kriii WAT €I¥EM Pi ®1©SC©P>IIM? De Vries, Alkwa 1 SfaVEBUlRRmiNG Aspiri^ •Het zwemseizoen is weer teneinde fe, pretrihbmrtetT Rialta--theale.fi 'daM, a.tt&e#-' 1939: een gunstig jaar voor onze zwemvereenigingen Onvergetelijke film met Charles Laughton Tarzan's verbanning Er werden veel dagkaarten verkocht! Apotheken Boekjes voor de Chr. Ulo school De „Koninklijke" schenkt twee militaire tehuizen St. Martin's Lane: humor en tragiek van het beste soort. Het is feitelijk eerst sedert een vijftal jaren, dat men kan spreken van een artistiek verant woorde Britsche film-industrie, en het zijn in deze vijf jaren twee personen, die vorm en in houd van de beste producten bepaald hebben: dat zijn Alexander Korda, de regisseur, en Charles Laughton, de acteur. Zij beiden heb ben zooveel voor de hedendaagsche filmindus trie gepresteerd, dat men dat wellicht thans nog niet ten volle weet te beseffen. Het is deze Charles Laughton, die wij gister avond zagen spelen de hoofdrol in het bijzon deze filmwerk „St. Martin's Lane" (vertaald: Zij die van de straat leven). Charles Laughton en Vivien Leigh in de Lumina-film „Zij, die van de straat leven" („St. Martins Lane"), welke deze week in het Rialto-theater draait. En dat zeer intelligente en van zuiver leven tintelend spel doet telkens weer naar vergelij kingen zoeken. Wij zagen Laughton als de bloeddorstige Hendrik de Achtste, wij zagen hem als de kapitein van „Muiterij op de Bounty", wij zagen hem als Rembrandt, maar waar wij hem zagen, daar was hij een groot kunstenaar, een begenadigd artist, die zijn spel tot het volle, warme leven zelf wist te verheffen. En het zijn er slechts weinigen, die dat gegeven is. St. Martin's Lane. Dat is een der boulevards in Londen, waarheen zich des avonds het uit gaand publiek begeeft. De wijk der musichalls en deftige tingel-tangels. Voor de tourniquets treden straatartisten op en het is in een dezer groepen, dat we Laughton aantreffen. Hij zingt en dans en declameert. Hij is in zijn genre een groot kunstenaar. Hij declameert zijn „klassieken" met verve en begrip, en me nige penny valt in de pet, als er rondgegaan wordt. Het is in dit milieu, dat een meisje van de straat opgenomen wordt. Een kind van 18 ja ren, met veel fantasie en weinig levenswijs heid. Maar die al vrij spoedig begrijpt, dat zij meer kan dan op St. Martin's Lane dansen voor een shilling per uur. En die al zeer spoe dig haar kans ziet en deze grijpt. Dan verlaat zij den man ,die haar vrijwel uit de goot haalde en zij geeft zich aan het leven, dat haar be koort. „Want tenslotte had zij van haar jeugd af den drang tot uitbeelden en was zij geboren voor de kunst". Zooals zij dat telkenmale tot de journalisten pleegt te zeggen. Een vreemde film. Een film, die ons gister avond telkens weer deed deken aan dat bijna vergeten filmwerk van Ben Becht „Driestuivers Opera". Hier dezelfde prachttypen. Zóó ge haald uit de slums, zoo gerecruteerd uit de gore stegen van de Londensche achterbuurt. Men moet ze zien zingen en dansen en decla- meeren en ge zult het niet spoedig meer kun nen vergeten. Ge moet zien de fotografie van het in den avond levende Londen in al zijn ver bluffende schoonheid. Daartusschen Laughton als eenvoudig mensch. De simpelheid, de onge compliceerdheid zelve. Nochtans een mensch met driften en gevoelens, maar die van geheel ander gehalte zijn dan die van de 18-jarige Libby. Twee menschen die leven. Hevig, maar ieder op zijn eigen wijze en met een wereld van temperament tusschen hen. En die niet te overbruggen is. De film bezit ongemeen fraaie scènes. Bijvoorbeeld die van de wilde, ongebrei delde dans van Libby, in het licht der glo rende straatlantaarn in het verlaten