner. T Gebeurtenissen op de terugreis. Aangezien kapitein J. J. Bijl aan boord bleef, deed een van die directieleden van de Holland-Amerikalijn, ons een kort verhaal van de voornaamste gebeurtenissen, die op de terugreis van New York zijn voorgeval len. Op Dinsdag 5 September vertrok het schip uit New York. Tot mem in het Kanaal kwam, bemerkte men van den oorlogstoe stand maar heel weinig. Onderzeeërs, noch in nood verkeerende schepen waren waarge nomen, slechts werden eenige oorlogssche pen gepasseerd. Bij het invaren van het Kanaal ontving de kapitein van de Engel- sche regeering een draadloos bevel om door te varen tot de Downs en daar te ankeren. Deze order was niet speciaal voor het Nederland sche schip bestemd, maar werd re gelmatig aan alle binnenvarende schej>en doorgegeven. Dinsdagmorgen in de vroegte ging men in de Downs voor anker en kort daarop kwa men de Engelsche autoriteiten aan boord, om de papieren te controleeren. Alle be scheiden werden meegenomen voor onder zoek en daarna had men slechts te wachten Woensdag kwamen opnieuw Engelsche autoriteiten aan boord en werd de beman- land, Nederland, Zweden en Zwitserland hebben elg vijf honderd zloty gegevdn. Bovendien heeft de zender van Lwow in verscheidene talen een beroep uitgezonden waarbij geprotesteerd wordt tegen de Duit sche barbaarschheid. De zender verklaarde, dat Hitier bevel had gegeven al wat men op den weg tegenkwam, al wat tegen stand bood, al wat vluchtte, te ver nietigen. Dit bevel werd naar den letter uitgevoerd. De Duifschers hebben alle steden en dorpen gebombardeerd. Polen biedt van 't centrum tot het zuiden een beeld van bewogenheid. Siedlce, een stad van 80.000 inwoners, werd bijna geheel verwoest. Lublin staat in brand. Duitsche vliegers schieten op Poolsche vlie gers. die met hun valschermen zijn afge daald. De Duifschers schieten ook op de ge ëvacueerde bevolking. De zender besluit met te zeggen, dat deze methoden niet tot resul taat hebben gehad, dat men er in geslaagd is den geest van verzet der Poolsche natie te overwinnen. Voorname Poolsche dames vluch ten. De echtgenoote van minister Beek en haar dochter, alsmedp de echtgenoote van maar schalk Smigly-Rydz, die in den afgeloopen nacht de Roomeensche grens hebben gepas seerd, worden te Boekarest verwacht. Verder wordt vernomen, dat alle ministe ries van Polen uit Krzemicniec zijn overge bracht naar het dorp Zaleszezyki. dat bij de grens van Roemenië ligt. ning en een deel van de passagiers onder vraagd. Ook werd het schip onderzocht. In beide gevallen traden de Engelschen uiterst correct en zeer hoffelijk op. Donderdag bleef men voor anker liggen en kregen zes En gelsche passagiers verlof om aan wal te gaan. Zij werden met een marinebarkaa daarheen vervoerd. Gisteren ontving men wederom be zoek v. Engelsche autoriteiten ,die de 10 Duitsche leden van de beman ning en een drietal Duitsche passa giers van boord haalden. Den kapi tein werd echter nadrukkelijk mede gedeeld, dat het niet zeker was dat deze personen zouden worden geïn terneerd. Een besluit daaromtrent was nog niet genomen maar omdat de Nederlandsche regeering verzocht had het schip zoo spoe dig mogelijk vrij te geven, hield men deze Duifschers aan den wal tot over hun lolt zou zijn beslist. De Duitsche passagiers, 50 in getal, werden normaal ondervraagd en dit alles geschiedde op zeer correcte wijze, waardoor de passagiers zoo weinig moge lijk hinder ondervonden tijdens hun ge dwongen verblijf in Engeland. Hierna kreeg de kapitein toestemming om te vertrekken en volgens de normale route werd de terug tocht naar het vaderland aanvaard. MEDEDEELING VAN DE ENGELSCHE ADMIRALITEIT. De Engelsche admiraliteit maakt het volgende bekend: Torpedojagers, patrouillevaartuigen en vliegtuigen hebben over groote gebieden voort- durend gespeurd naar vijandelijke duikbooten. Er zijn tal van aanvallen onder- nomen en een aantal Duitsche duik booten is vernietigd. Waar zulks mogelijk was, zijn overlevenden opgepikt en gevangen genomen, DE ECONOMISCHE OORLOG. EN GELAND HOUDT GOEDEREN AAN, DIE VOOR DUITSCHLAND BESTEMD WAREN. Officieel wordt medegedeeld, dat in da week, die op 9 September eindigde de Brit» sche contrabande-controle groote hoeveel heden goederen heeft onderschept en aan gehouden, ten aanzien waarvan er bewij zen bestonden, dat zij contrabande voor Duitschland waren. Onder de aangehouden goederen bevoiil zich 28.500 ton