Duitschland actief Koortsachtige arbeid achter de schermen van het Westfront Men kan niet tegelijk weldoener en Shylock zijn in de Scandinavische wateren Postvlucbten op Indië Duitsche zeemacht heeft wijde armen Drukke dagen voor de Aardappeloogst overvloedig Wetsontwerp gemeente fondsbelasting verschenen De ffArk Royal" in goede conditie Acht Zweedsche schepen opgebracht Italiaansche oceaanstoomers Duitsche troepen rukken Warschau binnen Kardinaal Mundclcin overleden Britsche vliegtuigen boven Berlijn De Britsche kanonneerbooteo in de Jangtse terug Recht over Duitschers in Engeland Deensch schip getorpedeerd. Zeeoorlog op de Noordzee afge- loopen, zeggen de geallieerden. TORPEDEEREN DE DUITSCHERS NU ALLES WAT ZIJ TEGENKOMEN? Volgons een mcdedeeling der Zweedsche Marine zijn gister acht Zweedsche stoom- •chepen door Duitsche oorlogsschepen opge bracht. Het Zweedsche stoomschip „Gun", op weg naar Antwerpen, is in het Skagerak door een Duitsche duikboot tot zinken gebracht. De uit achttien koppen bestaande beman ning is door een Deensch schip gered. De gezagvoerder van de „Gun" heeft in een interview na zijn aan komst in Helsingborg verklaard, dat hij met twee van zijn mannen bevel hadden gekregen om aan boord van de duikboot te gaan, terwijl een Duitsch officier en drie manschap pen aan boord gingen van de „Gun" om het schip tot zinken te brengen. Intusschen verscheen een Britsche duikboot en de Duitsche onderzeeër dook met de Zweden aan boord. Hij bleef zeven uur onder water. Gedu rende dien tijd vuurde de duikboot drie torpedo's af, welke naar de duik bootkapitein verklaarde, den Brit- schen onderzeeër tot zinken moesten hebben gebracht. Alle havens gewaarschuwd. Reuter meldt uit Kopenhagen: „Alle ha vens in de nabijheid van de plaats, waar de Duitsche duikboot na de „Gun" tot zinken gebracht te hebben, onderdook, zijn gewaar schuwd, dat zich een duikboot in de buurt bevindt. Men gelooft, dat de Duitschers er thans op uit zijn, evenals in den laatsten oorlog, alles tot zinken te brengen, wat zij in het oog krijgen, om te trachten voorraden te verkrijgen en de neutrale landen te dwin gen in de Duitsche wenschen toe te stem men". Vlootescorte overwogen. den handel tusschen de Scandinavischen lan den en de Britsche eilanden af te snijden. In werkelijkheid kunnen de Duitsche duik- booten niet meer hopen, op den Atlanti- schen Oceaan eenzame prooi tegen te ko men, omdat elk transport thans gecon- voyeerd is, zoodat elke aanval op deze koop va-ardijvloten, die beschermd zijn door pa trouillevaartuigen en zelfs door vliegtuigen, een zelfmoordpoging .zou zijn van de beman ning der duikboot-, die een aanval zou wa gon. (De recente torpedeering van de clement toont duidelijk dat dit nog maar een veron derstelling en geenszins een axioma is, Red) Volgens een inlichting van de Fransche admiraliteit zouden admiraal Raeder en Ilitler zelf in Wilhelmshaven bij het ver trek van de tweede groep onderzeeërs aan wezig zijn geweest om de moreel geschokte bemanningen aan te moedigen. De beper king der duikboot activiteit tot de Oostzee en de wateren bij de Duitsche kust kan ook verklaard worden door de verliezen, welke de duikbooten met een groote actieradius, die in staat zijn tot Transatlantische kruis tochten, hebben geleden. Dat zijn de onderzeeërs van meer dan 250 ton, waarvan de Duitsche vloot er vol gens officieele opgaven slechts 18 bezat op 1 Januari