TIVOLI-THEATER RiALTO wnrrE Ingezonden Xe/>ueZbcfi nieuuM ïlisUMLÓ uit UhÈ LORETTA YOUNG en WARNER BAXTER NELSON EDDY VICTOR McLAGLEN Verder een uitgebreid programma KeJiJk en Zending, Boekbespreking V isscherij Vak-teekenschool geopend Officieele badmeester benoemd Crematie J* F* Graadt van Roggen A* A* van Bovenf VRIJDAG - ZATERDAG - ZONDAG - MAANDAG in de alleraardigste comedie: Ais 2de Hoofdnummer: Een zeer goede sensatie Van VRIJDAG tot en met DONDERDAG Een schitterende METROfilm Van VRIJDAG tot en met DONDERDAG Werving voor Leger en Vloot De „Sibajak" naar Europa «Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. Niet geplaatste stukken worden niet teruggezonden.) Ondergeteekende zou gaarne een kleine terechtwijzing willen zien aangaande de dankbetuiging, geplaatst in de courant van Zaterdag j.1., gericht aan de Vogelbuurt, door een dankbaren schildwacht. Abusievelijk stond ook onder de cadeaux vermeld: koffie en thee! Deze koffie en thee behoorden evenwel niet onder de cadeaux, maar worden dagelijks, geheel kosteloos, door een der buurtbewoners verstrekt, wat door de soldaten dan ook zeer op prijs gesteld wordt. Wel is er nog een winterspel („wico- biljart" genaamd) geschonken, waarmede de soldaten zich dikwijls verpoozen; hun dank baarheid is dan ook groot. Van 't restant der collecte zijn nog twee „wico-biljarts" aan gekocht, welke beschikbaar worden gesteld voor andere gemobiliseerde soldaten. Deze kunnen worden afgehaald bij Fazantenstr. 19. Tevens zou ondergeteekende een beroep op de burgerij willen doen. Daar de Heldersche bevolking bekend staat om zijn warm mede gevoel zoowel voor Marine als Landmacht, zoo zou zij, ieder die daarvoor voelt, willen verzoeken één of twee gemobiliseerden, die hier geen tehuis hebben, enkele avonden per week uit te noodigen daar hun soldij het niet toelaat zich elders op te houden en de lange winteravonden veel ontbering voor hen mee brengen. Altijd zijn er wel familieleden of kennissen in dienst die dan weer een vriend mee kunnen brengen en zij zullen er zeer dankbaar voor zijn. Hopende, dat mijn oproep niet te vergeefs moge zijn. Een Vogelbuurtbewoonster. Geachte Redactie, Mag o.g. beleefd verzoeken om eenige plaatsruimte in de „Held. Cotirant, teneinde het volgende onder de aandacht te brengen van de gemobiliseerden van Land- en Zee macht. Door de mobilisatie zijn wellicht alle ver- eenigingen in min of meerdere mate door ledengemis getroffen, zoodat ook de gevolgen zullen drukken op den goeden gang van zaken in het vereenigingsleven. Het is daarom dat wij een beroep doen op de gemobiliseerden van Land- en Zeemacht, om diegenen die lid van een Zangvereeniging zijn, in hun woonplaats, thans hier de repe tities te komen bezoeken. De deuren staan thans wijd. voor u open. Contributie zal niet worden geheven. U kunt ons moreel steunen met uw stem. Doch nu doen wij ook een beroep op onze jonge en oud-leden, donateurs en donatrices, laat ons in dezen moeilijken tijd niet in den steek, doch geeft u weer op als werkend lid, en blijft donateur en donatrice. Laten velen van deze uitnoodiging gebruik maken en zich des Maandags naar de oude Katholieke school in de Jonkerstraat bege ven. De repetities worden gehouden van 810.15 uur. Het Bestuur. A. Kwak, Secretaresse Arb. Zangver. K. a. h. Volk. Den Helder, 10 October 1939. GEDELEGEERDEN IN HET BESTUUR VAN DE AMBACHTSSCHOOL EN DE VAKSCHOOL VOOR MEISJES. B. en W. stellen den raad voor: De heer P. A. Smits onder dankzegging voor de bewezen diensten