SALON Filomeentje Vandaag WEK UW LEVER GALOP Het spel achter de schermen MANSHANDEN De liefde 't Maandag 9 October 1939 ^iadinieuujii De nieuwe plattegrond van Den Helder verschenen Jubileum-feestavond HSV „Den Helder" Alg» Ned» Bouwarbeiders- bond jubileert voor 50 jaar j Uandiien uit hei. Vliedend Blaad^t Weldadige kalmte Diefstal in de Tuindorp- school Zoo juist is bij de N.V. Drukkerij en Uitgeverij v.h. C. de Boer Jr. een platte grond van Den Helder verschenen, die zeer zeker in een lang gevoelde behoefte zal voorzien. Immers, door de zeer snelle uit breiding van onze stad weet men vaak niet meer, welke straten Den Helder bezit. Zóóveel is er nieuw bijgebouwd. Deze nieuwe uitgave zal zeker wel zijn weg vinden. Met opzet is de prijs laag ge houden, opdat een ieder in staat zal zijn een exemplaar te koopen. Hij bedraagt slechts 50 cent. Op dezen plattegrond komen alle straten van Den Helder voor, alsmede de geprojec teerde straten. Een alphabetisch register vergemakkelijkt het opzoeken. De belang rijke openbare gebouwen zijn met een cijfer aangegeven. Deze uitgave is alom in den boekhandel verkrijgbaar, evenals aan ons bureau Koningstraat 78. En wat de Nederlandsclie pers ervan zegt. Woensdagavond heeft Amsterdam in de stadsschouwburg de première van mevrouw Charlotte Köhler's laatste declamatorium mo gen beluisteren en volgens de persverslagen is het een voorstelling geworden die men een groot succes mag noemen. Wij laten hier enkele grepen uit de recen- ties volgen. Zoo schrijft o.m. het Alg Handelsbl.: „Charlotte Kohier heeft met Filomeentje wederom blijk gegeven van haar onvolpre zen talent. Het publiek heeft haar, na afloop, langdurige ovaties gebracht en een schat van bloemgarven werd aan de voeten der gevierde actrice neergelegd. De Telegraaf (Werumeus Buning) „Men kent de buitengewoon knappe wijze, waarop Charlotte Kohier zulk een karakter- teekening onderstreept, herschept en nog meer tot leven brengt. De doorwerktheid en het begrip, die zij ook hier weer vertoont, zijn, in de hoofdfiguur, bewonderenswaardig". De Maasbode: „De climax in het verhaal van Marcel Matthijs is voortreffelijk volgehouden. Naar mate de geschiedenis haar ontknooping na dert, wordt de gang van het verhaal sneller, heeft de schrijver zich grootere zelfbeheer- sching opgelegd om met een abrupt slot, dat ruimte laat voor verdere gissingen, te ein digen. In Charlotte Köhler's voordracht krijgt dit verhaal een relief en een realiteit, die bijna beangstigend zijn. Bijna stuk voor stuk ma ken de verschillende figuren zich uit het ver haal los en beginnen hun eigen leven door het medium der voordragende Filomeentje". N.- Rotterd. Courant: Weer waren er die prachtige snelle typeeringen, de neven figuren, die beeldende, suggestieve gebaren, die opjagende tempi, waarmee zij toeschou wers zoowel als luisteraars een geheelen avond in haar ban houdt. Tot de schoonste momenten in de creatie van Filomeentje zelve behoorde behalve de jachtende koortsgedach ten bij haar ziekte, de sidderende angst voor het spook op zolder. Heftig en emotioneel tot het uiterste was tenslotte het spel in het laatste bedrijf: de moord en de wroeging. Zooals men ziet: eenparig is men het eens, dat hier iets zeer bijzonders gebo den wordt. En diegenen in Den Helder, die Charlotte Itöhler reeds eerder beluis terden zullen daaraan niet getwijfeld heb ben. A.s. Dinsdagavond treedt de kunste nares in Casino op. Verzekert U tydig van een plaats en van een zeer bij zonderen kunstavond. Burgemeester als beschermheer ge ïnstalleerd. Op opgewekte