WEK UW LEVER-GAL OP Eén van wil! Naar maat gemaakt onder volledige garantie HERMAN NYPELS DEN HELDER Vrijdag 22 September 1939 Tweede Blad ^icuUrdeuux.i Florence Nightingale Speeltuin vereen, afd. Tuindorp bestaat 10 jaar voor de Kon. Marine en Landmacht Verschillende kwaliteiten 50 vanaf Gebouw Maatschappelijk Hulpbetoon nadert zijn voltooiing Honderd jaar Spoorwegen De première in Rialto Modehuis Herschel Steun aan miliciens Heropening Dansinstituut Mouton Lodewijk van Deyssel vandaag 75 jaar Ethel M. Dell overleden „Johan van Oldenbarneveldt" vertrekt 27 September ïlitLLUXÓ uit tthÈ Visscherij KeAft en Twvdmq, Soiree Dansante 7,t'%ei^cA viiewM Het gouden Priesterfeest van Mgr* Lagerwey Begin van brand Een voordracht door Ds. A. van Biemen uit Barsingerhorn voor de rij/innige rouwen-vereeniging. Gisteravond vond in café „Postbrug" op het Koningsplein de eerste winterbijeenkomst van de Vrijz. Vrouwen-vereeniging plaats In haar kort openingswoord wees de voorzitster op het belang, ondanks den gespannen toe stand het werk normaal voort te zetten. Juist nu heeft men behoefte aan eenige ontspan ning. De spreker van dezen avond, Ds van Bie men, verklaarde, niet te hebben geweten dat de film ,,De Witte Engel" hier kort geleden geweest was. Hij had het onderwerp onder invloed van den toestand gekozen. Nu strijden weer de verschillende landen tegen elkander en het Roode Kruis, dat het geesteskind van Florence Nightingale genoemd kan worden, kan nu nuttiger werk doen dan ooit. Florence Nightingale is de dochter van rijke ouders: zij leidt het leven van alle Engelsche meisjes van standing uit dien tijd, een leven van bals en uitgaan. Zij komt echter tot inkeer als zij aan het ziekbed van een paar zeer naaste familieleden wordt geroepen; deze ge nezen weliswaar door haar zorgen, doch °bij haar is het verlangen ontstaan om de zieken verzorging te bestudeeren. Met de verpleging is het omstreeks 1850 treurig gesteld. De ver pleegsters waren een schande voor de maat schappij uit dien tijd stamt nog het Engelsche spreekwoord: „Zoo dronken als een verpleeg ster". Om goed opgeleid te worden gaat zij in 1849 op aanraden van Elisabeth Fry naar Duitschland, waar Pastor Flittner in Kaisers- werth de opleiding van verpleegsters ter hand heeft genomen. Na een jaar van studie keert zij terug naar Engeland, doch gaat direct daarop naar Parijs, om daar de operatieve wetenschap te beoefenen. In 1854 breekt de Krimoorlog uit. De brie ven van haar en den minister van oorlog, waarin de een hulp aanbiedt en de ander zeer dringend hulp vraagt kruisen elkander. Florence gaat met een zeer kleine staf ge schoold personeel naar Scutari om er de lei ding van acht hospitalen rond de Zwarte Zee op zich te nemen. Na veel tegenstand lukt het haar de ziekenhuizen naar eigen inzicht in te richten, waarbij zij de vrouwen van de sol daten, die vroeger hun mannen op de veld tochten volgden, dwong voor de zieken te was- schen en te koken. Zelf kwam zij 's avonds met haar lamp, waaraan ze den naam van „The Lady with the Lamp" dankte, op de zalen om de zieken en stervenden te troosten en hun de laatste berichten over te brengen. Ook begaf zij zich na den wapenstilstand in 1856 onder de soldaten om hen wat ontspan ning te geven. Zij richtte hulppostkantoren in, waar de soldaten hun soldij naar Engeland over konden maken in plaats van het te ver drinken. Helaas werd zij daar overvallen door een ziekte, waarvan zij tijdelijk genas, doch die haar in Engeland voor haar verdere leven aan het ziekbed kluisterde. De Engelsche be volking bracht geld bijeen om haar een her innering te geven; zij