Frankrijk wil niet langer in onzekerheid leven Po!en houdt dc fakkel brandende Bohemen wacht Viel von Fritsch Hit!er ten offer? Bewakers in gebreke Naar wapenstilstand in Europa Gelden voor defensie Door parachute gered De belastingdruk in ons land Deel van K.L M -bedrijf naar Lissabon Toenemende werkloosheid in de hoofdstad Uitvoer van steenkolen verboden Wegentroepen blijven in dienst Kinderwagen door autobus gegrepen Blusschen nutteloos Krachtig Japansch tegenoffensief Geen oorlogskabinet in Engeland De ontsnapte Duitschers Postvluchten op Indië Amsterdamsche haven verduisterd DALADIER SPREEKT DUIDELIJKE TAAL. GEEN WAPENSTILSTAND MAAR EEN DUURZAME VREDE. Toehoorders van de rede, welke Daladier gisteren in de Kamercommissie van buiten Jandsche zaken uitsprak, verklaren dat de Fransche minister-president geen enkel aspect van den internationalen toestand duister heeft gelaten en de oorlogsdoelen van Frankrijk en Engeland duidelijk heeft omschreven. Alle leden der commissie, on geacht hun politieke richting, slemden met Daladier in, toen deze verzekerde, dat Frankrijk geen wapenstilstand tus- schen twee aanvalsdaden zou kunnen ac cepteeren, maar een duurzamen vrede wil. die op volledige wijze de nationale vei ligheid van alle volkeren waarborgt. DALADIER. Het Fransche leger, aldus Daladier, is vastbesloten het afschuwelijke regime van drie mobilisaties per jaar niet langer te verdragen, evenmin als de onverdraaglijke atmosfeer in Europa. Daladier gaf eerst een historische uiteen zetting van den groei van het Duitsche im perialisme en de vredespogingen van Enge land en Frankrijk. HULDE AAN MUSSOLINL Daladier bracht hulde aan de po gingen van Mussolini tot het laat ste oogenblik om een catastrofe te bezweren en herinnerde vervolgens er aan, hoe de Duitsche regeering vasthield aan den wil tot aanval en verovering en het conflict provo ceerde waarvoor zij geheel verant woordelijk blijft. Na het verloop der onderhandelingen met Turkije behandeld te hebben, zeide Dala dier nog: Frankrijk weigert te bukken voor het ge weld en het voldongen feit. Ieder denkbeeld van overwinning en overheersching is haar verre. Zij wil geen wapenstilstand tusschen twee aanvallen, doch een duurzamen vrede, welke volledig de nationale veiligheid ga randeert in het kader van de veiligheid voor alle mogendheden. TOT EEN LEVENSVATBAAR EUROPA IS HERSTELD. REDE VAN DEN NIEUWEN MINISTER-PRESIDENT. In een verklaring tegenover de Fransche pers heeft de nieuwe Poolsche minister president generaal Sikorski o.a. gezegd: Polen is niet in een eerlijk gevecht over wonnen, het werd overweldigd door hor den zonder eer en recht. Door tegenstand te bieden, zooals het heeft gedaan, toon de Polen de moreele en geestelijke waar den, welke de grootheid uitmaken van be schaafde volken. Het heeft zijn plicht ge daan. Het heeft tot het uiterste van zijn kracht weerstand geboden. Ik ben hier op Franschen bodem opge nomen om de fakkel brandende te houden, welke mij door de soldaten en de bevol king van Polen, welker moed hun verleden waardig was, is toevertrouwd. Mijn kabi net is een oorlogs- en vereenigingskabinet en heeft tot taak zonder te talmen een Poolsch leger te vormen om den strijd voort te zetten tot de overwinning zal zijn behaald, den strijd van de beschaving tegen het barbarendom. Een levensvatbaar Europa moet hersteld worden, waarin alle volken, die thans on derdrukt worden door Duitschland of Rusland, zooals Polen en Tsjecho-Slowakije, volledige onafhankelijkheid en veiligheid vinden. Geruchten over een sterk anti- Duitsch front De „Arbeiderbladen" publiceert een. on derhoud met een Sudetenduitsch socialisti sche leider, die volgens het blad verklaarde dat in Bohemen en Moravie een sterk anti- Duitsch front wordt gevormd. Dit front, al dus zeide hij, vereenigt alle partijen van communisten tol fascisten en wacht slechts op het oogenblik van een werkelijken crisis om zich tegen Duitschland te keeren. Generaal von Mackensen zou niet gehuldigd willen worden. De feestelijkheden, die men had wil len organiseeren ter gelegenheid van den verjaardag van den