wijze heeft Zaterdag de H.S.V. haar 5-jarig bestaan gevierd met een feestavond, die klonk als een klok. Nadat voorzitter Bakker met een kort woord de aanwezigen, waaronder in het bij zonder burgemeester Ritmeester en diens vrouw welkom had geheeten, kreeg secreta ris den Brasem, gelegenheid om in het kort de geschiedenis van de H.S.V. te memoreeren. Er werd verteld van processen, die de H.S.V. met het Rijk had gevoerd om haar visch- water vrij te krijgen en ook van de moeilijk heden, die overwonnen moesten worden. Tevens werd gewag gemaakt van den grooten groei der vereeniging, die van 33 leden in deze 5 jaar tot ruim 300 was aan gegroeid. Installatie* van Burgemeester Ritmeester. Vervolgens verzocht voorzitter Bakker den burgemeester het podium te betreden, waar na hij dezen in een welgekozen speech het be schermheerschap aanbood, alsmede een pla quette en een oorkonde. Op geestige wijze dankte burgemeester Ritmeester voor deze bijzondere onderschei ding en hoopte, dat de H.S.V. een bloeiende Vereeniging mocht worden. Het feestprogramma. Na deze korte plechtigheid werd een aan vang met het eigenlijke programma ge maakt. En het eerste nummer het beste was al een bijzonder, want daarin bood mevr. Peters namens de leden het bestuur een vaan aan, dat nu naar nationale wedstrijden meegevoerd kon worden. Een dankbaar applaus beloonde deze aar dige geste. In vlot tempo werd nu het pro gramma, onder leiding van den heer Keet afgewerkt. De Harley Hot Shots five en de mondaccordeon ver. Bravo hadden hierin een leeuwenaandeel, doch het mooiste num mer van dezen avond was zeer zeker het optreden van twee adspirantleden. Nico de Does en Gé Bijster. De vioolsolo van eerstge noemde en het piano-stukje van den laat- sten was een lust voor het oor. Naast dit moet nog genoemd worden het optreden van mej. Paans en den heer van Straaten in een zang-sketch: „De verliefde voorzanger". Zoo verstreek de avond ongemerkt en was om twaalf uur de verloting aan de beurt. Een groot aantal prijzen was hier welwillend beschikbaar gesteld door de Heldersche win keliers, waardoor deze verloting tot een groot succes kon worden. Een gezellig bal hield de aanwezigen nog langen tijd bijeen. Afdeeling Den Helder 35 jaar lan delijk georganiseerd. Zaterdagavond werd in Musis Sacrum on der groote belangstelling feestelijk herdacht, dat 25 jaar geleden de eerste schuchtere pogingen werden gedaan, om te komen tot een organisatie van de bouwarbeiders. In zijn openingswoord zeide de voorzitter van de Heldersche Afdeeling, de heer Kraak, dat, hoewel de vraag kon opkomen of in de huidige omstandigheden feest mocht worden gevierd, daar inderdaad reden voor was, zoo dat de vraag met ja beantwoord kon wor den. De afdeeling kan trots zijn op de be reikte resultaten. Spreker releveert in het kort de belangrijkste feiten van deze 25 jaar, die in drie perioden kunnen worden verdeeld: de eerste 1907'14, de tijd van een plaatse lijk bondje, gekenmerkt door zeer moeilijke omstandigheden; de tweede na 14 Sept. '14, waarin de markante gebeurtenissen zijn: fu sie van timmerliedenbond en Centralè Bouw vakarbeidersbond, eerste treffen met de werkgevers, uitsluiting, volharding en suc ces, tekort aan bouwvakarbeiders, hooge loonen, intredende werkloosheid. De derde periode, zich kenmerkend door: consolidatie van de collectieve arbeidsovereenkomsten en groote activiteit. Daarom achtte de heer Kraak, en met hem het bestuur, het geen overdrijving deze mijlpaal te herdenken in een feestelijken avond. Het is inderdaad een feestelijke avond ge