Abonneert II op dil blad JUTTEN'» Dienstregeling n.v. T.E.S.0. solHIAAitWIIflW ABSOU &ims?§ Arrondissements rechtbank Alkmaar Pensioenraad misleid? Zware straf geëischt XexelbcA tiieuuM ïlimiuó uit Wik ONGEVALLEN- verzekering ^zmikhdifkz bstalingicandiiici SANDERSE, v. GaSenstr. 117 <KaaïMïu&n ktiUcn 3 50 Betrekkingen Betrekkingen Te koop Te koop Te huur Te huur Diversen ^utlektjeb De noodtoestand in het bollenbedrijf Vertrokken personen Visscherij Onbekende uitgaaf Toch naar zee gegaan Zoo juist ontvangen een groote uitgebreide zending Kindermantels de nieuwste kleuren, vlotte modellen 13TC? Kleedingmagazijnen DloLnUr r Koningstraat 4 RITSEMA EXCELSIOR OP WERKDAGEN Vertrek Texel: 6 15, 8.15, 11.20 en 14 45 Vertrek Den Helder: 7 15, 10.—, 12 45 en 16 45 OP ZON- EN FEESTDAGEN: Vertrek Texel: 8 15, 11.20 en 14 45. Vertrek Den Helder: 10 12 45 en 16.45. Juttertjes worden alleen geplaatst bij vooruitbetaling 100 verkoopswaarde l Visscherij Hellevoetsluis werkt voor de militairen Het Indische Leger Staakt de „Zeeland" ha^r diensten? Meervoudige Strafkamer. (Zitting van Dinsdag 19 September). Uitspraak: De Rechtbank deed gisteren o.m. uitspraak in de zaak tegen C. Br. te Den Helder, die er van werd beschuldigd met een auto op een dergelijke roekelooze wijze te hebben gereden, dat hij. een kootje van den duim van een zeke ren W. C. K. had afgereden. De verdachte werd veroordeeld tot 20 boete subs. 10 dagen. (De eisch luidde 60 boete subs. 30 dagen hech tenis). De belangrijkste zaak was voorts die, welke een misleiding van den Pensioenraad betrof. Aan mej. C. H. v. K., weduwe van den militair Ph., werd ten laste gelegd, dat zij in concubinaat leefde met een zekeren G. F. v. K., beide wonende in Den Helder. Voor den Militairen Pensioenraad in Den Haag hadden beiden inlichtingen moeten verstrekken. Im mers, wanneer een weduwe van eeh militair in concubinaat leeft, wordt het pensioen in gehouden. Maar beide verdachten hadden valsche inlichtingen verstrekt en ook voor de Rechtbank hielden zij vol niet in concubinaat te hebben geleefd. De Officier had tal van getuigen opge roepen om z'n requisitoir te kunnen op bouwen. Get. R. C. B., waarn. secretaris van den Pensioenraad, te 's-Gravenhage, begon met te zeggen, dat beide verdachten een stuk hadden onderteekend, waarin zij verklaarden niet in concubinaat te leven. Toen heeft de Pensioen raad een onderzoek doen instellen en get. K. H., brigadier van de gemeenteveldwacht te Den Helder, werd met dit onderzoek belast. Hij vertelde allerlei dingen, waaruit mocht worden afgeleid, dat hier wel degelijk sprake was van een concubinaat. Immers: op z'n speurtochten had. hij verd. N. in z'n hemds mouwen gezellig aan tafel zien zitten; een ander maal had hij hem het hondje en eenige gasten van mej. v. K. zien uitlaten. Ook had deze politieman beide verd. gearmd zien loopen en daarna het huis aan de Achter straat zien binnengaan. Verd. mej. v. K.: Mag er dan geen vriend schap meer bestaan? De president merkt op, dat vriendschap spoedig wat anders wordt en overgaat in intimiteit. Alleen bij een aanval van pijn bleef N. bij mij logeeren; want hij had het aan z'n nieren ziet U, beweerde