te ontheffen als gedelegeerd lid in het bestuur van de Am bachtsschool alhier en te benoemen tot ge delegeerd lid: a. in het bestuur van de Ambachtsschool: den heer L. F. van Loo en den heer H. Dol- lekamp. b. in het bestuur van de Vakschool voor meisjes: den heer L. F. van Loo en mevrouw G. R. VroomHemmes. DE HEER REUVERS GEREHABILITEERD. In een vorig nummer werd mededeeling gedaan van een aanrijding op Texel, waarbij de auto van den heer Reuvers betrokken was. Wij kunnen mededeelen, dat dit bedrijf niets met de aanrijding te maken heeft gehad. Urk, 10 October. Door 14 vaartuigen werd heden aan den Gemeentelijken Vischafslag alhier aangevoerd: 682 pond kuilpaling, van 27—80 pond per vaartuig, prijs 22%24 ct.; 195 pond ljjn- of beugaal, 2627 ct. en 1080 pond snoekbaars, 89 ct., ales per pond. Voor de Vak-teekenschool, welke heden is ge opend, bestaat op Urk zeer veel belangstelling. De cursus, welke in het Buurthuis zou worden gehouden, kan daar, wegens plaatsing van het Distributiekantoor, niet geschieden. Thans zal deze in het Ger. Jeugdgebouw worden ge houden. De belangstelling voor de badinrichting in het Buurthuis neemt dusdanig toe, dat de noodzakelijkheid er van werd ingezien, om een vasten badmeester te benoemen. Thans is daa- toe overgegaan en tot badmeester aan het bad huis benoemd de heer J. van Dokkum. Opgenomen om 8 uur hedenmorgen. Barometerstand Den Helder: 753,2 Maximum temp. lucht: 11.9 Wind: rjchting: Z.O., kracht: 3 5.44 Licht op1 Onder veel belangstelling is gisteren in het crematorium de crematie geschied van den heer J. F. Graadt van Roggen, oud-administra teur aan het departement van Defensie. Aan wezig waren de heeren C. J. van Kempen, lid van de Tweede Kamer en oud-gouverneur van S.O.K., gepensionneerd kapitein ter zee S. Al- berda, J. W. Noë, referendaris aan het depar tement van Defensie, jhr. mr. P. C. Stoop van Goudswaard, H. W. Spoon, hoofdadminisrateur van 's Rijks werf te Den Helder, ir. P. A. G. Volkers uit Amsterdam, dr. ir. J. F. Bertram. In den stoet kwamen mee de gepensionenerd vice-admiraal H. G. Surie, prof. dr. A. H. E. Swaen, oudhoogleeraar te Amsterdam, de ge- pensionneerde vice-admiraal Mouton en de heer Polman Nooy, benevens de gepensionneerd ko lonel van het Indische leger jhr. J. C. C. Sand- berg. Eerste spreker was de gepensionneerde vice- admiraal H. G. Surie, die het op hoogen prijs stelde enkele woorden te mogen zeggen. Hij dankte zijn ouden vriend voor de lange jaren genoten vriendschap. Van jongsaf is de over ledene iemand geweest met groote plichtsbe trachting. Spreker herdacht hoe de ontslapene eerst bij de Koninklijke Marine heeft gediend en na vijftien jaar door een slecht geworden gezichtsvermogen den zeedienst moest verla ten. Daarna heeft hij de commercieele boek houding bij 's-Rijks werf gereorganiseerd, waarna hij tot den hoogsten ambtelijken rang, administrateur en waarnemend secretaris-ge neraal van het departement is opgeklommen. Vervolgens heeft de gepensionneerd kolonel jhr. Sandberg gesproken, die herdacht wat de overledene voor de familie is geweest, waarna prof. dr. A. H. E. Swaen heeft gesproken. Hij zeide, dat de overledene reeds als jongen op het Instituut getuigenis gaf van grooter aan leg en dat hij van den toenmaligen Minister v. Marine, Van Erp Taalman Kip, een gouden remontoir horloge mocht ontvangen. Tenslotte heeft de heer Spoon een woord van dank gesproken en herdacht wat de overledene voor de boekhouding bij de Marine had gedaan. Wij in Den Helder, zeide