besteedde het voor de oprichting voor het „Nightingale Fonds", dat zich ten doel stelt verpleegsters op te leiden. In latere oorlogen hebben de regeeringen het systeem van Florence Nightingale gevolgd. En Henri Dunant, de stichter van de inter nationale organisatie „Het Roode Kruis" ver klaarde, dat Miss Nightinglae zijn grootste voorbeeld is geweest en met haar nog twee andere vrouwen, Mrs. Elisabeth Fry en Mrs. Beecher Stowe. Miss Florence Nightingale is 90 jaar oud geworden. Op haar 87e verjaardag werd zij tot eere-burgeres van Londen benoemd en ontving zij een zeer hooge koninklijke onder scheiding. Op 13 Aug. 1910 stierf deze groote voor vechtster; haar wensch om in alle stilte be graven te worden, kon niet worden uitge voerd, omdat de bevolking haar bij haar laatste gangen wilden eeren. De familie moest toestaan, dat Miss Florence door acht soldaten, één voor ieder der regimenten die in den Krimoorlog hadden meegevochten, naar haar laatste rustplaats in het familiegraf op een klein kerkhof werd gedragen. Onder de vele kransen viel een eenvoudige bekranste lamp op, de laatste groet van het Engelsche Leger aan „de Juffrouw met de Lamp", doch de lamp die zij ontstoken heeft, en die den vorm van een rood kruis heeft aangenomen, zal, naar wij hopen, eeuwig blijven branden. Hiermee eindigde ds. heer Biemen zijn voor dracht, die door alle aanwezigen met de grootste aandacht gevolgd werd. Na een kort woord van dank door de voorzitster bleef de vergadering nog eenigen tijd voor enkele be sprekingen bijeen. Zaterdag a.s. bestaat de afdeeling Tuin dorp van de Speeltuinvereeniging Den Helder tien 3 ar en dat was aanleiding voor het af- deelingsbestuur een feestavond on -middag te organiseeren. Het kan niet anders of er zal belangstelling voor dezen middag en avond bestaan. Temeer, waar naar ons ter oore komt, een alleraardigst programma in elkaar gezet is door het afdeelingsbestuur. EIGEN COUPEUR EN ATELIERS MILITAIRE KLEEOERMAKERIJ Gisterenmorgen zijn de schuttingen, die de contouren van het nieuwe gebouw van Maat schappelijk Hulpbetoon verborgen, weggehaald en voor het oog van het Heldersche publiek vertoonde zich deze nieuwe aanwinst. Het gebouw is nog niet klaar. Er moet zelfs nog zeer veel aan gebeuren, maar het groot ste karwei is thans achter de rug en deze maanden zal men zich uitsluitend bezighou den met de verdere afwerking. Het best krijgt men een indruk van het bouwwerk, als men zich bevindt op de Post brug. Dan blijkt wel hoezeer het gebouw de omgeving beheerscht. De belendende percee- len lijken belangrijk kleiner geworden te zijn. Hoog en breed en forsch rijst deze nieuwe Arbeidsbeurr op. Zooals gezegd, klaar is men nog niet. Over al zijn de werklieden nog bezig met het tim meren, metselen, het aanbrengen van ce ment en glas. Zoowel gelijkvloers als op de bovenverdieping. Wat nu reeds duidelijk te constateeren valt is het feit, dat 't in dit gebouw aan licht niet ontbreken zal. Een matglazen ak laat het licht zoo gunstig mogelijk invallen, terwijl men toch ook weer geen last zal ondervinden van hinderlijken zonneschijn. Niet minder dan 50 meter diep is dit ge bouw. Het loopt van den Kanaalweg door tot aan den Dijkweg. Op uiterst practische wijze richtte men de kantoren, ontvanglokalen en andere ruimten in. Onder het gebouw bevindt zich de schuilkelder. Een groot aantal personen zal hierin gehuisvest kunnen worden. Men schat dat op ca. 500. Men moet eens een kijkje gaan nemen bij de Postbrug. En zijn oog laten gaan over dit bijna voltooide gebouw van Maatschappelijk Hulpbetoon, met zijn on derbouw van graniet en zijn opmerkelijk