Ook de N H V B. heeft zijn nood-competitie Polen's president Prof. Ignacy Moscicki Hoe ouder, hoe gekker Duitschlaod ontkent onlusten in Protectoraat Vader klaagt zijn zoon aan Gewijzigde spoorwegdienstregeling Ontdekking bij het ploegen Wagnermuziek „Hitleriaansch" Dc arm van de Vestigingswet is lang Batoien Jou Louis blijft wereldkampioen Uad&al SCHAGEN Prachtige ramlammeren op de Herfsttentoonstelliog EEN VRIEND EN VERTROUWENSMAN VAN PILSOEDSKL Prof. Ignacy Moscicki, de presi dent der Poolsche republiek, heeft, zooals bekend, in een proclamatie tijdelijk afscheid genomen van het Poolsche volk. In een villa, welke naast het koninklijke slot te Boeka rest ligt, zal hij voorloopig zijn in trek nemen. „Burgers! Uit den voorbijgaanden zond vloed moeten wij de symbolen redden van de republiek en de bron van het grondwettige gezag. Daarom heb ik met bezwaard hart besloten, den zetel van het presidentschap der republiek en van het hoogste uitvoerende gezag van den Staat over te brengen naar een plaats, welke voorwaarden biedt, die hun volledige sou- vereiniteit verzekert en hen in staat stelt te waken over de belangen der republiek." Aldus sprak de president der Poolsche republiek o.a. in zijn afseheidsproclamatie tot het volk. En dit volk wist, dat zijn president werkelijk met een zwaar hart was overgegaan tot het uitwijken naar Roe menië. Ruim 13 jaren lang heeft Moscicki lief en leed gedeeld met de Polen Niettegen staande hij professor en president was, is hij altijd een eenvoudig man gebleven. Al leen een uiterste noodzakelijkheid kan hem dan ook gedwongen hebben, de symbolen van de republiek te redden. Een vriend van Pilsoedski. Sedert de Mei-revolutie van het jaar 1920 was Pilsoedski dè man in Polen. Toch stond hij slechts zeer korten tijd aan het hoofd van den staat. Het hem door zijn aanhan gers aangeboden presidentschap weigerde hij, omdat hij vond, dat hij niet de aange wezen persoon was voor een dergelijke post, die zooveel diplomatie vereischte. Te vens adviseerde hij echter, professor Ignacy Moscicki te kiezen om dit ambt te beklee- den. Moscicki was een vriend van don maarschalk uit de jaren van de Russische overheersching. En op 4 Juni 1926 werd deze man met algemeene stemmen gekozen tot president van de Poolsche republiek. Toen zijn ambtsperiode ten einde liep, aan vaardde Moscicki in 1933 nogmaals het ambt voor een periode van zeven jaar. Moscicki handelde niet zelfstandig. Het was een bewijs van persoonlijke dank baarheid en persoonlijk vertrouwen, toen Pilsoedski den geleerde tot chef van den staat liet kiezen en de man, die naam had op wetenschappelijk gebied en wiens hou ding in do politiek duidelijk voor het volk was, aanvaardde dit ambt uitsluitend om zijn vriendschap met den maarschalk. Per saldo was Pilsoedski naar buiten „slechts" 74-jarig man bij danspartij be stolen. Een 74-jarige man heeft op een middag in Juni in een café aan de Herderinnestraat te Den Haag de bloemetjes buiten gezet, hetgeen voor hem de onaangename gevolgen heeft gehad, dat hem een porte-monnaie met geld en een kistje met geld zijn ontstolen. Na eerst in eenige andere café's te hebben doorgebracht, was hij in de bewuste gele genheid terecht gekomen, waar hij met één van de aanwezige dames heeft gedanst. On der het dansen bemerkte hij, dat zijn parl- nerin bezig was hem zijn portemonnaie te ontfutselen. Later werd de portemonnaie in de venster