BISCHOFF MANTELS MODERNE DAMESHOEDEN Een schip verloor zijn kiel i'itairen marcheeren door de hoofdstad De VeSser funnel Twee kwartjes kostwin nersvergoeding meer Jl'» Ah Onze Oost Hagelsfteenen als duiveneieren Ongelijke partijen Een ontmoeting met een „U"~boot Noren verjagen Fransch piloot VOOR MODERNE OpoalUnd mooi, Britsch-Turksch bijstandspact Uit onze Omgeving Avontuur van Estlandsch zeil vaart uig. Niet ver van de jachten en sloepen der Soerabaiasche Jachtclub ligt thans een Estlandsch zeilvaartuig, de Atho (hetgeen vertaald „Neptunus" beteekent). De eige naar is een jonge Estlander, die met zijn vrouw en baby en een bemanning van 8 koppen vaart, bestaande uit Amerikanen, Engelschen en Australiërs, vertelt het S. H. Het vaartuig; diende vroeger voor de kust vaart zoodat er middenscheeps een flink ruim is, dat met het oog op de latere be stemming werd omgebouwd tot verblijf voor de bemanning en waar links en rechts twee keer zes kooien zijn getimmerd. Meer naar voren bevindt zich het kom buis met gasfornuis en andere geriefelijk heden, achter is het verblijf voor de familie van den eigenaar en de machineruim-te met oliemotor, welke bij windstilte de benoo- digde kracht levert. De eigenaar deed eenigszins geheimzinnig omtrent het doel van zijn tochten, doch vast staat, dat men reeds een respectabe len afstand heeft afgelegd. Van New York zeilde de „Atho" in November 1.1. zuid waarts langs de kust, passeerde het Pana makanaal, voer langs de Galapagos-eilan- den naar Australië's oostkust en zeilde noordelijk langs de kust door de Koraalzee. Daar kreeg de „Atho" onverwachts averij. Thans was het geen storm, die het schip tot zijn prooi maakte, doch de verandering van een kustlicht, welke niet aangegeven stond op de Australische kaart. Het jacht stootte op een rif, verloor de kiel en het water begon binnen te dringen. De beman ning brak toen de vloer der groote kajuit open en sjouwde in enkele uren meer dan 20 ton ballast naar boven, welke overboord werd gezet. Na dit kostbare avontuur kwa men er geen verdere tegenslagen meer voor en bereikte men voorspoedig den Indischen Archipel. Het plan is thans, binnen enkele dagen weer zee te kiezen met bestemming Kaapstad. De eigenaar wil vandaar de Afrikaansche Westkust volgen, vooropge zet, dat de oorlogstoestand ook daar geen moeilijkheden brengt. Iets bijzonders voor Indië. Het emplacement van de rubberonderne ming Tandjonar Kleling te Kwala werd dezer dagen door een zware hagelbui getrof fen, waarbij zelfs hagelsteenen vielen met een diameter van vijf centimeter. Tegen vier uur, zoo lezen wij in de Deli Crt,, werd de lucht zwaar betrokken en juist boven het emplacement concentreerde zich een inktzwarte wolk, die er bijzonder dreigend uitzag. Om tien minuten over vier begon het te hagelen, doch de steenen waren slechts klein en niet bijzonder tal rijk. Na vijf minuten verminderde deze voor Indië in de laagvlakten zoo zeldzame neerslag en het leek alsof de hagel ophield. Plotseling sloegen echter veel grootere steenen neer en gedurende tien minuten hield deze neerslag aan om daarna nog vijf minuten in mindere mate voort te du ren. Om half vijf zag het emplacement en ook een strook grond met een straal van 600 meter er om heen geheel wit, terwijl duizenden bladeren van de rubberboomen waren gerukt. Men constateerde zelfs stee nen van vijf c.m. middellijn, een bewijs van de hevigheid der hagelbui. Als gesteenigd.... Een der assistenten werd tijdens een tocht rlaar zijn woninsr door de bui overvallen en kreeg den indruk, dat men hem van alle kanten met steenen gooide, met zooveel kracht kwam de hagel neer. Hoewel vele boomen een groote hoeveel heid blacjeren verloren hebben, is weinig schade aangericht. DE LANDSMIB3ELEN. De opbrengst van de landsmiddelen be droeg over Augustus 1939 f 43.100.000.te genover in Augstus 1938 f 39.400.000.