VOOR SLECHTS I CENT Elf Regenjassen TRiUMPH Ayenda 100% Ook naar maat geen prijsverhooging ROTTERDAMSCH NIEUWE M A R I N I E R S K A Z E R N E Drijvende mijnen Helder I- Landmacht-elftal Rusland en Italië in het conflict betrokken Zaterdag 16 September 1939 Tweede Blad 'tacUnieuwJ De plechtige kranslegging Op naar de 6000 gulden S* C* van Steenkiste ter aarde besteld Apotheken In alle gangbare kleuren maten en prijzen Zoolang de voorraad strekt Kleedingmagazijnen Den Helder DeTooneel-abonnements- voorstellingen Wat doe ik met mijn distributiekaarten 180 gulden verloren R R OE3 El El El El EU El LJJJ, Ml LLLjJL DE MCCI3TE TOT© Namens de geheele Marine. De plechtigheid wordt door de A.V.R.O. uitgezonden. Maandag a.s., des namiddags 3 uur, zal, zoo als men weet, door den Commandant der Marine, schout bij nacht H. Jolles, een krans worden gelegd aan den voet van het Monu ment „Voor hen die vielen", terwijl, naar wij vernamen een tiental corporaties eveneens een krans zullen leggen. Alleen door den Commandant der Marine zal een kort woord worden gesproken. De Stafmuziek en alle tamboers en pijpers, zul len hun medewerking aan de plechtigheid ver- leenen, terwijl van alle schepen en inrichtin gen, een deputatie gezonden zal worden ter sterkte van 1 officier, 1 onderofficier, 1 kor poraal en 1 ongegradueerde, bovendien zal aan belangstellende Marine menschen, voor zoover de dienst het toelaat, vrij gegeven worden, om de kranslegging bij te wonen. De A.V.R.O. zal het geheele verloop van de plechtigheid uitzenden. Wees voorzichtig en waarschuw de autoriteiten. Er zijn in de laatste dagen verschillen de drijvende mijnen gerapporteerd. De ondingen, losgeslagen van hun kabel wer den door den stroom meegevoerd en naar de kust of het open vaarwater gedreven, daardoor een gevaar opleverend voor de scheepvaart, die zich in veilig vaarwater waant. Nu is het gevaar van zoo'n drijvende mijn niet zoo groot, als men waarschijnlijk wel meent. Volgens een internationale conventie moeten alle mijnen, die los drijven, onschade lijk zijn. En inderdaad worden deze monsters dan ook gedisactiveerd, zoodra ze van hun kabels losslaan, d.w.z., dat een soort electri- sche sluitdop in werking treedt, zoodra de druk van den kabel verbroken is. Dat neemt niet weg, dat zoo'n drijvende mijn een uiterst gevaarlijk object blijft en dat onbevoegden zeer verstandig doen het projectiel niet te be naderen of aan te raken, tenslotte is ook een mechaniek feilbaar. Wie dus een drijvende mijn constateert waar schuwe oogenblikkelijk de bevoegde autoritei ten, die het ding onschadelijk kunnen maken. Morgenmiddag, aanvang half drie, vindt op het Helder-terrein een interessante voet balwedstrijd plaats tusschen Helder 1 en een Landmacht elftal van sterke samenstelling. Helder heeft weken geleden reeds de kracht van de soldaten ondervonden en zij kan er op rekenen, dat zij deze ook morgen zeer zeker zal ondervinden. Waar Helder, zoo mo gelijk, in haar sterkste formatie zal verschij nen kan men dus zijn hart weer eens aan een goed partijtje voetbal ophalen. De samenstelling van het Landmacht-elftal is als volgt: De Schipper (B.K.C.) Groen De Jongh (Vrone) (Helder) Freund Pater v. d. Dungen (S.V.C.) (Alkm. Boys) (H.R.C.) De Boer Jonker Weimar (K.F.C.) (Monnikendam) (Hollandiaan) Van Walsum Van Es (Feijenoord 2) (H.R.C.) Helder komt als volgt in het veld: Muller Voerman Teeckelenburg Vonk Hoebe Verzijl v. de Bogaerde Climpers Spierenburg v. Tongeren ~-j.--.