SALON Het eerste lustrum van „De Zilvermeeuw" Uitstekend geslaagde wandeltochten H+M* de Koningin Woensdag in Den Helder Baby uit brandend huis gered Op naar de f 7000 De oorlogsfakkel wordt voort gedragen AdiLeAtentie&o-tien OsHJLalteri Maandag 18 September 1939 Tweede Blad Druk bezochte receptie Doodelijk motorongeval te Huisduinen De kransleééiné van hedenmiddag Uitslag verloting v.v. H.R.C. Mijnen aan den dijk aangespoeld Uit het politie-rapport Voor onze militairen Burgerlijke Stand van Den Helder MANSHANDEN Ernstig auto-ongeluk op Texel zijn geen O £tad&nieuuM Zaterdag en Zondag is Casino het too- neel geweest van het feest der Zilver meeuwen. Zaterdagmiddag waren daar reeds de eerste wandeltochten, die de aandacht vroegen, gevolgd door de re ceptie en 's avonds was er de feestavond, die wel de clou was van dezen eersten Zaterdag. Zondag om tien uur 's morgens werd alweer gestart voor een 15 km en een 30 km loop, terwijl een gezellig sporthal vanaf 's avonds 7 uur de deel nemers tot diep in den nacht bijeen hield. De feestavond. Zaterdagavond was het zooals gezegd de feestavond, die de aandacht vroeg. En deze avond was die aandacht ten volle waard. Met eigen materiaal, met eigen leden was „ie" in elkaar gezet, en daarom was het voor het nij vere bestuur, waarvan, zonder de anderen te- De wakkere voorzitter. kort te doen, de heer Lastdrager deze twee dagen wel het leeuwenaandeel voor zijn rekening had genomen, een groote voldoe ning, dat de avond zoo insloeg. Al dadelijk bij de opening, toen voorzitter Lastdrager de aanwezigen, en dat waren er heel wat, een woord van welkom toesprak, zat de stem ming er in en dezen sloeg herhaaldelijk bij de diverse nummers' tot enthousiasme over. We kunnen niet alle deelen uitvoerig bespre ken, dat zou ons te ver voeren, doch één ding wil ons van 't hart, van de mond- harmonica-vereeniging „Bravo", die den avond opende, af tot het laatste nummer, een ballet, toe, is er meegeleefd met de „tooneel- isten". De „Heesbeen"-accordeonisten, Bijl met zijn „kleuter" drummer, het tooneel- stukje, dat een parodie voorstelde op een ge meenteraadsvergadering van een boerendorp, de tooneelvereeniging T.S.V. met ,,'t Slipper tje" en last but not least, de dames van de Zilvermeeuw, die een mooie dans opvoerden met een refreintje, dat klonk als een klok, zij allen hadden contact met het publiek en dat is het voornaamste. De clou van den avond was wel de overreiking van het nieuwe vaandel aan het bestuur. Het prachtige ontwerp van den heer Klapmeijer, dat geschilderd was door den heer Kettner, was de mooiste belooning voor het bestuur, dat deze dagen bergen werk had verzet, en vooral nu dit geschenk kwam van de leden zelf. Het was jammer, dat een ietwat lang dradige verloting de overgang naar het bal niet vlot deed verloopen, maar dat was ook het eenige, wat er op den avond aan te mer ken viel. De receptie Een druk bezochte receptie ging den eigen lijken feestavond vooraf. En één ding kwam gedurende dit geamuseerd samenzijn steeds naar voren: n.1. de hartelijke samenwerking tusschen alle Heldersche vereenigingen onder ling. Reeds de eerste spreker, die na het ope ningswoord van voorzitter Lastdrager, voor het podium trad om de Zilvermeeuw te felici- teeren, had dit opgemerkt. En deze eerste spreker was waarachtig niet de eerste de beste, dat was de voorzitter van de Neder- landsche Wandelsport Federatie, de heer Broekhof, die terecht opmerkte, dat juist door die nauwe samenwerking Den Helder als wan delsportcentrum kon zijn, wat het nu is; een machtig bolwerk van de N.W.F. Ook de volgende spreekster, mevrouw Sleu tel, die namens de N.H.W.B. het woord kreeg, maakte gewag van