Bezoek van de Koningin aan de Marine Hitier neemt de handschoen op £tadlrüeitw4 Uitslag Tuinwedstrijd Veel belangstelling langs den weg Hartelijke ovaties Woensdag 20 September 1939 Tweede Blad Overal wapperen de vlaggen Hengelsportclub „V*ChG*" De jeugd en de loop graven Voor het Marine Rampen fonds Het Verkeershuis in de belangstelling Morgenmiddag zingt Marquerite Pauquet Hedenmorgen heeft H.M. Koningin Wilhelmina haar aangekondigd bezoek aan de Koninklijke Marine gebracht, een bezoek, dat door verscheidene duizenden stadgenooten kon worden gadegeslagen en hetwelk door uitgezocht herfstweer werd begunstigd. Het was nog ver voor het uur van aan komst, toen reeds bleek hoezeer de marinestad dit bezoek van de Lands vrouwe op prijs stelde. Niet alleen dat vlag en wimpels wapperden aan de gevels der huizen langs de route, die de stoet zou nemen, daarnaast zag men het dundoek aan de woningen in de binnen stad. Op Singel, Ruyghweg, Javastraat werd zelfs zeer druk gevlagd. Langs de route had zich reeds een groot publiek opgesteld. In het bijzonder natuurlijk bij Onrust, bij de kruising Zuidstraat Weststraat, bij den Kruisweg en op het Havenplein. Hier dromde men samen, jong en oud, en was men bezig zich een zoo goed mogelijk plaatsje te verzekeren. De politie zorgde rustig voor de afzetting en wist al te opdringerige nieuwsgierigen in toom te hou den. Om half tien was alles afgezet. Niemand werd meer toegelaten op de route, geen voet gangers en automobilisten. In de Binnenhaven bleken de tallooze zeil en motorvaartuigen eveneens van hun vreugde over 't Koninklijke bezoek te willen getuigen. Van verreweg het meerendeel tenminste woei de Nederlandsche driekleur. De Buitenhaven, als centrum van de ont vangst, was uiteraard geheel afgezet. Hier voor zorgde zoowel de politie als de Marine en militaire politie. Aan de steigers van Havenkantoor tot de sluizen lagen de drie mijnenvegers naast elkaar, alle met de vlag in top, een mijnenleg- ger, H. Ms. instructieschip Van Kinsbergen met zijn verscheidene geschilderde vlaggen aan den zijkant en op dek. Verderop lagen een 6-tal onderzeebooten. Een typisch gezicht boden enkele met de geschilderde vlaggen. De bemanningen stonden op den ste'ger opgesteld. De bemanningen van de mijnenvegers ston den eveneens opgesteld. Hierbij zouden zich bij aankomst van het bezoek ook de overgebleven opvarenden van de verloren gegane „Willem van Ewijck" voegen. In het andere havendeel lagen Hr. Ms. „Wil lem van der Zaan", Hr. Ms. „Jan van Brakel" en Hr. Ms. „Sumatra". Zooals men ziet een indrukwekkende vloot van marineschepen. En iedere bodem zag er tot in de puntjes uit en op ieder schip hing strak in den bries de vlag te klapperen. Dat was alles een recht feestelijk aanzien, doch een belangrijke factor was daarbij onge twijfeld de hemel, die een zeldzaam rftooi wol kendecor bood. Wit en grijs en paarlemoer strekten zich de uitgerekte wolkenbanen uit. Een onvergetelijk feest van herfsttinten en kleuren. Voor de Marinekazerne stond de gewapende macht aangetreden, terwijl op Hr. Ms. „Suma tra" de bemanning aan dek stond aangetreden. Op den steiger, waar anders de Texelsche boot ligplaats neemt stond de eerewacht. Hier bevond zich eveneens de Stafmuziek der Koninklijke Marine, onder leiding van kapel meester L. H. F. Leistikow. Rondom Hoofdgracht en Havenplein, en eveneens in de zijstraten dromde het publiek samen. Men had zich, zooals gezegd, reeds vroeg van een zoo goed mogelijk plaatsje verzekerd, en beidde nu in spanning de komst van de hooge bezoekster. Het is 8 minuten voor tien uur. Bij het gebouw van het hoofdkwartier der stelling staat de stafwacht opgesteld onder commando van kapitein v. d. Eist. Stram staan de soldaten in de houding. Ook op hun gezichten