forsche lijnen. Een uiterst bescheiden versiering op het station, herinnert er ons aan, dat de Spoor wegen jubileeren. Boven de entree staan de jaartallen 1839-1939 in „gouden" letters en daar tusschen in het spoorwegembleem. Een guirlande van groen voltooid het geheel. De tijdsomstandigheden waren oorzaak, dat van feestelijker versiering moest worden af gezien, hoewel verschillende plaatselijke bloe- menzaken, met name Adriaanse, Amersfoort, Heydanus en mej. A. Dijkshoorn, gratis hun medewerking hadden toegezegd, om het sta tion in feestkleed te steken. Het heeft niet zoo mogen zijn. Gary Grant, Jean Artliur, Richard Barthelmess, Noah Beery en Tho mas Mitchell in de hoofdrollen. Zooals wij reeds mededeelden, wordt he denavond in het Rialto-theater de première voor Nederland gedraaid van de film „Only Angels have Wings" („Alleen engelen heb ben vleugels"), en gezien de samenstelling van de spelerslijst kan men aannemen, dat hier iets zeer bijzonders geboden wordt. Voor Den Helder geldt dit temeer, aangezien het hier een vliegfilm betreft, rijk aan groot avontuur, rijk aan romantiek. De namen der medespelende artisten zijn veelbelovend: daar zijn namelijk Gary Grant (d vermaarde Amerikaansche „he-man"), Jean Arthur, Richard Barthelmess (de po pulaire stuntsman), Noah Beery en Thomas Mitchell. Ook zij garandeeren dat deze pre mière van bijzonder gehalte zal zijn. HAVEN VAN NIEUWEDIEP: Aangekomen van Leith en vertrokken naar Harlingen het Nederl. m.s. „Hasterland". Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Huil, Nederl. m.s. „Opsterland". en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- ga! te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. In aansluiting op een reeds vroeger opge nomen bericht, vestigen wij er thans de aan dacht op, dat de heer en mevrouw Herschel zich in Utrecht gevestigd hebben, ten gevolge waardoor zij dichter bij het inkoop centrum zijn, hetgeen de Heldersche clien tèle ten goede zal komen. Als bedrijfschef in het modehuis werd een zeer bekwaam vak man aangestelu, die met zijn echtgenoote on getwijfeld een even prettige relatie met het publiek zal onderhouden als dat voorheen het geval was met de eigenaars. Burgerlijke Stand van Den Helder GETROUWD: G. J. van den Berg en D. A. Schol; G. vV. Ufkes en M. Heindijk; J. A. Klaassen en A. A. H. Oldersom; K. Hollan der en H. Gerssen; L. J. A. van Broekhoven en B. Bootes; J. Stoll en P. Bravenboer; C. Bregman en G. E. Schipper. ONDERTROUWD: D. J. M. van Maanen en G. van den Bosch. BEVALLEN: J. Hoelandt-Verhagen d.; S. Bouhuizen-van Eig c'.; M. van Baaren-Kristal z. OVERLEDEN: Wed. K. Schuitema 83 jaar; S. de Haan (v.) 79 jaar. Reeds tienduizend gulden bijeen. Vele bewijzen van sympathie. Het hoofdbestuur van de „Kon. Nationale vereeniging tot steun aan miliciens" kan met dankbare voldoening de eerste resultaten ver melden van de opwekking der regeering, om de vereeniging te steunen in haar hulp aan de gemobiliseerden. Gedurende de eerste vier dagen na de publi catie van de regeeringstoezegging, om een even groote som aan subsidie te verstrekken, als het totaal der giften van particuliere zijde bedraagt, hebben omstreeks 200 personen en instellingen in het geheel bijna 5000 geschon ken. Met de te verwachten subsidie beteekent dit reeds bijna tienduizend gulden ten bate van de gemobiliseerden, die ten gevolge van hun oproeping bijzonder nadeel hebben moeten on dervinden. Een ontroerend bewijs van spontane reactie vormde een gemeenschappelijke bijdrage van 3.50, afkomstig van 13 bewoonsters eener stichting. Per post deed een onbekend gebleven offi ciersvrouw