FRANKRIJK STRIJDT Nationaal inkomen sterk gedaald Dag van wilde geruchten te Berlijn Radio-rede van Daladier voor garantie van de veiligheid Spannend avontuur op zee Behandeling van kaak verwondingen in oorlogstijd Onder vrienden Motorrijder botst tegen auto Rede van Hitier Krankzinnige bestolen om te kunnen speculeerea Bollen geteeld zonder vergunning Felle woorden aan het adres van de communisten Postvluchten op Indië bracht het volk tot de werkelijkheid terug De K-L.M. weer naar Londen Frankrijk en Engeland laten zich niet verdeelen door de Duit- sche propaganda. Toen Daladier, de Fransche minister-pre sident, gisteravond in zijn groote radiorede gekomen was aan de bespreking van Hit- Iers laatste rede, zeide hij dat Frankrijk eveneens slechts een oprechte samenwer king gewenscht heeft tusschen de volken en deze nog te wenschen. Wij zijn echter, aldus vervolgde Daladier, vastbesloten ons niet te onderwerpen aan „dictaten" van ge weld. Wij hebben de wapenen opgenomen tegen den aanval, wij zullen ze eerst neer leggen, wanneer wij zekere garanties heb ben voor de veiligheid, een veiligheid, wel ke niet elke zes maanden in gevaar wordt gebracht. Indien men werkelijk vrede wil, een duur zame vrede, dan moet men begrijpen, dat de veiligheid der naties slechts kan rusten op wederkeerige garanties, welke iedere verrassing uitsluiten en welke een wal op werpen tegen iedere poging tot overheer- sching. Indien men werkelijk den vrede wenscht en een duurzamen vrede, dan moet men eindelijk begrijpen, dat de tijd voorbij is, waarop territoriale veroveringen welzijn brachten aan den veroveraar. Wij Franschen hebben een afschuw van al deze dienstbaarheid. Wij willen, dat onze overwinning een Europa schept, dal bevrijd zal zijn van alle bedreigingen met een aan val. Frankrijk, dat den oorlog werd opge legd, zegt in den strijd hetzelfde wat het steeds heeft gezegd. Ik bevestig dus in aam van Frankrijk, dat wij strijden en zullen voortgaan te strij den om een definitieve garantie voor de vei ligheid te krijgen! Nadat Daladier een overzicht had gegeven van den algemeenen toestand, weersprak hij de Duitsche beweging als zou Engeland Frankrijk de kastanjes uit het vuur laten halen en onvoldoende steunen. Men heeft mij onlangs gezegd, aldus Dala dier, dat op het oogcnblik, waarop de Duit sche radio zijn vergeefsche pogingen voort zette om Frankrijk van Engeland los te scheuren en herhaalde, dat Engeland oorlog wilde \oeren met Fransch bloed, de stem van den verrader te Stuttgart werd over stemd door het ononderbroken geronk van de motoren der convooien, die de soldaten en kanonnen van het Britsche leger naar on ze grenzen brachten. Zoo is de propaganda van de feiten sterker dan die van den leugen Houding der communisten fel gelaakt. Zoo is het ook in ons nationale leven, zoo als gij zonder twijfel zelf reeds zult hebben geconstateerd. Ook daar vernietigen de ge beurtenissen talrijke andere pogingen van de vijandelijke propaganda. Eenige weken gele den stelden de communistische leiders zich aan u voor als verwoede patriotten. Om te liooren waren 't nieuwe Jacobijnen,zij hadden geen woorden, die hard genoeg waren en be- leedigend genoeg om de vredelievende po gingen van de regeering te betreuren. In ver gaderingen zeiden zij, dat zij op het punt stonden ten strijde te trekken tegen Hitier en zijn legers voor de vrijheid en het vader land. Het is evenwel voldoende geweest, dat de bolsjewisten het in hun belang achtten om zich met de nazi's te verstaan en samen Polen te verdeelen, en deze zoogenaamde nieuwe Jacobijnen dringen aan op een vrede van verraad. Het is de zaak van de dicta toren, dat zij de communistische arbeiders vermoordden en later een overeenkomst