ESTLAND bukt voor RUSLAND Rusland richt BALKAN Naar opheffing van het waoenembargo de Duilschers WARSCHAU DAGBLAD VOOR DEN HELDER EN HOLLANDS NOORDERKWARTIER zich op den AMERIKA Vandaag bezetten Er wordt nog gevischt op de Noordzee KONINGSTRAAT 78, DEN HELDER. TELEFOON 50 (2 LIJNEN) V R IJ D A G 29 SEPTEMBER 1939 67e JAARG. No. 8734 Verdrag van wederzijdschen bijstand voor 10 jaar Ontploffing in Britsche springstoffenfabriek Dit wekt ongerustheid in Italië Weer duikbootaanval op Russisch schip Oit nummar bevat 8 pagina's EERBERICHT DE BILT SEINT: HELDERSCHE COURANT Uitgave der Ultg.-Ml). Hollands Noorderkwartier N.V. te Den Helder ESTLANDSCHE EILANDEN LE GER. EN VLOOTBASES VOOR DE RUSSEN. Het Sovjet-Russische telegraaf- agentschap meldt: „Van 24 tot 28 September zijn te Moskou onderhandelingen over het sluiten van een pact van wederzijd schen bijstand en een handelsover eenkomst gevoerd door den volks commissaris van buitenlandsche za ken, Molotof, en den Estlandschen minister van buitenlandsche zaken, Selter. Aan Russische zijde werd aan de onder handelingen deelgenomen door Stahn en Mikojan en aan Estlandsche zijde door den president der nationale vergadering profes sor Uluots, en den Estlandschen gezant Rey. De onderhandelingen eindigden op 28 September met de onderteekening van een pact van wederzijdschen bijstand en een handelsovereenkomst". Uit pact en handelsverdrag blijkt, dat Estland geheel heeft moeten buk ken voor de Russische eischen. Uit de officieele tekst nemen wij het vol gende over: De beide contracteerende partijen verbinden zich elkander eiken bij stand, met inbegrip van militairen bijstand, te verleenen ingeval van een directen aanval of een bedrei ging met aanval van de zijde van eenige groote Europeesche mogend heid tegen de zeegrenzen der par tijen in de Oostzee of hun landgren zen door het gebied der Letlandsche republiek. De Sovjet-Unie verbindt zich het Estlandsche leger bijstand te verlee nen in wapening en andere militaire uitrusting op gunstige voorwaarden. De Estlandsche republiek verleent de Sovjet-Unie het recht tot het heb- 15 dooden. Er heeft zich in een van de spring stoffenfabrieken in het noorden van Engeland een ontploffing voorgedaan tengevolge waarvan vijftien perso nen werden gedood, voor zoover tot dusverre kon worden vastgesteld. Er werden ook vier personen gewond. De materieele schade, zoo deelt het ministerie van voorlichting mede, zal geen ernstige belemmering vor men voor de productie. Veensche en Belgische visschers maken hooge prijzen. Niettegenstaande de geheele Hollandsche trawlervloot wegens het oorlogsge\aar stil ligt, blijven de Deensche en Belgische traw- lers geregeld doorvisschen, op verschillende plaatsen van de Noordzee. De besommingen die deze schepen maken, zijn zeer hoog, tengevolge van de hooge vischprijzen. Volgens ingekomen bericht on dervinden deze buitenlandsche trawlers geen hinder bij het uitoefenen der vissche- rij. Zoolang het weer gunstig blijft kan nog op kleine aanvoeren der kustvisschers ge rekend worden. Indien echter het weer om slaat, kunnen deze kleine vaartuigen de kustvisscherij niet meer uitoefenen zoodat de vischaanvoer uitsluitend van aanvoer é<<n buitenlandsche trawlers zal afhangeiv ben van vlootbases en verscheidene vliegvelden in pacht en tegen rede lijken prijs op de Estlandsche eilan den Saaremaa (Esol), Hiiumaa (Da- go) en in de stad Paldiski (Baltiis- kii Port). Voor de bescherming der vlootbases en vliegvelden heeft de Sovjet Unie het recht op eigen kosten op de aangewezen plaatsen land- en luchtvaarttroepen tot een strikt be perkt aantal te handhaven. De maximale grootte dezer strijdkrachten zal bij speciale overeenkomst bepaald worden. De tenuitvoerlegging van dit pact mag in geen enkel opzicht schade toebrengen aan de souvereine rechten der partijen in het bijzonder aan haar economische stelsels en staatsorganisatie. Het