IVOREN SCHAT RADIO Verlofpas verdwijnt Goederenvervoer en mobilisatie Het geheim van de Vasthouden van rogge (jHet Meisje uit den exprestrein Twee inbrekers aangehouden De Haapsche juweelendiefstal'en Elf dagen voor Duins „Luchtvloot boven Nederland" doorA. PANDOR PROGRAMMA Daarvoor in de plaats militaire spoorkaartjes. Ten aanzien van het vervoer van militaire verlofgangers is naar wij van officieele zijde vernemen het volgende vastgesteld. Met ingang van 1 Octol>er 1939 behoort voor het vervoer van militaire verlofgan gers, die per spoor moeten reizen en aan spraak kunnen doen gelden op vervoer voor rijksrekening, een nieuw model-vervoerbe- \vijs te worden verstrekt, waarvan de ver- eischte aantallen bereids aan de betrokken militaire autoriteiten zijn verzonden. Ten einde het gebruiken van deze ver- voerbewijzen zooveel mogelijk te beperken, vooral indien het betreft groote vervoeren van verlofgangers, vertrekkende van een zelfde spoorwegstation naar een gemeen schappelijk station van aankomst, heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen op 51 stations z.g.n. militaire spoorkaartjes op crediet verkrijgbaar gesteld, welke aan de betrokken commandanten van de ter plaatse of in de nabijheid gelegen onderdeden, op aanvrage, zullen worden verstrekt. Het reizen per spoor op een zgn. verlofpas, als geldig plaatsbewijs, zooals tot heden gebruikelijk was, is van 1 October 1939 derhalve verbo den en mede geldt dit ten aanzien van het vervoer per tram, autobus of boot, voor welke vervoeren in" den vervolge de formulieren, resp. mo del no. 4, no. 4a en no. 12 moeten worden gebruikt, terwijl model no. 4 eveneens moet worden gebruikt bij te verrichten diens t-reizen. per spoor. Mocht onverhoopt een commandant of militaire autoriteit geen of onvoldoende for mulieren in zijn bezit hebben, dan kan nog van het thans geldende en in gebruik zijn de model (zgn. verlofpas) bij wijze van uitzondering, tot uiterlijk 10 October a.s. ge bruik worden gemaakt, terwijl de ontbre kende formulieren ten spoedigste aan het departement moeten worden aangevraagd en wel door den commandant van een regiment een depot, enz. met duidelijke vermelding van de vereischte aantallen van het betrek kelijke model. Volkomen overbodig. Bij even- tueele prijsverhooging zal deze ook nog worden uitgekeerd aan hen, die hun rogge reeds hebben ingeleverd. Men meldt ons van bevoegde zijde: De Minister van Economische Zaken heeft kort geleden den prijs, welken de boeren bij inlevering van hun rogge in 1939 ontvangen reeds thans bepaald op f 8.— per 100 Kg., zijnde de prijs, die aanvankelijk pas per half December in uitzicht was gesteld. Het schijnt, dat er landbouwers zijn die er de voorkeur aan geven hun rogge vast te houden in de hoop, dat de minister een hoogeren prijs zal bepalen. Voor deze handeling is geen enkele reden aanwezig. De minister acht den prijs der rogge in de hui dige omstandigheden juist. Zou in den loop van het jaar 1939—'40 vóór 1 April door thans nog niet te voor ziene omstandigheden een nieuwe prijsver hooging noodig blijken, dan zal deze ver hooging uiteraard ook nog worden uitge keerd aan hen, die hun rogge reeds hebben ingeleverd. Een vasthouden van de rogge, in de hoop er een hoogeren prijs voor te verkrijgen, dan thans is vastgesteld, is dus volkomen overbodig. FEUILLETON. Naar het Engelsch bewerkt door J. van der Sluys 19. Met welk doel kon Freddy niet uitmaken. Maar het leek aannemelijk dat de ontvoerders