deze samenwerking en gastvrijheid en voegde er tevens aan toe, dat de N.H.W.B. met vreugde had vernomen, dat de Zilvermeeuwen niet bij de pakken waren gaan neerzitten, toen de mobilisatie afgekon digd was, doch integendeel met man en macht had gewerkt om dezen tocht doorgang te laten vinden. Namens de N.H.W.B. bood mevr. Sleutel de Zilvermeeuw den len lustrum wimpel aan. De heer Lücker, de man, die in Den Hel der op het gebied van de wandelsport een zeer bijzondere plaats inneemt, haalde bij zijn felicitatie eenige oude herinneringen op, die een dankbaar gehoor vonden. Ook gold zijn felicitatie namens de speeltuinvereeniging „Den Helder". De heer v. d. Berg namens de zusterver- eeniging „De Jutter", de nestor van onze wandelsportvereenigingen, die tesamen met de Zilvermeeuw op zoo'n kranige wijze de Herinneringswandeltochten had georganiseerd, bracht ook de hartelijke kameraadschap naar voren en deed zijn felicitatie vergezeld gaan van bloemen. Ook de beide andere „zusters", de „Duin- kanters" en de „Volharding", kwamen met bloemen aandragen, gevolgd door een twee tal vereenigingen van bui^n, n.1. de „L.A.T." (Amsterdam) en de „Kennemer Jagers", van welke laatste de woordvoerder, de heer Baak (een oud-Nieuwedieper!) volgens zijn zeggen, de meeste leden van de „Zilvermeeuw" „in de luiers" al had gekend, en daarom met des te meer genoegen deze nu kwam feliciteeren. Tevens feliciteerde de heer Baak den voorzit ter van de N.W.F.den heer Broekhof met zijn benoeming tot plaatsverv. commissaris van politie te Amsterdam (applaus). Nog een drietal heeren kwamen de jubi- laresse feliciteeren, n.1. de mondaccordeonver. „Bravo" (bloemen), de speeltuin ,,'t Centrum" (bloemen) en een zestal individueele loopers, die ook de aardige attentie hadden de „Zilver meeuw" te gedenken. Tevens waren nog bloemen binnengekomen van H.A.V., K.V.D.H., Sig.-magazijn Boer- sema en Stencil-inr. v. Loo. Zoo kwam om ruim kwart voor vijf het einde van deze zeer geanimeerde receptie, die een waardige opening was van den feestavond die daarna volgde. De wandeltochten Wat de wandeltochten betreft, ook hierop kan door de „Zilvermeeuw" met genoegen worden teruggezien. Zaterdagmiddag om 2 uur startten de militaire deelnemers, die dank zij het feit, dat de Zilvermeeuw in allerijl nog een traject binnen de vesting had uitgezet, aan dezen lustrumtocht konden deelnemen. Ook enkele burgerafdeelingen, o.a. de kranige groep van D.E.B.O., liepen Zaterdagmiddag de vereischte kilometers. Zondag kwamen de „buitenstedelingen" in actie. We zagen o.a. deelnemers uit Haarlem, IJmuiden, Utrecht en Bussum. In verschillende afdeelingen trok men opgewekt en zingend door Den Helder. Telkens doken er groepen op, die op dezen zonnigen dag Den Helder opvroolijkten met hun gezang. Kortor#, het was een dag voor de „Zilvermeeuw" om niet gauw te vergeten. Zij nog vermeld, dat de fa. Boldoot met haar eau de colognespuit niet op het appèl ontbrak. Ook het Ned. Roode Kruis verdient een pluimpje voor de wijze, waarop de „blaren" werden behandeld. Hier volgen nog de groepswinnaars: 15 km: Duinkanters, Sp.ver. Centrum, W.S.V. Volharding, Padvinders Groep V, Ned. Padvindersgilde en een tiental individueel. 