gebied, aangewezen voor de genoemde oases en vliegvelden, blijft territorium van de Estlandsche repu bliek. Het verdrag zal tien jaar geldig zijn en kan stilzwijgend worden verlengd. Estland heeft gebukt! Dat was te verwach ten. Het met Rusland afgesloten tienjarig verdrag, elders in dit nummer afgedrukt, levert het kleine landje geheel over in de macht der Sovjets en hoewel oogenschijn- lijk de economisch „kapitalistische" samen leving behouden blijft, mag veilig worden aangenomen, dat langzaam maar zeker Estland zal opgaan in zijn machtigen na buur, om tenslotte weer als voorheen deel te gaan uitmaken va het oude Tzarenrijk. De vrijheidszin zijner bewoners en de haat te gen alles wat Rus is. zullen dit niet kunnen verhinderen. Als kleine barrières tusschen de twee Eu ropeesche kolossen Rusland en Duitschland fungeeren nu in het noorden nog slechts Letland en Littauen. Hoelang nog? 't Is, nu de staten, welke een incarnatie zijn van het communisme en het nationaal-socialisme, eenmaal aan elkaar grenzen, niet waar schijnlijk. dat deze machtelooze buffer staatjes nog erg lang de hun bij het vredes verdrag van Versailles toegedachte rol. een dam te vormen tusschen de Sovjet-republie ken en overig Europa, zullen vervullen. Eerder mag worden aangenomen, dat ze, zoo niet nu reeds direct, dan toch in de naaste toekomst tusschen de twee dictato riale rotgenooten zullen worden verdeeld. Woensdagavond heeft von Ribbentrop vanaf 's avonds 10 uur tot 's ochtends half- vier in het Kreml onderhandeld met den volkscommissaris van Buitenlandsche Za ken Molotof. Stalin was bij een deel der be sprekingen aanwezig en verder namen er aan deel de Duitsche ambassadeur te Mos kou, graaf von der Schulenburg, en de Sov jet-ambassadeur te Berlijn. Sikwartsel. Gisteren is den Duitschen vertegenwoordi ger een banket op het Kreml aangeboden, waarbij vooraanstaande Bolsjewiski, zooals Stalin. Molotof, Worospilof, Kaganowitsj. Mikojan, Potemkin en I.ozovsky, hun vroe gere nazi-vijanden hebben geëerd Geen vertegenworodiger van een westelijke mo gendheid is zoo te Moskou gefeteerd. Tot de dischgenooten van von Ribbentrop behoor den twee joden. I.azar Kaganowitsj en Abra ham Lozovskv. Het was waarschijnlijk voor het eerst, dat von Ribbentrop met Joden aan tafel zat. Volgens mededeeling uit Duitsche bron werd het banket gekenmerkt dt^r een zeer hartelijke atmosfeer. In de weuerzijd- sche toespraken gaf men uiting aan den wil tot verdere samenwerking en goede buur- betrekkingen". Toegegeven wordt, dat de besprekingen tusschen de Duitschers en Russen niet al leen loopen over de Poolsche kwestie, maar dat ook andere belangensferen der beide volkeren onder het oog worden gezien. De lange duur der besprekingen, welke ook gisteren weer zijn voortgezet, wijzen er op, dat partijen niet gemakkelijk tot elkaar Bovenstaand kaartje geelt de Baltische Staat Estland met omge ving weer. De Sovjets hebben vlootbases ge kregen op de eilanden Dago en Osei, deze eilanden worden door Rus land noodzakelijk geacht om zijn veiligheid in de Oost-Zee te verze keren. De eenigste vlootbasis van Rus land is Kroonstad, in de Finsche Golf gelegen. Door de bezetting der Estlandsche eilanden zou Rusland de Finsche Golf, de Golf van Riga en den uit gang van de Botnische Golf tus schen de Alands-eilanden en Zwe den beheerschen. kunnen komen. Met vuurwerk van bankets en openbare huldigingen der onderhande lende partijen moet men altijd zeer voor- tig zijn. Die zeggen niets. Veel sprekender is het feit, dat de onderhandelingen met den Turk- schen minister van buitenlandsche zaken, na de aankomst van Von Ribbentrop, geheel zijn gestaakt. Dit wijst er op, dat de „groote" heeren het eerst samen eens willen zijn en ook, dat de kern der besprekingen, zooals wij gisteren reeds opmerkten, loopt over de Balkan. Of Polen in den vorm van een Duitsch vazalstaatje zal herrijzen speelt