sluiten met hun leiders. Wij, F"ranschen evenwel zullen er nooit aan denken de Fran sche arbeiders, welke ook hun politieke over tuiging moge zijn, te verwarren met de man nen, die hen wilden misleiden en verraden. Integendeel, met nog vuriger geloof in het volk en in het lot van het gemeenschappelijk vaderland doep wij een beroep op de broe derschap van Frankrijk, welke ons nogmaals in staat zal stellen de beproevingen te bo ven te komen en het gevaar te overwinnen. Wij strijden niet voor onzen grond en onze haardsteden alleen, doch ook voor de be schaving! De Duitsche vrede. Ik weet wel, dat men u thans spreekt over vrede, den Duitschen vrede, vrede welke veroveringen door list of geweld erkent en welke niet zou verhinderen nieuwe verove ringen voor te bereiden. Hoe kan men de laatste rede in den rijks dag samenvatten? Op deze wijze: „Ik heb Polen vernietigd, ik ben voldaan. Laten wij den strijd staken. Laten wij een conferentie beleggen om mijn veroveringen vast te leg gen en den vrede te organiseeren." Wij echter hebben deze taal al meer ge hoord, na Oostenrijk en na Tsjecho Slowa kije. Daladier zette verder uiteen dat een vrede gebaseerd op goede beloften verraad aan de Fransche zaak zou zijn. DE INDRUK IN LONDEN. De rede van Daladier wordt op vooraan staande plaats in de Engelsche dagbladen gepubliceerd. Een officieel commentaar kon nog niet worden verkregen, doch aan genomen kan worden, volgens welingelichte kringen, dat de verklaring van den Fran schen peremier volledige goedkeuring ont moet. l)e dagen, waarin gebiedsroof den roo- ver voordeel bracht, zegt de Daily Telegraph moet eindigen. Voor da,t hooge doel zijn de beide Westelijke democratieën thans in Jbo ruige noot schap te velde getrokken en arg listige pogingen om verdeeldheid onder haar DALADIER. te brengen en het nastreven van dat doel te verijdelen, zullen in Engeland niet meer succes hebben, dan zij in Frankrijk hebben gehad. AMERIKA BRANDT ZIJN VINGERS NIET. De eerste interpretatie, die men te \yas- hington geeft aan de rede van Daladier, is dat Frankrijk zal voortgaan te strijden, ten zij en tot dat Hitier een systeem van waar borgen kan uitdenken, dat de geallieerden volstrekt overtuigen zal, dat Duitschland bereid is definitief af te zien van agressie. Welingelichte kringen herhalen, dat derge lijke waarborgen onontbeerlijke voorwaar den zijn voor een wapenstilstand, welken ook, en dat Duitschland tot dusverre derge lijke waarborgen niet heeft aangeboden. Of- ficieele kringen geven volstrekt geen aan moediging aan de gedachte, dat Roosevelt zijn goede diensten zou kunnen aanbieden. „De president is niet van plan om zijn vin gers te branden", zoo wordt van hoogge plaatste zijde verklaard. Cursussen in verschillende dee- len van het land. De vereeniging van Nederlandsche tand artsen vergaderde onder leiding van den heer Gh. F. L. Nord, 's-Gravenhage, dezer dagen te Utrecht. De vergadering was geheel gewijd aan de behandeling van kaakverwondingen in oorlogstijd. Door het feit, dat succesvolle behandeling van deze verwondingen alleen mogelijk is bij goede samenwerking van chrirurgen en tandartsen met ervaring op dit gebied, lag het in de bedoeling de belangstelling voor dit onderwerp op te wekken .De aanwezig heid van niet minder dan 400 tandartsen, waaronder vrijwel al degenen, die thans in militairen dienst zijn, benevens een aantal chirurgen en officieren van gezondheid, bc wees wel hoezeer dit initiatief op prijs werd gesteld. Na het afdoen der huishoudelijke werk zaamheden werden een aantal zeer interes sante lezingen en voordrachten gehouden, welke met groote belangstelling werden ge volgd. De vergadering besloot tot het instellen van cursussen voor de behandeling van