k preblhbfumn HEIJLIGENBERG Waar mouton Ingezonden Groot Kermisbal ïUeuiw5 uit IM Slq&fidcL Kachels, Waschmachines en Lederkleeiling Mikt 11 AdwïUvm cloet Belu^dmakiHO. Cokesprijzen Spoedeischende raads vergadering Najaarsvergadering van «Het Nut" Burgerlijke Stand van Texel Ingekomen personen Vertrokken personen Visscherij Ned* Bond tot het redden van drenkelingen Naar de visscherij vertrokken HRC-nieuws Nieuws van K.V.D.H. WATER- EN LICHTBEDRIJVEN, DEN HELDER ZONDAG 8 OCT* MAANDAGAVOND „Adel in Livrei" P, Kreijger, '1 Zand (N.H.) U slaagt ten leste bij HET BESTE! Keizerstraat 118 - Telefoon 234 £1 £1 ziJn prijzen het f f dal laagst Het is u bekend En de beste fabrikaten, zooals Oxford, Santiga, Victory. Reclame-Costuum 9.75, 11.75, 13.75, 15.75, 17.75 alleen bij HEDEN ZONDAG AOÏEHUEREH DOEI VERK09PEII J&Ktileh uieuiuó Gisteravond werd alhier een spoedeischende raadsvergadering gehouden, die in verband stond met plannen voor electrificatie van den polder 't Noorden. De heer Vlaming was ver hinderd tegenwoordig te zijn; verder was de raad voltallig. Na opening volgde onmiddellijk weder schor sing van de openbare vergadering, waarschijn lijk ter bespreking van de voornoemde plannen. Bij heropening stelde de voorzitter punt 1 der agenda „Levering van electriciteit voor bema ling van den polder 't Noorden en electrificatie van een gedeelte van dien polder" aan de orde. Voorlezing werd gedaan van het prae-advies waaruit bleek, dat reeds eenigen tijd besprekin gen met het polderbestuur van 't Noorden zijn gevoerd over electrificatie, die evenwel was op geschort door het uitbreken van den oorlogs toestand en mobilisatie, doch nu in behandeling kwam. Bij electrificatie is het zuidelijk deel van den polder niet begrepen, omdat het bestuur van de T.E.M. niet wil afzien van het stand punt, dat ingekomen is betreffende sluitende exploitatierekening voor dat deel der gemeente dat van electr. stroom wordt voorzien. De totaalkosten, waarbij ook begrepen de bemaling van den polder, worden be groot op 33.500. De polder zal bijdragen 1500, zoodat 32.000 voor electrificatie moet worden uitgegeven. De jaarlijksche ontvangsten werden be groot op 1896, de uitgaven op 1897. In totaal zullen 25 perceelen door deze wer ken van electr. stroom worden voorzien. Voor de electrische bemalinginstallatie zal ruim 300 worden bijgedragen. Volstaan zal voor deze werken kunnen worden met een leening van 20.000. Over dit punt verlangde geen der raadsleden het woord. Hierna kwam punt 2 der agenda aan de orde, n.1. „Geldverstrekking aan de N.V. T.E.M. voor uitbreidingswerken en het aangaan eener geldleening door de gemeente voor dit doel". Voorgesteld wordt een leening aan te gaan van 20.000 tegen een rente van 4 pet. af te lossen in 5 jaar. Ook hiertoe werd zonder besprekingen be sloten. De voorzitter stelde voor om de gebruikelijke rondvraag wegens het late uur achterwege te laten. De heer Parlevliet gaf evenwel nog in overweging om nu de tijdsomstandigheden zoo ongunstig zijn, iets te bezuinigen op de straat verlichting door bij volle maan alleen op de hoeken van de straten de lichten te laten bran den. De voorzitter wijst op een schrijven van den minister waarin wordt gewezen op de wensche- lijkheid om op het punt