mej. v. K. Als ik slecht kon loopen, maar dat was niet chronisch, dan liep ik gearmd met hem. - Dan was dat zeker altijd het geval, als U met N. liep?, merkte de president sarcas tisch op. De volgende get., L. J. A. L. H. uit Den Helder, had als commensaal bjj mej. v. K. gewoond. Hij kwam 's. avonds om negen uur thuis en nadat hij 's morgens een kopje-thee had gedronken, ging hij weer weg. En was dan verd. N. ook daar in huis vroeg de president. Vrijwel altijd; antwoordde get. Get. S. C. B., werkman te Den Helder, ver klaart, dat verd. hem in Juni gevraagd had, om zich bij hem te laten inschrijven. En dat had getuige goed gevonden, maar gegeten en geslapen heeft hij nooit bij mij Hadt U wel een kamertje voor hem? wilde Mr. Ledeboer weten. Nee, dat had ik niet, zeide get. Dat was gevaarlijk werk van U, verd., merkte de pres. op. Verd.: Ik heb zes maanden lang aan get. B. 1.betaald. De laatste get. is de winkelier J. Chr. S., thans in Haarlem woonachtig. Deze heeft altijd gedacht, dat beide verd. waren getrouwd, maar later merkte hij, dat het niet zoo was. Hebben ze tegen U gezegd, dat ze een vrij huwelijk hadden aangegaan? vroeg Mr. Lede boer. Ja zeker! zei get. En noemden de kinderen van mej. v. K. den verd. N. „pa". Dat deden ze, antwoordde get. Verd. mej. v. K.: Het is alles laster en wangunst. Verd. N.: D'r mag zeker geen vriendschap meer bestaan. De Officier van Justitie, requisitoir nemend, meende, dat uit de verschillende getuigen verklaringen wel was komen vast te staan, dat verdachten in concubinaat leefden.. Verd. mej. v. K. had derhalve geen recht op pensioen. Zij hebben onjuiste inlichtingen verstrekt aan den Pensioenraad. Mr. v. d. Feen de Lille noemt dit een ernstig feit, maar wil toch verschil maken tusschen beide verdachten. Mej. v. K. heeft de hoofdrol gespeeld en verd. N. mee op sleeptouw genomen. Tegen verd. mej. v. K. eischt de Officier één jaar en tegen verd. N. zes maanden gevangenisstraf. Mr. dr. Buiskool uit Schagen begon zijn pleidooi met te zeggen, dat beide verdachten hem positief hadden gezegd, dat de heele zaak een opgezette rel was en dat de getuigen, als ze onder eede werden gehoord, wel anders zouden verklaren. Dat is echter niet zoo ge weest. Pleiter wil zich dus wat de feiten be treft refereeren aan het oordeel van de Recht bank. Maar mr. dr. Buiskool meent, dat zijn cliënten dienen te worden vrijgesproken. Im mers, de Officier heeft hun ten laste gelegd, dat zij voor den Militairen Pensioenraad valsche inlichtingen hebben verstrekt. Maar sinds 1935 is de Militaire Pensioenraad op geheven! Voorts zegt de dagvaarding, dat mej. v. K. inlichtingen moest komen geven over haar pensioen. Maar was dat noodig? Ze had sedert 1926 alreeds pensioen. Op deze gronden vraagt spreker vrijspraak voor beide verdachten. Na re- en dupliek bepaalt de Rechtbank de uitspraak in deze zaak op heden over acht dagen, des morgens om tien uur. j Sommige adverteerders zitten uren op een pakkende tekst te „broeden", j j Verspil geen tijd: laat ONS U voorlichten. Het kost niets extra!: Vergadering afd. Texel H.B.G. In Hotel „De Oranjeboom" werd gisteren avond een vergadering van het H.B.G. gehou den, die