ENGELAND een vuurproef blijft meester op zee Chamberlain Contrabande aan boord Tulpenteelt gehalveerd Geen kermis te Amsterdam? De lichting 1924 Volharding brengt de overwinning Belgische spoorbrug vliegt ia de lucht wil overleg met neutralen Hamsteraars op de Veluwe Communistische partij in Frankrijk ontbonden Warschau nog s'echts rookende puinhoop VERHOOGING kostwinnersvergoeding Watervliegtuig neergestort Kende Duitschland de Poolsche code? Pefroleumprijs verhoogd Lnchtbeschcrmingsdemonstratic voor de Koningin Onze Oost Postvluchten op Indië Churchill optimistisch over den duikbootoorlog. Convooisysteem in orde. In de gisteren gehouden zitting van het Lagerhuis heeft Churchill een rede gehou den over den oorlog ter zee en zich te dien opzichte zeer optimistisch getoond. Hij verklaarde dat het convooi-systeem thans volledig functioneert. Een groot aan tal Britsche schepen verlaat thans de Brit- sche havens, voorzien van wapens ter ver dediging tegen duikbooten en vliegtuigen. Ten aanzien van den succesvollen strijd tegen de onderzeeërs zeide Churchill dat Engeland in de eerste week van den oorlog 65.000 ton scheepsruimte heeft verloren, in de tweede week 46.000 ton, in de derde week 21.000 ton en in de laatste zes dagen 9000 ton (luide toejuichingen). Hij voegde hieraan toe, dat Engeland hoopt einde October te beschikken over drie keer zoo veel strijd krachten om jacht te maken op onderzeeërs als bij het begin van den oorlog. In de eerste veertien dagen van den oor log heeft Engeland 67.000 ton meer Duitsche goederen in beslag genomen en voor eigen gebruik bestemd, dan Britsche goederen door de Duitschers tot zinken zijn gebracht. Do verklaring van Churchill, dat de com mandant van een onderzeeër, die een per soonlijke boodschap aan hem had gezonden, thans in Britsche gevangenschap is, wekte de lachlust op. Churchill voegde hieraan toe, dat de Duitsche onderzeeërs schijnbaar neu trale schepen verkiezen boven de Engelsche De Courageous. Na hulde te hebben gebracht» aan de „vin nige en harde" oorlogvoering van de lucht macht en de luchtstrijdkrachten der marine, zeide Churchill, dat ter bescherming van de schepen, die zich reeds ter zee bevonden, ongewapend, ongeorganiseerd en ongecon- vovecrd, en die de Britsche kusten bij den aanvang van den oorlog naderden, besloten werd met eenige vrijheid gebruik te maken van vliegkampschepen. In dit verhand sprak Churchill over het verlies van de Coura geous, zeggende, dat dit schip begeleid werd door vier destroyers, waarvan twee echter jacht moesten gaan maken op een duikboot, die een koopvaardijschip, dat Engeland ha- derde, aanviel. Toen de Courageous in de schemering met den kop in den wind ging liggen om vliegtuigen in staat te stellen te landen, werd toevallig een duikboot ontmoet. Deze harde slag echter, vermindert geens zins ons vertrouwen in de thans te onzer be schikking staande methoden, aldus Chur chill. Het zal lang duren om Engeland uit te hongeren. Churchill herhaalde zijn waarschuwing te gen overdreven optimisme, doch voegde hier aan toe, dat Engeland thans meer voorraden in het land heeft dan het gehad zou heb ben wanneer geen oorlog was uitgebroken en geen duikbooten waren opgetreden. „In dat tempo zal het lang duren om ons uit te hon geren". Spr., aldus het verslag van Reuter, herin nerde verder aan de gelegenheden, waarbij Duitsche duikbootkapiteins hun best hadden gedaan om zich menscheliik te gedragen. „Wij hebben ze een waarschuwing zien ge ven en ook bemanningen zien helpen