Volkerenruil in 0ost=Europa Wij lazen voor U Onze zwemsters niet naar DuitscWand Maria Lenk zwemt in wereldrecordtijd Na Finland Bessarabië? „Boom" Oproep tot de vrouwen Van winstbejag beschuldigd Noorsche visschers in het nauw Russisch goud naar Berlijn „Het Volk" op zijn stokpaardje in Snoekbaars Reis en verblijf te riskant. Dezer dagen hebben de A.D.Z.-zwemstere ïo Waalberg en Nida Senff een uitnoodfmng (ontvangen van de vereeniging „Undine" te MunchenGladbach om dee! te nemen aan wedstrijden, welke deze vereenigin<* rir tober a.s. organiseert Naar wij thans vernemen heeft de technische commissie van den Ko ninklijken Nederlandschen Zwem- bond besloten geen toestemming aan de beide zwemsters te verleenen om te MünchenGladbach te starten. De technische commissie en ook het dage- lijksch bestuur van den Zwembond is van meening, dat aan het reizen en het verblijf in de landen, welke in oorlog gewikkeld zijn niet zonder levensgevaar en derhalve het ver leenen van toestemming om aan wedstrijden jn oorlogvoerende landen deel te nemen on verantwoordelijk is. 400 M. schoolslaq in 6 min. 15.8 sec. De bekende Braziliaansche zwem ster Maria Lenk verbeterde tijdens wedstrijden te Rio de Janeiro het we reldrecord over 400 meter schoolslag MARIA LENK. door dezen afstand af te leggen in den tijd van 6 min 15,8 sec. Het oude wereldrecord stond op naam van Inge Soerensen (Denemarken) ■met een tijd van 6 min. 16 2 sec., ge vestigd op 18 Januari van dit jaar te Kopenhagen. r' Gemeld kan nog worden, dat aan alle eischen, welke voor een recordverbetering noodig zijn. is voldaan, zoodat ongetwijfeld erkenning van deze verrichting zal volgen. Inge Soerensen blijft intusschen Euro- peesch recordhoudster op dezen afstand. Voei&at „NEDERLAND-BELGIË KAN DOORGAAN". Aldus de Voorzitter van den K.B.V.B. „Het is een uitgemaakte zaak. aldus (verklaarde gisteren de heer mr. O. van Kes- beeck, voorzitter van den Kon. Belgischen Voetbalbond, in een telefonisch onderhoud met het Hsbl. dat Nederland—België op 10 Dec. a.s, kan worden gespeeld, indien Ne derland ons slechts mededeelt, dat de ont moeting kan doorgaan. Wij van onzen kant zijn volkomen bereid met een normaal elftal naar Nederland te komen, met een ploeg, die even sterk is als anders, daar wij in België bijzonder veel medewerking ondervinden van de militaire autoriteiten. En ik zou met al leen willen, dat de wedstrijd op 10 December in Nederland gespeeld wordt, maar ook de returnwedstrijd in België. Ik stel me bovendien gaarne in verbinding met Nederland om een internationalen mili tairen-wedstrijd tot stand te brengen „DE SCHULD VAN DEN OORLOG LIGT BIJ IEDER VAN ONS". WIJ MOETEN MEDEWERKEN AAN EEN NIEUWE WERELD. Een groot aantal vooraanstaande dames ïn den lande zendt ons den volgenden op roep ter publicatie: ,t De oorlog met al zijn gevolgen is een feit geworden; millioenen menschen zulle hun het liefste is moeten afstaan. Velen van ons vragen zich af, waar om deze ramp over ons gekomen 1, terwijl iedereen toch vrede wenscht. Oorlog is een gevolg van oneerlijk heid, zelfzucht, heerschzucht heb zucht en angst. Wij allen hebben in ons leven deze vernietigende kracn ten toegelaten. De schuld ligt leen bij andere menschen of volke ren, maar bij ieder van ons. Onze regeering heeft verklaard,ntwoordeS land neutraal