In een Chineesch eethuis Donker Sjanghai als dessert Stalin en Hitier deelen den buit Maginot- en Siegfriedlinie Laatste telexbericht Menu: Duitsche ballon omlaaggeschoten Vesting Brest Litowsk genomen Poolsche duikboot in Russische haven Eenige malen nam hij me mede naar echt Chineesche restaurants. Ook in de groote Europeesche ho tels kan men Chineesch eten, maar dat was volgens mijn makker „het ware niet". Volgens hem bestaan er verschillende Chineesche keu kens, die bij lange na niet alle even goed zijn. De beste Chinee sche keuken is die van Canton, beweerde hij en hij bracht me in verschillende Chineesche eethuizen en eethuisjes om me het verschil te laten proeven en ook ik kwam tot de meening, dat de Canton- keuken het van andere Chineesche keukens wint. De Amerikaan had gelijk. Eenige maanden geleden, toen ik me nog op de Philippijncn bevond, had ik in een Amerikaansch tijdschrift een artikel gele zen van een Amerikaan, die vele tientallen jaren in China had gewoond en deze Ame rikaan beweerde, dat de Chineesche keuken het van alle keukens wint door de toebe reiding der spijzen en door haar veelzijdig heid en afwisseling. Ik beschouwde toen dit artikel als een goed voorbeeld van Ameri- kaansche overdrijving, maar thans begin ik te gelooven, dat deze Amerikaan gelijk had. Tafelmanieren, In Engelsch-Tndië en Nedbrlandsch-Indië had ik al verschillende malen in Chineesche restaurants gegeten, maar dat was blijk baar ook „het ware" niet en in Chineesche restaurants te Sjanghai deed ik geheel nieuwe indrukken op. In de Chineesche restaurants te Sjanghai, waar ik met mijn Chineeschen makker geweest ben, was ik steeds de eenige Europeesche bezoeker en dat was verklaarbaar: de spijslijsten waren alleen in het Chineesch geschreven zoodiat een Europeaan, die geen Chineesch schrift kent, er onmogelijk een maaltijd kon samen' stellen. De bedienden spraken geen of zeer weinig Engelsch. maar voor mij was dit alles geen bezwaar: ik had mijn Chinee schen begeleider bij me, aan wien ik alles kon overlaten. In liet eerste restaurant, dat we bezochten, had ik het vaste voornemen teeten met die Chineesche stokjes, maar mijn makker keek mijn onhandig gedoe eenigen tijd aan en riep toen een bediende om me mes en vork te brengen tot groote verluchting van toeschouwende Chineezen, die me tien minuten met die stokies hadden zien werken zonder dat ik een stukje naar mijn mond had kunnen brengen. Men moet van zijn jeugd af met die stokjes heibben omgegaan om ermede uit den weg te kun nen. De Chineezen houden die twee stokjes tusschen de vingers van de rechterband en nemen er alles mede tot zich met een ver bluffende virtuositeit. Varkenspootjes en bloementhee. Mijn makker had een maaltijd van ver schillende gerechten tezamen gesteld. Toen we zoo ongeveer genoeg hadden van den eersten schotel, bracht men het tweede ge recht. maar nam het eerste niet weg, zoodat we aan het einde van den maaltijd zaten met een zestal gerechten op tafel, waarvan we telkens weder aten. Er was een keurig gerecht van groenten en rundvleesch, er waren varkenspootjes met een buitenge wone lekkere saus, zooals ik nog nergens had gegeten, er was goudkleurige visch, en tot slot kwam een heerlijke soep met rund vleesch. Mijn makker bestelde erbij „Chi neesche wijn", gemaakt van gerst. Deze „wijn", eenigszins rosp van kleur, deed in smaak aan likeur denker, en werd ons ge bracht in een theepotje. We dronken dien wijn ook uit theekopjes. Bovendien hadden we nog echte thee en zoodra de potjes leeg waren bracht een