om een haven te bereiken. Een Duitsche duikboot- kapitein seinde mij persoonlijk de positie van het Britsche schip, dat hij tot zinken had ge bracht. Hij onderteekende zijn telegram met „Duitsche duikboot" en bij ontvangst twijfel de ik er over naar welk adres ik mijn ant woord zou zenden. De kapitein is thans ech ter in onze handen (gelach) en hij wordt behandeld met alle consideratie. logvoeren niet anders zien dan als in strijd met alle. van oudsher aanvaarde tradities der zee en als een schending van de wetten, die de Duitschers zelve in de laatste jaren zoo kloek hebben onderteckend. De mate van het succes onzer aanvallen op de duik booten wordt in de laatste paar dagen ech ter, zooals Chamberlain reeds zeide, aange geven door het feit, dat zij neutrale sche pen verkiezen boven onze geregelde koop vaardijschepen. Finsche, Nederlandsche, (vergist Churchill zich hier niet? - Red.) Zweedsche, Noorsche en Belgische schepen zijn zonder onderscheid in volle zee tot zin ken gebracht met verlies van menschen- levens. Bij alle ver strekkende controle, die Enge land uitoefent over de bewegingen van con trabande, is nooit een neutraal schip in ge vaar gebracht en zijn nooit wetten, die on der beschaafde naties erkend worden, ooit overtreden. Volharding brengt overwinning! Churchill besloot met te zeggen, dat wan neer zijn vermoedens ten opzichte van het succes van den oorlog tegen de duikbooten juist bleken, „dit beteekent, dat een primair gevaar binnen zijn eigen grenzen terugvalt en dat wij temidden van al onze zorgen een gestadige mate van zekerheid kunnen ge voelen, dat voor zoover de duikboot betref' het Britsche rijk en al zijn vrienden overal op den aardbol in staat zullen zijn hun on metelijke latente krachten tot ontwikkeling te brengen en dat de gehcele kracht, de rijk dom, de hulpbronnen en het menschenmate- riaal van die vele gemeenschappen gecon centreerd kan worden in steeds toenemende intensiteit voor de taak, die wij aangevat hebben en waarin wij slechts behoeven te volharden om te overwinnen." Uit Parijs wordt gemeld, dat de Fransche ministerraad heeft besloten de Fransche communistische partij te ontbinden. President Lebrun heeft het betreffende decreet reeds geteekend. Beschuldigingen adres. aan Duitsch Er zijn echter, zoo vervolgde Churchill, vele wreede, meedoogenlooze daden ge pleegd. Daar was de Athenia. later de Royal Sceptre, welks bemanning van 32 man werd achtergelaten in open booten op honderden mijlen afstand van land en waarvan men aanneemt, dat allen zijn omgekomen. Daar was de Hazelside, van welk schip twaalf opvarenden gedood werden door plotseling kanonvuur. Wij kunnen deze wijze van oor- Dertigduizend vrijwiligers in het Amstcrdamsche Stadion. Omtrent de inspectie van de organisatie van den Amsterdamschen Luchtbescher mingsdienst door 11. M. de Koningin op Za terdag 30 September a.s. vernemen wij na der, dat hierbij niet minder dan 30.000 vrij willigers aanwezig zullen zijn, terwijl een groot aantal hulpdiensten met materieel zal worden opgesteld. H. M. de Koningin zal om half drie van het Paleis op den Dam naar het Stadion vertrekken. Na aankomst aldaar zal zij personeel en materieel van den luchtbe schermingsdienst inspceteeren. Waarschijnlijk zal daarna nog een demon stratie worden gegeven van den geneeskun digen dienst en de brandweer van den lucht beschermings-geneeskundigen dienst. Twee muziekcorpsen zullen het geheel opluiste ren. Drie minuten nadat de sneltrein •passeerde. In den afgeloopen nacht