worden. Daar hebben stuk voor stuk de medewerkenden het hunne toe bijgedragen Daar was allereerst de heer Tj. Joh. Dito, die de feestgangers op een aantal vioolsoli vergastte, daar was de humorist-conferen cier, André Carrèll, die, beschikkend over een fijn-beschaafde voordracht, met zang, muziek en woord zijn gehoor wist te boeien, daar was de tooneelvereeniging „Herman Heyermans", die met een alleraardigste klucht: „Een pootig wijfje" haar populariteit nog wist te vergrooten. Zij allen hebben den avond tot een succes gemaakt. Daar was de hoofdbestuurder G. Klein, die in een enthou siast en warm betoogd opwekte tot verdere actie. Spreker zeide o.m., dat het goed was. om, als de omstandigheden zich daartoe eige nen, bijeen te komen en terug te zien. Om zich te bezinnen op datgenen, wat in het ver leden is gepresteerd. Dat geeft moed om den strijd voort te zetten, de strijd voor de vrij heid. In vele landen zijn de arbeiders tot vol slagen onmondigen verklaard, maar niette- staande het tijdelijk succes van de over- heerschers is de vonk van de vrijheid altijd blijven gloeien en zal met grooter kracht op vlammen. Groote geestelijke en lichamelijke moed was er in het verleden noodig (ook in ons land) om den strijd voort te zetten, om toe te treden tot de organisaties. Toch is er doorgezet. In de betrekkelijk korten tijd van 25 jaar, is die strijd gewonnen, niettegen staande er bergen van moeilijkheden waren te overwinnen; zoodat aan de toekomst niet gewanhoopt behoefde te worden. De loonen en arbeidsvoorwaarden worden nu in volko men gelijkberechtigdheid tusschen werkgevers en -nemers geregeld. Op alle punten doen de organisaties hun invloed gelden. Ook de afd. Den Helder heeft in alle opzichten volledig haar plicht gedaan. Het hoofdbestuur spreekt daarvoor haar grooten dank uit, en geeft hier stoffelijk blijk van door de aanbieding van een bloemenmand. (Applaus.) Daarna had de overhandiging van een c/br- konde aan een vijftal medestrijders, die 25 jaar hun krachten hebben gegeven. Hoofd bestuurder Klein noemde als oorzaak voor de instelling van de oorkonde het feit dat door den grooten groei der organisaties de oude intimiteit verdween zoodat menschen zouden kunnen worden vergeten, de arbeider die jarenlang het kleine werk deed zou' op den achtergrond kunnen raken, en het hoofd bestuur wilde in deze hulde de vrouwen be trekken, die in tijd van nood krachtdadig de mannen hebben bijgestaan en tot volhouden aangemoedigd. De oorkonde werd uitgereikt aan: C. J. Reyers, G. Dol, C. T. A. Wegman, J. A. van Rijn, J. de la Houssaye. Van de gelegenheid tot feliciteeren werd door een groot aantal instellingen en ver- eenigingen gebruik gemaakt, een weelde van bloemen dekte de bestuurstafel en het podium, waarop het bestuur had plaats genomen. Daar de burgemeester was verhinderd, sprak namenshet gemeentebestuur Wet houder van der Vaart, die wees op de groote waardeering, die het gemeentebestuur koestert voor deze organisatie. Ook namens de S.D.A.P. en de Soc. Dem. Vrouwenclub werden door denzelfden spreker gelukwenschen aangebo den. Daarna volgden vele plaatselijke orga nisaties. Zij allen werden een voor een beantwoord door den heer Kraak, die zich zeer verheugd toonde over de waardeering, die van ver- schijlende kanten bleek. Met een geanimeerd bal onder leiding van den heer Jb. Polak werd de avond besloten. ALGEMEEN SINT NICOLAASFEEST. Gaat niet door. In verband met de tijdsomstandigheden heeft het comité voor het algemeen Sint Nico- laasfeest besloten, dit jaar het feest niet te laten doorgaan. Op 