zal blijven,, de veir en lijkheid hiervoor ligt bij lederen ■Vooral bij ons vrouwen. Wanneer wij ons evenwicht en onze ze fceheersching bewaren in onze gesprekken cn brieven, wanneer wij de last®" e,giet !Van onze mannen, zoons en ve ■Vergrooten door zelfbeklag; wa nutte- verwarring niet doen toenemen of°nfhr\laaa' onYerantwoordelijk gehamster "priarht Sn,Üek; wann«r wij in onze gedachten en daden achter onze regeering v aan'l 1 .van onschatbare waarde zijn In Ll m mmg in ons land- Het zal moed S,ev'en aan degenen, die de groote erantwoordehjkheid voor de toekomst van ons land dragen. Zoo versterken wij onze neutraliteit. Een andere geest noodzakelijk. Maar dit alles is niet "enoeg: Wij moeten die vernietigende krachten, die kiemen van den oorlog zijn, zon der genade bestrijden. Er moet een geheel andere geest in de wereld ko men en deze kan beginnen in ons eigen leven, in ons gezin, in ons volk. De geest, dien wij p enkelinge en als groepen verspreiden, bepaalt den geest tusschen de volkeren. Vrede krijgt men niet door oorlog te ha ten of er tegen te protesteeren. Ware vrede wordt gemaakt door persoonlijke offers van ieder mensch. Niemand kan aan de keuze ontkomen. Of wij zijn oorzaak van den oor log, of wij werken mee aan den vrede. Laten wij vandaag nog beginnen: eigen belang en vooroordeel opzij te zetten, eigen fouten te erkennen en goed te maken, in plaats van de schuld bij anderen te zoeken; eerlijkheid, onzelfzuchtigheid, vertrouwen en liefde te betrachten; te geven in plaats van te nemen; te dienen in plaats van te heerschen; naar God te luisteren en Hem te gehoorza- men,wat Hij ook van ons vraagt. Wij vrouwen hebben hierin mede als op voedsters van onze kinderen een bijzondere groote taak en verantwoordelijkheid. Alleen als wij allen meewerken, of wij hoog of laag geplaatst zijn in de maatschap pij, kan er een nieuwe wereld komen. Dit is de mobilisatie waartoe wij nu ie dere vrouw oproepen. Wie hieraan mee wil werken, zende haar naam en adres aan J. W. Ortt, v. Nassaustraat 40, Den Haag. Incident in den Amerikaanschen Senaat. Gedurende de debatten over het neutrali- teitsontwerp is het in den Amerikaanschen Senaat tot een incident gekomen, toen Bu- low, die tegenstander van de herziening is, de beschuldiging uitte, dat de voorstanders van opheffing van het embargo zekeren groepen aanzienlijke winsten zouden willen verschaffen. Burke tartte den spreker de na men der senatoren, die zich daartoe zouden leenen, te noemen. Bulow verklaarde daar op geen nauwkeurige mededeelingen te kun nen doen. Hij zcidc uit gesprekken met ze kere senatoren den indruk te hebben gekre gen, dat winstbejag het hoofdmotief der aan hangers van herziening was. Midden in gevecht tusschen Buit sche vliegmachines en Britsche oorlogsbodems geraakt. 150 DUITSCHE MACHINES IN ACTIE. Opvarenden van een Noorschen visschers- boot hebben de „Sunnmoersposten" een le vendig relaas opgehangen van het gevecht, dat Maandag op de Noordzee is gevoerd tus schen naar schatting 150 Duitsohe vliegtui gen en een aantal Engelsche oorlogsschepen. De mannen vertelden, dat het gevecht bij de Viking-bank plaats vond. Zij waren be zig met hun werk, toen zij kanongebulder hoorden en uit het westen een groot aantal vliegtuigen en vijf Britsche oorlogsschepen zagen naderen. De vliegers