—. De opbrengst over JanuariAugustus 1939 be droeg, volgens de N. R. Crt., f 344.500.000.— tegenover in de overeenkomstige periode van 1938 f 340.700.000.—. OLIFANTENPLAAG. In het Tandjong-karangsche zijn in de laatste dagen een drietal olifanten gesigna leerd. Een van deze dieren viel, naar de N. R. Crt. meldt, een Chineeschen jongen aan, die zwaargewond werd. Het beest werd later door een Europeeschen jager neerge legd. HET „KINDER"-VLIEGTUIG VAN DE K.L.M. Vertrekt 26 October van Napels. Te Batavia wordt vernomen, dat het ver trek van het „kinder"-vliegtuig van de K.L. M. in beginsel is vastgesteld op 26 October van Napels. De trein, welke op dit toestel aansluiting geeft, vertrekt, volgens de N.R. Crt. op 23 October uit Nederland. Tentoonstelling- en bioscoopbezoek. Gistermorgen was een afdeeling gemoto riseerde artillerie, onder commando van majoor van Apeldoorn, op bezoek in de hoofdstad. Onder groote belangstelling van de ingezetenen, werd een marsch door de stad gemaakt. Voor het Rijksmuseum hadden zich op de Stadhouderskade een aantal autoritei ten, onder wie de burgemeester dr. W. de Vlugt, de commandant van den luchtver- dedingskring Amsterdam, luitenant-gene raal H. A. F. G. van F.rmel Sehorer, en kapitein ter zee N. A. Rost van Tonningen, commandant der maritieme middelen, opge steld, die hier de voor hen ,defileerende af deeling gadesloegen. Het bezoek aan Amsterdam was voor de militairen van wie velen nog nooit eerder in de hoofdstad waren geweest, een pret tige afwisseling in hun soldatenbestaan. Dit uitstapje was mogelijk gemaakt door financieelen steun van tal van leden van de Effectenbeurs, waartoe het initiatief was genomen door een der kapiteins, in het burgerleven een bekende figuur ter beurze. Een bezoek werd gebracht aan de spoor wegtentoonstelling „De trein 18391939" en aan het Corso-theater, waar den man schappen een bioscoopvoorstelling werd aangeboden, terwijl in een der groote café's versnaperingen werden genoten. Doodelijk ongeluk te Dordrecht. Op het stationsplein te Dordrecht is een wielrijder tegen een autobus opgereden. De autobus, bestuurd door don heer R. V. uit 's Gravendeel, zwenkte links af naar het stationsgebouw. De wielrijder D. J. P„ wonende te Dordrecht, kwam uit de rich ting van de rijwielbewaarplaats. Hij reed tegen de autobus op, doordat hij deze te laat opmerkte, met het gevolg, dat hij kwam te vallen en bloedend op den weg bleef liggen. De man, die een schedelba- sisfractuur had bekomen, werd door den geneeskundigen dienst naar het gemeente ziekenhuis vervoerd, waar hij gisteren is overleden. De politie stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. AANBESTEDING NIET AFGELAST. De Regeeringspersdienst meldt: Het in de dagbladen verschenen bericht, dat een eerste aanbesteding voor het ma ken van een tunnel onder het Noordzee kanaal bij Velsen zou zijn afgelast en dat zou zijn besloten ook andere groote objec ten te laten wachten tot betere tijden aan breken, is onjuist. De aanleiding