30 km: De Jutter, Duinkanters, Sp.ver. Centrum, W.S.V. Volharding, De Kieviet (Bus sum), Kennemer Jagers (IJmuiden), Jan Pastoors (Haarlem), Laatste Loodjes (Zaan dam), Vliegkamp de Kooy, H. Ms. Schorpioen O.Z.D., Afd. Luchtdoelartillerie en D.E.B.O. In totaal waren er ruim 350 deelnemers. Soldaat uit 't Zand het slachtoffer. Een ernstig verkeersongeval heeft gis teravond te half tien op Huisduinen plaats gevonden, welk ongeval het leven heeft geëischt van een opgekomen dienstplich tige, den 27-jarigen O. Bouman uit 't Zand. Op genoemd tijdstip reed Bouman op een licht motorrijwiel op den Badhuisweg, en was van plan den Huisduinerweg op te rijden. Op de motorfiets schijnt zich een claxon bevonden te hebben, die niet al te best meer werkte, zoodat de mogelijkheid bestaat, dat het door hem gegeven signaal bij de kruising niet ge hoord is. Juist bij het nemen van de bocht kwam van Huisduinen een taxi gereden, die volgens de ooggetuigen den rechterkant van den weg hield. Deze ooggetuigen waren een tweetal soldaten, die den taxi-chauffeur er opmerk zaam op poogden te maken, dat de motor rijder aankwam. Het was toen echter reeds te laat: de motorrijder zag te laat de taxi en reed er in volle vaart tegen op. Met een zwaren slag kwamen beide voertuigen tegen elkaar aan, tengevolge waarvan de motorrijder een 5-tal meters werd weggeslingerd. Ernstig bloedend kwam Bouman half op den weg, half op den grasberm terecht. De beide soldaten schoten direct toe, doch ziende, dat Bouman zoo zwaar ge wond was, snelden zij naar Huisduinen, alwaar zij de politie en den geneeskundigeiy dienst mededeelden wat geschied was. De chauffeur van een later passeerende auto stond een kussen af, waarop het slachtoffer, dat geheel buiten kennis was, gelegd werd, en zoo wachtte men de hulp uit Den Helder af, hetwelk eenigen tijd duurde. Uit alles bleek toen reeds, dat de man er waarschijnlijk het leven niet afbrengen zou. Nadat een tweetal doktoren gearriveerd was, werd de eerste hulp verleend. Geconsta teerd moest worden, dat Bouman een ernstige schedel-basis fractuur opgeloopen had. Naar wjj vernemen, overleed hjj tijdens het vervoer naar het Marine-Hospitaal, waarheen hij per politie-auto vervoerd werd. Bouman, die zooals reeds hierboven ge schreven werd, woonachtig is in 't Zand, was 27 jaar en bezat in zjjn woonplaats een klein boerenbedrijf. Een tragische bijzonderheid is het feit, dat hjj eerst sedert een 4-tal maanden ge huwd was. Onder zjjn collega's van de batterij van het regiment Kustartillerie, waar Bouman bü ingedeeld was, verwekte dit tragische ongeval uiteraard groote ontroering. Auto en motorfiets werden door de politie in beslag genomen, terwijl een diepgaand onderzoek wordt ingesteld. Naar wij vernemen zal Hare Majesteit de Koningin Woensdag a.s. een bezoek brengen aan de Marine, uitsluitend aan enkele in de haven liggende schepen. Daarbij zullen geen bizondere honneurs plaats vinden, terwijl betreffende het programma nog niets kan Worden mee gedeeld. In ons nummer van morgen ho pen we het uur van aankomst bekend te maken. Het bezoek zal in den morgen vallen. Betreffende de kranslegging hedenmid dag aan den voet van het Monument „Voor hen die vielen", kunnen wij nog meedeelen, dat door een vijf en twintig tal corporaties aan deze plechtigheid zal worden deelgenomen, waaronder een vijf tal buitenlandsche Marine-attaché's. Zoo zullen kransen gelegd worden namens de Amerikaansehe Marine, namens de Brit- sche Marine, namens de Duitsche, de Fransche en de Japansche Marine. De plechtigheid vangt orecies te drie uur aan. De schout bij nacht, vergezeld van zijn staf en de buitenlandsche attaché's zullen dan op het terrein aankomen en met de gebruike lijke honneurs worden ontvangen. Nadat de commandant der Marine zich met zijn gezel schap bij het Monument heeft opgesteld, zal een koraal worden gespeeld, waarna door schout bij nacht Jolles een toespraak zal worden gehouden. Hierna heeft de kransleg ging plaats. De plechtigheid wordt beëindigd met het spelen van het Volkslied. Vijftig gulden aan bankpapier verbrand. Zaterdagmorgen werd de Vischstraat opge schrikt door 't gerucht, dat