DE POKERPARTIJ HITLER-STALIN Wat zuilen we eten? Alfred Nobel Wie wordt winnaar? Drie - in - de - pan de „gekke uitvinder" VERLOF Radioprogramma Ruslands „neutraliteit" moet duur betaald worden MOSKOU OF DE DOOS VAN PAN- DORA. ALLE VERRASSINGEN LIGGEN ER IN VERBORGEN. De gemakkelijke verovering van Oost-Polen moet de Russen op nieu wen buit belust gemaakt hebben. De groote poker-partij HitierStalin aldus betitelde prof. Grondijs on langs datgene, wat zich op het oogenblik tussohen Berlijn en Mos kou afspeelt. Een partij poker om een geweldigen inzet wordt inder daad in Europa gesipeeldl maar het heeft er na de onderteekening van de nieuwe DuitschRussische overeenkomst veel van weg, dat het niet Hitier en Stalin zijn, die hun zaken voor elkaar geheim hou den en om het hardst bluffen. Veel eer schijnt het dat zij in een meer algemeene partij poker combine maken en derhalve, ook indien zij de zwakkere kaart in handen moch ten hebben, zich tegenover de Wes- tersohe democratieën in het voor deel moeten bevinden. De afspraak bij deze combine, die overigens in het pokerspel als weinig eerlijk wordt beschouwd, moet dan ge weest zijn, dat het voorloopig Sta lin is, die het grootste deel van de winst mag opstrijken. Men moet er, wil men de DuitschRussi sche samenwerking naar haar werkelijke waarde beoordeelen, van uit gaan, dat Sta lin Duitschland niet steunt om der wille van Hitler's schoone blauwe Germaansche oogen, evenals omgekeerd Berlijn uit pure liefde voor de Sovjet de Oekrainsche en Wit-Russische deelen aan de Russen heeft overgelaten, In de groote politiek van twee zoo geheel anders geaarde staten als Duitschland en Rusland kunnen gevoelsoverwegingen nau welijks een rol spelen en geven slechts nauwkeurig afgewogen voor- en nadeelen den doorslag. Werken deze twee groote mogendheden samen, dan moeten er óf ge meenschappelijke belangen bestaan, óf de partij die het meeste belang bij den steun van den ander heeft, om dezen te verkrij gen een prijs betalen, die voor den ander aantrekkelijk genoeg is om zijn medewer king te verleenen, óf en dit is de derde mogelijkheid de eene partij moet over dwangmiddelen beschikken om den ander gewillig te maken. Op welke van deze drie mogelijkheden is nu de Duitsch—Russische samenwerking gebaseerd? Men zou haast zeggen op geen van allen en toch ook weer op alle drie. GEMEENSCHAPPELIJKE DUITSCH— RUSSISCHE BELANGEN? Zeker, maar niet van dien omvang, dat daardoor een samenwerking zooals deze op het oogenblik inderdaad bestaat, verklaard kan worden. Het is waar, dat Duitschland en Rusland elkaar economisch goed kun nen aanvullen. Duitschland heeft behoefte aan Russische grondstoffen, Rusland aan machinerieën en vooral goede technische voorlichting. Maar ten eerste is op het oogenblik nog de vraag of Rusland reeds onmiddellijk in staat is, om ondanks zijn groote rijkdommen, voldoende grondstoffen te leveren en machinerieën en technische voorlichting zou het ook uit andere lan den, b.v. uit Amerika en Engeland hebben kunnen krijgen, wanneer het dit gewild had. Wellicht zullen de economische moge lijkheden bij een samengaan met Duitsch land grooter zijn dan met eenig ander land. maar zeker zijn zij niet groot genoeg om de nieuwe vriendschap tusschen de beide landen alleen te kunnen verklaren. Beschouwen wij nu het. tweede punt. Het staat vast, dat op het oogenblik, dat Duitschland besloot contact met de Russen te zoeken, 't zich in 'n zwakkere positie be vond. Duitschland, niet Rusland, werd be dreigd met een omsingeling. Rusland had daar zelfs, wanneer het dit gewenscht had, veel aan kunnen hebben en door een han dig gemanoeuvreer daaruit zeker ook be paalde voordeelen kunnen trekken. Dat het tenslotte besloot met Duitschland samen te gaan, kan dus enkel