7 October 1889 vond in Den Helder het vertrek plaats van divisie, bestaande uit de schroefstoomschepen 1ste kl. „Tromp", „Atjeh en „Van Galen". Doel van de reis was eerst Rio "de Janeiro, en vervolgens Kaapstad. In het zelfde nummer van 't Vliegend Blaadje vonden wij onderstaande lyrische ont boezeming, die door haar hartroerendheid ook thans nog menig janmaat de tranen in d oogen zal persen. Hier is het schoons: DE UITGA ANDERS. Daar gaan ze heen de fiere zeekasteelen, Zich spoedend door het blauwe zwalpend nat Het laatst vaarwel braakt uit de [vlammenkeelen En rolt dan statig op het diep en vochtig pad. Tot weerziens" klinkt de kreet uit duizend [mannenmonden En menig traan valt uit 't oog op 't dek. Die stille tranen zullen ons verkonden, Dat droefheid heerscht den dag van het [vertrek. De wind blaast door en doet de zeilen bol [staan, De stuurman richt de steven recht vooruit, De Zee spoelt rond en doet de sloepen vol [slaan, Terwijl de wind door 't hooge touwwerk fluit Een lang gebed stijgt op om oostenwind te [vragen Die dan de schepen stuwt naar 't verre [zuiderstrand. De bleeke dood behoeft het niet te wagen, De manschap te ontklemmen met zijn hand. P. DAMES KAPPER HEEREN Stakmanbossestr. 65 Tel. 514 Wij lezen in ,,'t Volk": Wij reizen van Den Helder naar Alkmaar. „Wij" dat zijn twee zee-officieren, een handelsreiziger en mijne weinigheid. Waar zal men over praten in een tijd zon der groote voetbalwedstrijden, belangrijke processen, onbewaakte-spoorwegongelukken Wij praten over de „politiek" en vooral over de positie van Nederland. Bij Anna Paulowna is de handelsreiziger er van overtuigd maar vast en zéker over tuigd dat wij den dans onmogelijk maar meneer, ab-so-lüüt onmogelijk kunnen ont springen. Als ik daar mijn diepe deskundigheid tegenover heb gesteld, zit hij bij Schagen te weifelen. Ja, ais je 't zóó ziet, is er nog wel een kansje, dat we er buiten blijven Maar bij Heer Hugowaard begint hij weer te twijfelen aan zijn eigen weifeling. Want ziet u, hij had nog niet aan den zee-oorlog gedacht. Enkel aan den strijd in het Westen. Maar als je nagaat, dat Engeland ons zal uithongeren en dat we alleen graan kunne.p krijgen als we met de Engeischen meevechten of in ieder geval ons land beschikbaar stellen als uitvalspoortach meneer reken er dan maar niet op, dat we onze neutraliteit zullen handhaven En om heelemaé.1 zeker te zijn, wendt hij zich tot de twee marine-officieren, die tot nu toe zwijgend naar ons interessant ge babbel hebben geluisterd. „Wat denken de heeren er nou van? De heeren zijn immers beter op de hoogte Een van de jonge zee-officieren haalt de schouders op. „Wij zeggen er niks van." „O'natuurlijk, de heeren mógen niks zeggen. Dat is ambtsgeheim" herinnert de reiziger zich bijtijds. „We künnen niets zeggen!" legt de oudste uit. „We weten niets, veel minder dan u. Voor het eerst sinds veertien dagen hoor ik een politiek gesprek. Aan boord hebben we geen tijd om aan politiek te denken. We luisteren zelfs niet naar het A.N.P. Werkelijk niet! En wat heb je er ook aan? Vier uit zendingen per dag, twee voor de berichten en twee voor de tegenspraak. Nee meneer, ons land is in een benijdens waardige positie: We hebben alleen maar af te wachten wat er met ons gaat gebeuren. En als het zoo ver mocht komen nou, dan hóór ik het wel. En dan doen we wat er van ons verlangd wordt. Dat is mijn politieke standpunt!" ,,'t Is nogal eenvoudig", constateert de handelsreiziger. Beminnelijk beaamt de officier: „Reuze eenvoudig!" Tot Alkmaar wordt er niet meer over de