bediende nieuwen voor raad aan. Na den maaltijd bestelde mijn makker voor mij een bijzondere thee: bloe menthee en toen ik het deksel van het potje oplichtte, zag ik groote bloemen daar in drijven. Die zeer uitvoerige maaltijd, met den wijn inbegrenen, kostte voor ons beiden nog geen vijfen-zeventig cent. Door donker Sjanghai. On een avond laat heeft mijn makker me medegenomen on een tocht door donker Shanghai, het donkere Shanghai der Chi neezen. niet der Europeanen. Dit donkere Shanghai der Chineezen is voor een F.urone- aan alleen nogal gevaarlijk, met miin Chi neeschen makker bii me, gevoelde ik me echter volkomen veilig, want deze makker was bovendien zeer gesnierd en een vol leerd bokser, waarvan hij me in gevallen van nood het overtuigende bewijs gaf. Eeni ge malen bokste hij een Chinees, die wat al te opdringerig werd, in koelen bloede tegen den grond. Boeddha is er bij Het nachtelijk donker Shanghai: ik kan er hier niet veel van vertellen, alleen zeggen, dat het alles overtrof, wat ik nog ergens gezien had. We bezochten verschillende armoedige verdachte huizen in achterbuurtjes, waar me telkens weder opviel een met kleurige kaarsen verlicht Boed dhistisch altaar. Ook in (verboden) speelhuizen voerde mijn makker me, waar opgewonden mannen za ten om spelen, waarvan ik niets be greep en in eveneens verboden opi umkitten, waar de wee-zoete geur van opiuim ons bij de deur reeds te gemoet kwam. Een dollar is een dollar! Met dezen onvolprezen Chineeschen mak ker had ik echter voortdurend verschil van meening over de rickshaw-koelies. Wij reden veel met rickshaws, ieder in een apart wagentje, want in die rickshaws is slechts plaats voor één passagier. Aan het einde van den rit erekende mijn reisgezel- steeds voor ons beiden af en menigmaal kwam het daarbij tot ruzie met de koelies, daar die meer verlangden, dan ze kregen. Voor een afstand van ruim een kilometer gaf hij den koelies per hoofd tien cents Shanghai-geid, dat is naar den huidigen koers nog geen anderhalve pent. Ik wilde er dan iets bii geven, maar dat verbood hij me en hij werd zelfs boos. 's Avonds op mijn kamer sprak ik met hem over de onge lukkige rïckshaw-koolies. Hij zeide me: „Jij begrijpt die menschen niet en je hebt een verkeerde berekening van het geld. Jij re kent tlatijd uit, dat het in jouw land waard is, maar hier is een dollar (Shanghai-doil- lar) een dollar en als je eerns goed ruzie wilt hebben met een rickshaw-koelie, dan moet je hem eens veel betalen, zooals jij altijd wilt doen. Morgen neem jij eens zelf een rickshaw en betaalt den koelie naar jouw berekening. Ik volg je echter om er bij te zijn als het mis loopt." Den volgenden morgen gingen we tegelijk, Verontwaardiging der Britsche pers over „het verraad" van Moskou. De Engelsche ochtendbladen too- nen zich eensgezind verontwaardigd over de Russische inmenging welker gevolgen niet zijn te overzien, doch zeer zeker een ernstige slag voor de geallieerden beteekent. Gewezen wordt op het egoisme van Moskou, dat met verloochening van eigen beginselen, verdragen beschouwt als vodjes papier. Duitschland pleegt de moord, aldus de Times, en Rusland deelt mee in de nalatenschap. Zooals de Polen zeer wel weten, vervolgt dit blad, zal het lot van hun land niet in Polen, doch elders worden beslist. Zij zijn bereid geweest het leven voor hun land te verliezen en zullen zeer zeker geholpen wor den om het te redden. Een kort nadenken over den toestand zal zoowel de verwardhe den als de onoprechtheden onthullen van het spel. dat thans door Rusland