tien gulden aan de vereeniging toekomen; voorts zegden reeds eenige personen periodieke bijdragen toe. Het overgroote deel van de ingekomen gif ten werd per giro ontvangen en varieerde van 0.25 tot 500. Den velen gevers wordt voor- loopig langs dezen weg hartelijk dank gezegd! Het adres is: Kon. Nat. Ver. tot Steun aan Miliciens „Stamil", Weteringschans 96, Am sterdam (C.postgirorekening nummer 12459. Morgenavond te 8 uur. Morgenavond heropent, zooals men in de advertenties reeds heeft kunnen lezen, dans instituut Mouton, Kanaalweg 153154, dat een totale verandering eeft ondergaan. Van 70 vierkante meter dansvloer is men thans ge komen tot het dubbele, namelijk 140 vierkante meter. Voorts werden de toiletten vernieuwd, er kwam een nieuw buffet, terwijl het geheel aardig geschilderd is. Zooals men kan zien, heeft men het geheele achterdeel van het pand er thans bij getrokken. Er is plaats voor 70 dansende paren en zitgelegenheid voor 140 per sonen. Zooals gezegd, de opening vindt te 8 uur morgenavond plaats. Om 9 uur geschiedt dan de officieele opening. Door wie?dat is nog een geheim. Maar zeker is dat dat zal zijn door een zeer bekend Nieuwedieper. Overigens verwijzen wij voor bijzonder heden naar de advertentie. Pionier van de vernieuwing van ons proza. Het is niet onze gewoonte over schrijvers te berichten, indien zij hun 75ste jaar bereikt hebben, doch wij meenen voor den vermaarden Lodewijk van Deyssel (pseudoniem van Alber- dink Thym) een uitzondering te moeten maken. Van Deyssel toch heeft als een der meest prominente „mannen-van-achtig" uiterst belangrijk werk verricht inzake de vernieuwing, verjonging en zuivering van het Nederlandsche proza. Het was Van Deyssel, die zich in dezen harden strijd in het voorste gelid bevond en die zijn deel bijdroeg voor een nieuwe stijl. Op dezen dag zullen velen dezen heros van het proza, den man van de schoone volzinnen, gedenken. Zij zullen wellicht bladeren in een deel van zijn oeuvre en weer onder de be koring komen van dien stormloop op de barri cade, waarachter de waarheid verborgen was. Misschien ook neemt men weer voor zich dat onvergetelijke opstel, hetwelk heet „Over het proza" en waarin hij vertelt hoezeer hij dat proza liefheeft. Maar deze liefde ging bij Van Deysel parallel met een verbijsterend groote mate van kennis. Inderdaad: wij gedenken in dezen ver nieuwer een groot pionier. Een man, aan wien het Nederlandsche volk ten aanzien van literatuur en cultuur niet te onder schatten verplichtingen heeft. Ontelbare feuilletons van haar hand verschenen in ons blad. Uit Londen wordt het overlijden gemeld van Ethel M .Dell, de wereldbekende roman schrijfster, die als feuilletoniste vrijwel on telbare malen aan ons blad medewerkte. Ethel Dell's werk vond aanvankelijk geen uitgever in Engeland, hetgeen geen wonder is als men weet, dat bijv. aan een schrijver als Edgar Rice Burroughs, den schepper van de Tarzan-cyclus, dit evenmin gelukte. Eerst veel later, toen zij reeds op middelbaren leef tijd gekomen was, ving men aan met de uit gave der boeken. En reeds direct bij het eer ste boek mocht een millioenen oplaag gecon stateerd worden. Ethel Dell was een veel-schrijfster. Ty pisch Engelsch is het ,,society"-karakter van haar boeken, die daarnaast een sterk-roman- tischen inslag hebben. Ongetwijfeld zullen vele lezers zich, bij het lezen van dit bericht, aangename uren voor den geest halen, die zij bij lezing van de feuilletons van Ethel Dell mochten smaken. De N.V. Stoomvaart Mij. „Nederland" deelt nede, dat de inscheping van passagiers voor het m.s. „Johan van Oldenbarnevelt" is vast gesteld