hem hadden willen vasthouden dat vier van hen met het meisje vertrokken waren en de vijfde, die nu dood op den vloer lag, was achtergebleven om den reverend te bewaken. Freddy stelde zich den verderen gang van zaken aldus voor: De reverend was neergeslagen. Hij was ech ter sluw en had het klaar gespeeld de rollen om te keeren en inlichtingen uit z(jn cipier te persen. Dat had ongetwijfeld een vechtpartij veroorzaakt, waarbij de reverend aan de hand gewond was, terwijl de ander op den grond was terecht gekomen. De man was bjj zjjn val tegen iets hards aangebotst, dat hem noodlottig was geworden Juist op het oogen- blik, dat Freddy 't huisje bereikte, wilde de reverend weggaan. De idee om op de politie te wachten trok Freddy hoe langer hoe minder aan. Misschien zou het nog een poosje duren, eer ze kwamen; misschien zouden ze hem, waneer ze versche nen, niet gelooven. Tusschen twee haakjes, wie was die reverend? Een vermomde detec- tieve? Waarschijnlijk. „Neen, ik zou wel gek zijn, als ik bleef wachten'!' besloot Freddy, opspringend uit zijn stoei. „Ik verdwijn en laat een briefje achter. Toen schoot hem een nieuwe moeilijkheid te binnen. Hij had de fiets niet. Hoe kwam hij in Holt? YV acht. misschien was er wel een andere fiets te vinden. In een uitbouw of een schuur. In elk geval, hij zou buiten eens een kijkje gaan nemen. Alvorens de kamer te verlaten, bukte hij zich en onderzocht het voorover liggende li chaam nauwkeurig. Daar was geen twijfel CRISISORGANISATIE GEVORMD. De minister van Binnenlandsche Zaken, heeft aan de .burgemeesters, naar aanlei ding van een verzoek van den minister \an Waterstaat, een schrijven gericht, waarin het volgende wordt medegedeeld: In verband met de buitengewone tijds omstandigheden is het noodzakelijk ge bleken, een crisisorganisatie te vormen voor regeling, waar noodig, van het goede renvervoer. Deze crisisorganisatie vormt een onderdeel van de rijksverkeersinspectie. Aan het bu reau van den inspecteur-generaal van het verkeer is daartoe ingericht afdeeling e' goederenvervoer, welke is gesteld onder lei ding van mr. K. Vonk. Het land is verdeeld in 10 districten. Aan het hoofd van het district Haarlem staat ir. J. Rodenburg. Dit district bevat de gebieden van de Kamers van Koophandel van Haar lem en Omstreken, Amsterdam, Gooiland gedeeltelijk), Zaandam, Hollands Noorderkwartier en West- Friesland en de districten van de bevrachtingscomimissies te Haar lem, Amsterdam en Alkmaar. Het ligt in de bedoeling, dat binnenkort de districtsinspecteurs bij de burgemeesters uit hun district inlichtingen zullen inwin nen omtrent de vervoermiddelen, welke ten behoeve van de gemeentelijke lucht beschermingsdiensten beschikbaar moeten blijven. Tenslotte vestigt de minister de aandacht erop, dat het in gebruik stellen van ver voermiddelen ten behoeve van de lucht beschermingsdiensten met groote omzich tigheid dient te geschieden, opdat voor deze diensten niet meer automobielen etc. worden bestemd, dan strikt noodzakelijk is te achten. Zij hadden de gestolen costuums aan. In den nacht van Maandag op Dinsdag is, zooals wij gemeld hebben, ingebroken op den .Nieuwendijk bij het kleedingmagazijn van de firma P. van den Brul, terwijl daar bij tevens sporen van braak werden ont dekt aan de belendende perceelen, de Pas sagebioscoop en de papiergroothandel van de N.V. Lutkie en Smit. Bij van den Brul werd toen een aantal costuums ter waarde van ongeveer duizend gulden weggenomen. Een