j.1. en die in de eerste weken van den oorlog optraden. Volgens deze hy pothese zou de Duitsche vloot dus nog hoofdzakelijk beschikken over kleine duik booten van maximaal 250 ton, waarvan zij volgens de officieele statistiek 25 exempla ren zou hebben. Deze duikbooten zijn ab soluut ongeschikt voor lange tochten doch kunnen in de Oostzee en in de 'Scandina vische wateren uitstekend dienst doen. Hoe dit ook zij: in de laatste vier dagen ging slechts één Britscli koopvaardijschip verlo ren, doch werden 50 Scandinavische sche pen aangehouden, waarvan er zeven tot zinken werden gebracht. VAN BEIDE ZIJDEN WORDEN Engelsche boot in het zuidelijk deel van den A.tlantischen Oceaan vernietigd. EEN TWEEDE EMBDEN AAN HET WEEK? Het blijkt dat het Duitsche opperbevel ter zee er niet voor terugschrikt de strijd krachten zeer ver van huis te sturen, want het Britsche ministerie van voorlichting deelt mede, dat het Britsche stoomschip „Clement" in het zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan tot zinken is gebracht. Natuurlijk moet de Duitsche bodem zóó ver van zijn basis op een of andere manier van brandstof worden voorzien en prompt volgt dan ook een Britsche mededeeling, dat maatregelen worden genomen om dezen toestand onder de oogen te zien. Het is nog niet duidelijk van welk soort het vaartuig is, dat de Clement tot zinken bracht. Volgens de opvarenden is de „Clemient" van een afstand van ongeveer 300 meter gebombardeerd door een vaartuig, dat zij een kruiser noemden. Twee uur later zonk het schip. De bemanning bestond uit 49 koppen. Dan zou dus een tweede Emlbden aan liet werk zijn, een vaartuig als de be ruchte Duitsche kruiser uit den wereld oorlog, welke overal ontijdig opdook en zeer veel schade aanrichtte. Vijftien overlevenden van de „Clement" zijn door het Braziliaansche s.s. „Itatinga" aan boord genomen, toen zij in een open boot tusschen Pernambuco en Alagoas dre ven. Zij vertelden, dat de rest van de be manning in drie booten de „Clement" had verlaten, alvorens het schip was gezonken. De gezagvoerder was door de Duitschers gevangen genomen. Een boot is later te Ma- ceio aangekomen, twee sloepen worden nog verwacht. Nog 60.000 Amerikanen moeten naar hun vaderland terug. De Italiaansche bladen melden, dat vol gens geloofwaardige berichten het aantal Amerikanen, dat nog in Europa vertoeft en dat naar Amerika moet terugkeeren, on geveer 60.000 bedraagt. De meesten hunner zijn voornemens aan boord van Italiaan sche Oceaanstoomers te repatrieeren. De plaatsbespreking voor Italiaansche schepen blijft zoo groot, dat men aan boord van de oceaanstoomers talrijke nieuwe plaatsen heeft moeten inruimen door alle lokaliteiten, welke daarvoor geschikt wa ren, tot hutten te verbouwen. Terwijl de schepen, die varen op de lij nen naar Noord- en Zuid-Amerika zoo uit zonderlijk veel te doen hebben, hoewel dit waarschijnlijk slechts tijdelijk zal zijn, heb ben de schepen der Afrikaansche lijnen en de lijnen op het Verre Oosten, hun normale activiteit hervat Ook zij profitereen ervan, dat zij varen op zeeën, waar de vlag van andere landen door het conflict afwezig is. Vertrek van Aankomet te Torenvalk |sine:ap. 1 Oct. [Band. 1 Oct. (heenreis) l Wielewaal ]Calc j 0ct jeangk. 