een matig bezoek ten deel viel. De voorzitter, de heer S. Flens, deelde bij opening het een en ander mede over den noodtoestand waarin het bollenbedrijf door het uitbreken van den oorlog was gekomen. De uitvoer naar Engeland is geheel stopgezet en de uitgevoerde bollen liggen opgehoopt in de Engélsche havens, omdat een groot deel van de Engelsche importeurs is gemobiliseerd en de bedrijven in Engeland geheel stilliggen. De uitvoer naar Duitschland is wel niet stop gezet, doch men kan geen grenspapieren krij gen, zoodat dit gelijk staat met invoerverbod. Ook naar andere landen gaat de uitvoer met zooveel moeilijkheden gepaard, dat de bollen vrijwel nergens heen kunnen. Het hoofd bestuur van het H.B.G. doet wat het kan om de moeilijkheden te verminderen, men zal dus verstandig doen, zich als een man achter het bestuur te scharen. Het nut van het vereeni gen blijkt hieruit nog weer eens duidelijk. Met bezorgdheid zien de kweekers de be talingsdata tegemoet. De notulen der vorige vergadering werden hierna door den secretaris, den heer N. Scher mer gelezen en door de vergadering goed gekeurd. Vervolgens werd van gedachten gewis seld over het al of niet inkrimpen van den Narcisteelt; de meeningen liepen hierover sterk uiteen. Sommigen wilden 40 pet., anderen 25 pet. minder uitzetten. De wensch werd uitgesproken, dat de Re geering zoodanig in het bedrijf zal ingrij pen, dat de kweekers in staat zullen zijn de noodigen zorg aan het bedrijf te kun nen besteden, opdat de bloembollencultuur op peil kan 'blijven. Verder werd de houding van de exporteurs besproken, er werd daarbij gewezen op het feit, dat deze met de allergrootste moeilijk heden te kampen hebben. Velen zijn reeds ge noodzaakt geworden om hun personeel te ontslaan; er worden millioenen verloren. Ook zijn er exporteurs, die een minder cor recte houding aannemen tegen de kweekers van wie zij reeds geruimen tijd geleden heb ben gekocht en ontvangen, zoodat verschil lende personen hun geschillen wenschen voor te leggen aan het Scheidsgerecht. Verder liepen de besprekingen in deze bij eenkomst voornamelijk over de moeilijkheden, die te wachten zijn met het verkrijgen van kunstmeststoffen, terwijl een levendige ge- dachtenwisseling ontstond. Over de resultaten die de heer v. d. Ban heeft verkregen met de proeven van bemesting op een perceel land nabij den Burg. De heer v. d. Ban lichtte de resultaten van deze proeven (waarover in de vergadering veel verschil van meening bleek te beslaan) hadêr toe. Üit alles bleek even wel', dat de Texelsche kweekers, vooral als de oorlog aanhoudt, de toestand in dit bedrijf uiterst zorgvol inzien. Adriaan Höselt, van Den Hoorn 131, naar Soerabaja N.I.; Catharina Maria Riteco en Maria Petra Riteco, van Gravenstraat 2, naar Bergen; Lucie Vleeschhouwer, van Weverstraat 95 naar Amsterdam, Linn. Parkweg 83; Jelle Groenhof, van De Koog 63, naar Enkhuizen, 3e Groene Eikelstraat 4; Johanna Jansen, van Julianastraat 9, Den Burg, naar Apeldoorn, Schutterweg 125; Anna Maria Jansen, van Molenstraat 14, naar Duitschland; H. Hoog land, van Warmoesstraat 34, naar N.I.; Heintje Kemphof, van Peperstraat 145, naar Dedems- vaart; Femmigje