kaakverwondingen in de verschillende dee- len van het land, met name ook met het oog op de gevaren uit de lucht, die eventu eel ook voor de burgerbevolking dreigen. MET 1,4 MILLIARD. Een vergelijking met 19151916 In de 9de aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek voor 1939 worden de voorloopige totaalcijfers betreffende de statistiek der in komsten- en vermogensbelasting voor het belastingjaar 19381939 vergeleken met de overeenkomstige gegevens van 19151910 af. In verband met de groote wijzigingen in den economischen toestand des lands doen deze cijfers in den loop van dit tijdvak be langrijke stijgingen en dalingen zien. Wat de belaste inkomens betreft zijn 19211922 en 19301931 topjaren (resp. f 4292 millioen en f 4367 millioen,) terwijl 19241925 en 19361937 laagterecords te zien geven (resp. f 3761 millioen en f 2666 millioen). Van laatstgenoemd jaar tot 19381939 is het totaal der inkomens weer gestegen tot f 2934 millioen, welk bedrag evenwel nog f 828 millioen lager blijft dan dat van 1924 1925. Houdt men rekening met de toena me der bevolking van 1925 tot 1939 met 19 dan is het totaal der inko mens over 19381939 zelfs nog f 1554 millioen lager dan dat over 1924—1925. Belaste vermogens. Voor het totaal der belaste vermogens zijn 19201921 en 19291930 topjaren (resp. f 13.589 millioen en f 15.666 millioen), ter wijl dieptepunten worden aangetroffen over de jaren 19231924 en 19361937 (resp. f 12.183 millioen en f 11.071 millioen). Laatstgenoerhd bedrag is vervolgens sterk gestegen tot f 12.701 millioen over 1937 1938, waarna 19381939 een kleinen terug gang bracht tot f 12.581 millioen. Het totaal der vermogens over 19381939 is wederom f 398 millioen hooger dan dat over 1923—1924, doch, als men rekening houdt met de bevolkingsvermeerdering van 1924 tot 1939 met 21 pet., blijft dit totaal over 19381939 nog f 2162 millioen bene den dat over 19231924. Uitdrukkelijk zij vermeld, dat alle kleine re inkomens en vermogens, de door navor dering van belasting getroffen inkomens en vermogens, alsmede die, welke door de be lastingplichtige zijn verzwegen, bij het bovenstaande buiten beschouwing zijn ge bleven. Nationaal inkomen. Over het nationale inkomen en vermogen heeft het Centraal Bureau eveneens ra mingen gemaakt. Volgens deze ramingen zou het nationale inkomen van 1929 tot 1935 gedaald zijn van f 5.7 milliard tot f 4-0 milliard, waarop een stij ging is gevolgd tot I 4.3 milliard over 1937. Het totaal der particuliere vermogens over 1929 wordt geschat op f 19.9 milliard en over 1930 op f 20.0 milliard, waarop een daling is gevolgd tot f 14.8 milliard over 1935. Latere ramingen zijn nog niet be schikbaar. Goering heeft aan maarschalk Worosjilof een sportvliegtuig ten ge schenke gegeven. HOE EEN ENGELSCHE DUIKBOOT GEHEEL GEHAVEND, AAN EEN DUITSCHEN AANVAL ONTSNAP TE. De Msb. ontleent aan het Engelsche blad, de „Daily Telegraph" het volgende relaas over een spannend avontuur van een Engel sche duikboot. De onderzeeër was bij stormachtig weer uitgevaren en kwam in den loop van den nacht in vijandelijke wateren. Na daar ver kenningen te hebben verricht, dook zij des morgens onder water. Korten tijd daarna merkte men, dat er jacht op de duikboot werd gemaakt, waarbij door den vijand deptebommen werden uit geworpen. Er bleef niets anders over, dan de machines stop te zetten en onbeweeglijk te blijven liggen. De hevigheid der ontploffingen van diep- zeebommen nam inmiddels toe, doch het geluid der explosies verplaatste zich in de richting van den onderzeeër af, waarna er een pauze intrad. Later echter hoorde de bemanning een kabel over het achterschip knarsen. Men yreesde het ergste. Lang behoefden de man schappen echter niet in onzekerheid