bank achter de plaats, waar de oude man zat, teruggevonden. Hij was zoo verheugd de portemonnaie te hebben, dat hij een rondje gaf, zoodat zijn geld spoedig op was. Steeds guller. Om hierin te voorzien begaf hij zich met twee dames naar zijn huis aan de Schelp straat, waar hij eenig gield nam uit 'n kistej dat achter een losse plank in een kast stond. Later miste de man uit dit kistje een bedrag van f 115. De beide dames, die van dezen diefstal verdacht werden, moesten zich gisteren voor die strafkamer van de Haagsche rechtbank verantwoorden. Het bleek uit het uitgebreide getuigen verhoor, dat niet alleen de twee dames, doch ook een groot aantal café-bezoekers met den ouden man mee naar huis is gegaan. Wat de gestolen portemonnaie betreft, het meisje dat hiervan verdacht wordt, verklaarde dat de oude heer haar zelf de portemonnaie had gegeven om te betalen... Hij zou de jongedame nog gevraagd hebben huishoudster bij hem te worden. Op verzoek van de verdedigers, die slechts weinig bewijs aanwezig achtten voor de schuld der twee vrouwen, gelastte de recht bank de invrijheidstelling van beide ver dachten. EEN ONVOORDEELIGE GAST. De 28-jarige monteur G. C. S. heeft in zijn pensions te Leiden en Delft, van verschil lende andere gasten geld weggenomen. Uit verschillende kamers nam hij bankbiljetten, geld en sieraden weg, waarbij te Delft de pensionhouder, noch zijn zuster werden ge spaard. De officier van justitie bij de Haagsche rechtbank eischte gisteren tegen dezen ver dachte, die een volledige bekentenis afleg de, een gevangenisstraf van twee jaar. Uitspraak 5 October. BOEKHOUDER VEROORDEELD. De Haagsche rechtbank veroordeelde gis teren den 42-jarigcn boekhouder G. J. van \V., die in dienst van de N.V. Flatgebouw „Duinwijek", in den loop van het vorig jaar een bedrag van ruim f 5000 heeft verduis terd, tot een gevangenisstraf van acht maan den, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Prof. IGNACY MOSCICKL minister van oorlog. Dat belangrijke poli tieke beslissingen zelfs door den president niet getroffen werden zonder den maar schalk te raadplegen, stond geheel in ver band met de autoriteit van Pilsoedski. Nim mer heeft de samenwerking van beiden schade toegebracht aan den naam van een van hen» Reeds jong een vurig patriot. Ignacy Moscicki werd op 1 December 1867 geboren te Mierzanow bij Plock in Polen. Zijn jeugd heeft hij bij zijn ouders doorge bracht in Plock en in Lublin. Daarna be zocht hij het gymnasium te Warschau; na hier zijn einddiploma te hebben behaald, ging hij studeeren in de chemie aan de Polytechnische Hoogeschool te Riga. Als student nam hij in 1892 deel aan een mis lukten aanslag op Russische diplomatieke personen te Warschau. Hij zag zich ge dwongen het land te verlaten en week uit naar Londen, waar hij zijn studies voltooi de en nog enkele jaren practisch werkte. In 1897 koos de Poolsche geleerde Jozef Wierusz-Kowalski, hoogleeraar in de phv- siea aan de universiteit te Freiburg, Mos cicki tot assistent. De samenwerking der beide Polen in Zwitserland leidde tot tal rijke uitvindingen, die later in de industrie een practsche toepassing vonden. Moscicki voelde zich vooral aangetrokken tot de electrotechniek. Genaturaliseerd. In 1908 nam Moscicki de Zwitsersehe na tionaliteit han. Al werd hij bijna geheel in beslag geno- nomen door de technische en chemische wetenschap, nooit verloor Moscicki zijn