spreker, noemden hem „onzen heer Graadt v. Roggen". De dochter van den overledene heeft voor de groote belangstelling bedankt, waarna de kist daalde, terwijl het Wilhelmus van het orgel klonk. Dinsdag is te Schiemonnikoog overleden de gep. officier der M.S.D. Ie klasse A. A. van Boven. De heer Van Boven werd geboren op 11 September 1863 te Heinkenszand. Hij trad op 12 Juni 1880 in dienst bij de Marine als ma chinist-leerling 2e klasse. Op 1 Februari 1886 bevorderd tot machinist derde klasse, doorliep hij verschillende rangen tot hij op 1 Januari 1903 tot hoofdmachinist eerste klasse benoemd werd. Op 6 November 1905 volgde zijn benoeming tot officier-machinist 2e klasse, en op 6 Sep tember 1910 tot officier-machinist le klasse. Op 1 October 1913 werd hij op verzoek eervol uit 's lands dienst ontslagen. De heer Van Boven was drager van het eere- teeken voor belangrijke krijgsverrichtingen met de gespen (Kleine-Soenda-eilanden 19051909 en Zuid-Celebes 1905), alsmede van het Lom bok-kruis. Ondervolgende schepelingen zijn bestemd om in de maand November of December 1939 naar Oost-Indië te worden uitgezonden. Opperschipper A. Overduijn. Bootsman A. C. M. Wassink en G. Stam. Sergt.-konstabel E. Wallert. Oppervliegt.mkr. (M) H. G. Möller. Majoor-bottelier B. A. de Rek. Kwartiermeesters A. M. Weijer, P. v. der Klis en A. P. de Klerk. Matrozen 2e kl. M. W. ter Hoor, F. J. Die- rickx, S. J. Kooij, C. v. d. Wal, J. P. de Vries," A. Jacobs en J. Bakker. Matrozen 3e kl. W. H. J. Röring, P. van Son, A. J. Stam, H. J. L. v. den Born, J. A. P. Zaat, A. J. de Geus, J. Grimijser, P. Kostelijk, H. G. Recourt, J. C. van Eijk, M. J. Lof, A. W. de Jong, C. D. Breet, A. H. Bruines, C. de Buck, G. Das, A. van Dijk, J. F. Fielmieg, G. J. Bei der, B. H. Benoist, H. L. Bentvelzen, J. Bos, H. van Bracht, D. Metselaar, J. P. Nieuwstraten, W. Ova, H. J. Verhagen, J. J. Wolthuis, M. Glas, G. S. de Haan, L. P. Heijman. A. den Hollander, H. van Dijk, C. A. Fritz, H. Gevers, G. Gramkow, N. A. de Groot, P. Hartman. L. v. den Herik, N. Rietkerk, S. P. Baervddt, K. Kuperus, C. van Rijn, J. van Someren, W. Ver baan, F. Verwoerd, J. Wa.rnaar, E. van Weij- nen, P. A. Zijlstra, T. L. Stevens, J. Traniper, D. H. Wijnschenk, P. Boon, T. A. Bos, J T. Dekker, K. Potter. D. Schotman, P. Snel, J. C. Assink, C. A. v. Slooten en J. van Boven. Korpls.-torp.mkr. H. H. Overweg, W. Snel en M. R. de Groene. Stokers 2e kl. H. Rouwendaal, G. L. C. v. Spaandonk, H. H. Dijkstra, J. Luitjes, W. F. Ha.tzmann, W. J. Koek, A. v. der Sluijs, H. F. Klaasse, A. Feij, R. Hassing, S. A. Lubsen, F. Leendertse, H. G. van Os, D. Poot, M. A. Schoonwater, J. P. Steigstra, K. Valkhof, M. Vester, M. P. de Wild, J. W. Witvliet, W. F. A. Brugman, C. Mol, P. J. Nool, H. Kiewiet, E. de Vries, J. A. Wijma, B. Bongers, P. W. van Ham, J. Menninga, J. van Heems, E. J. Wel bergen, P. J. Beekman, L. H. N. C. M. Baas, L. G. v. den Berg, F. J. Buskoop, M. J. v. der Vooren, J. A. Benders, A. J. Markus, H. W. v. der Reijden, J. v. der Veer, J. Assink, M. J. Bleijenberg, C. de Bruin, H. J. v. den Buse, F. H. Cuijpers, W. J. A. Faes. H. G. v. d. Hoeden, M. B. Jansen, M. Kort, J. J. Kroes, M. T. F. Majoor, G. D. Menijn, P. M. Mulder, G. v. de Pas, J. S. Rosseboom, B. Schmitt, D. v. Strien, W. J. Verhoeven. C. J. Vermeulen, W. v. Bins- bergen, A. J. v. Broekhoven en A. L. Leeuwe- st.eiin. Stoker 3e kl. J. C. van Gelder. Vliegt.mkrs.maat (B) H. W. F. Jas. Botteliersmaats J. H. Jongste en A. Hame- linck. Ziekenverpl.maat