internationale politiek gekeuveld. Langs de straat De vacanties zijn weder ten einde. School voor school ontvangt weer met open deuren de leergrage en leergierige jeugd, tenminste zoo vermoeden wij, die niet meer naar school behoeven, wel eens. Een eigenaardig iets, dat de meesten de prettigste dingen onthouden en de rest ver geten. Daarom spreken ouderen ook va.1 den ..goeden ouden tijd", toen alles immers veel beter en mooier was. Een enkele, ja, die weet zich ook nog wel eens iets onaange naams te herinneren, meestal zijn dat dingen, die diepen indruk gemaakt hebben. Een on rechtvaardige onderwijzer, die uitgesproken lievelingetjes had en de ouderen met veel strengeren maatstaf en wraakzuchtige bedoe lingen naar beneden drukte. Of een onderwijze res, die het smaakvol gekleede rijke meisje voortrok en andere meisjes, die niet zoo pret tig aandeden, ongevoelig toesprak en aan deze lage cijfers gaf. Die dingen, hoewel zij geluk kig weinig voorkomen, treffen diep en blij ven lang. Toch zijn er ook wel van die kleine, haast te kleine voorvalletjes, die zelfs al in de laagste klassen de kleintjes groote angst veroorzaken: In de Koningstraat staat daar als een ko lossale wachter een groote steenen kubus. Een hoog blokvormig gebouw, waarin ieder zich beijvert aan een deel van de Heldersche jeugd kennis bij te brengen, verstand en geest te ontwikkelen. Met hetzelfde enthousiasme en u zult 's morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrü te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter's Lever-Pilletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.75. H. Ms. „Van Kinsbergen", H.Ms. „O 15" en H. Ms. „O 20" De regeringspersdienst meldt: Hr. Ms. van Kinsbergen, O 15 en O 20 hebben op hun reis benoorden Schotland zeer slecht weer ondervonden. Dientengevolge moest het verband gedurende eenigen tijd worden verbroken. Thans zijn de schepen be westen Ierland weer vereenigd en zetten ge zamenlijk bij fraai weer de reis voort. Overi gens vallen er geen bijzondere feiten te ver melden. Voor 't Rampenfonds De penningmeester van het Marine Rampen Fonds mocht dezer dagen een bedrag van 9.75 ontvangen als gift van de wandelsport- vereeniging „De Duinkanters". Wie volgt Spaargeld der kinderen verdwenen. Zaterdagmorgen ontdekte men in de Tuin- dorpschool, dat zich aldaar gedurende den af- geloopen nacht onbevoegden toegang ver schaft hadden. Bij nader onderzoek kwam vast te staan, dat de heeren daarbij een buit hadden weten te bemachtigen. En wel in de vorm van den inhoud van enkele spaarbusjes der kinderen Tezamen bevattende een bedrag van circa 7.Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. AANRIJDING OP HOEK SPORTLAAN— MIDDENWEG Gisteren vond een aanrijding plaats tus schen een luxe auto en een fiets, en wel ter plaatse van de hoek SportlaanMiddenweg. De auto ging in de richting van de stad, de wielrijder kwam van de Sportlaan en wilde in de richting Ceramstraat rijden. De wielrijder had voorrang, welke hem evenwel niet werd verleend. Vermoedelijk is het slech te uitzicht door de beplanting daaraan mede schuldig. De fietser kreeg een verwonding aan het linker-dijbeen, terwijl het rijwiel be schadigd werd. Eerste hulp werd door de politie verleend. BRANDJE Zondagmiddag ontstond het begin van brand op een erf. Het bleek dat kinderen daar gespeeld hadden. Een hoeveelheid em ballage werd vernietigd, doch erger kon wor den voorkomen door de buren die een paar emmers water over het vuur wierpen. WELKOM... Hedennacht werd door iemand aangifte gedaan, dat hij, toen hij een café