verlichting niet te be sparen om zoo weinig mogelijk af te wijken van den gewonen gang van zaken in een ge meente. Onderzocht zal worden als het voorstel van den heer Parlevliet geen technische be zwaren met zich zal brengen. Hierna volgde sluiting. In hotel „De Lindeboom" werd Donderdag avond een vergadering van het Departement „Texel" van 't Nut van 't Algemeen gehouden, die geen best bezoek ten deel viel. De bijeen komst werd geopend door den voorzitter, den heer Kraai, die den wensch uitsprak, dat men dezen avond zou slagen met het vaststellen van een mooi programma voor het winterseizoen. Hierna volgde lezing van de notulen door den heer v. Ingen-Schenau, waarna werd medege deeld, dat op de laatst gehouden bestuursver gadering de bestuursfuncties als volgt waren verdeeld: secretaris de heer v. Ingen-Schenau, penningmeester de heer Remmers en Commis saris de heer v. d. Ban. Dan volgde lezing van enkele ingekomen stukken van het hoofdbestuur. Bizonder werd daarbij aandacht geschonken aan een schrij ven over een nutswerk voor de militairen. Ge wezen werd er op, dat men op Texel in die richting niet behoefde werkzaam te zijn omdat hier reeds een comité bestaat waarin personen zitting hebben van elke politieke richting die zich bp dit gebied beweegt. De heer Jouwersma deelde o.a. mede, dat hem op de laatstgehouden vergadering van dit comité is gebleken, dat het voornemen bestaat om naast de reeds bekende landbouw-cursussen voor de militairen ge legenheid zal bestaan dezen winter een Mid denstandscursus, een Motorcursus en een cur sus in Engelsch of Duitsch te volgen. Wel werd besloten de militairen vrijen toegang te ver- leenen op de winterlezingen, dit evenwel tot een zeker aantal, omdat men ook reeds vrij entrée geeft aan U.L.O. leerlingen en leerlingen van Landbouwschool en Landb.huish.cursus. Voor Nutsavonden waarvoor door de leden zal moe ten worden bijbetaald, zal voor de militairen beneden den rang van onderofficier (dit met het oog op den slechten toestand van de kas) 10 cent entrée worden gevraagd. Andere mili tairen zullen het volle entrée betalen. De secre taris deelde vervolgens nog mede, dat hij po gingen in het werk had gesteld om van het quotum voor het hoofdbestuur iets af te krij gen voor het Departement, dit is niet gelukt, wel echter heeft men toezegging gekregen, dat weder 50.voor de bibliotheek beschikbaar werd gesteld. De heer M. Kikkert deelde in verband met deze toezegging mede, dat voor de militairen boeken voor de Nutsbibliotheek waren beschikbaar gesteld, terwijl men maat regelen overweegt om militairen onder de vaste lezers van de Nutsbibliotheek op te nemen, tegen bizondere conditie. Verder werden uitvoerige besprekingen ge houden over het winterprogramma. Tenslotte werd besloten vier avonden te houden. Het be stuur zal trachten met de volgende sprekers (sters) tot accoord te komen. Ten eerste, mr. Salm, die spreekt over Sterrenkunde, verder Gerard Pilger of Dr. Gunning, eerstgenoemde geeft Reisbeschrijvingen, Dr. Gunning spreekt over Opvoeding. De heer Kraai zal zich in ver binding stellen met de heeren Dr. J. Verwey en Nijkamp te Den Helder, die spreken over „Het leven in de zee". Verder zal men zich in verbinding stellen met mevr. Pim Siegers, die