op Woensdag 27 September a.s. des avonds van 8 tot 10 uur. Het schip heeft ligplaats aan de Java- kade. Uitgeleide naar IJmuiden is uitgeslo ten. Bezichtigingskaarten, uitgegeven voor Dinsdag 26 September zijn niet geldig. Uit- geleidekaarten zijn slechts in zeer beperkte mate beschikbaar en zijn 's avonds aan -de Javakade niet verkrijgbaar. Urk, 20 September. Door 23 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 2506 pond kuilpaling, van 40320 pond per vaartuig, prijs 11%13 ct.; 220 pond lijn- of bèugaal 1416 ct. en 400 pond snoekbaars 67 ct. per pond. OPWEKKING ONDER DE CHINEEZEN. Honderden werden Christen. Won derbare genezingen. Ds. J. A. de Klerk, predikant der Protestant- sche kerk in Nederlandsch-Indië te Buitenzorg, schrijft ons: „Wij hebben in Buitenzorg groote dagen be leefd door de komst van den Chineeschen predi ker dr. John Sung. Die dagen worden groot, niet doordat Sung groot was juist niet maar doordat het God behaagd heeft hem als werktuig te gebruiken om honderden Chinee- zen tot geloof te brengen. Al eenigen tijd ge leden was dr. Sung van Soerabaja door Java naar Batavia getrokken, om vervolgens na een 56-daagsch verblijf in Siam en Malakka naar Java terug te keeren ten einde in de plaatsen te spreken, die hij op zijn heenreis niet kon aan doen. Hij spreekt bij voorkeur in een kerk. In Buitenzorg is daarvan afgeweken, omdat geen kerk groot genoeg is. In het Chineesche kamp had men daarom, heel handig, boven een paar tennisbanen een dak gemaakt, de belendende huismuren dienden ook als muur voor de ,jzaal". In dat geïmproviseerde gebouw sprak dr. Sung 's morgens, 's middags en 's avonds voor 1000 tot 1500 menschen per samenkomst. De bijeenkomsten duurden 2 tot 3 uur, terwijl na een bijeenkomst nog 200 d 300 menschen bleven om nader den weg tot geloof te hooren uitleggen. In een week tijds hebben ruim 900 menschen de beslissing voor Christus genomen en in samenhang daarmee zyn de afgoden hun huizen uitgegaan, huwelijksvehoudirngen ge reinigd, oneerlijke zaken vereffend, enz. Als men nu weet, dat Sung in het Chineesch spreekt en f schitterend) vertaald werd in het Maleisch, dan begrijpt men welk een boeiend spreker hij moet zijn om zijn gehoor eiken dag bijeen te zien stroomen. Eenige feiten treffen mij. In de eerste plaats zijn bescheidenheid: hij kon niets, hij was maar „een stukje hout". Dc menschen moesten zien op Christus. Velen heb ben dat gedaan en hebben bewust gezegd: het is volbracht ook voor mij. In de tweede plaats viel op zijn levendige voorstelling van het evangelie. In de derde plaats hebben er genezingen plaats gevonden, nadat de menschen tot geloof in Christus waren gekomen. Er zijn heerlijke dingen gebeurd. Blinden hebben het gezicht weer gekregen, kreupelen loopen, dooven hoo ren en stommen spreken. Op den laatsten avond legden tientallen menschen getuigenis af van hun genezing, tot heerlijkheid van Chris tus. 's Morgens maakte ik de voorbereiding van dien dag mee. Alles geschiedde met groote nuchterheid. Het is begrijpelijk, dat er menschen komen uit Sumatra en de Molukken om dit mee te be leren. Niet alleen Chineezen, maar ook Euro» peanen en Inheemschen zijn op de samenkom» sten geweest en wij twijfelen niet of de ontvan gen zegen zal doorgaan met vrucht te dragen. De „nazorg" voor de jonggeloovendcn woult gedaan in ruim 60 evangelisatiegrocpen, waar in verschillende landaarden en kerken samen werken. Van Buitenzorg is dr. Sung verder ge reisd naar Cheribon, vervolgens gaat zijn r s naar Midden- en Oost-Java tot in Socraba a, vanwaar scheep wordt gegaan naar Shanghai. WAT DE KERK THANS DOEN