Spoedige afbouw weg 17 millioen Warschau Stolpen-Van Ewijcksluis N.O- Polder De Franschman weet waarvoor hij vecht Jacht op wilden autorijder houdt vertwijfeld stand Wegen in Noord-Holland Mr. Oud wint het met hameren Nieuwe brug over het Noord-Hollandsch Kanaal Toestand steeds hopeloozer Uitbreiding wegennet Wieringermeer voor den Scherpe woorden aan het adres van Moskou Postvluchtcn op Indië De Russen in Lemberg Voor het Verkeersfonds is op de Rijksbegrooting ruim f 25 millioen uitgetrokken. Wegenbouw krachtig voortgezet. Op den kapitaaldienst is voor don wegen bouw rond f 27.000.000.— uitgetrokken, gere kend is daarbij dat een bedrag van rond zes millioen zal worden overgeschreven van in vorige dienstjaren niet verwerkte bedragen, zoodat ten laste van den kapitaaldienst in 1940 voor de wegen een bedrag van rond f 33.000.000 zal kunnen worden verwerkt. Het zal mogelijk zijn met de beschikbare gelden den wegenbouw krachtig te blijven voortzetten. Voor den bouw van bruggen over de groo- te rivieren en aanleg van toeleidende wegen wordt in deze begrooting gerekend op een bedrag van f 9.045.000.—. Daarin zijn begre pen bedragen \an f 1.400.000.en f 500.000. voor een tunnel te Velsen en voor de Maas tunnel te Rotterdam. DE WEGEN IN NOORD-HOLLAND. Voor verschillende verbeteringen van geen grooten omvang in Noord Holland wordt op den gewonen dienst f 348.000.aangevraagd Op den kapitaaldienst is voor den wegen bouw, voor zooveel deze bij de directie Nrd.- Holland geschiedt, in totaal f 3.375.000 uit getrokken. Voor weg no. 9 Haarlem—AlkmaarVan EwijcksluisLeeuwarden (gedeelte Velsen Van Ewijcksluis) is op de begrooting van 1939 een bedrag uitgetrokken, benoodigd voor het maken van een begin met den aan koop van grond voor de verlegging van den rijksweg om Beverwijk. Door omstandighe den, verband houdende met den voorgeno men bouw van een tunnel onder het Noord zeekanaal, is deze grondaankoop inmiddels nog niet ter hand genomen. Op deze begroo ting wordt voor dit doel opnieuw een be drag van f 200.000 uitgetrokken, terwijl voor den aanleg van kunstwerken in de te ma ken verlegging op een gelijk bedrag is ge rekend. Het verlegde weggedeelte zal aan sluiten aan de toegangswegen van de onder het Noordzeekanaal te maken tunnel. Met den aanleg van het gedeelte StolpenVan Ewijcksluis van dezen weg wordt krachtig voortgegaan. Ten einde bedoeld weggedeelte zoo spoe dig mogelijk voor het verkeer te kunnen openstellen zal voor 1940 in totaal op een uitgaaf van f 450.000 zijn te rekenen. Voor den bouw van een nieuwe brug over het Noordhol- landsch Kanaal bij Alkmaar wordt f 150.000 aangevraagd. NIEUWE WEGEN IN DE WIERINGERMEER. De aanleg van het weggedeelte de Hulk HoornLamibertschaag—Den Oever in weg Vermakelijk incident in den Rol terdamschen Raad, Gister heeft zich in den Rotterdamsc.hen raad een vermakelijk incident voogedaan, bij het voorstel om voor 100.000 gulden deel te nemen in het fonds van anderhalf milli oen, dat het Luchtafweer Rotterdam bijeen brengt voor den aankoop van luchtdoelbat terijen. De voorzitter Mr. Oud vroeg twee keer, of iemand het woord wenschte. De leden van de concurreerende communistische en revo- lutionnair-socialistische fracties keken el kaar aan, omdat de een den ander voor wil de laten gaan. Toen het punt was afgeha merd wilde de heer Menist (r.s.a.p.) het woord. De voorzitter ging echter door met het afhameren der agenda. De tegenwoor dige raadsvoorzitter heeft een stevige hand van hameren en de redevoeringen, die de heer Menist hield onder het hamergeklop, gingen voor ons verloren. Vasthoudend is dit raadslid wel, en toen hij later een motie mocht indienen om de