wordt gespeeld De openbare meening in Groot Brittanniö is door deze cynische oefeningen in de lagere diplomatie in opstand gekomen, doch niet ontzet. Volgens de „News Chronicle" is de Russi sche actie een flagrante daad van agressie en het voorwendsel van Molotov, dat zij noodzakelijk was ter bescherming van het Poolsche volk, legt slechts den nadruk op het cynisme van het Krcmlin. dat thans met de nazi's deelneemt aan methoden van ge weldpleging, welke het naar het steeds heeft verkondigd, wenschte tegen te gaan. Men venvacht niet dat de Russische actie daar zal eindigen. Een „beschermende' bezetting van Letland en mogelijk eenige andere Bal- tische staten zou een natuurlijke gevolg trekking zijn als voorzorg tegen de mogelij ke botsing met Duitschland op een later oogenblik. De „Manchester Guardian" vraagt of de politiek van Stalin is oorlog te voorkomen, doch zich vet tc mesten aan de slachtoffers van een oorlog. Indien dat zoo is, zou Bus- land vet worden en bloeien terwijl de na ties rondom haar vernietigd worden door een ruineuzen strijd. Groenten en rundvleesch Varkenspootjes Goudkleurige visch Chineesche wijn Bloementhee maar niet tezamen de straat op. Ik riep een rickshaw aan en gaf hem als doel van den rit een niet ver verwijderde straat, echter ik zag nog, dat mijn kameraad mij in een andere rickshaw volgde. Aan het einde van den rit gaf ik den koelie een halve dollar, vijf maal zooveel as mijn Ghineesche mak ker zou hebben gegeven. Liever Sjanghai-centen. Het resultaat was verbluffend. De man begon te schreeuwen en te schelden. Hij wil de twee dollar hebben, naar hij me in slecht Engelsch verklaarde. Op zijn geschreeuw kwamen andere rickshaw-koelies met hun wagentjes toesnellen en namen een dreigen de houding tegenover mij aan. Ik keek uit of er geen politieman in de nabijheid was, doch er was er'geen; echter mijn Chineesche makker was er. Hij schreeuwde nog luider dan de koelies tezamen, bokste er twee te gen den grond, trapte een rickshaw om, vroeg mijn koelie den halven dollar (ruim zes cent) terug, dien ik hem gegeven had, en gaf hem daarvoor in de plaats tien Shanghai-cent, nog geen anderhalve cent naar ons geld. De vrede was ineens her steld. Mijn koelie keek nog met weemoed naar den halven dollar, die ik hem gege ven had en dien ik thans van mijn Chinee schen makker terug kreeg. Westerlingen zijn zoo dom. Eenigszins beschaamd stond ik voor mijn vriend, die lichtelijk lachte en zeide: „Nu heb je zelf gezien hoe het gaat als je een koelie goed betaalt, maar natuurlijk ver geet je dat weder. De westerlingen zijn zoo knap... zoo knap... en toch zoo dom... zoo dom..." Deze laatste opmerking was niet echt- Chineeseh, daarvoor te openhartig maar mijn Chineesche makker is niet een zuivere Chinees. Van moederszijde heeft hij Philip- pino-bloed, dus waarschijnlijk ook Spaansch dus Europeesch bloed. Wél echt-Chineesch is het, dat hij niet meer op het geval is te ruggekomen en er geen nabetrachtingen over heeft gehouden. J. K. BREDERODE. De „Daily Mail" merkt op, dat de daad van verraad van Stalin een ernstige slag voor de geallieerden beteekent, doch dat groot Britannië harde slagen kan inoassee- ren, omdat het er aan gewend is. Iedere groote oorlog welke wij ooit heb ben gevoerd begon slecht voor ons doch eindigde steeds veel slechter voor onze vij anden. Ilct kan ook mogelijk zijn, dat Moskou niet bereid is een onbeperkt vertrouwen te stellen in Berlijn. Mocht het blijken, dat de Duitsche strijdkrachten voornemens zijn, druk uit te oefenen naar het Zuidoosten