Een sluitende Gemeentebegrooting voor 1940 'n TRIUMPH VAN SMAAK VOOR SLECHTS I CENT 'n SIGARET VAN KLASSE EN „Filomeentje" W interconcer ten Stafmuziek Tusschen hoop en vrees Zaterdag 7 October 1939 Geen belastingverhooging. Hei politiekorps wordt met 3 agenten uitgebreid. Plannen voor woningbouw in voorbereidingBijna 100.000 gulden subsidie minder voor Maatschappelijk Hulpbetoon. Tweede Blad Hedenmiddag 3 uur: Marine versus Landmacht Behandeling van de Gemeentebegrooting Bij Charlotte Köhler's voordracht: („Spook op zolder") Burgeri^ke Stand van Den Helder Bravo Vogelbuurt! Distributie van petroleum In hun voorwoord op de ontwerp-gemeente- begrooting en de ontwerp-begrootingen van de onderscheidene bedrijven en diensten dezer gemeente voor het dienstjaar 1940, zeggen B. en W. o.m.: Alhoewel de uitkeering uit het ge meentefonds 44.118,lager moest wor den geraamd dan in 1939, is het ons wederom gelukt de begrooting sluitend te maken, zonder dat aan U voorstellen tot belastingverhooging behoeven te worden gedaan. De reserve, -gevormd uit de batige saldi van vorige dienstjaren, kon bovendien van 129.612,worden gebracht op 195.402, Het toenemen van het aantal inwoners der gemeente alsmede de uitbreiding van de stad zijn oorzaak, dat meerdere posten hooger dan vorig jaar moesten worden geraamd. 2500 gulden voor algemeene volks telling. In October 1940 zal een aanvang moeten worden gemaakt met de voorbereidende werk zaamheden voor de Xlle algemeene volks telling. Hiervoor is een bedrag van 2500, geraamd. Behoudens bijzondere omstandigheden zul len in 1940 geen verkiezingen worden ge houden. Dit beteekent, vergeleken bij 1939, een mindere uitgaaf van rond 4000, Voor uitbreiding van het politiekorps met 3 agenten is 5000,geraamd; het voorstel tot wijziging van de „Verordening, regelende de rangen, het aantal, de samenstelling, de eischen van benoembaarheid en de bezoldiging van de ambtenaren der gemeentepolitie, in de gemeente Den Helder" zal binnenkort ver schijnen. 2000 gulden voor den luchtbescher mingsdienst. Ten behoeve van den luchtbescher mingsdienst is 2000,uitgetrokken, dus 1000.— meer dan vorig jaar. Van de omstandigheden zal het afhangen of met dit bedrag kan worden volstaan. De subsidie voor het Witte Kruis is onge wijzigd op 3200,uitgetrokken. Eventueele herziening dezer subsidie, als mede de vraag, of in 1940 opnieuw eenige financieele steun moet worden verleend aan het Wit-Gele Kruis, zullen nader worden be zien, zoodra het nieuwe gebouw voor den gemeentelijken geneeskundigen- en gezond heidsdienst is gereedgekomen. Ten behoeve van de malariabestrijding in Noordholland is uitgetrokken een bedrag van 100,voor te verleenen subsidie. Een meevallertje. De bijdragen in het verlies van de door de woningstichting geëxploiteerde woningen zijn belangrijk lager dan geraamd. Als gevolg van de omstandigheid, dat de woningen vrijwel voortdurend bewoond zijn, mag worden aan genomen, dat de onderscheidene plannen minder verlies zullen opleveren. Ter voorziening in de woningbehoefte zijn plannen in voorbereiding voor het bouwen van nieuwe woningen. Voor den bouw van woningen ten behoeve van groote gezinnen is het overleg met het Rijk nog niet geëindigd. Binnenkort hopen B. en W. daaromtrent ook nadere voorstellen te kunnen doen. Kosten gymnasiaal onderwijs. De kosten van de gymnasiale afdeeling van het gemeentelijk lyceum zijn weder met 2000,verhoogd, mede als gevolg van het thans op de begrooting drukkende wachtgeld van den heer Steenmeijer. Verwacht mag worden, dat de kosten van dit onderwijs in de toekomst nog belangrijk zullen stijgen en dat binnenkort stichting van een nieuw gebouw voor het lyceum zal moeten worden overwogen. Gelijktijdig hiermede zal dan omtrent de huisvesting van de u.l.o.