is dp Pont de la Posterie, aan den spoorlijn van Brussel naar Aarlen in de lucht gevlogen. Deze brug ligt tusschen de stations Aarlen en Stokkem. De oorzaak van het ongeluk is niet bekend. Drie of vier minuten voor de ontploffing was de sneltrein van Brussel naar Aarlen gepasseerd. De wrakstukken van de brug zijn nèerge- kornen op den weg van Aarlen naar Neuf- chateau, met het gevolg, dat de weg ver sperd is. Een niet ver van de plaats van de ontploffing gelegen huis werd verwoest. Het huis maakt den indruk alsof het door een aardbeving geteisterd is. Alleen de schildwacht die ter plaatse ge posteerd stond, werd licht gewond. De gou verneur van de provincie en de militaire autoriteiten stellen een onderzoek in. OVER CONTR6LE OP CONTRABANDE. Voor alles economische oorlog! In zijn wekelijksche Uiteenzetting ih het Britsche Lagerhuis van den toestand in Europa heeft Chamberlain, doelende op de tweede vergadering van den oppersten oor logsraad gezegd: „Wij hebben geconstateerd dat wij volkomen overeenstemmen met de Fransche vertegenwoordigers over den koers welke gevolgd moet worden, teneinde het hoofd te bieden aan de gebeurtenissen se dert de vorige bijeenkomst. Ook is overeenstemming bereikt over de procedure tot de coördinatie en perfectio- neeren van de maatregelen der beide regee ringen inzake de munitievoorziening. Vervolgens sprak Chamberlain over het groote verlies van Roemenie door den moord op Calinesco. Voor alles economische oorlog! Ten aanzien van het ministerie van econo mische zaken zeide Chamberlain dat het voornaamste doel is de economische structuur van Duitschland te desorganisee- ren, op zulk een wijze, dat het niet moge lijk zal zijn voor Duitschland den oorlog voort te zetten. Men kan van dit ministerie geen snelle resultaten verwachten, aangezien Duitschland beschikt over voorraden grond stoffen, welke het heeft ingevoerd. Overleg met neutralen over con trole op contrabande. Chamberlain veroordeelde verder de onwaarheid van de bewering der Duitsche propaganda, dat de Britsche contrabandecontröle den neutralen handel zou wurgen. Hij voegde hier aan toe, dat vriendschappelijke be sprekingen worden gevoerd tusschen een aantal regeeringen en de Brit sche regeering en m zekere geval len hoopt men tot een overeenstem ming te geraken, welke de methode van de controle op contrabande nog zou vereenvoudigen. Hij besloot zijn rede met de verklaring: „Wij en Frankrijk zijn ten strijde getrokken, om onszelf en de wereld te verlossen van die bedreiging en onze volken zijn eensgezind, zooals zij nog nooit zijn geweest, om dit doel te bereiken". ren, heeft Duitschland zich genoodzaakt ge zien-uit zelfverdediging de genomes" nmat regelen te wijzigen bij de wet van 12 Sep tembar. - iS Ten twetëuë: De in de wet van 12 Septem ber vervatté lijst van contrabande is aan alle neutrale mogendheden door de Duit sche diplomatieke vertegenwoordigers be kend gemaakt. Ten derde: Overeenkomstig».artikel- 1 van deze wet zijn stoffen, welke kunnen dienen tot het vervaardigen van kruit en spring stof onvoorwaardelijk contrabande. Ten vierde: 'Cellulose is een stof. die wordt gebruikt voor het vervaardigen van spring stoffen. Verder zegt de Duitsche dienst., dat de. be manning der getorpedeerde - schepen, niet veel onderscheiding is -behandeld.. Wanneer de door Engeland op geweten- looze en lichtzinnige wijze ontketende, on zinnige oorlog den handel van de neutrale mogendheden ernstig schade; doet. dan be treurt Duitschland' dit -zeer, doch >dan moe