in wezen geen rol. Van veel grooter belang voor Duitschland en Rusland beiden is de Sov jetpenetratie, in het Balkanschiereiland. Hier botsen immers niet alleen Duitsche en Russische belangen, maar vooral raken de Italiaanschen en Hongaarsche verlangens in het gedrang en daarmede heeft Berlijn zeker rekening te houden. Dat het er spant blijkt uit een bericht, dat gisteren volgens U. P. een speciaal vliegtuig een koerier naar Moskou heeft gebracht voor het overhandigen van Hitler's in structies aan von Ribbentop. De hartelijke verhouding van Moskou tot Bulgarije en de duidelijke lonkjes der Sov jets tot de stamverwante, sterk onder Duitsch-Italiaansche druk staande Joego- Slaven, spreken maar een al te duidelijke taal. Roemenië verstaat haar tenminste zoo duidelijk, dat het zijn troepen in Bessara- bië versterkt en de Roemenen in het bui tenland oproept. Van het verdwijnen van Polen heeft men zich in Rome niet veel aangetrokken, maar nu de Russische politiek zich naar het Zuiden dreigt te richten komen de tongen los. Zoo schrijft de Romeinsche corr. van het Hsb. o.a. In den Balkan heeft Italië vele en veelsoortige belangen. Het is een gebied waaruit men zoowel de Duit schers als vooral de nog veel meer te vreezen Russen zoo mogelijk verre wil houden. Dit wekt hier dus wel eenige ongerustheid. Deze komt tot uiting in de beschouwin gen, welke de verschillende oorlogscorres pondenten der Italiaansche bladen geven van het oprukken der Russische troepen en van de daarmede gepaard gaande bolsje- wiseering van Galicië en van de Poolsche Oekraine. In hun artikelen komt op zeer duidelijke wijze tot uiting, dat zij voor deze onmiddellijke invoering der communis tische methoden in het geheel geen sym pathie gevoelen. Door dit alles heen komt een ander gevaar om het hoekje kijken en wel een Engclsch-Russische botsing. Indien immers de besprekingen te Mos kou, zooals verwacht mag worden, uitloo- pen op de zegepraal van het Russische standpunt, dan zal een aanslag op de Roe- meensche onafhankelijkheid zeker niet lang op zich laten wachten. En Brittannië is garant! Dat men in Londen zich gaat realiseeren de hand in een wespennest te hebben gesto ken mag blijken, uit een schriftelijk ant woord van Lloyd George aan Roezynski, waarin de grijze Engelsche staatsman vrij scherpe critiek uitoefent op de verjaagde Poolsche regeering. zegt dat Engeland er niet voor vecht om vreemde rassen weer onder Poolsche heerschappij te brengen en ten slotte de Britsche regeering er een ver wijt van maakt dat ze ondanks zijn, Lloyd George's protest, garantie aan Polen en Roemenië heeft gegeven, zonder eerst ze ker te zijn van de Russische steun. Inderdaad komen mogelijk niet allen zeer spoedig. Roemenië en Italië voor zware vraagstukken te staan tengevolge van de resultaten der Moskousche besprekingen, maar zal ook Londen zijn houding ten op zichte van de Sovjet Unie mischien zeer spoedig moeten bepalen. De aangekondigde Duitsch-Russische vre despogingen moeten ook weer als vuurwerk worden gezien en als een poging om de schuld van verder bloedvergieten op de schouders van de de mocratiën te schui ven. Engeland nóch Frankrijk kunnen, zonder groote tegenprestaties van Duitschland in een dergelijk voorstel niet treden. Op de rotsen gezet. Tass meldt uit Leningrad, dat de gezag voerder van het Sowjet-Russische schip Pio- ner heeft gemeld, dat zijn schip Donderdag tegen twee uur aan den ingang van de Nar- vabaai is aangevallen door een onbeken den onderzeeër. Hij was genoodzaakt zijn schip op de rotsen bij Viground te zetten. Een expeditie is uitgevaren om hulp te bie den. De bemanning van de Pioner is niet in gevaar. „Haal en betaal" clausule er voor in de plaats. Senator Borah heeft medegedeeld, dat de senaatscommissie voor buitenlandsche za ken van de Ver. Staten het neutraliteits- ontwerp heeft goedgekeurd met zestien te gen zeven stemmen. Senator