AKKERTJE Kebik en Zending, Boekbespreking Js&QieJibeh nieuw* Marktoverzicht Marktberichten Cocksdorp Opening cantine voor de militairen De Waal ïLiewjj-ó uit ZM V isscherij 492 Uit het politie-rapport &cPiaken Inlandsche beweging weert zich Dc Batavierlijn tusschen Rotter dam en Londen ezonden Ihsetlt II gs üsj S: Waarom zoudtGe nog hoofd pijn hebben, als Ge in een kwartier er van af kunt zijnl Neem 'n AKKERTJE het nieu we merkwaardige middel, dat alle pijnen vlug verdrijft en Uw lichaam niet schaadt. "AKKERTJES" zijn de geluk kige vinding van Apotheker Dumont in den gemakkelijk in te nemen ronden cachet- vorm, veel nagemaakt en toch nog nooit geëvenaard I Laat U niets anders aanpra ten en let op 't AKKER-merk. tegen pijnen, nare dagen, koorts, kou. Doos13 stuks -12 stuivers2 stuks - 2 stuivers. Het artillerie-instructieschip H.Ms. „Van Kinshergen" is Maandag uit de haven van Nieuwediep naar West-Indië xertrokken. Voor het vertrek van den oorlogsbodem bestond veel belangstelling. De wolveehandel had gister aan de markt een stug verloop, tengevolge van het vragen van hooge prijzen, die de handel blijkbaar niet durfde besteden, toch werden over het alge meen behoorlijke prijzen gemaakt. Voor lam meren werd gemiddeld 11.60 per stuk be taald, voor oude schapen 17.tot 19. hoogste prijs 20. Wol werd op de markt niet verhandeld, de prijs bedraagt ongeveer 1.05 per kg. In den loop van de week schijnt hier en daar 1.10 te zijn geboden, doch deze prijs kon nu op de markt niet worden gegeven. De rammenaanvoer was ook nu nog groot, de ruilhandel ging op de bekende wijze door, prijzen werden betaald van 20 tot 40, een prima dier werd verkocht voor 55. Vette varkens gelden op de boerderij onge veer 32 cent per pond, biggen op de markt 12 tot 15 per stuk. Verder werd door den heer Eelman een vier tal zware paarden aangevoerd, prijzen 250. tot 475.—. Koeien werden ditmaal niet aangevoerd, al leen enkele kalveren, waarvan de prijzen nogal uiteenliepen, 7 tot 20 per stuk. De eierenprijs aan de veiling steeg ook nu weer met 35 cent per 100 stuks bij vorige week. TEXEL, 2 October. 4 paarden 250475; 17 schapen 18—19; 17 rammen 2040; 102 lammeren 10—12; 5 kalveren 720; 5 biggen 12—15. TEXEL, 2 October. Aangevoerd: 50.000 eieren 58/62 kg 4.90—5.20; 62/64 kg f 5.15—5.35; 06/70 kg 5.45—5.80; 50/56 kg 3.95—4.70; 40/50 kg 2.854, alles per 100 stuks. Het gymnastieklokaal van de lagere school, alhier, zag er Zaterdagavond recht gezellig uit. In enkele dagen is het lokaal omgetooverd in een gezellig vertrek, dat moet dienen om de militairen in den mobilisatietijd ontspanning te geven. De wanden van het anders kale lokaal waren tot op de helft van de hoogte be spannen met piké, waaraan wandversiering prijkte. Een buffet, waar men diverse dranken kan koopen, gezellig bekleede tafeltjes, stoelen, banken, een kast, radio, sjoelbak, enz., enz., sierden het zoodanig op, dat men zich er al dadelijk op z'n gemak voelde. Om pl.m. 8 uur richtte luitenant Dulfers zich tot de aanwezigen om hun een hartelijk welkom toe te roepen, in 't bijzonder aan Ds. Visser van Den Burg, Pastoor Beckers en Ds. Salm van De Cocksdorp, en de heeren van het Comité voor Militairen op Texel en verder aan al de aanwezigen. Spreker drukte er zijn spijt over uit, dat burgemeester Kamp hier niet aanwezig kon zijn. Het doel, dat beoogd werd met deze vijfde cantine op Texel, was volgens spreker tweeërlei. In de eerste plaats dient het als gezellig verblijf voor de militairen en ten tweede is het de bedoeling om hier de geeste lijke en cultureele ontwikkeling der soldaten te bevorderen. Plannen hiervoor zullen nader uitgewerkt worden. Spreker hoopt tenslotte op een gelukkige verstandhouding tusschen