tot dit onjuiste bericht is mogelijk hierin gelegen, dat na de oorlogs verklaring een aantal uitgeschreven aan bestedingen zijn opgeschort en met nieuwe aanbestedingen nog is gewacht omdat eerst een regeling moest worden getroffen om de aannemers van een deel van het risico te ontheffen, dat uit de gewijzigde omstan digheden voortvloeit. Nu deze regeling haar beslag heeft gekregen, zullen de aan bestedingen doorgaan. Nieuwe regeling in werking ge treden. Overeenkomstig het reeds aangekondigde voornemen daartoe is thans een staatsblad verschenen met een Kon. Besluit van 29 Sept. 1939, tot wijziging van het dienstplicht- vergoedingsbesluit. De kostwinnersvergoe ding wordt gebracht van f 2.50 op f 3, ter wijl in bijzondere', door den minister van Defensie aan te wijzen gevallen de vergoe ding op een hooger bedrag kan worden vast gesteld. De minister van Defensie is bevoegd, om, in afwachting van een algeheele herziening van het dienstplicht-vergoedingsbesluit, ge durende de tegenwoordige buitengewone omstandigheden van dat besluit afwijkende bepalingen vast te stellen. Het besluit wordt geacht in werking te zijn getreden met ingang van 1 September j-1. Engelschman prijst de Duitsche hoffelijkheid. Een 19-jarige student. Ronald Farrell ge naamd, die behoorde tot de opvarenden van het door een Duitsche duikboot tot zin ken gebrachte Britsche s.s Blairlogie, heeft zich vol lof uitgelaten over de hoffelijkheid van een der officieren van de U-boot. Nadat het schip tot zinken was gebracht, aldus Farrell, voer de duikboot rond de twee red dingbooten van het gezonken schip. De eer ste officier vroeg of er gewonden of zieken in ons midden waren en of wij voldoende levensmiddelen hadden. Hij gaf ons twee flesschcn jenever en een groot pak sigaret ten en wachtte, terwijl wij het water uit een der booten hoosden. De officier die goed Engelsch sprak, bleef een half uur praten en zeide o.m.: „Het Duitsche volk wil geen oorlog. Ik wil hem zelf ook niet, doch vervul slechts mijn plicht." Ik merkie op, aldus besloot Farrell, dat de bemanning der duikboot geheel uit jon gemannen van ongeveer dertig jaar en jon ger scheen te bestaan. De opvarenden van de Blairlogie zijn la ter opgepikt door het Amerikaansche s.s. American Shipper. Boven territoriale wateren ver zeild geraakt. Een Fransch vliegtuig heeft, naar verno men wordt, gisteren een groot Duitsch stoomschip tot in de Noorsche territoriale wateren nabij Larvik achtervolgd. Noorsche vliegtuigen hebben daarop de Fransche ma chine gedwongen, zich te verwijderen. De laatste paar dagen zijn ter hoogte van Zuid-Noorwegen verscheidene vreemde vlieg tuigen waargenomen. WfTft ,U *7. VM\ zijn onze nieuwe najaars- en wintermodellen. Tal van exclusiviteit en brengen wij in onze nieuwe sorteering 1 940 Elke mantel heeft dat vlotte en chique wat U alleen aan treft in het betere genre kleeding. Voor dames op eeftijd, zoowel als in backfish maten brengen wij een enor me keuze tegen normale lage prijzen. SMAAKVOL EN NIET DUUR Reeds vanaf 1.75 koopt U een mo dern dames hoedje, als hier afgebeeld Betere soorten van 3.50 tot 6.50 V -rtftU $.4$;'?: V, - HEDEN GEPARAFEERD? In goed ingelichte kringen te Londen verluidt, volgens U. P., dat Engeland en Turkije een pact van wederzijdschen bij stand inzake de Middellandsche Zee heb ben geparafeerd, dat in de naaste toe komst zal worden onderteekend. ZONDAG 8 OCTOBER. Ned. Herv. Gemeente. Anna Paulowna, voorin. 