te le ven. Een geweldige explosie scheen het vaartuig te verbrijzelen. Alle lichten gingen uit en men hoorde het gerinkel van brekend glas en daarna het geluid van stroomend water en ontsnappende lucht. Een electro-motor en andere machines bleken buiten werking gesteld en er waren zes lekken in de luchtleiding. De electrische verbindingen werden zoo spoedig mogelijk hersteld, terwijl men ook de lekken i nde luchtleiding wist te stop- j>en. Intusschen werd de lucht in de duik boot steeds slechter en de commandant van de duikboot overwoog, wat men nog zou kunnen ondernemen. Daar het thans buiten donker moest zijn, wilde hij pogen, de zee-oppervlakte te bereiken. De lanveerbuizen werden geladen, even als de mitrailleurs en de geweren, terwijl ook de munitie voor het kanon klaar lag. en tevens een lading explosiestoffen voor het geval men de duikboot zelf zou moeten vernietigen om haar niet in handen van den vijand te doen vallen. Toen dit alles geschied was, liet men den onderzeeër naar de oppervlakte stijgen De luchtdruk in de duikboot had intus schen een gevaarlijke hoogte bereikt, wes halve de kapitein het niet waagde, zonder bijzondere maatregelen de klep van het vaartuig te openen. Het gevaar dreigde namelijk, dat hij an ders uit de boot zou schieten. Een der ma trozen hield hem dus aan de beenen vast en zoo verrichtte de gezagvoerde het riskante karweitje. Hij klom naar buiten en zag, dat alles veilig was. De zee was kalm. Slechts één motor van den onderzeeër werkte nog, terwijl de périscoop was ver dwenen en de radio defect was. Het zag er dus niet bijzonder gunstig uit. Na vijf uren werken had men evenwel gelukkig ook de andere machines weer her steld en de duikboot kon nu verder varen, ofschoon het water hier en daar nog naar binnen drong. In den vroegen morgen van de volgenden dag was ook de radio weer gerepareerd, waardoor om assistentie kon geseind wor den. Zes torpedojagers kwamen tenslotte ter plaatse en later nog andere vlootvaartuigen, zoodat de onderzeeër eindelijk veilig zijn basis kon bereiken. In zorgwekkenden toestand op- genomen. Gistermorgen om zeven uur is de motor rijder Oostweg uit Exloo te Meppel tegen een passeerende auto, bestuurd door een tandarts uit Veendam, gebotst. Het ongeval gebeurde op den hoek Eerste Hoofdstraat—Prinsenstraat. Oostweg kwam uit de Prinsenstraat, waar het inrijden ver boden is. Hij vloog tegen de auto en viel, waardoor hij een hersenschudding opliep. In bewusteloozen toestand is het slachtof fer naar het Ned. Herv. Diakonessenhuis te Meppel vervoerd. Zijn toestand baart zorg. Op de heenreis bereikte de Bui zerd Alexandrië en de Gier Batavia. Op de terugreis landde de Toren valk te Napels en de Wielewaal te Rangoon. BRITSCHE REGEERING ZOU AFTREDEN, DE OORLOG ZOU GEDAAN ZIJN. TROOST: ELLENDE IS ER EN ZAL ER ALTIJD BLIJVEN. Berlijn heeft gisteren een merkwaar dige dag beleefd. In de morgenuren deden de meest dolzinnige geruchten de ronde. De Engelsche regeering zou zijn afgetreden en over enkele uren zou de wapenstilstand een feit zijn. Hitier zou nog heden belangrijke me- dedeelingen doen. Een groote menig te verzamelde zich voor het gebouw der rijkskanselarij De regeeringstele- foons waren voortdurend bezet, het was voor de journalisten onmogelijk bevestiging noch ontkenning der steeds positiever wordende geruchten te bekomen. Toen kwam de ontnuchtering. In het officieele dementi dat door de Duit sche radio werd gegeven, werd verzekerd, „dat de geruchten omtrent een wapenstil- stand alsmede over het aftreden der Brit sche regeering met opzet in Duitschland wa ren verspreid door den Britschen geheimen dienst blijkbaar in de veronderstelling dat het verspreiden van zulke geruchten „den Britschen