P. J. Roos. Schrijversmaats M. L. de Gorter, P. C. Ver steeg en P. Goedbloed. Hofmeestersmaats G. Krap, C. A. Harfst, A. Tetenburg, J. Brienne., J. H. van Leerdam en G. Brokaar. Koksmaats J. Postma, H. J. J. Zwaljé en L. Schroevers. Kleermaker J. A. C. Maas. Schoenmaker C. Rijnhout. Barbiers L. Kriele, A. Reinders en V,. J. A. Teesink. CHir HET LIED VAN VRIJHEID met OPROER IN DAMASCUS Voel animo bjj Bilanders voor de vloot en voor het leger bjj de Euro peanen. Geen liefhebberij voor de luchtmacht. Binnenkort begint te Jog ja de werving voor de radio- en zoeklichtafdeeling van het leger. Hiervoor komen in aanmerking Indonesiërs, die de Hollandsch-Inlandsche school of de Europeesche lagere school hebben afgeloopen, waarbij aan abituriënten van een ambachts leergang de voorkeur wordt gegeven. De ar beidsbeurs heeft vijftig jongelieden, allen in het bezit van een diploma van den ambachts leergang, opgeroepen en hiervan hebben 44 zich gemeld, waaruit wel blijkt, dat de be langstelling voor dienstname bij het leger groot genoeg is. Voor dienstneming bij de vloot is de belangstelling onder Inlanders nog grooter, zulks in tegenstelling tot de Indo- Europeesche jongens, die de voorkeur geven aan het leger. De volgende maand begint te Jogja de werving voor lichtmatroos, leerling stoker en bediende, waarvoor zich reeds 20 candidaten hebben gemeld. Het vorige jaar meldden er zich rond 200, een zoo groot aan tal, dat niet eens allen konden worden ge keurd. Zij, die toen moesten worden teleur gesteld, komen thans weer in aanmerking. Opvallend gering is echter, aldus de Loc., waaraan dit bericht ontleend is, de animo voor dienstneming bij de luchtvaart. Onlangs werden candidaten opgeroepen voor de oplei ding tot monteur bij de luchtmacht. Dertig Europeesche jongens meldden zich, maar toen zij hoorden, dat er ook wel eens gevlogen moest worden, trokken 29 zich onmiddellijk terug. Er wordt van Indo-Europeesche zijde nog al eens gemopperd over de uitzending van personeel voor de luchtmacht uit Nederland, maar die uitzending zal noodig blijven, zoo lang men hier den dienst bij de luchtmacht nog steeds te gevaarlijk vindt. Batavia, 11 Oct. (Aneta-A.N.P.). De „Siba- jak" van de Rotterdamsche Lloyd vertrekt vanmiddag om 2 uur naar Europa. In totaal zijn 40 passagiers geboekt, waaronder de di recteur van de Koloniale Bank, de heer J. H. Lagers; het lid van den Raad van Justitie, mr. H. M. Kits van Heyningen, en de ambte naar van het Departement van Economische Zaken, dr. J. P. Banier, die zijn nieuwe be stemming volgt in Nederland, alwaar hij ter beschikking is gesteld van den minister van koloniën om op te treden als secretaris van de Contactcommissie onder voorzitterschip van mr. Hart. STOOMVAART MIJ. NEDERLAND. Abbekerk (in ballast), 11 Oct. te Makassar (charter). Singkep, t., 10 October in de Duins. Tarakan, 10 Oct. v. Padang. JAVANEW-VORK LIJN. Java, 9 Oct. v. Batavia. Tanimbar, 10 Oct. v. Sabang. ROTTERDAMSCHE LLOYD, jiuitenzorg, u., 10 Oct. Peri mgepass. Garoet, t., 10 Oct. Perim gepass. Soekaboemi, u., 11 Oct. te Belawan. Sibajak, 11 Oct. v. Batavia. Slamat, 11 Oct. v. Rotterdam. SILVER-J^VA PACIFIC LIJN Bengalen, 10 Oct. v. Calcutta. CONTACT TUSSCHEN ROOMSCHEN EN PROTESTANTEN. Naar de „Katholieke Kirchenzeitung" in Frankfort a.M. meldt, hebben kort geleden een aantal R.-K. theologen een bezoek gebracht aan een Protestantsch seminarie voor opleiding van predikanten in Midden-Duitschland en West-Duitschland ter bespreking van vragen de liturgie en de kerkmuziek betreffende, theologen een tegenbezoek van vier dagen ge bracht om het R.