petroleum, 26.350 ton ijzer erts, 4600 ton mangaanerts, 7300 ton hout» pulp, 6000 ton kiezelfosfaat en een aantal gemengde ladingen. Het Vaticaansche blad, de Osservafore Ro- mano wijst de Duitsche motiveering der maatregelen tegen de roomsch katholieke kerk en pers in Duitschland van de hand. Het blad schrijft: „in de eerste plaats kan men niet gelooven, dat de anti-katholieke maatregelen slechts bestaan in het sluiten van kerken en het verbieden van r.k. bladen, In de tweede plaats is het duidelijk, dat ver afgelegen kerken niet spoedig door bombar dementen bedreigd worden, zoodat zij geen gevaarlijke plaatsen van bijeenkomst vor men en een permanente sluiting noodig is. In de derde plaats kan de beperking der r.k, pers tot vijf organen voor dertig millioen roomsch-katholieken niet gemotiveerd wor den met de noodzakelijkheid van bezuiniging op papierverbruik, aangezien er geen enkel niet katholiek dagblad verboden is. Tenslotte kan een vergelijking met de evan gelische kerk geen gunstiger licht op de aan gelegenheid doen vallen, daar zij slechts den indruk bevestigt, dat men bedoelingen heeft tegen het christelijke godsdienstige leven in het algemeen. Steeds oorlog tegen vrouwen en kinderen. De Duitsche luchtmacht blijft volgens de Poolsche berichten 'n groote activiteit tegen open steden en dorpen ontwikkelen. Zij doet vooral aanvallen op groepen vluchtelingen, evacuatietreinen en roode kruis-colonnes, die niet over afweermiddelen beschikken. Men heeft waargenomen, dat Duitsche vlieg tuigen tot een hoogte van 15 tot 20 meter dalen en de burgerbevolking met bommen en machinegeweervuur bestoken. Het commando der verdediging te War schau deelde gisteravond mede: „In den westelijken sector is het vandaag rustig ge weest. In den oostelijken sector zijn wij in contact met den vijand. De gevechten du ren voort". Inzittenden met den schrik vrij. Gisteravond omstreeks liegen uur week de chauffeur van een autobus der Gooische Tramwegmaatschappij, welke op den ouder, straatweg van Naarden naar Muiden reed bij het inhalen van een voor hem rijdende auto te veel naar links uit. De wagen zakte in den zachten wegberm en kantelde vervolgens in de Muider vaart. Deze is gelukkig ondiep, zoo dat de bus Hechts tot de treeplan ken in het water kwam. De twintig passagiers, de chauf feurs en de conducteur kwamen met den schrik vrij. Militairen en bur gers luelpen de iniitienden uit de halfomgeslagen bus. De passagiers konden met een juist passeerenden tram hun reis naar Amsterdam ver volgen. i Andere oplossingen. Vele leden stelden de vraag, of het geen juistere politiek ware geweest, de vrij aan zienlijke belastingverlagingen, welke wor den voorgesteld, achterwege te laten, waar door het bedrag, dat uit nieuwe heffingen of uit verhooging van bestaande heffingen moet komen, aanmerkelijk lager zou hebben kunnen blijven. Zij bevalen liet volgen van een zoodanige gedragslijn alsnog aan. Andere leden, die zich nóch met een hef fing in eens nóch met een verhooging van de successiebelasting zouden kunnen ver eringen, waren voorshands van meening, dat boven het thans voorgestelde, de voor keur zou verdienen een verhooging van de rijksinkomstenbelasting voor inkomens tus- schen de 4000 en 40.000 gulden, waarvan men zeker niet kan zeggen, dat zij thans door die belasting te zwaar worden getrof fen. Over de verschillende onderdeelen der be lastingplannen loopen de meeningen zeer uiteen, speciaal ten aanzien van de perso- ncele belasting. Voorts werd de aandacht gevestigd op de mogelijkheid van een mobili satiewinstbelasting en een belasting op winst, voortvloeiende uit de eco nomische oorlogsvoorbereiding. Een weerbelasting leek verscheidene loden nog altijd rechtvaardig. Ten slotte bepleitte een der leden een progressieve reclame en adver tentiebelasting. Tegen dit laatste denkbeeld werd van verschillende andere zijden ern stig bezwaar geopperd. Sommige leden vestigden er nog de aan dacht op, dat de toepassing bij de inkom stenbelasting van het z.g.n. bronnenstelsel de mogelijkheid opent voor practijken, wel ke zeer ten nadcclo van de schatkist komen. De nationale inkomsten en winst belasting. Vele leden zien in deze belasting te hef fen bij den bron een ingewikkelde, groote perceptiekosten eiscbende heffing, die, in strijd met de rechtvaardigheid, 'n verschui ving van den belastingdruk naar het min der draagkrachtige deel van de bevolking met