is spanning merkbaar. Nog even laterdaar hooren wij in de verte een zwak gejuich. Zou dat de Koningin reeds zijnHet gejuich wordt sterker het zwelt aan en precies 5 minuten voor 10 uur zwenken twee motoren van de motorbrigade den Kruisweg om. Direct erachter vijf glimmende auto's, de voorste voorzien van de Standaard van Hare Majesteit de Koningin. Het volk juicht en roept en inmiddels worden de auto's gepar keerd. Een lakei stapt uit, vliegt naar de coupé deur en opent deze. Even later stapt Koningin Wilhelmina uit. Zij is gekleed in een blauw mantelpak, witte hoed met blauwe bies, ter wijl de auto-sluier teruggeslagen is. Begroeting door den Commandant der Marine. Voor het stellingbureau, ondergebracht in het Gemeentelijk Lyceum aan de Hoofdgracht, stond de commandant der Marine, tevens com mandant van de stelling van Den Helder, schout bij nacht H. Jolles, in gezelschap van den burgemeester, van zijn adjudant, luit. ter zee der le kl. B. J. Velderman, den chef staf kolonel J. G. v. d. Berg en den chef staf land macht, den kapitein van den generalen staf, I. L. Uyterschout, ter verwelkoming van Hare Majesteit. De schout bij nacht groette de Koningin en stelde vervolgens den burgemeester, kolonel van den Berg, kapitein Uyterschouc en den heer Velderman aan de Koningin voor. Het Hooge gezelschap begaf zich daarna nog even in het bureau en stapte dan in de auto's, waarachter zich nu de auto's van den commandant der Marine en burgemeester Ritmeester voegden voor den tocht naar de Buitenhaven. Op den aanlegsteiger van de Texelsche boot, stond de eerewacht opgesteld. Het stafmuziekkorps speelde het volkslied, toen de Koningin en Haar gevolg uit de auto's stapte. Op het Havenplein naast het hotel Den Burg stonden honderden menschen, waarvan er velen hartelijk juichten, toen zij de Koningin zagen. Hare Majesteit begaf zich in direct gezel schap Van schout-bij-nacht Jolles naar de eere wacht, om deze te inspecteeren. Flink en kordaat stapte de Koningin langs de wacht, die stram in de houding stond. De vorstin neigde voor de compagniescommandanten en voor den commandant, luit. ter zee der le kl. v. d. Brugh, met wien zij een kort gesprek voerde. Bezoek aan Batterjj Wierhoofd. Hierna begaf de Koningin en haar gevolg zich naar de batterij Wierhoofd. Met belang stelling nam Hare Majesteit kennis van de aangebrachte verdedigingswerken, waarbij zij werd voorgelicht door schout-bij-nacht Jolles. Op de Achterstraat kon men Hare Maje steit langs de batterij zien wandelen en hier hadden zich dan ook oogenblikkelijk honder den verzameld, die de Koningin een hartelijke ovatie brachten, waarvoor de Landsvrouwe minzaam dankte, door een vriendelijke nei ging. Langs de haven rijden de auto's nu naar H. Ms. „O 20" en „O 15", die geheel achter in liggen. Telkens snerpt aan boord van de Marineschepen het bootsmansfluitje. Op alle schepen staat de gewapende wacht aange treden en wordt door de bemanning front gemaakt. Nadat de Koningin de beide onderzeebooten bezocht heeft, begeeft ze zich naar de „Van Kinsbergen", aan boord waarvan Hare Maje steit ontvangen wordt door den commandant, overste v. Hoeke, terwijl officieren, onder officieren en manschappen staan aangetre den. Na het bezoek aan de v. Knsbergen begeeft de Koningin zich nog aan boord van de Nau tilus en van de mijnenvegers en dan rijden de Koninklijke auto's via het Ankerpark naar het terrein van de Onderzeedienstkazerne, waar een Koninklijk salonrijtuig staat, waar Hare Ma jesteit de lunch gebruikt. Vanmiddag zou de Koningin, met haar ge zelschap per auto naar de residentie terug rijden. Gisterenavond had in de bovenzaal van Café Centraal de prijsuitreiking plaats van een Tuinwedstrijd, die de Woningstichting had uitgeschreven. Een