1 Oct. (heenreis) I Pelikaan |Napeis 1 Oct. [Alex. 1 Oct. (heenreis) I Nandoe hand. 1 Oct. Medan 1 Oct. (terugreis) I 1 Zeven dagen klokken luiden in Duitschland. Het opperbevel van de Duitsche weer macht maakt bekend: Gisterochtend zijn de eerste Duitsche troe pen zonder incidenten Warschau binnenge- rukt. De bezetting van Praga werd gisteren geëindigd. Het laatste steunpunt van den Poolschen tegenstand, het versterkte schier eiland Hela, heeft zich gisteren onvoorwaar delijk overgegeven, nog voor de door leger en oorlogsmarine gemeenschappelijk voorberei de aanval werd ten uitvoer gelegd. Zeven dagen klokken luiden. Ter gelegenheid van den intocht der Duit sche troepen in Warschau, zullen de kerken in geheel Duitschland ter herdenking van de overwinning en van de gevallenen van den dag van den intocht af gedurende zeven da gen des middags een uur lang de klokken luiden. Er zullen enorme partijen wor- den vervoederd. De aardappeloogst is dit j'aar overvloe dig en van goede kwaliteit, zoo werd de zer dagen, ter vergadering van het Kon. Ned. Landbouw Comité medegedeeld. Na aftrek van het kwantum, dat voor men- schelijke consumptie bestemd is, zullen er nog belangrijke hoeveelheden kunnen wor den uitgevoerd en vervoederd. In verband met de slechte vooruitzichten voor export is er dus alle kans op een inzinking der prijzen. Het gevolg zal dan zijn, dat er wegens het bestaande gebrek aan veevoe der enorme partijen consumptie- en poot- aardappelen zullen worden vervoerd. Uit een oogpunt van de voorziening der men- schelijke behoefte aan aardappelen is de ze gang van zaken hoogst bedenkelijk. Na eenige gedachtcnwisseling werd be sloten te pleiten voor: a. invoering van den denaturatietoeslag per 1 October en b. het bepalen van de denturatiever- goeding op f 1.50 per 100 Kg. Nog geen rekening gehouden met de bijzondere toestanden. Het Zweedsche dagblad Allehanda ver klaart op grond van gegevens van gezag hebbende zijde, dat binnenkort vlooteskor- tes gegeven zullen worden aan schepen in de Zweedsche territoriale wateren. Dit be sluit is genomen als gevolg van de recente inbreuken op de neutraliteitsbepalingen, waarbij o.m. gepoogd is( Zweedsche schepen te dwingen de territoriale wateren te verla ten. De escortes zullen bestaan uit torpedo- bootjagers- en andere oorlogsschepen. De schepen zijn gewaarschuwd dat zij geen hulp moeten verwachten wanneer zij buiten de territoriale limieten komen. Was de Vendia een duikbootval? De duikbootkapitein, die de Gun tot zin ken bracht is volgens zijn eigen verklaring aan de bemanning van dat schip, dezelfde commandant, die Zaterdag het Deensche schip de Vendia vernietigd heeft. De Duit sche lezing over dit geval is als volgt: Het Deensche stoomschip „Vendia" is op 30 September des morgens door een Duit sche duikboot op de gebruikelijke wijze ten behoeve van vaststelling der nationa liteit en lading gesommeerd te stoppen. Het trachtte zich door vluchten aan door zoeking te onttrekken. Toen het stoom schip daarop door de duikboot gedwongen' werd te stoppen, trachtte het de duikboot te rammen, Tegen deze flagrante vijande lijke daad trad de duikboot onmiddellijk op met wapengeweld door het stoomschip met een torpedoschot tot zinken te bren gen. Het overlevende deel der bemanning werd door de duikboot opgepikt en op een gewaarschuwd Deensch stoomschip over gebracht. ZIET DUITSCHLAND AF VAN DEN NOORDZEE-OORLOG? Het is te begrijpen dat de geallieerden deze inderdaad opmerkelijke daden der Duitsohe marine uitjeggen als een koersverandering in den zeeoorlog, zooals die van Duitsche zijde wordt