Groote bedrijvigheid Zeeslag voor de kust van Noorwegen? Roode vlaggen DAGBLAD VOOR DEN'HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER De Arbeiderszieken fondsen in Poolsche dorpen Zal Duitschland een groot offensief inzetten? Weer Russisch contact met Londen en Parijs Hevig kanongebulder Vredesberoep op het Westen? Zuid Afrika schenkt Engeland levensmiddelen Wordt autorijden op Zondag verboden? Fransche luchtaanval op L a 117 Duitsche Zeppelinwerf te 880 faCt WCSttrOllt Friedrichshafen Dit nummer bevat 8 pagina's EERBE RICHT D E BILT SEINTt Hitier aan het front HE LDEESCHE COURANT KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) Uitgave der Ultg.-Mlj. Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder DINSDAG 26 SEPTEMBER 1939 67e JAARG.No. 8731 ARTILLERIE IN ACTIE AAN BEI DE ZIJDEN VAN DEN RIJN. Infanteriebedrijvigheid aan de Saar en een hevige reactie der Duitsche artillerie gaan gepaard met toenemenden strijd in de lucht aan het Westelijk front. Uit Bern wordt gemeld, dat Fransche vliegtuigen een aanval op de Zeppelinwerven te Friedrichshaven hebben gedaan en daarbij ook over Zwitsersch gebied zijn gevlogen. Van Duitsche zijde wordt de aanval niet ontkend, doch in tegen spraak met de Zwitsersche berichten, volgens welke waarnemers de bommen hebben zien vallen, wordt gezegd, dat geen schade is aan gericht en de Fransche vliegtuigen naar beneden zijn gehaald. De Zeppelin-fabrieken het doel. Geen inlichtingen over aange richte schade. Bern, 25 Sept. (Havas). De Zwitsersche ge nerale staf deelt mede, dat Zondagmiddag te half vijf een buitenlandsch vliegtuig den Rijn af kwam gevlogen en bij Schaffhau- sen boven Zwitsersch gebied is gekomen. Het toestel werd onmiddellijk door ae grens wacht onder vuur genomen. Verder wordt gemeld, dat Zondagavond na negen uur een vliegtuigaanval is gedaan, welke klaarblijkelijk de Zeppelin-fabrieken te Friedrichshafen ten doel had. Men hoor de het ontploffen van de bommen en de schoten van de luchtdoelartillerie. Ook heeft met lichtsignalen gezien. Later op den avond, tusschen negen uur en middernacht, werd van verschillende Zwitsersche grensplaatsen gemeld, dat men het geronk van vliegtuigen hoorde. Een onderzoek wordt ingesteld om na te gaan, of Zwitsersch gebied door vreemde Vliegtuigen is geschonden. Een D. N. B.-telegram meldt, naar aan leiding van de mededeeling van het Duit sche opperbevel, waarin het heette, dat acht Fransche vliegtuigen neergeschoten werden, dat. hier vliegtuigen bedoeld zijn, die deel uitmaakten van de groep Fransche vliegtuigen, die gisteren boven Friedrichs hafen aan het Bodenmeer verschenen en beschoten werden. De vliegtuigen, die overigens geen bom men uitwierpen en aan Duitsche zijde geen schade hebben aangericht, aldus het D. N B. verder, hebben, naar vaststaat, hun weg gekozen over Zwitsersch gebied Volgens Maandagavond verspreide radio berichten echter zou de stad der Zeppelin- fabrieken wel degelijk twee uur dang zelfs door de Fransche luchtmacht zijn gebom bardeerd. Van particuliere zijde te Bern wordt ten slotte nog volgens Havas vernomen, dat Zondagavond drie luchtaanvallen op de Zeppelinfabrieken te Friedrichshafen zijn ondernomen. De vliegtuigen vlogen op groo te hoogte. In het Zwitsersche dorp Arbon. dat tegen over Friedrichshafen ligt, kon men de aan vallen nauwkeurig volgen, hoewel nog geen inlichtingen over de aangerichte schade kon worden verkregen. GESCHUTVUUR OVER DEN RIJN. Na een week van betrekkelijke werkloos heid hebben de Franschen het initiatief weer genomen aan het westelijk front. De laatste operaties hadden tot gevolg een versterking der posities en het bezetten van eenige goede observatiepunten, ondanks de levendige Duitsche reacties. De Duitschers onthouden zioh thans van verdere tegenaanvallen en bepalen zich tot artillerievuur in