--i Godschalk Actie van het Marine Rampen Fonds loopt prachtig. De gevoerde actie van het „Marine Rampen Fonds 19141919" marcheert uitstekend. In slechts luttele dagen werd reeds een bedrag bijeengebracht, dat aardig naar de 6000 gulden loopt. Men kan er dan ook van verzekerd zijn, -dat dit bedrag binnen enkele dagen be reikt is. Het is wel het beste bewijs hoezeer Nederland met de ramp van H. Ms. „Willem van Ewijck" meeleeft. En dat men dit medeleven ook op verstoffelijkte wjjze wenscht te bewijzen. Mogen de eerstvolgende dagen en weken nog eenzelfden verrassenden stroom van contanten opleveren. Moge het bedrag van de kas zoo groot worden, dat door het Fonds inderdaad een zoo belangrijk mogelijke hulp geboden kan worden. GEREFORMEERDE ZONDAGSSCHOOL „FILIPPUS". Onder verwijzing naar de desbetreffende advertentie in dit nummer vestigen wij er de aandacht op, dat morgen, Zondag, de kinderen van bovengenoemde Zondagsschool weder in hun klassen verwacht worden. Voor bijzonder heden leze men de advertentie. Slachtoffer van de ramp van de „Willem van Ewijck". Onder zeer groote belangstelling is gister middag te Vlissingen met militaire eer een der slachtoffer van de ramp van H. Ms. „Wil lem van Ewijck", de twintigjarige hofmeester- zeemilicien S. C. van Steenkiste, ter aarde besteld. Een groote groep marine-manschappen, onder wie een deputatie van de geredden van de „Willem van Ewijck", volgde de met tal rijke kransen bedekte baar. Op de begraafplaats waren o.a. aanwezig de kapitein-luit. ter zee W. van den Donker, vertegenwoordiger van den minister van Defensie; de luit. ter zee eerste klasse J. W. C. Calten Houwing, namens den chef van den marinestaf te 's-Gravenhage; de kapitein-luit. ter zee J. C. Cornelis, commandant van Hr. Ms. wachtschip „Noord-Brabant", tevens als vertegenwoordiger van den commandant der marine te Willemsoord; de kapitein ter zee A. M. Hekking, chef van den mijnendienst; de kapitein ter zee A. van de-Sande Lacoste, directeur van het Nederlandsche Loodswezen; de luit. ter zee tweede klasse N. W. Sluyter, namens den marinecommandant in Zeeland, en de burgemeester van Vlissingen, de heèr C. A. van Woelderen. Nadat de militaire eerbewijzen waren ge bracht, sprak de kapitein-luit. ter zee J. C. Cornelis, namens den marinecommandant te Willemsoord, met diepe ontroering woorden van troost tot de familie, waarbij hij er aan herinnerde, dat Steenkiste een goed marine man was, die is gevallen als gevolg van de vervulling van een duren plicht. De chef van den mijnendienst, de kapt. ter zee A. M. Hekking, gaf namens de over levenden uiting aan diepen eerbied voor den gevallene. Spr. was er van overtuigd, dat, zoo noodig, allen tot den laatsten ademtocht schouder aan schouder zullen staan voor Koningin en vaderland. Tenslotte sprak de vlootpredikant, ds. J. van der Giesen, die tevens namens de ouders en broer van den overledene dankte voor het meeleven en de bewezen laatste eer. Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van W. H. Kingma, Kanaalweg 65. Van Maandag 18 September tot 25 Septem ber wordt avond- en Zondagsdienst waarge nomen door D. W. de Bas, Binnenhaven. Herman Nypels' SIMULTAAN-SÉANCE VAN „SCHAAKMAT". Onder verwijzing naar de advertentie in dit nummer zij er de aandacht op gevestigd, dat Dinsdag a.s. de heeren J. Wijker en J. van der Kuijl een simultaan-séance zullen houden in het clublokaal. HOOFDACTE-CURSUS. In dit nummer vindt men een advert'entie betreffende aanmelding van nieuwe leerlingen voor den Hoofdakte-cursus. De 5 beste gezelschappen komen dezen winter naar Den