deskundige commissie, bestaande uit de heeren Meyer, Playsmeijer en Groen, had daartoe de diverse tuinen aan een nauwkeurig onderzoek onderworpen en beoordeeld naar onderhoud, beplanting en aanleg. Hoogste waardeering van elk der commissie was 5, dus bij eenmaal bezichtigen 15; in dit geval bjj tweemaal controle dus 30. Behalve de voorzitter P. v. Dalen en ge noemde commissie was de heer Dokter bjj deze prijsuitreiking aanwezig. In een kort openingswoord zei de voorzit ter de heer P. van Dalen, dat het hem met blijdschap vervulde, dat het in ons land nog I vrede was, dat men nog in vrede bijeen kon i komen om den uitslag van dezen wedstrijd te i vernemen. Het stemde het bestuur tot blijd- i schap, dat de diverse tuinen zoo keurig wa ren verzorgd. Na gewezen te hebben op de moeilijke taak van de commissie, sprak hij de hoop uit, dat men in de toekomst eveneens zijn best zou doen. Daarna verleende hij het woord aan den heer Plasmeijer, die den heer van Dalen bedankte voor zijn vriendelijke woorden en en vervolgens tot den technischen kant van de zaak overging, namelijk de wijze waarop de toekenning der prijzen tot stand was. De volgende prijzen zijn vastgesteld: Eerste prijs met bijzondere aanteekening: J. v. d. Mei, Javastraat 76, N. v. d. Pol, Burgem. Houwingsingel 69, J. H. Bot, Aster straat 28 (30 punten). le prijzen: F. Kerkhoff, Fazantenstraat 66, D. Tim merman, Tuinstr. 21, G. J. v. Baar, Dahlia straat 25, J. van Winden, Dahliastraat 26, J. v. Willigen, Brakkeveldweg 168, J. P. E. van Kalken, Brakkeveldweg 47, J. Walboom, Reigerstraat 67, J. P. van Hartingsveld, Kemphaanstraat 22, F. Frinks, Havikstr. 9 (allen 30 punten). R. Meijer, v. Hogendorpstraat 19, K. T. Rotschafer, Fazantenstraat 20, C. D. Tompot, Reigerstraat 55, E. Heyblok, Havikstraat 26 (29 punten). Tweede prijzen: A. F. Borg, Fazantenstr. 114, W. Cronen- borg, Kemphaanstraat 28, H. Ornee, Kemp haanstraat 30, J. Carsjens, Dahliastr. 134 (28 punten). S. v. Zweden, Cronjéstraat 29, J. F. A. v. Kalken, Cronjéstraat 25, mevr. Kraak, Java straat 64, J. E. Buys, Havikstr. 20, C. v. d. Giessen, B. Houwingsingel 52 (27 punten). A. J. A. van Oppen, Leliestraat 1, J. v. Deutekom, Lupinestraat 2, T. J. Hoffman, Dahliastraat 29 (26 punten). P. M. Tompot, Asterstraat 42, P. J. Berk man, Havikstraat 13, S. Kooy, Havikstraat 26, J. Harder, Cronjéstraat 27 (25 punten). Derde prijzen: W. v. Veen, Dahliastraat 120, J. v. Prooijen Javastr. 66, H. H. Kruize, Rozenstraat 12. (29 punten). K. C. Schutte, Balistraat 25, G. Bakker, Dahliastraat 116 (23 punten). R. M. Hakkert, Fazantenstraat 20, G. Be delf, Havikstraat 24, H. J. A. Lücker, Spechtstraat 10, H. Schepel, Dahliastraat 35 (24 punten). Slachtoffer ramp „Van Ewijck" aangebracht Gistermiddag is door H.Ms. „Nautilus" een tfan de vermisten van H.Ms. „v. Ewijck", de kwartiermeester zeem. P. M. Hofman, uit Dordrecht, in de haven van Nieuwediep bin nengebracht. Het stoffelijk overschot werd overgebracht naar het Marine Hospitaal en zal vandaar naar Dordrecht vervoerd worden, waar het Woensdagmiddag 1,30 v. op de Alg. Begraaf plaats zal worden ter aarde besteld. Burgerlijke Stand van Den Helder van 19 Sept. 1939. BEVALLEN: H. Westerbeek-Sandbrink, z. OVERLEDEN: J. Burger, (m.), 35 jaar; O. Bouwman, m.), 27 jaar. Prijsuitreiking concours. Sinds Maart j.1. bestaat in Den Helder naast de „H.S.V." nog een vereeniging, die de hengelsport beoefent, n.1. „V.O.G.". Een vereeniging die flink groeit, want opgericht door een zevental geestdriftigen, telt „V.O.G." nu '•et Is een 70-tal leden, circa 30 donateurs en een aantal odspiranten. En nog steeds stroomen nieuwe leden toe... Wèl een bewijs, dat deze club alleszins reden van bestaan heeft. De leiding van „V.O.G." is in handen van toegewijde