intense belangstelling in Polen, zijn ge boorteland .Wegens zijn aandeel in het her stel van Polen is hij later dan ook benoemd lot commandeur in de Orde van Polonia Restituta. Tijdens zijn presidentschap is o.a. de Constitutie van 23 April 1935 welke een richtsnoer was voor den verderen groei van Polen tot stand gekomen. Moscicki, die ook als redenaar bij het volk zeer bemind is en die inmiddels een patriarchale figuur werd, heeft ook op economisch gebied veel voor zijn land ge daan. Slechts de „kliek van Benesj" is gearresteerd. Uitnoodiging aan buitenlandsche journalisten om zelf te komen kij ken. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt: In de laatste dagen zijn herhaaldelijk be weringen gepubliceerd, volgens welke het in het gebied van het Protectoraat tot on lusten, zelfs tot een opstand is gekomen. Deze beweringen ontberen, naar van Duit sche zijde wordt vastgesteld, iederen grond slag en zijn niets anders dan een anti-Duit-» sche propagandamanoeuvre, welke, hoewel zij gemakkelijk als zoodanig was te herken nen, helaas ook door eenige persbureaux en bladen in neutrale landen in zooverre werd meegemaakt, dat deze de Engelsche en Fransche onjuiste berichten hebben overge nomen. De perschef voor het Protectoraat heeft Woensdag tegenover de Berlijnsche verte genwoordigers van de buitenlandsche pers over deze geruchten zijn meening uitgespro ken. De „kliek van Benesj'. Hij deed uitkomen, dat, zooals reeds ge meld, afzonderlijke arrestaties waren ver richt bij het begin van het conflict, zulks uit voorzorg, ten einde eenigerlei intriges van de zijde van de kliek van Benesj bij voorbaat onmogelijk te maken. Deze arresta ties zijn uitsluitend beperkt tot den vrien denkring van Benesj, de rechtvaardiging en noodzakelijkheid dezer arrestaties heeft Be nesj indirect zelf bevestigd, doordat hij van Londen uit vele malen in radiotoespraken tot het Tsjechische volk heeft geprobeerd op te wekken tot opstand en terreur, Naar de perschef van het Protectoraat hieraan toe voegt, heerscht in het protectoraatsgebied absolute rust. De perschef wekte de buiten landsche journalisten op zoo spoedig moge lijk een bezoek aan het protectoraatsgebied te brengen, teneinde zich zelf te overtuigen van de onwaarheid der de wereld ingezon den beweringen. Engelsch orkest schrapte ze van het programma. Het stedelijk orkest van Ilastings, (Enge land), dat deze week het seizoen aanvangt, heeft, aldus het R. Nwsbl. besloten, Wag- ner van het programma te schrappen, maar door te gaan met Beethoven, Haydn, Mozart, Mendelssohn, enz. Het zou absurd zijn, zoo wordt opgemerkt, Duitsche muziek geheel en al uit te bannen. De meesterwerken van Mendelssohn en Beet hoven behooren aan de geheele wereld, en niet, omdat de componisten toevallig Duit- schers zijn, uitsluitend aan Duitschland. Wagneriaansche muziek echter, zoo ver klaart men, is het prototype van nazi-agres sie. Deze muziek is zwaar, militant en doet denken aan Hitier, die trouwens een groot bewonderaar van Wagner is. Boxhouder in een markthal wordt als winkelier beschouwd. Aan den Amsterdamschen kantonrechter, Mr. I. van Creveld is gisteren een principi- eele zaak de vestigingswet betreffende, ter berechting voorgelegd Is de houder van een box in een particuliere markthal winkelier in den zin der wet en valt hij daarom onder de vestigingswet? Of moet hij als een markt koopman worden beschouwd, waardoor