het gebied ten zuidoos ten van Zweibreucken. Gisteren hebben zich naar gemeld wordt, de eerste ernstige operaties voorgedaan aan het front tusschen Straatsburg en Bazel en wel in den vorm van langdurige, he\ ïge kanonnades over den Rijn. FRANSCHE VLIEGTUIGEN SNELLER? De luchtgevechten boven de strij dende linies hebben niet alleen de superioriteit bewezen van de 1' ran- sche gevechtstoestellen, maar heb ben ook getoond, dqt de Fransche bombardementsvliegtuigen te snel zijn voor de Duitsche gevechtsvlieg tuigen. Fransche waarnemers zagen verscheidene Duitsche toestellen naar beneden storten. Het Fransche communiciue over de ope raties op,25 September maakt melding van luchtgevechten op 24 September, waarom trent het Duitsche oorlogscommunique on juiste bijzonderheden geeft door te vermel den, dat acht Fransche toestellen in den loop van gisteren werden neergeschoten. In werkelijkheid omvatten de Fransche er- liezen op dien dag twee machines. Boxen dien kon een der twee piloten met een xal- scherm dalen en zich bij zijn troep voegen, bestuurders van txx'ee op Fransch gebied gevallen Duitsche toestellen werden gevan gen genomen. Ten aanzien van de verliezen aan beide zijden verklaarde men in welingelichte mi litaire kringen dat de Duitsche verliezen minstens gelijk zijn aan die van de Fran schen. Daar het gevecht werd geleverd bo ven de Duitsche linies weigert het Fran sche opperbevel, overeenkomstig zijn opvat ting slechts mededeelingen te doen over binnen de Fransche linies neergehaalde vijandelijke toestellen, aantallen te noemen. Italiaansche hulde aan Fransche vliegers. De Italiaansche journalisten bij het Duit sche hoofdkwartier berichten over de acti viteit van de Fransche luchtmacht bij Saar- bruecken, dat de Fransche vliegers zeer dapper zijn. De „Tribuna" schrijft, dat de Fransche luchtmacht een belangrijke roi heeft gespeeld in de artillerieoperaties bij Saarbruecken. De lichte vliegtuigen vlogen voortdurend boven de Duitsche stellingen en hebben veel bijgedragen tot de juistheid van het vuur. Tijdens de Mentallen luchtgevech ten bleek voortdurend, dat de Fransche vliegers meer initiatief toonden en in het acrobatisch vliegen iets beter waren. Verder wordt medegedeeld, dat de zware Fransche artillerie de achterwaarts gelegen stellingen van de Duitschers onder vuur hebben genomen en dikwijls ravitailleerings- convooien trof. DUITSCHLAND BLIJFT NIET NIETS- DOENDE ACHTER WESTWAL ZIT TEN. De correspondent van „United Press" te Berlijn verklaart aldaar, in welingelichte Duitsche kringen uitdrukkelijk te hebben hooren verklaren, dat Duitschland in den loop van het komende jaar een beslissing in het Westen wil forceeren. De zegsman van dezen correspondent noemde het „belachelijk om te veronderstellen dat Duitschland niets- doende achter den Westxval zou blijven zit ten, terwijl Engeland ongehinderd zijn aan vallen op Duitschland zou voortzetten om dit land door middel van een blokkade op de knieën te krijgen". Nu het Duitsche legercommuniqué ver klaart, dat de Poolsche veldtocht geëindigd is en nu steeds meer troepen en materieel naar het Westelijk front worden overge- gebracht, is het waarschijnlijk, dat de actie in het westen eerlang zal beginnen. In leidende Duitsche kringen, waarin men tot voor kort de meening had te kennen ge geven dat „Duitschland in 't westen stil zou blijven zitten totdat de vijand zou aanval len", begint men nu te verklaren, dal het onraadzaam zou zijn voor Duitschland om te wachten op een breedopgezetten aanval, waarvan overigens tot nu toe niets te bemer ken was. De rede van Mussolini, aldus Uni ted Press, zou echter een nieuw element in de algeheele situatie beteekenen. Deze rede, waaraan onderscheiden weken van Duitsch- Italiaansche diplomatieke activiteit vooraf gingen, werd op denzelfden dag gehouden, dat