- school een nadere beslissing genomen kunnen worden. De plannen voor het bouwen van een nieuw internaat bij de zeevaartschool ondervinden, mede tengevolge van de bij zondere omstandigheden, veel vertraging. Werkloozenzorg en steunverleening. Het aantal patiënten, dat in krankzinnigen gestichten moest worden opgenomen, is sterk gestegen. Voor 1900 is deze post daarom 7000,hooger geraamd dan voor 1939. Ten behoeve van het gemeentelijk bureau voor maatschappelijk hulpbetoon is een subsidie geraamd van 375.500, voor 1939 van 468.200, Deze verlaging is in hoofdzaak het gevolg van de omstandigheid, dat zooveel mogelijk werklooze arbeiders bij de werkverschaffing worden tewerk gesteld. De post „werkver schaffing door derden ondernomen" is dien tengevolge voor wat betreft het onderdeel „loonen" gestegen van 180.375,tot 263.250,—. - In aansluiting hierop deelen wij U mede, dat op 15 September 1936/1937/1938/1939 als werkloos bij de arbeidsbeurs waren inge schreven 1239/1047/907/653 mannen ouder dan 18 jaren, waarvan er 626/475/261/103 werden gesteund ingevolge de gesubsidieerde steun regeling en 0/78/250/260 in de werkverschaf fing waren geplaatst. Het blijft ons streven, om hen, die daarvoor in aanmerking kunnen worden gebracht en die niet op andere wijze te werk gesteld kunnen worden, zooveel mogelijk bij de werkverschaffing te plaat sen. Een belangrijk bedrag wordt in deze ge meente ingevolge de bepalingen van de Zuiderzeesteunwet uitgekeerd aan personen, die ander3 waarschijnlijk geheel of gedeelte lijk ten laste van maatschappelijk hulpbetoon zouden komen. Het bestuur van het gemeen telijk bureau voor maatschappelijk hulpbetoon heeft daarom gemeend, dat het alleszins ver antwoord is den post „ondersteuning van armlastigen en behoeftigen" 10.000,lager te ramen. Indlenststelling nieuwe gebouwen. Zoowel de gemeentelijke geneeskundige- en gezondheidsdienst, als de dienst voor sociale zaken zullen in 1940 hun nieuwe gebouwen kunnen betrekken. Mede door deze nieuwe huisvesting bedragen de meerdere kosten, met inbegrip van de verschuldigde annuïteit, voor den gemeentelijken geneeskundigen- en ge zondheidsdienst rond f 7000,en voor den dienst voor sociale zaken rond 4500, Bljjkens de van den inspecteur der directe belastingen alhier ontvangen op gaven is het mogelijk de opbrengst van de onderscheidene belastingen rond 31.000,— hooger te ramen dan voor 1939. Billijker regeling vastrecht electri- citeitsbedrjjf. Het ligt in het voornemen door vaststelling van een andere berekeningsbasis tot een meer billijke regeling van het vastrecht-tarief te komen. De daarvoor noodige voorstellen zullen den raad binnenkort bereiken. Ter dekking van een eventueele mindere opbrengst als gevolg van deze tariefsherziening is een be drag van rond 7800,- geraamd. De winst van het bedrijf kon dientengevolge niet hooger worden geraamd dan vorig jaar. Verlies gasfabriek 1500 gulden lager. De positie van de gasfabriek ontwikkelt zich in gunstigen zin. Alhoewel voor 1940 verschillende onontbeerlijke uitbreidingen en voorzieningen aan het bedrijf worden voor gesteld, is het verlies van dit bedrijf 1500,— lager geraamd dan in 1939. Waterleidingbedrijf. Ten aanzien van dit bedrijf wordt opge merkt, dat er in verband met de voort durende uitbreiding van de stad binnen afzienbaren tijd behoefte zal zijn aan uit breiding van de waterleveringscapaciteit. Deze uitbreiding zal ongetwijfeld met groote kosten gepaard gaan en wij achten het daar om gewenscht voor het jaar 1940 20.000, voor de vorming van