in een van haar zijstraten een kleine, maar felle brand was uitgebroken. Hoe zij veroorzaakt was, wist men eerst niet met zekerheid te zeggen, daar liepen de meeningen over uiteen, maar daar was ook weinig tijd voor om over de oorzaak na te denken, want door ''en harden wind liepen de belendende perceelen gevaar even eens door het vuur te worden aangetast. In het huis was niemand aanwezig, zoo vermoed de men althans; de bewoner, J. de Leeuw, korporaal-machinist bij de Koninklijke Ma rine, was naar zijn werk en zijn vrouw was even uitgegaan om een boodschap te doen Snel gewaarschuwd door de buren vernam zij tot haar schrik, dat haar woning in brand stond en dit was des te erger, daar zij wist, dat boven een baby van ongeveer een jaar lag te slagen. Toen zij thuis kwam stonden keuken en kamer reeds in lichte laaie en oo de looper van de trap had vlam gevat, zij snelde door het vuur naar boven en wist met het kind veilig en wel de straat te be reiken. Daarbij liep zij aan beide voeten vrij ernstige brandwonden op, die door den gem.- a'ts Dr. Buchli-Fest werden verbonden. Intusschen hadden de buren aan de zijde, die door de windrichting het meest gevaar liep om door het vuur te worden aangetast, de woning van de weduwe Verbeeke ontruimd en al het huisraad aan de overzijde van de straat gedeponeerd. De politie, die inmiddels was gewaarschuwd verscheen spoedig op het tooneel met haar brandweerwagen en aan de voor- en achterzijde van de woning werd de strijd met het vuur aangebonden door mid del van twee stralen water, waartoe de deur werd opengehakt. Eenige oogenblikken later was het vuur in zooverre bedwongen, dat men den toestand binnenshuis kon overzien. Het bleek, dat er bijna niets door het vuur was gespaard gebleven. Alles was door de vlammen verteerd, slechts de verkoolde resten van de meubelen smeulden nog in de zwarte modder, die de vloer bedekte. Toen de heer De Leeuw bij de ravage kwam was er niet veel meer van de woning, eigendom van den heer Boot, over dan de ge blakerde muren. Hoewel nog hier en daar rookend en smeu lend kon men nu toch de woning betreden, om uit de verkoolde resten nog naar waarde volle voorwerpen te speuren en gelukkig ble ken in een hoek van de niet geheel ver brandde kast de papieren, hoewel nat, onbe schadigd, te zijn achtergebleven, Daaronder bevond zich ook de brandpolis, want geluk kig werd de schade door verzekering gedekt. Maar wat erger was, onder de voorwerpen, die verloren waren gegaan, bevond zich een bedrag van ongeveer vijftig gulden aan bankpapier, welk bedrag een deel uitmaakt van het salaris van den heer de Leeuw, dat hij eerst eergisteren had ontvangen. Onge twijfeld is dit voor de betrokkenen een ern stige schadepost. Dank zij het snelle en krachtdadige op treden van de politie en brandweer is erger voorkomen. Verschillende autoriteiten waren bij het blusschingswerk aanwezig. De prijzen vielen op de volgende lotnum mers: Hoofdprijs gevallen op no. 497. 3333, 4221, 4404, 767, 3498, 2011, 1837, 2022, 257, 85, 4440, 4293, 95, 1130, 3687, 3196, 702. 2013, 4811, 3001, 2178, 438, 491. 3263, 155, 3529, 3761, 912, 670, 4373, 696, 3495. 146, 1950, 493, 4352. 4114, 1926, 697, 2042. 4464. 1663, 67, 4685, 874. 3073, 2201, 4408, 79, 2053, 442. 60. 3008. 4693. 