lieten bommen van groot ex plosievermogen vallen, terwijl het luchtdoel geschut herhaaldelijk vuurde. Op een gege ven oogenblik bevond de visschersboot zich midden in het terrein van den strijd. Bom men vielen in het rond. De Britsche schepen stoomden op vollen kracht en in zigzaglijn vooruit. Tenslotte verdwenen zij naar het westen, terwijl de vliegtuigen zich in oos telijke richting verwijderden. De visschers hadden maatregelen genomen om hun klei ne sloep te strijken. Zij verwachtten voort durend door een bom getroffen te worden. De Noren hadden getracht aan het strijdge woel te ontkomen, doch zij moesten ver scheidene malen van koers veranderen. Opwinding in de Baltische lan den. De Duitschers ook uit Zuid-Slavië WAT HEEFT HITLER AAN STA- LIN MOETEN B.ELOVEN? De .„Times" meldt van de Litauschc grens; Hitiers order aan meer dan 50.000 Duitschers in Letland, en 15.000 in Estland naar Duitschland terug te keeren en alles wat daarmee verband houdt, vormt het on derwerp v. alle besprekingen en beheerscht het leven in de Oostzeelanden. Met name de Duitsche kolonies zijn er door in een toe stand van hevige opwinding geraakt. De inwoners van zuiver Duitsche nationa liteit. 4000 in Letland en 1000 in Estland, zijn reeds op weg gegaan naar de havens van inscheping. Schepen van 5000 tot 9000 ton liggen in die havens gereed, o a. zes te Riga, vier te Libau en zes in Estlandsche havens, onderweg zijn nog dertig. De vroege aan komst van deze schepen wijst er op, dat de voorbereiding van deze verhuizing reeds vergevorderd was voordat Hitier zijn rede, waarin hij ze aankondigde, had uitgespro ken. De Duitsche consultaten en legaties wer ken hard en regelmatig volgens een vast omlijnd programma, dat met militaire nauw keurigheid is opgemaakt. In den loop van Zondag kreeg elk Duitsch gezin afzonderlijk te Riga en er wonen daar 38.000 Duitschers nauwkeurige aanwijzingen betreffende den tijd en de wijze van vertrek. Blijkbaar werd het heel natuurlijk geacht dat allen zouden gaan. maar dit is te opti mistisch gedacht De Oostzee-Duitschers be zitten vele onroerend goed in Estland en Let land. industrieel en commercieele bedrijven en eenige bankinstellingen. Groote sommen zijn hiermee gemoeid en de overdracht van of de schadeloosstelling voor dit.' kapitaal, is alsnog een van de onopgeloste problemen, die thans worden aangepakt, met behulp van de evacuatiecommissie, die uit Duitsch land is overgekomen. Veel Estlandsche en Letlandsche Duitschers hebben er alleen in toe gestemd te vertrekken nadat de Duit sche ambtenaren hun te verstaan hadden gegeven, dat zij moeten kie zen tusschen Hitiers Duitschland en een aanstaand rood regiem De opvatting, dat dit laatste in het vooruit zicht zóu staan, is in strijd met den tekst van het Russisch-Lettische en het Russisch- Estlandsche pact en ook met het optimisme der staatslieden van de Oostzeelanden, die in persgesprekken hebben verklaard, dat de Sowjetregeering de onafhankelijkheid van die landen zal eerbiedigen, ongeacht de rui me voorrechten, die Rusland bij deze "pacten heeft verkregen. Men heeft te Londen bericht ontvangen, dat Hitier voornemens is ook do Polen weg te halen uit het door Rusland bezette Pool- sche gebied en hen over te brengen naar het door Duitschland bezette Polen, terwijl hij dan de Wit-Russen en