ten deze neutrale machten in ieder geval weten waar de onverbeterlijke oorlogshit sers zitten, die uit hun gemakkelijke Jiureau- stóelen hun vastberadenheid betuigen, de waarachtig constructieve" vrédeskrachfen' in Europa jarenlangemoorlog op te dringen. Wanneer dus Duitschland, dat in het wes ten geen enkel oorlogsdoel bczj,t, en. zich slechts verdedigt tegen den Engelschen aan val, de voor de Engelschen tot het voortzet ten van den oorlog benoodigde. goederen be let te vervoeren, dan, bewijst het hiermede een dienst aan het herstel van den wereld vrede en aan alle neutrale landen, die ver langen naar het einde van den oorlog! Verdediging houdt nog stand. Vreeselijke toestanden, in de stad. DUITSCHERS BEZETTEN FORT BIJ DE VOORSTAD. V' 0 fr vfc Duitschland moest de Zweed sche schepen wel vernietigen. Cellulose wordt voor springstof gebruikt. ALLES GEVOLG VAN DE BRIT SCHE ZEEROOVERIJ. ZEGT DE DUITSCHE DIENST. Naar gemeld is moesten enkele Finsche en Zweedsche schepen, die met hout en cellu lose geladen op weg waren naar Engeland, rot zinken worden gebracht. De „Deutsche Dienst" stelt ten aanzien hiervan vast: Ten eerste: Nadat'Engeland, overeenkom stig zijn zeerooverstraditie, met miskenning van het volkenrecht onmiddellijk na het begin van den oorlog een lijst van contra bande heeft gepubliceerd, welke veel verder ging dat de Duitsche maatregelen welke streng overeenkomstig het volkenrecht wa- Het Duitsche lcgerbericht zegt over War schau:- i Nadat het, ondanks alle bemoeiingen, niet gelukt is den Poolschen commandant te over tuigen van de gruwelijkheid, en-nutteloosheid van een tegenstand te Warschau, werd giste ren begonnen met de gevechtshandelingen tegen de stad. Bij een plotselingen aanval werd het fort Mokotow.skLen vervolgens,een gedeelte vah dé 'Voorstad 'Mo^óféSv'^etroïhèn. De zender van Warsch.au deelde gister avond mede: „De een en twintigste dag van het beleg van Warschau is thans aangebroken en de laatste 24 uur-waren nog verschrikkelijker dan de voorafgaande dagen.-Met een onder breking van 24 uur werden wij voortdurend gebombardeerd-door -tweehonderd -vliegtui gen en zwaar geschut. Honderden brand bommen hebben talrijke branden veroor zaakt. De meeste openbare gebouwen staan in vlammen. Het aantal branden is waar schijnlijk grooter dan vijftig, D^ brandweer en de.burgerij bestrijden hë.t v,dhr mek den grootsten heldenmoed. Jbch h.afiD.taak Wórdt bemoeilijkt door hbt tekort aari water. Ook de .voedseltoestand is moeilijk, vooral door rt^ 'fc<d§nfl|}<hifir~der distributie door de aari- JoWdeldétdD'l^maFdementen. De honderden paarden die door granaten gedood worden, wórden onmiddellijk geslacht en onder de bevolking verdeeld. De openbare diensten verrichten wonderen". Uit beide legerberichten valt dus wel op te maken dat de manmoedige verdedigers nog slechts op de puinhoopen van Warschau standhouden nu'Hitier zijh ^bedreiging de stad als vesting te zullen beschouwen, heeft uitgevoerd.- - De laatste buitenlandsche legaties hebben de stad moeten verlaten. Op Duitsch voor stel 'zouden zij zich naar de Duitscheli nies' begeven, dpch toen. zij uit dé stad. wil den gaan. was het bombardement Zoo he vig, dat zii besloten te blijven. Het ingesloten Modlin blijft zichdapper verdedigen. Het garnizoen dei; s.tad hq.udt stand op de rookende puinhoopen én .verde digt zich heldhaftig," aldus eindigt liet Pool sche communiqué. BEPLANTINGSPERCENTAGE VOOR NAR CISSEN NIET VERMINDERD. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de minister van Economische Zaken heeft besloten, voor de onder het bloembol- lensaneeringsplan vallende bloembollen, t.w. hyacinthen en tulpen, het beplantingspercen tage voor het teeltjaar 193940 vast te stel len op 50 pet. en dat voor narcissen op 100 pet. Dit beteekent, dat een kweeker gerech tigd zal zijn, een oppervlakte te betelen, voor zoover het hyacinthen en tulpen betreft, van 50 pet. van de oppervlakte, waarvoor hij op 31 Juli 1939 teeltrecht bezat en ten aanzien van narcissen een perceel dat even groot is als het vorig jaar. Er bestaat volgens B. en W. geen behoefte aan. In het prae-advics aan den Amsterdam schen gemeenteraad over het voorstel, dat vorig jaar November door eenige raadsle den werd ingediend, behelzende eenmaal per jaar, hegin September, in Amsterdam feest- of amusementsparken toe te laten, geven B. en W. als hun meening te ken nen dat hieraan geen behoefte bestaat en er bijgevolg geen aanleiding is den raad te dezer zake voorstellen te doen. Zij advisee- ï'en den raad derhalve het voorstel niet aan te nemen. Een Kootwijker liad 16.000 kg. qraan in voorraad. Strenge con trole. De politie van verschillende plaatsen op de Veluwe heeft bij talrijke personen huis zoeking gedaan in verband met hun opgave voor inventariseering. Hierbij is komen vast te staan, dat vele groote voorraden niet waren aangegeven» Verder bleek, dat sommige lieden produc ten vervoerden, waarvan het transport ver boden is. In Kootwijk werd bij een zekeren G. v. d. B. een hoeveelheid van 16.000 kg. graan aangetroffen, welke niet was aange geven. De geheele voorraad is in beslag ge nomen. In Barneveld vervoerde zekere T. een kwantum veevoeder, dat niet gedekt was door de vereischte documenten. Ook deze voorraad is in beslag genomen. Een winke lier in deze gemeente, H., bleek in het bezit van een groote partij suiker, welke even» min was aangegeven. Ook deze partij werd opgcöischt. In andere plaatsen oefent de politie in samenwerking met ambtenaren van het de partement van Economische Zaken eveneens een nauwgezette controle uit. REGELING GEREED GEKOMEN. De regeling van de verhoogde kostwinners vergoeding is gereed gekomen en zal zeer binnenkort in werking treden. Zooals wij onlangs hebben medegedeeld, behelst deze regeling dat het maximumbedrag der kost winnersvergoeding van f 2.50 op f 3.— wordt gebracht, terwijl bij hooge uitzonde ring bedragen boven de f 3.kunnen worden uitgekeerd. Officier-vlieger gedood. Bij Banka heeft een ernstig vlieg ongeluk plaats gehad, waarbij een doode te betreuren valt..Door tot nu. toe onbekende oorzaak stortte een watervliegtuig neer. Van de inzitten den kwam de officier-vlieger tweede klasse H. J. Stoutjesdijk om het le ven. terwijl een andere inzittende lichte verwondingen opliep. De heer Stoutjesdijk was 25 jaar oud. De positie van onze postvliegtui gen op lndië was gisteren: Toren valk te Jodhpoer en Pelikaan te Na pels. Zwakke plekken geconstateerd, zeggen de Franschen. ZWARE ARTILLERIE BEHEERSCHT HET STRIJDBEELD VAN HET WESTE LIJK FRONT. r r 14 Mogelijkheid van demobilisatie. Nu in de eerste dagen van Octoiber de lichting 1940 onder de wapenen komt, zou de vraag kunnen rijzen of de oudste van de thans gemobiliseerde lichtingen, namelijk die van 1924, niet naar huis wordt gezonden. Naar de Msb. in dit verband vernè'efht, wordt inderdaad overwogen in hoe verre, het mogelijk zal zijn de lichting 1924 te demobi- lisecren, wanneer de manschappen der lich ting 1940 zijn afgericht. Voor de verschillende wapenen is de