agent kwam tegen den ochtend een man met een groot pak tegen, die op het zien van den politieman de vlucht nam, terwijl hij het pak kleeren op de straat wierp. Deze costuums bleken afkomstig te zijn van de firma van den Brul. Men ver miste echter nog het grootst-e deel van het gestolene, dat door een ander in een gordijn was meegenomen. De politie had echter vingerafdrukken ge vonden, die reeds geregistreerd waren. Het spoor leidde naar den Haag, waar men de twee gezochte verdachten, een 23-jarige en een 26-jarige koopman, twee goede beken den, als t heertje gekleed in de gestolen costuums, terugrond. Zij hadden ook nog een pak kleeren bij zich, terwijl een deel hij de bank van leening bleek opgeborgen. Het laatste deel van het gestolene is in een koffer gestopt, welke men ook op het spoor is, zoodat deze zaak volkomen is opgehel derd. Zoon veroordeeld, vader vrijge sproken. De Haagsohe rechtbank deed gisteren uit spraak in de strafzaken tegen den'36-jarigcn Haagschen koopman J. D., en diens vader, den 58-jarigen M. D., die terecht hebben ge staan, verdacht van heling van een groot aantal voorwerpen en sieraden, afkomstig van inbraken bij Haagsche juweliers ge pleegd. De eisch togen J. D. was vier jaar gevan genisstraf geweest, tegen M. D. twee jaar gevangenisstraf. De rechtbank veroordeelde gister J. D. tol een gevangenisstraf van drie jaar en ge lastte teruggave van de gestolen en in be slag genomen goederen aan de rechthebben den. M. D. werd van het hem ten laste gelegde vrijgesproken. De „AlbertviUe" eindelijk in Ant- werpsche haven terug. De Congoboot „AlbertviUe-' is gisteroch tend om negen uur in de haven van Antwer pen aangekomen. Op 1 September was het schip uit de Congo vertrokken. Te Lobito hadden de passagiers kennis gekregen van de oorlogsverklaring. De reis verliep nor maal tot de reede van Dover, waar het schip door Britsche autoriteiten werd ge praaid en naar de Downs overgebracht. Elf dagen bleef de All»ertville er voor anker en toen kreeg het schip verlof de reis naar België voort te zetten. De Engelschc autoriteiten hebben geen enkel deel van de lading in beslag geno men. De lading (3617 ton) bestond uit tin, koper, suiker, bananen, lijnkoeken, katoen, koffie, tinstecn enz. De 106 passagiers, die zich aan boord van de AlbertviUe bevonden, en die allen te Antwerpen van boord zijn gegaan, heb ben hun ontevredenheid uitgesproken over de vertraging, welke zij op deze wijze op hun terugreis hebben ondervonden. Bij aankomst te Antwerpen heeft kapitein Bicbuyck. de gezagvoerder van de Albert viUe verklaard, dat het schip Woensdag middag om halftwee van de Downs was vertrokken, tot groote opluchting van de passagiers, die hun tijd hadden moejen doorbrengen met te kijken naar voorbij gaande schepen. AMERIKAANSCH GERUCHT: «VAT ER VAN WAAR IS. De Anierikaansche pers van gisteroch tend bevatte het bericht, dat de Neder landsche radio Woensdagavond het vliegen van een groote vloot niet geïdentificeerde vliegtuigen over Nederland had gesigna leerd. Dit bericht is onjuist. Naar wij bij infor matie vernemen, heeft de Nederlandsche radio alleen vermeld, dat omstreeks half elf in den avond motorgeronk is waarge nomen achtereenvolgens boven Steenwijk, Kampen en Elburg, welk motorgeronk af komstig bleek van een vreemd vliegtuig. Dit vliegtuig is, kort nadat het de op merkzaamheid had getrokken, op groote hoogte gaan vliegen, waardoor het niet meer warneembaar was. Een avontuurlijke reis naar de ontoeqan- kelijke oerwouden van Afrika, op zoek naar de plaats, waar de olifanten hun laatste le vensdagen slijten. 