42. Prijzen kunnen afgehaald worden bjj N. A. Snel, Keizerstraat, Hotel du Passage. Gelden voor het Marine Rampen Fonds blijven stroomen. In ons nummer van Vrijdag schreven wjj, dat waarschijnlijk zeer binnenkort de 6000 gulden voor het Marine Rampen Fonds bereikt zouden worden. Welnu, dat was niet te optimistisch bezien, want reeds nü is dat het geval en kunnen wjj het verheugend bericht lanceeren: „op naar de 7000 gulden!" En .dat is eerst het begin. Want wel zeer duidelijk is thans gebleken, dat Nederland beseft iets te moeten doen voor hen, die vielen. En eveneens is het duidelijk, dat het een zeer groot bedrag zal worden, wat voor dit prachtig doel aan de kas van het Rampen Fonds toe gevoegd zal kunnen worden. Zaterdag en Zondag zijn opnieuw eenige mijnen aan onze kust aangespoeld. Zaterdag avond laat kregen de bewoners van de Artille riestraat den raad hun ramen open te zetten, omdat een mijn voor den windwijzer tegen den dijk lag. Zondag dreven er eenige mijnen aan en vannacht nestelden zich er weer een tweetal tegen den dijk, n.1. bij de pier van de „Frissche Morgen" en een achter Oostbatterij. Beide mijnen werden .ioor de inmiddels ge waarschuwd j marine gedemonteerd. Een er van werd op de helling van Oostbatterij ge sleept. Het is misschien verstandig 's avonds bij het naar bed gaan zijn ramen niet geheel te sluiten. BELEEDIGING. Op het bureau van politie kwam zich Za terdag een heer beklagen, dat hij door een dame beleedigd was. DOOR PAARD GETRAPT. Hedenmorgen te ongeveer acht uur werd een 19-jarige jongeman, terwijl hij een paard uit het land aan den Middenweg wilde halen door het dier in den buik getrapt. Het dier keerde zich om en gaf hem dezen voltreffer. De gewaarschuwde geneeskundige achtte overbrenging naar hte ziekenhuis gewenscht. Het bestuur der Afd Den Helder van de Ned. Vereeniging .van Huisvrouwen heeft zich in verbinding gesteld met het Comité „voor Neêrlands mannen", waarvan generaal H. A Cramer, oud-legercommandant van Ned.-Indië de leiding heeft. De leden der vereeniging hebben zich be reid verklaard reeds thans mede te werken aan het maken man mutsen, shawls, hand schoenen, wanten, mutsen, kniestukken, kou sen, enz-. Het bestuur verzoekt nu ook niet-leden, die eveneen„ bereid zijn hare medewerking te verleenen zich op te geven bij de secretaresse der afde'eling, Mevr. G. E. JafringBurgers, Dijkstraat 66, die, indien gewenscht, nadere inlichtingen wil verstrekken. Van 16. Sept. 1939. BEVALLEN: J. HeesbeenWal, z. OVERLEDEN: B. C. de Bruin (m), 40 j.; J. Bosch (m), 29 jaar. EEN FOUT OP DE FOTOPAGINA. In de fotopagina van j.1. Zaterdag is een fout geslopen, die wij hier gaarne wenschen te herstellen. Het betreft het onderschrift onder de illustratie van den kerkdienst van een aantal militairen van de landmacht. Daaronder stond abusievelijk vermeld, dat dit de begrafenis was van den stoker van H. Ms. „Willem van Ewijck" A. F. J. Cadot. PASTOOR W. J. DE VRIJ OVERLEDEN. Op 55-jarigen leeftijd is Zaterdag te Hilver sum overleden pastoor W. J. de Vrij van de Oud-Katholieke gemeente. Pastoor De Vrij heeft slechts kort te Hilversum kunnen arbei den, doch in dat tijdsbestek heeft hij zich zeer bemind gemaakt bij zijn parochianen. In Octo- ber 1937 was hij benoemd tot pastoor van de St. Vitusparochie te Hilversum als opvolger van pastoor Gol. Pastoor De Vrij werd in 1883 te Den Helder geboren, bezocht het oud-katholiek semina rium te Amersfoort en werd op 15 November 1908 tot priester gewjjd. Hij werkte eerst in de Duitsche parochie Nordstrand en werd in 1924 pastoor der oud-katholieke kerk te Dordrecht. fllaAine&eAicPiien Per m.s. „Dempo" zijn 13 September naar Ned. Oost-Indië vertrokken, van de Kon. marine officier-vlieger le klas A. W. C. den Ouden en officier-vlieger 3e klas G. H. de Groot. Per m.s. „Johan de Witt" worden dezer dagen, komende uit Ned.-Indië, hier te lande verwacht van de Kon. marine kapitein-luite nant ter zee W. F. van Langeveld, luitenant ter zee le klas C. A. Lagaaij en officier van administratie 2e klas L. C. R. Horning. Per m.s. ..Indrapoera" worden uit Ned.