een reserve voor dit doel af te zonderen, te meer daar hierdoor de kans op schommelingen in de tarieven zoo goed als zeker zal kunnen worden vermeden. Mede tengevolge van dezen maatregel kan geen hoogere winst worden geraamd. Uitbreiding personeel Reinigings- en Gemeentewerken. Zooals uit de ontwerp-begrooting kan blijken, ligt het in ons voornemen het perso neel van de reiniging met een motor-drijver en eenmonteur-chauffeur uit te breiden. In totaal is het verlies van dit bedrijf 2000, lager geraamd dan voor het vorig jaar. Het aanvangsuur van den aangekondigden voetbalwedstrijd tusschen de sterkste elftal len van de Koninklijke Marine en de Konink lijke Landmacht (Stelling van Den Helder) is nader vastgesteld op drie uur. Dit is ge daan om zoo veel mogelijk voetballiefhebbers in staat te stellen den wedstrijd bij te wonen. Zooals men weet zijn de baten bestemd voor het Marine Rampenfonds, dat financieele steun verleent aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van H. Ms. „Willem van Ewijck" en H. Ms. „Jan van Gelder". De toe gangsprijzen zijn zeer laag gesteld, zoodat een massale opkomst van het publiek (waar onder natuurlijk vooral „marine" en „land macht") verwacht wordt. Beide ploegen komen in de gisteren ge publiceerde opstelling uit; alleen de linksback van de Landmacht, De Jongh, kan door ziekte niet spelen. Daardoor vindt een kleine omzetting in het Landmacht-elftal plaats. Linksbinnen Krab (Stormvogels) zal nu als linksback fungeeren, terwijl W. Bakker van „Haarlem" de linksbinnenplaats zal bezetten. De Marine-elf speelt weer in het bekende rood-wit-blauwe shirt, terwijl de Landmacht in het Oranje zal verschijnen, Naar wjj vernemen zal met de open bare behandeling van de gemeente begrooting voor 1940 op Dinsdag 14 November a.s. worden begonnen. De sectievergaderingen vangen 23 October Ook is het noodig gebleken om te besluiten het personeel van gemeentewerken uit te breiden het een klerk, terwijl in de vacature van den voorman-straatmaker zal worden voorzien door de aansttelling van een tech nisch ambtenaar 3e klasse. De hiervoor be- noodigde gelden zijn op de ontwerp-begrooting uitgetrokken. Afschrijving kapitaaldienst. Het bedrag voor afschrijving van kapitaals uitgaven is voor 1940 9500,hooger ge raamd dan voor 1939. Ten slotte deelen B. en W. den raad mede, dat bij den opzet van de ontwerp-begrootingen geen rekening is gehouden met de thans heerschende buitengewone omstandigheden. Dit is ook niet mogelijk, omdat de duur van deze buitengewone omstandigheden on bekend is en niet is te zeggen, welke maat regelen zullen worden genomen en welke ge volgen zij zullen hebben Voor de gemeentelijke inkomsten en uitgaven. s Zooals men weet, heeft Woensdag in de Amsterdamsche Stadsschouwburg de pre mière plaats gevonden van de voordracht „Filomeentje", door Charlotte Kohier. Een première, die bij het groote publiek een bij zonder succes wist te verkrijgen. Ditmaal willen wij enkele regels wijden aan den inhoud van het verhaal van den jongen Vlaamschen schrijver Marcel Matthijs, die dit juweeltje van vertelkunst kortgeleden bij het Poirtersfonds deed verschijnen. Het betreft het verhaal van een meisje, van Filomeentje, die meent, dat zij een zeer belangrijk personage is. Hoewel zij de doch ter is van een alcoholist, hoewel zij lichame lijk allesbehalve een schoonheid is, hoewel zij noch bijzonder vroom, nog bijzonder ver standig is, meent zij van dit alles het tegen deel. Marcel Matthijs beschrijft deze geschiede nis van dat onevenwichtige boerenkind; dat zich alles inbeeldt, dat zich voorstelt tot bij zondere dingen instaat te zijn, die er van droomt zelfs