zijn bedrijf onderhevig wordt aan de bepalingen in de marktwet? De ambtenaar van het O.M., Mr. Overbeek, was van oordeel, dat de houder van de box een winkelier is, die in overtreding is, als hij niet aan de bepalingen van de Vestigingswet voldoet. Verd. oefent zijn bedrijf in een inrichting uit, aldus mr. Overbeek, en een „inrichting" valt onder de Vestigingswet Een kraam van een marktkoopman staat nu weer hier, dan daar in tegenstelling met verd.'s vaste box, wat een geregeld bedrijf op een bepaald daarvoor ingerichte plaats is. Ook de Kamer van Koophandel is het met deze opvatting eens. Wegens overtreding der Vestigingswet eischte spr. f 6.boete, subs. 5 dagen hechtenis. De kantonrechter zal 28 September schrif telijk vonnis wijzen. Tien maanden gevangenisstraf geëischt tegen onbetrouwbaren loopknecht. Tat van oneerlijkheden had de 19-jarige loopknecht G M. die gisteren voor de Haag sche rechtbank terecht moest staan, bedre ven. In het tijdvak van 5 tot 25 Augustus heeft hij als loopknecht bij een winkelier f 13.77 welke hij als geinde gelden onder zich had, verduisterd. Op 2 Maart 1939 heeft hij onder valschen naam per telefoon bij een firma twee fles- schen advocaat besteld en in het tijdvak van Maart tot Mei 1939 een bedrag van f 27. verduisterd als kruideniersbediende. Ten slotte heeft hij zijn vader tweemaal bestolen. Het bleek, dat de eerste zaken voorloopig niet vervolgd waren, wanneer verdachte zijn leven zou beteren. In plaats daarvan bestal hij zijn vader tweemaal. Deze diende een klacht in. De eisch luidde tien maanden gevangenis straf. Uitspraak 5 October. GAAT REEDS ZONDAG A.S. IN. Naar wij vernemen zal de gewijzigde dienstregeling AmsterdamBergen aan Zee en Amsterdam—Warmenhui- zen, alsmede de overige wijzigingen in de dienstregeling, der reizigers treinen, welke oorspronkelijk Maan dag 25 September zouden ingaan, reeds Zondag 24 September a.s. in gaan. Gestolen buit door boer te Hoog land teruggevonden. In de manufacturenzaak van den heer W. Schenkelaars te Hoogland is dezer dagen een inbraak gepleegd, waarbij wollen stof fen en costumes voor een totaalbedrag van tweehonderd gulden werden ontvreemd. Thans heeft men den dader kunnen ar resteeren en is een deel der vermiste goe deren teruggevonden. Een boer te Hoogland heeft n.1. bij het ploegen een pak wollen goederen in een bouwvoor gevonden, welk pak door den heer S. als zijn eigendom werd herkend. Dank zij de activiteit van twee veldwach ters kon niet lang daarna de dief, een land- looper, worden aangehouden, toen hij zich naar de plaats begaf, waar de goederen wa ren verstopt. Voorts zijn te Amersfoort bij eenige win keliers manufacturen in beslag genomen van deze inbraak afkomstig. Bij opkoopers te Baarn en Hilversum, aan wie eveneens een gedeelte der goederen zou zijn verkocht, wordt een onderzoek ingesteld. Vijf tiq duizend menschen aan schouwen zijn triomf. Uit Detroit wordt gemeld, dat in een ge vecht, dat op 20 ronden was vastgesteld en waarbij de titel van wereldkampioen zwaar gewicht op het spel stond, Jou Louis zijn uitdager Bob Paston in de 11e ronde k.o. wist te slaan. In ,de twee eerste ronden ging Paston 5 maal down doch telkens herstelde hij zich meesterlijk. Paston was in twee ronden ster ker n.1 .in de 5e en in de 8e. Er werd fel gevochten. Het rechteroog van Louis werd heelemaal dicht geslagen. In de 11e ronde kwam het einde ten gunste van den titel houder. Vijftigduizend toeschouwers woonden den wedstrijd bij. Reeds Zondag a.s. de eerste adspi- rantenwedstrijden. 