huis. Dit is slechts een der vele voorbeelden. Zooals gezegd: deze film is van zeer bijzonder gehalte. Zij, die de film willen zien als kunstuiting, zullen er een zeef speciaal genoegen aan beleven en ook anderen, die er een vermaaksobject in zien, krijgen hun deel. Een film, die men zeker niet mag ver zuimen en die tot de beste producten van dit seiêoen gerekend moet worden. Het voorprogramma is prima verzorgd. Brandstof economisch berekend en aangelegd Metro-Goldwyn Mayer film. Ieder kent de werken van Edgar Rice Bur- roughs over den jongen zoon van lord Grey- stoke, die in het oerwoud terecht kwam en zijn opvoeding kreeg bij de menschapen. Schier niemand is er, die in den loop der jaren niet één van de tallooze films gezien heeft, die tezamen den Tarzancyclus vormen. Bijna het geheele werk van Burroughs is zoo langzamer hand op het witte doek verschenen, en als er ooit een populaire romanserie zich leende voor vastlegging op den celluloidband dan is het wel den Tarzan-reeks. Dit en het fraaie spel van Johnny Weismuller, den geroutineerden Tar- zanspeler, die zijn naam onafscheidelijk ver bonden heeft met dien van den aapmensch, maken een film, die tot onderwerp heeft een der fantasieproducten van Burroughs tot een succes. Hoezeer een Tarzanfilm herinneringen wekt aan vorige rolprenten in dit genre, toch is zij, dank zij bovenvermelde factoren, altijd weer nieuw, verrassend, meesleepend, van een vreemde bekoring. Naast het spel van Weiss- muller en het sterke verhaal, dat Burroughs wrocht en dat zich bizonder leende en met niet al te veel veranderingen tot scenario liet om werken, danken deze films hun succes niet in het minst aan de omgeving: het zwarte wereld deel. Een film, die Afrika tot décor, tot plaats van handeling hadden, waren spoediger en makkelijker een succes, dan een film spelende in eigen milieu. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in het feit, dat de cameraman zich niet tot de hoofdrol spelers heeft te be perken, maar de beschikking heeft over tal looze spelers, die hun spel intuïtief feilloos spelen en met hun spel het publiek evenzeer in spanning houden als de menschelijke acteur. We bedoelen hier de dieren en de wilden. Het sluipen van de getatoueerde pigmeeën en negers door het oerwoud, de voelbare dreiging rondom ieder ding, het doffe monotone gedreun van tam-tams, de enerveerende dansen, dat alles is een sensatie op zichzelf. De „struggle for life" tusschen de veelsoortige dieren, rhino- cerossen, olifanten, leeuwen, panters, krokodil len, herten, hyena's, nijlpaarden, giraffen, apen en vele andere dieren, die op het witte doek sterk wordt uitgebuit door den geroutineerden cineast en regisseur Richard Thorpe, maakt het zien tot een intens genot. Voeg daarbij de intrige waarvan de aantrekkelijkheid verhoogt wordt door het fantastische daarvan en ge hebt een film, die tot het beste behoort wat in het genre sensatiefilms werd geproduceerd. Er vloog een lijnvliegtuig naar Kaap stad. Het bereikte Kaapstad nooit. Ergens in het oerwoud ligt een wrak. Richard Lancing, zijn vrouw en de piloot kwamen om, de mannen werden door een roofzuchtige stam weggevoerd, de vrouw door Tarzan begraven. De baby door Tarzan bij zich in huis genomen en door hem en zijn vrouw opgevoed. Aldus worden de drie hoofdfiguren Tarzan, „Boy" en Lane ge ïntroduceerd. Een idylle, des te meer waard om te blijven bestaan, naarmate zij meer bedreigd wordt. De gevaren die hen bedreigen, zijn vele: levende in het oerwoud, zelf actief in den strijd om het leven, zijn de aanrakingen met gevaren van allerlei soort talloos vele: rhinocerossen dreigen „boy" te vertrappen, spinnen vangen hem in hun web, de leeuw