van der Vegt, van de Koog 145, naar Den Helder, Middenstraat 121; Jo hanna vart Elten, van Kerkstraat 4, Oosterend, naar HeerHugowaard Z; Elisabeth Vlaar, van Den Hoorn 6, naar Heerhugowaard, Midden weg H 104. Urk, 18 September. Door 5 vaartuigen w°rd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 520 pond kuilpaling, van 50220 pond per vaartuig, prijs 1114 ct.; 160 pond snoek baars, 56 ct. alles per pond. Het is bij velen al bekend, dat de Ziuderzee- arbeiders, soms tegen hun wil, zeer lange werkperioden moeten maken. Per etmaal moet er soms meer dan 16 uur worden ge werkt. Eén dez< dagen heeft de Directeur van een iirma, welke werkzaam is aan den dijk voor den N.O Polder, voor den Haagschen Kantonrechter terecht gestaan, omdat hij 81 arbeiders langer dan 48 uur per week had laten werken. De ambtenaar van het O. M. achtte een zware straf op haar plaats, omdat bij deze werken herhaaldelijk wetsovertreding plaats heeft. Hij eischte 81 maal vier geldboeten van 10.dus 3240. straf. De kantonrechter maakte er 324 geld boeten van 4.van, dus 1296. In het begin der vorige week gingen de geruchten, dat vanuit IJmuiden bericht was binnengekomen, dat de vloot niet mocht uit varen. In het geheel waren van onze groote Noordzeevloot slechts 8 vaartuigen naar zee uitgevaren, aangezien deze Donderdagmorgen te IJmuiden aan de markt waren. <56x56) öcxitóööi.iex^t'xïxsc.<5cX5ö) 1 October hopen mijn Qj geliefde Ouders C. SCHADEE D. J. SCHADEE— S) v. d. REIDEN hun 12 f2 -jarige echtvereeni- ging te herdenken. g, Hun geliefd kind, Si JANNIE. q Den Helder, 0 Heet. Treubstraat 17. <9g>^gX36)Qgi56)®<3e>®g)<35;<96>^g) Ondertrouwd: GERRIT VAN NULAND en ANNIE BAKKER. Huwelijksvoltrekking zal plaats vinden op 5 October a s. in de Parochiekerk O.L.V. Visitatie te 't Zand. Breezand, 1000 't Zand, 15 Sept. 1939. Toekomstig adres: Burgemeester Lovinkstraat 25 A, Breezand. Heden overleed zacht en kalm onze lieve Tante CORNELIA VAN MEETEREN, Wed. van F. Mulder, op den leeftijd van 84 jaar. J. W. VAN JUCHEM— MANIKUS. J. S. VAN JUCHEM. Ir. J. H. VAN JUCHEM. J. J. C. VAN JUCHEM. Delft, 18 September 1939. De begrafenis zal plaats I hebben Vrijdag 22 Septem ber op de Algemeene be graafplaats te Huisduinen, gemeente Den Helder. Aan komst begraafplaats 12 uur. Op verzoek geen bloemen ermantels zoowel in- als buiten beroep Assurantiekantoor Koningstraat 90 1 Dan Nederlands fabrikaat: REPARATIES VAKKUNDIG EN BILLIJK met ipgang van 15 Sept. 1939 Rijks-Postdienst Texel-Den Helder v.v. DE- DIRECTEUR. op de juiste wijze uitgevoerd, is als natuurlijk haar. Wij hebben meer dan honderd cliënten, alléén voor haarverven. (per abonnement goedkooper). SPOORSTRAAT 104 - Tel. 457 gevraagd Besch meisje m. kant. routine zoekt werf. voor de avonduren, onverscnillig wat. Brieven met inl. onder No. 419, Bureau van dit blad. aangeboden WINKELJUFFROUW gevraagd. Leeftijd boven 18 jaar. KANNEWASSER, Keizerstraat. FLINK MEISJE gevraagd. Adres: Spoorstraat 65. Tijdelijk gevraagd wegens ziekte terstond e.n Kokkin (Kok) of noodhulp in de keuken. Aanmelden Huisduinerweg 3. Gevraagd een JONGEN, boven 16 jaar, voor bakkerij en loop werk Loon 8.per week. Aanmelden