onlangs alhier met zooveel succes is opgetre den voor de Boerinnenbond. Ook werd als spre ker nog genoemd de heer Th. Tijsen. De Nutsavonden zullen worden gehouden in het laatst van October of begin November, half November, half Januari en half Februari. De rondvraag leverde niets op, waarna slui ting volgde, ZONDAG 8 OCTOBER 1939. Ned. Herv. Gemeente. Den Burg v.m. Ds. Visser; n.m. 7.30 u. Ds. Visser. Jeugddienst en solozang. Den Burg n.m. 5 u. Ringvergadering in Eben Haëzer, van C. J. M. V.'s. Oosterend v.m. 10 u. Ds. Kok, H. Doop. Den Hoorn v.m. 10 u. Ds. Wesseldijk. De Cocksdorp v.m. 10 u. Ds. Salm. Z u i d-E i e r 1 a n d n.m. 3 u. Ds. Salm. Koog v.m. 10 u. Ds. v. 't Hooft. Oudeschild v.m. 10 u. Ds. Tinholt. Doopsgezinde Gemeente. De Waal v.m. 10 u. Ds. Gorter. Geref. Kerk. Den Burg (Gebouw Fanfare) v.m. 10 u. Cand. Wouda; n.m. 3 u. Ds. v. d. Leer. Oosterend v.m. 10 u. Ds. v. d. Leer; n.m. 3 u. Cand. Wouda. Geref. Kerk H. V. Oosterend v.m. 10 u. en n.m. 3 u. Lees- dienst. Van 30 Sept. t.m. 6 Oct. GEBOREN: Margaretha, d.v. B. F. Paag- man en E. Witte; Theodora, d. v. J. van Lenten en E. M. E. L. Brakhahn; Bernarda Andrea, d. v. H. W. van Dommelen en W. Brand. ONDERTROUWD: J. Blom en J. Kooger; L. W. van Sambeek en G. B. Dernison. GETROUWD: W. J. Hoekstraat en M. Keijser. OVERLEDEN: Willem List, oud 72 jaar. Gevonden: een bruine ceintuur, een bruin manteltje, een rijwielplaatje, een da mesfiets, een gulden, een grijze trui. TEXEL THANS VRIJ VAN BESMETTELIJKE VEEZIEKTE. Het laatste geval van mond- en klauw zeer onder het vee op Texel is thans her steld, zoodat deze veeziekte hier thans geheel geweken is. Ook vernamen we, dat geen en kel geval van rotkreupel thans in deze ge meente voorkomt. K. I. Gorter en gezin, Parkstraat 3, Den Burg van Westrugeradeel Ternaard 302. H. de Zwart, Oosterend 82, van Callants- oog G 27. Op de Mok: Theod. de Boer, van Rijksweg 20, Den Helder. J. A. P. C. Captijn, van H. Ms. Sumatra, Den Helder. A. J. Dijkman, van Rijksweg 20, Den Helder; C. A. Peters van H. Ms. Van Speijk, Den Helder. L. Prins, van H. Ms. Gel derland, Den Helder. A. C. v. d. Piet, C. Snoek, A. Stuurman en G. H. Verberne, van Rijksweg 20, Den Helder. Trijntje Boivin, van Weverstraat 30 Den Burg, n. Rotterdam, Thorbeckestraat 2 b. Geertruida H. Jager, van Nieuwstraat 69, naar Kampen. Marretje Keyser, van Schildereind 4, Den Burg, naar 's-Gravenhage, 2e v. d. Schuyt- straat 316. Bernard H. Mulder, van Julianastraat 3, Den Burg, naar Amsterdam, Voleminstr. 206. URK, 6 October. Door 5 voertuigen werd heden aan den gemeentelijken vischafslag alhier aangevoerd: 181 pond Kuilpaling, van 19—58 pond per vaartuig, prijs 23J/j—23 ct. en 68 pond Lijn- of Béugaal, 2828^ ct. Alles per pond. URK,- 5 October. Door 10 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aange voerd: 335 pond Kuilpaling, van 2590 pond per vaartuig, prijs 23—24}^ ct.; 65 pond Snoek baars, 7ct.; 80 pond Lijn- of Beugaal, 2728 ct. Alles per pond. Overzicht derde kwartaal 1939. Verdronken: Jongens, meisjes, mannen, vrou wen, in auto's: Juli 27 6 23 3 0 Aug. 24 16 34 6 0 Sept. 13 2 22 2 4 64 24 79 11 4 In totaal verdronken: 182 personen. Derde kwartaal 1939: 166 personen. Gered werden of wisten zich te redden: Jongens, meisjes, mannen, vrouwen, uit auto's; Juli 3 13 19 9 78 Aug. 39 20 27 15 8 Sept. 21 8 21 3 38 96 41 67 27 124 In totaal gered: 355 personen. Derde kwartaal 1938: 268 personen. Er reden te water: auto's, bussen, vracht auto's: Juli 17, Aug. 5, Sept. 15. Derde kwartaal 1939: 37. Derde kwartaal 1938: 37. Brigades, Bonden of Vereenigingen, van welken aard ook, die een Voorlichtings avond met lichtbeelden wenschen te organi- seeren over zwemmen, over hulpverleenen uit het binnenwater, uit de zee, uit het ijs of uit te water gereden auto's, kunnen zich om inlichtingen wenden tot het secretariaat van den Bond, mejuffrouw A. Claus, van Woustraat 2, Amsterdam (Z), of tot den pro pagandist van den Bond, A. J. Meyerink, Cruquistraat 10, Haarlem. Geen honorarium; wel steeds overleg van datum. (Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) GEMEENTELIJKE ZORG VOOR DE BURGERBEVOLKING BIJ LUCHT AANVALLEN. Wanneer ik de plattegrond van de gemeente bekijk en ik stel daarop een aanduiding van de gemaakte schuilloopgraven, dan kom ik tot de wonderlijke ontdekking, dat in de wijk, zoo on geveer begrensd door SingelSoembastraat- Middenweg, zeer veel van die loopgraven zijn gegraven, benevens de inrichting tot schuilkel der van drie autoboxen, n.1. 1 aan de Java- straat, tusschen de Niasstraat en Vakschool, 1 achter de woningen aan de Timorlaan en 1 ach ter de Singel, alweer dus in de begunstigde wijk. Verder zijn er dan nog enkele schuilplaatsen gemaakt in het overige deel der gemeente, doch tot mijn verbazing is er in het centrum der stad met zijn dicht bevolkte buurten tot op heden in dit opzicht practisch niets gedaan om de bewoners bij een eventueele luchtaanval te beschermen. En toch juist de hoek dezer gemeente ten Oosten van de Spoorbaan is m.i. zoo ontzettend gevaarlijk, omdat bij een luchtaanval de Rijks marinewerf een der eerste objecten is, die door den vijand onderhanden zal worden genomen en wee dan de omgeving daarvan. Het lijkt mij niet ondienstig de overheid eens op deze ongelijkmatige verdeeling van schuil- mogelijkheden te wijzen. Wanneer het niet mogelijk is loopgraven te bouwen verdient het dan geen aanbeveling naar andere middelen te zoeken Denkt U eens aan de stalen schuilplaatsen in Indië, waarvan laatst in de dagbladen een foto stond. Misschien zijn er wel meerdeVe schuilplaatsen ingericht maar verdient het dan geen aanbe veling om de ligging van de openbare schuil plaatsen algemeen bekend te maken? Hoogachtend, Bange Piet. Bange Piet heeft gelijk, in de binnenstad zijn geen schuilplaatsen, dank zij het gebrek aan medewerking van de bewoners. Er werd geen enkele open ruimte beschikbaar gesteld, men hield liever zijn auto in zijn garage, dan dat men hem als openbare schuilplaats liet inrichten. Als de nood aan den man komt, dan zal men dit wel moeten doen. Het ge meentebestuur heeft nog de beschikking over een 50.000 zandzakken en wie dus nog zijn garage beschikbaar wil stellen, kan dit nog opgeven aan de Kerkgracht. Red. Heldersche Courant. De IJmuider stoomtrawler Adelante is Don derdag als eerste schip van de aldaar thuisbe- hoorende vloot, sedert het uitbreken van den oorlog, vanuit de thuishaven naar de visscherij op de Noordzee vertrokken. Naar verluidt zou de