Helder. Zooals wij in ons nummer van gisteren reeds schreven, was er de laatste jaren maar weinig critiek op de keuze der gezelschappen, die de Casino-directie deed. Deze instantie was er in derdaad op uit het beste te brengen, wat er in het bepaald seizoen te vinden was; en men stelde dit op prijs. Ook dit seizoen heeft men eenzelfde besluit genomen en de namen der gezelschappen, die hier acte de présence zullen komen geven, behoevep, feitelijk weinig of geen nadere toe lichting. Op 24 October, den datum van de eerste voorstelling, komt „Het Nederlandsche Tooneel", dir. Cor v. d. Lugt Melsert en Alb. van Dalsem, van welk ensemble het vorige seizoen „Nora" zulk een overwel digend succes oogstte. Op 30 November de Tooneelgroep „Het Masker", dir. Ko Arnoldi, waarvan de herinnering aan „Jean" nog levendig is. 16 Januari het Residentietooneel (dir. Dirk Verbeek), 27 Februari weer tooneel groep „Het Masker" en 17 April tenslotte het „Centraal Tooneel", onder directie van Cees Laseur, dezelfde onder wiens leiding dat alleraardigste „Soubrette" ge geven werd. Men ziet het, op de beste gezelschappen heeft men beslag weten te leggen, en ook deze keuze zal er een zijn in den geest van het abonnementspubliek. Overigens herhalen wij: laat ons zorgen, dat ook dit seizoen een behoorlijke belangstelling bestaat voor dit tooneel. Den Helder mist toch reeds teveel goede kunst, dan dat wij tegen over deze voorstellingen onverschillig zouden mogen staan. In dit opzicht hebben wij echter vertrou wen in diegenen, die gedurende de laatste jaren een abonnement namen. Zy zullen het met ons eens zyn, dat ze inderdaad waar voor hun geld gekregen hebben. En... voor niet eens veel geld. Want de prijs van deze 5 voorstellingen zal toch zeker geen beletsel kunnen zyn zich gedurende het aanstaande seizoen van iets moois te verzekeren. Nu in deze gemeente de rijksdistributiekaar ten (groene noodkaarten) en de distributie stamkaarten voor het meerendeel zijn uitge reikt, is het gewenscht de houders van de distributiekaarten te wijzen op de verplichtin gen, welke door hen uit het bezit van die kaar ten voortvloeien. Voor de verplichting tot het inleveren van de distributiekaarten bij overlijden, bij vertrek naar het buitenland en bij verblijf in werke- lijken militairen dienst verwijzen wij naar de elders in dit nummer voorkomende advertentie. Verder zijn de navolgende bepalingen van belang: le. De distributiestamkaarten en de rijks distributiekaarten zullen in het geheele land geldig zijn. 2e. Ieder persoon boven 14 jaar, die houder is van een distributiestamkaart moet op deze kaart op bladz. 2 in het vak, dat de aanduiding bevat „Handteekening van den drager", zijn handteekening plaatsen. 3e. Bij vertrek naar een andere gemeente des lands kan men de kaarten zonder eenige formaliteit medenemen naar de gemeente van vestiging. 4e. Bij vestiging als komende uit een andere gemeente des lands moet de distributie- stamkaart tegelijk met de verhuiskaart worden aangeboden ter secretarie (afd. bevolking) van de gemeente van vesti ging, alwaar op de distributiestamkaart een aanteekening zal worden geplaatst. 