Duitschland een tegenaanval in het wes ten aankondigde. Maisky spreekt met Halifax. Tijdens hun onderhoud hebben Halifax en Maisky gedurende bijna een uur van ge dachten gewisseld ox'er de jongste ontxvik- keling van den toestand. De diplomatieke redacteur van de Daily Mail schrijft, dat hij meent te weten, dat Maisky Halifax heeft beloofd zich onmid dellijk met zijn regeering in verbinding te zullen stellen en binnenkort te zullen ant- xTOorden op de vraag van Halifax ten aan zien van de toekomstige houding van Rus land. Champetier de Ribes, do onderstaatssecre taris van Buitenlandsche Zaken, heeft gister ochtend Soeritz, den ambassadeur der Sov jet Unie ontvangen. BRITSCHE ADMIRALITEIT ONTKENT. Naar uit Bergen (Noorwegen) verno men wordt, is voor de Noorsche kust kanongebulder gehoord. Verscheide ne oorlogsschepen zijn gezien, doch verder zijn geen bijzonderheden be kend. Verder wordt gemeld, dat ook op de eilanden ten Westen van Bergen se dert gisterochtend vroeg, zwaar ka nonvuur is gehoord. Blijkbaar afkom stig van schepen ver buiten de Noor sche kust. Het vuur xvas zóó hevig, dat de huizen schudden. Het weer xvas regenachtig en men kon daardoor zeer moeilijk iets waarnemen. In Hjelteford werden volgens U. P. vijftien trawlers waargenomen, die in noordelijke richting voeren en xvaarschijnlijk door het gevecht in die richting werden gedwongen. Te Bergen hoorde men zelfs geronk van vliegtuigen. Uit Marsteiner wordt gemeld, dat zware zxvarte rookwolken werden ge zien. Volgens nadere berichten uit Bergen, nam de zeeslag gedurende den middag van twee tot vier uur in hevigheid toe. Drie tot txvaalf kanonsalvo's in series werden ge hoord. De vuurtorenwachter van Feie, ten Noorden van Bergen, nam vijf schepen waar doch tengevolge van den rook en den groo- ten afstand kon hij de identiteit van de schepen niet vaststellen. Na vier uur trok het kanonvuur langza merhand naar het Noorden terug. Daar xverd het tot de duisternis viel voortgezet. Om ongeveer zes uur hield het gebulder der kanonnen op. EEN SCHIP BESCHADIGD? Tenminste een schip, dat deel heeft ge nomen aan den zeeslag, die naar men ver moedt. voor de Noorsche kust heeft plaats gevonden, is beschadigd en gedwongen naar het Zuiden terug te trekken De inxvoners van Algroe, ten Westen van Bergen, hebben namelijk een oorlogsschip met txvee pijpen waargenomen, dat blijkbaar met eenige moeite naar het Zuiden opstoomde. DUITSCHE AANVAL? Bovenstaande geruchten zouden betrekking hebben op een Engelsch convooi, dat door Duitschers in open zee werd aangevallen. De Britten zouden een aantal Scandina vische schepen naar Engeland escorteeren. De aanval der Duitschers zou afgeslagen zijn, maar de mate, waarin het convooi schade is toegebracht, is onbekend. BRITSCHE ADMIRALITEIT ONTKENT. De Britsche admiraliteit heeft, naar het ministerie van Voorlichting meldt, geen rap port gekregen over een zeegevecht bij de Noorsche kust. Zij zou, zoo deelt zij me de, indien een gevecht gevoerd was, in ken nis zijn gesteld. Contact tusschen Berlijn en Rome. In goed ingelichte Berlijnsche kringen circuleerde gisteravond het bericht, dat te gen het einde van deze week belangrijke diplomatieke stappen zullen xvorden onder nomen, om een einde te maken aan den oorlog. Er is geen officieele bevestiging van deze berichten te krijgen, maar in diplomatieke kringen brengt men „Mussolini's opmerking in herinnering, dat het nu het oogenblik is, om de vijandelijkheden te staken. De Duit sche pers zinspeelt in dit verband op een ge meenschappelijke actie in dezen geest van Rome en Berlijn. Veel beteekenis wordt er. zoo meldt U.P. aan de Msb.. aan gehecht dat Hitier en von Ribbentrop waarschijnlijk vandaag naar Berlijn terugkeeren voor de begafenis van von Fritsch. De Fuehrer zou dan in de gelegenheid zijn, dezen diploinatieken stap voor