10.15 uur, Ds. Vorstman. Westeriand, 's av. 7.30 uur, Ds. Van Beek. Evangelisatie. Breezand, voorm. 10 uur, de heer Boon. Nam. 7 uur, Ds. Bronsgeest, van Velsen. Jeugddienst. ■ANNA PAULOWNA DE TOEKOMST VAN B.K.C. In ons voetbaloverzicht elders in dit nr. schrijven wij over hét sombere verschiet voor B.KC., tengevolge van de opkomst voor den dienstplicht. Nader vernemen we echter, dat de betreffende jongelui allen be- hooren tot de tweede ploeg der nieuwe lichting, welke eerst in Januari 1940 moet opkomen. Al beteekent dit slechts uitstel v. executie, B.K.C. zal gelukkig voorloopig ten minste de beschikking over een aantal bruik bare krachten blijven behouden. VERLOF B. Aan de heeren Ds. Nieuwkoop en P. Boon is verlof verleend tot het schenken van al coholvrije dranken in een localiteit van den heer Pieterse aan de Zancftaart. BOUWVERGUNNINGEN. B en W. verleenden vergunning aan den heer Boerman tot uitbreiding van een woon huis aan den Stoomweg en aan den heer W. de Jong tot den bouw van een schuur aan den Kerkweg. COöP. AANKOOP VEREENIGING Het bestuur der Coöperatieve Land- en Tuinbouw Aankoop .Vereeniging had waar het café van den heer Borst thans door militairen bezet is ditmaal haar algemeene vergadering uitgeschreven in het kantoor harer malerij- en het was dus hier dat de, voorzitter, de heer K. Daalder, Don derdagavond de leden welkom heette. Na goedkeuring der notulen komt in be handeling de Balans met Verlies- en winst rekening over het per 30 Juni geëindigde boekjaar. Uit het rapport blijkt, dat, na voldoende afschrijvingen, in het afgeloopen jaar een winst is behaald van f 2.316,33. Voor tot bespreking der winstverdeeling wordt overgegaan, geeft de heer K. Keuris, die met de geregelde controle der admini stratie is belast, een overzicht van de om zetten en verrichtingen in het bedrijf. Hieruit is te zien, dat ook ditmaal de om zet weer is toegenomen. Zoo bedroeg de omzet van veeevoeder f 458.05414 kilo tegen 108.961 vorig jaar, en ging deze dus met 49.084'A kilo vooruit. Eveneens steeg de omzet van kunstmest stoffen van 740.665 kilo op 812.354 kilo en ver toonde dus een vooruitgang van 71.689 kilo. In tegenstelling hiermee liep de omzet van diversen iets terug. Ook het eigen maal- en mengbedrijf gaf in elk opzicht een vermeerdering te zien. Zoo werd in het afgeloopen boekjaar in dit be drijf aan voedingsstoffen gemalen 161.628 kilo, tegen vorig boekjaar 152.010 kilo (méér dus 9.618 kilo; gebroken 37.513 kilo tegen vorig jaar 24.671 kilo (méér 12.842 kilo); ge mengd werd tenslotte 211.774 kilo tegen vorig jaar 211.758 kilo (méér 16 kilo). Het totaal dezer bewerkingen bedroeg dus 410.915 kilo tegen 388.439 vorig jaar, een vermeerdering dus met 22.476 kilo. De waarde van den omzet, welke vorig jaar f84.233.84 bedroeg, steeg in het afgeloo pen boekjaar tot f 96.874.89, hetgeen dus een oinzetvenneerdering beteekent van f12.641.05 Nadat aan .den heer Keuris dank is ge bracht voor diens bevattelijk overzicht komt de wiristverdeeling aan de orde. Het bestuur stelt nu voor, aan. de leden 3% uit te betalen als rente voor het de laatste ja ren uit de overschotten op hun persoonlijke rekening geboekte kapitaal en daarnaast een bedrag van f638.84 in totaal op de le- denrekeriing bij te boeken. Aan de Reserve voor Dubieuse Debiteuren wenscht het be stuur nog f 600 toe te. voegen, terwijl op de Beserve voor Nieuwbouw een f 1000 zou kun nen worden