als Heilige bij de engelen opge nomen te worden, en een andere keer ver gevorderde plannen heeft voor het huwelijk met een rijken koopmanszoon. Maar achdat alles is slechts verbeel ding en de droevige voleinding van deze her senschimmen brengt een moord op de tante van Filomeentje, in razernij en wanhoop ge pleegd. Erf dan komt de gevangenis en het besef van de voosheid van al die droomen en fata morgana's. Een wonderlijk verhaal. Maar een verhaal met climax. Een brok leven dat met Vlaam- sche esprit geschreven werd en dat zeer spe ciale eigenschappen bezit. Het is dit verhaal, dat Charlotte Kohier ons Dinsdagavond zal komen vertellen. En... op haar wijze. Dat wil zeggen, dat de gestalte van Filomeentje voor ons levend gemaakt zal worden. Dat deze voordrachtskunstenares zelve dat Vlaamsche kind met haar wonder lijke fantasieën wordt en dat men voor zich zal zien heel dat op losse schroeven staande leventje van dit kind. Beurtelings is het verhaal komisch en tragisch. Maar altijd is het levend. Altijd proeft men het warme leven uit deze penibele historie van een onbeteekenend kind. Met al haar tragische en komische consekwen- ies. En zij zal u de illusie laten beleven, chrijnend en hevig, en zij zal u het ont- aken na de lange .droom uitbeelden ooals alleen Charlotte Kohier dat kan. Wjj hopen, dat velen a.s. Dinsdagavond deze kunstavond zullen bijwonen. En dat velen zullen kunnen beluisteren het vreemde leven van Filomeentje, in wier j geestelijken strijd menigeen waarschijn- I lijk episoden uit eigen leven zal ont- 1 moeten. GETROUWD: L. Okel en P. Vreeswijk; W. H. Zuuring en J. Schong. DE MCCI3TE PCTC PCRTRET 'ATELIER r^. JAC DE BOER Uw schoenen zijn er het eerst. Ga naar „De Toelast", 't is er gezellig. Gaan ook dit jaar door. Neem een abonnement. Hoewel de oorlog in Europa en de mobili satie in Nederland den gewonen gang van zaken hebben ontwricht, en menigeen alle lust in vermaak en ontspanning hebben doen verliezen, bestaat er daartegenover een stre ven de menschen te waarschuwen aan deze pessimistische stemming niet toe te geven. „Doe gewoon", luidt de leuze. Het is ons dan ook een genoegen onzen lezers te kunnen mededeelen, dat het Comité voor de Symphonieconcerten, die eiken winter al sedert jaren door het Stafmuziekkorps der Kon. Marine wor den gegeven, heeft gemeend hiermede te moeten voortgaan. Het was echter de vraag of de Marine- autoriteiten in de tegenwoordige omstandig heden hiervoor toestemming zouden verleenen. Deze vrees bleek echter ongegrond. In een zeer waardeerend schrijven werd niet alleen toestemming gaarne verleend, maar ook dank gebracht aan het Comité (dat geheel belangeloos werkt), dat ondanks de verwarde tijden toch wilde doorgaan met deze, op hoog peil staande concerten. Wij maken derhalve gaarne melding van het bovenstaande en voegen hieraan toe, dat hier een prachtige gelegenheid wordt geboden aan de inwoners van Den Helder (ook de tijdelijke), een bewijs te leveren, dat de Marinekapel door hen gewaardeerd wordt. Bij het 75-jarig bestaan op 1 April j.1. is door vele vereenigingen hier ter stede in woorden en met bloemen hulde ge bracht aan „de Staf". Welnu laat men nu toonen, dat het gemeend was. Laat Casino bjj alle 6 con certen vol zijn. Voor hen, die het nog niet mochten weten, zjj nog vermeld, dat de prijs voor de zaal 30 cent per keer is. Een abonnement (balconzitplaatsen) kost slechts ƒ3.voor 6 concerten. Dat dergelijke lage prijzen mogelijk zijn, is mede te danken aan het Gemeentebestuur van Den Helder, dat telken jare door een subsidie bewijst het cultureele doel dezer concerten te begrijpen. Nogmaals inwoners dezer gemeente: toont