te berei den. Sinds het uitbreken van den oorlog is het diplomatieke verkeer tusschen Rome en Berlijn zeer druk geweest, blijkbaar om den xveg te bereiden voor een beroep op of een xvaarschuxving aan de Westelijke mogend heden. zoodra het geschikte moment geko men was. In feite is er echter weinig hoop, dat Frankrijk en Engeland op een dergelijke on derneming in zouden gaan en men maakt dan ook allé voorbereidingen voor een lang- durigen oorlog. Voor een millioen -pond sterlinq. Vertegenwoordigers van de negen groot ste gemeentebesturen van Zuid-Afrika heb ben heden met algemeene stemmen goed keuring gehecht aan het plan van den bur gemeester van Johannesburg om bij open bare inschrijving een millioen pond sterling bijeen te brengen, met het doel Zuid-Afri- kaansche levensmiddelen en andere goede ren gratis aan de geallieerden te leveren. Tal van afschrijvingen door de mobilisatie. Vrees voor tekort aan geneesmiddelen ongegrond. Dezer dagen is een wet tot stand gekomen met betrekking tot de geneeskundige voor ziening onder de burgerbevolking. In de medische hulpverleening door artsen, zoo wel op het platteland als in de steden, is nu door een georganiseerde waarneming, ter vervanging van gemobiliseerde medici voorzien. Maar van niet minder belang is de vraag welke gevolgen de m'obilisa- tietoestand heeft voor het blijven functioneeren van de arbeiderszie kenfondsen. Het belangrijke orgaan der medische verzorging van een zoo talrijk deel der bevolking, in zon derheid in de groote steden. Hoe is het hiermede gesteld? Wij hebben ons dienaangaande om inlichtingen gexvend tot den heer Is. Santcroos Dlz., directeur van de vereeniging „Ziekenzorg", een der beken de ziekenfondsen voor arbeiders en midden standers. Natuurlijk heeft de mobilisatie ook in het ziekenfondsxvezen moeilijkheden veroorzaakt zeide ons de heer Santcroos. Immers, evenals in 1914 bracht het in mas sa onder de wapenen roepen van hoofden van gezinnen of gezinsleden, ook mee een afschrijving in massa van ziekenfondsleden. Het zijn gelukkig t ij d e 1 ij k e afschrij vingen die hopelijk binnen afzienbaren tijd weer hersteld zullen moeten xvor den. Daarom zijn dan ook onmiddellijk maatregelen getroffen in het belang van hen, die noodgedwongen het verband met hun ziekenfonds moesten xrerbreken. Het bestuur van „Ziekenzorg" aldus de direc teur heeft dan ook bepaald, dat zoodra de thans in militairen dienst zijnde ziekenfondsleden hun lid maatschap herstellen, dit geschie den zal met direct ingaande rech ten op medische- en tandheelkun dige hulp en rp^t volledige handha ving van alle rechten op voorzie ningen en eventueel uitkeeringen, alsof hun lidmaatschap niet on derbroken is geweest. Soortgelijke maatregelen zullen ongetwijfeld ook elders zijn genomen. Vergelijking met 1914. Zijn er veel gezinnen uit het ziekenfonds gegaan? Ik geloof niet antwoordde de heer Santcroos dat in dit verband van veel mag worden gesproken. In 1914 xvas dat wel het geval. Toen heeft de mobilisatie in duizenden gezinnen een directe ontredde ring teweeg gebracht. Nu echter is, be houdens uitzonderingen, het ziekenfonds lidmaatschap in gezinsverband, over het algemeen gehandhaafd gebleven. Dit, dank zij het feit. dat zeer vele werkgevers, al thans de eerste weken, het loon van de ge- mobiliseerden bleven doorbetalen, maar daarnaast dank zij de vlotheid waarmede ditmaal de kostwinnersvergoedingen xverden geregeld en uitbetaald. Deze gang van za ken waarborgde de ongestoorde voortzet ting van de geneeskundige verzorging van verscheidene tienduizenden arbeidersgezin nen. Hoe staat het met de voorraad geneesmiddelen? Is in deze omstandigheden ook de ver strekking van medicijnen en verbandmidde len voor ziekenfondsleden gexvaarborgd? De ziekenfondsen hebben hiermede wel re gelende, maar voor wat de uitvoering betreft