5e. Bij vestiging als komende uit een plaats buiten Nederland gelegen moet men zich onverwijld vervoegen ter secretarie van de gemeente van vestiging, om zich te laten inschrijven in het bevolkingsregis ter of het verblijfregister der gemeente. Eerst daarna kan men dan een distribu tiestamkaart of de gangbare distributie bonnen bekomen op het distributiekan toor. 6e. Voor een pas geboren kind wordt een distributiestamkaart uitgereikt in de ge- meente, in welker bevolkingsregister het kind wordt ingeschreven. Deze distribu tiestamkaart kan door den vader of diens gemachtigde in ontvangst worden ge nomen op het distributiekantoor op den 3en dag na de geboorte-aangifte. Wij vestigen er verder de aandacht op, dat het niet nakomen van de verplichtingen of het plegen van misbruik zwaar zal worden gestraft. „DORCAS". In een advertentie in het nummer van heden treft men bijzonderheden over den aanvang der bijeenkomsten van de Ned. Herv. Naai- en Handwerk Ver. „Dorcas". Sedert 14 September j.1. worden alhier ver mist 8 bankbiljetten van 20.en 2 bankbil jetten van 10.Vermoedelijk verloren in den omtrek van de Buitenhaven. AUTO VAN BERM GEREDEN. Hedennacht is dooi* onbekende oorzaak een auto bij den Zanddijk van den berm gegleden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Omtrent de materieele schade is momenteel nog niets bekend. PENHUISJE WARM GEWORDEN. Gisteren ontdekte een voorbijganger, dat het P.E.N.-huisje aan de Laan op enkele plaatsen aan den muur verdacht warm was. Hij waar schuwde de politie, die het bericht doorgaf aan het gemeentepersoneel, hetwelk maatregelen nam. De bouw te Rotterdam van de Van Ghent-kazerne op de reeds ten oosten van het te verbreeden Toepad gemaakte fundeering van Frank- palen, zou Woensdag j.1. worden aanbesteed. Zooals men weet is geen enkel in schrijvingsbiljet binnengekomen, om dat de aannemers geen risico wilden dragen in verband met de eventueele stijging van de materiaalkosten. Natuurlijk beteekent dit uitstel geen afstel en onze Marine zal onge twijfeld interesse hebben voor het bouwwerk in Rotterdam. Het Rott. Nieuwsblad stond ons bijgaand cliché van het project van de nieuwe kazerne welwillend af. Het blad schreef daarbij: De teekening geeft een indruk van den voorgevel, die een min of meer oud-Hollandsch karakter heeft en herinnert aan het entrepöt aan de Boompjes, dat aanvankelijk voor marinierskazerne zou worden inge richt. De kazerne wordt geheel van ge wapend beton gemaakt met massieve muren, vloeren, trappen en dak van dit ma teriaal, zoodat er ruim 6000 kub. m beton aan moet worden verwerkt. Het gebouw si.aat, met den voorgevel naar het Zuiden, dwars op den weg aan een groot voorplein, dat door een monumentaal hek wordt afgesloten. De betonwanden worden aan de buitenzijde met baksteen en natuur- »r H H H 8 H H H steen bekleed, zoodat een monumentaal geheel zal worden verkregen. De plattegrond bestaat uit een voorgebouw met trappenhuis in het midden en twee vleu gels, waartusschen een overdekte exercitiehal van groote afmetingen ligt. Op den beganen grond vindt men o.a. de groote eetzaal, een kleinere eetzaal voor de onderofficieren, een ziekenzaal en een gym nastiekzaal, verder kamers voor de officieren, de administratie, enz. En natuurlijk ook de keuken. Boven zijn ook nog vertrekken voor de of ficieren, een cantine enz. Verder slaapzalen met wasch- en badgelegenheid, terwyl bovenin zich groote plunjemagazijnen bevinden. De wapenkamers zijn over de verschillende ver- dimingen verdeeld. De inrichting der kazerne wordt even solide als eenvoudig, doch zóó, dat onze zeesoldaten er prettig en gezond zullen wonen. Voor de voltooiing van het werk krijgt de aannemer volgens het bestek 16 maanden. De groote vraag is op het oogenblik, welke landen zullen binnen korteren of lan- geren tijd in den oorlog betrokken worden, want niemand gelooft meer, dat het zal ge lukken, dezen strijd nog te