mannen, die alles in het werk stellen hun club die plaats te verzekeren, waarop zij recht heeft. Vooral wat het Za terdag en Zondag gehouden Casconcours be treft, is veel van hen gevergd, want om goed te slagen is accuratesse en organisatietalent noodig. Het was naar aanleiding van genoemd con cours, dat gisterenavond in de bovenzaal van de Chr. Jonge Mannen Vereen, in de Spoor straat de prijsuitreiking plaats vond. Voor een flink bezette zaal, waarin het vrouwelijk ele ment niet ontbrak, richtte voorzitter Blok het woord tof de aanwezigen. Het con- hij de pers voor haar aanwezigheid. Het con cours trok veel animo, maar de vangsten waren bijzonder slecht. Hij noemde verschillende oor zaken (zout water, Noordenwind, niet spuien) voor dit verschijnsel. Bijzonder weinig baars is gevangen, zei hij. Verder memoreerde hij, dat het bestuur ditmaal soepel is geweest, want alle mededingers kwamen, naar volgorde van hun vangst, voor een prijs (uit vrije keuze) in aanmerking. De wisselprijs, een Beker, dispo nibel gesteld door de takelaars van de Werf, kwam in handen van den heer Reus. De voor zitter zlf legde beslag op den len prijs; de heeren Wenen en v. d. Mark op den 2en en 3en prijs. Zoo ging het door tot en met den 50en prijs. De adspiranten, de controleurs en donateurs, apart ondergebracht, werden even min vergeten. Toen wa- het einde daar en sloot voor zitter Blok dit samenzijn. „V.O.G." kar. met recht trotsch zijn op haar eerste officieele optreden naar buiten. Het is te begrijpen, dat de loopgraven, die thans op verscheidene plaatsen in onze stad aangelegd zijn, de jeugd voorkomen als een prachtige speelgelegenheid. Men zal evenwel begrijpen, dat zij daartoe echter allerminst ge schikt zijn en dat van de zijde der politie al het mogelijke in het werk gesteld wordt om de zoo juist gespitte tunnels in zoo gaaf moge lijken staat te behouden. Het zal echter eveneens duidelijk zijn, dat de politie in dit opzicht voor een wel bijzonder zware taak staat. Het is derhalve dat wij mee- nen, dat een beroep gedaan mag worden op de ouderen, die hier de politie kunnen assistee- ren door te zorgen, dat de loopgraven niet als een speelterrein gebruikt worden. Het is ons aller belang, zoodat wij veronder stellen, dat aan dit verzoek wel voldaan zal worden. Gisteren schreven wij in een bericht, dat door het bestuur van onze plaatselijke ver eeniging „Moed Volharding Zelfopoffering" een bedrag van 5.op de girorekening van het Marine Rampenfonds gestort was. Dit was een abuis. Het was geen 5.doch 25.—. Er was nog een andere vereeniging, die een bedrag zond. En wel de C.J.M.V., waar van wij een bedrag van ƒ2.mochten ont vangen. Hedenmorgen werd het Fonds verblijd met een gave van de vereeniging van handelaren in aardappelen, groenten en fruit „Ons Be lang". Door deze heeren werd een bedrag van 10.gezonden. Natuurlijk ook hiervoor den hartelijken dank van het Fonds. Overplaatsing onderwijzer J. R» Noorman Op een door B. en W. gedaan verzoek om, in verband met de toeneming van het aantal leer lingen aan de u.l.o.-school rijksvergooding te verleenen aan de jaarwedde van een leerkracht boven het normale aantal, is door den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen bij diens schrijven van 7 Augustus 1939, no. 7761, afdeeling L.O. gunstig beschikt, onder voor waarde, dat het aantal leerlingen ten minste 221 bedraagt en een leerkacht wordt benoemd, die in het genot is van rijkswachtgeld. Spoedig bleek echter, dat het zeer groote moeilijkheden zou opleveren om een voor het geven van onderwijs aan de u.l.o.-school ge schikte wachtgelder te benoemen, omdat het aantal wachtgelders, in het bezit van de vc- eischte bevoegdheden, slechts zeer gering w«s. Daar bij het openbaar gewoon lager onderwijs in deze gemeente een leerkracht aanwezig was, volkomen bevoegd en geschikt om het onder wijs aan de u.l.o.