gevoerd. Havas zegt den indruk te hebben, dat de tweede golf van Duitsche duikbooten, die zee hebben gekozen, afziet van den duikboo- tcnoorlog op de Noordzee en in den Atlanti schen oceaan en zich beperkt tot pogingen, Scherp criticaster van de Nazi daden. VERSTERKINGEN AANGEVOERD. We hebben zeker vast geslapen, zeggen de Duitschers. Het Fransche legerbericht van gisteravond luidt: „Plaatselijke vijandelijke aanvallen werden afgeslagen tgn zpiden van Saarlouis en in het oosten van het Saargebied. In deze laatste sireek schoot de vijandelijke artillerie op dé Duitsche plaatsen achter onze linies." De dag van gisteren werd gekenmerkt door aanvallen door de verdedigers der Siegfriedlinie. Deze aanvallen werden on dernomen op de twee plaatsen, waar de Fransche druk de laatste weken het sterkst was, ten westen en ten oosten van de be langrijke Duitsche positie Saarbruecken. De stelselmatige vórderingen der Fransche troepen aan weerszijden van dit belangrijke industriecentrum dwingt den tegenstander zijn gewone reserve te laten varen en te trachten zijn centrale positie door aanvallen lucht te geven, zegt het Fransche legerbe richt verder. De pogingen, die in het werk gesteld werden om den Franschen druk op de beide vleugels dezer stellingen te breken, werden overigens verijdeld door het vuur der automatische wapenen en het Fransche geschut, die de aanvallen afsloegen. Senator Borah over de neutrali- teitswetgeving, ZAL AMERIKA KUNNEN WEIGEREN ZIJN LEGERS TE ZENDEN? Senator Borah heeft in de senaats commissie voor buitenlandsche zaken in Amerika het woord gevoerd over de neutraliteitswet. Hij zeide niet in te zien, dat, wanneer het Congres het wapenembargo ophief, op welke wijze de Vereenigde Staten dan zou den kunnen weigeren legers te zen den om de geallieerden te helpen, „in hun uur van grooteren nood, wan neer dat uur ongelukkigerwijze mocht intreden". Britsche verkenningsvluchten. Onbewogen door de politieke gel>eiirtenis- sen in Oost-Europa gaan de Britsche troe pen in Frankrijk door, hun voorbereidingen te voltooien om tot actie over te gaan, aldus een ooggetuige ergens in Frankrijk tegen over een Iieutercorrespondent. Voigons de zen zegsman gaat achter een gordijn van geheimhouding het werk voordurend verder Bergen juist aangekomen materiaal komen van de havens en verdwijnen weer met bij na magische snelheid. Alle ontelbare leger- behoeften schijnen vertegenwoordigd te zijn Niets blijft Iangentijd opgestapeld op de ka den Een nauwkeurig georganiseerd trans portsysteem zet bet als een uurwerk in be weging opdat het in den kortst mogelijken tijd zijn eindbestemming bereikt. Om dezen ononderbroken arbeid te contro loeren werkt het organiscercnde hoofdkwar tier op volle kracht. De mannen werken eveneens zeer hard, hoewel hun comfort niet wordt verwaarloosd. ledereen is opgewekt- De Fransche en Britsche vliegtuigen, die verkenningen uitvoeren boven het weste lijk front zijn tot achter de hoofdmacht der Duitsche verdedigingslinie doorgedrongen. De inlichtingen, die zij meebrachten, hebben de reeds ontvangen rapporten bevestigd en aangevuld inzake het overbrengen van Duit sche strijdkrachten, die aan de operaties in Polen hebben deelgenomen, naar het Wes ten. Sommige troependeelen bevinden zich nog slechts op 200 k.111. afstand van de Sieg friedlinie, die zij in 2 of 3 dagen kunnen bereiken. Britsche actie gaat rustig voort. Het ministerie voor