discussies te herope nen, kwam het punt toch ter sprake. Het nieuwe lid, waarmee de fractie der r.s.a.p. is verrijkt, de heer Vrins, wilde toen ook het woord, hetwelk de voorzitter hem goedgun stig verleende. Deze heer begon toen een eigenaardig betoog, dat, als wij het wel heb ben, tegen luchtverdediging en -afweer was gericht. De voorzitter ving weer aan te ha meren, doch de spreker ging ten minste vijf minuten door. De zaai weergalmde van de hamerslagen des voorzitters, zoodat de woorden dies spre kers verloren gingen. Mij hebben nooit gehoord, aldus de Rot- terdamsche corr. van het Alg. Hshl., van wedstrijden in hameren, doch als zij er wa ren, zou Rotterdams burgemeester er gis termiddag één hebben gewonnen. Het betrokken lid gaf zelf toe, dat hij had verloren, want hij zei: „Dag meneer de voorzitter", en verliet de zaal, waarop de heer Van Burink hom nariep: „Ik heli mij er vroeger wel laten uitzetten, doch ik ben nooit weggcloopen." Met zoo goed als algemoene stemmen werd het voorstel om de discussie te heropenen o\er luchtafweer verworpen. no. 7 Amsterdam—Den Oever (Leeuwarden) zal zoo mogelijk in 1940 worden voltooid. Voor voltooiing van de werken voor den aanleg van het wegvak de HulkLambert- schaag, waarvan het grondwerk in 1939 grootendeels zal zijn voltooid, wordt een be drag aangevraagd van f G15.000. Langs het reeds in gebruik zijnde ongeveer 22 k.m, lange wegvak in de Wieringermeer, dat destijds van 'n'3,5 m. breede bestrating is voorzien zal een nieuwe 6,25 m. breede rij baan, uitsluitend bestemd voor het verkeer met motorrijtuigen worden aangelegd. Ten behoeve van het locale ver keer worden parallelwegen in aan sluiting aan bestaande polderwegen gemaakt. Voor voltooiing van deze werken, waarmede in 1939 een aan vang is gemaakt, wordt een bedrag van f 1.310.000 aangevraagd. Voor het overige zullen van weg no. 7 in de eerste plaats de wegvakken de Hulk Oosthuizen en Buikslotermeerhet Schouw worden aangelegd, teneinde met gebruik making van deu provincialen weg tusschen het Schouw en Oosthuizen spoedig over een voor doorgaand verkeer geschikte-verbinding van Amsterdam tot Den Oever te kunnen beschikken. Voor grondaankoop en een begin van uit voering van den aanleg van de aardebaan wordt voor beide hiervorengenoemde weg vakken een bedrag van f 400.000 aange vraagd. BINNENBERM AFSLUIDIJK NIET GE HEEL WATERVRIJ. DE VERBTE- RINGEN WORDEN VOORTGEZET. Aan de memorie van toelichting op de begrooting Zuiderzeefonds wordt het volgen de ontleend. Op den gewonen dienst wordt aangevraagd een bedrag van f 33.977.350 en op den kapitaaldienst niets. Het aangevraagde bedrag ad f 1.870.000. in zake werken voor de afsluiting der Zui derzee zal voornamelijk dienen voor de wer ken, noodig ter voorziening in de belangen van afwatering en scheepvaart, voor zoo verre die door de afsluiting worden ge schaad, alsmede ter verrekening van het ten laste van het Zuiderzeefonds komend aandeel in de kosten van aanleg van een nieuw gemaal te Zeeburg ter voorziening in de veryersehing van de Amsterdamsche grachten, hetwelk noodig zal zijn na het in voeren van het definitieve peil op het IJssel- meer. De in October 1938 aan de binnen zijde van den Afsluitdijk toegebrach te stormschade heeft aangetoond, dat bij zeer hooge waterstanden de bin- nenherm niet geheel watervrij is en het daaronder gelegen beloop aan beschadiging bloot staat. In verband hiermede wordt een verbetering van dit beloop wenschelijk geacht, waar mede reeds in den loop van 1939 is aangevangen, een bedrag van f 200 duizend is bestemd om de aangevan gen werkzaamheden voort te zetten. Twee millioen voor inundatie- werken. Voorts is een bedrag van rond f 2.000.000.