de militairen en de burgerij. Hierna krijgt Ds. Visser van Den Burg het woord, die de cantine graag als een „tehuis" voor de militairen zou zien. Pastoor Beckers krijgt dan nog even het woord, en zette uiteen wat het doel was van deze cantine, n.1. den militairen geestelijken bystand te verleenen in moeilijke omstandig heden. De rest van den avond werd gezellig doorge bracht. Huib dc Rijmelaar droeg enkele van zijn gedichten voor, die zeer in den smaak vielen. SVC—TEXEL 3—1. Deze w"d-tr'jd eindigde in een 3—1 stand in het voordeel van SVC (ruststand 21). ONGEWENSCHT BEZOEK. Toen mej. H., die zich alleen in huis bevond, zich ter ruste wilde begeven, meende zij eenig gestommel op den trap te hooren. Inderdaad bleek een man naar boven te zijn gekomen, die echter zoodra het licht werd aangedraaid, de vlucht nam. Bij onderzoek bleek de man door het openschuiven van een raam het huis te zijn binnengedrongen. Van diefstal is echter niets gebleken. URK, 2 October 1939. Door 60 vaartuigen werd er j.1. Zaterdag aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd 6430 pond kuilpaling, van 25 tot 280 pond per vaartuig, prijs 1921% ct.498 pond lijn- of beugaal, 23%25% ct.; 730 pond snoek baars, 5% tot 6 ct. per pond en 431 manden nest, prijs 40 tot 45 ct. per mand. De vorige week werd de visscherij begun stigd door het mooie weder, zoodat het bedrijf ongestoord kon worden uitgeoefend, zoowel op de Noordzee als op het IJsselmeer. De Noord- zeevisscherij bestaat momenteel wegens de zeer vele gevaren alleen uit kustvisschery, welke uitsluitend voor IJmuiden en Schevenin- gen wordt uitgeoefend. De vischprijzen waren ge vorige week zeer hoog. De vangsten waren van matig tot goed te noemen. De week- besommingen van de kustvaartuigen waren gemiddeld 200 tot 350 gulden per vaartuig. De garnalenvisschers tot 300 gulden per vaartuig. De garnalen waren duur. Door zeer velen werd er alleen maar overdag gevischt. Noordzee- schol was hoog in prijs. Op de voormalige Zui derzee werd gevischt op: kuilpaling, hoekaal, nest en snoekbaars. De motorlooze zeilvaar- tuigen hadden per etmaal vangsten van 16 tot 35 pond per zeilvaartuig. Van deze soort kuil paling was de gemiddelde prijs 17 cent per pond. Per nacht werd er 5 tot 7 manden nest gevangen. Weer en windrichting waren voor deze visschers vrij goed. De weekresultaten waren van 20 tot 36 gld. per zeilvaartuig. De kleinste motorvaartuigen hadden per etmaal vangsten tot 140 pond kuilpaling. Deze soort vaartuigen hadden van 15 tot 25 manden nest gevangen. De weekbesommingen waren van 80 tot 120 gulden per klein motorvaartuig. De grootste motorvaartuigen hadden per etmaal vangsten tot 250 pond kuilpaling. Nestvang sten tot 35 manden. De vorige week waren de wcekbesommingen van 150 tot 215 gulden per groot motorvaartuig. De kleine kustlijnaalvisschers brachten per morgen vangsten aan de markt tot 18 pond hoekaal. Hiervan was de gemiddelde prijs 21 ct. per pond. De weekbesommingen waren 23 tot 28 gulden per kustvaartuig. Er was weinig geschikt aas te verkrijgen. De groote stoom- beugers maakten vangsten tot 70 pond hoek aal. Voor deze eerste soort heekaal werd ge- middel 25 ct. per pond betaald. De weekbe- semmingen waren 50 tot 75 gulden per s'/oom- beuger. De gemiddelde prijs van de snoekbaars was 6% ct. per pond. De vangs'en waren per etmaal 50 tot 80 pond snoekbaars. Deze was groot van stuk. De vorige week werd een geen gestuurde visch van IJmuiden of elders a'hier afgeslagen. Verleden week (25 tot en met 30 September) werd door 6 tot 60 vaartuigen per dag aan den Gemeentelijken Vischafslag alb^r awgevoerd: 16290 pond kuilpaling, prijs 15 tot 23% ct.; 1529 pond lijn- of beugaal, 18 tot 29% ct., 4610 