en alleen een gevolg zijn van het feit, dat Berlijn aan Moskou een grooteren prijs in het vooruitzicht, stel de, dan het van de Westersche democratieën ooit had kunnen krijgen. Wij kennen dezen prijs thans. Het Oostelijk deel van Polen en een versterking van den Russischen in- vL'|P of zelfs een annexatie in de richting van de Baltische staten, vooral van Est land. HOOGE PRIJS VOOR HET l> GESCHENK! Het was dit geschenk want anders dan een geschenk kan men het niet noemen de Duitsche mi litairen hebben immers verreweg het voornaamste werk gedaan dat Moskou bewoog, zich niet tegen een verwezenlijking van de Duit sche aspiraties in Polen te verzet ten. Of deze prijs door Duitschland niet te duur betaald is? Inderdaad moet door de Russische machtsuit breiding naar het Westen de in vloed v. Moskou stijgen in de Slavi sche deelen van Zuid-Oost en Mid den-Europa, een ontwikkeling, die zich onder zekere omstandigheden- ook tegen Duitschland zou kunnen uitwerken. Iets, wat men ook openlijk toegeeft. Anderzijds meent men echter, dat een dergelijke ontwikkeling niet behoeft in te tre den. Duitschland immers zoekt in het Slavische Zuid-Oosten geen ge biedsuitbreiding maar slechts le veranciers en men acht het heel goed mogelijk hier een scherpe grens tusschen de Slavische politie ke en cultureele en de economische belangen te trekken, wijl Rusland op handelsgebied geenszins bij Zuid Oost-Europa geïnteresseerd is. ZAL RUSLAND NU NEUTRAAL BLIJVEN? Het in het vredesvoorstel aan Londen en Parijs uitgesproken dreigement bewijst, dat Rusland reeds op het oogenblik niet meer neutraal is en zich tegen Engeland naast Duitschland heeft, geschaald. Want men mag wel aannemen, ook al laat de Wil- helmstrasse zich daarop het oogeblik nog niet over uit dat de vrede, dien men met Engeland en Frankrijk wenscht ook een op lossing van het koloniale vraagstuk zal moeten omvatten, terwijl verder..nog Italië een duit in het zakje zal doen en zijn aspi raties ingewilligd zal willen zien. Kan men in Moskou aannemen, dat Londen en Parijs onder derge lijke voorwaarden den vrede wen- schen1? Het scliijint wel bijna uitge sloten te zijn. In Moskou moet men dus reeds rekening houden met de mogelijkheid, dat het tot een over leg tussohen Berlijn en Moskou komt en het kan haast niet anders of een militair pact zal daarvan het gevolg zijn. Reeds op het oogenblik spreekt men in Berlijn openlijk over een mogelijk militair verbond, hoewel men in officieele kringen tegenover dergelijke geruchten natuurlijk nog de noodige reserves in acht neemt. Voor Moskou heeft een dergelijk pact voor- en nadeelen, maar te Berlijn meent men in ieder geval dat de voordeelen grooter zijn. Een nadeel voor Moskou is, dat bij de ineenstorting van het Britsche wereldrijk, die het doel van den Duitsch-Russischen oorlog tegen Engeland zou moeten zijn, de Japanners in het Verre Oosten de handen geheel vrij krijgen en zich tegen de Russi sche posities in Oost-Siberiö zouden kunnen richten. Maar dat acht men van later zorg. Trou wens men acht het zeer goed mogelijk, dat ook Japan zich zal aansluiten bij een Rus- sisch-Duitsch blok. HET DUIVELTJE IN HET MOSKOUSCHE DOOSJE. In zooverre echter moet het militaire pact met Duitschland een bijzondere aan trekkelijkheid bezitten, omdat dit aan de Sovjet de mogelijkheid biedt in Midden-Azië waar de Britsche en de Russische belangen reeds op elkaar botsten, zijn positie te ver sterken. Dit hoeft niet slechts tot Tibet en Afghanistan beperkt te blijven. De Russi sche militairen moeten met de bezetting van Oost-Polen den smaak van gemakkelijke veroveringen beet gekregen hebben. Voor Britsch-Indië waar de communisten reeds lang trachten vasten voet te krijgen, be gint het gevaar reeds te dreigen, als men de troepenbewegingen