zich zal brengen. Ook a! zouden er eenige correrties komen, waaromtrent de regeering zich heeft uilge laten, meent men. dat deze te zanten nog slechts in zeer beperkte mate te gemoct zou den kunnen komen aan de verschuivingen in den belastingdruk, welke zich in het laat ECHTGENOOTEN VAN BECK EN SMYGLY-RYDZ IN ROEMENIë. Na veertien dagen oorlog in Polen, de ba lans opmakend, komt men tot de conclusie dat het lot van Polen menschelijkerwijs ge sproken voor de naaste toekomst is beslist. Warschau is geheel omsingeld, de Duit schers staan in de fortengordcl om Brest- Litowsk, in het Zuiden is de vijand reeds zóóver het land binnengedrongen, dat ge vaar van afsnijding der verbinding met Roemenië dreigt, terwijl een sterke troepen macht uit Oost-Pruisen oprukkend een twee de ring van staal en vuur om de benarde Poolsche hoofdstad dreigt te leggen. Met voorbeeldelooze moed trachten de Po len de oprukkende vijand tegen te houden, doch het wordt steeds duidelijker, dat de bewegelijkheid der'verdedigers zoo sterk on derdoet voor die der aanvallers, dat voor een spoedig debacle moet worden gevreesd. Er zou een militair genie noodig zijn om de overal verspreid vechtende Poolsche troe pen weder tot een gesloten verdedigings front om te smeden, doch men krijgt sterk den indruk, dat de strategie der Poolsche bevelhebbers tot dusver schromelijk heeft gefaald. Met een naief, haast romantisch aandoen de heldenmoed werd den overmachtigen Duitscher vanaf het begin der vijandelijkhe den, elke duimbreed Poolsche grond betwist, inplaats van ver in het land het gros der troepen in sterke stellingen in reserve te houden en al strijdend daarop terug te trek ken. Van deze fout der Poolsche legerleiding heeft de Duitsche generalissimus ruim schoots partij getrokken, door met zijn over macht van snelle, zwaar gepantserde eenhe- den uit zes richtingen oprukkend, het Pool sche leger in vele, jos van elkaar opereeren- de deelen, te scheuren en daardoor de weer stand sterk te verzwakken. Waarschijnlijk zijn thans ook Fransche militairen aan de Poolsche generale staf toe gevoegd en men kan een pogen waarnemen om althans het ergste te voorkomen, door zooveel mogelijk troepen ten zuiden van Warschau samen te trekken, waar zij, in het achterland nog onbedreigd, een sterke druk op de Duitschers uitoefenen, kennelijk met het doel de nog steeds bij Kutno vech tende, afgesneden Poolsche troepen, wat lucht te verschaffen. Gezien echter de situatie op de overige frontdeelen is het de vraag of deze manoeu vre niet te laat komt. Intusschen kunnen de Polen hier en daar zeker melding van successen maken. Zoo meldt de Poolsche persdienst o.a. dat de Poolsche luchtmacht een aanval heeft ge daan op de Duitsche luchtbasis in Posnanie van waar de Duitsche vliegtuigen opstegen, die de laatste dagen Warschau bombardeer den. Deze basis is geheel door onze lucht macht vernietigd, tengevolge waarvan de Duitsche luchtactiviteit tegen Warschau ver zwakt is. Onmeedogelooze oorlog. Luchtbombardementen op groote schaal. Officieel wordt uit Krzemisnice, de tijdelijke zetel der Poolsche regeering medegedeeld, dat de steden Siedlce, Lublin en Tsjestots- jowa nog slechts puinhoopen zijn Het stad huis en de groote schouwburg te Warschau zijn door brand vernield. Vele steden zijn volkomen verwoest. De lijken zijn zóó talrijk dat men ze begraaft in parken tn op het veld. De Duitsche luchtmacht richt de ma chinegeweren op de wegen, die vol vluch tende burgers zijn De Duitsche autoriteiten kondigen officieel aan, dat open steden zon der erbarming gebombardeerd worden. Krzemisniec zeil gebombardeerd. Het bombardement van gisteren heeft een zeer hevigen indruk gemaakt op de bevol king van de stad en haar omstreken. Ver nomen wordt, dat officieel is vastgesteld, dat dertig personen zijn gedood en honderd ge wond. Men bevestigt, dat Duitsche vliegers uit mitrailleurs de markt hebben bestookt. Di plomatieke vertegenwoordigers te Krzcmie- nic, die het bombardement en de mitraillade der burgerbevolking hebben bijgewoond, wa ren tijdens den luchtaanval in een schuil plaats bijeen onder leiding van den Pause- lijken nuntius eortesi. Zij hebben besloten een beroep te doen op hun onderscheiden regecringen en te verzoe ken te Berlijn zeer krachtig tc protestceren tegen de Duitsche oorlogsmet boden. De gezanten van Hongarije, België, Est-

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2