loert op hem, maar Tarzan kent de dieren, Tarzan, koning der die ren, overwint altijd. Een expeditie arriveert, demonstratie van onze Westersche beschaving met al zijn schur kerijen, zijn jacht naar geld. Blijken familie van den gevallen Lancing te zijn. Nemen „boy" en Lane mee. Gedurende al deze tafereelen wordt de spanning geleidelijk opgevoerd, we herkennen den krachtigen hand van Thorpe, die stelselmatig het verhaal naar zijn einde stuwt: een overval door den kanni- balenstam, de Zambela's, die met de opnamen van de lugubere ritus waarmede de menschen- etende stam haar slachtoffers doodmartelt tot de mooiste gedeelten van dit filmwerk behoort. De vlucht van boy, de komst van Tarzan met zijn dieren, olifanten en menschapen, die alles op de vlucht jagen, vertrappen en vernietigen, dat alles voert in een versneld tempo naar het einde, de terugkeer van Tarzan, Lane en boy naar hun woning in de kruin van een der woud reuzen, Tarzan en Lane op den rug van Timbo, boy op een kleinen olifant. Als tweede hoofdnummer wordt een span nende Mexicaansche romance „De Duivels- echo" gedraaid, waarin met het noodige Zuide lijke temperament wordt gespeeld. TABLETTEN Groote toename van het ledental. October heeft haar intrede gedaan, en met haar zijn weer gekomen de koude, gure Noord-oosten winden, die het verblijf aan den Dijk, het centrum van onze Heldersche Zwemsport, verre van aangenaam maken. Het is vrij gauw gegaan dit jaar. Veer tien dagen geleden was het nog zomer en nu heerschte er reeds een dergelijke temperatuur, dat men gevoeglijk van „winter" kan spreken. Twee weken ge leden waren de inrichtingen van de H.Z.V. en de Frissche Morgen nog wel haast te klein om het aantal zwem- enthousiasten te bevatten en nu... is men reeds aan het afbreken dezer inrichtin gen begonnen. „Het kan verkeeren"; Breero's spreekwoord is ook hier weer in toepassing gebracht. Nog slechts enkele hartstochtelijke zwem- liefhebbers nemen hun dagelijksche bad in de baren van het Marsdiep. U kent ze wel; Boogaard van de H.Z.V., Wegman, Rueck, v. Houten van de Frissche Morgen en nog en kele anderen, zijn het, die men nog dijk- waarts kan zien gaan; maar de anderen, de groote groep van zwemmers en zwemsters, die vanaf begin Juni (enkele reeds Mei) aan den Dijk hun vermaak hebben gevonden, die zijn verdwenen, die hebben den strijd te gen de kou opgegeven en gaan nu hun baantje trekken op de Werf in het Marine- bad. Een gunstig jaar. Het jaar 1939 is voor onze Heldersche ver- eenigingen een zeer gunstig jaar geworden. Door het fraaie weer groeide het aantal leden zienderoogen en bovendien bracht de mobi lisatie vele vreemdelingen in onze Jutter- stad, die natuurlijk hun dageljjksch bad in zee namen en dus in grooten getale de H.Z.V. en de Frissche Morgen vestingen kwam be stormen. Bovendien hadden de vereenigingen ook hun uiterste best gedaan het den bezoekers zoo aangenaam en gemakkelijk mogelijk te maken, door enkele verbeteringen in de kleed gelegenheden aan te brengen en ook het ver blijf in het water zelf door enkele attracties prettiger te maken. Daarbij kwam nog, dat reeds vroeg in het seizoen de temperatuur van het Marsdiep de 17° gepasseerd was, zoodat een ieder, die nog afschrok van een bad, „omdat hij er zoo rillerig van werd", tot den grooten stap over ging en lid werd van de F. M. of H.Z.V. Zoo kon het zijn, dat de tamelijk ongun stige berichten, die van de algemeene verga deringen van beide vereenigingen naar voren kwamen, voor den aanvang van het seizoen, al spoedig naar den achtergrond konden wor den gedrongen en een optimistischer toon daarvoor in de plaats kwam. Goede en kameraadschappelijke geest. Er waren nog andere dingen, die