van Russische zijde in die richting in het oog houdt. Of de zaken inderdaad dien keer zullen nemen, is natuurlijk met geen mogelijkheid te zeggen. Zeker is echter wel, dat men in Berlijn met een dergelijke ontwikkeling re kening houdt, maar Moskou is gelijk een doos van Pandora en nimmer zou men er op kunnen zweren, dat daar nog niet weer eens verrassingen uit te voorschijn kunnen komen. (Door onze kookspecialiste.) Wat zullen we eten? Dit is een vraag, waarvoor de huisvrouw zich iederen dag ge steld ziet. Om haar bij het be antwoorden van deze vraag be hulpzaam te zijn, wordt van nu af aan in deze rubriek iedere week een menu geplaatst, waar van één gerecht iets uitgebreider besproken zal worden. Het eerste menu luidt als volgt: Gepaneerde kalfslappen Aardappelen Appelmoes Drie-in-de-pan. Daar drie-in-de-pan misschien niet bij iedereen bekend is, zal hiermee een begin gemaakt worden. Drie-in-de-pan is een gebakken nage recht bestaande uit melk en meel met een of andere vulling. Om het baksel luchtig te maken wordt gist toegevoegd. Wat is gist? Gist is een levend plant je dat meel (bloem) om kan zetten in een soort suiker; hieruit kan het weer verschillende gassen maken. Dese gassen willen ontwijken, maar ze worden door het taaie beslag tegengehou den; het besla? wordt omhoog geduwd en zoo luchtig gemaakt. Dit noemt men het rijzen van een deeg; het duurt ongeveer een half uur tot drie kwartier. Voor het rijzen is het noodzakelijk, dat de gist versch is. Versche gist is lichtgrijs, vochtig en kneedbaar. Oude gist is droog en kruimelig, donker gekleurd en kan niet meer samenpakken. Gist heeft om goed te kunnen werken het volgende noodig: vocht, lauwe temperatuur, lucht, goede voedingsbodem. Aan deze eischen moet men zooveel mogelijk voldoen als men een gistbeslag maakt. Het vocht wordt vooraf even tot lauwe temperatuur verwarmd en met een deel hierva-n wordt de gist glad aangemengd. Men kan de gist ook met iets suiker men gen, ze wordt dan eveneens vloeibaar. De aangemengde gist wordt in het meel ge goten en onder toevoeging van meer vocht tot een dik beslag geroerd. Nu moet er nog lucht ingebracht worden. Dit doet men door het heslag zeer goed met een stevige houten lepel te beslaan. Dit moet men on geveer vijf minuten volhouden. Hierna voegt men de rest van het vocht toe. Nu volgt het rijzen van het beslag. Men zet de kom met het mengsel op een lauwe, tochtvrije plaats, b.v. op een hoekje van het fornuis of in een teil lauw water, afgedekt met een bord. Daar het meel een heel goed voedsel voor de gist is, is nu aan alle eischcn voldaan en kan de gist haar werk doen. Er moet echter nog even op ge wezen worden, dat te heet vocht of rijzen op een te warme plaats het geheel rijspro- ces kan doen mislukken, daar gist erg ge voelig is voor hooge temperatuur. Ook toe voeging van zout aan het ongerezen beslag is niet aan te bevelen. In het algemeen re kent men 5% gist, dus 1/20 van de hoeveel heid meel. Teveel gist geeft kans op een gislsuiaak aan het beslag. De vulling. Na het rij zen (K3£ uur) worden zout en de gewasschen en gesneden vulling toege voegd. Hierin kan men vele variaties aan brengen. b.v. krenten en rozijnen, gember, sucade, stukjes appel of rabarber. In som mige streken voegt men ook wel stukjes worst en spek toe om het gerecht voedzamer te maken. Men vormt van het heslag dikke ronde koekjes van ongeveer 7 c.m. middellijn, waarvan meestal drie tegelijk in een kleine koekenpan passen. Men bakt ze in olie, bo ter of reuzel niet te vlug bruin en gaar. Ze worden gegeten met basterd suiker en bo ter of stroop. Nu volgt de opsomming van de hoeveelheden der verschillende ingrediënten, berekend voor 4 per sonen: 100 gr. tarwebloem en 100 gr. boekweitmeel of 200 gr. tarwebloem, 