1 October waarschijnlijk de hoogere elftallen in het veld. In zijn laatste vergadering heeft het Be stuur van den Noordhollandsch-en Voetbal bond besloten voor het seizoen 1939—'40 een noodcompetitie in te stellen. Hierbij is ge streefd naar een zooveel mogelijk geogra fische indeeling, zoodat de reiskosten voor de vereenigingen belangrijk minder zullen zijn. Dit laatste zal door de clubs zeer ze ker worden toegejuicht. Aan den anderen kant wordt echter aan de competitiesfeer veel afbreuk gedaan. nu aan de wedstrijden nóch kampioenschappen, nóch promotie e'> degradatie zijn verbonden, en waarvan on getwijfeld een verminderde publieke belang stelling het gevolg zal zijn. Het ligt in de bedoeling de competitie op 1 October a.s. te doen aanvangen; reeds Zondag a.s. worden er adspirantenwedstrij- den gespeeld. De clubs op Texel zijn niet ingedeeld; deze hadden bezwaar om in verband met het mijnengevaar naar het* vasteland te komen. Op het eiland zelf zal wel een com petitie worden georganiseerd, waaraan ver moedelijk ook militaire elftallen zullen deelnemen. De nieuwe indeeling. We laten dan hieronder dc indeeling volgen, voorzoover daar clubs uit ons rayon bij zijn betrokken. Afd. A: Alcm. Victrix 4, Alkmaar 1, Al km. Boys 3, Bergen 2, Koedijk 1, Oudorp 1, Schoorl 1 en Vrone 1. Afd. E: Helder 3, H.R.C. 3 en 4, J.V.C. 1, Petten 1, Succes 2 en Watervogels 2. Afd. G: Alcm. Victrix 5, Alkmaar 2, Alkm. Boys 4, Dirkshorn 1, D.T.S. 2 en F.gmondia 1. Afd. J: Andijk 2, Hem 1, M.O.C. 1, N. Nie dorp 2, Schellinkhout 1, Sporters 2 en V.C.L. 1. Afd. K: Atlas 2, BK.C. 2, Helder 4 en 5, J.V.C. 2, Schagen 2 en Watervogels 3. Afd M: Akersloot 1, Egmondia 2, Koedijk 2, Schoorl 2 en Vrone 2. Afd. P; Andijk 3. Flevo 1, M.F.C. 3, Ou dendijk 2, Strandvogels 2, Sijbekarspel 2 en V.C.L. 2. Afd. R: Barsingerhorn 1, St. Maartensvlot- brug 1, Oudesluis 2, Petten 2, W.S.V. 1 en 2. Adsp. J: Alcm. Victrix a, Alkmaar a, Alkm. Boys a, C.S.V. a. Koedijk a en Vro ne a. Adsp. K: Alcm. Victrix b en c, Alkm. Boys b. D.T.S. a, Egmondia a en Oudorp a. Adsp. L: Alcm. Victrix d, Alkmaar b, Alkm. Boys c, CS.V. b, Dirkshorn a en D.T.S b Adsp. N: Berkhout a, Oudendijk a, Strandvogels a, V.C.L. a en W.-Frisia b. Adsp. O: B.K.C. a, Helder a en b, HR.C. a, b en c en Succes a. Adsp. P: Atlas a, Helder c, H.R.C. d en e, Oudesluis a, Schagen a, Wieringerwaard a en W.S.V. a. Adsp. R: B.K.C. b, Helder d en e, H.R.C. 1 en g en Succes b. Programma voor Zondag a.s. Zooals gezegd beginnen de wedstrijden voor dc adspiranten reeds Zondag a.s. en wel met het volgende programma: Adsp. K: Alcm. Victrix cD.T.S. a. Adsp. L: D.T.S. b—Dirkshorn a. Adsp. N: Strandvogels aV.C.L. a. Adsp. O: B.K.C. a—Succes a, H.R.C. a— Helder a, H.R.C bHelder b Adsp. P: H.R.C. d—Helder c, Schagen a —Oudesluis a en Wieringerwaard a—W.S. V. a. Adsp. R: B.K.C. b—Succes b en Helder d—H.R.C. f. KWALITEIT BOVEN ALLE LOF VERHEVEN. ■De gisteren gehouden tentoonstelling van vet weidevee en schapen, waaraan voor de eerste maal was verbonden een tentoonstel ling van geregistreerde fokschapen, is een groot succes geworden om drie redenen: le. De aanvoer overtrof de verwachting verre; 2e. Er was zeer veel belangstelling; 3e. De kwaliteit was boven alle lof verheven, Bij de ramlammeren waren prachtige beesten