bemanning van dit schip van de reederij een toeslag van vijftig procent op de vaste gage krijgen, welke ver hooging een gevolg is van de grootere gevaren bij de visscherij. „KERSTFEEST OP ZEE". Mogen wij ook dit jaar weer de aandacht vragen voor de kerstkisten, die wij reeds meer dan 30 jaren meegeven voor de bemanning van de in November en December uit Amsterdam, •Rotterdam en omgeving vertrekkende zee schepen, die Kerstmis niet thuis zijn? Juist hen, die bij het uitoefenen van hun beroep in dienst van het vaderland nu reeds in zoo velerlei gevaar verkeeren, willen wij toch zeker dit jaar de lectuur en geschenken niet onthouden. Nu reeds wordt alles gaarne in ontvangst genomen. Voor Amsterdam: Mevr. Jongmanv. d. Stroom, Oosterpark 50, Amsterdam (O.), gem. Giro J. 107. Pakketten: Waterschoutskantoor, Nieuwe Vaart 2, Amsterdam. Voor Rotterdam: Jonkvr. L. Ortt, Vlaes de Vrieselaan 167, Rotterdam (W.). postgiro 167895. Pakketten uitsluitend. Bagageloods, Rott. Lloyd, Lloydkade, Rotterdam. Thuisgevarem. 26-9-39 per m.s. „Joh. de Wit", uit O.I. in Nederland teruggekeerd: Adj.-o.o.-macht. D. de Zeeuw. Opperziekenverpleger G. W. J. Nieuwen- burg. Sergt.-bottelier N. v. d. Brink. Kwartiermeesters P. F. van Overbeeke, P. W. Bruijne. Korpl.-telegrafist J. But. Stoker-olieman F. M. van Bale. Korpl.-vltgmkr. (M) P. van Heems. Korpls. d. marns. J. W. van Enk en H. Roberst. Marn. Ie kl. W. C. van Meijeren. Marn. 2e kl. A. Benink. Aanwijzing thuisvaren. 6-9-39 per m.s. „Marn. v. St. Aldegonde" v. Tg. Priok. Korpl. d. marns. A. Pasveer. Marn. Ie kl. H. G. Hermans. 27-9-39 per m.s. „Chr. Huygens" van Tg. Priok: M Marn. 3e kl. J. Phoelich. Stoker le kl. L. Bogert. Sergt.-hofmeester T. Schekkerman. Korpl.-vlieger H. Suurbier. Maroos 2e kl. N. G. Kok. Matroos 3e kl. J. P. Kluft. Aangenomen in den Zeedienst. Leerling-monteur G. H. Chatrou, 6-9-39. Overbrenging andere kwaliteit. Leerl.-vliegtmkr. M. G. Fokkens en J. Jolink, 1-10-39, stoker 3e kl. Met ontslag uit den Zeedienst. Marn. 2e kl. A. Benink, 8-11-39. Bevordering. Leerl.-Geschutmaker M. C. van Geel, 1-9-39 tot geschutmakersmaat. 29-9-39 per m.s. „Colombia" naar Curagao vertrokken Korpl.-ziekenverpleger H. J. Woering. Korpl.-schrijver D. M. Onkenhout. Marns. le kl. J. Braam, W. M. Huissoon, I. Mabelus en M. van Niel. Marns. 3e kl. W. Duchateau, J. Louwman, T. H. Poort, A. Sevinga, G. J. van der Wee, J. Weerensteijn en J. C. de Wilde. H.R.C. I komt tegen Alkm. Boys als volgt uit: Dijkshoorn Leaveij Buitenhuis Vrijdag Stolk v. Pelt Sanders Roomeijer de Vries de Jong Dissel H.R.C. II begint het seizoen met een uitwed strijd tegen Schagen en komt met het volgen de elftal uit: Blankwater Dijkstra Dekker Kok v. Dok v. d. Dungen Heijblok de Schipper Koster J. C. Bakker v. Es H.R.C. III speelt tegen Helder II uit: Guijken Siersma Theloesen Post Bijl v. d. Berg v. Kralingen J. D. Bakker Kater P. Bakker v. Vliet. den helder, neerlands belangrijkste oorlogshaven. Maandagavond van 8.55 tot 9.25 u. zal d« heer H. G. W. Munnik voor den N.C.K.v.