2 dl. melk, 10 gr. gist, 5 gr. zout, MAN VAN SPRINGSTOFFABRIEKEN EN... VREDESWERK. Vooral in tijden van oorlog valt het den leek op, dat er maar geen einde schijnt te komen aan het doen van uitvindingen. Helaas worden deze uitvindingen dan alle gebruikt voor moorddadige doeleinden, hoewel de uitvinders waarschijnlijk zeer vreed zame menschen zijn, die hun uit vindingen voor heel andere doelein den bestemd hadden. Ten slotte is het toch zijn wilskracht di« er toe geleid heeft dat spoedig overal, ook buiten Europa, in Amerika, Uiina, Japan, Zuid-Afrika en Australië fabrieken verrij- zen waar de gevaarlijke ontploffingsstof wordt gefabriceerd, welke de wereld ver overd heeft. Doch Nobel, die het bloedige resultaat van zijn uitvinding ziet., heeft geen,, levens rust meer en door Bertha von Sütners ro man: „De wapens neder" wordt hij ge. inspireerd tot vredeswerk. Zoo kwam hij tot de stichting van den Nobelprijs, een instelling, die den meesten menschen meer bekend is geworden dan zijn eigenlijk levenswerk, de dynamietfa- bricage. Een-en-dertig ene en half millioen Zweedsche kronen liet hij na. Uit de rente van dit vermogen moeten, volgens de be palingen van het testament vijf prijzen jaarlijks worden toegekend, waarvan een de 'vredesprijs is. Nobels geniaal brein vond het „moord dadig dynamiet" uit de mensch Nobel wilde dé wereld den weg toonen, die naar den wereldvrede zou leiden en hij deed dit door de stichting van den vredesprijs. ALFRED NOBEL. Een der meest dramatische uitvinders-fi guren is in dit verband wel Alfred Nobel, de geniale scheikundige, die het dynamiet uitvond voor vreedzame doeleinden (als bv. het verkrijgen van een doorgang door een groot rotsblok) Zijn ontdekking heeft slechts geleid tot het zaaien van dood en verderf over de wereld, maar desniettemin is de jaarlijks uit te reiken Nobelprijs voor den vrede onafscheidelijk aan zijn naam ver bonden en elk jaar moeten vijf prijzen wor den verdeeld uit het vermogen van den man die altijd eenzaam was en nergens rust vond uit gewetenswroeging over zijn ontdek king waarvan hij de toepassing zoo goed bedoeld had, doch die zoo een geheel ande re bestemming had gekregen. Alfreds vader had een wapenfa- briek. Alfred Nobel, „de gekke scheikundige", zooals hij altijd in Stockholm werd ge noemd was de zoon van een oude boerenfa milie in Zweden; hij was reeds op jeugdigen leeftijd naar Amerika gegaan en had zich daar vooral toegelegd op het bouwen van machines. Destijds was het iets heel bijzon ders als een jongmensch naar Amerika ging en Emanuel Nobel', zijn vader, had zijn zoon een goede opleiding gegeven, daar hij zijn groote begaafdheid voor chemische en technische zaken besefde. Emanuel Nobel had in Rusland een wapenfabriek gehad, maar hij was geen koopman en de fabriek ging failliet. De familie keerde uit het vreemde land naar Zweden terug en in de zen tijd kwam ook Alfred Nobel weer uit Amerika. De nieuwe sprint]stof. Hij wilde een springstof-fabriek.' stichten, want hij had een methode uitgevonden, waarmee men het buitengewoon explosieve nitroglycerine op minder gevaarlijke wijze gebruiken kon. Eerst wilde niemand op zijn plannen ingaan, want geen mensch wilde zijn geld in een onderneming steken, die elk oogeniblik in de lucht kon vliegen, doch eindelijk bouwde een Fransche indu strieel voor den jongen scheikundige de fabriek. Hij behoefde er geen spijt van te hebben, want de wereldindustrie had de nieuwe springstof van Nobel druk ge vraagd... de fabriek bloeide. Doch de fabriek sprong in de lucht en Alfred verloor hierbij een broer. Men scheldt hem uit voor een avonturier, de menigte raast en tiert voor zijn huis en Nobel voelt wel dat het voor hem in de toekomst heel moeilijk zou worden verder te werken. En hij werpt