ouden Duitschen generaal von Macken sen, zijn afgezegd, daar de maar schalk volgens Havas, geweigerd heeft er deel aan te nemen. In mili taire kringen in Duitschland heeft deze houding beweging gewekt. Men zegt, dat von Mackensen door zijn weigering uitdrukking wilde geven aan zijn verontwaardiging over den dood van von Fritsch, dien hij aan den wrok van Hitier zou hebben toegeschreven. Antwoord op de Chineesche aan vallen. De Japansche luchtmacht, in haar wiek geschoten door den Chineeschen aanval op Hankau, heeft haar aanvallen op de Chinee sche luchtbases vermenigvuldigd. Verschei dene Chineesche bases in het binnenland werden gisteren gebombardeerd en Tsjoen- king kreeg een bombardement bij maan licht te verduren. De Chineezen maken er aanspraak op de Japansche troepen met een krachtig tegen offensief ten noorden van Tsjangsja te heb ben teruggeslagen. Van Japansche zijde, aldus de Times, wordt nu verklaard, dat wellicht geen po ging zal worden gedaan deze stad te ver overen en dat het doel van de operaties in Hoenan alleen is, zware verliezen aan de vijanden toe te brengen, zooals dat in de lente in de campagne van de Hanrivier is gebeurd. Van beide kanten wordt verklaard, dat sedert het begin van den strijd in Hoenan twintigduizend tegenstanders zijn geveld. Volgens het communiqué van het Japan sche leger in Centraal China zijn de Japan sche strijdkrachten slaags geraakt met 42 Chineesche divisies. Van deze Chineesche divisies zouden reeds veertien zijn vernietigd en zeven zouden zeer zware verliezen hebben geleden. De Chineezen zouden 35.000 dooden en 2500 gevangenen hebben verloren. Departement houdt reclit van spreken. In het Britsche Lagerhuis is den minister president de vraag gesteld of hij wilde over wegen een oorlogskabinet te vormen van een beperkt aantal leden, vrij van departe mentale verplichtingen. De minister-presi dent heeft hierop ontkennend geantwoord. VEEL SOVJETTROEPEN IN MIDDEN- AZIË. Krachtiger houding? Volgens een uit buitenlandsche bron af komstig bericht neemt de Sovjet-Unie een krachtige houding aan tegenover Midden- Azië. Verklaard wordt, dat behalve de jong ste aankomst te Tihwa (Urmuti) in het noordelijk deel van de provincie Sinkiang, waar 2 brigaden Sovjet-Russische geregelde troepen zijn, ook nog een groot aantal andere Russische troepen is aangekomen. ZES MILLIOEN DOLLAR VOOR TANKS. Het leger der Vereenigde Staten heeft op dracht gegeven tot aankoop van 329 nieuwe tanks, tot een bedrag van bijna zes millioen dollar, aldus de „New York Times". Volgens de Tel. zou een der bewakers van het Huis van Bewaring te Haarlem, waaruit zooals wij elders in dit blad melden, vijf Duitschers ontsnapt zijn, in gebreke zijn ge bleven. Het merkwaardige feit doet zich volgens dit blad n.1. voor, dat de man om twee uur 's nachts moest worden afgelost, op welk tijdstip hij zijn opvolger gewoon was tè wek ken. Deze man is rustig doorgeslapen en zal eerst omstreeks vijf uur wakker zijn geworden (volgens het A.N.P. werd de man om 6 uur wakker. Red.) Waarom het evenwel daarna nog ruim anderhalf uur heeft geduurd, alvorens de overvallen bewaker kon worden ontdekt, is nog een duister punt in deze geschiedenis. De op volger zegt, dat hij onmiddellijk be gonnen is, een onderzoek in te stel len naar de oorzaak, waarom de an der hem niet had gewekt. Maar men neemt aan, dat hij of de overvallen bewaker de instructies niet stipt heeft opgevolgd. Evenmin is het nog geheel te verklaren, hoe het komt, dat de neergeslagen nachtwa ker, nadat hij zich gedeeltelijk had bevrijd, en dus ook de prop uit zijn mond had kun nen verwijderen, niet heeft geschreeuwd. Doch het is ook mogelijk, dat hij eerst kort voor half zeven 's morgens met zijn bevrij dingspogingen zoover was gevorderd. Drang uit Amerika BEROEP OP ROOSEVELT. NEUTRALITEITSDEBATTEN VOORT GEZET. Tijdens de neutraliteitsdebatten in den Amerikaanschen Senaat heeft senator Edwin Johnson een resolutie ingediend, waarin president Roose- velt verzocht wordt zich aan te slui ten bij andere neutralen om aan te dringen op een onmiddellijken wa penstilstand