— bestemd voor de ten laste van het Zuider zeefonds uit te voeren inundatievoorzienin gen. Noordoostelijke Polder. Voor indijking en droogmaking van den Noordoostelijken Polder wordt een bedrag uitgetrokken van ruim 17 millioen gulden. Behalve voor de voltooiing van de in uit voering zijnde dijkvakken van den Meer ei ijk, van het kanaal Blokzijl-Kadoelen, van den bouw der gemalen en schutsluizen, van de werken aan de lJsselmonden en het bag geren van de poldcrkanalen, enz. zullen de aangevraagde gelden noodig zijn voor de uitvoering van de sluitgaten van den dijk, den aanleg van aansluitende wegen met in begrip van den bouw van bruggen en de eerste kosten voor het droogmolen van den polder. De kosten van aankoop van de dooi liet Rijk aan de aannemers ter beschikking te stellen materialen, zooals steen, damplan ken, enz. zijn in het bedrag begrepen. Zuiderzeesteunwet. De uitgaven van de Zuiderzeesteunwet zijn voor 1940 geraamd op een totaalbedrag van f2.095.700.tegenover f2.019.200,in 1939, dus f 76.500,meer. DALA.DIER BEVESTIGT FRANK- RJJKS EENSGEZINDHEID. EEN ZAAK BEHEERSCHT DE NATIE: DE ALGEHEELE OVER WINNING. „lk ben geen leider van gefanatiseerde massa's, aldus ving de Fransche minister president Daladier zijn aangekondigde ra diorede aan, welke hij gisteravond heeft ge houden. Ik heb tot taak een natie van vrije mannen, een vreedzame, mensehelijke natie te leiden en in de harde plichten, die op mij rusten, blijf ik een mensch. Ik heb en- keie dagen geleden een bezoek gebracht aan ons front. Ik ben door de stellingen gegaan van een onzer legers, dat verscheidene kilo meters is doorgedrongen op Duitsch gebied. Ik heb mij zelf rekenschap kunnen geven van de waarde onzer bevelvoering, die, ge leerd hebbende door de ervaring van den vorigen oorlog, onberaden, moorddadige of fensieven heeft weten te vermijden. Ik heb gezien door wel een rustigen moed en wolk een meesleepende kracht onze soldaten be zield zijn. Temidden van hen heb ik mij hun oudere hun kameraad gevoeld. Ik heb hen aangekeken met teederheid en trots. Zij weten waarvoor zij strijden. Zij strijden, omdat de oorlog ons werd opgelegd door Duitschland, omdat sedert drie jaren zijn verslindende eerzucht Europa geen enkele dag van veiligheid meer liet. Over den strijd in Polen zeide Daladier onder meer: Iedere edelmoedige actie, die door de hoogste zedelijke en politieke autoriteiten van Europa en de Vereenigde Staten werd ondernomen, de krachtsinspanning van En geland, het initiatief van de Italiaansche re geering, dat alles kon slechts op een misluk king uitloopen, omdat tot de vernietiging van Polen van te voren in het geheim was besloten. Die vernietiging werd voorbereid met de wapenen en met geheime verdra gen, terwijl men veinsde te onder handelen. Op het gekozen uur, toen men zich verzekerd had van zekere medeplichtigheden, deed men op Po len een onweer van ijzer en vuur neerregenen. Uitvoerig schetste Daladier daarop den vertwijfelden strijd der Polen, wien hij hulde bracht voor hun doodsverachting. SCHERPE WOORDEN AAN HET ADRES VAN MOSKOU. Op het oogenblik echter, waarop de in fanteristen en cavaleristen te Kutno streden tegen de Duitsche gemotoriseerde divisies, of voor Lwow de vijandelijke voorhoeden tot staan brachten, of in het omsingelde War schau alle aanvallen brak, rukte het roode leger op zijn beurt krachtens een geheim pact Polen binnen. In werkelijkheid was reeds op 23 Au gustus een accoord gesloten tusschen Duitschland en de Sovjet-Unie be- DALABIER. treffende de verbrokkeling van Po len. Hit'ler had beweerd, dat hij slechts Dantzig wilde en een volks stemming in den