en de koprammen in de oudere klassen waren bijkans niet te slaan, zij zullen zeker bij een groote keuring zeer hoog worden aangeslagen. Uit alles bleek wel, dat deze tijd van het jaar veel gun stiger is dan Augustus, en vergeleken bij verleden jaar was de animo zeer groot. De wisselbekers werden behaald door de hee- ren K. Reijne, Barsingerhorn, met een vier tal fokschapen, geboren 1936 en 1937, en door de heeren K. Reijne, Barsingerhorn en Jm. Blaauboer, Schagen, met een ram, geb. in 1938. Zij moeten deze bekers 2 jaar ach tereen of 3 jaar in 't geheel winnen, om ze definitief in eigendom te krijgen. Behalve de reeds in ons nummer van gis teren opgenomen uitslagen waren er nog de volgende BEKRONINGEN. SCHAPEN, GEREGISTREERD TEXELSCH RAS. Drietallen ramlammeren van één vaderdier: le prijs T. Rens Azn., Valkkoog; 2e prijs Wed. Hm. Langedijk, Weere, Abbekerk; 3e prijs D. Oostwouder Jnz., Beemster; 4e prijs M. Kant, Weere, Winkel. Viertallen ooilammeren van één vaderdier: le prijs K. Reijne, Barsingerhorn; 2e prijs Wed. Hm. Langedijk, Weere, Abbekerk; 3e prijs D. P. Timmerman. Schagen; 4e prijs S. v. d. Wal, Weere, Winkel. Viertallen fokschapen, geboren in 1938 van één vaderdier: le prijs M. Kant, Weere, Winkel; 2e prijs Wed. Hm. Langedijk, Weere, Abbekerk; 3e prijs A. Brak, Sint Maarten; 4e prijs D. P. Timmerman, Scha gen. Viertallen fokschapen, geboren 1937 of vroe ger; le prijs K. Reijne, Barsingerhorn (kampioen); 2e prijs Wed. Hm. Langedijk, Abbekerk; 3e prijs S. v. d. Wal, Weere, Winkel. Rammen, geboren in 1938: le pr. K. Reijne Jm. Blaauboer (kampioen); 2e prijs K. Reijne, Barsingerhorn; 3e prijs W. Kiste- maker, Abbekerk. Rammen, geboren in 1937 of vroeger: le prijs Jb. Broersma, Barsingerhorn; 2e prijs niet toegekend; 3e prijs D. Oostwouder, Beemster. Aan den heer A. Keizer, Wieringen, werd in de rubriek beste koeien met 4 breede tanden nog een eerste prijs toegekend. ANNA PAULOWNA POLITIE. Gevonden: Kindermanteltje; 20 pakjes boekweitmeel; kosteloos rijwielplaatje. Verloren: foto; vulpenhouder; dames muts. Dezer dagen werd bij de politie aangifte gedaan, dat een paard uit de weide gesto len was. Na onderzoek is echter gebleken, dat het paard door den eigenaar, zontjer voorkennis van den tijdelijken houder van het dier, was weggehaald. HELDERSCIIE EIERVEILING, 21 Sept. Aangevoerd; 17500 kipeicrcn: 45.70, klei ne eieren 2.80—3.90, 200 eendeieren 2.70—3, per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 21 Sept. Aangevoerd: 30.000 kipeieren 4.605.5Q, klein 2.553.40 per 100 stuks. BROEK OP LANGF.NDIJK, 22 Sept. Bevel. 1.S0, bl. eienheimers 2.30, uien 0.60 2.70, drielingen 1.301.50. grove 2.102.50, gele nep 2.50—3, peen A 1.40—1.50, B 1.90 tot 2.— Spercieboonen 62011.40; snijboonen 6-16; kroten 80270; roode kool 12Ó170; toma ten 4410; b 430; c 4; cc 4; druiven Alicant 13.90—14.80; Frankenthalers 13-17.50 NOORBSCHARWOUDE. 22 Sept. Grooten 1602; bl. dito 210—230; drielin gen 110—140; bevel. 150180; uien 250 270; drielingen 130150; grove 140260; ge le nep 250310 Peen 1.702, kl. peen 0.90; spercieboonen 11.4011.20, kroten 1.30—2.10, roode kool 1.40 —2.30, witte kool sn 110, gele kool 2.50-3.50'. Admiraal Raeder, opperbevelhebber der Duitsche vloot, tijdens een bezoek aan de Westerplatte bij Dantzig. Achter den admiraal ziet men het Dantzigsche staatshoofd, gouwleider Förster.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6