luchtvaart deelt mede dat met succes des nachts en overdag ver kenningsvluchten door de Royal Air Force zijn uitgevoerd boven Duitschland. Deze vluchten strekten zich tevens uit tot Berlijn en Potsdam. De vlucht van de „Royal Air Force" naar Berlijn was blijkbaar een volledige verras sing voor het luchtdoelgeschut. Toen dit tenslotte in werking kwam waren de ma ren den machines van de „R.A.F." reeds op haar terugreis. De Engelschen hebben pamfletten boven Berlijn uitgeworpen, doch tengevolge van den sterken wind, die uit tegengestelden richting kwam, weet men niet, hoeveel pamfletten in de stad zelf terecht zijn ge komen. Ten aanzien van het Engelsche bericht, volgens hetwelk Britsche verkennings-vlieg tuigen des nachts tot boven Berlijn en Potsdam gevlogen hebben, schrijft het Duitsche Nieuwsbureau, dat de bewoners van Noordduitschjand, Berlijn en Potsdam dan de vorige nacht klaarblijkelijk goed geslapen hebben, want zij hebben niets van dergelijke vijandelijke vliegtuigen ge merkt! Resumeerende kan uit de als gewoonlijk tegenstrijdige oorlogscommuniqué's worden opgemerkt, dat de groote strijd nog steeds niet is begonnen, doch heide partijen in koortsachtige haast hun versterkingen aan voeren. De Britsche admiraliteit heeft be sloten, verscheidene kanonneerboo- ten van de Jangtse terug te trek ken om elders in dienst te stellen. Het wordt niet gerechtvaardigd geacht deze schepen en hun uitste kend geoefende bemanningen in China te houden voor een taak, welke wel is waar nuttig kan worden genoemd, doch niet essentieel is voor de voortzetting van den oorlog. SENATOR BORAH. dan tot het Engelsche volk durven zeggen: ge kunt onze hulp krijgen, wanneer ge contant betaalt. Men kan niet tegelijk nationale weldoe ner en Shylock zijn. Indien het de oprechte bedoeling is wa penen te verschaffen, opdat de democratie behouden blijft, dan zult gij dje wapenen geven. Wij kunnen niet tot de wereld zeg gen: wij zullen de beschaving helpen, en in donzclfde adepa daaraan toevoegen: wij helpen alleen tegen contante betaling. Per soonlijk zie ik in den tegenwoordigen oor log niets anders dan een nieuw hoofdstuk in het bloedige boek der Europeesche machtspolitiek". Borah waarschuwde tenslotte de oorlog voerende landen de Amerikaansche rechten niet te schenden. „Ik hoop, dat wij buiten den oorlog kuhnen blijven, zeide hij. Ik weet niet, of dat mogelijk is: het ligt in Gods hand". Een aantal senatoren drukten Borah na zijn rede de hand, ook Pittman, die als voorzitter in zijn openingswoord het hui dige embargo op wapenuitvoer als ten gun ste van Duitschland aan de kaak had ge steld. ONDER BOERENWAGEN GERAAKT. Gistermiddag is 't tienjarig doohterjte van den heer H. Klein te Aarlanderveen onder een driewieligen boerenwagen geraakt, waarop het kind was geklommen 0111 mee naar school te rijden. Het meisje kreeg, toen het van den wagen wilde springen, een der wielen over het lichaam en was op slag dood. Amerikaansch marine-attaché woonde kerkdienst op 't vlieg- tuiginoederschip bij. De Amerikaansche marine-attaché te Londen, captain, Kirk, heeft een rapport gezonden aan het Amerikaansche departe ment van marine te Wsahington, waariii hij verklaart, een officieel bezoek te heb ben gebracht aan den Opperbevelhebber der Britsche thuisvloot. Kirk verklaarde, dat hij aan boord van de „Ark Royal" een kerkdienst bijwoonde cn bebf''" dit vliegtuigmoederschip alle andere schepen