109. ,,Bep", zei mijnheer Hendriks, „jij en ik kunnen beter hier bij onze machine blijven, dat is veilig genoeg bij deze bevriende kaf fers. René en Koen kunnen met Kazimoto naar Kisuma gaan en een sleepboot hierheen zenden, zodat we morgen „De Zilveren Alba tros" naar de stad kunnen slepen. Aldus werd besloten. René, Koen en Kazimoto gin gen aan boord van de stoomboot. Terwijl René en Koen over het dek heen en weer lie pen, maakten zij kennis met een onaange naam uitziend heer, die zich voorstelde als mijnheer Timmers, gouvernementsambtenaar. 110. Hij was zo vriendelijk, dat het niet lang duurde of René had hem alles verteld van de noodlanding van de „Zilveren Albatros" en het verraad van Lopez. „Lopez?" mijnheer Timmers dacht even na. „Ik geloof, dat er iemand van die naam hier aan boord is. Hij is mager, heeft een bruine gelaatskleur en een donkere hangsnor", „Dat is de man!" riepen Koen en René tegelijkertijd. ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1939. Hilversum II. 301.3 m. VARA-uitzending. 10.0010.20 v.m. en 7.S0—8.00 VPRO. 8.00 Eventueel Ber. ANP; Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrijven. 12.00 Gramofoonmuziek. 2.00 Filmpraatje. 2.15 Orgelspel. 3.00 Reportage. 3.30 Gramofoonmuziek. 4.30 üsperanto-uitzending. 4.50 VARA-Strijkorkest. 5.30 Filmland. 5.50 Orgelspel. 6.15 Uit de "roode jeugdbeweging. 6.45 Kinderleesclub. 7.00 V AR A-Kalender 7.05 Felicitaties. 7.10 Politiek radiojournaal. 7.30 Cyclus „Leekenspel en jeugdtooneel". 8.00 Herhaling SOS-berichten. 8.03 Berichten ANP, VARA-Varia. 8.15 Vraag en antwoord. 8.30 VARA-orl:est en solist. 9.10 „Verwarring en zekerheid", toespraak. 9.15 Vroolijke voordracht. 9.30 Gramofoonmuziek. 9.40 Vragenbus. 10.00 En nu... Oké. 11.00 Berichten ANP. 11.10 Radiotooneel. 11.305 2.00 Gramofoormuizek. 111. „Hij kwam aan boord met een reusachtigen kaffer, die schijnbaar de angst van de andere kaffers opwekte, toen hij naar het tusschen- dek ging. 1 ijn naam is Boo-loo of zo iets". „Boo-loo-la vroeg René. „Ja, ik geloof het wel," gaf mjjnheer Tim mers toe. Het kwam René zo ongelooflijk voor, dat hij nauwelijks zijn oren kon geloven. „Waar kwamen Lopez en Boo-loo-la aan boord?" vroeg hij. „Bij een van de jungle-nederzettingen, en kele uren geleden", was het antwoord. 112. „U bent heel nieuwsgierig naar dat twee tal", zei de ambtenaar. „Ja, dat komt, omdat het ons zoo onwaar- schijnlijk voorkomt, dat Lopez en Boo-loo-la goede vrienden zijn". „Men kan niet altijd van de kaffers op a-n", zei mijnheer Timmers. „Als er soms iets is, dat ik voor U doen kan, aarzelt U dan niet, vraag het mij gerust." „Dank U wel", zei René, „ik zal het aan mijnheer Hendriks vertellen de ontdek kingsreiziger, weet U wel, die achter is ge bleven op het eiland bij de vliegmachine." Hilversum II. 301.5 m. KR >uitzending. g.009.15 en 10.00 Gramofoonmuziek. 11.30 Godsdienstig halfuur. 12.00 Berichten. 12.15 KRO-orkest (1.001.20 Gramofoonmu ziek). 2.00 Voor de r.jpere jeugd. 2.30 Gramofoonmuziek. 2.45 Kinderuur. 4.00 R.K. Mondharmonica-club „The White Yellow-Band". (4.10—4.20 Gramofoonmu ziek). 4.30 KRO-orkest. 5.15 Film. raatje. 5.30 Gramofoonmuziek. 5.45 KRO-Nachtegaaltjes. 6.15 Gramofoonmuziek. 6.20 Journalistiek weekoverzicht. 5.45 Gramofoonmuziek. 7.00 Berichten. 7.15 lauserie: „Medische Missi, in Oostersche landen". 