oorlogshitsers" het werk gemakke lijk zou maken". Deze mededeelingen werden in Londen be lachelijk genoemd. Men merkt op, dat een dergelijke veronderstelling slechts het voort brengsel kan zijn van een verbeelding, welke even vruchtbaar is als die van Edgar Wal- lace of van den kapitein van Köpenik. Ook Iiitler's rede was in zekeren zin een teleurstelling. Ilij sprak bij de opening der Winterhilfecampagne en deed een nieuw zwaar beroep op de bevolking en zijn rede bevatte voorts veel oorlogspropaganda. Het was opmerkelijk dat Hitier sprak nog vóór Daladier en Chamberlain aan het woord wa ren gekomen. Alle geruchten over vrede en alle blijde verwachtingen daarover werden den kop ingedrukt, men bereidt zich thans te Berlijn weer voor op mededeelingen van een groot offensief in het Westen. „NOODTOESTAND". „Door den oproep, die wij tot de bevol king richten, willen wij haar een kijk geven op den werkelijken noodtoestand, waarin vele volksgenooten verkeeren. Ellende is er en is er altijd geweest, aldus ving Hitier aan te spreken en vergelee kdeze met toe standen in sommige andere landen, die in feite niet beter waren dan in Duitschland. Toch is de oorlog ontketend, maar... over één ding heeft Duitschland zekerheid: geen macht ter wereld zal dit Duitschland nog maals kunnen overwinnen. Men zal ons noch militair, noch economisch veruietigen. Men zal onder geen omstandigheden meer een Duitsche capitulatie beleven. Ik heb uiting gegeven aan onze bereidheid tot vrede. Duitschland heefi tegen de weste lijke tegenstanders in het geheel geen oor logsmotief. Zij hebben voor belachelijke doel einden oorlog ontketend. Duitschland is ech ter vastbesloten, indien zijn bereidwilligheid wordt afgewezen, den strijd te aanvaarden en hoe dan ook, door te strijden. Juist nu moet de arbeid voor de Winter- hilfe alles overtreffen. Dat zal wellicht ook een antwoord zijn op de domheid in andere streken der wereld, waar men gelooft het Duitsche volk van binnenuit tot ontbinding te kunnen brengen. Wij zullen anderen res pect voor den binnenlandschen staatsvorm van andere volken bijbrengen. Wat wij als gemeenschap moeten dulden daarvan kan de wereld overtuigd zijn dat zullen wij dragen. Van te voren gaf minister Goebbels een overzicht van het werk der winterhulp in 1938'39. Dit heeft in totaal 535.3 millioen mark opgeleverd, tegen 417.1 millioen mark in het Jaar daarvoor. In den winter 1933—'34 werden van iede re duizend inwoners van het rijk 143 ge holpen door het werk der winterhulp, in den winter 1938— 39 is dit aantal gedaald tot 104 per duizend. In den afgeloopen winter hebben zich 1.185.145 medewerkers beschikbaar gesteld voor de winterhulp, slechts 0.9 procent van hen ontving een vergoeding. Door den oorlog zal het werk der winter hulp in het komende jaar voor een ongeken- den taak worden gesteld. ENGELSCH COMMENTAAR. Dat Ilitlers woorden het Duitsche volk zeer zullen sterken aldus de redacteur van Reuter, lijkt nauwelijks waarschijnlijk, nu de rede spreekt van verdere offers en van de troostelooze philosofie: „Ellende is er al tijd geweest en zal er altijd blijven." Speciaal veiligheidssysteem^ De K.L.M. heeft van de Engelsche auto- riteiten toestemming verkregen, den dienst op Londen te heropenen. Men verwacht, dat nog deze week naar Engeland zal worden gevlogen. Er is een systeem uitgewerkt, waardoor alle bewapende posten, zoowel op de kust als ter zee, precies kunnen weten, wanneer een K.L.M.