het zwem men aan den Dijk zoo aangenaam maakten en één willen we hier speciaal noemen, n.1. den kameraadschappelijken geest, die allen, OPLOSSING VORIGE WEEK. Horizontaal: 1, Poes; 4, Smal; 8. Oor» 10. Wie; 11. Taart; 14. Esp; 15. Oss; 17. Ede (Epe); 19. N.N.; 20. Ra; 22 Epe; 25 Das; 27. Die; 28. Ent; 29. Fa; 31. K.M.; 32. Dra; 33. Roe; 35. Ren; 38. Krant; 41. Vee; 43. Eer; 45. Aart; 46. Drie. Verticaal: 1. Pop; 2. O.o.; 3. Erts; 5. Muts; 6. Ar; 7. Les; 9. La (Fa); 12. Apen; 13. Roer; 16. Moeder; 18. Zuster; 19. Neef; 21. Adem; 23. Pi; 24. As; 26. An; 30. Ader; 31. Karn; 34. Oker; 36. Eter; 37. Eva; 39. Au; 40. Are; 42. E.a.; 44. Ei. De le prijs 2.50 werd gewonnen door Zr. T. Bloem. Bakkum (N.-H.). De 2e prijs 1.- door den heer A. Bruul, Basstraat 16. I Verticaal: 2. Getij. 3. Gemeentelijk be drijf (afk.). 4. Dak-bedekking. 5. Insect. 6. Voorzetsel. 7. Bedorven, slecht. 9. Volksplanting. 11. Verlichtings middel. 13. Plant, uit welker zaden een drank wordt bereid. 15. Mensch. 16. Vaartuig. 20. Gehoorzaal. 23. Provinciale instel ling (afk.), 24. Europeaan. 26. Voorvoegsel met de beteekenis van dubbel. 27. Voorzetsel. Horizontaal: 1. Vertegenwoordi ging bij vreemde regeering. 8. Bouwmateriaal. 10. In orde. 12. Erg. 13. Deelgenoot. 14. Mannelijk dier. 16. Visch. 17. Aard-vrucht. 18. Heldersche instel ling. 19. Vaas. 21. Vochtmaat. 22. Naschrift. 23. Deel van een ge bouw. 25. Naar onze mee ning. 26. Verhindering. 28. Slanke toren. CORRESPONDENTIE. C. J. B. en nog eenige anderen. In de oplossing had behooren te staan „Frequen- teeren". Er werd een werkwoord, geen zelf standig naamw. gevraagd. M. J. D. Zeker; dit is de goede manier. M. F.R. en J. P. v. B. Voor de a.s. week hebben wij iets in petto, dat U wel beter zal bevallen. G. B. Dank voor uw zeer goede bijdrage, welke wij t.z.t. gaarne zullen plaatsen. Wij zullen echter Hor. 24 wijzigen, daar wij niet van alle oplossers kunnen verwachten, dat zij vreemde talen machtig zijn. Voorts zullen wjj eenige omschrijvingen veranderen, om het den oplossers niet al te gemakkelijk te maken. rijk en arm, jong en oud, kapitein en soldaat, officier en matroos, met elkaar verbond, zoo dra dezen het natte element gingen opzoe ken. „In het Marsdiep leer je de menschen pas kennen"; het zou een aardig devies kun nen zijn voor de zwemvereenigingen, wier badmeesters de monden vol hadden over dezen goeden geest, die alom heerschte. Veilig zwemmen. Er werd wel eens gevraagd, aldus de F.M.- badmeester, of het veilig was, of er geen stroomingen waren, die onverwachts slacht offers zouden maken, onder diegenen, die on bedreven waren in het zwemmen in zee. Want dat waren er dit najaar zeer velen. Maar wij hebben ze altijd geantwoord, dat men tusschen de pieren geen enkel gevaar be hoefde te duchten, mits men natuurlijk een geoefend zwemmer was. En wij zijn er trotsch op te kunnen zeggen, dat er, zoowel bij de F. M. als bij de H.Z.V. geen enkel ongeval, hoe klein ook, heeft plaats gehad. En inderdaad, daar mogen de badmeesters Koningstein, Kwinkelenberg en Boone trotsch op zijn, want indien er dagelijks van half zeven 's morgen tot half tien 's avonds ge zwommen wordt, dan is het een prestatie om het toezicht zoodanig te doen zijn, dat er vijf maanden lang geen enkel ongeluk kan plaats hebben. Een woord van hulde aan de badmeesters is dan ook zeker op zijn plaats. Frissche Morgen. Ook het interne leven der beide vreeenigin- gen is dit jaar door en door gezond geweest. Bij de Frissche Morgen is er onder leiding van de badmeesters Koningstein en Kwin kelenberg naar hartelust gezwommen. Het aantal dagkaarten, dat werd uitgereikt steeg tot ongekende hoogte, was het maximum tot nog toe 1800, dit jaar bedroeg dit aantal niet minder dan 2950. Voor het meerendeel is deze stijging toe te schrijven aan het groote aan tal militairen, dat dezen zomer een bad in het zeewater nam. De sportclub onder leiding van J. Koning stein boekte eveneens goede resultaten. Het polozevental bereikte voor de eerste maal in onze Heldersche polo-geschiedenis een zeer eervolle plaats in de eindklasseering, n.1. de derde. Dit zal voor onze polo'ers 'n stimulans zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Bij de kringzwemwedstrijden mogen de F. M.