verliet van buiten af een bierglas tegen het hoofd ge- krëgen had. Een onderzoek wordt ingesteld. NOG MEER OORLOG In den nacht van Zaterdag op Zondag kreeg de politie mededeeling dat er in de Molenstraat hevig gevochten werd door een man en een vrouw. Bij aankomst der over heid bleek het krekeel reeds gesust te zijn. OP ZONDAG BENZINE GEBRUIKT... De benzine is Zondag's voor auto- en motorrijders taboe geworden. Toch werd gisteren een motorrijder in onze stad be keurd terzake een dergelijke overtreding. Burgerlijke Stand van Dgn Helder van 7 October 1939. OVERLEDEN: P. A. Roobol—'de Roo, 37 j. C. van Oss (m.), 67 j.; wed. J. G. Janssen, 73 j. HET TREFPUNT voor zaken en ontspanning Kotel-Café Restaurant „DE TOELAST" Spoorstraat 9 11 - Tel. 300 De diplomatieke onderhandelingen ach ter de schermen staan momenteel weer onder hoogdruk. Men zoekt opnieuw of er een oplossing uit den chaos is .En hoewel het niet gemakkelijk zal zyn nog een uitweg te vinden, we zijn er van over tuigd, dat men geen poging onbeproefd zal laten om het groote onheil af te wenden. Het leven van Europa staat met de beslissing, die deze week genomen zal worden, op het spel. Engeland en Frank rijk zijn zich daar van bewust en zullen dus zeker niet ondoordacht het laatste woord spreken. Men weet welke groote dingen er te gebeuren staan. Maar, zoo schreven we Zaterdag in ons overzicht, Hitier heeft het hun niet gemakkelijk gemaakt, omdat hij eigenlijk niet met één voorstel gekomen is, dat tenminste een basis zou kunnen vormen voor het op gang brengen van de besprekingen. De hoop, dat Italië als vredesbemiddelaaï op zou treden, moet wel opgegeven worden na de mededeeling uit Rome, dat men daar toe niet geneigd is. Er wordt aan gedacht, dat een andere neutrale mogendheid die moeilijke taak nog zal willen opnemen, maar op het oogenblik is nog niet bekend, wie dat zou zijn. België, dat genoemd werd, heeft het ontkend, Amerika houdt zich afzijdig. Roose- velt, heeft al tweemaal zijn neus gestooten, hij zal er niet bijster veel voor voelen ook voor de derde maal een blauwtje te loopen. De groote vraag is dus: wat zal er dan ge beuren? Er is tenslotte duidelijk genoeg ge bleken, dat Italië den vrede wil. Het verwacht niets van een Europeeschen oorlog en als het dezen dus kan voorkomen, zal het niet nalaten zijn invloed te doen gelden, ook al neemt het zelf geen initiatief. Engeland en Frankrijk tenslotte zullen toch ernstig overwegen, wat hun een oorlog zal kosten. Zij mogen dezen oorlog dan beschou wen als een strijd om hun eigen bestaan, de vraag blijft voor beiden, wat verliezen zij als de oorlog gevoerd wordt, wat zal het eind resultaat van dezen strijd zijn. In alle opzichten beteekent de oorlog toch ook voor Engeland verlies en als 't het Hitlerisme een mochten verslaan, dan staat daar toch altijd nog de mach tige vijand, het communisme, dat op het oogenblik reeds zijn agressieve neigingen toont naar het Noorden en dat zich in de toekomst ook zeker zal doen kennen als een geduchten vijand van de demo cratie. Zal het zich straks op een uitge put Europa werpen? Het zijn problemen waarmee Engeland zich bezig houdt en die een belangrijke factor zullen vormen in de vraag over oorlog of vrede. Het woord, dat Chamberlain een dezer da gen zal spreken, zal licht geven in de rich ting die Engeland kiest. Ook al zal de En- gelsche regeering niet gretig op de z.g. voor stellen van Hitier ingaan, men zal toch wel licht tusschen de regels door kunnen lezen of het, evenals de Engelsche pers, alle contact onmogelijk acht, of dat de