geen zelfstandige bemoeienis' aangezien de aflevering van hetgeen de dokter den patiënt op recept voorschrijft, door de apothekers ge schiedt. Behoudens een paar dagen, dat en kele apotheken xvat krap zaten met watten, is er van stagnatie in de versterking van medicamenten geen sprake gexveest. En voor zoover mijn inlichtingen strekken, behoeft er voor een tekort aan geneesmiddelen vooralsnog geen vrees te bestaan. De regeering heeft een rijksbureau voor genees- en verbandmiddelen ingesteld, dat zoowel de inventarisatie dier in het land aan- xvezige medicamenten, de verzorging der aan voeren uit het buitenland en uiteindelijk de distributie in handen heeft. Behoudens een ernstige wending in den algemeenen toestand, kan, zoo verklaarde de heer Santeroos tenslotte, verwacht xvor den, dat ook de tandheelkundige verzorging der ziekenfondsleden, ook xvat de tandtech- niek betreft (kunstgebitten e.d.) op normale wijze voortgang kan hebben. Verwachting Plaatselijk ochtend mist, overigens gedeeltelijk bewolkt, geen regen van be teekenis, xx'einig verandering in temperatuur, zxx-akke tot matige N. tot W. xvind. IN WARSCHAU GEEN GEZIN ZONDER SLACHTOFFERS. De eerste roode vlaggen met sikkel en hamer zijn verschenen op eenige officieele gebouwen in door de Rus sische troepen bezette Poolsche dorpen, zoo op het stadhuis van Zaleczyky aan de Roemeensche grens. De grens is nog steeds ge sloten voor alle personenverkeer en goederenvervoer, daar de Russische autoriteiten nog geen enkel initia tief tot onderhandelingen met de Roemeensche autoriteiten hebben genomen. Aan de Roemeensche zijde van de grens is het volmaakt rustig. Naar vernomen xvordt brengen de Sovjet Russische troepen, die Polen bezetten, niet alleen communistische propaganda-littera- tuur mede, doch ook korte en lange pro pagandafilms. In de bezette steden worden op de pleinen luidsprekers opgesteld, zoo dat de bevolking verplicht is te luisteren naar de Russische programma's. HITLER AAN HET FRONT. Uit het hoofdkwartier van Hitier wordl gemeld, dat de Fuehrer zielv gisterochtend naar het gebied ten oosten van de Bzoera heeft begeven. Zijn vliegtuig landde op een vliegveld in de nabijheid van Warschau, te midden van de Duitsche troepen. Later heeft Hitier een bezoek gebracht aan de gevechtsterreinen tusschen Bzoera en Weichsel. DE STRIJD OM WARSCHAU. In het communiqué van de verdedigers van Warschau, dat uit Parijs ontx'angen is, xvordt gezegd, dat Warschau nog steeds standhoudt en zijn verdedigingsstellingen handhaaft, den vrijxvel voortdurenden Duit- schen luchtbombardementen ten spijt. De aanvallen op de voorstad Praga en op het, xvestelijk deel der stad zijn afgeslagen. Het moreel der bevolking is nog steeds voortref felijk. De laatste dagen schieten de Duitschers met brandbommen en maken tallooze ge wonden. Geen gezin is er dat niet één of meer dooden ol gewonden telt. Niettemin houdt men stand... In verband met bezuiniging op de benzine. Ofschoon dprhalve op het oogenblik een bepaalde noodzaak tot beperking van het benzineverbruik niet bestaat, overxveegt men van regeeringszijde toch enkele maat regelen, xvelke naar men hoopt een psycho logische uitwerking zullen hebben en er toe zullen meexverken. dat het publiek min of meer vrijwillig tot beperking te brengen. Zoo is reeds overxvogen. de levering van benzine aan particulieren afhankelijk te stellen van een vrijxx'illige snelheidsbeper king tot maximaal 70 K.M. per uur. Thans wordt een maatregel on der de oogen gezien, waarbij het apto-rijden op Zon- en feestdagen zonder volstrekte noodzaak zou kun- worden verboden. Een beslissing omtrent eventueel in dezen geest te nemen maatregelen, kan. aldus verneemt de Tel., zeer spoedig, xveliicht nog in den loop van deze xvcek. xvorden ver wacht.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1