Oekrainers in ruil zou geven. Ook weg uit Zuid-Slavië? Het „Deutsche Volksblatt" schrijft, dat een uitwisseling der Duitsche bevolking wordt overwogen voor de Duitsche „eilanden" in Zuid-Slavië. die zich niet zullen kunnen handhaven. Waar zulk een uitwisseling on mogelijk is. zal den Duitschers verzocht worden, aldus het blad, hun grond en be zittingen te verkoopen tegen vrije deviezen, die hun zullen worden uitgekeerd bij aan komst in Duitschland. Hitiers uiteindelijk doel is het. zoo zegt men, betere grenzen te vestigen, waardoor de oorzaak voor twisten wordt weggenomen. De overwogen maatre gelen zouden betrekking hebben op 600.000 Duitschers. voor het meerendeel rijke boeren en handwerkslieden, wier familie sedert ecu wen in Zuid-Slavië heeft gewoond. Wat beloofde Hitier? Al deze berichten over volkerenruil in Oost Europa, welke er practisch op neer komt, dat de Duitschers zich terugtrekken uit het „Lebensraum", de invloedsferen van Rusland, zijn te opvallend en te schadelijk voor Duitschland zelf om ze nog langer te mogen accepteeren als ontsproten aan Hit- ler's geest. Het gaat er meer op lijken, dat de twee de zwijgers op het Kremlin te Moskou als genprestatie voor Rusland's onzijdigheid eisch hebben gesteld van het weghalen der Duitschers uit de door de Sovjets begeerde gebieden. Zonderling is dat thans ook berichten ko men over het terugtrekken van de Duit schers uit Finland en Joego Slavië. Is dit laatste juist, dan bevestigt dit, onderlinge samenhang der feiten beschou wend, het meerdere malen gesignaleerde voornemen van Moskou ook zijn invloed den Balkan te doen gelden. Zwaar drukt Stalin's macht op Europa. Niet alleen dat Hitier voor don communis tenaanvoerder heeft moeten bukken, doch de sovjetiseering van geheel Oost en strak mogelijk Zuid-Oost Europa beteekent ook voor Italië, Frankrijk en Engeland een be dreiging. De dreiging vanuit Moskou kan zoodoende, misschien nog het middel worden om de West- en Midden-Europeesche volkeren op hun weg naar den ondergang te stuiten. Als tenminste aan beide zijden het ver stand zegeviert. 'erbazing in Londensche bank- kringen. Uit Riga wordt aan de „Times" gemeld, dat een voorraad goud van 17 ton, per spoor uit Moskou over Litauen naar Berlijn is vervoerd; dit kan worden beschouwd als de eerste bezegeling van Ruslands verplichtin gen ingevolge de Duitsch-Russische handels overeenkomst. Het bericht aan de „Times" uit Riga, dat 1734 ton goud. oftewel 4.800.000 p.st. uit Mos kou naar Berlijn is vervoerd, heeft volgens de „United Pres" groote verbazing gewekt in Londensche bankkringen. De beste verklaring, aldus het Hsb., die men kan vinden, is, dat deze overdracht van goud een zuiver politiek gebaar is dat de solidariteit tusschen Moskou en Berlijn moet demonstreeren; het is moeilijk zich finan cieel of commercieele gronden voor een transactie van dezen aard voor te stellen. Een andere mogelijkheid is dat Duitschland een deel van liet in Polen veroverde oorlogs materiaal aan Rusland heeft verkocht en er gereed betaling voor eisclit. DE PERS REEDS IN ACTIE. ROE- MENIë CONCENTREERT TROEPEN. Het schijnt, zegt een Havas-bericht uit Moskou, dat de Sovjet-Unie voornemens is. wanneer de kwesties met Finland gere geld zijn, zich met Bessarabië bezig te hou den. Ter gelegenheid van de viering van den