weg open blijft om tot een oplossing te komen. We wachten dus opnieuw af. Nog altijd is er geringe hoop. Upgenomen om 8 uur hedenmorgen Barometerstand Den Helder: 761,4 Temperatuur lucht: 5.6 Maximum temp. lucht: 8.8 Wind: richting: Z.O.; kracht 4. Temperatuur zeewater: 10,7 Licht op5.53 waarmede honderden kinderen straks naar buiten zullen stormen zijn ze al eenige minu ten geleden naar binnen gedrongen. Nu is 't stil geworden rondom de school. Uit alle klas sen klinkt beginnend gezang. De deuren zijn reeds gesloten en 't zal niet lang duren of alle lessen zijn in vollen gang. Uit de Konings dwarsstraat klinken snelle voetstapjes van een lief klein meisje. Ze holt in de richting van de school terwijl haar witte haarstrik op haar blonde kopje op de maat van haar snelle stapjes op en neer wipt. Ze is nu bij de Koningstraat en haar door het hollen warm verhit gezichtje ziet ang stig rechts en links. Dan tip-tip-tip steekt ze vlug over en juist, als ze met de laatste in spanning de groote schooldeur wil binnen stappen, ziet ze tot haar schrik die groote deuren gesloten. Even verneemt men een klagelijk ingehouden huilgeluidje, maar toch klinkt eindelijk door de holle schoolhal een kort en weifelend belletje. Het Hoofd, dat direct bij de deur zijn on derwijstaak in de klas reeds begonnen is, grijpt naar zijn horloge. Een laatkomer vermoedt hij, met juistheid, en min of meer geërgerd. Orde en tucht behooren te heerschen. Nu di rect na de vacantie al te laat komen en dan niet minder dan 6 minuten. Dat mag niet, hij zal zelf even dit geval behandelen! Even loopt hij de klas uit en haast zich naar de groote voordeur, ontsluit en opent die, terwijl hij reeds nu lang niet vriendelijk kijkt. Z n zwarte wenkbrouwen fronsen zien. Hij heeft 't vaste voornemen de overtreder ernstig over dit laatkomen te onderhouden, waar moet 't heen. als ieder zich maar deze vrijheid veroorloofde. Toch kan hij zich niet verhelen, dat hij wel een beetje verwonderd is, daar zoo'n klein, lief, warm geloopen blond kopje te zien staan, dat schuldbewust 't hoofdje buigt en de groote hooge bovenmeester haast niet durft aan te kijken. Een beetje verteederd door den aanblik van dit hulpelooze wezentje vraagt hij evenwel ernstig: „Maar Annie, waar kom jij zoo laat vandaan? Je behoort toch op tijd te zijn." 't Lieve hoofdje knikt vele malen verdrie tig maar bevestigend. Dan vervolgt de „toe- wan besar" terwijl 't blondje 't schattige mondje, dat wil gaan huilen, in allerlei boch tjes trekt zijn ondervraging: „hoe komt dat nu zoo Anneke?" Er klinkt nog geen ant woord, maar sterk en duidelijk schalt 't uit een naastliggend lokaal het kindergezang: Zoo gij in 't recht wilt treden O, Heer en gadeslaan onze ongerechtigheden; Ach wie zal dan bestaan? Dan heft Anneke het lieve hoofdje en de betraande oogjes tot Mijnheer op: Moeder moest een boodschap doen - en en, toen was ze nog niet terugMaar, kindje,,, gaat „mijnheer" nu vaderlijk verma nend verder, „dan kon jij toch wel naar school gaan en op tijd zijn". Maar dan barst Anneke plotseling snik kend uit: „Maar ik had moeder nog geen kusje gegeven!" „Mijnheer" heeft geen wederwoord meer, ontroerd door zooveel kinderlijke liefde, le<*t hij zijn groote hand op het lieve kinderhoofd en leidt het, terwijl in de klas ernaast het vervolg van de zang luid opklinkt: Maar neen, daar is vergeving Altijd bij U geweest. naar de juffrouw in de eerste klas. De „Liefde" had de felle crisis veroorzaakt door het „recht" glansrijk doorstaan!

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 5