Corridor, benevens een autoweg. Hij strooide nog kwis tig zijn verzekeringen rond, toen hij het kostbare contract in handen had,, waarin Duitschland en Rusland den nog levenden prooi verdeelden. Welk eerlijk man, in welk land ter wereld, het ook zij, zou nog geloof kunnen slaan aan het woord van hen, die verklaren thans voldaan of vredelievend te zijn, ter wijl hun handen bedekt zijn met bloed'? Welke Franschman zou geloof kunnen, hech ten aan de beloften van vandaag, terwijl sinds jaren alle verplichtingen werden ge schonden en alle onderteekeningen ver scheurd? Uitvoerig behandelde Daladier daarop de geschiedenis van het laatste jaar, de pro blemen rond Sudeten Duitschland, Oosten rijk en Tsjecho-Slowakije en kwam tot de conclusie, dat als Hitier gelegenheid heeft, hij Frankrijk zal vernietigen, ondanks al zijn verzekeringen. Mein Kampf waarschuwt ons. Staat daar in niet geschreven, dat „Frankrijk geiso- leerd en neergeslagen" moet worden? Duitschland heeft getracht in ons land een propaganda tot ontwikkeling te brengen die de ontwrichting van ons vaderland ten doel had het heeft getracht met geld auto nomistische bewegingen uit te lokken, ten einde onze provincies van elkaar te schei den. Het heeft landkaarten laten drukken, waarop ons land geamputeerd, ontwricht was. Hij heeft Duitsche vrouwen verkleed als Elzassische om ze op congressen en feesten te laten paradeeren. Hij heeft gepro beerd om voor goud eenige verraders te vinden in Bretagne of in den Elzas. Hij brengt niets nieuws in zijn methoden. Hij zoekt overal Seyss Inquarts om hun vaderland te verraden. Hij hoopt Hacha's te vinden om er het verval van te onderteekenen en de slaver nij er van te wijden. Maar geheel Frank rijk is opgestaan. Bij ons zijn geen verraders, maar is een eensgezind volk, moedig en vastberaden, dat op zijn vanen schrijft: vrijheid of dood. Het is belachelijk Engeland en Frankrijk te willen scheiden, het is nog belachelijker te hopen, dat de Franschen zullen opstaan tegen hun eigen vaderland. Goebbels of zijn opvolger kan voor zijn radio de stemmen doen hooren van vrou wen, die beweren te spreken uit naam van de Fransche moeders. Deze bedienden van zijn propaganda kun" ncn hun oproep voorlezen, die niets anders is dan een beleediging voor de smart der werkelijke moeders. Een onteerde Fransch man, verrader jegens zijnl and, kan mee- Op de heenreis landde de Gier gisteravond te Singapore en de Buizerd te Johdhpoer; de Torenvalk landde op de terugreis te Napels, de Wielewaal te Calcutta en de Peli kaan te Medan. warig spreken In de Duitsche studio's over het lot van onze soldaten. Niemand onder u kan gevangen worden door die grove valstrikken. Deze chantage op de edelste gevoelens wekt slechts uw afschuw en staalt slechts uw wil. In ons spookt niet, zooals bij onze vijan den de vrees voor een langen oorlog. Wij denken slechts aan één ding: aan de alge- heele overwinning. Die overwinning beschouwen wij als be haald, zoodra wij den vrede op hechte grondslagen kunnen vestigen, zoodra wij, eindelijk Frankrijk de veiligheid kunnen brengen, die de Hitleriaansche ondernemin gen het sinds drie jaar ontnomen hebben. Frankrijk heeft de wapens niet opgeno men om steden in brand te steken, om vrouwen en kinderen den dood in te jagen, om weerlooze mannen te martelen. Het heeft de wapens opgenomen voor een recht vaardige, mensehelijke zaak. Daarom zal het de overwinning behalen". TAL VAN AANRIJDINGEN VEROORZAAKT. Gistermiddag kwam in snelle vaart een vrachtauto van een wasscherij te Arnhem de Hoflaan aldaar uitrijden om zich in de richting van Velp te begeven, aldus het Alg. Hsbl. Op den hoek van de Hoflaan en den Velperweg