-K. denken en leven in een bisschopstad te leeren kennen. Bij deze gelegenheid werd hun een overzicht der R.-K. liturgie gegeven. Bij de bezichtiging van een Franciscaner-Klooster werd da betee- kenis van het R.-K. Orde-leven uiteengezet en eveneens toerden hun de gang en de beteekenis van de priesteropleiding in een seminarie aan schouwelijk voorgesteld. lederen dag werden er besprekingen gehou den met vooraanstaande R.-K. geestelijken, waar het dien dag aanschouwde nader werd besproken. JDergelyke bezoeken", aldus ge noemd blad, „bewijzen het steeds sterker wor dende verlangen naar een beter begrijpen en naar toenadering tusschen allen, die in onzen lijd in Christus gelooven". PROF. Dr. J. H. BAVINCK. Prof. dr. J. H. Bavinck, benoemd tot buiten gewoon hoogleeraar in de theologie aan de Vrije Universiteitom daar de zendingsweten schappen te doceeren, hoopt Vrijdag 13 October zijn ambt met het uitspreken eener rede te aanvaarden. De plechtigheid vindt in het Ge bouw voor den Werkenden Stand te Amsterdam plaats. „Opdat zjj leve n" door Dr. William E. Aughinbaugh. Uitgave Bigot en van Rossum N.V., Amsterdam. De machtspreuk, welke als titel dient en de opgeheven rechterhand met de in eed-stand uitgestoken voorste vingers op den omslag, wekken het vermoeden dat wij in dit boek kennis zullen maken met een ernstig werk over de ethische en practische waarde, de roeping, het doel en de vervulling van het medische ambt. En lioewel al deze begrippen wel, zij 't dan slechts terloops, in dit boek aan de orde komen, de voornaamste factoren ervan zijn zij niet. Echter heeft het boek daardoor aan lezenswaardigheid niets inge boet, Het is zelfs door de vermijding van aile wetenschappelijke en filosofische beschou wingen en verhandelingen, mede door de vlotte en onderhoudene, soms humoristische of satirieke wijze waarop de schrijver zijn er varingen te boek een vlot geheel geworden. Dit boek wordt het best gekarakteriseerd als een groote verzameling voorvallen, on dervindingen, ernstige, soms ergerlijke of komische anecdoten uit het leven en de prac- tijk van een medicus met groote en alge- meene ervaring als zoodanig. Ontstellend voor hedendaagsche ooren is de vermelding van de thearpie zooals deze een 100 jaar en nog korter geleden opgevat werd. De in dit boek beschreven toestanden en feiten doen de vraag rijzen hoe 't mogelijk was dat in vroeger tijden ernstige zieken of gewonden nog konden herstellen en doen de bewondering groeien voor de heelmeesters, die met zulke gebrekkige, vaak stumperige hulp middelen en eng begrensde knenis nog zulke schitterende resultaten bereikten, zij 't dan ook dat het sterftepercentage van behan delden toen bijzonder hoog was. Wanneer men dit boek gelezen heeft, ver vult den lezer een groot gevoel van 'dank baarheid voor de groote vlucht, welke de moderne wetenschap in de laatst verloopen eeuw genomen heeft en ha- gebruik maken w vlndmSen en ontdekkingen op gebied der scheikunde, serum bereiding en toepassing, de kennis der bacteriologie en de groote vooruitgang in de chirurgie en in terne geneeskunde. Het laatste gedeelte van het boek verzoent ons weer eenigszins met den titel. Schandaal in Holland. Roman door E. du Perron. Uitgave H. P. Leopold N.V., Den Haag. Ingenaaid 2.50, gebonden 3.50. Onno en Willem Zwier van Haren zijn twee namen van dichters uit de 18e eeuw. Meer dan die twee namen kent het meerendeel van het Nederlandsche