7.35 Actueele aetherflitsen. meer mogelijk; de man was dood. Het hart stond stil. Een hand, die hij optilde, viel slap :er. Met de schaduw van zijn luguber werk nog over zijn geest, haastte Freddy zich de ka mer uit, verliet het huisje door de voordeur en liep er omheen naar een klein erf. De re gen was iets minder hevig, maar droop toch nog gest-dig voort. Achter het erf lag een houten gebouwtje. Hij opende de deur en opeens ontmoette zijn blik iets, dat hem een schok van vreugde gaf. Hij zag de vage omtrekken van een auto. „Alle menschen!" mompelde h(j. „De Ci troen!" Dit was zonder twijfel het voertuig, waar mede de reverend naar Aylsham vervoerd was! In minder dan geen tijd had Freddy den motor op gang en den wagen achteruit den weg op gereden. Toen keerde hij naar het huisje terug en schreef haastig een korte mededeeling die hij op in het oog vallende wijze op een stoel achterliet. Maar in zijn optimis tische blijdschap over het ontdekken van de auto was één geweldige hindernis niet direct tot hem doorgedrongen: zjjn onbekendheid met den weg naar Holt! Na tuurlijk zou hjj, eenmaal in Holt aangekomen, evenmin den weg weten naar het leege huis, waar zich het laatste hoofdstuk van zijn avon tuur zou afspelen; maa>- voor het oogenblik gold alleen de vraag, hoe hij het onbekende oord moest bereiken. Een stem uit de duisternis schudde Freddy uit zijn kwellend probleem wakker. „Neem me niet kwalijk, mijnheer", sprak die stem, „maar zou u me niet kunnen mee nemen?" Freddy draaide zich met een ruk op zijn zitplaats om. Het was de werkman. De ontmoeting was voor beiden een ver rassing. „Deksels", riep Freddy; „dat is een bof! Hoe kom je zoo gauw hier?" „Een man in een Ford heeft me laten mee rijden", lichtte de werkman in, „maar die zwenkte een mijl hier vandaan af. ..Hij kwam dichterbij en keek Freddy uitvorschend aan. „Hebt u ze nog te pakken gekregen?" „Nog niet". „Waar is mijn fiets?" „Die is op zoek naar de politie". „Die kar van me maakt een raren avond mee! En nu hebt u een auto „Ja maai daar schiet ik geen steek mee op, tenzij jij me den weg naar Holt kunt wij zen". „Holt?" herhaalde de werkman. „Er stond toch Aylsham op het papiertje?" „Jawel", legde Freddy uit, „maar ze z\jn al verder getrokken". „Naar Holt?" „Ja". „Hoe weet u dat?" „Dat kan ik je nu niet uitleggen, maar ik weet het zeker". „En gaat u ze achterna?" „Wat dacht je dan, kerel! En zeg me nu alsjeblief welken weg ik moet nemen". De werkman dacht even na. „Bichkeding door en dan door Saxthorpe Edgefield. In welk deel van Holt moet u zrjn?" „Hemel nog aan toe, wat komt dat er nu op aan!" sputterde Freddy wanhopig. Want plotseling werd hij zich bewust, dat het er héél erg op aan kwam. „Ik moet probeeren een leeg huis te vinden, ergens buiten Holt", voegde hij er aan toe. „En hoe wou u dat doen?" informeerde de werkman op zijn gemoedelijk-trage manier. „Misschien vind ik in Holt iemand, die me vlugger en beter kan helpen dan jij", ant woordde Freddy nijdig. De werkman bleef ongevoelig voor den bit sen toon. „Misschien vindt u m(j wel in Holt", ver klaarde hij onverstoorbaar. „Tenminste als u mij mee wilt nemen. Dat heb ik u immers daar net al gevraagd". „Wat! Bedoel je, dat je met me mee wilt gaan?" „O jawel", was het rustige bescheid. „Spring er in, man, spring er in!" barstte Freddy uit, buiten zichzelf van verrukking dat hij zoo onverwacht een bondgenoot ge kregen had. „Misschien ben jij in staat om me dat huis te helpen vinden!" „We zullen het in elk geval