- zwemmers en -sters eveneens op een mooien staat van dienst wijzen, daar niet minder dan 8 eerste prijzen, 7 tweede en 4 derde prijzen in de wacht werden gesleept. Ook de polowed strijden tegen de Bruinvisschen en het Oude Veer werden allen door de F. M.-ers gewonnen. Natuurlijk zal de wintertraining dit jaar ook niet ontbreken. Op de Rijkswerf zal daar zoo als gewoonlijk Donderdags de gelegenheid voor worden gegeven. Ook de H.Z.V. mocht zich in een stijgende belangstelling ver heugen. Het aantal dagkaarten bereikte ook hier een ongekende hoogte, een succes, dat hoofdzakelijk te wijten is aan „de" sensatie van dit seizoen „de glijtoren". Daar is wat mee geravot in het water. De leiding was hier in handen van de badmeesters Salomons en Vorrer, die tot volle tevredenheid van het be stuur hun taak hebben vervuld. De sportclub van de H.Z.V., de Bruinvis schen, kwamen dit jaar niet in de polocompe titie uit, doch op de Kringwedstrvjden bewezen de zwemmers (sters) nog steeds tot de aller- sterksten te behooren, door een groot aantal prijzen in de wacht te sleepen. Zoo is het zwemseizoen 1939 geworden tot een goed jaar, waarover beide clubs meer dan tevreden zullen zijn, daar zoowel financieel als sportief goede resultaten konden worden be haald. En na de winterslaap, komen beiden vol gend jaar Mei weer in actie om 1940 tot een nog gunstiger jaar te maken. Het zij zoo Van hedenavond 9 uur tot Maandagmorgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 9 Oct. tot 16 Oct. wordt avond- en Zondagsdienst waargenomen door V'. H. Kingma, Kanaalweg. B. en W. schrijven aan den Raad: Het bestuur der schoolvereeniging „Laat de Kinderkens tot Mij komen", alhier, heeft zich bij schrijven van 16 Augustus 1939 tot U gewend met het verzoek, gelden beschik baar te willen stellen voor het aanschaffen van een aantal boekjes ten behoeve van de van die vereeniging uitgaande U.L.O.-school aan de Vischmarkt. Deze aanschaffing is noo- dig wegens toeneming van het aantal leer lingen van de 3e klasse. De commissie van advies heeft tegen het verleenen van de ge vraagde medewerking geen bezwaren. Wij kunnen ons met dit advies geheel ver- eertigen en geven U daarom in overweging het besluit te nemen. SPLITSING REHOBOTH-BIBLIOTHEEK Blijkens een in dit nummer voorkomende advertentie opent b.g. Bibliotheek, die geves tigd is in de Rehobothkerk (Ooievaarstr.) he denmiddag om 5 uur een nieuwe afdeeling in het centrum der stad. n.1. in de Groen van Prinstererschool, Koningstraat. Lezers, die kennis willen maken met Chr literatuur, kunnen hier terecht. Voor nadere bijzonderheden zie men de ad- vertenties Ned Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) Geen dienst. Westerkerk (Helden der Zeeplein) 's Morgens 10.30 uur, Ds. F. W. J. v POGI. (Uitzending door de V.P.R.O.). u Geret. Kerk (Julianapark) V m. 9 uur: Ds. Tollenaar. V.m. 10.45 uur: Cand. Y. Feenstra. N.m. 4 uur: Ds. Veenhuizen. N.m. 6 uur: Ds. Tollenaar. Geref. Kerk (Rehoboth-Kerk) V m. 10 uur: Ds. Veenhuizen. N.m. 6 uur: Cand. Y. Feenstra. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat) 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 uur Leesdienst. Donderdag a.s. N.m. 7.15 uur: Ds. van Zon van Kralingen. Chr. Geref. Kerk (Steengracht) V.m. 10 uur: Bediening H. Avondmaal. N.m. 5 uur: Nabetrachting door Ds. A. Zwiep van IJ muiden. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstraat) 's Morgens 10.30 u. Ds W. J. F. Meiners, 11 October 8.15 uur: Ds. W. J. F. Mei ners. Tijdrede. Doopsgezinde Gemeente (Kerkgracht) N.m. 7 uur: Ds. P. J. Smidts. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 76) 's Morgens 10 uur Kerkdienst. Pastoor H. J. Verheij. Evangelisatie (Palmstraat) 's Morgens 10 uur en 's avonds 5.30 uur Ds. J. H. Jansen, Evangelisatiegebouw (Vijzelstraat) 10 uur samenkomst. Zondagmiddag 4 uur, Straatprediking Molenplein. 's Avonds 8 uur, Samenkomst. Leger der Heils 7.30 u.: v.m. Bidstond. 10 uur v.m. Heiligingsdienst. 3.30 u. n.m.: Openluchtsamenkomst Julia napark. 8 uur n.m. Verlossingssamenkomst. Kerk van Jezus Christus, Janzendw.str. 8. 's Morgens 10 uur en 's avonds 5 uur. Samenkomsten. HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente Geen dienst. JULÏANADORP V.m. 10 uur: Ds. M. van Wieken. Zendingsgebouw „De Ster der Hope" Niet ontvangen. Gevonden en Verloren voorwerpen Gevonden: 1 blauwe riem, 1 paar dameshandschoenen, 1 rijwielbelastingkentee- ken, 1 broche, 1 opvouwbaar kinderwagentje, 1 achterschot van een vrachtwagen, 1 grijs jongensjasje, 1 vulpotlood, 3 banbiljetten, 1 pak bak- en braadvet, 1 zak aardappelen, 1 paar voetbalschoenen en kousen, 1 combina tietang, 1 baal voermeel, 1 autoped, 1 arm bandhorloge met polsriempje, 1 gummiband voor een kinderwagen, 1 portemonnaie met inhoud. Verloren: 1 bankbiljet van 25.3 portemonnaies met inhoud, 1 pak zakken, 1 gouden ring, ring met sleutels, 1 gouden oorbel, 1 zilveren medaille, 1 rijwielbelasting- kenteeken, 1 pakje inhoudende wol, 1 boekje, 1 boek voor Natuurkunde, 1 gouden polshor loge en doublé armband. IN DE VERBODEN RICHTING. Gisteren werd tegen enkele personen proces verbaal opgemaakt, terzake het rijden in de Keizerstraat in verboden richting. HET BELASTINGPLAATJE. Drie personen werden voorts bekeurd in ver band met het rijden op een fiets, die geen be- lastingmerk bezat. HUISVREDEBREUK. Gisteravond werd de politie in den arm ge nomen in verband met een poging tot huis vredebreuk. Het liep met een sisser af. VOORSTEL TOT WIJZIGING VAN DE VER ORDENING, ALS BEDOELD IN ART. 43, le LID, IN VERBAND MET ART. 10 DER DRANKWET. Onder verwijzing naar een rapport, stellen B. en W. den Raad voor het maximum aantal van de door hen te verleenen verloven A voor de wijk, omvattende: Bakkerssteeg, Bierstraat, Diaconiestraat, Doksteeg, Doolhof, Keizers gracht, Koogersteeg, Landsteeg, le en 2e Mo lendwarsstraat, Molengracht, Molenstraat, Nieuwe Kerkplein, Ooststeeg, Palmstraat, Schippersteeg, Westgracht en Weststraat, van 4 op 3 terug te brengen. Men schrijft aan de N.R.Crt.: Het initiatief van Prins Bernhard om een Centralen raad van advies voor de ontwikke ling en ontspanning van de militairen op te lichten, die in nauwe samenwerking niet sectie 5 van het opperbevel richtlijnen zal bepalen, heeft stimuleerend gewerkt. Naar aanleiding hiervan heeft de Kon. Petroleum Mij. besloten twee militaire te huizen te laten bouwen op plaatsen, die het opperbevel zal aangeven. De militaire tehuizen zullen uit den aard der zaak geen luxe bevatten. Zij worden hi- gericht met een bioscoopzaal voor 350 man, een cantine, een podium met tooneel, een bibliotheek, een biljartkamer, een vestiaire, en een keuken. Zij worden opgetrokken van hout met ver warming en verlichting; 24 m lang en 15 m breed. Zij zijn verplaatsbaar.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 6