vijftienden verjaardag van de autono me republiek Moldavië, afhankelijk van de Oekraine, sreekt de Russische pers over de bevrijding van de rasgenooten van Wit-Rus- land en stelt zij de welvaart van de be volking van Moldavië aan Russische zijde van de Dnjepr tegenover het lijden van hen, die aan de Overzijde van de rivier in Roe menië leven, d.w.z. de bevolking van Bessa rabië. Dat Mussolini met zijn verzoeningspogin gen tusschen Hongarije en Roemenië, Stalin een spaak tusschen het wiel heeft willen steken, en de Rus beletselen in de weg heeft willen leggen in zijn opmarsch naar het zuiden blijkt uit een Reuter bericht uit Boekarest, dat Roemeensche troepen, die krachtens de overeenkomst met Boedapest van de Hongaarsche grens worden terugge trokken, naar Bessarabië worden overge bracht. De positie van Mussolini is ware het niet, dat het ging 0111 leven en welzijn van mil lioenen, haast koddig te noemen. De Duce ziet zijn eigen belangen in den Balkan bedreigd, is daarenboven bevreesd voor Sovjet optrekken naar de Middelland- sche zee en wordt nu heen en weer gedre ven door zijn liefde voor vriend Adolf en zijn angst voor Stalin. Hij zou graag willen, dat de democratieën de Russische Beer maar tegelijk met Duitsch land te lijf gingen en hitst Londen en Parijs zichtbaar tegen Moskou op. Engeland en Frakrijk zijn echter waar dige tegenspelers, doorgronden des Duces moeilijkheden zeer goed, pappen ondanks al „LIBERALE WAAKZAAMH EID De Maasbode (r.k.) schrijft: Het liberale weekblad „De Vrijheid" richt een bepaald indrukwekkende vermaning aan het adres van den minis ter van Justitie. Wat voert deze snoodaard in het schild? Niets minder dan dit: hij zou een meester in de rech ten, doctor in de sociale en politieke wetenschappen, die geruimen tijd aan het hoofd stond van het departement van Defensie, willen benoe men tot... voorzitter van een Krijgsraad! Kan men zich iets monster achtigere voorstellen of een meer ontstellend bewijs, dat deskundigheid bij benoemin gen eenvoudig geen rol speelt? Kan een meester in de rechten, oud-minister van Defensie, nu toch in vredes naam ook maar eenig 5eErIP' om niet te zeggen benul heb ben van militairerechtspraak? Gezegend land, waar nog liberale wachters waken op de tinnen, al worden zij he laas! uiterst zeldzaam. Als hel nu nog een liberaal oud-defensieminister gold met academischen re?hteU to rnaar nu is het hornbile dictu! een katholiek Dat is het juist, wat het geval zoo bijzonder bedenke lijk maakt. Of is het misschien de vol strekt eenige reden voor de „ernstige waarschuwing", die minister Gerbrandy van overigens zoo onpartijdige en onzelfzuchtige zijde te incas- seeren kreeg? Hoe het ook zij: bij een dergelijke verlichte en zoo door en door liberale waak zaamheid heeft ons goede land, zelfs in de tegenwoor dige zoo hachelijke omstan digheden, geen grein te vree zen. DE WERKLOOZE EN DE PRIJSSTIJGING. Het Volk schrijft over nieu we nooden, welke ten gevolge van de mobilisatie voor ve len van het volk zijn ont staan. Te veel in aantal en te ernstig blijven nog, aldus het blad, de klachten over de la ge kostwinnersvergoedingen, die vooral op het plattelaud worden toegekend. E11 verder: Ook zonder prijsstijgingen zouden de werkloozen al een zeer zwaren winter zijn tege- moetgegaan en nu zal dit ze ker in