probeeren, mijnheer", zei de werkman terwijl hjj instapte. „U gaat nu eerst een einde rechtuit. Ik zal u wel zeggen, waar u moet afslaan. Ik heb na melijk in Holt gewoond". „Waar woon je dan nu?" vroeg hij. „In Aylsham". De werkman liet een norsch-klinkend, on verstaanbaar gemompel hooren en toen was er een zwijgen, terwijl de Citroen tusschen de donkere, druipende boomen doorgleed. Verscheidene kilometers verder stoof 'n an dere auto over den 'limmenden weg, 'n don- kerroode wagen... een Armstrong Siddeley... met vijf menschen erin De oogen van vier van hen waren open, maar die van de vijfde persoon gesloten. En ofschoon die vijfde ge kneveld was, een doek voor de mond gebon den had. en handen noch voeten kon bewegen, was in haar hart een wonderbaarlijke triomf. Spoedig zou ze daar zijn. waar ze boven alles zijn wilde, waarvoor' ze alles trotseerde om er te komen. En wat daarna gebeurde, wel, dat verborg de toekomst in haar schoot... 8.00 Berichten ANP, mededeelingen. 8.15 Meditatie met muzikale omlijsting. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.45 Gevarieerd programma. 10.30 Berichten ANP. 10.40 „Het onveragnkelijke Rijk", causerie met muzikale omlijsting. 11.1012.00 Gramofoonmuziek. XXIII. Middernacht. Het was precies middernacht, toen de Cl- troën zijn weg zocht daar een afgelegen en woest gedeelte van Holt. Links van den kleinen wagen, terzijde van den slikkerigen weg, teekende zich donker ge boomte ai en daarachter het silhouet van een gedeelte van een groot huis. „Kan het dit zijn?" fluisterde Freddy. „Ja, ik heb hier wel aan gedacht", gaf de werkman toe „Voor zoover ik weet staat het al vijf jaar leeg". Komende uit de richting Aylsham, waren ze nog langs enkele andere onbewoonde, af zonderlijk staande huizen gereden, maar die bevonden zich alle veel dichter bij de kom van het dorp en geen ervan had zoo'n spook- achtigen indruk van sinistere verlatenheid op hen gemaakt als dit. Het lag voor de hand, dat als er in de omgeving van Holt een een zame behuizing voor het uitvoeren van mis dadige plannen in aanmerking kwam, het deze moest zijn. Freddy kon dan ook de welkome gedachte niet onderdrukken, dat zijn geluksster hem goed had geleid. „Ik zal hier stilhouden", hernam hij, nog steeds op fluistertoon, toen zij een boschje dicht kreupelhout genaderd waren. „Ze moe ten ons niet hooren aankomen". Hij draaide van den weg af op het hobbe lige groen en stuurde zco behoedzaam moge lijk naar de beschermende boschjes. Ze be vonden zich links van den weg, waar ook het huis een flink eind naar achteren lag. „Hier stappen we uit", besliste Freddy, z\jn lichten doovend. „Onthoud de plek, ouwe jon gen. Als we terugkomen, konden we wel eens haast hebben!" Ze verlieten de wagen in de veilige beschut ting van het kreupelhout en begonnen slui pend de ruige vlakte, die hen van het huis scheidde, over te steken. Tusschen hard gras en heidekruid verhieven zich onregelmatige lage boschjes. Het donkere huis was thans geen vijftig meter meer verwijderd. Achter de beide man nen, die het omzichtig naderden, lag de ive» die een eind verder dan waar zij die verlaten hadden, op den hoofdweg uitkwam en recht streeks naar het huis leidde. Hoe meer de afstand naar het huis verminderde, hoe hoo- ger de omringende boomen werden. Een ijze ren poorthek sloeg een gat in het geboomte en door de opening werd het lagere gedeelte van het gebouw thans zichtbaar (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 7