-Indië binnenkort in ons land verwacht van de Kon. marine kapitein der mariniers W. Schuiling en officier van administratie le kl. M. Deute- kom. Op ieder rust een taak. De oorlogsfakk-'l, eenige weken geleden door Duitschland aan de Poolsche grens ont stoken, wordt, als bij een estafetteloop, door de andere landen van Europa overgenomen en voortgedragen. Zijn vlam heeft nu reeds vijf landen in brand gestoken en het ziet er naar uit, dat ook andere landen in Europa spoedig in lichten laaie zullen staan. Europa heeft al jarenlang het oorlogsmateriaal in zijn landen hoog opgestapeld en het vuur van de haat en naijver, van grootheidswaan en hebzucht aangewakkerd tot een felle vlam, die gretig voedsel vond in het licht ontbrand- bare oorlogsmateriaal. Wij kunnen ni"t voorzien op welke wijze in de komende dagen, misschien kunnen we zelfs spreken van de komen de uren, de toestand zich in ons wereld- doel zal ontwikkelen. Wij weten niet of nog deze week Italië en Roemenië, Hon garije en Turkije en nog andere landen in Midden- en Oost-Europa in den strijd zullen worder. betrokken. Wij weten niet of ons land, wat God verhoede, buiten dezen volkerenkrijg zal blijven, maar wel weten we, dat het nu meer dan ooit noodig is, zijn verstand te bewaren en rustig te blijven. De zenuwenoorlog, die maandenlang het Duitsche volk had murw gemaakt, woedt in bepaalde kringen van ons volk, men be spreekt de dingen, men critiseert, men over weegt welke kansen wij ebben buiten het conflict te blijven of erin betrokken te wor den en men maakt zich onrustig en nerveus. We bereiken daar niets mee. Integendeel, we steken onz omgeving aan door onze onrust, we jagen ook anderen op en het eenige is, dat we straks ook hier in een toestand gaan leven, die ondraaglijk wordt van spanning. Ons volk h°eft een taak. Onze regeering tracht ons land neutraal te houden en heeft daarvoor haar maatregelen genomen, welnu, individueel hebben we ook de roeping elkaar niet noodeloos ongerust te maken. Onze vorstin heeft het zoo waardig en rustig ge zegd: „Ik weet, dat de Nederlandsche vrou wen in 11e berusting en godsvertrouwen be reid zijn de offers te brengen, die het vader land hun vraagt te brengen." Er ligt een verantwoordelijke taak op ieder die getuigt te gelooven. Men heeft nu de dure plicht te wereld te toonen wat zijn geloof waard is, of het „Godsver trouwen" waarover de Koningin sprak, niet een verstandelijk beleiden is van een waarheid, maar een aanvaarden met heel zijn hart van een blijde zekerheid. Wie gelooft, die vreest niet! Onze tijd heeft niets aan zenuwoverspan nen menschen, maar aan menschen, die rus tig en zeker hun weg gaan, omdat ze weten, dat hun leven veilig is in Gods hand. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Vijf gewonden. Hedenmorgen te half negen heeft een ern stig auto-ongeval op Texel plaats gevonden. Een auto, waarin zich een 4-tal militairen bevonden, reed in vliegende vaart op den hoek van den polder Walenburg en Nieuw- buurt de sloot in. De militairen bleken alle vier min of meer ernstig gewond te zijn. Zwaar gewond was een jongedame, die in de auto medereed en die waarschijnlijk door de militairen naar de boot gebracht werd. Alle gewonden zijn zoo snel mogelijk naar verschillende dokters vervoerd. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 768.1 Temperatuur lucht: 15.9 Maximum temp. lucht: 17.7 Wind: richting: N.N.O., kracht: 4 Temperatuur zeewater 17.8 Licht op: 7.49 RECTIFICATIE KRUISWOORDRAADSEL. In de opgaaf staat achter Hor. 19 Arabisch bidwoord; dit moet zijn „Arabisch lidwoord". U krijgt het geld met rente op rente terug

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5