in. Europa. Hoofdzakelijk -zijn gisteren voorstanders van de wijziging der bestaande wet aan het woord geweest. Zoo werd gezegd: De Ver eenigde Staten werden den wereldoorlog in- gesleept niet door den verkoop van wapens, maar door den verkoop van algemeene vrachtgoederen, welke Amerikaansche sche pen vervoerden. Op gelijke wijze brengt de bestaande wet een voortdurende bedreiging mede, dat de Vereenigde Staten in den oor log zullen worden gestort door het tot zin ken brengen van Amerikaansche schepen en Amerikaansche ladingen. De Vereenigde Sta ten gaan er niet toe over nadeel toe te bren gen aan voordeelen, die Duitschland genoot door zijn ligging en de Vereenigde Staten hebben niet het recht de natuurlijke voordee len, die Groot Brittannië en Frankrijk wel licht genieten, te weigeren of te kortwieken. Hoe kan Duitschland zich cr over beklagen, dat wij wapens verkoopen aan oorlogvoe- Suppletoire begrooting 1938. In een suppletoire begrooting van het de fensiefonds voor het dienstjaar 1938 stelt de minister van defensie voor artikel 11 van de kapitaaldienst (bijdragen aan den gewo nen dienst) met f 12.797.897 te verhoogen. Ten aanzien van de reden, welke geleid heeft tot het aanvragen van deze verhooging merkt de minister op: In 1936 was genoemd artikel van de kapi taaldienst niet aangewezen voor toepassing van artikel 24 der comptabiliteitswet 1927, zoodat het restant niet aan een volgend dienstjaar kon worden toegevoegd. In ver band daarmee is het noodzakelijk dit be drag, hetwelk uitsluitend bestemd is voor dekking van de uitgaven op den gewonen dienst welke laatste bij dit wetsontwerp geen wijziging ondergaat thans weder aan te vragen. Tevens is artikel 11 aangewezen voor toe passing van artikel 24 der comptabiliteitswet 1927, waardoor voorkomen wordt, dat de in het dienstjaar 1938 op dit artikel overblijven de gelden in volgende jaren opnieuw zouden moeten worden aangevraagd. Duitsch piloot hij Nieuweschans terecht gekomen. Een Duitsche militaire vlieger heeft Dins dagavond aan de Duitsch-Nederlandsche grens een merkwaardig avontuur beleefd. Zijn machine, sloeg nl. op Duitsch gebied te pletter, terwijl hij zelf op Nederlandsch ter rein veilig landde. De piloot, die in de buurt van Nieuwe schans op verkenning was. had op een ge geven moment benzinegebrek en zag zich ge noodzaakt tot een noodlanding, welke in het duister moest worden uitgevoerd. De Duit- scher voorzag een ramp en besloot het vee- ge lijf te redden. Hij waagde den parachute sprong en had het geluk veilig neer te ko men. 't Bleek hem toen, dat hij zich vlak bij Nieuweschans bevond. Ongeveer op het zelfde oogenblik sloeg het v liegtuig nog juist op Duitsch gebied te pletter. De piloot, is door de militaire autoriteiten verhoord en zal waarschijnlijk worden geinterneerd. Sterke progressie voor enkele heffingen. Door het Centraal Bureau voor de Statis tiek zijn wederom de nieuwste gegevens op belastinggebied vereenigd tot een publicatie, die onder den naam van „belastingdruk in Nederland 1939—1940" zoo juist het licht heeft gezien. Uit deze publicatie blijkt, dat het aantal gemeenten waarin geen opcen ten op de gemeentefondsbelasting recht streeks worden geheven, is gedaald van 32 over 1935—'36 tot 13 over 1939—'40, terwijl het aantal gemeenten met het hoogst moge lijke aantal opcenten in dit tijdvak is ge stegen van 625 tot 731. Verder blijken verscheidene gemeenten, die zich meti betrekking tot deze belasting voor 1935'36 in de eerste, resp. tweede klas se hadden gerangschikt voor volgende jaren naar de tweede, resp. derde klasse te zijn overgegaan. Het aantal gemeenten, waarin geen op centen op de vermogensbelasting werden ge heven, die rechtstreeks aan de gemeente ten goede komen, is gedaald van 106 over 1935- 1936 tot 54 over 1939—1940. Daarentegen is het aantal gemeenten met het hoogst moge lijke aantal opcenten op deze belasting ge stegen van 896 tot 950. Sterke progressie. Over de jaren 19351936 tot 19391940 wordt verder een vergelijking gemaakt tus schen den totalen belastingdruk op het in komen in de verschillende gemeenten. De voor enkele belastingen