-vliegtuig zal passeeren, zoodat de kans op incidenten zoo gering mogelijk zal zijn. Oneerlijk gemeente-ambtenaar staat terecht. Voor de Utrechtsche rechtbank stond gisteren terecht een 52 jarig, thans geschorste chef-commies der gemeente-secretarie te De Bilt, die zich in de jaren 1930 tot Juni 1939 had schuldig gemaakt aan belangrij ke verduisteringen uit verschillen de kassen, welke hij onder zijn be heer had. Als bezoldigd secretaris en penningmees ter van de vereeniging „Het Groene Kruis" verduisterde verd. ruim 6.000 gulden. Even eens verduisterde de man belangrijke geld1- bedragen ten nadeele van de vereeniging de schooi met den bijbel, van de Oranje Nas- sauschool en ten nadeele van het Burger lijk Armbestuur, terwijl hij, om zich ge, deeltelijk uit de impasse te redden, van een spaarbankboekje, eigendom van een krank zinnige, waarover hij als politieel bewind voerder was aangesteld, ruim 2800 gulden opnam. Verschillende getuigen werden gehoord, onder wie de burgemeester van de Bilt. Zoo wel de president van de rechtbank, als de Officier van Justitie, waren van oordeel, dat, zoowel door den burgemeester, als door het gemeentebestuur, veel te lang is gewacht met het aangeven van deze belang rijke verduisteringen bij den Officier van Justitie, waardoor gehandeld werd in strijd met artikel 162 van het wetboek van straf recht, waarin staat aangegeven, dat gemeen tebesturen, na het constateeren van straf bare handelingen, verplicht zijn hiervaa onverwijld kennis te geven aan den Officier van Justitie. De burgemeester beriep zich op de noodzakelijkheid, dat hij eerst het einde van het onderzoek van de strafbare feiten had dienen af te wachten en boven dien had vacantie een en ander vertraagd. De president was van oordeel, dat men getracht heeft den verdachte in bescherming te nemen, hetgeen tot ■gevolg had, dat men in De Bilt den indruk heeft gevestigd, alsof van ge meemtewege werd getracht, het een en ander in den doofpot tq stoppen. De Officier van Justitie veroordeelde scherp de handelswijze van den ambtenaar, die zich zelfs niet ontzag een krankzinnige te bestelen, om te kunnen voldoen aan zijp speculatiezucht. Al: het geld bleek te zijn opgemaakt aap speculaties van verdachte. De eisch luidde één jaar en negen maan den gevangenisstraf, met aftrek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. De verdediger, mr. Flieringa, bepleitte cle mentie. Uitspraak over veertien dagen. Kiueeker uit Anna Vaulowna lot f 500.boete, subsidiair drie maanden hechtenis veroordeeld. OPBRENGST DER IN BESLAG GENOMEN" BOLLEN VERBEURD VERKLAARD. Veertien dagen geleden stond voor den Kantonrechter te Den Helder terecht de bollenkweeker W. S. uit Anna Paulowna voor het feit, dat hij vorig jaar bollen van narcissen en tulpen had gekweekt zonder te zijn aangesloten bij de Nederland sche Sierteeltcentraie en zonder de vereischte vergunning. Toen verd. de bollen geplant had oppervlakte van 130 are was hij wel im het bezit van de vereischte vergunning, doch hij was toen in afwachting van een uitspraak in hooger beroep tegen een von* nis van de commissie voor crisistuchtrecht' spraak, die hem voor twee jaar had Pe' schrapt als lid van de Sierteeltcentrale ee tot f 2.000.boete had veroordeeld. Verd. was n.1. in beroep gegaan, omdat hij do hooge boete niet betalen kon. De uitspraak ui hooger beroep viel niet in zijnen gunste uit, doch de met vergunning geplante bo1* len zaten toen reeds in den grond; hij teelde nu echter zonder de vereischte vergunning- an de 130 are bollen was 75 are, ter waarde van f 3.000.— reeds in beslag ge nomen. De ambtenaar van het O.M., mr. 'n'®Ns Tack, eischte een boete van f 1.200. 5,1 200 dagen hechtenis. Gisteren wees de plaatsvervangende kanton rechter mr. A. Veldman, schriftelijk vonnis- De uitspraak luidde vijfhonderd g"lcIc.E boete, subsidiair drie maanden hechtenis met verbeurdverklaring van de opbrengst van de in beslag genomen bollen.

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 2