in de richting van Roemenië, dan schijnt het onvermijdelijk, dat de Duitsche en Russi sche legers in zeer nauw contact met elikan der zullen komen. Er zijn geen aanwijzingen ontvan gen uit Ankara, dat eenige wijziging in de Turksche politiek te verwach ten is. De onderhandelingen inzake de EngelschTurksche en Fransch- Turksche verklaringen met het doel, deze om te zetten in verdragen van wederzijdschen bijstand gaan lang zaam voort. De diplomatieke correspondent van de „Times" zegt, dat het nog te vroeg is om te spreken over mogelijke reacties van de re geering op een ontwikkeling, welke niet onverwacht was en inderdaad voortvloeide uit het Russisch—Duitsche pact. De correspondent verklaart, dat de Russi sche actie de meest volledige-om niet te zeg, gen passieve neutraliteit moet opleggen aan Hongarije en Roemenie. De correspondent ziet geen enkele reden om te verwachten, dat Turkije de politiek van samenwerking met de westelijke mogendheden bij de ver dediging van de zuidelijke Balkanstaten en de Levant tegen een agressie zal verlaten. Door Nederlandsche grenstroepen. Uit Kessel (L.) wordt gemeld dat Zater dagmiddag om half zes Nederlandsche grenstroepen een Duitsche onbemande bal lon omlaag hebben geschoten en in beslag genomen. De ballon, die vermoedelijk deel uitmaak te van een versperring was waarschijnlijk door een Oostenwind boven Nederlandsch gebied geraakt; De Westwal „een hoopje kleine werken". Er bestaat, zegt Havas, een diepgaand ver schil tusschen de Maginotlinie en de Sieg friedlinie, niet alleen voortkomende uit dc beide opvattingen van versterking, doch ook door de zeer verschillende tijden, waarin de werkzaamheden zijn tot stand gebracht. Frankrijk heeft nauwgezet en in den loop van een groot aantal jaren zijn uitgebreid stelsel van versterkingen, welke van Zwit serland tot de Belgische grens loopt, opge bouwd. Andex-zijds heeft Duitschland slechts 2V2 jaar tijd gehad om een even belangrijk werk te voltooien. Siegfried„stellingen". Men spi'eekt min of meer onjuist van Siegfried-linie. Een juister benaming zou zijn Siegfried„stellingen". Deze volgen zooals men weet den loop van de Lauter, vervolgens van de bei'gkammen van de Haardt, de heuvels in de streek van Pirmasens en Zweibruécken, en dan den middenloop van de Blies. Het ge heel der Duitsche versterkingen gaat dan langs de Saar naar de hoogten aan den ï'echteroever van deze rivier. Doch tci'wijl de Maginotlinie be staat uit een opeenvolgende reeks van gi'oote wei'ken, schijnt het niet dat de Siegfriedlinie uit veel groote forten bestaat. Het is veeleer een hoopje kleine werken, die elkander wederzijdsch in alle ï-ichtingen flan- keereri. Dit kan blijken uit de be zorgdheid te voorkomen dat een ten gevolge van den haast bij den bouw of om een geheel andere reden ge brekkig maaksel de buiten gevecht stelling medebrengt van een beslis send element voor de verdediging. Toch bestaan er eenige groote werken en met name een groot fort in de onmiddellijke omgeving van Saarbruecken. Natuurlijk zijn deze talrijke kleine werken, welker alge- meene rangschikking den voi*m heeft van de ligging der oogen van een stoof, bedekt met prikkeldraadversperringen, mijnvelden en tankversperringen. In dit verband is het be langwekkend op te marken, dat waarschijn lijk met het oog op het gebrek aan staal de Duitsche genie geen gebruik heeft gemaakt van metalen rails voor de inrichting van tankverspei-ringen, doch van lange pylonen gewapend beton, die stevig geplaatst zijn op ondergi'ondsche sokkels, welke eveneens van beton zijn uitgevoerd. Materiaal van inferieure kwa liteit? Door luchtfoto's, gemaakt voor en na het bombardeeren van de Siegfi-iedlinie, is aan getoond dat het bombardement een zeer be vredigend resultaat heeft gehad, aldus meldt Reuter uit Parijs. De foto's bevestigen de be- ï-ichten, volgens welke vele versterkingen in derhaast waren aangelegd met materiaal van inferieure kwaliteit. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Citadel van Brest Litowsk is genomen. Hiermede bevindt de vesting Brest Litowsk zich in Duitsche handen. Er wei-den 600 ki'ijgsge- vangenien gemaakt. Naar Reuter meldt is een Poolsche duik boot wegens gebrek aan brandstof genood zaakt geworden, de Russische haven Reval binnen te loopen. Dc bemanning was geheel uitgeput en is geïnterneerd. Uaetfrat VELE PROTESTEN INZAKE DE NOOD- COMPETITIE. Naar wij vernemen zijn er bij de vereeni- gingen vele bezwaren tegen de door den K.N.V.B. gepubliceerde indeelingen der nood competitie, ja bestaat hier en daar zelfs groote ontstemming. Ook in ons rayon kunnen verschillende clubs zich slecht met de nieuwe indeeling vereenigen. Er bereikt het bondsbestuur dan ook een stx-oom van klachten en wordt hiei-aan eeni ge aandacht besteed, dan komt deze com petitie-indeeling wel op zeer losse schroeven te staan. JUBILEUMWEDSTRIJD NEDERLAND— BELGIë. Zal op 10 December niet doorgaan. De jubileum wedstrijd Nederland—België, vastgesteld op. 10 December a.s. zal op de zen datum zeer waarschijnlijk niet door gaan, een en ander in verband met de tijdsomstandigheden. Intusschen is deze match nog niet van het pi'ogramma afgevoerd, men hoopt als nog een geschikten datum te kunnen vin den. COMPETITIE IN AFDEELING I ZAL EERST 1 OCTOBER KUNNEN BE GINNEN. Vele protesten tegen de indee ling der noodcompetitie. De tweede klasse-vereenigingen in afdeeling I van den Koninklijken Ne- derlandschen Voetbalbond hebben ge protesteerd tegen de indeeling van de noodcompetitie. Deze vereenigingen zijn namelijk van meening, dat ver menging met derde klassers financi- eele nadeelen met zich mede zal bi'er gen-. OPGEWONDEN SPELENDE MANNEN, WEE-ZOETE OPIUM-GEUR. SJANGHAI. Mijn geheimzinnige Chinees was me de eerste dagen van mijn verblijf te Sjanghai van gi-oot nut. Hij ge leidde me overal rond en in het bijzonder in de buurten en gelegen heden, waar Europea nen gewoonlijk niet komen. Een ritje per ricksjaw. Voorts hebben ook eenige vereenigin gen uit ons rayon tegen de h. i. on billijke indeeling geprotesteerd. In dit vei-band is het bestuur van afdee ling I gisteren bijeengekomen om de situ atie te bespi-eken. De moeilijkheden zijn ech ter zoo gi'oot, en de kwestie, door de ver eenigingen opgeworpen, zoo ingewikkeld, dat het afdeelingsbestuur besloten heeft de aan gelegenheid te verwijzen naar het bonds bestuur van den K.N.V.B. De laatste instan tie zal genoodzaakt zijn op korten termijn een beslissing te nemen, daar de competitie Zondag 21 September eigenlijk een aanvang zou nemen. Naar wij van de zijde van het afdeelings bestuur vernemen, bestaat er, gezien de si tuatie van het oogenblik, geen kans op, dat de competitie, ook niet van de eerste klas sers, Zondag 2i September zal kunnen aan vangen. Men mag aannemen, dat de nood competitie in afdeeling I eerst op 1 October zal kunnen beginnen. AiMeüeJk MAEKI VERBETERT HET WERELD RECORD 10.000 M. Voor de eerste maal onder het half uur. De poging van den bekenden Finschen langen afstandlooper Taisto Maeki het we reldrecord over de 10.000 meter te verbete- ren, is geslaagd: Hij legde