gelden de progressie blijkt duidelijk hier uit, dat over 19391940 een gehuw de zonder kinderen bij een inkomen van f 800.minstens 0.46 pet. van dit inkomen aan inkomsten- en ge meentefondsbelasting tezamen be- JOHNSON. rende naties, terwijl het zelf koopt van neutrale naties?" Een der tegenstanders merkte op: „Bewust of niet, maar grootendeels be wust, wordt ons gevraagd af te wijken van de neutraliteitspolitiek ten behoeve van een oorlogvoerende, die grootelijks begunstigd wordt door onze persoonlijke sympathie en tegen eeen anderen oorlogvoerende, die groo telijks veroordeeld wordt door onze persoon lijke gevoelens. Naar mijn meening is dit de weg, die ons zou kunnen leiden naar den oorlog en dien weg wil ik niet vrijwillig in slaan". De Vereenigde Staten zouden wellicht be ginnen met „het plan van contante betaling en vervoer in eigen schepen", de volgende* stap echter zou zijn „crediet en vervoer in eigen schepen", en dan „leeningen en ver voer in eigen schepen". Het huidige conflict heeft de schulden uit den vorigen oorlog overgeschreven in „het grootboek van het duizendjarig rijk". Beginpunt van diensten op Oost en West-Indië. Naar de Tel. verneemt, overweegt de di rectie van de K.L M. ernstig een deel van haar hoofdkantoor tijdelijk over te brengen naar Lissabon. Deze overplaatsing zou voor tweeërlei doel kunnen dienen. In de eerste plaats zou zij van nut zijn wanneer een plan. om de verbinding met Ned. Oost-In- dië over Portugal te leiden, eventueel met Lissabon als beginpunt, uitvoering vindt en in de tweede platas zou zij van groot be lang zijn voor de spoedige totstandkoming van een luchtverbinding met West-Indië. Gemobilis eerden slechts door een klein deel vervangen. Eind September, na een maand oorlogstoestand tolde Amsterdam 42246 geregistreerde mannelijke werkloozen boven 18 jaar. Dat zijn er nog 3182 meer dan op eind Augustus, toen het werkloo zen leger al een vermindering had ondergaan van rond 2200 gemobili- seerden. In feite is het aantal werk loozen dus met bijna 5500 geste gen. Als' men daarbij in aanmer king neemt, dat uit de toenemende werkloosheid valt af te leiden, dat de ruim 25.000 gemobiliseerde werkenden in Amsterdam blijkbaar niet of slechts voor een klein deel vervangen zijn, dan ligt de gevolg trekking voor de hand, dat de oor logsomstandigheden, waaronder wij leven, reeds danig het bedrijfsleven hebben aangetast. taalt, terwijl bij een inkomen van f 500.000 minstens 36.88 pet. van dit inkomen moet worden betaald. Bij een vermogen van f 20.000 moet aan vermogens en verdedigingsbelasting tezamen minstens 0.13 pet van dit vermogen betaald worden, terwijl bij een vermogen van f 1 millioen dit het geval is voor 0.46 pet. van dit vermogen. Tegenover deze sterke progressie valt bij een aantal andere belastingen en bij de Landbouwcrisisheffingen een degressie waar te nemen, waardoor voor alle heffingen te zamen voor de inkomens beneden f 3000 van de progressie weinig overblijft en deze eerst voor hoogere inkomens belang krijgt. Voor nadere bijzonderheden dienaangaan de moge naar de publicatie zelve worden verwezen. INSCHAKELING VAKCENTRALES. De besturen van de arbeidersvakcentrales hadden zich gewend tot den minister van Economische Zaken met het verzoek inge schakeld te worden zoowel bij den arbeid van de rijksbureaux voor de industrieele grondstoffenvoorziening als bij den arbeid van het centrale distributieorgaan voor de voedselvoorziening. De arbeidersvakcentra- len hebban in dezen thans van den minis ter een schrijven ontvangen, waarin Z.Exc. mededeelt, dat aan het geuite verlangen te gemoet zal worden gekomen. De regeering heeft het noodig geoordeeld de reeds bekend gemaakte verboden van uit voer voor bepaalde goederen aan te vullen met een uitvoerverbod voor steenkolen, co kes, steenkoolbriketten, bruinkolen, bruin koolbriketten, turf en turfbriketten. Op de heenreis bereikte de PelR kaan gisteren Jodhpoer, terwijl de Nandoe op de terugreis eveneens te Jodhpoer aankwam. WETSONTWERP INGEDIEND. Ingediend is een ontwerp van wet tot het onder de wapenen blijven van dienstplich. tigen. In