MOET. Prof. dr. Adolf Keiler schrijft ons uit Gcnève met verzoek om algemeene publicatie: „Er is thans een practische taak de kerk voor de voeten gelegd. Wat de kerk nu doen kanZij kan ten eerste de verbinding tusschen de kerken met alle kracht handhaven in haar geloof aan haar geestelijke eenheid in Jezus Christus, welke door de wereldgebeurtenissen niet onderbroken kan worden. Dit gemeen schapsgevoel is een sterkende kracht in een oogenblik, dat de wereld in vijandelijke kampen verscheurd wordt. De kerk zal in de ttceede plaats elke paniek weerstaan door haar ver kondiging, dat God ook regeert over een wereld die zichzelf verscheurt en dat wij slechts in Zijn handen vallen kunnen. Naastdeze uittingen van haar geloof is de kerk in dc derde plaats 1 echter ook geroepen haar krachten der liefde naar bevind der omstandigheden te handhaven, zij zal zich daarom in het bijzonder geroepen voelen om ook in tijden van oorlog den geest der liefde te bewijzen door zorg voor krijgsge vangenen, vermisten, vervolgden en, waar bij zondere organisaties zich met zulke doelein den bezig houden, zal zij toch niet vergeten dat de mensch van brood alleen niet leeft, maar dat ook geestelijke zorg voor deze lijdende en vertwijfelde menschen noodig is. De kerk zal ten vierde waar mogelijk in alle landen den strijd voor de waarheid voeren en dapper weer stand bieden aan elke leugenpropaganda alsook aan de lichtgeloovigheid ten aanzien van gru- welberichten. De kerk zal ten vijfde zich te weer stellen tegen den golf van haat, die over de volken gaat en er op wijzen, dat ook de vijand schepsel Gods is en Hem verantwoorde lijk is en dat de gansche wereld, zoowel aan de eene als aan de andere zijde aan de zonde on derworpen is. Waar deze machtig geworden is, is alleen de genade Gods nog machtiger. Zij zal niet vergeten, dat ook haar Heere Jezus Christus den haat door liefde overwonnen heeft. De kerk zal ten slotte ook haar hulpverleenin gen voor zwakke en noodlijdende kerken en liefdewerken naar vermogen voortzetten en zoo de evangelische solidariteit handhaven, gelijk in één geloofsgemeenschap past. In dit alles zal de kerk het uitzicht op een betere toekomst vasthouden". KERK VAN DEN HAAG. Van de 19 prcdikantsplaatsen der Ncder- landsch Hervormde Gemeente te Den Haag zul len er binnenkort practisch slechts 12 bezet zijn. Ds. G. B. Westenburg heeft tegen 1 Octo- ber emeritaat aangevraagd. Naar verluidt zal ook ds. S. van Dorp binnenkort hetzelfde doen. De vacature dr. Posthumus Meyes is nog on vervuld. Ds. H. H. E. Gravemeijer zal emeri taat aanvragen wegens het aanvaarden van de secretarisfunctie der synode. En twee predi kanten, dis. J. Ravesloot en dr. L. D. Terlaak Poot, zyn als reserve-veldpredikers momenteel aan hun werk in de gemeente onttrokken. De rede van Daladier, den Franschen minister-president, kon ook door een Engelsch staatsman zijn uitgesproken. Dezelfde argu menten, die door Chamberla' zijn gebruikt voor het voeren van den oorlog, zijn practisch ook door Daladier gebruikt. Ook de Fran- sche minister-president heeft gewezen op de waardeloosheid van het woord van Hitier en op den vasten wil van het Fransche volk om aan het regiem in Duitschland een einde te maken. Evenals Engeland zal ook Frankrijk met voorzichtigheid en tact den strijd voeren. Geen waagstukken om op daverende succes sen te kunnen wijzen, die echter aan onnoe melijk veel menschen het leven zouden kos ten en die belangrijk materiaal in handen van den vijand zouden spelen. Ook hier een rustige vastberadenheid om den strijd tot een goed einde te brengen. Op welke wijze de oorlog zich zal ont