nog ernstiger mate het geval zijn dan reeds te verwachten was. Ongetwij feld zal er een oogenblik ko men, waarop de prijsbeweging tot rust komt, maar intus schen kan de toch al ongun stige verhouding tusschen de koopkracht van het steunbe drag en de minimale levens behoefte verbroken zijn. Wij vertrouwen, dat de regeering daaraan tijdig alle noodige zorg zal wijden en de maatre gelen zal nemen, die in de nieuwe toestand noodzake lijk zal blijken. Opdat het oogenblik niet zal aanbreken, dat de steun onvoldoende zal zijn om te voorzien in die toch al zoo bescheiden behoeften, waar op de werklooze zich reeds lang heeft moeten instellen, én de nood in de gezinnen der werkloozen niet nog groo ter zal worden dan hij in „normale" tijd reeds was. „TE BONT". Uit het Nationale Dagblad (N.S.B.): De A.V.R.O. heeft de op zichzelf loffelijke gedachte gehad, op haar Dinsdagsche „Bonte Avond" telkens eeni ge honderden onzer soldaten uit te noodigen. Wat het geestelijk voedsel betreft, dat zij dezen solda ten voorzet, kan men echter aan de gezondheid der gebo den kost twijfelen. „It's a long wav tot Tippc- rary" is ongetwijfeld een schoon lied, maar meer ge schikt voor Engelsche solda ten. „Victoire, la fille k Made- Ion" is even schoon, maar leent zich meer voor een avond ten genoegen van Fransche soldaten. Heintje Davids in haar be kend repertoire wordt niet door iedereen gewaardeerd. En het zingen van liedjes over „een piepjong luitenan- tje" is niet direct bevorder lijk voor het onderhouden der krijgstucht. Bont is aardig, maar het kan ook te bont les rustig met Rusland aan en wachten kalm af tot het Italië in den Balkan te bar wordt. Dan zal Mussolini wel moeten optreden redeneert men blijkbaar te Londen en wel... aan den kant van de democratieën. Of het zoo zal loopen is een andere zaak. Dit zal afhangen van de remmen, die Hit- Ier zijn nieuwen vriend in Moskou nog ver mag aan te leggen. VERKOOP VAN SPIRITUS AAN BANDEN Regeling geldt niet voor den détailhandel. De minister van Economische Zaken heeft een sectie spiritus van het eenigen tijd ge leden opgerichte rijksbureau voor chemi sche producten ingesteld. De beschikking verstaat onder spiritus: aethyl-alcohol, al of niet gedenatureerd, moutwijn en soortgelijke producten en be paalt, dat fabrikanten, be- en verwerkers importeurs en handelaren, met uitzondering van detaillisten, verplicht zijn zich bij de sectie te laten inschrijven. Groote vangsten in het IJssel- meer. Lucioperca sandra is de wetenschappelijke naam van de visch, die de Zuiderzeevis- schers thans bij duizenden ponden aan de markt brengen, zegt het Hsbl. Te Enkhuizen komt dagelijks ruim 10.000 pond van dezen nieuwen IJsselmeerbewo- ner, die in de wandeling snoekbaars heet, aan den afslag; op sommige dagen wordt het dubbele aanvoertotaal benaderd! En nog beter wordt het, want straks met het kou der worden trekken de snoekbaarzen, die nu verspreid zwemmen, in scholen bijeen en zitten ze dus meer bij elkaar. Reeds boek te de eerste week in October 58.600 pond tegenover 40.000 pond van de vorige week; de daarvorige wêek was het 27.650 pond. Het ziet er dus naar uit of de taak, die de toen nog open Zuiderzee tijdens den wereld oorlog als "s lands visch-bron vervulde, thans door het huidige IJsselmeer overge nomen wordt. Zander moet men het