beëindigen, niet tegenstaande de pogingen die daartoe nog gedaan worden. Hoe ernstig men ook zou begeeren, dat deze ramp nog van Europa wordt afgewend, lijkt het ook wel zeer on-< waarschijnlijk, dat daartoe nog een weg be staat en inplaats van met een beëindiging hebben we dus meer rekening te houden met een uitbreiding van den strijd. Rusland zal waarschijnlijk het eerste land zijn, dat zich in den strijd werpt. De raadsel achtige houding van Rusland begint momenteel duidelijker te worden. Als een hyena heeft Mos kou op den loer gelegen en gewacht op het oogenblik, waarop het zijn prooi zou kunnen bespringen. Dat oogenblik schijnt nu gekomen te zijn. De mobilisatievoorbereidingen aan het begin van de week, deden reeds veronderstel len, dat Rusland zich in den strijd zou begeven. Die meening is vooral de laatste 24 uur sterker geworden. De Amerikaansche regeering heeft haar onderdanen reeds den raad gegeven, Rus land te verlaten. Polen is verzwakt, zonder veel moeite kan Rusland den strijd dus wagen en het land in het Oosten binnenvallen. Men ver wacht in Berlijn, dat Rusland nog eenige dagen zal wachten, omdat het Poolsch non-agressie verdrag dan afloopt en Rusland dus, zonder schending van verdragen Polen aan kan vallen. Wat een hooge opvatting toch, we gaan er in derdaad op vooruit. Nemen we dus aan, dat de eerste, die voor uitbreiding van het conflict zorgt, Rusland is, dan is de vraag verder, wie volgen daarop Het is natuurlijk een weinig speculatief om daarop te antwoorden, maar niet onwaarschijn lijk is, dat de volgende, die tot den oorlog ge dwongen zal worden, Italië is. Italië, dat zich tot op heden neutraal heeft gehouden, zal ge dwongen worden kleur te bekennen. Een Ja- pansch blad, de „Japan Times" geeft eenige suggesties in die richting. Volgens dit blad zou den door de Britsche regeering stappen wor den ondernomen, met Frankrijk, om de Itali- aansche regeering er toe te dwingen de Itali- aansche troepen uit Libye terug te trekken en de Italiaansche vloot op een bepaald punt te concentreeren. Italië zal daartoe wel niet geneigd zijn en dat zou voor Engeland en Frankrijk dan aanleiding zijn, Italië den oorlog te verklaren. Onmogelijk is deze gang van zaken niet, al geven we haar onder voor behoud weer. Als eenmaal zoo de zaak aan het rollen is, is het slechts een kwestie van tyd om ook de lan den in Midden Europa en de Balkanlanden in den grooten strijd te betrekken. We weten het begin wel van dezen onzaligen oorlog, maar het einde ligt nog in het diepe duister. De toekomst ziet er wel zeer donker uit. Duitschland begint nu al met zijn gal uit te spuwen over Engeland. Is dit een begin van zijn concentratie naar het Westen en van een verwoeden strijd daar? PORTRET ATELIER JAC.DE'BOER VEELBELOVENDE ZOON. Gisteren werd de politie verzocht assistentie te willen verleenen bij een woning, waar een zoon en een vader slaags geraakt waren. Bij de komst der politie bleek, dat de vechtenden reeds gescheiden waren E.en en ander veroor zaakte nogal wat consternatie. BIOSCOPEN: RiaJto, Spoorstraat, acht uur: „Je kunt 't toch niet meenemen." Tivoli-Theater, Spoorstraat, acht uur: „De Kroegbaas" en „Neen mijn dochter, neen'.' Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Elgato, de galante bandiet" en „Cowbov- taal". J Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 764.0 Temperatuur lucht: 16.9 Maximum temp. lucht: 17.8 Wind: richting: O.N.O., kracht: 4 Temperatuur zeewater 18.4 Licht op: - 45

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5