zich nog hartstochtelijker op zijn arbeid. Talrijke tegenslagen komen op zijn le vensweg. Vaak wordt in een enkel oogen blik het werk van maanden door ontplof fing en vernield en moet hij wee rvan voren af aan beginnen. Als een voqelvrije Als een vogelvrij verklaarde, als een pa ria reist Nobel van land tot land. Hij weet, dat de wereld het dynamiet noodig heeft. Hoe wil men anders een tunnel bouwen, zonder de rotsmassas te laten sprangen. Toen werd de spanning haast gehoord, Van dorp tot, dorp, van oord tot oord, Men glunderde bij ieder woord, Dat allen trof, Want daar kwam duid'lijk het cadeau, Gemeld door Neerland's radio, En heel de weermacht zei: „O zoo!" Verlof! Men juichte luid in elk kwartier, Men dacht bij al dit k rij gs vertier, Van milicien tot officier, Aan huis en hof! De stroozak kreeg een ferme knauw, De lucht werd weer een tikje blauw, En veertien dagen gaan nog gauw, Verlof! Nu hangen lange lijsten klaar Op het bureau met breed gebaar, Men wijst er alle dagen naar, Daar is de bof! Want telkens klinkt het weer in koorj „Vervoerbewijs! verlofploeg vóór!" Dan schalt het luid: „Present majoor!" i Verlof! En of men timmert in de wel Bij prikkeldraad en allerlei, En of men voorttrekt langs de hei In 'twarr'lend stof, Men denkt bij zorgen, groot en klein; „Tóch is er weer wat zonneschijn, „Straks naderjt ook voor mij de trein Verlof! KROES. October 1939. (Nadruk verboden.)! 50 gr. krenten en 50 gr. rozijnen (of andere vulling), reuzel, olie of boter. Om den smaak te verfijnen kan men nog ei toevoegen; men moet dan echter voor ieder ei dat men gebruikt, K dl. melk min- tier nemen. VRIJDAG 6 OCTOBER 1939, Hilversum I. 1875 en 414.4 m. Algemeen Programma, verzorgd door de NCRV. 8.00 Eventueel berichten ANP, schriftlezing, meditatie. 8.15 Gramofoonplaten. (9.309.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.00 Gramofoonplaten. 11.15 Zang met pianobegeleiding en gramo foonplaten. 12.00 Berichten. 12.15 Quintolia en gramofoonplaten (Om 12.30 „Een woord voor U!" en om 12.45 eventueel berichten ANP). 2.30 Christ. lectuur. 3.003.55 Gramofoonplaten. 4.00 Consonanten en gramofoonplaten. 5.45 Declamatie en gramofoonplaten. 6.30 Causerie: „Herfstfleur in den tuin", 7.00 Berichten. 7.15 Boekbespreking. 7.45 Gramofoonplaten. 8.00 Berichten ANP, herhaling SOS-Ber. 8.15 NCRV-Orkest en gramofoonlaten. 9.30 Actueel halfuur. 10.00 Berichten ANP. 10.05 Causerie „Ons gezin in de crisis: 1. Hu« welijk als roeping". 10.35 Presto en gramofoonplaten. ca. 11.50—12.00 Schriftlezing. Hilversum n. 301.5 m. 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12 00 AVRO. 4.00 VARA. 7.30 VPRO. 9.00 VARA. VARA 10.40 VPRO. 11.00—12.00 VARA. 8.00 Berichten ANP. 8.15 Gramofoonplaten. 10.00 Morgenwijding. 10.20 Declamatie. 10.40 Viool en piano. 11.10 Gramofoonplaten. 11.15 VARA-orkest. 12.00 De Palladians. 12A5 Berichten ANP; gramofoonplaten. 1.00 AVRO-Amusementsorkest. I.45 Disco-causerie. 2.30 Gramofoonplaten. 3.30 AVRO-Dansorkset, 4.05 Gramofoonplaten. Hij ?-ang en piano en gramofoonplaten. 5.00 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel en zang. 6.00 De Ramblers (opn.). 6.30 Causerie over Frans Hals. 6.50 Zang en piano. 7.00 VAR A-Kalender. l'oo £auS<rr,ie: "Wat wil óe S.D.A.P. 7.23 Berichten ANP 7.30 Berichten, medédeelingen. 7.35 Cursus „De boeken van den Bijbel". ö.OO Pianovoordracht. 8"p„SUr'?Uf)i ."De bo°dschap van het Vrijzinnig o estantisme. IV; De onvobnaaktheid de zer wereld." 9.00 Vraag en antwoord. ?jadl0t0°neel met muziek. 9.45 Gramofoonplaten met conférence. 9.55 Puzzle-uitzending. in ro ^ramofoonpiaten met conference. 10.40 Avondwijding. II.00 Berichten ANP. 11.10 Jazzmuziek (gr.pl.). 11.40—12.00 Granwfoonplaten.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 16