dier eigenlijk noe men, want snoekbaars is een ongelukkige naam, om niet te zeggen een misleidende. Deze visch toch is noch een gekweekte kruis- ling noch een toevalsbastcrdsoort. Het is een zelfstandige soort, hoorend tot de uitgebrei de baarzen familie der Percidae. Als wilde natuursoort bewoont hij de groote Midden- en Oost-Europeesche rivieren, vooral de Do- nau, waar hij een lengte van 100 tot 130 cm. haalt bij een gewicht van 12 tot in de 20 kg. De bij ons gevangen exemplaren meten als tweezomerige snoekbaarsjes 40 tot 45 cm. en wegen ten hoogste drie en een half pond. Tien jaar geleden werd de Lucioperca bij wijze van proef voor het eerst in ons lancl geteeld met medewerking van de Ned. Hei demaatschappij te Arnhem. Het was ecljj^p nog de vraag of deze soort het in ons wissel vallig klimaat en de temperatuursschomme- lingen in ons water wel doen zou. Immers, een vrijwillige neiging om zich hier blijvend te vestigen was nooit waargenomen. Nadat op 28 Mei 1932 de Afsluitdijk gesloten was vertoonden zich in het brak geworden IJs selmeer in 1933 reeds de eerste jonge snoek baarsjes; jongbroed, waarschijnlijk uit de binnenwateren. Deze generatie hield zich voornamelijk op langs de uiteraard minst- zoute kuststrooken. In 1936 volgde op de beruchte muggen plaag een biologisch volkomen verklaarbare snoekbaarzenplaag. Immers, in 1937 ontstond een ongemeene toevloed. Luidde het verslag van de afdeeling visscherij van het depar tement van Economische Zaken in zooverre gunstig voor 1936, dat het al sprak van een aanmerkelijke opleving in de visscherij, de inspectie zag hierin voor 1937 pas een extra- verdienste voor de visschers. En pas in 1938 durfde en kon men spreken van een nieu we bron van inkomsten. Thans laten wij dan in chronologische volgorde de jaarcij fers volgen van de snoekbaarsvisscherij: aangevoerd in 1933: aangevoerd in 1934: aangevoerd in 1935: aangevoerd in 1936. aangevoerd in 1937: kg. geldswaarde nihil 230 1.552 8.373 71.147 nihil f 87 f 533 f 2.709 f 23.043 De „boom" van dit seizoen komt te meer van pas nu de aanvoer van zeevisch onvol doende is. HELDERSCHE EIERVEILING, 12 Oct Aangevoerd: 15.000 kipeieren: 48—51 Kg. I™k3°' 52—54 4.40—4.70, 55—57 Kg. 4.80—58—60 Kg. 5—5.70, 61—63 Kg. 5.70 o.90, 6467 Kg. 5.906, kleine eieren 3— 4, 200 eendeieren 2.60—2.70 per 100 stuks. EIERVEILING SCHAGEN, 12 Oct. Q/nan/?ner: 30 000 kipeieren 4.40—5.40, klein 3-404.40 per 100 stuks. NOORDSCHARWOUDE, 13 Oct. Aanvoer; 1600 Kg. aardappelen, blauwe eigenh. 2.40, 20700 Kg. uien 2.20-2.50, drie- /™en, kl0—1'50' srove 2.80—2.90, gele nep 4.20—460. 1900 Kg. peen 1.50—2. kleine peen t:—5oO Kg. spercieboorien 6.50—20 7600 Kg. rood e kool 1.70-2.80, 135.000 Kg', witte l'so a0-'-2^0 Kr" gele k°o1 1'30- 1-80. 6000 st. andijvie 1.—. BROEK OP LANGENDIJK, 13 Oct Schotsche muizen 1.80, bl. eigenh. 2 60- Iqo' ar°Vf- 2'~ drielinKcn 1-30, uien 1.20— drielingen 1.50-1.80. grove 2.80-3.10 gele nep 4.50—4.80. zilver drielingen 13—' peen; A 1.30-1.60. B 1.40-1.60. C 1.30, sper 113?" sriboonen 28-20-30. kroten OOoZl'^' r°? 1, Tl 1-502.40, witte kool 5'K'm n 1 1_r n witte 1-30-1.80. bloemkool 7.90-11.80. 2e soort C 7 50 7 60 rr t- c/! Jl50'- Toma,Gn: A 9.20, I7in r 1 C9, °;°0' Dn»ven; Alicant 16- 17.10, Frankenthalers 13.20—1810

Heldersche Courant | 1939 | | pagina 11