tijd voor het verkrijgen van voldoende geoefend heid verschillend. Voor de infanterie duurt hij 5 a 6 maanden. Een definitief besluit is intusschen, zoo als men begrijpen zal, ten deze nog niet genomen. Veel zal daarbij 'ook afhangen van de ontwikkeling van de omstandighe den... -. Gisteren heeft het Duitsche geschut onaf- broken gebulderd in den centralen sector van het Westelijk front, die zich ten westen van de kleine Vogezen uitstrekt tot aan de heuvels bij den Bliesoever. In deze streek, waar Maginotlinie van de Siegfriedlinie wordt gescheiden door een heuvelrij, die evenwijdig aan de grens loopt, is sedert vier dagen h.et tooneel van een onafgebroken be drijvigheid der troepen. Vooral het Duitsche geschut is hier zeer in actie. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: Activiteit van de vijandelijke artillerie ten zuiden van Zweibrucken en ten zuiden van Pirmasens. Vroeg in den ochtend is een aanval aan het front bij de Lauter afgesla gen. Zonder onderbreken hebben gisteren intusschen, naar de „United Press" verneemt, de Fransche houwitsers de versterkingen van de Siegfried-li- nie gebombardeerd. Uit door de Franschen gemaakte foto's zou blijken, dat de Duitsche fortificaties reeds verzwakt zijn door het krachtige vuur der geallieerden. Ballonmijnen. De Duitschers hebben gisteravond een nieuw grensverdedigingswapen ingevoerd, namelijk „ballon-mijnen". Dit wordt de „Siegfried-linie in de lucht" genoemd. De ballons staan in electrische verbinding met den grond, Waar de manschappen, door een knop in te drukken, de mijnen tot explosie Jniim.-.vi n „get bjd^kf. &&,,(j&t hgt langzaiue,,.niethodi- s?B|...,£v:!l,sPRqp,v^fehdc1 „vopptrukfeenvan de Franschen in de Saarvallei geschiedde met het cktel, om het zware geschut tegenover de hoofdverdedigingswerken van de Siegfried- fiiiie in stelling te kunnen brengen, welke nu op haar sterkte beproeofd worden. De Britsche strijdkrachten. Een ooggetuige seint uit „ergens in Frank rijk" het volgende: .Britsche troepen en transporten blijven aankomen en naar de hun toegewezen plaat sen trekken. De generale staf werkt hard, maar niemand weet iets van de plannen, dieu. itgewerkt worden en alle rangen pra ten over „den volgenden stap." De eerste Britsche artillerie-afdeelirtgcn worden thans in Frankrijk geïnstalleerd. Bij eeribezoek aan het hoofdkwartier van een dezer afdeelingen, loopt men tuschen eèn dubbele rij van kanonnen, voorwagens, vrachtauto's, gemotoriseerde draadlooze 'uitrusting en verveormiddelen van allerlei .soort,, alles gecamoufleerd. Fransche officie ren en soldaten spreken over het Britsche materiaal met een deskundig en critisch oordeel. De geweldige wielbanden, camou- flagenetten en andere technische bijzonder heden wekken hun ongeveinsde bewonde ring- Volgens Duitsche berichten hebben Fran sche vliegtuigen boven België gevlogen, 'maar' van Belgische zijde wordt dit perti- 'nent ontkend. Daarom zou alles zoo vlug zijn gegaan! In sommige militaire kringen te Boeka rest wordt verondersteld, dat Duitschland op den tweeden dag van den oorlog de ge heime code van de Poolsche militair? radio machtig is geworden, waardoor het mogelijk 'werd de militaire posities met nauwkeurig heid vast te stellen en te bombardeeren. MET iy2 CENT PER LITER. van Met ingang van heden is de prijs Standard petroleum voor leverinq ex-straat tankwagen verhoogd met 1.5 cent per liter. De straatwagenprijs is thans vastgesteld op 7.5 cent per liter.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2