-school te geven, t.w de onder wijzer J. R. Noorman, hebben B. en W. zich, na vooraf gepleegd overleg' met den inspecteur van het lager onderwijs, wederom tot den Mi nister gewend, thans met net verzeok goed te vinden dat bedoelde leerkracht naar de u.l.o.- school wordt overgeplaatst en dat aan één der scholen voor gewoon lager anderwijs dan iemand wordt benoemd, die in het genot is van rijks wachtgeld. Ook hierop is door den Minis ter bij schrijven van 25 Augustus j.1. no. 8530, Afdeeling L.O., een gunstige beslissing geno men. In verband daarmede stellen B. en W. voor, gerekend met ingang van 11 September 1939, den onderwijzer J. R. Noorman over te plaatsen van de school voor het centraal 7e leerjaar naar de u.l.o.-school. Intrekking besluit tot overplaat sing onderwijzer R. Windsma B. en W. schrijven aan den Raad: Overeenkomstig punt h van ons voorstel, werd door U in Uw vergadering van 22 Augus tus 1939 besloten den onderwijzer R. Windsma met ingang van 1 September 1939 over te plaatsen van de school voor het centraal 7e leerjaar naar school nr. 7 aan de Weststraat. Deze overplaatsing was noodig, omdat het aantal leerkrachten aan eerstgenoemde school met één moest worden verminderd. Indien U zich echter vereenigt met ons voorstel tot over plaatsing van den onderwijzer J. R. Noorman (zie bijlage 78 van 1939), is voldaan aan den eisch tot vermindering van het aantal leer krachten aan de school voor het centraal 7e leerjaar en is de overplaatsing van den onder wijzer R. Windsma overbodig. In verband daar mede stellen wij U dan ook voor Uw besluit van 22 Augustus j.1. tot overplaatsing van den heer Windsma in te trekken. De V.V.V. heeft het dezen zomer druk ge had. De stroom van „gedwongen" vreemde lingen, die zich over onze stad heeft uitge stort, vond in het kantoor aan den Kanaal- weg een gelegenheid waar ze inlichtingen over tal van nuttige en noodige zaken kon kr'gen. Niet alleen inlichtingen betreffende onze badplaats en omgeving werden verstrekt en gevraagd, maar tal van menschen kwa men zelfs om adressen voor geschikte pen- siens. Men zou het in verband hiermede op prijs stellen als ieder, die kamers verhuurt of pension heeft, zijn adres op wilde geven aan het Verkeershuis aan den Kanaalweg, zoodat men de menschen, die inlichtingen komen vragen, direct terecht kan helpen. Er zit leven in de V.V.V. „Helders Belang" en dat is verheugend. Binnenkort zal een nieuwe kaart van Den Helder verkrijgbaar worden gesteld, waarop alle straten en wij ken, die er de laatste jaren bijgekomen zijn,, zijn aangegeven. Een kaart, die voor lagen prijs in den handel wordt gebracht en zeker aftrek zal vinden. Huisduinen heeft een zeer bevredigend sei zoen gehad en al is de drukte in hoofdzaak te danken aan de bizondere omstandigheden, er zal ongetwijfeld toch door dit bezoek een goede reclame van onze stad uitgaan. Men denke dus om het verzoek van de V.V.V., pensionhouders en verhuurders kun nen daar niet anders dan v ordeel van heb ben. SLMULTAAN-SEANCE J. v. d. KUYL— J. VVIJKER van „SCHAAKMAT". J. v. d. Kuyl speelde gisteravond aan 11 borden en won 6 partijen, verloor er 3, van de heeren J. Kelder, D. Dijkshoorn en E. N. Herjligenberg, en maakte remise met de heeren H. v. d. Bosch en D. Dokter. J. Wijker speelde aan 12 borden, won 10 partijen en maakte 2 emise met de heeren W. de Bruijn en J. v. d. Sande. De redevoering, die Hitier gisteren in Dantzig gehouden heeft, waar hij als „triomphator" is binnengetrokken, heeft niet aan de verwachtingen beantwoord. Waarschijnlijk is Hitier er wel zoo diep van overtuigd geweest, dat Engeland en Frankrijk niet tot een compromis bereid zouden