ook gij uw waardeering door een drukke op komst. Voor abonnementen (die niet persoonlijk zijn) kan men zich aan de adressen: Hoofd gracht 27 en Singel 24 opgeven. Op de bres voor de soldaten. Heden ontvingen wij een kaartschrijven onderteekent met „een dankbare schild wacht". Wij lazen daarin het volgende: Gaarne zag ik onderstaande opgenomen in uw blad, waarvoor mijn hartelijken dank. Sedert een maand betrekken soldaten van de Kustartillerie iederen dag de wacht bij een magazijn aan den Ruyghweg. Als wachts- gebouw was hun aangewezen een bergplaatsje op den Speeltuin aan de Havikstraat. Een ieder die het schuurtje kent weet, dat het geen onverdeeld genoegen kan zijn er 24 uur op wacht te zitten. Ook de buurtbewoners za gen dit. Zij sloegen de handen ineen, liepen met een lijst, en zamelden geld in, waarvoor een kachel, brandstof, een pathéfoon, koffie en thee, en zelfs cigaretten werden gekocht, waarmede de op wacht staande soldaten ge lukkig werden gemaakt. Burgers uit de Vogelenbuurt, wij zijn daar voor zeer dankbaar en willen langs dezen weg onzen hartelijken dank kenbaar maken. Wij zullen uw werk niet vergeten. Zooals uit de elders in dit nummer voorko mende openbare bekendmaking blijkt, zal op Maandag, Dinsdag en Woensdag a.s. door de post huis aan huis vragenlijsten worden uitge reikt betreffende de distributie van petroleum voor huishoudelijk gebruik. Deze vragenlijsten moeten nauwkeurig en naar waarheid worden ingevuld en daarna wor den ingeleverd bij den Distributiedienst der Ge meente. Om een te grooten toeloop van men schen te voorkomen, zal de inlevering van de ingevulde en onderteekende vragenlijsten op verschillende (jagen dienen te geschieden. Deze dagen zijn vermeld in bovengenoemde openbare bekendmaking. De aandacht wordt er op ge vestigd, dat de inwoners van Huisduinen en Koegras de vragenlijsten op den daarvoor ge stelden dag kunnen inleveren onderscheidenlijk te Huisduinen en Julianadorp. De stadsbewoners zijn voor de inlevering in 4 partijen verdeeld, welke verdeeling is ge maakt naar de beginletters van de achter namen der gezinshoofden. Zij moeten de vra genlijsten inleveren op het raadhuis. Zoo zullen op Maandag 16 October a.s., die gezinshoofden hun vragenlijsten moeten inleveren, wier ach ternaam begint met de letters A, B, C, D, E of F: op Dinsdag 17 October, diegenen, wier achternaam begint met de letters G, H, I, J, K of L: op Woensdag 18 October diegenen, wier achternaam begint met M, N, O, P, Q, R of S: terwijl op Donderdag 19 October de gelegen heid voor inlevering bestaat voor hen, wier achternaam begint met de letters T, U, V, W, X Y of Z. Indien ieder belanghebbende zich aan boven staande regeling houdt, kunnen de inwoners der gemeente allen in een korten tijd voorzien worden van de petroleumdistributiekaarten. Deze kaarten behoeven na de uitreiking nog niet direct gebruikt te worden. Men kan dus tot nadere mededeeling nog petroleum koopen zon der distributiebon. Tenslotte wordt de aandacht der lezers ge vestigd op de bepaling, dat onjuiste of onvol ledige invulling der vragenlijst strafbaar is en dat degenen, die verzuimen hun vragenlijst op de daarvoor gestelde tijdstippen in te leveren van de distributie van petroleum verstoken zullen zijn. De rede, die de Duitsche leider gis teren gehouden heeft, heeft de wereld teleurgesteld. De toon was agressief en geen enkel vredesvoorstel, waar men eenig houvast aan had, is door Hitier gedaan. Toch heeft hij ook den pas niet afgesneden en daarom blijven we hopen, dat het slot van het Europeesche drama zich nog niet behoeft af te spelen in het bloed van zijn beste zonen. Hitier heeft het Engeland