reed het voertuig een voor bijganger aan, die tegen de straat werd gesmakt end aardoor een bloedende hoofd wonde opliep. De bestuurder van de was- scherijauto zette, zonder te remmen in groote vaart zijn tocht voort over den drukken Velperweg. Hij scheerde langs tientallen wielrijders van wie er verscheidene werden aangereden. Anderen konden zich door op het trottoir te springen, nauwelijks in vei ligheid brengen. Bij het passeeren van een tramwagen van lijn 1 ontkwamen twee wielrijders ternauwernood aan een aan rijding. Ter hoogte van de Ernst Casimirlaan ge lukte het aan den agent van politie op de treeplank van den wagen te springen. Dit had tot resultaat dat de chauffeur vol gas gaf. De agent slaagde er niet in in de cabi ne te komen, omdat de beide portieren daar van door den bestuurder op slot waren ge daan. Het raampje stond evenwel open, de agent stak daardoor zijn arm en greep den onbesuisden rijder beet. Daarop trachtte de bestuurder den agent van de treeplank te stooten. Toen heeft de agent den chauffeur gelast onmiddellijk te stoppen, omdat hij anders van zijn revolver gebruik zou ma ken. Na deze bedreiging bracht de chauffeur zijn wagen tot stilstand, doch hij was nog geenszins van plan om uit de cabine te komen. Wederom moest de agent met zijn revolver dreigen alvorens de bestuurder het portier open deed. Hij is toen gearres teerd, de motorpolitie heeft hem naar 't po litiebureau overgebracht. Hij was niet onder den invloed van sterken drank. De politie heeft de vrachtauto weggereden. ONTAARDE MOEDER. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde wegens het achterlaten van een baby in eer hulpbehoevenden toestand in den nacht van Oud op Nieuw van dit jaar en den volgenden nacht als gevolg waarvan de beentjes van het kind in bevroren toestand kwamen te verkoeren en het leven van de kleine in gevaar kwam, een 22-jarige vrouw te Krimpen a.d. IJssel tot een ge vangenisstraf van zes maanden, waarvan vier maanden voorwaardelijk. EEN NIEUWE POOLSCHE RE GEERING DOOR RUSLAND GE VORMD? Hoewel duidelijk is geworden, dat verder verzet feitelijk hopeloos is, gezien de situa tie in het overige deel van Polen, houdt Warschau nog steeds moedig stand. Voor de microfoon heeft kolonel Lipinski de bevelhebber, verklaard, dat de tegen stand van het garnizoen te Warschau van uur tot uur sterker wordt. Alle aanvallen, die de laatste 48 uur op de hoofdstad ge daan zijn, werden afgeslagen. De moed van onze soldaten, aldus Lipinski, kent geen grenzen meer. Zij vallen vijandelijke tanks aan, springen op gepantserde wagens en ontwapenen de inzittenden. Radio-Warschau heeft medegedeeld, dat de Poolsche stellingen in de voorsteden Mo- lotof en Wola geheel gehandhaafd zijn. Buitengewoon heftig wordt gevochten in Praga en Broed no. Gepantserde Duitsche detachementen, die in den noordwestelijken sector bij War schau verschenen, volgens berichten uit Warschau, zijn door een charge van twee Poolsche cavaleriebrigades teruggeslagen. Ook in de voorstad Praga zijn vijandelijke aanvallen afgeslagen. Door de bombarde menten worden verschrikkelijke verwoestin gen aangericht. De zender Warschau 2 maakt melding van de vernieling van talrij ke schilderijen en andere kunstwerken. De Russische ambassade, de Roemeensche am bassade en de godgeleerde hoogeschool zijn door granaten getroffen. De zender meldt verder, dal de Duitsche luchtmacht het roode kruis hospitaal heeft gebombardeerd, hoewel het duidelijk te onderkennen was. Ondanks dit alles vindt het gewone leven voortgang. Het verkeer wordt, bij gebrek aan trams, door bussen onderhouden. Twee Poolsche brigades ontsnapt. Radio Warschau meldt, dat de