J. BRUINSMA, Reigerstraat 3. Te huur: VRIJSTAAND LANDHUIS, Rjjksweg 78 bij Spoorbrug, 22.50 per maand. Bevr. bij den bewoner. gevraagd Gevraagd een goed onderhouden INVALIDEN WAGENTJE. Br. Havenstraat 60, Oudeschild, aangeboden 2 Fauteuils, 4 St. (leer), 2-pers. Ledikant m. spir., Tiger kachel, 2-pits Gasstel, Waschmachine m. wringer, Divan, Lampen, Spiegel. Hoofdgracht 24. Te koop: 4 goed onderhouden Palingkaren, ong. 2000 pond per stuk, zijwan den van zwaar zink en een ijze ren Motorvlet, 28 voet lang. P. POOL, Havenstraat 60, Oudeschild. gevraagd SPOED. SPOED. Te huur gevraagd een Woonhuis, liefst Coirvaarstr., Reigerstr., in den huurprijs 7.007.50, water inbegr. Grieven onder No. 421, aan het Bureau van dit blad. aangeboden Te huur een chic gem. Zit- Slaapkamer, met gebr. van badk. voor één of twee heeren, op goe den stand. Adres: Bureau van dit blad. Te huur of te koop te Huisdui nen, onder arch. geb. modern LANDHUIS met parketvloeren en garage. Te bevr. Duinweg 6. Te huur aangeboden: Gem. Katier met Slaapkamer. A^res: Bureau van dit blad. Te huur: MODERN WOONHUIS, v. Speükstraat 16. Inl.Paardenstraat 10. Te koop wegens vertrek: Prach'-. Slaapkamer-ameuble ment, Kaptafel, eiken Uitschuif- tafelen= Sadonameublement, in staat van nieuw. Vanaf Donder dag te bezichtigen. Adres: Koningstraat 45. Te koop: een aanloop Motor, (merk Royal Anfield), z. g. a. n. banden. Koopje. Na 5 u. Adres: Smidstraat No. 1. SLACHTEENDEN te koop. 95 ct. per stuk. Adres: Kweekerij Polderweg. Te koop: MOTORRIJWIEL TWIN, 3% P.K., 1 34. Adres: K. Oosterhof, Sloot weg 13, Slootdorp. Gevraagd: FRANSE LES, op leiding L. O. Brieven onder No. 420, aan het Bureau van dit blad. URK, 18 September. Door 70 vaartuigen werd j.i. Zaterdag aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 7350 pond kuilpaling, van 70 tot 430 pond per vaartuig, prijs 12i/£ tot 14 ct.; 540 pond lijn- of beugaal, 15 tot 18 ct.; 2000 pond snoek baars, 5 tot 7 ct. per pond en 250 manden nest, prijs 40 tot 45 ct. per mand. Er was heden geen aanvoer van versche en gestuurde visch van de Noordzee. De vorige week werd de visscherij door de groote vloot uitgeoefend op de voormalige Zui derzee en de Noordzee. Slechts enkele vaartui gen hebben op de Noordzee durven visschen. Deze vaartuigen hebben slechts één etmaal ge- vischt. In dit etmaal werden er zeer goede be sommingen gemaakt. Aangezien er zeer weinig aanvoer van versche visch van de Noordzee was, zoo maakte dit de prijs van deze visch zeer duur. In dit etmaal varieerden de besom mingen dan ook van 175 tot 200 gulden per motorvaartuig. Ook waren er voor de kust van IJmuiden nog maar enkelen aan het versche garnalen visschen. Op de Waddenzee werd niet gevischt. Op de voormalige Zuiderzee werd door de motorlooze zeilvaartuigen vangsten ge boekt van 10 tot 30 pond kuilpaling per etmaal. De nestvisscherij was van 5 tot 9 manden nest per zeilvaartuig. De weekbesommingen waren van 12 tot 26 gulden per zeilvaartuig. De motorvaartuigen maakten per etmaal vangsten tot 300 pond snoekbaars. De kuilpalingvangsten varieerden van 100 tot 260 pond kuilpaling per motorvaartuig. De nestvisscherij was van 15 tot 25 manden per