de memorie van toelichting zegt de minister van Defensie: Na het voltooien van de mobilisatie en de concentratie is het verkeer, o.m. ver band houdende met den aan- en afvoer- dienst van het leger, dermate toegenomen, dat maatregelen moeten worden getroffen om de wegen, in het bijzonder die, waarover in normale tijden weinig ver keer plaats vindt in behoorlijken staat te houden. Het werd daarom noodig ge acht om een aantal buitengewone dienst, plichtigen (pl.m. 700 man), die ervaring bezitten in het onderhoud van wegen en uit dien hoofde bestemd waren voor de wegentroepen, bij Koninklijk Besluit van 5 September 1930 in werkelijken dienst te roepen. Het thans aangeboden ontwerp van wet is een uitvloeisel van art. 193 der Grond wet, hetwelk voorschrijft, dat het onder de wapenen blijven van buitengewoon opgeroepen dienstplichtigen bij de wet zoo veel noodig moet worden bepaald. Voorgesteld wordt deze wet in werking te doen treden met ingang van den dag harer afkondiging. Onvoorzichtige wielrijdster ver oorzaakt doodelijk ongeluk. De onvoorzichtigheid van een wielrijdster is gisterenmiddag oorzaak geweest van een ernstig ongeluk in het centrum van de stad Deze tot nog toe onbekende wielrijdster stap te in de Ginnekenstraat op haar fiets en stak onverwacht den weg over, juist toen een gemeentebus naderde. De bestuurder moest om een aanrijding te voorkomen, het stuur naar rechts wenden en was niet in staat de zware autobus tijdig tot stilstand te brengen, waardoor het gevaarte het trot toir opreed. Daar wandelde het dienstmeisje van den tandarts dr. van Oirschot., met diens driejarig dochtertje in een wagentje. Dit wagentje werd door de autobus gegrepen en raakte bekneld tusschen het voertuig en de pui van een winkel. Het kindje was onder de autobus geraakt en had een zware schedelbasisfractuur gekregen. In hopeloozen toestand werd het meisje door den geneeskundigen dienst naar het St. Ignatius Ziekenhuis overgebracht, waar het in den loop van den avond is overleden. Het dienstmeisje had slechts enkele onbe- teekenende verwondingen opgeloopen. Kapitale boerderii te Boekei in vlammen opgegaan, In het gehucht Arendsnest onder de ge meente Boekei is gisteravond een kapitale boerderij van den landbouwer K. van Hout in de asch gelegd. De brand is omstreeks half acht op onbekende wijze ontstaan Aan gewakkerd door den feilen oostenwind breid de het vuur zich snel uit en weldra stond het geheele complex, waarin een groote voorraad hooi en stroo geborgen was, in volle vlam. De brandweer rukte niet uit, aangezien aan blusschen niet te denken viel. Nagenoeg de geheele inboedel, de geheele oogst en inventaris gingen verloren terwijl een klein gedeelte van den veestapel den vuurdood vond. Het overige vee kon nog bij tijds worden losgemaakt en in de weide ge jaagd. Voltreffer op een der dokken. In het Amsterdamsche havengebied is gisteravond tusschen acht en tien uur een zeer goed geslaagde verduisteringsproef ge houden.. De duisternis, die er op en langs het bree- de IJ en in de onderscheidene havens heerschte, had dieper kunnen zijn, wanneer de proef zich tevens had uitgestrekt over de aangrenzende stadsgedeelten. De gemeentelijke luchtbeschermingsdienst had voor deze gelegenheid een aantal bom inslagen in scène gezet. Zoo ontploften brandbommen op het terrein van de K.N. S.M. en in de petroleumhaven, had voorts een der dokken een voltreffer te incassee- ren, tengevolge, waarvan er verscheidene gewonden vielen en werd er van de terrei nen van de maatschappij „Nederland" ge rapporteerd, dat daar een bom, geladen met mosterdgas, was terecht gekomen, Booten, oorzien van pompinstallaties met slangen- m^fr^aa' luchtbeschermingsdienst be schikt thans over negen van dergelijke spe ciaal uitgeruste vaartuigen doorkliefden dan in snelle vaart het door den stormachti- gen oostenwind zeer woelige water om in een recordtijd bij de bedreigde plaatsen aan te komen en hulp te verleenen. De afscherming van de boordlichten van ponten en andere vaartuigen liet niets te wenschen over.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2