verdedigers van Warschau zijn versterkt door drie ca valeriebrigades, die er in geslaagd waren, door de Duitsche omsingeling te breken. De hoofdstad, die tegen een overweldigende meerderheid stand houdt, is opnieuw uit de lucht gebamhordeerd. Zeven toestellen wer den neergeschoten. DE RUSSEN IN LEMBERG? Te Moskou wordt beweerd, dat Russische troepen Lemberg, Kowel en Grodno hebben bezet. In het Russische legerbericht wordt ge zegd, dat de roode troepen Pinsk bezet heb ben en voortgaan met het zuiveren van wes telijk Witrusland en de westelijke Oekraine ten zuiden van de lijn KobrynLoeniniec van de overblijfselen van het Poolsche leger. De Russen naderen de grens van Littauen. Nog steeds komen burgervluchtelingen aan. Tot hen behooren tal van autoriteiten, zoo als de Wojwode van Grodno en de metro- politic Eleuthere. Volgens te Cernauti ontvangen inlichtin gen hebben de Sovjettroepen gisteravond de PoolschHongaarsche grens bereikt te Kryniazwa, een in de Sub-Karpatische Oe kraine gelegen plaats. HOE ZAL POLEN WORDEN VERDEELD? Een Duitsche militaire delegatie heeft met de Russische militaire autoriteiten de afba kening der in Polen bezette gebieden gere geld. Men zou tot volkomen overeenstemming gekomen zijn. De Duitsche delegatie keert hedenochtend terug. De definitieve regeling der Poolsche kwestie zal ongetwijfeld het onderwerp van latere diplomatieke onder handelingen vormen. In Littausche politieke kringen wordt gezegd, dat Duitschland on der Russischen druk het denkbeeld van een Duitsch protectoraat over Polen heeft laten varen. Men gelooft, dat Moskou zijn invloed aanwendt om te bewerken, dat er een Poolsche regeering, die de Sovjet Unie welge- - zind is, zal komen. Veel vluchtelingen naar Hongarije, Vermoeid en neerslachtig komen nog steeds Poolsche soldaten, mannen en vrou wen aan de Poolsch—Hongaarsche grens aan bij Uszok (N.D. Roethenië). Hun aan tal wordt geschat op 50.000. Gistermiddag hebben de Duitsche troepen, die Polen bezetten, de PoolschHongaar sche grens bereikt bij Lavotnce, het eind punt van den spoorweg MoenkacsLavotn ce. Deze plaats is van het Hongaarsche grensstation Voloos gescheiden door een langen tunnel, waarvan een derde deel tot Polen en twee derden tot Hongarije be lmoren. Een kleine delegatie van Duitsche officieren kwam bij den ingang van den tunnel om den commandant der Hongaar sche grenswacht te begroeten. Hedenoch tend zouden de Duitsche troepen een begin maken met de officieele inbezitneming der grens. De toestand in het bezette gebied. De correspondent van Havas, die van Reuter en twee Zuidslavische journalisten zijn erin geslaagd binnen te dringen in het door de Russen bezette Galicië. Sommige plaatselijke autoriteiten, voor het meeren- deel Ukrainers, aldus meldt de Havasman, hebben zich uit eigen beweging tot de Rus sische autoriteiten gewend. Zij werden voor loopig door deze autoriteiten in haar be voegdheden bevestigd en kregen opdracht de Polen in hun gangen vrij te laten. Volgens inlichtingen uit goede bron heb ben de Polen op sommige punten getracht zich tegen het binnendringen der Russen te verzetten. Een Russisch officier verzocht den Polen echter de wapens neer te leg gen en gaf hun de verzekering, dat zij in het district konden blijven zonder lastig gevallen te worden. In de stad Kutv gaven de hoofden van het district, toen de Rus sische opmarsch werd aangekondigd, den Poolschen troepen een half uur tijd, om zich terug te trekken, hetgeen in goede or de geschiedde. De correspondent van Havas constateerde, dat in verscheidene dorpen de bevolking aan don dagelijkschen veld arbeid was.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2