van de thuisvloot heeft gezien. Zij verkeerden alle ih uitmuntende conditie en toonden geen schade, die ver oorzaakt zou kunnen zijn door den Duit sch en luchtaanval van 26 dezer. In dit verband herinnert Reuter aan een vraag van de Duitsche radio-omroep, waar de „Ark Royal" was. Bij de behandeling van de z.g. millioenen- nota hebben wij er reeds uitvoerig op gewe zen, dat het ontwerp nationale inkomsten en winstbelasting zal worden ingetrokken en daarvoor in de plaats, als voorloopige maat regel zal komen, een heffing van opcenten op de gemeentefondsbelasting, de belasting dus, die de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeente bepaalt. De memorie van toelichting is thans verschenen en zegt o.a., bij het noe- men van de heffingen ad 15 over het be lastingjaar 19391910 en 15 over het be lastingjaar 19101911: Bij een raming van f 05.000.000 voor de opbrengst van de hoofd som dier belasting zullen de voorgestelde 45 opcenten ongeveer f30.000.000 opbrengen. Van dit bedrag komt evenwel slechts twee derden ten bate van het dienstjaar 1910, het overige een derde ten bate van het jaar 1941. Ten einde voor het dienstjaar 1910 de volle bate van f 30.000.000 te verkrijgen, is het 1100- dig, dat op de aanslagen in de gemeente fondsbelasting voor het belastingjaar 1939 1910 alsnog 15 opcenten worden geheven, wel ker opbrengst dan geheel ten bate van het dienstjaar 1910 moet worden gebracht (arti kel 3 van het ontwerp). Voor zooveel noodig wijst de minister er op, dat do onderwerpelijke opcenten bestemd zijn tot dekking van een tekort op den ge wonen dienst der rijksbegrooting, waarbij met de bijzondere uitgaven in verband met den internationalen toestand nog geen reke ning is gehouden", DE „ARK ROYAL". Kardinaal Mundelein, aartsbisschop van Chicago, is op 67-jarigen leeftijd overleden IIij heeft den laatsten tijd verschillende malen van zich doen spreken door zijn scherpe uitlatingen tegen het nazi-regiem. Geïnterneerd of vrij van naziver volging. Zeventig van de 108 rechtbanken, die zijn ingesteld om de positie te onderzoeken van de 60.000 „vijandelijke" vreemdelingen die zich in Engeland bevinden, zijn gisteren met hun zittingen aangevangen. Men verwacht, dat het onderzoek een ge- heele week zal duren. In vele gevallen werden in de paspoorten stempels aangebracht „vrij van interneering tot nadere aankondiging" of „uitgewekenen wegens nazi-vervolging." Voortgaande zeide Borah: „De eenige weg, dien ik kan zien om uit dezen oorlog te blij ven, is een einde van dien oorlog. Wanneer wij onze wetten en politiek gewijzigd heb ben, om wapens te zenden tot steun aan de geallieerden op grond van hun dringend be roep, gelijk wij openlijk en herhaaldelijk heb ben verklaard, zullen wij dan, kunnen wij dan, in het uur van grootere behoefte wei geren onze legers te zenden? Ik zie niet hoe wij dat zouden kunnen. Ik twijfel er zeer ernstig aan, of wij zouden weigeren. Wapens, munitie en oorlogstuig zijn zaken, waarmede gevochten wordt, leven wordt vernietigd, veldslagen worden gewon nen. Wij zullen in oorlog zijn vanaf den tijd, dat de machinerie in beweging is gesteld, die dit gereedschap naar de plaats van den oorlog brengt". Ten aanzien van het voorstel, vol gens hetwelk slechts tegen contante betaling verkocht zou worden, zei de Borah: „Onderstel, dat deze oor log eenige jaren zal duren, wie zal

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2