publiek niet, en toch heb ben zij met eere een belangrijke plaats in onze vaderlandsche dichtkunst ingenomen. Maar ook als edellieden, politici, regenten en hofdignitarissen hebben zij een werkzaam aandeel gehad in de historie der Nederlanden. In het boek van du Perron vervullen beide broeders, maar vooral Onno, de hoofdrol. Op het glanspunt van zijn carrière gekomen, worden aan de hand van authentieke bronnen schandaal, eenig in de Haagsche en Neder landsche geschiedenis en dat hem noodzaakt, zich terug te trekken uit het publieke leven, al zijn voorname posities op te geven en zich voor het verdere van zijn leven terug te trek ken op 'jn Friesch landgoed. Het is daar dat hij, op reeds gevorderden leeftijd, zijn plaats in de rij der Nederlandsche dichters gaat in nemen. Behalve de geschiedenis van het onver kwikkelijk schandaal, welk vrij abrupt en van te voren door niets in uitzicht gesteld den lezer onder de aandacht wordt gebrgcht, en de onsmakelijke, onkiesche reactie erop, wordt aan de hand van authentieke bronnen scherp en duidelijk geteekend. Voorts de macht en invloed van de regentenstand, vooral in de 18e eeuw; de stand die feitelijk het staats bestuur in handen had en haar macht en aan zien als iets vanzelfsprekends beschouwde, iets, waarmede zij geboren waren en dat zij nog uitbreidden door, bij opnemen van vreem den in hun families, zooals bij het aangaan van huwelijk door hun dochters, er in de eerste plaats voor zorgden, dat die a.s. familieleden begiftigd werden met aanzienlijke en goed betaalde posten. Een niet altijd verheffend beeld wordt den lezer gegeven van het gekuip en geïntrigeer rond den figuur van Stadhouder Willem IV» zoowel door de Oranje-gezinden ais door zijn tegenstanders en aarts-vijanden, van welke de Staten-Generaal een groot aantal onder zijn leden telde; ook het Haagsche famihe" en politieke leven met zijn geheim of open baar geroddel en gekonkel, haat en naijver, wordt hier onverbloemd aan de kaak gesteld. Het heeft zijn nut als de aandacht, behalve bij Neêrlands roem en glorie ook eens be paald wordt bij den minder verheffenden kant der historie, mits dat eerlijk en oprecht ge" schiedt en strekt tot vermaan en leering. Sc li ooigeheimen, door Alph. Timmer mans, R.K. Uitgeversmaatschappij Het P°ir" tersfonds, Eindhoven. „Dit boek wil geen pretentie hebben," zeS de schrijver in zijn inleiding. „Het wil vertellen over de school. Over dat wonderlijke leventje van het kind, het weinige dat Lon ons nog liet behouden van de schoonheid van het verloren paradijs. Dat kleine mysterie, da ons groote menschen steeds zal blijven boeien en in verrukking brengen, maar dat we nooi geheel zullen kunnen doorgronden." Het boek verhaalt van de vroegste tij'de toen plak en gart nog dienst deden in TiQOrlQ iva/vi/nI- i«11 /\1rQ q1 0 LD- Luen piaa en gart nog dienst aeuen - paedagogiek en voor een schoollokaal e ruimte geschikt was. ,,'n zolder, 'n kelder, schuur, 'n stal". Het vertelt en illustreert u het schoolleven van het kind tot den tijd lichten vvuvicu van jicu rvLiiu ll'i. v»w- heden, waarop het schoollokaal geen lucht genoeg kan krijgen. „te De schrijver laat het kind zien bij zijn ee stuntelig pogen tot teekenen en schrij'ven hij geeft opstellen van leerlingen uit de schillende klassen. Het werk is veelzijdig het is rijk van foto's en platen voorzien, op kunstdruk. De uitgever heeft er °®,ken dige zorg aan besteed, het is met duidenj letter gedrukt.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 22