motorvaartuig. De week- resultaten waren van 120 tot 200 gulden per motorvaartuig. Onze fuikaalvisschers hadden weinig gevangen. De gemiddelde prijs was 17 ct. per pond. De weekresultaten waren maar van 20 tot 30 gulden per fuikaalvisscher. De vorige week (11 tot en met 16 September) werd door 7 tot 70 vaartuigen per dag aan den 1 gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 17.479 pond kuilpaling, prijs Vl\/2 tot 17 ct.; 2028 pond lijn- of beugaal, 14 tot 191^ ct.; 516 pond fuikaal, 15U tot 18 ct.; 6000 pond snoek baars. 5 tot 12 cc."per pond en 500 manden nest, prijs 40 tot 45 ct. per mand. Nieuws uit Hellevoetsluis Teneinde te voorzien in de behoefte van een Tehuis voor Militairen heeft zich te Hel- tevoetsluis een comité gevormd. Een tehuis, waar de militair gezeligheid vindt, waar hij kan lezen en een brief schrijven, waar hij samen met anderen kan dammen, sjoelen enz. is een uringende noodzaak. Behalve de mili- aire sfeer van de cantine moet er ook een gezellig tehuis zijn, dat zooveel mogelijk eigen huis benadert. De voorloopige tehuizen in de consistorie der Geref. Kerk en de Herv. Pastorie hadden o.m. het bezwaar, dat ze op den duui te klein zouden worden en te veel een kerkelijke kleur hadden, ofschoon dit niet bedoeld was. Het comité, waarin o.m. de beide predikanten zitting hebben en waarvan het voorzitterschap aa.. burgemeester C. J. van Bommel is aangeboden, vond de Ne- derlandsch Hervormde Kerkvoogdij bereid, om twee lokalen achter de kerk voor dit doel af te staan. Deze lokaliteiten zijn uitsluitend gekozen omdat er geen ander te vinden was; het is niet de bedoeling aan het tehuis het cachet van een bepaalde kerkelijke richting te geven; ieder militair is welkom. Voortschrijdende modernisatie. Weldra zullen, naar wij in de „Ind. Courant" lezen, de infanterie-eenheden van het Kon. Ned. Indisch leger ook uitgerust worden met de nieuwste snufjes op het gebied van moderne pantserauto- en vechtwagen-afweer, alsmede voor het gevecht op korten afstand. Specialisten worden opgeleid voor de han teering van tankbuksen, deze zijn reeds in de magazijnen aanwezig, granaatwerpers kaliber 4.7 en mitrailleurspistolen. Behalve de reeds ingevoerde moderne vuurwapens op dit gebied vormen de nieuwe categorieën ongetwijfeld ca» waardevolle aanvulling en versterking. Personeel verwacht ontslag. Naar „De Telegraaf" verneemt, is de kans groot, dat de Stoomvaart-maatschappij „Zee land" te Vlissingen haar diensten op Engeland over eenige dagen definitief zal staken. Mo menteel worden er nog onderhandelingen ge voerd met de regeering voor wat betreft de molestrisicoverzekering. Weigert de regeering in deze molestrisicoverzekering belangrijk bh te dragen, dan zal de „Zeeland" den dienst stop zetten, daar het dan niet mogelijk zal zijn den dienst op Engeland langer te exploiteeren. AFSCHEID COMMANDANT BOUWE VLAS. De commandant van het Leger des He"- Nederland, de heer Bouwe Vlas, die, zooals wij gemeld hebben, om gezondheidsredenen zijn functie zal neerleggen, zal heden-, Woensdag avond om acht uur, in het Concertgebouw Amsterdam afscheid nemen van het Leger,

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 3