Barkley heeft verklaard, dat .de commissie accoord is ge gaan met een amendement, waardoor Ame- rikaansche vliegtuigen vergunning krijgen om te landen en brandstof in te nemen op hun bases op het westelijk halfrond, zelfs wanneer de bases op gebied van een oorlog voerend land liggen. De senaatscommissie heeft het wapenem bargo uit de wet geschrapt en vervangen door de „cash- en carry"-clausule, volgens welke wapenen kunnen worden uitgevoerd uit de Vereenigde Staten naar oorlogvoe rende landen aan boord van niet-Ameri- kaansche scheppen op een crediet van 90 dagen. Vertrek van Minister von Ribbentrop (rechts, met handschoenen in de hand) vanaf het vliegveld Tempelhof te Ber lijn voor zijn belangrijk bezoek aan Moskou. Verwachting: In den morgen plaatselijk nevel of mist, iets zachter, gedeeltelijk be wolkt, overwegend droog, zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. DE LAATSTE UREN WAREN EEN VERSCHRIKKING. „MOREEL ONGESCHOKT" ZEGT WARSCHAU'S COMMANDANT. GEEN VOEDSEL EN GEEN WATER MEER. De intocht der Duitsche troepen in de hoofdstad van den ineengestorten Poolschen staat is voorbereid voor Vrijdag, heden dus. Twee volle da gen waren volgens het D.N.B. noo- dig om een overeenkomst te treffen over de overgave. Van Poolsche zijde moesten alle troepeneenheden, die in totaal nog ongeveer 120.000 man om vatten, op de hoogte gebracht wor den. Zij kregen bevel op welke pun ten zij de wapens moesten neerleg gen. Overgavecommando's moesten worden aangesteld en in contact wor den gebracht met de Duitsche dele gaties. Bovendien moesten de belang rijke punten der stad in het bijzon der beveiligd worden, opdat sabotage van den aanvang af verhinderd wor den zou. In een millioenenstad als Warschau, die drie weken lang de burgers systematisch ter verdediging heeft opgeroepen, moet ook tijdig gezorgd worden voor de ontwapening van de geheele bevolking. Voorts moet de verzorging van de civiele bevolking worden verzorgd, moet vastgesteld worden hoe de ge wonden worden overgegeven en hoe zij me disch verzorgd zullen worden. In de vesting Modlin zijn de problemen van zuiver militairen aard. De bezetting is sterk en heeft zich verdedigd tot Warschau zich overgaf. Met Warschau en Modlin zijn de laatste weerstandsnesten in het hart van Polen opgeheven. De laatste uren. De slag om Warschau heeft, naar van het front verluidt, reeds eergisteren tegen den middag zijn einde bereikt. De oorlog tegen Polen zal daarmede waarschijnlijk ten einde zijn, vervolgt het D.N.B. Omtrent de laatste gevechten verluidt, dat in den nacht van Woensdag nog op vele plaatsen Duitsche artillerie gedwongen was in te grijpen. De Duitsche soldaten moesten meter na meter in zware straatgevechten voorwaarts dringen. Van alle kanten werd op hen ge vuurd, ook van de daken en uit kelder luiken. De infanterie werd bijzonder ge steund door de artillerie en het luchtwapen. Woensdagmorgen werd den troepen bekend gemaakt, dat de stedelijke commandant de onvoorwaardelijke overgave der stad had onderteekend. Terstond werd het vuren ge staakt. De Polen schoten in de voorste linies tot den namiddag door. Geen voedsel en geen water! De verdediging van Warschau deelde gis terochtend te tien minuten voor twaalf mede, dat t vuur alle opslagplaatsen voor levensmiddelen had vernield en dat he.t voedselgebrek zich wreed deed voelen. Het aantal gewonden bedroeg ongeveer 16000 soldaten en 20.000 burgers. Het is niet mogelijk het juiste aantal dooden en ge wonden op te geven, aangezien verscheidene hospitalen door het bombardement zijn ver nield. Niettegenstaande zooveel ongeluk blijft 't moreel van de bevolking ongeschokt. De soldaten, die de stad verdedigen wilden, op hun post blijven en toonden zich overal superieur aan den vijand, waar zij niet door het overwicht van de technische 1 strijdmiddelen werden vernietigd.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 1