nond snoekbaars, 5 tot 8 cent oer pond, en 980 manden nest, prijs 40 tot 50 ct. per mand. 492 stond er op haar ring. Ze was postduif. En als je postduif bent dan moet je voor je eigenaar soms korte, soms lange vluchten maken. Meestal kom je op tijd thuis, maar het gebeurt ook wel eens dat zulks niet het geval is. Waarschijnlijk had 492 vandaag een lange vlucht achter den rug. Waarschijnlijk ook was ze reeds dicht bij huis, de duisternis echter belette haar verder te vliegen. Ergens in de duinen bij een uitkijkpost is ze neergestreken, waar een schildwacht haar verwonderd in z'n ruwe handen nam. Heer lijk warm was het in die handen die daarnet nog het koude staal van een geweer omvat ten. Beschut tegen de koude Oostenwind kroop ze dicht tegen hem aan, de oogjes dicht. Later toen de wacht afgelost was is ze meegegaan naar een schuurtje waar een pe troleumlampje een schaars licht en een wal gelijk luchtje verspreidde. Daar werd gaarne een plaatsje voor den nacht voor haar inge ruimd en wat eten aangeboden. Van het eten maakte ze geen gebruik, blijkbaar waren de vermoeienissen haar te groot geweest. Voor haar is de nacht ongemerkt voorbij gegaan en den volgenden morgen was ze vol doende uitgerust om haar onderbroken vlucht te hervatten. Met den wensch dat ze nu gauw behouden thuis mocht zijn heeft ze de wacht verlaten, zich in de lucht verheven, richting -~czocht en waarschijnlijk ook gevonden. 1 October 1939. Ergens op wacht. Het afscheid van vader en kind bij het vertrek van het artillerie-instructieschip H.Ms. V< Kinshergen" uit Nieuwediep naar de West. AUTO-CAPRIOLEN. Gisteravond reed te omstreeks 9 uur op den Parallelweg een militaire auto, waarin zich een aantal soldaten bevonden. Terwijl vrij hard gereden, werd, kwam het bovenstel van de auto in aanraking met een der boompjes, ten gevolge waarvan de bak er afsloeg. De mili tairen bleken niet gewond te zijn. Met man en macht heeft men de bak ter olaatse gesloopt, aangezien deze een leelijke sta-in-den-weg bleek voor 't passeerend ver keer. WAAR ZIJN DE FIETSEN? De fietsenmisère neemt blijkbaar nimmer een einde. Alleen gisteren verdwenen maar liefst niet minder dan 3 vehikels. Het eene stond op de Hoofdgracht, het andere in de Torensteeg en nummer drie aan de Binnen haven. Geen enkel dezer fietsen had men op slot gezet JONGEN BREEKT EEN BEEN. Gistermorgen werd bij de politie telefonisch kennis gegeven van het feit, dat een jongen, die bij de school in de Oostslootstraat aan het spelen was, een ongeluk was overkomen. Bij onderzoek bleek, dat de jongen aan het spelen was geweest en bij het springen over een touw was komen te vallen en daarbij vrij ernstig bezeerd was. Een spierscheuring en een verwonding boven de linkerknie werden geconstateerd. Nadat eerste hulp verleend was werd de jongen per politie-auto naar zijn woning vervoerd. De üd ,oo schaken is weer aangebroken. Nu du *en langer worden, zullen velen zich weer aan dit bijzonder interessante spel, dat een gezonde afwisseling is na den dage- lijkschen arbeid, wijden. Ter inleiding van het winterseizoen zal hedenavond om 8 uur, in het clublokaal van „Morphy" (bovenzaal Kegelhuis) een ontmoe ting plaats vinden tusschen onze beide Helder- sche schaakclubs. Zeer zeker belooft deze z.g. massakamp een bijzondere match te worden, daar beide club$ hoe langer hoe meer aan elkaar gewaagd worden. Tevens zal een gedelegeerde de prijzen uit reiken, die behaald werden in den strijd om het kampioenschap van Den Helder. Men wil „volwaardig" parlement. Onder groote belangstelling is Zondag te Batavia de eerste openbare vergadering ge houden van „Gapi", de federatie van Inland sche politieke partijen. Ongeveer 3000 personen woonden de verga