- zender spreken over: „Den Helder, Neer lands belangrijkste oorlogshaven." KoJijktl Zondag a.s. begint onze plaatselijke korfbal vereniging K.V.D.H. de competitie met 2 wed strijden. Dit is een zwaar begin! Om 10 uur speelt K.V.D.H. I tegen B.E.P. II uit Purmerend, terwijl zij om 2 uur tegen het zeer sterke K.K.V. I uit moet komen. Daar beide ploegen wel door de mobilisatie gehandi capt zullen zijn, zullen wij ons niet aan een voorspelling over den uitslag wagen. Wel kunnen wij de verwachting uitspreken, dat beide wedstrijden het aankijken waard zul len zijn. Er wordt geen entreegeld geheven. K.V.D.H., succes in deze nieuwe competitie al is dit dan ook maar een noodcompetitie. H.K.C.-Elto-combinatie-nieuws Zondag wordt de competitie voortgezet met twee wedstrijden n.1. 's morgens 10 uur tegen O.K.V. en 's middags 2 uur tegen B.E.P. Dit belooft een belangrijke dag te worden, daar in dien zij beide wedstrijden weten te winnen, onze stadgenooten een mooien stap in de goede rich ting doen. Of evenwel twee zulke zware wed strijden op één dag niet een beetje te veel van het goede is, zullen we nog af moeten wachten. De beide wedstrijden worden op het H.R.C.- terrein, gelegen aan de Sportlaan, gespeeld. STOOMVAART »nj. NEDERLAND. Chr. Huygens, t., 6 Oct. v. Sabang. Poelau Roebiah, 5 Oct. te Batavia. HOLLAND—AMERIKA LIJN. Pennland, 6 Oct. te New York. SILVER-JAVA PACIFIC LIJN Cape York, 4 Oct. te Calcutta. Tosari, 4 Oct. v. Los Angeles. JAVA—NEW-YORK LIJN. Brastagi, 5 Oct. te New York. Bantam, 6 Oct. v. Sabang. Enggano, 5 Oct. v. Durban. Palembang, pass. 5 Oct. Assumption. ROTTERDAMSCHE LLOYD. Buitenzorg, u., 5 Oct. 21 u. v. Port Said. BIOSCOPEN: Rialto, Spoorstraat, acht uur: „Zij, die van de straat leven". Tivoli-Theater, Spoorstraar, acht uur: „Tarzan's Verbanning" en „Duivels-echo". Witte-Bioscoop, Koningstraat, acht uur: „Wie doodde Gail Pristan?" en „Storm in een glas water". Zaterdag 7 October Casino, 7.30 uur: 5-jarig bestaan Hengel- sportvereeniging. Musis Sacrum: Feestavond Algemeene Bouw- vakarb.bond. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 760.3 Temperatuur lucht: 7.9 Maximum temp. lucht: 12.3 Wind: richting: O., kracht: 5 Temperatuur zeeweter 11.9 Licht op: 6.56 Met ingang van 9 October a. s. zijn de loketprijzen van cokes vastgesteld als volgt: Grove cokes. 70 cent per H.L. Geklopte cokes 70 Parelcokes. 70 Deze prijzen gelden afgehaald van de Gasfabriek Den Helder, 7 October 1939. De Directeur der Water en Lichtbedrijven, N. E. TEUNE II II II II Aanvang 3 uur. Entrée 50 cent optreden Maskespelers van Bergen met het tooneelstuk Blijspel in 3 bedrijven. Entrée 85 cent Aanvang 8 uur. Kaarten en plaatsbespreking vanat heden. Beleefd aanbevelend, NEELS i Hiermede bericht ik mijn geachte cliëntèle, dat mijn zaak vanaf heden, den 7den Oct opgeheven is, en dank ik U allen voor het genoten vertrouwen. Banketbakkerij S. Ktijneri, Koningstraat 113 DISTRIBUTIE PETROLEUM. In verband met de binnenkort in te voeren distributie van petroleum voor huishoudelijk ge bruik, worden alle petroleum- bezorgers en petroleum verkoo- pende winkeliers in deze ge meente verzocht zich ten spoe digste, doch uiterlijk vóór Maan dag, 9 October 1939, des namid dags 5 uur, onder vermelding van naam en adres, op te ge ven aan het Distributie-bureau ten Raadhuize. Den Helder, 7 October 1939. De Burgemeester van Den Helder, RITMEESTER, en BIJ KANAALWEG 153-154

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 19