bijgebracht. De vergadering blijkt met deze voorstel len accoord te kunnen gaan. Ilierna volgt de bestuursverkiezing. Aan de beurt van aftreding zijn de heeren H. A. van IJzendoorn en K. Keuris, die worden herkozen. Tenslotte worden nog verschillende me- dedeelingen gedaan, betreffende gebeurte nissen van den laatsten tijd Het was ruim half elf toen de voorzitter de vergadering sloot. BREEZAND. RUIMTE GEVONDEN VOOR DE SCHOOLKINDEREN. Maar het is een dure grap. Wel wordt er, naar we vernemen, in Den Helder druk gewerkt aan den bouw van ba rakken, ook voor de militairen, die hier ge- legcid zijn, maar daarom is nog niet zeker dat binnen zeer korten tijd voldoende school ruimte vrij komt. Er is dus van gemeentewege, na overweging van verschillende mo gelijkheden, die alle hun bezwaren meebrachten, toch besloten tot een oplossing voor het onderbrengen der kinderen van de openbare school, die nu al een maand van onderwijs verstoken zijn, ook al zal dat een vrij dure geschiedenis worden en in de organisatie der andere openbare scholen ingrijpen. Het 6e en 7e leerjaar komt in het lokaal van den heer Noorman in de Kleinesluizer school, waar dan de heeren Noorman en Van Dijk de ruimte deelen; het vierde en vijfde leerjaar vindt plaats in een leeg lo kaal van die school. De school in den Oost polder verleent herberg aan het eerste, twee de en derde leerjaar. Mej. Blok van die school zal waarschijnlijk les geven aan de kinderen van het eerste leerjaar van beide scholen en haar klasseruimte deelen met mej. Zelvelder, die dan het tweede leerjaar van beide scholen onderwijst. Voor het derde leerjaar is weer een leeg lokaal beschikbaar maar ook hier komen de derdeklassers van school III bij en de leerlingen van het twee de leerjaar, die in het lokaal van de dames Blok en Zelvelder geen plaats kunnen vin den. De duurte waarop wij boven doel den, zit in het vervoer der kinderen. Zij zullen 's morgens en 's middags met autobussen vervoerd worden en moeten 's middags „overblijven." Om die vervoerkosten zoo laag mogelijk te houden, vervalt de vrije Woensdagmiddag en wordt dan Zaterdag geen school gehou den (De school aan de Kleine Sluis heelt reeds deze regeling en in den Oostpolder zal daaraan ook wel „aangepast" moeten wor den). ALKMAAR, 6 Oct. Aardappelen 220—270; andijvie 59-220; appelen 27; bloemkool I 915; bloemkool II 240 6; bieten 260360; druiven 812; gele kool 320420; groene kool 260420; kropsla 502; knolselderie 2—410; komkom- !£nrsJ.7^; me,0pnen 5—12; peren 2—11; prei 330—510; peterselie 90—180; postelein 32—39 roode kool 260—460; selderie 180—260; spi nazie 32—180; spruiten 5—10; snijboonen 5— 1 'ion e,e sPercieboonen 135; idem dubbele l—130; tomaten 160-500; uien 150-420, witte kool 130; wortelen 150—4 ALKMAAR, 6 Oct, Kaasmarkt. Aangevoerd: 40 stapels, zijnde 98.000 Kg.: Fahriekskaas kleine f32, Boerenkaas kleine f 29, idem commissie f 29. Handel matig. BROEK OP LANGENDIJK, 7 Oct. Eigenheimers 220—230; grove 170—180; dito 230260; drielingen 150; uien 1—320 dnelinwm 150—2; grove 3—330; gele nep ■)—540; peen a 1—160; B 150—180; C 1201 spercieboonen 9—11.40; kroten 80-120; ram men as 320—340; peiling duurt voort. NOORDSCHARWOUDE 7 Oct. R/r?°ten 150180; b]. eigenheimers 2—250 Bevel. 210; uien 270—310; drielingen 150- ilnLfonV® 3~3r,n' K°le nep 470-530; peen 80—180 sperciebooncn 1370—1470; kroten De veiling duurt voort.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 20