en Frankrijk zeker niet gemakkelijk gemaakt om op zijn voorstellen in te gaan, doch wij vertrouwen, dat men daar blijk zal geven van genoeg ernstige en rustige bezinning, dat wanneer er slechts een kleine kans bestaat om de verschrikking van een algemeenen oorlog over de wereld af te wenden, men die met beide handen zal aangrijpen. We mogen een scherpe en onbarmhartige critiek van de Britsche en Fransche pers ver wachten. Een voorproefje daarvan vinden we in de „Evening Standard", die op Hitler's rede slechts een krachtig „neen" laat hooren. Het woord van den Führer heeft voor het Engelsche volk geen waarde, zijn daden zijn altijd in strijd geweest met zijn beloften en men gelooft dus niet, dat wanneer Engeland en Frankrijk in zouden gaan op het voorstel van den Duitschen leider, er aan het tijdperk van agressies in Europa een einde zou zijn gekomen. Het Engelsche blad eindigt met de vol gende zinsnede: „Hitier heeft zijn laat ste vredesvoorstel gedaan maar is ook zijn laatsten oorlog begonnen. Nooit meer zal hij zijn vijand kunnen isoleeren en in een hoek kunnen drijven om hem te ver nietigen. Engeland en Frankrijk, gehol pen door hen, die de vrijheid lief hebben, hebben nu het heft in handen genomen. Zij hebben besloten een einde te maken aan Hitier. Hij heeft zijn eigen begrafe nisrede gehouden." Deze meening van het Engelsche blad weerspiegelt de reactie van het Engelsche volk op de rede van Hitier en is dus weinig hoopvol. Evenwel, de Engelsche regeering heeft het laatste woord en die zal de voor stellen, voor zoover men daar dan van kan spreken, ernstig overwegen. Het is dé En gelsche en Fransche regeering, die de laat ste beslissing hebben te nemen en die heusch wel zeer ernstig zullen overwegen of er een mogelijkheid is, zonder de groote slachting tot den vrede te komen. Beide regeeringen weten welk een ontzaggelijke verantwoorde lijkheid er op hen drukt. Hitier heeft het de Engelsche en Fransche regeering niet gemakkelijk gemaakt, zoo schreven we aan het begin van ons overzicht. Maar als men nu eens rustig en objectief de z.g. voorstellen van den Duitschen leider leest, dan kan men niet ontkomen aan den indruk, dat er een grond van waarheid in gevonden kan worden als hij pleit voor de teruggave van de Duitsche koloniën, dan kan men niet ontkennen, dat het ten hoogste tijd werd, dat het verdrag van Versailles teniet gedaan werd en al veroordeelde de heele we reld ten scherpste de wijze waarop Duitsch- land heeft gemeend zijn z.g. recht te moeten herstellen, er moet een mogelijkheid zijn op deze nieuwe basis weer rustig te kunnen samenwerken. Als Duitschland wilen daaraan twijfelen Engeland en Frankrijk en door welke oorzaken dan ook, daar is de toe dat maakt de toestand zooveel moeilijker. Vertrouwen is de basis van een gezonde samenwerking en waar die basis ontbreekt, stand zooveel moeilijker. Wij gelooven niet, dat alle hoop op gegeven behoeft te worden, al zien we wel ernst van den huidigen toestand, na het woord van Hitier. Volgende week zal de Engelsche regeering haar standpunt uiteenzetten en dat zal mogelijk het laatste woord zijn in dit spel van dreige menten en beloften, van wikken en wegen, vankrachtmeten. Hoe zal dit laatste antwoord zijn? OP- EN ONDERGANG VAN ZON EN TIJD VAN HOOG EN LAAG WATER Zomertijd Zon Oct. op: ond.: Hoogwater Laagwater Z 8 7.11 6.24 2.20 15.35 8.50 21.10 M 9 7.13 6.22 4.00 17.20 10.35 22.50 D 10 7.15 6.19 5.25 18.35 12.00 12.10 W 11 7.17 6.16 6.35 19.25 3.10 13.00 D 12 7.19 6.14 7.25 20.10 1.15 14.00 V 13 7.20 6.12 8.15 20.50 2.10 14^50 Z 14 7.21 6.10 9.00 21.35 2.55 15.30

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5