dering bij, waaronder o.a. de voorzitter van den Volksraad, mr. Jonkman, een vertegen woordiger van het kantoor voor Inlandsche zaken en vertegenwoordigers van 53 vereeni- gingen. Voorts werd groote belangstelling aan den dag gelegd van de zijde der Chinee- sche en Maleische bladen. Vele sprekers voerden gedurende de bijeen komst het woord, waarbij alle redevoeringen gericht waren op de instelling van een vol waardig parlement voor Nederlandsch-Indië. Ten slotte verklaarde een aanwezig lid van het hoofdbestuur van de partij der Indische Arabieren, dat zijn organisatie eveneens een staatkundige hervorming noodig acht, en gaarne met de „Gapi" zal samenwerken. (Aneta). Dinsdag a.s. geen dienst. AMSTERDAM, 2 October. Men deelt ons mede, dat de dienst, welke Dinsdag, Woensdag en Zaterdag tusschen Rotterdam en Londen wordt onderhouden, Dinsdag 3 October a.s. niet doorgaat. °n verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Den Helder, 1 October 1939. Mijnheer de Redacteur! Mogen ondergeteekenden eenige regels in Uw blad plaatsen? U bij voorbaat dankende. Wie van onze stadgenooten wil ons helpen aan een paar kleine kacheltjes wat mannen- bovenkleeren en wat mannenschoenen, indien mogelijk in goeden staat? Bij voorbaat onzen dank. A. GOIJJER, Californiestraat 71. C. GRAAF, Spoorstraat 154, K. GEUS, P. Heinstraat 46. GEZAMENLIJKE BOODSCHAP. De aartsbisschop van Canterbury voor de Engclsche Staatskerk, dr. Archibald Main voor dc Kerk van Schotland en Robert Bond voor den Federatieven Raad van Evangelische Vrije kerken, samen alzoo de geheele Protestantsche wereld van Groot-Brittannië vertegenwoordi gend, hebben een gemeenschappelijke bood schap tot de Britsche bevolking gericht. Na het Engelsche standpunt inzake dezen oorlog uiteengezet te hebben en dit ook weer voor kerkelijke rekening te hebben genomen, zeggen zij: „Wij kunnen niet tot God gaan en Hem onze zaak voorleggen indien daar eenige zelfverheffing in onze harten ware. Zijn oor deel is over de wereld voor het veronachtzamen der wetten van zijn koninkrijk door alle naties. Daarom behooren wij dit conflict in te gaan in den geest der boetedoening. Daarom zullen wij bidden, voor den koning en de regeering, voor 's konings weermacht ter zee, te land èn in de lucht, en' alle mannen en vrouwen, die in ecnigerlei wijze hun vaderland dienen, ook dat zij in het handhaven der eer van hun land ook de eer van hun eigen menschelijkhcid handha ven. En voorts is daar nog een duidelijke maar moeilijke taak voor den Christel, geest. Het is deze, dat met Gods hulp, hoe groot de provo catie ook zij en in weerwil van al de harts tochten, die de oorlog opwekt, wij weigeren zul len om woorden en gedachten uit te dragen van slechten wil of van haat ten aanzien van de mcnschen, die onze vijanden moeten zijn". EVANGELISATIE-VELDTOCHT. In de Verecnigde Staten van Noord-Amerika zal in 19j0191/1 opnieuw een groote evangeli satie-veldtocht worden gehouden, voor welke de voorbereiding reeds sterk aan den gang is. Den 29sten September wordt te Kansas City een vergadering gehoudenwaar het geheele pro gram geregeld wordt. Men zal den veldtocht beginnen met een groote conferentie, precies een jaar na de voorbereidingsconferentie, dus op 29 September 191/0 en eveneens te Kansas City. Daarna volgen in verschillende steden achtdaagsche conferenties (bij den vorigen veldtocht in 19361937 werden conferenties van slechts vier dagen gehouden)De 251/0 sprekers op deze achtdaagsche conferenties zul len tot de meest vooraanstaande kerkelijke lei- dersgroepen behooren. Men zal er hierbij bij zonder op letten, dat de sprekers op de hoogte zullen zijn met het sociale leven en den be roepsarbeid der werkers, opdat het contact met het groote publiek zoo levendig mogelijk kan zijn. Hoe de Oorlog van 1939 ontstond. Samengesteld door A. Cohen, hoofdredacteur A.N.P., ingel. door Dr. H. Colijn. Uitgegeven bij Andries Blitz, A'dam. Ingen. 