wikkelen? Wjj tasten daarover nog vol komen in het duister. De besprekingen, die gisteren gevoerd zijn tusschen hooge Japansche, Sowjet-Russische en Italiaan- sche autoriteiten te Berlijn, die, naar Reuter meldde het doel zouden hebben van een gemeenschappelijk optreden te gen de democratische staten, kunnen de situatie van den werldoorlog zoodanig wijzigen, dat men gaat afvragen, of de uiteindelijke zege van Engeland en Frankrijk wel zoo zeker is. Als inderdaad deze grootmachten samen zouden gaan, wat natuurlijk nog lang niet vast is, dan wordt de situatie van het strijd- tooneel geheel anders, dan zou ook de kans, dat ons land buiten den krijg zou blijven, zoo veel geringer worden, dat we daar op het oogenblik nog maar niet aan willen denken. Reuter deelde eveneens mee, dat, wanneer inderdaad de autoritaire staten zouden samen gaan, de Vereenigde Staten van Amerika zich naar alle waarschijnlijkheid aan den kant van de democratische landen zou scharen, een mogelijkheid waarvoor Duitschland vreest. Amerika toch zou een machtig woord mee kunnen spreken ten aanzien van de beslissing van den strijd. Zoowel wat den aanvoer van levensbenoodigdheden als grondstoffen betreft is Amerika een bondgenoot van groote be- teekenis. Op het oogenblik echter heeft Amerika nog den ernstigen wil om buiten het conflict te blijven, dat is duidelijk gebleken uit de rede voering ,die Roosevelt gisteren gehouden heeft en waarin hij wel pleitte voor de op heffing van het bestaande verbod voor den uitvoer van wapenen, maar waarin hij den wil van de Amerikaansche regeering en van het Amerikaansche volk naar voren bracht om zich niet in den oorlog te mengen. Mocht de situatie echter veranderen, zooals hier boven werd aangestipt, dan zal Amerika wel licht zijn houding opnieuw moeten bepalen en dan is de kans niet buitengesloten, dat het, mede in eigen belang, zich zal scharen aan den kant van de democratieën. Laat ons echter hopen, dat het zoover niet zal komen, want de ellende zou niet te overzien zijn als inderdaad deze grootmachten met elkaar in oorlog eerst recht een feit zijn, met al de strijd zouden geraken. Dan zou de wereld verschrikkingen die zij meebrengt. Zooals uit een advertentie in dit blad blijkt, organiseert het Dans-instituut „Polak" voor leerlingen en introducé's een soirée Dansante op Zondag a.s. in Musis Sacrum. Om het be haven, verzoekt de directie introducties op sloten karakter van dezen avond te hand- naam vooruit aan te vragen. In een pauze zullen verschillende nieuwe dansen worden ge demonstreerd. Men leze de advertentie. Ter gelegenheid van het gouden priester feest van Mgr. J. Th. Lageiwey, voorheen pastoor van de R.K. kerk te Den Burg. thans pastoorn van de Posthoorn te Amsterdam is een grooten Parochiefeestavond gegeven in de groote zaal van „Krasnapolsky" aldaar. Gedurende dezen avond werd o.a. opgevoerd een schets getiteld „De nieuwe R.K. school op Texel", een humoristisch stukje, waar van de jubilaris het middelpunt was. Zoo men weet is Mgr. Lagerwey de stichter ge weest van de St. Jozelschool te Den Burg, de eerste en ook thans nog, eenige R.K. school op Texel, en heeft Mgr. Lagerwey zeer veel gedaan om deze school tot groo ten bloei te brengen. Gisterenavond omstreeks 10 uur ontstond, door onbekende oorzaak, een begin van brar.S in een schuurtje bij het bollenbedrijf van de Firma Vlessing. te De Westen. De motor spuit was spoedig ter plaatse, doch behoefde niet in werking te worden gesteld, omdat omwonenden de brand reeds hadden ge- bluscht. De schade was van weinig betee- kenis.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5