dezen afstand te Helsinki af in 29 min. 52.6 sec. Het oude we reldrecord stond op zijn naam met een tijd van 30 min. 2 sec., gevestigd op 29 Septem ber van het vorig jaar eveneens te Helsinki. En passant verbeterde Maeki het wereld record over zes Engelsche mijlen (9656 me ter) door dezen afstand af te leggen in 28 min. 55,6 sec., terwijl het oude wereldrecord op naam stond van zijn landgenoot Salrni- nen met een tijd van 29 min. 8,4 sec. NIEUW WERELDRECORD 4 x 1500 M. ESTAFETTE. Europeesch record hink-stap- sprong verbeterd. Een Finsche estafetteploeg, bestaande uit de gebrs. P. en M. Salovaara, Sarkama en Ilartikka verbeterde te Goetebei-g 't wereld record 4 x 1500 meter estafette door dezen afstand af te leggen in 15 min. 54.8 sec. Het oude i'ecord stond op naam van Hongarije met een tijd van 15 min. 55.4 sec, De, Noor Sti'oem vei'beterde verder het Europcesch record hinkstap-sprong door een afstand van 15.82 meter te ijereiken. Het oude Europeesche ï'ecord stond op naam van den Fin Tunlos met een afstand van 15.48 meter, een ï'ecox'd, dat zestien jaar oud was. Symrtaóiiéfo HET K.N.G.V, EN DE GEMOBILISEERDEN Het bestuur van het Koninklijk Neder landsch Gymriastiek Verbond heeft in zijn ie Arnhem gehouden vergadering besloten aan de regeering en de militaire autoritei ten de medewerking van het geheele ver bond aan te bieden voor beoefening van gymnastiek, spel en sport en ontspanning der geanobiliseeixlen. Quwnmen IRENE VAN FEGGELEN VESTIGT WERELDRECORD 100 YARDS RUGSLAG. Vanavond aanval van Cor Kint. In iret Sportfondsenbad aan de Linnaeusstraat te Amsterdam heeft Irene van Feggelen gistermiddag het wereldrecord 100 yards rugsiag op haar naam gebracht door dezen afstand in een tijd van 1 min. 7 sec. af te leggen. In Augustus van het vorige jaar was deze afstand door de F.I.N.A. op de we- reldrecordlijst geplaatst, maar geen zwem ster had tot nu toe een poging gedaan dit nieuwe wereldrecord in haar bezit te krij gen. Irene van Feggelen was de eerste re- flectante en dus zal haar naam bovenaan de lijst pronken. Reeds hedenavond zal Cor Kint een po ging doen om het wereldrecord, dat dus sinds gisteren op naam van Irene van Feggelen staat, te verbeteren. ALKMAAR, 15 Sept. Kaasbeurs. KI. Edammer 40 plus, aan bod 3260 stuks, verkocht 3060 stuks, mid- denprijs f 22.5023, hoogste prijs f 24. Ed. kruid, aanbod en verkocht 200 stuks, prijs f 24.—. Totaal aanbod 3460 stuks, verkocht 3260 stuks. Aanwezig 1 fabx'iek. ALKMAAR. 16 Sept. N.V. Eierveiling voor Hollands Noorder kwartier. Aanvoer: 240.000 kipeieren 4.50 5.40, kuikeneieren 2.304.35, p. 100 stuks. ALKMAAR, 18 Sept. Ter veemarkt waren heden aangevoerd; 185 vette koeien 125300, 54 vette kalveren en graskalveren; vette kalveren per stuk f 50—90, per Kg. 6090 ct., graskalveren 3568, 74 nuchtere kalveren 614, 107 vette schapen 1423, 255 vette varkens 0.580.62. Handel goed. BROEK OP LANGF.NDIJK, 18 Sept Groote muizen 1.70, eigenheimers 1.90— 2.20, bl .dito 2.40—2.60, uien 3.30—3.80, drie lingen 0.602, grove 2.40—3.20, gele nep 3 —3.20, peen: A 1—1.10, B 1.80, C 1.60. Sperriboonon 10.5011.80: kroten 190250 witte kool 0.800.90: Savoijekool 180; 3000 st bloemkool 59011.10. NOORDSCHARWOUDE, IS Sopt. Aanvoer: 7800 Kg. aardappelen: groote muizen 1.501.70, eigenheimers 1.802, hl. dito 2.102.20, Revel. 1.70, drielingen 1.30— 1.40, uien 3.203.50, drielingen 33.10. Gele nep 3; zilvernep 260310; 880 kg. spercieboonen 860li; 4800 kg. ivkxIc kool 110150; 32400 kg. witte kool 8090.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6