0.95, geb. 1.95. Niemand heeft den oorlog gewild, de staatslieden hebben zich met inspanning van alle krachten verzet tegen den stroom, die allen meesleepte en die onherroepelijk voer de tot den krijg, waardoor Europa thans wordt geteisterd en waarvan de gevolgen niet zijn de overzien. Men vraagt zich af, hoe en waardoor is het tot deze amp gekomen, langs welke banen heeft zich de toestand ont wikkeld tot wat hij nu is. Daarop geven de kranten slechts een mvolledige kijk, omdat zij niet ten volle overzichtelijk kunnen zijn door het groot aantal berichten, uit allerlei bron. Om overzichtelijk te kunnen zijr. moet het essentiëele worden samengevat, waardoor wel opzettelijk wordt vereenvoudigd, wat dus on volledigheid beteekent, maar waardoor het verband duidelijker zichtbaar wordt. Dr. Colijn zegt ter inleiding en aanbeveling: „Er gebeurt in een jaar tijds zooveel en de wijze waarop de feiten en de overwegingen van genome" beslissingen moeten worden be oordeeld is in sterke mate afhankelijk van de voorlichting die gegev n wordt. Die voorlich ting is in Duitschland uiteraard in anderen toonaard gezet dan in Engeland en Frankrijk en in de neutrale landen wordt het lied op nog weer andere wijs gezongen. Het is voor den gewonen lezer van dagbladen niet zoo eenvoudig uit dezen stroom van vaak zeer tegenstrijdige oordeelvellingen d e waarheid op de visschen." Daarom komt deze samenvatting van den heer A. Cohen den belangstellenden kranten lezer te hulp. Hij geeft in zijn: „Hoe de oor log van 1939 ontstond" een duidelijk, over zichtelijk, logisch verhaal van de elkaar in razend tempo opvolgende gebeurtenissen in het jaar 1939. Dit boek poogt in het over stelpende feitenmateriaal een weg te wijzen, en is daar o.L, voor zoover dat mogelijk was, in geslaagd. De authentieke briefwisselingen, démar ches en redevoeringen van staatslieden dier landen, welke thans in oorlog gewikkeld zijn, benevens de teksten van de oproepen, welke door Z.H. de Paus, Z.M. de Koning van Bel gië, H.M. Koningin Wilhelmina, President Roosevelt, Mussolini, den Hertog van Windsnr e.a. tot de betrokken regeering zijn gericht ->m den vrede te behouden, zijn in chrono- 'ogische volgorde gerangschikt. Wat is dat? De zoojuist verschenen afleveringen 23 en 24 van de Encyclopedie voor Jongeren „Wat is Dat?" loopen van Staten-Geneaal tot Ver- riest en van Versailles tot Zwingli. In deze afleveringci worden onder meer behandeld de woorden Steendruk, Steenkool, Sterren, Suiker (Een buitengewoon zoet ver haal...) Sumatra, Tabak, Telefoon, Telegraaf, Televisie, Tennis, Thorbecke, Toneel, Trans vaal, Tromp, Uilenspiegel, Vaticaan, Vene tië, Vinei, Vlaamse Beweging, Visserij, Voet bal, Volkenbond, Waterloo, Wegenbouw, We ven, Wilhelmina, Zeevaart, Zeilen, Zon, Zuid- Afrikaanse Unie en Zwemmen. Wij noemen slechts enkele woorden uit de vele, waarover in deze Encyclopedie voor de Jeugd vertelt wordt en die ons door bijzonder aardige behandeling van het onderwerp of door de aantrekkelijxe illustratie's hebben getroffen. De kleurenplaten in deze afleveringen be hooren bjj de afleveringen Transvaal en Win tersport. De Encyclopadie voor Jongeren „Wat ia dat'' is verschenen in 24 maandelijksche afle veringen, die in drie haifleeren banden gebon den kunnen worden. Talrijke personen van naam hebben meegewerkt. De redactie be rustte bij mevrouw R. de Ruvter—van der Feer. J Uitgevers zijn de Hollandia Drukkerij N.V. te Baarn.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6