zijn, dat hjj zich niet eens heeft willen wagen aan een laatste vredesaan bod. Niets was er in zijn redevoering, dat in die richting wees, integendeel, hij heeft de handschoen opgenomen en zal tot het bittere einde vechten. Of die strijd drie jaar zal duren, zooals in officieele kringen in Engeland verluidde, zal ook van Duitschland afhangen, zoo heeft Hitier gezegd. Inderdaad, hierin zal Duitschland een hartig woordje hebben mee te spre ken. Duitschland zal nooit capituleeren, verze kerde Hitier gisteren nog eens en al zal de strijd drie jaar, vier jaar, vijf jaar, zes of zeven jaar duren, de eenheid van het Duitsche rijk zal volgens den Führer ongebroken zijn. Hoe zal zich de strijd nu verder ontwikke len? Deze vraag houdt de menschen bezig. Hitier heeft verklaard, dat de beslissing daar van in de handen ligt van Londen en Parijs, in hoofdzaak van Londen. De Duitsche leider heeft Frankrijk zoo goed als niet genoemd en als hij het Fransche volk noemde, dan deed hij dat met eenig medelijden in zijn stem, alsof Frankrijk door Engeland in dezen oorlog ge stort zou zijn. Dit had natuurlijk de bedoeling Frankrijk zoo mogelijk los te maken van En geland. Als Engeland Duitschland aanvalt, zal Duitschland met dezelfde wapenen ant woorden, verzekerde Hitier opnieuw, en al mag Engeland superieur ter zee zijn, Duitschland heeft een wapen, bedoeld werd het luchtwapen, waarmee het superieur in de lucht is. Duitschland zou de blokkade van Engeland beschouwen als een oorlog tegen de grijsaards, de vrouwen en de kinderen van Duitschland en het zou tegen Engeland op dezelfde wijze han delen. Dat kan dus een bittere strijd worden. We kunnen deze dingen op het oogenblik moei lijk overzien, maar als inderdaad Duitschland begint met een massalen luchtaanval op En geland, dan is het leed van millioenen niet te overzien. De Duitsche luchtmacht heeft ook in Polen zijn vernietigend werk gedaan. Men be schikt over eenige duizenden vliegtuigen, die in enkele uren dood en verderf kunnen ver oorzaken. Voorloopig is het alles nog bij dreige menten gebleven. Van een Duitschen aan val op Engeland is nog geen sprake ge weest, evenmin als er van Engelschen en Franschen kant een belangrijken strijd tegen Duitschland is geleverd, maar als werkelijk de machten uit de hel losbreken, is de ellende niet te overzien. De kans, dat dit drama nog afgewend zal worden is wel zoo- gering, dat we deze moge lijkheid gerust uit kunnen schakelen. We wachten de dingen, die komen zullen, maar af, de toestand is nog volkomen duister. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 768.4 Temperatuur lucht: 15.1 Maxmum temp. lucht: 18.4 Wnd: rchtng: N.N.O.; kracht: 1 Temperatuur zeewater: 17.2 Lcht op: 7 uur 36 min. Voor de AVRO van 3.154.00 uur. Wij vestigen er de aandacht op, dat onze plaatselijke chansonnière Marguerite Pauquet morgenmiddag van 3.15 tot 4.00 uur in het AVRO-programma zal optreden. Zij zingt een aantal liederen van populaire strekking, waar van speciaal genoemd mogen worden „Von der Puszta will ich traumen" en „Ich hab' ein Herz voll Liebe zu verschenken", die velen zich zul len herinneren uit de laatste Zarah Leander- film „Der Blaufuchs". KON. NED. STOO.MB. MAATSCHAPPIJ Colombia, 19 Sept. te A'dam. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Oranje, u„ 18 Sept. Kaapstad gep. Tajandoen, t., 18 Sept. te Djeddah. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN. Modjokerto, 17 Sept. v. Balek Papan. ROTTERDAMSCHE LLOYÜ. Dempo, u., 18 Sept. v. r as Palmas Japara, 19 Sept. v. R'dam. Kota Gede, u., pass. 19 Sept. Perim. Sibajak, u., 19 Sept. te Belawan. VEREENIGDE NED. SCHEEPVAART MIJ. (HollandBr.-Indië Lijn). Streefkerk, pass. 19 Sept. Vlissingen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5